>zc I uurwerkopslag >aart straat zorg Burgemeesters zien zichzelf blijven Q PZC Oostburg maakt werk van wijk voor de rijken Aanpak varkensbaron wacht 3p uitspraak Raad van State zeeland rneuzenaar ongerust over container jorthallen Dullaert fer in andere handen Lichtkunst voor Othene Terneuzen wil titel Fietsstad 2000 Oorvijg na lachen om auto bestraft Diefstal brommers bestraft Leerlingen knappen arrenslee op ZMF bekritiseert Waterschap Schapen scheren TOLLENAAR zaterdag 17 juni 2000 z 15 .Vlanon Kotvis GEUZEN - De bewoners je Diepenbrockstraat in uzen maken zich grote a over de vuurwerkop- aats van de firina Groen - Bakker aan de overkant e straat. Flatbewoner R. heeft al meerdere malen fficiële en onofficiële weg iedenkingen geuit over de te uitbreiding van de op- ergunningtot 1500 kilo. lurtkrant de Notenkraker ie Oudelandse Hoeve ver- n deze maand een artikel iet bezwaar dat Maas aan tekende tegen de uitbreiding van de opslag. Na Enschede is er „weinig fantasie voor nodig om te bedenken hoe de wijk er uit zou zien na een eventuele ont ploffing", meldt de buurtkrant. Maas tekende eind vorig jaar al bezwaar aan bij de gemeente, toen het verlenen van de ver gunning openbaar werd ge maakt. Hij vertelt dat hij toen 'netjes' antwoord heeft gekre gen op zijn bezwaren. Toen de gemeente de aanvraag deson danks wilde doorzetten had Maas in beroep kunnen gaan. „Maar toen stond er al een con tainer. Daarom dacht ik dat pro testeren niet meer zou helpen." René Hoonhorst 3T - Burgemeester en wet- ;rs van Hulst vragen de ge- teraad in te stemmen met koop van de Zuidhal en de hhal van gemeenschaps- jin Den Dullaert. Twee den geleden werd al be- dat vier ondernemers de dit najaar willen overne- voor 1,1 miljoen gulden tie- en boekwaarde van implex). uidhal zal onderdak blij deden aan tennissers, de hbanen maken plaats judomatten en fitnessap en. rzoek heeft uitgewezen rivatisering van de hallen :rmijn het gunstigst uit- betoogt het college. Er is ïwoordig meer vraag naar multifunctioneel sportcen- a waar het hele gezin tegeli j - ;ijd aan diverse activiteiten lneemt. Particuliere onder- ners kunnen sneller en beter die veranderde vraag inspe- Daarnaast loopt de ge- iente minder financiële risi- s en hoeft Hulst op termijn minder subsidie te verlenen. Want de bedoeling is dat de ho- reca-opbrengst in de nieuwe or ganisatievorm (een bv) stijgt. Voor Den Dullaert moet een ex- ploitatie-bv worden opgericht, waarvan de directeur van Den Dullaert en een particuliere ho- recaman het bestuur vormen. Beheer en eigendom van de ge bouwen (zonder Zuidhal en squashhal) moeten echter wel eigendom blijven van de Stich ting Gemeenschapscentrum Den Dullaert, om bij een onver hoopt faillissement niet alle ge bouwen kwijt te raken, schrijft het dagelijks bestuur in het voorstel aan de raad. Het voorstel komt aan de orde tijdens de vergadering van de commissie financiën op donder dag 22 juni. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. Tijdens die vergadering komen ook de renovatie en verplaat sing van het hoofdveld van de Hulster Voetbal Vereniging aan de orde. Daarvoor moet de ge meente tachtig mille bijpassen. Ruim de helft van dat bedrag moet uit de reserves komen. Door de ramp in Enschede is het onderwerp weer bij hem gaan leven en is hij weer 'in de pen ge klommen'. Volgens Maas blijft een reactie van de kant van de gemeente nu uit. Toch blijft hij raadsleden aanspreken als de gelegenheid zich voordoet. „Ik wil ze op hun bestuurlijke en menselijke verantwoordelijk heid wijzen." Hij vindt het on verantwoord dat een opslag van vuurwerk op honderd meter van een woongebied af staat. Bo vendien twijfelt hij aan de kwa liteit van de opslagplaats. „Het lijkt alsof die container net van een vrachtwagen is afgevallen. Beleidsmedewerker milieu van de gemeente, F. Weemaes, is be kend met de brief en legt uit dat deze in de raad van deze maand wordt behandeld. Het advies daarbij is om de zaak te laten af handelen door het college van burgemeester en wethouders. Volgens Weemaes is er geen re den tot ongerustheid. „Relatief gezien ligt daar maar een heel beperkte hoeveelheid vuur werk. Ook ligt het er maar een korte tijd, rond nieuwjaar. Het is allemaal puur sierwerk, heel wat anders dan in Enschede lag." Voorschriften De opslag moet volgens hem voldoen aan strikte voorschrif ten. Na het verlenen van een vergunning wordt altijd gecon troleerd of de opslag aan de voorwaarden voldoet. Voor Oud en Nieuw maakt de politie jaar lijks een 'vuurwerkrondje'. Alle legale opslagplaatsen worden dan gecontroleerd op onder meer brandveiligheid, afsluit baarheid en op de hoeveelheid knallers die zijn opgeslagen. De kritiek van Maas op de op slag verbaast Weemaes. „Vol gens mij wordt het vuurwerk niet in een container, maar in een kluis opgeslagen. Waar schijnlijk zitten in de container die hij bedoelt bloempotten of iets dergelijks. Maar als het vuurwerk daar wel in moet ko men, dan komen we daar wel achter bij de controle." loor Barend Pelgrim )OSTBURG - Burgemeester G. Voordewier van Oostburg gaat jr van uit dat de Raad van State het vonnis van de Middelburgse arrondissementsrechtbank te gen varkenshouder Van Sleu- wen zal handhaven. De rechter oordeelde deze week dat Oostburg juist heeft gehan deld door de varkensbaron een gewijzigde bouwvergunning te weigeren. Tegen deze uitspraak wordt vermoedelijk hoger be roep ingesteld door Van Sleu- wen, zodat de gemeente eerst deze uitspraak wil afwachten voordat ze bestuursdwang toe past tegen de bedrijven aan de Coxydeweg, Maagdebergweg en Sophia weg. „Het is slechts uitstel van executie", meent Noordewier. Van Sleuwen heeft de drie stal len niet volgens de bouwver gunning gebouwd; bij controle bleek dat de gebouwen zeker tien procent groter zijn dan vol gens de vergunning mocht. Te gen het vonnis van de arrondis sementsrechtbank moet binnen zes weken hoger beroep aange tekend worden. Burgemeester Noordewier gaat er van uit dat dit ook zal gebeu ren. „Als er daarna een uitspraak van de Raad van State is, be staat er tenminste geen twijfel meer over wie er gelijk heeft. In het Streekplan en het bestem mingsplan staat helder gefor muleerd wat wel en niet m,ag in ons buitengebied." Mestzakken Noordewier wil niet vooruitlo pen op mogelijke bestuurs dwang tegen de te groot ge- bouwde stalruimtes, maar geeft aan dat Oostburg het er niet bij laat zitten. „Uiteindelijk moe ten we als gemeente gaan hand haven, zoals deze week ook gebeurd is met de illegale mest zakken bij de drie bedrijven (Oostburg blokkeerde het ge bruik van de bassins, red). Van Sleuwen dient zich te voegen naar wat mag als hij hier wil on dernemen. Op welke manier de gemeente de bestuursdwang wil effectue ren - bijvoorbeeld via dwang sommen of de verplichting om de stallen te verkleinen - zegt'de burgemeester niet. „Het is niet verstandig om dat nu al te ver tellen." door Manon Kotvis TERNEUZEN - In de centrale hal van het ge meentehuis in Terneuzen is al een voorproefje te zien van een lichtkunstwerk dat volgend jaar mogelijk een rotonde in Othene opsiert. Het lichtbeeld van de Utrechtse kunstenaar E. van de Velde dingt samen met vier andere ontwerpen mee naar een plekje in de wijk. Begin dit jaar riep de gemeente via een adver tentie kunstenaars op om een 'lichtobject' voor de drie Otheense rotondes te vervaardigen. Hierop kwamen elf inzendingen. Wethouder J. Baart (cultuur) zei 'verbijsterd' te zijn over de kwaliteit en diversiteit van de inzendingen. Uiteindelijk zijn vijf kunstenaars uitgenodigd om een schetsontwerp (miniatuur) te maken. Inmiddels hebben alle kunstenaars hun werk gepresenteerd. Over ongeveer twee weken zul len de ontwerpen voor het publiek in het ge meentehuis te bewonderen zijn. Het werk van Van de Velde (één beeld op ware grootte, twee miniaturen) staat bij gebrek aan andere op slagruimte voorlopig in de centrale hal. Eind juli of begin augustus beslist de gemeente welke kunstenaar(s) de lichtbeelden mag leve ren. Omdat het vervaardigen van zo'n werk wat tijd kost, zullen de beelden waarschijnlijk pas in de loop van volgend jaar geplaatst wor den. De drie lichtobjecten (twee op schaal) die kunstenaar E. van de Velde maakte voor de rotondes. foto Charles Strijd Zeeuw-Vlaamse bestuurders niet bang voor toekomst na herindeling REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Conny van Gremberghe en Lilian Dominicus TERNEUZEN - De zes burge meesters in Zeeuws-Vlaande- ren zien de op handen zijnde ge meentelijke herindeling in de regio niet als een bedreiging voor hun eigen hachje. Het me rendeel denkt ook na de her schikking als burgemeester aan de slag te kunnen blijven. Is het niet in één van de drie nieuwe Zeeuws-Vlaamse gemeenten, dan wel elders. Burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aardenburg (52) houdt het er vooralsnog op dat hij de komende jaren de be stuurlijke besognes in de West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten die hij nu dient, voor zijn reke ning blijft nemen. Sluis-Aar- denburg zal zich met hand en tand verzetten tegen herinde ling. Van een nieuwe werkkring op termijn wil hij daarom nog niets weten: „De missie van Sluis-Aardenburg is om nog ze ker vijftien a twintig jaar stand te houden. Zo heeft de staatsse cretaris dat ons toegezegd, toen we vrijwillig zijn samengegaan. We gaan een legertje deskundi gen inhuren om ons hierin bij te staan. In Sluis-Aardenburg is geen maatschappelijk draag vlak voor de herindeling." De Sasse burgemeester J. Lo- nink (49) is niet van plan een stoelendans af te wachten. Hij denkt aan zijn eigen toekomst en zal - als de herindeling zich daadwerkelijk aandient - ook buiten de regio zoeken naar een passende baan. Het oud PvdA- Kamerlid werd twee jaar gele den in Sas van Gent binnenge haald als Johan Cruijff destijds in Barcelona. Sas zat aan de grond - financieel en bestuurlijk - en Lonink zou de verlossing brengen. Met zijn tomeloze in zet heeft de Tukker heel wat goodwill gekweekt in en buiten de gemeente, maar niet bepaald bij de provinciale bestuurders, die hij in de factory-outletont- wikkelingen harde verwijten maakte. Lonink trad aan in de veronder stelling dat Sas van Gent voor lopig - toch voor een periode van zes jaar - gevrijwaard zou blij ven van een herindeling. De commissaris van de koningin had hem ook te kennen gegeven dat deze kwestie niet zou spelen, hoewel hij hem geen garanties gaf. Verbazingwekkend Nu zijn we twee jaar verder en heeft het provinciebestuur be sloten een procedure te begin nen. Lonink: „En ja, dan is er altijd een grote mate van onze kerheid voor de zittende burge meesters. Pas als de nieuwe raad geïnstalleerd is, komt de benoe ming van de nieuwe burgemees ter aan de orde. Ik vind het trou wens verbazingwekkend dat in Axel nu nog de vacature voor deze functie openstaat. Het kost straks nog meer wachtgeld en de onzekerheid voor de andere burgemeesters groeit alleen maar." Burgemeester A. Kessen van Hulst, die zich graag jeugdig blijft voordoen getuige zijn re- centelij ke rijervaringen met Smart-cars, maar inmiddels ook al de respectabele leeftijd van 53 jaar heeft bereikt, wil als burgemeester zijn pensioen ha len. Het liefst in Limburg. Vorig Advertentie Verbrugge, uw BMW dealer. Verbrugge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon (0115) 68 12 00 BMW maakt rijden geweldig jaar gooide hij hoge ogen bij de vertrouwenscommissie in Ven- lo, maar moest - zeer tot zijn te leurstelling - een ander voor la ten gaan. Door zich te fixeren op een bur gemeesterspost in Oost-Bra bant of Limburg maakt Kessen zijn kansen om elders aan te slag te geraken een stuk kleiner. Dat realiseert de Hulster burge meester zich terdege. Voorlopig heeft Kessen het naar eigen zeg gen naar zijn zin in Hulst. „Bo vendien", reageert hij, „duurt het nog wel drie jaar voor de herindeling er aan komt. Nu is het nog een ver-van-mijn-bed show. Ik sluit niet uit dat ik nog blijf, maar in Limburg had ik ook niet uit de toon gevallen met mijn accent." Voor burgemeester R. Barbé (59) van Terneuzen komt het einde van zijn tweede termijn (decem ber 2001) in zicht. In Zeeuws- Vlaanderen weten collega-be stuurders te melden dat hij er dan ook mee zal ophouden, maar de Terneuzense burgerva der is minder stellig. Barbé (59): „U zult me nog tot ver na mijn pensionering in Zeeuws-Vlaan deren zien rondwandelen. Aan vervroegde uittreding denk ik zeer zeker niet; ik voel me nog uitstekend. Er zullen nog veel partijen bezwaar gaan maken, dus die herindeling verwacht ik pas in 2004 of 2005." Ook burgemeester A.Vogelaar (58) van Hontenisse is al wat op leeftijd, maar peinst er niet over om al aan zijn pensioen te den ken. Voor Hontenisse is het - net als voor Sluis-Aardenburg - nog lang niet zeker dat de herinde ling van de grond komt. Het ver zet zal dus ook uit het oosten klinken en Vogelaar zal daaraan leiding en sturing moeten ge ven. Iets waarmee hij overigens wel bekend is. „Ik heb al eens eerder een herindeling meege maakt, maar toen als waarne mend burgemeester. Of ik zelf in Zeeuws-Vlaandei-en blijf, dat is nog de vraag. Ik zit hier natuur lijk nog niet zo lang, maar vind het heel plezierig in Hontenis- Wachtgeld En ja Axel, daar wordt zeer bin nenkort een nieuwe burgemees ter benoemd. Geen waarnemer voor pakweg vier j aarmaar een man - dat is zeker - voor een vol le termijn van zes jaar. Axel kan dus nu al wachtgeld gaan spa ren. Burgemeester G. Noordewier (52) van Oostburg heeft geen tijd om te mijmeren over zijn toekomst. Het provinciebestuur wil alleen nog maar praten over herindeling en als ze het proces daadwerkelijk doorzetten, is het pas tegen 2004 afgerond. Dat duurt hem veel te lang. „Wat mijn eigen toekomst be treft, daar praat ik over met mijn vrouw en beste vrienden. Maar dat hoeft nu nog niet te ge beuren. Burgemeester-zijn is een pi'achtfunctie. Ik vervul 'm met plezier en dat blijf ik voor lopig ook doen." TERNEUZEN- Het onderzoek naar de fiets vriendelijkheid van Terneuzen, de Fietsbalans, gaat op 20 juni van start. Wet houder K.G. van der Hoofd zal om 1300 in de Havenstraat het startschot geven. Met een speciaal ontwikkelde meetfiets zal een representatief deel van het fietsnetwerk van Terneuzen worden doorgemeten. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Fietsersbond in samenwerking met de gemeente. De resul taten van het onderzoek worden na de zomer bekend ge maakt. In november wordt tijdens een landelijk symposium over de Fietsbalans, de Fietsstad 2000, gekozen. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 28-jarige man uit de Scheldestad wegens mishandeling veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 300 gulden. De Terneuzenaarhad 23 februari dit jaar een man een klap uitge deeld, omdat het hem niet zinde dat het slachtoffer heel hard moest lachen om de auto van de verdachte. Het slachtoffer was inzittende van een auto, die bovenop de geparkeei'de auto van de Terneuzenaar knalde. Daarbij ontstond aanzienlijke schade. De verdachte voelde zich gedupeerd, want de aan schaf van een andere auto had hem veel geld gekost. Daar hield de politierechter rekening mee. TERNEUZEN - Twee 19-jarige Axelaai's gaven vrijdag voor de Terneuzense politierechter toe bromfietsen te hebben ge stolen. Politierechter G. Nomes veroordeelde hen daarvoor tot voorwaardelijke gevangenisstraffen van respectievelijk twee weken en een week. De verdachte die twee weken voor waardelijk kreeg, was eerder al betrokken bij een brommer- diefstal. Aan een van de slachtoffers moeten de verdachten 1.450 gxxlden schadevergoeding betalen. Een leeftijdsgenoot uit Axel, die een van de twee brommers aanschafte voor een zacht prijsje, ontkende te hebben gewe ten dat het voertuig van diefstal afkomstig was. De Axelaar, die al eens eerder voor een soortgelijk delict was veroordeeld, kreeg wegens opzetheling 350 gulden boete en twee weken voorwaax-delijke gevangenisstraf opgelegd. TERNEUZEN- Leerlingen van scholengemeenschap De Re de in Terneuzen dragen hun steentje bij aan het behoud van het cultureel-historisch erfgoed. In het kader van het x-estau- ratieproject van hun school knapten 33 leerlingen een oude arreslee op voor het Streekmuseum in Axel, dat geen geld heeft voor een professionele x'estauratie. De restauratie lever de de leerlingen een eervolle vermelding op bij de Stoffels Cleaning Community Award, een initiatief van Stoffels Clea ning uit Terneuzen. De leerlingen voerden de restauratie van het begin tot het ein de zelf uit. Eerst werd onderzoek gedaan naar de herkomst, datering en de originele kleuren van het voertuig. Daarna werd met een conservator van het Nationaal Rijtuigen Muse um in Leek overlegd over de aanpak. Onder begeleiding van docenten gingen de leerlingen aan de slag. GOES - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft kritiek op de plannen van het Waterschap Zeeuwse Eilanden om de bo men langs het kanaal door Walcheren te laten verdwijnen. Het waterschap wil een uitsterfbeleid voeren en bomen die dood zijn of omwaaien niet meer vexwangen door nieuwe aan plant. De Zeeuwse Milieufederatie is het niet eens met het sa- neringsbeleid voor bomen op secundaix-e dijken. De ZMF betwijfelt of boombeplanting de dijk langs het kanaal door Walcheren onveilig maakt, zoals het Waterschap stelt. door Barend Pelgrim OOSTBURG - De gemeente Oostburg begint met de eerste fase van de nieuwe wijk Water burg. Het college van burge meester en wethouders vraagt de gemeenteraad zo'n zeven ton voor de aankoop van grond in het gebied en voor de voorberei- dingskosten van de visie. Oostburg wil ten westen van de huidige kern een volledig nieu we, prestigieuze woonwijk uit de grond stampen. Het gaat om de locatie tussen verpleeghuis De Stelle, de Oude Haven, de Nieuwstraat en de Commers- werveweg (rondweg). In Oost burg kan geen grootschalige nieuwbouw plaatsvinden van wege het strikte bouwcontin- gent, maar het Stx-eekplan van de provincie laat wel ruimte voor een initiatief als Water burg, een zogenoemd uniek pro ject. De bedoeling is om kapi taalkrachtigen van buiten de eigen regio naar Oostbux'g te lokken. Slechts een klein deel van de 35 tot 50 hxxizen mag ver kocht worden onder de huidige bevolking. Inmiddels is een vijf tig bladzijden tellend concept plan over Waterburg gemaakt door de bureaus Jeanne Dek kers Architectuur uit Delft en Adviesbureau SpellerCo Meer- ding uit Waalre. De kosten van deze ontwikkelingsvisie bedra gen 105.000 gulden. De gemeente vraagt de raad daarnaast bovendien om 590.000 gxxlden voor de aankoop van drie percelen grond waar de nieuwe wijk gedeeltelijk moet verrijzen. Het gaat om een to taaloppervlak van zo'n vieren halve hectare. Als de plannen voor Waterburg doorgaan komt er een plan in drie gedeelten: één voor woonbestemming (zo'n veertien hectare) met drie ver schillende huizentypes, één re creatiegebied en een stuk voor zakelijke activiteiten. In dat laatste deel komt onder meer nieuwbouw van de Rabobank, dat er een kantoor-gebouw voor de administratieve diensten heeft gepland. Luxueus De gemeente wil het project niet uitbesteden aan projectontwik kelaars, maar de zaak zelf op zetten. Gemikt wordt op rand stedelijke klanten die moeten worden gelokt met lxxxueuze woningen in een omgeving van rust en ruimte. Het voorstel voor de verstrekking van geld voor de ontwikkeling van de Water burg-visie en de aankoop van gronden wordt besproken in de commissies financiën op vrijdag 30junioml0.30 uur en planolo gie op donderdag 29 juni om 19.30 uur, beide in de kantine van het gemeentehuis in Oost burg. TERNEUZEN- De schapen van de Terneuzense kinderboerderij worden vandaag, zaterdag, door schaapscheerder Gerard van Voorden van hun wollen wintervacht ontdaan. Er zijn demonsti'aties van ver schillende ambachten. Kinde- x-en kunnen een ritje maken met paard en wagen. De bezoekers zijn welkom tussen 13.30 en 16.30 uur. (Advertentie) Wij bevelen ons beleefd aan voor een persoonlijke, correcte en stijlvolle begrafenis. Voor alle gezindten in heel Zeeuws- Vlaanderen. Al uw persoonlijke wensen bespreekbaar. BEGRAFENISVERZORGING Uitvaartleider J.F. Tollenaar Van Swindenstraat 25, 4532 KC Terneuzen Tel. 0115-612554, b.g.g. 06-51892382 Dag en nacht bereikbaar. Informeer vrijblijvend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 71