Ambtenaren zijn malaise beu Zeeziek in de milieuschoolbank PZC Ziekenhuis slaat alarm over tekort aan verpleegkundigen Gedeputeerde geeft SBKM schuld voor afblazen museum Besteding 13 miljoen bezorgt Provinciale Staten hoofdbrekens zeeland 17 Gemeentepersoneel vraagt raad Middelburg om daadkracht 1JAR.M Cursus kerken Zeilen voor gehandicapten KNRM redde vorig jaar drieduizend mensen zaterdag 17 juni 2000 door Edith Ramakers MIDDELBURG - De vakbond Abva/Kabo steunt de vier wet houders onvoorwaardelijk in het conflict met de Middelburg se burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek. Dat beklemtoont vakbondsbestuurder T. Jacobs. „Spar heeft als burgemeester gefaald en dan moet er ingegre pen worden", verklaart hij een dag nadat de wethouders het vertrouwen in hun burgemees ter hebben opgezegd. Ook het personeel dat aangeslo ten is bij Novon, CFO en Abva- /Kabo laat zich kritisch over het conflict uit. Een ambtelijke ver tegenwoordiging in het zoge noemde Georganiseerd Overleg (waarin de verschillende bon den vertegenwoordigd zijn) roept de gemeenteraad op in te grijpen om 'aan de lange reeks van incidenten een einde te ma ken'. De ondernemingsraad (OR) van Middelburg vindt eveneens dat de gemeenteraad zijn verant woordelijkheid moet nemen en spoedig deze 'onwerkbare situ atie moet oplossen'. Zowel de OR als het Georganiseerd Over leg hebben hun opvatting over het collegeconflict in brieven aan de gemeenteraad kenbaar gemaakt. Waarnemend vice- voorzitter van de OR J. Piersma stelt dat de OR geen partij kiest. „We zeggen niet dat we voor de wethouders of voor de burge meester zijn. De OR legt de ver antwoordelijkheid daar waar die hoort en dat is bij de gemeen teraad. Wat voor het personeel van belang is, is dat er snel een eind komt aan de negatieve pu bliciteit, want dat heeft een ne gatieve uitwerking op het amb telijk apparaat." Dezelfde mening is volgens hem het Georganiseerd Overleg toe gedaan. Piersma zei dat er don derdag overleg is geweest tussen OR en het Georganiseerd Over leg, waarbij besloten is dat hij doorConny van Gremberqhe TERNEUZEN - De directie van de ziekenhuisgroep Zeeuws- Vlaanderen vreest dat het tekort aan verpleegkundigen een be dreiging wordt voor de zorgver lening in Zeeuws-Vlaanderen. De ziekenhuizen in Zeeuws- Vlaanderen hebben tot nu toe geen echt grote problemen ge had om personeel te vinden, maar volgens de directeuren G. Rademaeckers (patiënten zorg) en P. Rademacher komt daar zachtjesaan verandering in. Kon de ziekenhuisgroep in vroeger jaren nog makkelijk in België verpleegkundig, perso neel vinden, nu zijn ook in dat land weinig nieuwe medewer kers te vinden. Het aantal Belgi sche medewerkers van de ziekenhuisgroep Zeeuws als spreekbuis voor beide orga nen optreedt. De Abva/Kabo gaat een stap verder in zijn kritiek. Jacobs geeft aan in de afgelopen jaren heel wat signalen te hebben af gegeven over 'wantoestanden in het college'. „Maar ook tussen college en ambtenaren boterde het niet. Het is de hoogste tijd om verandering in die situatie aan te brengen." Jacobs haalt aan rond juni 1998 vanuit de ambtelijke organisa tie veel klachten te hebben ge kregen over het college. „En van de Arbodienst hoorden we dat er heel wat mensen bij de be drijfsarts liepen." In juli van dat jaar organiseerde de vakbond een gesprek met het college. „Ik heb toen recht streeks tegen de burgemeester gezegd dat het toch vooral om hem draait. Hij was me erkente lijk voor mijn inbreng, zei hij en zou er iets aan doen. Maar het is gewoon doorgegaan." De gemeenteraad, vindt Jacobs, heeft tot op heden evenmin erg daadkrachtig opgetreden. Hij herinnert eraan dat de raad in 1999 heeft toegestaan dat het bureau Deloitte and Touche, de gemeentelijke huisaccount, de opdracht kreeg voor het onder zoek naar de declaraties van burgemeester en wethouders. Uit dat onderzoek kwam naar Vlaanderen nam vorig jaar, voor het eerst sinds jaren, af van 81 naar 79 verpleegkundigen. „We hebben hier te maken met een landelijk probleem dat zich in Zeeuws-Vlaanderen, waar alles wat langzamer gaat, nu ook begint te manifesteren. Was het in het verleden zo dat we op de zorgverlening moesten be knibbelen omdat er geen geld was, nu dreigt het tegenoverge stelde: wel geld is de zorg, maar geen mensen die de zorg kunnen verlenen. We proberen dat te on dervangen door werken in onze voorzieningen zo interessant mogelijk te maken. Dat doen we door flexibel om te gaan met werktijden, door zorg te dragen voor een goede kinderopvang en door zoveel mogelijk mensen te interesseren voor zorgopleidin- gen. Dat heeft effect, maar ook voor ons wordt het steeds moei lijker", aldus Ramaekers. voren dat onder andere de bur gemeester te ruim had gedecla- reerd. Naar aanleiding daarvan vroegen het CDA en D66 de bur gemeester om op te stappen. „En zijn Kraan en Akdag als PvdA'ers afgehaakt. Zo'n on derzoek had zeker net als in Zuid-Holland en Rotterdam door een extern bureau uitge voerd moeten worden", stelt Ja cobs. www.pzc.nl, zie Dossier Spa(h)r COR DE JONGE door Maurits Sep MIDDELBURG - De Stichting Beeldende Kunst Middeburg (SBKM) heeft de samenwerking met de provincie voor een nieuw museum voor hedendaagse kunst opgeblazen. Volgens ge deputeerde G. de Kok (PvdA, cultuur) zag de SBKM niks meer in het ontwerp van Aldo en Hannie van Eyck. „Daarmee verviel de grond voor onze sa menwerking", verklaarde hij vrijdag tegenover Provinciale Staten. De gemeente Middelburg en de provincie hadden besloten sa men geld uit te trekken voor zo wel een opknapbeurt van het Zeeuws Museum als voor de bouw van een nieuw museum voor hedendaagse kunst in Mid delburg, De SBKM en het Zeeuws Museum zouden fuse ren. Gisteren meldde de PZC dat de samenwerking van de baan is en dat het museum dat de Van Eycks hadden ontworpen er dus ook niet meer komt. De Kok legde gisteren de schuld voor het mislukken volledig bij de nieuwe directeur van de SBKM, R. Wolfson. „Die heeft andere opvattingen dan zijn voorganger. De twijfels over de functionaliteit van het gebouw zijn gegroeid, men vindt het ontwerp en de inhoud gedateerd en de SBKM weet niet welke rol zij in zo'n museum zou moeten vervullen." En daarom, stelde De Kok, heeft het Zeeuws Museum aandacht gevraagd voor de eigen plannen om het museum grondig op te knappen. „Gegeven de opstel ling van de SBKM heeft vervol gens ook de wethouder van cul- GOES - De Samen-op-Wegker- ken in Zeeland verzorgen weer een cursus theologische en pas torale vorming voor niet-pro- fessionals. De cursus begint in september en duurt drie jaar, met 32 les- avonden per jaar. De hoofdvak ken zijn Oude en Nieuwe Testament, dogmatiek en kerk geschiedenis. De lessen zijn op donderdagavonden in Goes. In formatie: 0118-615914. tuur van Middelburg ervoor gekozen eerst een nieuwe schouwburg te bouwen en het stadhuis, na de bouw van een stadskantoor, in te richten als museum voor beeldende kunst; Dus ja, dan is er geen grond meer voor samenwerking." Oveiigens hebben sommige Statenfracties de hoop op een nieuw museum voor heden daagse kunst nog niet opgege ven. „Wij hebben het in ieder geval nog niet begraven", rea geerde M. Ie Roy (PvdA). „Wij' willen er graag nog eens over praten als binnenkort de cul tuurnota aan de orde komt." Ook GroenLinks/Delta Anders hecht aan een 'aansprekende voorziening van formaat met grote kwaliteit', omdat die kan' bijdragen aan het imago van de provincie. Fractievoorzitter F. van Kollem wil daarom in het debat over de strategische visie voor Zeeland terugkomen op de vraag of Zeeland een museum voor hedendaagse kunst moet bouwen. WOLPHAARTSDIJK - De Stichting Aangepast Zeilen Zeeland houdt vandaag, zater dag, haar eerste kennisma kingsdag in de haven van watersportvereniging Wol- phaartsdijk. De stichting is onlangs opge richt en een gezamenlijk initia tief van Watersport Vereniging Wolphaartsdijk, de Zeeuwse Sportraad en het district Zee land van de Nederlandse Bond Aangepaste Sporten. Doel is-, mensen met een lichamelijke handicap trainingsmogelijkhe den te bieden voor het zeilen. De1: organisatie kan deze zomer be schikken over een zogenoemde randmeer, die ze in bruikleen' heeft gekregen. Uiteindelijk wil de stichting een eigen, aange paste zeilboot kopen. Belang stellenden met een handicap en een redelijke zitbalans zijn van daag vanaf 10.30 uur welkom in de haven. Zij kunnen kennisma ken met de stichting en in een zeilboot mee het water op. De activiteiten duren tot 15.30 uur. VLISSINGEN - De Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) heeft het af gelopen jaar meer dan driedui zend mensen in veiligheid gebracht. Dat is het hoogste aantal reddingen in één jaar in het 175-jarig bestaan van de KNRM. De reddingmaatschap pij moest vooral voor water sporters in actie komen. Van de 1521 acties waarbij 3155 personen werden gered, moes ten de redders 982 keer uitruk ken voor de recreatievaart. In 1998 lag dat aantal nog op 871. Volgens de KNRM heeft de toe name te maken met de uitbrei ding van het takenpakket. Red dingboten varen niet langer alleen uit bij acute nood, maar worden steeds vaker ingezet voor preventieve reddingsac ties. Daarmee hoopt men het aantal ernstige slachtoffers zo laag mogelijk te houden. Deze takenuitbreiding verklaart te vens waarom de meeste acties plaatsvinden bij relatief goede weersomstandigheden. Slechts zestig keer moest de redding maatschappij in (zware) storm het water op. De meeste problemen in de cate gorie watersporters deden zich voor met zeilj achten. De redders zijn daarvoor 549 keer uitge rukt. Kwetsbaar Door de grote diepgang zijn zeiljachten kwetsbaar in gebie den met ondiepten. Ook bij plot selinge weersveranderingen en bij harde wind komen ze mak kelijker in de problemen dan bijvoorbeeld motorjachten. Dat is terug te zien in de cijfers, waaruit blijkt dat men vorig jaar 131 keer in actie moest ko men voor motorjachten. Voor problemen met sportvisboten, is de reddingmaatschappij 102 keer uitgerukt. Van alle reddingstations in Ne derland, werd Vlieland vorig jaar met 102 meldingen het vaa'kst gealarmeerd. In Zeeland werd op station Breskens 50 keer alarm geslagen. Het Zeeuws-Vlaamse station werd gevolgd door Veere met 39 mel dingen, Westkapelle met 16 en Cadzand met 15. Opmerkelijk is dat er steeds minder vaak surfers gered hoe ven te worden. In 1995 voeren de boten van de KNRM nog 127 keer uit voor deze groep water- sporter§„ Vorig jaar was het aan tal gezakt tot 100 en nu tot 66. door Kim Toering VLISSINGEN - De kinderen van groep zeven en acht van basisschool Ravenstein in Vlissingen schuifelen één voor één aan boord. Onwennig be wegen de zevenentwintig leer lingen zich over het dek van De Albatros. Ze zijn natuurlijk niet elke dag aan boord van een zeeklipper die 101 jaar oud is. Het educatieve uitstapje is een initiatief van Greenpeace. In het grote ruim legt kapitein Ton Brouwer de basisregels uit; niet rennen, springen of klimmen. Met kleurrijke voor beelden illustreert hij zijn ver haal. Dan begint de motor te ronken en worden de zeilen ge hesen. De wijde zee roept. Het duurt even voor de klipper door de sluizen is, de kinderen worden onrustig. „Dat gebeurt altijd. Als er even niets te doen is, worden ze actief en doen ge vaarlij ke dingen", legt onder- wijzer-aan-boord André de Jong uit. Daarom is er ook zo veel te doen aan boord. De Al batros wordt bemand door vijf vaste bemanningsleden en vijf onderwijzers. De bemanning, die betaald wordt door Greenpeace, zorgt dat het schip zeilt, de onder wijzers begeleiden de scholie ren. Op de boot zijn vijf 'leer- stations': Vervuiling, Energie, Vissen, Plankton en Navigatie. De kinderen worden opge deeld in groepjes met ieder een docent. De groepen rouleren en leren bij -ieder onderdeel iets over het milieu. De kinderen zijn actief bezig. Ze kunnen zelf sturen, op de radar kijken, de zuurgraad in het water testen, plankton en vissen bekijken en energie op wekken. „Op deze manier wordt iedereen meegetrokken. Het is interessant en speels te gelijk", legt De Jong uit. Enthousiasme Hij is bioloog en activist bij Greenpeace. De Jong houdt er van om met kinderen bezig te zijn en de natuur is zijn vakge bied. De andere onderwijzers en de bemanning zijn bevlogen zeilers. In het enthousiasme waarmee ze werken, klinkt dat door. Ze weten de scholieren inderdaad moeiteloos mee te trekken in het onderwerp. De enige stoorzender is de zee, die tegelijkertijd voor de charme zorgt. „Ik voel me niet zo lekker", roept Döne Yildizturan klaag lijk. Ze ziet wat witjes. »tfk Onderwijzend personeel van Greenpeace geeft op de oude zeeklipper Albatros les over vervuiling, energie, vissen, plankton en navi gatie. foto Ruben Oreel ook." Zeeziekte werkt blijk baar aanstekelijk. Drie kinde ren zitten langs de reling. „Ik heb zeeziekte-koekjes, dat helpt. Je kan trouwens hele maal niet ziek zijn, want we bewegen niet eens. Als je in het midden gaat zitten, voel je er niets meer van." De Jong en be manningslid Jakko van der Pol ontfermen zich over de zieken. Blijkbaar helpen de koekjes echt, want binnen een mum van tijd heeft het drietal zich weer bij hun groepjes gevoegd. Buitenkansje De docenten van de groepen, Rinus Nagelkerke en Paul van der Kolk, vermaken zich prima aan boord. Van der Kolk: „Dit is een goede ervaring. Het zelf ervaren en zien van dingen werkt veel beter dan erover le zen. Dit zullen ze niet zo snel vergeten. Sommige kindei-en komen nooit ergens, en vooral voor hen is het een buiten kans." Voor het uitstapje heeft groep zeven/acht opdrachten gedaan over de Westerschelde. Die werden uitgereikt door Green peace, om de kennis van de kinderen over de omgeving te verdiepen. „We zijn wel vijf uur met die opdrachten bezig geweest. Heel goed, dat de kin deren meer hierover leren", al dus Nagelkerke. Koksverhaal Tijdens de lunch vertelt de kok, Kees Duinker, een 'koksver haal'. „Als jullie eten stelen uit de kombuis, nagel ik jullie vast aan het zeil. Zo ging dat vroe ger ook", zegt hij, terwijl hij met een groot koksmes zwaait. De stemming op De Albatros wordt steeds beter. De leerlin gen zijn onder de indruk van de oude boot en de kapitein laat af en toe een geluksvogel aan het roer. Umar Said glundert. „Het allerleukste is het roeren. En ik heb veel geleerd over het mi lieu, vervuiling enzo." Ook Döne, die zich nog steeds een beetje ziek voelt, vindt het leuk. „De volgende keer wil ik toch weer mee.Alle leerlingen worden enthousiast gemaakt door het onderwijspersoneel aan boord, dat weliswaar vrij willig is, maar zeer vakkundig. De kapitein rookt zijn sigaar en staat achter het roer. „Ik ben heel trots op mijn boot. Het is het laatste originele zeilende vrachtschip in West-Europa. Ik ben sinds drie jaar bezig met andere dingen dan vrachtva ren. Greenpeace belde me op met dit idee, ik vond het goed. Na tien jaar Duitse les te heb ben gegeven, had ik nog steeds iets met kinderen. Ik vind het heel belangrijk om kinderen milieubewust te maken. Het is een dankbaar publiek, zo en thousiast en onbevangen. Ik ben een soort waterzigeuner; waar de boot is, daar woon ik. Ik kan heel goed alleen zijn, zelfs met dertig mensen om me heen." Op de vraag van Sebastian van der Gaag hoe hij zo goed om de kinderen op de boot heen kan kijken en koers kan houden, antwoordt hij: „Ik zie alleen wat ik wil zien." Quiz Aan het einde van de tocht houdt De Jong een quiz in het ruim. De kinderen liggen op de grond en schrijven de ant woorden zorgvuldig op in hun 'monsterboekje'; het stempel- boekje, dat ze straks meekrij gen. De vragen gaan over de lesstof van de afgelopen dag. „Veel geleerd, hè", straalt Mi- cheline Da Costa. De combina tie van de letters vormt het woord 'geweldloos'. Weer wat geleerd. De reis is bijna ten einde. De zon schijnt nog steeds als de Albatros langzaam door de sluizen vaart. Moeders en fiet sen wachten groep zeven/acht op. Kapitein Brouwer trekt nog een keer aan de scheeps hoorn. Uitgelaten springen de scholieren van boord. Toch leuk, zo'n oud schip, en hele- «jnaal niet eng. door Maurits Sep MIDDELBURG - Wat te doen met dertien miljoen? Provincia le Staten weten het eigenlijk ook niet meer. „Ik zal Gedepu teerde Staten dinsdag voorstel len een behoorlijk bedrag door te schuiven naar het najaar", zei de provinciale schatkistbe waarder, gedeputeerde D. Bruinooge. „Mooi", vond CDA- fractievoorzitter L. Nederhoed- Zijlstra. „Dan hebben we extra tijd om na te denken over goede bestedingen." Natuurlijk declameerden de acht fractievoorzitters gisteren wel hun wensenlijstjes, maar veel verder dan de bekende stokpaardjes kwamen ze niet. En dus vroegen zij nog maar eens om geld voor wegenspoor lijnen en tunnels, duurzame energie, een doorlaatmiddel in het Veerse Meer en werkgele genheid. En niet te vergeten gezond heidszorg, onderwijs, veiligheid en cultuur. „Laten we dan ook wat aan de minder bedeelden geven, nu we toch zo veel hebben", verraste R. Stoffels van de Partij voor Zeeland zijn collega's. Wie hij bedoelde, wilde F. van Kollem (GroenLinks/Delta Anders) we ten. Mensen in de Derde Wèreld misschien? „Ja, waarom niet?" knikte Stoffels instemmend. Maar ook Zeeuwen: „Laten we bij al die welstand niet uit het oog verliezen dat er in onze pro vincie nog steeds armoede is, waar de jeugd onder lijdt, met alle nare gevolgen van dien. Een concreet voorstel om dit op te lossen, had Stoffels niet. Wel wilde hij een enquête onder de Zeeuws-Vlamingen over een herindeling. Daar zal tijdens de voorbereidingen voor een her indeling voldoende aandacht voor zijn, beloofde gedeputeer de T. Poppelaars (CDA). Helpen De PvdA vroeg Poppelaars om een provinciaal energieloket in te richten. Dat kan burgers, bedrijven en gemeenten infor meren over en helpen bij de ontwikkeling van duurzame energie. De gedeputeerde voor energie bleek hieraan al te heb ben gedacht. „In de energieno ta, die in concept klaar is, zitten ideeën om kennis over duurza me energie te verspreiden." He/.-CDA stelde voor een ge zondheidsbureau voor senioren op te zetten. „Om te bereiken dat mensen meer over hun ge zondheid nadenken en huisart sen beter naar de patiënten luis teren", legde L. Nederhoed- Zijlstra uit. Weer kon de verant woordelijk gedeputeerde, nu G. de Kok (PvdA), antwoorden dat daar al een plan voor is. „Zo iets dergelijks zit in het beleids kader sociale zorg. Wat u vraagt is dus goed inpasbaar." Landbouw De WD had een ander loket in gedachten, voor de landbouw, Die heeft alle steun van de pro vincie hard nodig, zei fractie-f- voorzitter J. Suurmond. De in komens van de boeren dalen,1 opvolgers zijn nauwelijks te vinden, de regels en wetten zijn- ingewikkeld en de perspectie ven zijn aanmerkelijk slechter dan drie jaar geleden. „Ik zal. kijken of er behoefte is aan een: landbouwloket", beloofde ge-' deputeerde Bruinooge. Diverse fracties vroegen om bij zondere aandacht voor Oost-' Zeeuws-Vlaanderen. Als de veerdiensten in 2003 uit dé vaart gaan, krijgt vooral die re-i gio het moeilijk. De economie in: dat gebied kan het verlies aan werkgelegenheid niet zomaar opvangen, is de vrees. Gedeputeerde G. van Zwieten vond dat het maar eens afgelo pen moet zijn met die negatieve; gedachten. „Vergeet wat niet kan, kijk naar wat wel mogelijk is. We moeten er alles aan doen. om de toeristische ontwikke lingsmogelijkheden van Oost-; Zeeuws-Vlaanderen te benut-, ten." Attracties Van Zwieten beloofde ook met. een nota te komen waar en hoe de toeristische attracties beter kunnen worden aangeven met wegwijzers. De WD had hier-, voor een motie ingediend. Van. Zwieten: „Die nota kan dit na jaar klaar zijn. Daarna ga ik het bedrijfsleven vragen bij te dra gen in de kosten voor die beweg wijzering." Gedeputeerde Staten maken' dinsdag bekend hoe zij de der tien miljoen gulden exact gaan besteden. Vast staat in ieder ge val dat daarvan een miljoen gul den opzij wordt gezet voor de Zeeuwse bruidsschat aan Da- men Shipyards voor de overna me van De Schelde. Dat miljoen komt bovénop de vier miljoen di-i de provincie eerder al V-por De Schelde reserveerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 73