Miljoen voor verkeersveiligheid Zonnige start zevende Kunstschouw Ter neuzen krijgt spoedig centrum voor psychiatrie e v Schuddebeurse toert op de fiets door Thailand, Laos en Vietnam zeeland 16 Gevaarlijke situatie Schouwsedijk en Heernisweg wordt verbeterd Leger des Heils deelt folders uit Tentoonstelling poppenkunst Vaartochtje in midzomernacht Familieberichten zaterdag 17 juni 2000 door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De ge meente Schouwen-Duiveland begint nog dit jaar met de recon structie van Heernisweg en Schouwsedijk tussen Brouwer shaven en Den Osse. Het karwei vergt een investering van naar schatting een miljoen gulden. Ruim acht ton komt voor reke ning van de gemeente. De reconstructie is volgens Schouwen-Duivelands dage lijks bestuur hard nodig. Beide wegen verkeren in zeer slechte staat van onderhoud. De asfalt- laag is letterlijk aan het einde van de levensduur en dat maakt GOES - Het promotieteam van het Leger des Heils deelt van 28 juni tot 1 juli folders uit op de Markt in Goes. Via de folders worden mensen uitgenodigd deel te nemen aan een samen komst op zondag 2 juli om 10 uur aan de Ravelijn de Groene Jager. De slogan van de actie luidt 'Voor een warm welkom hoef je niet ver te zoeken, kom naar de samenkomst van het Leger des Heils'. De reden van de actie is dat veel mensen het Leger ken nen als een hulpverleningsorga nisatie, maar niet weten dat het ook een kerkgenootschap is. Het promotieteam deelt op donder dag 29 juni ook folders uit op de Markt in Zierikzee. Voorbijgan gers worden hier uitgenodigd deel te nemen aan de dienst op zondag 2 juli om 10 uur aan de Poortstraat. ZIERIKZEE - Poppenkunst in Zierikzee, is de titel van de ten toonstelling die van 28 juni tot 15 juli wordt gehouden in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. De expositie toont porseleinen poppen, poppen in klederdracht en baby- en kinderpoppen. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met zaterdag van 11.00 uur tot 16.00 uur. Heernisweg en Schouwsedijk en bepaald niet veiliger op. Het wegdek zit vol kuilen en gaten en in plaats van een strakke as- faltlaag zijn beide wegen be dekt met een lappendeken van oud en nieuw asfalt. Kortom: re constructie van de wegen duldt geen uitstel. Ook om onderhoudstechnische redenen is het slim niet langer te wachten met de reconstructie. De huidige wegconstructie be vat teerhoudende elementen en dit jaar is het nog toegestaan om die - geïsoleerd in funderings materiaal - te hergebruiken. Naar verwachting begin vol gendjaar wordt een nieuwe ver werkingsinstallatie in gebruik genomen en hergebruik van teerhoudend asfaltgranulaat behoort dan tot het verleden. Dat spul moet dan bij de nieuwe verwerkingsinstallatie aange boden worden. Nu de wegen toch op de schop gaan, wil de gemeente twee vlie gen in één klap slaan. De Schouwsedijk wordt in het ge meentelijke integrale verkeers- en vervoersplan aangemerkt als een zestig-kilometergebied en om ervoor te zorgen dat auto mobilisten zich ook daadwerke lijk houden aan die snelheidsli miet wordt de weg voorzien van snelheidsremmers. De gemeen te hoopt en verwacht dat de Schouwsedijk tussen Brouwer shaven en Den Osse daardoor een stuk veiliger wordt. De Heernisweg wordt taboe voor gemotoriseerd verkeer - landbouwverkeer uitgezonderd - en gaat dienst doen als fiets route. Fietsverkeer wordt vanaf de kruising met de Noorddijk* naar de Heernisweg geleid en het is de bedoeling dat ook de kruising van de Heernisweg met de Noorddijk gereconstrueerd wordt. Ter hoogte van vakantie park Port Greve gaat eveneens een en ander veranderen. Daar wordt - voor rekening van Port Greve - bij de ingang een ver hoogd kruisingsvlak aangelegd. Het voorstel tot reconstructie van de wegen komt maandag 19 juni aan de orde tijdens de ver gadering van de gemeentelijke adviescommissie grondge biedszaken, openbare werken en milieu. De vergadering wordt gehouden in de kantine van het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Met het hijsen van een vlag wordt de kunstmanifestatie geopend. foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow WESTENSCHOUWEN - Met hoorngeschal en vlaghijsen werd vrijdagmiddag in een zonovergoten decor bij de Ex- cursieschuur van Staatsbos beheer de Kunstschouw Wes- terschouwen letterlijk open geblazen. Het hoorngeschal kwam van het Zeeuws Hoorn blazers Ensemble en de vlag werd gehesen door bestuurslid F. Kiel van de Stichting Kunst schouw en voorzitter L. Gin jaar van de raad van toezicht van de Stichting Renesse. Ginjaar prees voorafgaand aan de officiële opening de op zet van de Kunstschouw Wes- terschouwen en toonde zich verheugd over de ontwikke ling die deze manifestatie in zeven jaar heeft doorgemaakt. De eerste Kunstschouw in 1994 telde twintig locaties. Dat aantal is inmiddels ver dubbeld en er doen honderd tien kunstenaars uit binnen- en buitenland aan mee. Gin jaar toonde zich ook enthousi ast over de gemêleerdheid aan plaatsen waar de kunstwerken gepresenteerd worden. Dat ge beurt niet alleen in galeries en beeldentuinen, maar ook in kerken, hotels, restaurants, de pannenkoekenmolen, een au toshowroom en in de Excur- sieschuur van Staatsbosbe heer. Ook het tentoongestelde werk is zeer gevarieerd: beel den, schilderijen, fotografie en litho's. Daarmee is een boeien de kunstroute van dertig kilo meter door het natuurschoon van de Westhoek gecreëerd. Verrassing Wethouder P. W. Berrevoets- Ringelberg van cultuur had nog een verrassing in petto. Namens het bestuur van servi ceclub Kiwanis Zierikzee- /Schouwen-Duiveland bood zij de Stichting Kunstschouw Westerschouwen de Cultuur prijs 2000 aan. De prijs wordt tweej aarlij ks toegekend en be staat uit een oorkonde en een cheque van duizend gulden. De kunstmanifestatie in de Westhoek duurt tot en met zondag 24 juni. Nieuwe ele menten in het programma dit jaar zijn inloopconcerten in de kerk in Noordwelle vandaag, zaterdag 17 juni en op zater dag 24 juni. Verder wordt op woensdag 21 juni een zomer avondconcert gegeven in de hervormde kerk in Haamstede en zijn er bij de Torenhoeve op zaterdag, zondag en woens dagmiddag poëzie-voor- drachten te beluisteren. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De ziekenhuis- groep Zeeuws-Vlaanderen hoopt nog dit jaar samen met Emergis te kunnen beginnen met de bouw van een zogenoem de multifunctionele eenheid (MFE) naast ziekenhuis De Honte in Terneuzen. In het nieuwe centrum worden alle vormen van psychiatrische hulpverlening in Zeeuws- Vlaanderen geconcentreerd. In totaal krijgt de nieuwe instel ling 24 bedden toegewezen, maar de nadruk komt in het centrum te liggen op dagbehan deling. Met de bouw van de nieuwe voorziening is een be drag gemoeid van circa tien mil joen gulden. Omdat de rijksoverheid al toe stemming heeft gegeven voor de bouw, had de ziekenhuisdirec tie eigenlijk gehoopt dat ze al met het project had kunnen be ginnen. De ziekenhuisgroep en het bestuur van Emergis wor stelen echter nog met enkele or ganisatorische problemen, die eerst moeten worden opgelost. Algemeen directeur P. Radema- cher van de ziekenhuisgroep verwacht dat dit op korte ter mijn gebeurt. Met de bouw van de MFE zet de ziekenhuisgroep voorlopig een punt achter een reeks van bouwprojecten. Het voorbije jaar werden de poliklinieken in Terneuzen uitgebreid en gere noveerd, werd begonnen met de verbouwing van het klinisch chemisch laboratorium en kreeg het Oostburgse zieken huis Antonius er een nieuwe keuken en een vergaderaccom modatie bij. Jaarrekening In totaal werd er voor ruim tien miljoen gulden in steen geïnves teerd en nog eens goed drie mil joen gulden in inboedel en uit rusting. Volgens de directeuren Rademacher en G. Rademae- kers werd er geld gestoken in de verbetering van de zorg in Zeeuws-Vlaanderen. Ondanks de forse investeringen kwam de ziekenhuisgroep - in tegenstel ling tot 199 8 - het jaar financieel mooi rond. De jaarrekening kon worden afgesloten met een overschot van circa 300.000 gul den. Een meevaller, zeker gelet op voorgaande jaren, toen tel kens uit de reserves moest wor den geput om de financiële huis houding sluitend te krijgen. f Rademacher en Rademaekers zijn uitermate tevreden over het voorbije jaar. Gisteren, bij de presentatie van het jaarverslag over 1999 van de ziekenhuis groep, constateerde de directeu ren dat 'de zorgketen die de zie kenhuisgroep samen met de stichting Thuiszorg patiënten aanbiedt effectiever en beter is geworden'. Dat proces, zo zijn beiden van overtuigd, krijgt dit jaar een vervolg als ziekenhuis groep en Thuiszorg daadwerke lijk fuseren. Het aantal verpleegdagen in de Zeeuws-Vlaamse instellingen nam in 1999 weer fors af, met zesduizend verpleegdagen tot 99.663. Daar stond tegenover dat het aantal operaties met ruim tweeduizend verrichtin gen toenam. Ook de poliklini sche hulp steeg met achtdui zend patiënten. De dagver- pleging nam ook fors toe. Voor. de meeste behandelingen waren de wachtlijsten erg beperkt, waarmee de situatie in Zeeuws-; Vlaanderen in vergelijking met de rest van Nederland erg gun stig afstak. pagina 17: personeelstekort ZIERIKZEE - De rondvaart- I boot Friesland maakt woensdag 21 juni een romantische inidzo- mernachttocht van Zierikzee naar Neelje Jans Natuurgebied. Onderweg wordt aan de hand van boeken en video's verteld over het Oosterschelde Natio naal Park in oprichting. Op Neeltje Jans is er gelegenheid I om een natuurwandeling te ma- ken. Aan boord zorgt het orkest 1 Estampida uit Midderiharnis.il voor sfeervolle midzomer- nachtmuziek. De tocht begint om 18.00 uur en eindigt om 23.00 uur in Zierikzee. Aanmel den kan bij Stichting Het Zeeuwse Landschap of bij Re derij Gebhart. door Ali Pankow SCHUDDEBEURS - In Schud- debeurs wordt ze niet begroet met 'Sawasdee, Sawasdee'. Er wordt daar ook niet goedkeu rend in haar benen geknepen omdat ze zo lekker stevig zijn. Dat is weer even wennen. Made- Ion den Adel (24) is net terug van haar fietsavontuur door Thai land, Laos en Vietnam. Begin februari vloog ze samen met haar studiegenote Francien Roggeveen uit Rotterdam naar Bangkok. Het plan was van daaruit via Laos, door Vietnam naar het einddoel Hanoi te fiet sen Gefietst hebben ze en in Ha noi' zijn ze ook terecht gekomen, maar niet via de vooraf geplan de route. Avontuur valt immers niet te plannen en regentijden komen soms eerder dan ver wacht. Madeion, afgestudeerd studen te sociologie, was enthousiast geworden door de verhalen van haar broer Patrick en zijn vrien den, die een tijdje in Vietnam hadden gewerkt en rondgereisd. Ze spaarde voor een tocht van vier maanden door dit deel van Zuid-Oost-Azië. Madeion en haar vriendin waren geen echte fietsfanaten, maar kozen toch voor dit vervoermiddel om na tuur en landschap optimaal te ervaren. Ze bleken een beziens waardigheid, want vooral in Laos en Vietnam is het brom mertje veel populairder. „Als we een dorp binnenkwamen, wer den we echt bekeken. Vooral kinderen kwamen dicht om ons heen staan en in Vietnam wilden sommigen ook aan ons zitten. Een vrouw kneep bewonderend in m'n benen omdat ze zo stevig waren. Dat kwam van het fiet sen natuurlijk", vertelt Made- Ion. Ze heeft genoten van die con tacten met die geweldig gast vrije bevolking. Geen enkel mo ment hebben de meiden zich bedreigd of angstig gevoeld. Ook niet in de talrijke guesthou ses waar ze vaak de nacht door brachten. Daar ontmoetten ze soms ook andere avonturiers die per fiets dit stukje wereld ver kenden. „Het is fijn om hun er varingen te horen en te kunnen constateren dat wij als leken re delijk goed onze voorbereidin gen hadden getroffen", zegt Ma- delon. Ze maakte onder meer kennis met een Nederlander die al vier jaar op de fiets de wereld doorkruist, met een Nederlands echtpaar en met een Braziliaan se en een Schot. „Met die laatste twee bleven we e-mailen en van Madeion den Adel (links) en Francien Roggeveen in Hanoi'. foto Patrick den Adel hen kregen we het advies van de voorgenomen route af te wijken. In Laos was de regentijd een maand eerder begonnen dan verwacht. Op sommige plaatsen waren bruggen weggeslagen en hadden we met de fiets op onze rug door de rivieren moeten lo pen. Dat hebben we dus maar niet gedaan." Busreis Een busreis van twintig uur door Laos bleek een belevenis op zich. „We hadden toen al meer dan duizend kilometer ge fietst, meestal tussen de 80 en 120 kilometer per dag, maar juist in die bus kregen we voor het eerst last van kramp in de billen." Ze vertelt lachend over opeen gepakt zitten op plastic stoeltjes, hobbelend en schud dend terwijl er een kip op haar voet poepte. En de fietsen? „Bo venop het dak van de bus. Af en toe hoorden we dat ze er nog la gen als er iemand aan de bel zat, want op het dak zaten natuur lijk ook passagiers." Ze vertelt ook over die plotse linge stop van de bus en over de mensen die hun vingers in de oren stopten. Na de knal werd hen verteld dat er in de directe omgeving zojuist een landmijn was ontmanteld. Niks bijzon ders in een gebied waar veel oor log is gevoerd. De tocht begon in februari acht honderd kilometer zuidelij kei- in Thailand dan aanvankelijk de bedoeling was. „Dat kwam ons goed uit, we konden vanuit Bangkok in de auto van een vriend meerijden en strakke schema's waren nooit de bedoe ling." Madeion en haar vriendin zagen schitterende nationale parken, puften uit aan verre stranden, bewaren een blijven de herinnering aan het water feest bij de Nieuwjaarsviering op 15 en 16 april in de buurt van Pakse in Laos. Zorgen waren er niet of nauwelijks. Alleen kreeg Madeion wat koorts. Misschien iets opgelopen bij die prachtige eilanden? Ze koos voor zeker heid en ging terug naar een mo dern ziekenhuis net over de grens in Thailand. De bloed proef wees uit dat er geen sprake was van malaria. Ze kreeg me dicijnen voor haar keelontste king en was met betaling van slechts twaalf gulden haar zor gen kwijt. Vliegtuig Tegen de tijd dat Madeion haar broer in Hanoi' zou ontmoeten, moest er vaart gemaakt worden Daarom werd vanuit Vientane het vliegtuig genomen. Ze vier de op 28 april in Vietnam het feest mee dat de oorlog daar al weer 25 jaar voorbij was. Ze kende de oorlog voornamelijk vanuit de Amerikaanse visie, maar heeft er nu een wat andere kijk op Ze wil ooit nog weieens terug. Ze heeft heel veel erva ringen opgedaan, maar juist daardoor is ze met nog veel meer vragen teruggekomen dan toen ze vertrok. Maar eerst gaat ze een baan zoeken als socioloog, het liefst in Zeeland en als dat niet lukt in de Randstad. 'In veilige Haven' Met smart om het verlies maar met dankbaarheid voor het respect, de be- en ver wondering die hij ons meegaf voor al wat leeft, groeit en bloeit, geven wij kennis van het overlijden van onze geliefde man, vader, groot- en overgrootvader Koudekerke 22-12-1915 ANDRIES DE LANGE de Lange-de Buck Middelburg 16-06-2000 Nelleke, Toine Tineke, Henk Mirjam, Marco Hendrik Tom. Sarah Andries |an. Marian Daan Maaike, Frits Fleur Rachel, Martijn Merel, Robert Maria, |an Thijs Minne Sjoerd Andries, Caatje Mees Willemijn Aagje Connie, Kees Cynthia Miep, Angelo Quincy, Delilah lias, Katja Alies, Tjeerd |orma, Aziza Hanneke, Peet "Onze dank gaat uit naar de Thuiszorg en dokter Wortelboer voor de waardige en liefdevolle verzorging". 4331 VC Middelburg Meestoof 12. De dienst zal plaatsvinden op dinsdag 20 juni om 12.00 uur in de Nederlands Hervormde Kerk te Koudekerke. waarin zal voorgaan Ds. J. S. Koops, waarna wij hem om 13.00 uur ter ruste zullen leggen op de begraafplaats te Koudekerke. Na afloop van de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in "Huis ter Schelde" Vlissingsestraat 38/40 te Koudekerke. Heden overleed onze lieve broer en zwager ANDRIES DE LANGE lo veel sterkte toegewenst met kinderen en klein kinderen. Rie de Witte-de Lange Coby de Lange-de Kok Heden is overleden onze vriend A. DE LANGE de Kroo M. van der Heijden K. van der Heijden-Wielemaker "Gij hebt de bloemen op de velden met koninklijke pracht bekleed. De zorgeloze vogels melden dat Gij Uw Schepping niet vergeet, 't Is alles een gelijkenis van meer dan aards geheimenis' Gezang 479. vers 3 Met droefheid geven wij kennis dat op de leeftijd van 84 jaar is overleden onze zwager en oom ANDRIES DE LANGE Wij bidden om troost en kracht voor Jo en haar kinderen bij het verwerken van dit verlies. C. Stroo-de Buck D. Stroo W. Wielemaker-de Buck F. Wielemaker de Buck C. de Buck-Abbekerk A. Abbekerk Neven en nichten Middelburg, 16 juni 2000. Zo stil was je. zo onbereikbaar soms. Levend in je eigen wereld. In onze herinnering zal je blijven zo je was: Een tengere vrouw, zo groot Koos ln alle rust is van ons heengegaan onze zuster, schoonzuster, tante en oudtante ADRIANA JACOBA HILLEBRAND in de leeftijd van 68 jaar. A. Hillebrand J. Hillebrand j. Hillebrand-Schilperoort C. Hillebrand-Wilman Neven en nichten Achterneven en achternichten Roosendaal, 16 juni 2000. Woongemeenschap 'Sterrebos' Correspondentieadres: W. Hillebrand, Pieterseliestraat 7, 4301 BL Zierikzee. Dinsdag 20 juni is er vanaf 13.00 uur gelegenheid tot afscheid nemen in een zaal van de Chr. Geref. kerk aan de Zevengetijstraat 11 te Zierikzee. waar na de begrafenis zal plaatshebben op de algemene begraafplaats te Zierikzee, omstreeks 14.00 uur. Na de begrafenis is er in genoemd gebouw gelegen heid de familie te condoleren. Verdrietig geven wij u kennis dat onverwacht van ons is heengegaan onze broer, zwager en oom MAARTEN BODE weduwnaar van Cornelia Blokland in de leeftijd van bijna 87 jaar. Capelle aan den IJssel: G. KornaaPBode Rotterdam: G. M. Bode Rotterdam: B. Bode-Langenberg Bruinisse: M. van Meurs-Bode L. van Meurs Neven en nichten Bruinisse, 15 juni 2000. Kon. Julianastraat 17 Corresponden t iead res Pr. Margrietstraat 15, 4311 CH Bruinisse. De crematieplechtigheid zal gehouden worden maandag 19 juni om 15.00 uur in het crematorium te Rotterdam-Zuid, Maeterlinckweg 101. Na de plechtigheid is er gelegenheid elkaar te ont moeten in de ontvangkamer van het crematorium. - Geen bloemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 64