Tsjechen blijft niets bespaard Ook Waseige hekelt inzet spelers Barcelona past de prijs voor Figo aan Vrijwilligers bij EK moeten betaald krijgen Frankrijk bereikt kwartfinales door 2-1-zege in Brugge Geen alcoholverbod in Eindhoven Deens bier voor agenten Cupido levert EK-kaarten in Duitsland zet 2000 grenswachten in Engelse fans aangehouden Fansite moet Euro 2000 van website schrappen Clubs in de rij voor Bejbl Erotisch pakket Euro 2000 valt verkeerd bij Uefa Geld uit de vorige eeuw Dopingcontroles allemaal negatief Stadion in achtertuin f 1 W iff. T~ f <*■- 1 EINDHOVEN - Burgemeester Welschen van Eindhoven heeft besloten maandag geen alcoholverbod af te kondigen. Die avond speelt Italië tegen Zweden in het PSV-stadion. Welschen is evenmin van plan een noodverordening in te stel len. Donderdag raakten supporters van Zweden en Turkije in Eindhoven met elkaar slaags. De fans bekogelden elkaar met honderden blikjes bier die ze eerder hadden gekocht in een su permarkt in de binnenstad. De bedrijfsleiding van die zaak heeft inmiddels vrijwillig besloten maandag geen bier te ver kopen aan supporters. ANP AMERSFOORT - Deense voetbalsupporters hebben vrijdag middag Amersfoorste agenten op bier getrakteerd. Een trein met 1200 Denen was onderweg naar Rotterdam door een de fect gestrand op station Amersfoort. Voor de zekerheid wer den dertien agenten naar het station gestuurd. Dat bleek niet nodig, want de supporters gedroegen zich correct en beleefd, aldus de Amersfoortse politie. De agenten kregen zelfs flesjes bier aangeboden. Hoewel ze hier in eerste instantie vriende lijk voor bedankten, besloten ze de versnaperingen toch maar aan te nemen. ANP AMSTERDAM - Eigenaar C. van den Berg van het Amster damse ticketbureau Cupido heeft vrijdagmiddag zijn EK- kaarten ingeleverd bij Euro 2000. ,,Mijn vrouw en kinderen werden gek van de invallen en huiszoekingen. Ik had geen an dere keus", aldus Van den Berg. Cupido leverde de kaarten in zonder de barcode, stoelnummers en namen. Van den Berg had deze gegevens van de kaarten geknipt om te voorkomen dat Euro 2000 de herkomst van de tickets achterhaalt. Vorige week vrijdag verbood de president van de rechtbank in Am sterdam Cupido verdere handel in tickets voor het Europees kampioenschap voetbal. Ondanks het vonnis ging het ticket bureau door met de verkoop. Dinsdag stonden alweer adver tenties in de krant voor EK-kaarten bij Cupido. Het ticketbu reau is nu toch gezwicht onder de druk van Euro 2000. ANP DUSSELDORF - Duitsland zet 2000 grenswachten in langs de grenzen met België en Nederland om mogelijke herrie schoppers aan te houden die onderweg gaan naar het risico duel Duitsland-Engeland, zaterdagavond in Charleroi. „We zetten al beschikbare mankracht in om auto's en bussen te controleren", aldus een woordvoerder van de grenspolitie. Vrijdag was de situatie rustig. In de afgelopen 24 uur hielden de grenswachten twee hooligans tegen die bij Elten (tussen Emmerich en Zevenaar) de grens met Nederland wilden pas seren. Dinsdag hield de politie 51 hooligans tegen. Tot nu toe zijn er slechts een paar Duitsers in Charleroi gearriveerd. DPA BRUSSEL - In Brussel zijn vier Engelse voetbalfans aange houden die problemen veroorzaakten op het Eurostar-trein station. Het viertal verkeerde in ernstige staat van openbare dronkenschap. Verder onderzoekt de rijkswacht nog of tien andere Britten het land wel inmogen. Die staan mogelijk op een zwarte lijst van bekende hooligans. Voor 22 Britse hooli gans was het vliegveld van Düsseldorf het eindstation. De douane verhinderde de hooligans die bij de politie bekend staan, de toegang tot Duitsland en zette hen meteen terug op het vliegtuig naar Manchester. De groep verklaarde tegen over de douane dat ze een vrijgezellenfeestje vierde. De En gelsen konden hun uiteindelijke reisbestemming echter niet noemen. DPA door Gert van Dijk BRUGGE - De Tsjechische bondscoach Jozef Chovanec houdt van het strand. Daarom zocht hij voor zijn ploeg bewust een hotel in Knokke als uitvals basis voor Euro 2000. Lekker wandelen langs de Noordzee, Chovanec had dan ook een beet je het idee dat hij op vakantie was. Dat geldt nu niet alleen meer voor de keuzeheer van de Tsjechen. De hele ploeg kan de komende dagen lange strand wandelingen gaan maken, want door de 1-2-nederlaag tegen wereldkampioen Frankrijk is de rol van de finalist van het EK van '96 uitgespeeld op Euro 2000. Chovanec had verdriet gister avond in het Jan Breijdelstadi on in Brugge. Hij vond dat zijn ploeg ook tegen Frankrijk een erg ongelukkige wedstrijd afle verde. „We hadden weer heel veel pech, net zoals in de wed strijd tegen Nederland. Dat doet pijn. Ik heb steeds gezegd dat wij in de zwaarste groep van het EK zijn terechtgekomen. De PRAAG - Er bestaat veel belangstelling voor Ra- dek Bejbl, de 27-jarige middenvelder van het Tsjechische nationale elf tal en Atletico Madrid. FC Sunderland uit de Engel se Premie League heeft zich gemeld bij Atletico, net als Juventus. Sunderland heeft 6,5 mil joen gulden over voor Bejbl. Behalve de Engelse en Italiaanse club zijn er nog twee verenigingen die zich voor Bej bl hebben ge meld. Wie dat zijn is niet bekend gemaakt. In een eerste reactie noemde Bejbl een moge lijke overstap naar Sun derland erg aantrekke lijk. Atletico degradeerde onlangs uit de Spaanse eerste divisie. GPD AMSTERDAM - Seksshop Christine le Due dacht met een erotisch Euro 2000-pakket en een vibrator die 'Het Oranjege voel' geeft een graantje mee te pikken van de voetbalkoorts. Maar het zit niet mee. Tegen de oranje artikelen loopt een pro cedure bij de Reclame Code Commissie. En de Uefa valt over het Euro 2000-pakket. Aan het begin van de week pre senteerde de 28 filialen tellende seksartikelenhandel het pakket nog vol trots voor de Nederland se camera's. Het bevat diverse oranje gekleurde hulpmiddelen 'voor hem en haar'. Maar de Uefa maakt bezwaar tegen het gebruik van 'Euro 2000', aldus de Amsterdamse filiaalhouder N. Kras vrijdag. Hij heeft het pakket niet uit de handel gehou den. Op advies van het hoofdkantoor heeft hij wel de tekst erotisch Euro 2000-pakket afgeplakt. ANP ROTTERDAM - Anno 2000 een pilsje betalen met een briefje van vijf Nederlandse guldens? Rotterdamse kroegbazen moes ten eens goed kijken naar de verfrommelde stukjes papier die Deense voetbalfans hen, lik kebaardend en verwachtings vol, voorhielden. Een tiental Deense supporters meldde zich in de loop van vrij dag bij de fanambassade die speciaal voor supporters naast het Rotterdamse stadhuis is in gericht. Verdrietig. Boos. Ge knakt. En vooral dorstig. Ze hebben thuis hun goede kronen ingeleverd en hebben er waar deloze, achterhaalde en onwet tige betaalmiddelen voor terug gekregen. „Nou, waardeloos, zo'n vaart loopt het nu ook weer niet", al dus een woordvoerder van De Nederlandsche Bank. De brief jes zijn sinds 1 november 1994 geen wettig betaalmiddel meer. Bier kun je er dus inderdaad niet meer voor kopen. Maar je kunt ze wel inleveren bij DNB-kan- toren. „Daarvoor geldt een termijn van dertig jaar", aldus de woordvoerder. De fanambassa de raadt de Denen aan de brief jes gewoon weer mee terug te nemen naar Denemarken en „dan bij de eigen bank even flink boos te worden". resultaten hebben mij helaas gelijk gegeven. We hebben twee keer goed gespeeld, maar dat was niet genoeg. En ik denk dat wij van alle ploegen tot nu toe wel de meeste pech op dit toer nooi hebben gehad. Dat maakt het nog eens extra zuur." Ellende Door een onvoorstelbare blun der van verdediger Petr Gabriel riepen de Tsjechen ook het on geluk over zichzelf af tegen Frankrijk. De centrale verdedi ger van Sparta Praag schoof de bal in de achtste minuut zonder van onze sportredactie TIELEN - Een etmaal nadat de Nederlandse bondscoach_Frank Rijkaard zijn spelers met krasse uitspraken op scherp zette, heeft zijn Belgische collega Ro bert Waseige vrijdag hetzelfde gedaan. Waseige had goed geluisterd naar Rijkaard. Op subtiele wijze liet hij zich gisteren ontglippen dat zijn spelers er op training best wat harder mogen invlie gen. „Ik bespeur links en rechts wat gelatenheid", merkte hij op. „Het zijn kleine signalen, maar toch... We moeten ervoor oppas sen. Ik wil met dat mijn spelers op hun lauweren rusten." „Op de training lijkt het soms dat we met minder dan 22 spe lers zijn. Ik heb dat vandaag ge merkt, maar ook voordien al. De goesting in het spel is er niet ge noeg. De concentratie is niet op timaal, de explosiviteit wat minder. Het is altijd hetzelfde liedje. Ze hebben een zwaar sei zoen achter de rug. De competi tie is lang geweest. Ik ken die uitleg. En ik begrijp hen ook. Voor sommigen zijn de trainin gen hier, misschien zwaarder dan wat ze tijdens het seizoen bij hun club moeten doen. Maar het is niet anders. Dat is nu een maal de prijs die zij moeten be talen om er bij te zijn op dit toer nooi. Ook al besef ik best dat ze twee fysiek zware wedstrijden achter de rug hebben, dat de frisheid een beetje weg is." Luc Nilis Ook na die eerste twee poule wedstrijden van de Belgen blijft één vraag elk gesprek over de nationale Belgische ploeg do mineren. Branko Strupar of Luc Nilis? Strupar laaide de discus sie gisteren op door te stellen dat hij er rekening mee hield dat Ni lis tegen Turkije zou starten. „Dat zou geen verrassing zijn", repliceerde Nilis. „Maar ook nu maak ik me geen illusies." „Strupar en ik hebben het er nog niet over gehad. Ik heb zijn mening pas vanochtend in de krant gelezen. Ik denk dat ik weet wat hij bedoelt. Het is niet zo dat hij zegt: 'Ik wil niet spelen tegen Turkije'. Hij is gewoon eerlijk in zijn gedachtengang over zijn situatie. Maar dat ver andert niets aan mijn stand punt. Het kan goed zijn dat de coach met dezelfde ploeg start als tegen Italië". „Ik ben fysiek in orde. Ik heb de resultaten van mijn laatste fy- op of om te kijken rechtstreeks in de voeten van Thierry Henry. De snelle aanvaller van Arsenal drentelde net terug uit buiten spelpositie en had plotseling een vrij veld voor zich liggen. Oog in oog met doelman Pavel Srnicek raakte hij de controle over de bal kwijt, maar de zwakke schuiver belandde tot opluchting van Henry toch in de touwen. „Ik had niet meer ver wacht dat die bal erin zou gaan", gaf de Fransman eerlijk toe nadat hij net als tegen Dene marken tot 'man of the match' was uitgeroepen. sieke tests opgevraagd. Bleek dat ik nog nooit zo goed ge scoord heb. Ook over mijn in valbeurt tegen Zweden was ik tevreden. Tegen Italië ging het acht minuten lang ook goed, maar toen kregen we de 0-2 om onze oren. De hele ploeg is als een kaartenhuis in elkaar ge- van onze sportredactie BARCELONA - FC Barcelona heeft vrijdag gereageerd op de berichten dat Luis Figo bezig is met een transfer naar Lazio Ro ma door het prijskaartje om de nek van de Portugese interna tional tot in de kleine lettertjes uit te leggen. Hij is nog iets duurder dan de Italiaanse kam pioen dacht. De rechtervleugelaanvaller moet volgens een clausule in Geluk voor de Fransen en dom me pech voor de Tsjechen. Voor de kapitale blunder van Petr Gabriel kregen Pavel Nedved en Jan Koller al twee grote kansen om de score open te breken. Na de treffer van Thierry Hemy knapte er iets bij de ploeg van Jozef Chovanec. De spelers doolden over het veld, wisten van ellende niet meer waar ze het zoeken moesten. In die fase verzuimde Frankrijk om het rommelige duel vroegtijdig te beslissen. Met de moed der wanhoop voch ten de Tsjechen zich terug in de stort" „Ik bereid me voor, maar misschien komt mijn moment helemaal niet. Ik heb op mijn manier de ploeg al veel enthou siasme bijgebracht. De respons die ik van coach en spelers ge kregen heb, doet deugd. Net als de appreciatie die ik zonder te spelen van het publiek krijg. Ik zijn nog doorlopende contract 265 miljoen gulden opbrengen als hij naar het buitenland gaat. Spaanse geïnteresseerden mo gen Figo daarentegen voor de helft hebben. Lazio ging uit van een koopsom van 130 miljoen. wedstrijd. De terechte beloning kwam in de vorm van een penal ty toen Pavel Nedved in het Franse strafschopgebied tegen de vlakte werd gelopen door de Franse aanvoerder Didier De- schamps. Die actie, ingezet vóór de zestienmeterlijn, voltrok zich buiten het gezichtsveld van de Engelse arbiter Graham Poll, maar na ruggespraak met zijn grensrechter besloot hij de bal toch op de stip te leggen. De vrije schietkans werd feilloos benut door Karei Poborsky: 1-1. Er kwam geen vervolg in de tweede helft. De Tsjechen rol heb het met de nationale ploeg nooit meegemaakt dat ik als bankzitter applaus kreeg". „Ik zat nog nooit in zo'n goeie selectie. We strijden tot de laat ste snik. Het zou magnifiek zijn naar de Arena te mogen voor de kwart finale. Het geeft een kick in zo'n prachtig stadion te spe- Volgens de Spaanse pers gaan advocaten uitzoeken of een der gelijke bepaling in een overeen komst met een voetballer juri disch wel kan. Ze menen dat een dergelijk prijsverschil een vorm van discrim.natie van buiten den wel opzichtig met hun spierballen, maar waren niet in staat om de wereldkampioen werkelijk aan het wankelen te brengen. Avontuur De treffer viel zelfs aan de ande re kant toen Thierry Henry na een goed uur spelen weer eens op avontuur ging op de linker flank. Net op tijd kreeg hij de helemaal vrijgelopen Youri Djorkaeff in het oog. Het bal letje breed was op maat en met een harde en goed geplaatste schuiver gaf de Franse invaller doelman Srnicek het nakijken. Die tegenvaller kwamen de ploeg van Jozef Chovanec niet meer te boven. De boomlange Jan Koller kopte nog wel een keertje op de lat, maar dat was niks nieuws. De pechduivel voelde zich tijdens Euro 2000 prima thuis op de schouders van de Tsjechen. De Franse bondscoach Roger Lemerre had ook medelijden met de geknakte opponent. „Tsjechië is een van de beste ploegen op het toernooi. Het is een heel sterk elftal, dat ons vooral in de lucht toch erg veel problemen heeft bezorgd." Ver der wenste Lemerre niet veel woorden vuil te maken aan het duel in het Jan Breijdelstadion. „We hebben na twee wedstrij den al de kwartfinales bereikt. Dat was het enige wat vanavond echt telde. Ik ben tevreden over mijn ploeg. Onze individuele kwaliteiten hebben uiteindelijk de doorslag gegeven. En die zijn in ruime mate aanwezig in onze selectie. Dat is prettig werken voor een bondscoach." len. Het zou niet slecht zijn eens de sleur te doorbreken en voor één keer niet in Brussel te spelen. Nederland wisselt ook de Arena af met de Kuip. En ik kan je verzekeren dat ik al mijn Nederlandse supporters ga warm maken voor die match". GPD landse clubs is. Joan Castells en Joan Gaspart, bij Barcelona de kandidaten voor de opvolging van de opgestapte voorzitter Nunez, hebben laten weten Figo aan zijn verbintenis te willen houden. Ze zijn bereid aan eventuele nieuwe salaris wensen tegemoet te komen. Volgens zaakwaarne mer José Veiga is het voor 80 procent zeker dat Figo vertrekt uitCatalonië. „Hij gaat het con tract van z'n leven tekenen." AFP van onze sportredactie AMSTERDAM- Marketingbu reau ISL heeft Euro 2000 Fansi te, de website van de fanambas- sades en fancoördinatoren, gesommeerd 'Euro 2000' uit de titel te schrappen. Ook de link op de Fansite naar de officiële Uefa-website is niet volgens de regels en moet worden aange past, stelt ISL. Euro Support, de exploitant van Fansite, kreeg van ISL tot 15.00 uur vrijdagmiddag de tijd een en ander aan te passen. Maar Euro Support heeft in een brief aan ISL laten weten dat verwij dering van Euro 2000 niet in be lang is van de organisatie van het Europees Kampioenschap van onze sportredactie UTRECHT - FNV Bondgenoten wil dat de 1500 vrijwilligers bij Euro 2000 alsnog volgens deuit- zend-CAO betaald krijgen. Vo rig jaar lokte uitzendbureau en sponsor Adecco de vrijwilligers voor het voetbalevenement in ruil voor toegangsbewijzen voor de voetbalwedstrijden. De vrijwilligers werken onder meer als chauffeur of gastheer of gastvrouw. Volgens bestuur der H. Westerhof is de aard van dit werk „in de regel betaalde arbeid." Hij heeft al enkele klachten van vrijwilligers ont vangen, die zich bekocht voelen. „Zij willen onbekend blijven, omdat zij bang zijn wedstrijden te missen." Adecco begrijpt de commotie niet. „Ze wisten dat ze niet be taald zouden krijgen zegt een woordvoerder van het bedrijf. „Ze doen het niet voor het geld, het is een heel andere motiva tie." De vakbond heeft uitzend bureau Adecco en de organisa tie van Euro 2000 een brief gestuurd waarin zij aandringt op overleg. Mocht dat niet lei den tot een gesprek dan zal de bond de arbeidsinspectie vra gen een onderzoek in te stellen. Bondgenoten wijst op de situa tie in België, waar afspraken zijn gemaakt over de inzet van voetbal. Euro Support werkt in opdracht van het ministerie van VWS en het Belgische ministe rie van Binnenlandse Zaken. Met de fanambassades en de^ fancoördinatoren willen zij de supporters wegwijs maken in de speelsteden en fans helpen bij kleine problemen. Door de ver melding van Euro 2000 kunnen de bezoekers van de speelsteden gemakkelijk de Fansite met praktische informatie vinden. I. Jongeneel van Euro Support heeft ISL toestemming ge vraagd Euro 2000 in de titel van de Fansite en als trefwoord te mogen blijven gebruiken. „On ze site dient enkel het belang van Euro 2000, wij maken geen misbruik van de naam", zegt Jongeneel. ANP vrijwilligers.In Nederland is volgens de bond bovendien sprake van ongelijke behande ling omdat andere uitzend krachten wel betaald krijgen. Volgens Adecco gaat het echter om ongeveer 100 betaalde krachten die in de staf werken. Onlangs heeft FNV bondgeno ten afspraken gemaakt met uit zendbureau Randstad over de inzet van vrijwilligers/uitzend krachten bij de komende Olym pische Spelen in Sydney. De vrijwilligers die in de bekende Holland-tent werken, krijgen wel een vergoeding. ANP BRUSSEL - Alle dopingcontro les die voorafgaand aan Euro 2000 en na de eerste ronde van de groepswedstrijden zijn ge houden, hebben een negatief re sultaat. Uit iedere groep moesten de spe lers van één door loting uitver koren land een dopingtest van de Uefa ondergaan. Welke lan den het betreft wil de Uefa niet bekendmaken. Bekend is wel dat de Franse aanvaller Thierry Hemy na afloop van de met 3-0 gewonnen wedstrijd tegen Denemarken is gecontroleerd. AFP Thierry Henry zet Frankrijk op voorsprong in de wedstrijd tegen Tsjechië, doelman Pavel Srnicek is kansloos, foto Charles Platiau/RTR Tweestrijd tussen Strupar en Nilis laait opnieuw op WEMELDINGE - Wie niet aan kaarten voor het EK kan komen, bouwt zijn eigen stadion. In dc Wemeldingse wijk Herdershoefje la ten ze er dezer dagen geen gras over groeien. In de achtertuin van een huis is een heuse tribune opgetrokken en zijn vier televisietoe stellen geplaatst. Daar keken gisteren zo'n 70 fans naar de verrichtingen van het Nederlands elftal tegen Denemarken. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 76