Zwembad Dol-Fijn al langer lek bier en een paar bands PZC Verbroedering bij de barbecue PZC Biljarters Westhoek raken speellokaal in Haamstede kwijt zeeland Nutsbedrijf constateerde in februari al een veel hoger watergebruik Vlooienmarkt Kerkelijke actie tegen repressie Boeken- en tuinfeest Bloemen gestolen van Zierikzeese begraafplaats .15 Vragen over plan Zeelandhallen ZMF bekritiseert Waterschap Oorvijg na lachen om auto bestraft Terneuzen wil titel Fietsstad 2000 Winkeldief aangehouden Diefstal uit woning -Ti De Belgische en Nederlandse scholieren leerden elkaar in het Zierikzeese sportpark Bannink beter kennen tijdens een barbecue. foto Janne Wolterbeek door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Eerst hadden ze iets van 'moet dat nou', maar uiteindelijk waren ze allemaal enthousiast. De leerlingen van openbare basisschool Theo Thijssen uit Zie- rikzee en die van de Courtmanschool uit het Belgische Maldegem gingen bij elkaar op bezoek in het kader van een Europees uit wisselingsproject voor scholen onder het motto 'Scholen aan de Schelde'. Kinderen in contact brengen met kinderen uit andere landen kan veel opleveren. Ze zien iets van een andere cultuur, een andere wereld. Vooral door samen met kinderen van die andere school van alles te onderne men. „Dat werkt in de praktijk heel goed", stelt onderwijzer C. Polderman van de Theo Thijssenschool. „Je zou denken dat ze ge neigd zijn om steeds bij him eigen klasge nootjes te blijven, maar je ziet bijvoorbeeld tijdens een gezamenlijk ontbijt dat het hele spul door elkaar zit en met elkaar contact maakt." Het uitwisselingsprogramma begon woens dag met een bezoek van de Theo Thijssen- leerlingen aan de Courtmanschool in Mal degem. Donderdag reisde de Nederlandse en Belgische basisschoolleerlingen geza menlijk af naar de stad Gent, waar onder meer de Hortus bezocht werd. 's Avonds werd in twee bussen vanuit België koers ge zet naar Zierikzee. Polderman: „Ook wel apart hoor, want de Courtlandschool heeft een eigen schoolbus. En niet zo'n kleintje, maar een echte grote bus. Compleet met ei gen chauffeur." In en om de kantine van atletiekvereniging Delta Sport op sportpark Bannink in Zie rikzee werd donderdagavond de honger ge stild met een barbecue. Op dezelfde locatie konden de kinderen na verplichte ochtend gymnastiek vrijdagmorgen aanschuiven aan het ontbijt. Polderman: „De kinderen hebben op school geslapen, maar overdag draaien de lessen daar natuurlijk gewoon door." Speurtocht Na het ontbijt werden de Maldegemse kin deren rondgeleid door Zierikzee waar een speurtocht was uitgezet. Ook werd een be zoek gebracht aan Neeltje Jans, waarna de Belgische basisschoolleerlingen weer huis waarts keerden. Polderman is tevreden over het verloop van het uitwisselingsproject. „Voor ons als begeleiders is het wel slopend hoor. Vannacht hebben we maar een paar uur geslapen. Maar het was het waard." IdnorFamke van Loon NIEUWERKERK - Het lijkt er op dat de lekkage van zwembad .pol-Fijn in Nieuwerkerk al veel langer gaande is dan aanvanke lijk gedacht werd. Op 22 februa ri is bij de reguliere jaarlijkse 'controle door Delta Nutsbedrij ven al geconstateerd dat het wa terverbruik van zwembad Dol- Fijn met 25 procent was toege nomen ten opzichte van de me ting in 1999. Grote hoeveelheden water vloeien momenteel door een lekkage weg uit het zwembad. Het waterverbruik van Dol- Fijn is inmiddels opgelopen tot veertien kuub per dag. Op één dag is dat al aanzienlijk meer, dan wat normaal gesproken per week het zwembad wordt inge pompt. „Gemiddeld gebruikten we acht kuub water per week", legt badmeester M. van de Bos uit. Sinds februari houdt hij de logboeken van het bad bij. De lekkage in het zwembad kwam op 29 mei aan het licht, maar de eerste aanwijzingen dat iets er iets loos was, lijken zich al drie maanden eerder af te tekenen. „In februari heeft de inspecteur de laatste meting uitgevoerd. Hij constateerde dat het waterverbruik vijfhon derd kuub hoger was dan bij de controle een jaar eerder. Dat is een stijging van een kwart", ver klaart M. Simonse van Delta Nutsbedrijven. Hij voegt hieraan toe dat deze toename niet per definitie door de lekkage veroorzaakt wordt. De stijging was voor het nutsbe drijf echter geen aanleiding alarm te slaan. Op de afrekenin gen van het waterbedrijf wordt altijd het meerverbruik van een aansluiting vermeld. „Pas bij verbruiksstij gingen van twee honderd tot driehonderd pro cent waarschuwen wij de 'gebruiker", legt Simonse de BURGH - HAAMSTEDE - In dorpshuis de Schutse in Burgh- Haamstede wordt zaterdag 24 juni een snuffelmarkt gehou den. Naast de vlooienmarkt is er ook een hobby- en creatief- beurs. De markt is te bezoeken van 9,30 tot 16.30 uur. ZIERIKZEE - De christelijke mensenrechtenorganisatie Ju bilee Campaign roept iedereen op in de maand juni actie te voe ren voor onderdrukte christe nen in Oezbekistan, Laos en Vietnam. I j Afhankelijk van het land orga niseert Jubilee Campaign een petitie, een schrijfactie of een I handtekeningenactie. Een re cente nieuwsbrief van de men- I senrechtenorganisatie roept I speciaal jongeren op om te spre ken voor hen die niet uit zichzelf kunnen spreken. Alle contact personen op Schouwen-Duive- I land zullen de acties uitvoeren in eigen kerkelij ke gemeenten ZIERIKZEE - In de tuin van boekhandel De Vries in Zierik zee wordt zaterdag 24 juni voor de zesde keer een tuin- en boe kenfeest gehouden. Duizenden boeken worden te gen sterk gereduceerde prijzen I te koop aangeboden wegens de jaarlijkse zomeropruiming. Het boekenfeest begin om 9.30 uur en duurt tot 160 0 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl werkwijze van het nutsbedrijf uit. Het is nu ruim tweeënhalve week geleden dat de lekkage bij het zwembad ontdekt werd. Omdat nog altijd niet meer dui delijkheid bestaat over het hoe en waarom van het wegsijpelen- de zwembadwater, groeit de er gernis onder de Nieuwerkerkers en de Stichting Dol-Fijn. De kritiek van de inwoners van Nieuwerkerk richt zich voorna melijk op de gemeente Schou- wen-Duiveland, die in hun ogen niet snel genoeg optreedt. „Veel mensen vinden de passieve hou ding van de gemeente onbegrij pelijk", verwoordt M. Over- beeke van de dorpsraad de gevoelens van de Nieuwerker kers. Ook woordvoerster van de Stichting Dol-Fijn, J. Flik- weert, vindt dat de gemeente meer tempo moet maken om de lekkage te verhelpen. „Het duurt me allemaal veel te lang. Het lekt alsof er een kraan open staat, maar er gaat nu al weer bijna een maand overheen", stelt ze. Toch hebben de meeste bewoners er vertrouwen in dat het uiteindelijk allemaal nog op zijn pootjes terecht zal komen. Controle Deze week is de eerste controle uitgevoerd. Een inspectieteam van ingenieursbureau Deerns uit Rijswijk heeft het zwembad gecontroleerd op lekkage en ge constateerd dat de wand van het bad in orde is. „Wat het dan wel is, blijft de hamvraag", aldus wethouder P. Berrevoets- Ringelberg (accommodatiebe- leid). Op 26 juni komt een gespe cialiseerd bedrijf naar Nieu werkerk om het leidingstelsel onder de loep te nemen. Wan neer het lek gevonden is, zal de gemeente het bedrijf om een of ferte vragen voor de reparatie van het defect. Over het feit dat Delta Nutsbe drijven een paar maanden gele den al een toename van het wa terverbruik bij het zwembad constateerde, is bij Berrevoets niets bekend. Voor de wethou der is het niet zo zeer van belang wanneer het zwembad precies is gaan lekken, alswel dat het pro bleem nu zo snel mogelijk ver holpen wordt. „Achteraf is het simpel redeneren. Ik wil nu het lek boven hebben." door Eunice van Er zijn ook eco-toiletten aan wezig. „Zodat we geen wild plassers krijgen", lacht Marjo lein de Bree, bestuurslid van de PJZ. Toch baalt ze, net als haar broer, van het besluit van de rechter. „In Voorne-Putten op Goeree is er een groep jongeren die altijd schuurfeesten orga niseren, die uit de hand lopen. Dankzij hen hebben wij zoveel moeite moeten doen om een vergunning in de wacht te sle pen. Het zijn er maar enkelen, die het voor de rest verpesten." Een andere maatregel van de gemeente is dat de aankondi gingen voor het feest niet langs hoofdwegen aangebracht mo gen worden. „Eigenlijk ook niet langs de binnenwegen", zegt Marjolein, „maar in het dorp wordt het geduld." Decibellen De schuurfeesten zijn van ho gerhand verboden, omdat om wonenden klaagden over de explosieve toename van het aantal decibellen. De fluitende merel op een windstille zomer avond kreeg concurrentie. Marjolein maakt zich er in dit geval niet druk om. „De schuur ligt tamelijk afgelegen en als de wind goed staat, kraait er geen haan naar. Bovendien hebben we een naburige cam ping meegedeeld dat ze kun nen rekenen op wat meer la waai dan normaal. Voor één nachtje in het jaar moeten ze daar maar rekening mee hou den." Volgens Kees begint het schuurfeest rustig met enkele bandoptredens rond de klok van tien. De hoofdband gaat om elf uur on stage en ragt door tot in de kleine uurtjes. Marjo lein legt uit dat er op Schou- wen-Duiveland naast Beach- pop en Anywave geen grote feesten zijn. Dat is waarschijn lijk de reden van de grote po pulariteit van het schuurfes- tijn. Joske Klompe en Astrid Merz zijn fervente aanhangers van de schuurfeesten en bijna iede re avond van de partij om de schuur een ander gezicht te ge ven. „Op een schuurfeest hoeft niemand zich in te houden", roept Joske. „Als je in een café met bier gaat gooien, sta je snel buiten, maar hier kijkt nie- mand er raar van op dat je gek doet. Ik kom dus niet op mijn hakschoenen, maar lekker in m'n oude kloffie." Plattelands Jongeren Zuid werd 56 jaar geleden opgericht voor jongeren van agrarische huize, omdat er eigenlijk niets voor de jeugd was. Marjolein: „Na verloop van tijd kwamen er 'stadse' mensen bij en nu is het niet meer belangrijk of de leden van boerenafkomst zijn of niet. Tweederde van het le denbestand is dat niet en komt puur voor de gezelligheid." Dagje pretparken Op Schouwen-Duiveland heeft de PJZ honderdveertig leden. Iedere maand wordt er een activiteit georganiseerd, zoals bowlen, skiën, of een dagje pretparken. „Op natio naal niveau dalen de leden aantallen", zegt Marjolein. „Maar op het eiland groeit de club nog steeds. Ieder jaar ko men er minimaal tien nieuwe leden bij." Het schuurfeest trekt mensen van alle leeftij den, Er komen kinderen en vijftigplussers, veelal oud PJZ leden De grootste groep is tus sen de zestien en de dertig jaar oud. In de schuur wordt driftig ge sjouwd met ijzeren platen en ruwhouten kisten. De bar wordt in elkaar gezet. Achter de bar komt een reusachtig re servoir met bier te staan. Mar jolein en Kees leggen uit dat er voor elke consumptie apart be taald moet worden. „Er zijn schuurfeesten waar aLleen een entreeprijs gevraagd wordt. Bij ons moet iedereen voor elk pilsje geld tevoorschijn halen, met als gevolg dat ze minder naar binnen hijsen, waardoor het feest ook minder snel uit de hand loopt. Bovendien wordt er, afgezien van bier, geen al coholische drank geschon ken." „Vrij rustig en heel gezellig." Zo typeert Kees het schuur feest een paar dagen later. Hij heeft er geen hoofdpijn aan overgehouden, althans niet van lastige incidenten. De po litie is acht keer langsgekomen om te kijken of de 750 aanwe zigen zich aan de wet hielden. Kees: „Het was als vanouds en met een beetje mazzel komt er volgend jaar weer één." zaterdag 17 juni 2000 door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Na clubs in Ouwerkerk, Zierikzee en Renesse raken nu ook de Wes- terschouwse biljartvereniging Onder Vrienden en damesbil jartclub Westhoekladies hun speellokaal, café De Westhoek in Burgh-Haamstede, kwijt. De nieuwe eigenaar van het café, E. Boot, wil van het café een res taurant maken en een biljart, zo vindt hij, past daar niet in. Hoewel de Westerschouwse bil jarters wisten dat café-eigenaar J. van Dongen van zins was zijn nering te verkopen, konden zij nog niet bevroeden dat zij door de eigenaarswisseling ook hun speellokaal zouden verliezen. Het bericht dat het biljart moest wijken, kwam voor hen onver wacht. Secretaris van Onder Vrienden A. Visser: „Het ging ineens allemaal heel snel. Vorige ZIERIKZEE - Op de Algemene Begraafplaats in Zierikzee zijn in de afgelopen week enkele gie ters, vazen en bloemen wegge nomen. Sinds de herindeling van de gemeente Schouwen- Duiveland zijn de hekken van de begraafplaats dag en nacht geopend, naar gewoonte van de omliggende dorpen op het ei land. Toezichthouder J. Bolier be schouwt de recente gebeurte nissen als tamelijk onschuldig. „Al is het niet leuk voor de nabe staanden." Hij wijt het aan kin deren, die soms over de begraaf plaats fietsen. „De wettelijk toegestane bezoekersleeftijd ligt op zestien jaar, dus eigenlijk mogen ze hier helemaal niet ko men. Het is niet makkelijk om daar iets tegen te doen. De hek ken mogen bij nacht en bij afwe zigheid van beheerders niet op slot. Dat zou ook niet goed zijn omdat er juist 's avonds veel mensen komen." Volgens Bolier komen er regel matig mensen van buiten het ei land op de begraafplaats. Zij kennen de gewoonte dat er bij de ingang vazen voor de meege brachte bloemen staan. „Hier is dat niet zo en dan gebruiken ze een vaas van een ander graf." week hebben we er al voor de laatste keer gespeeld. Het café is nu dicht vanwege een verbou wing." Het verlies van hun vaste stek (Visser: „Ik denk dat we er alles bij elkaar al een jaar of zestien gespeeld hebben.") is hard aan gekomen. Op zich hebben de 21 leden van Onder Vrienden be grip voor het standpunt van de nieuwe eigenaar, maar dat kan voor hen de bittere pil niet ver zachten. Visser: „We zijn druk aan het zoeken naar een nieuw plekje, maar dat valt niet mee. De horeca is er niet zo happig op. Rijk wordt je er natuurlijk ook niet van." Camping De overname van café De West hoek en de omvorming tot res taurant betekent ook voor damesbiljartclub de West hoekladies (acht leden) verlies van hun speelhonk, het café waar zo'n zes jaar geleden de club werd opgericht. Voorzitter N. de Ruiter van de Westhoekla dies: „Tja, daar wordt jenatuur- lijk niet vrolijk van, want het was altijd hartstikke gezellig om daar te spelen. Wij zijn net als de mannen op zoek naar iets anders. Mocht dat niet lukken, dan moeten we hier bij ons in de kantine op de camping maar gaan spelen." De nieuwe eigenaar van café De Westhoek, E. Boot uit Zierikzee, heeft begrip voor de teleurstel ling van de biljarters. „Ik heb ook nog wel even getwijfeld, want naar mijn idee zit er best goede business in een biljart in je zaak. Ze komen er regelmatig spelen en je hebt toernooien. Maar ja, ik wil van dat hele café- gebeuren af. Ik wil er een res taurant van maken en daar past gewoon geen biljart in." Pizza-restaurant Boot is momenteel druk doende met een verbouwing van het ca fé. Het wordt een pizza-restau rant waar men ook voor 'gewo ne Nederlandse' maaltijden terecht kan. Over een kleine twee weken wordt het nieuwe restaurant in Haamstede geopend. Boot dreef eerder een bloemenwinkel, een supermarkt en een groenten- zaak in Den Haag. „Maar ik woonde al op Schouwen en dat op en neer rijden en steeds weer in de file staan was ik beu. En ik ben nog jong genoeg om iets nieuws te beginnen. Ik zie dat als een grote uitdaging. GOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes ziet geen aanleiding om met de gemeente Middelburg in discussie te gaan over de vestigingsplaats van de Zeelandhal len. Naar aanleiding van uitlatingen van het Middelbui'gse college en de exploitant van de Zeelandhallen, als zou verhui zing naar Middelburg een optie zijn, stelde de fractie van GroenLinks in de Goese gemeenteraad vragen. Vanuit Mid delburg is de Goesenaren verzekerd dat het gemeentebestuur geen actieve rol speelt in werving van de Zeelandhallen voor Middelburg. Dat wil zeggen, Middelburg heeft de exploitant van de ZeelandhaUen niet zelf benaderd. Wel is het Middel burgse college in gesprek met de exploitant van de Zeeland hallen, net zoals overigens het Goese college. GOES - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft kritiek op de plannen van het Waterschap Zeeuwse Eilanden om de bo men langs het kanaal door Walcheren te laten verdwijnen. Het waterschap wil een uitsterfbeleid voeren en bomen die dood zijn of omwaaien niet meer vervangen door nieuwe aan plant. De Zeeuwse Milieufederatie is het niet eens met het sa- neringsbeleid voor bomen op secundaire dijken. Dat zijn dij ken die een waterkerende functie krijgen op het moment dat de buitendijk bezwijkt. De ZMF betwijfelt of boombeplan ting de dijk langs het kanaal door Walcheren onveilig maakt, zoals het Waterschap stelt. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 28-jarige man uit de Scheldestad wegens mishandeling veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 300 gulden. De Terneuzenaar had 23 februari dit jaar een man een klap uitge deeld, omdat het hem niet zinde dat het slachtoffer heel hard moest lachen om de auto van de verdachte. Het slachtoffer was inzittende van een auto, die bovenop de geparkeerde auto van de Terneuzenaar knalde. Daarbij ontstond aanzienlijke schade. De verdachte voelde zich gedupeerd, want de aan schaf van een andere auto had hem veel geld gekost. Daar hield de politierechter rekening mee. TERNEUZEN- Het onderzoek naar de fietsvriendelijkheid van Terneuzen, de Fietsbalans, gaat op 20 juni van start. Wet houder K.G. van der Hoofd zal om 13.00 in de Havenstraat het startschot geven. Met een speciaal ontwikkelde meetfiets zal een representatief deel van het fietsnetwerk van Terneuzen worden doorgemeten. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Fietsersbond in samenwerking met de gemeente. De resul taten van het onderzoek worden na de zomer bekend ge maakt. In november wordt tijdens een landelijk symposium over de Fietsbalans, de Fietsstad 2000 gekozen. VLISSINGEN - Een 46-jarige man uit Vlissingen is vrijdag aangehouden omdat hij ervan verdacht wordt donderdag twee winkeldiefstallen te hebben gepleegd. Medewerkers van de winkels deden donderdag aangifte. De waax'de van de ge stolen goederen bedraagt enkele honderden guldens. OOSTKAPELLE - In een woning in de Halve Maanstraat in Oostkapelle is tussen donderdag 8 en donderdag 15 juni inge broken. De bewoners waren in die periode niet aanwezig. De toegang tot het pand werd geforceerd en er werden sieraden weggenomen ter waarde van enkele honderden guldens. ZONNEMAIRE - In een kist op de heftruck staat een meisje met een rits vlaggetjes in haar handen. De vorken tillen haar langzaam omhoog, totdat de slinger op de juiste plek vast gemaakt kan worden. De enor me boerenschuur aan de rand van Zonnemaire wordt omge bouwd tot de perfecte locatie voor het schuurfeest van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ). „De voorwaarden voor een ge slaagd schuurfeest zijn liters bier, een paar goede bands en heel veel mensen", somt één van de organisatoren Kees de Bree op. Zijn adem veroor zaakt zichtbare wolkjes door de lage temperatuur in de grote ruimte. De groep jongeren die de voorbereidingen treft, zijn gekleed in een jas of dikke trui. „Tijdens het schuurfeest heeft niemand daar last van", voor spelt hij. „Zo'n achthonderd mensen vullen de schuur en ie dereen gaat uit z'n dak. Je kunt het vergelijken met een concert van Normaal." Hij bevestigt hiermee het heei'sende imago van de schuurfeesten, een hos sende en een met bier smijten de menigte. „Het wordt van zelf warm." Een half jaar geleden werd het gebruik van een landbouw- schuur als feestruimte inge damd door een rechterlijke uitspraak. Een gemeente kan alleen nog een vergunning voor een schuurfeest verlenen als daar in het bestemmings plan ruimte voor wordt gela ten. Kees zegt de vergunning met veel pijn en moeite van de gemeente losgepeuterd te heb ben. Brandweerlieden Eén keer per jaar wil de ge meente het beruchte fenomeen wel door de vingers zien. Zij het met de nodige maatrege len. Volgens Kees moeten er op de bewuste avond twee brand weerlieden aanwezig zijn, de politie komt controleren op ongeregeldheden en een elek tricien kijkt vooraf de stroom voorzieningen na. Het geheel moet worden goedgekeimd door een erkend bedrijf, dat vexwolgens een officieel docu ment afgeeft. De organisatoren vervaardi gen een plattegrond van de schuur met de indeling van de bar, de positie van de brand blussers en de nooduitgangen. Een schuurfeest van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ). foto Janne Wolterbeek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 63