Kritiek op Prodi zwelt aan f Aznar gebruikt ETA voor aanvallen nationalisme Pedofielen-jager Vervloesem voor Belgische rechter Weduwe Hirohito overleden buitenland zaterdag 17 juni 2000 Blijdschap na terugkeer op aarde Australië zet haaienfilm in tegen komst illegalen Schoten in Britse koninklijke trein Luchtbrug huisdieren Zimbabwe Verkeerde foetus geïmplanteerd Gifwolk na ongeval met raket Inval bij bank prins Liechtenstein Diplomaten vinden topman Eurocommissie niet geschikt Plan hogere verkeersboete voor rijke Belg maakt kans VS erkennen herverkiezing Fujimori in Peru Tropenrooster in Roemenië J Draskovic ziet hand Milosevic achter aanslag Mediamagnaat Goesinsky vrij 6000 M2 Meubelen ARKALYK - De Russische kosmonauten Sergei Zalyotin (1) en Alexander Kaleri laten zich opgewekt fotograferen na hun landing in de steppen bij Arkalyk. Zekeerden terug van een missie naar het ruimtestation Mir. Mogelijk zijn ze de laatsten die zo'n reis maakten. Nog altijd is onzeker of het plan voor commercieel gebruik van Mir slaagt. foto RTR SYDNEY - Australische actiegroepen hebben heb ben verontwaardigd ge reageerd op drie videofilmpjes waarmee de regering illegale immi granten wil afschrikken. Op de video's zijn beelden te zien van haaien, kroko dillen en slangen, als voorbeelden van de geva ren waaraan de migran ten op hun reis naar Au stralië blootstaan. Minister van Immigratie Philip Ruddock zei ter verdediging van de film pjes dat ze op feiten geba seerd zijn. In een van de filmpjes ver telt een man hoe hij met zijn familie als bootvluch teling de oceaan overstak. Zijn broer zou door men sensmokkelaars zijn achtergelaten nadat hij overboord was gevallen, 'midden in een oceaan met haaien'. Het relaas wordt gedaan terwijl er beelden van haaien worden ge toond. In een ander filmpje is een krokodil met een geopen de bek te zien. „Mensen worden vaak in afgelegen gebieden achtergelaten, kilometers van hun doel", luidt de waarschuwing bij dit beeld. Boodschap Volgens vluchtelingen werkers kan in de voor lichtingsfilmpjes beter worden gewaarschuwd voor de behandeling die de illegale immigranten in Australië wacht. We nemen j ullie h et re cht af te worden herenigd met jullie familie en we sluiten jullie op in afgelegen de tentiecentra, soms wel vijf jaar lang", zo had de boodschap volgens vluch- telingenadvocate Marion Le moeten luiden. Het is de bedoeling dat de filmpjes, die donderdag zijn gepresenteerd, op te levisie worden uitgezon den in landen als Iran, Jordanië, Syrië, Turkije en Pakistan. AP LONDEN - Een lijfwacht heeft in de trein van de Britse ko ningin Elizabeth twee kogels afgevuurd. De vorstin sliep op dat moment in een ander deel van de trein. De politieofficier bevond zich donderdagochtend alleen in het restauratierijtuig voor het personeel toen zijn wapen af ging. Een tafel en een tapijt werden beschadigd. De bewaker werd onmiddellijk van zijn functie ontheven. Hij mag geen vuurwapens meer dragen zolang het onderzoek loopt, meldde de Britse omroep BBC gisteren. De koningin en haar man waren in de Royal Train op weg naar Cardiff. Naar verluidt ging de koningin onverstoorbaar door met haar ontbijt toen zij later van het voorval op de hoogte werd gebracht. ANP JOHANNESBURG - Een dierenbeschermingsorganisatie in Zuid-Af rika is een luchtbrug begonnen om in de steek gelaten huisdieren uit Zimbabwe over te brengen. Zeven honden en twee katten zijn het eerst aan de beurt om naar Johannesburg te vliegen. Nog eens zes honden gaan per vrachtwagen. Er moeten er nog tientallen volgen, zo meldt de Britse krant The Times vrijdag. De actie is een idee van het 'Natte Neuzen '-dierenopvangcen trum in Johannesburg. Dit centrum startte de reddingsopera tie na het zien van tv-beelden van gewonde en mishandelde dieren in Zimbabwe. Rebellen bezetten daar vanaf begin dit jaar boerderijen van blanke boeren. Bij die conflicten zijn al zeker 25 mensen om het leven geko men. ANP JERUZALEM - Israëlische artsen hebben tijdens een vrucht baarheidsbehandeling bij een jonge vrouw de verkeerde foe tus geïmplanteerd. De vrouw was al enkele weken zwanger toen de fout werd ontdekt. Het embryo was verwisseld met dat van een ander paar. Bij de behandeling worden enkele eicellen van de vrouw be vrucht met het sperma van de man, waarna het embryo wordt ingevroren en later teruggeplaatst in de baarmoeder. Tijdens die procedure zijn twee embryo's verwisseld. Volgens de Israëlische krant Jedioth Achronoth heeft de vrouw abortus laten plegen. DPA MOSKOU - Door het scheuren van een brandstoftank van een raket is gisteren een gifwolk onstaan in het verre oosten van Rusland. De verouderde raket raakte beschadigd tijdens ont manteling van het wapentuig. De wolk salpeterzuur, die ontstond toen de brandstof met lucht in aanraking kwam, dreef in de richting van de nabijge legen stad Nakoclka (30.000 inwoners). Inwoners werd ge vraagd ramen en deuren te sluiten. Volgens het Russische mi nisterie van Defensie was er geen gevaar voor mens of milieu. Volgens het Russische persbureau Itar-Tass moesten elf mari nemensen na het ongeval naar het ziekenhuis. ANP/DPA VADUZ - De politie heeft een inval gedaan in een bank die ei- gendom is van prins Hans-Adam II, het staatshoofd van Liechtenstein. Dat heeft de politie in Vaduz, de hoofdstad van het prinsdom, gisteren bekendgemaakt. Documenten van de LGT Bank werden in beslag genomen in het kader van een on derzoek naar het witwassen van geld. Inmiddels zijn acht mensen aangehouden, onder wie een Liechtensteins parlementslid en een broer van de hoogste rechter in het land. Het onderzoek zou verband houden met een tien jaar oude Amerikaanse fraudezaak. AP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Voorzitter Prodi van de Europese Commissie ligt opnieuw onder vuur. De com missievoorzitter wordt door hooggeplaatste Europese diplo maten een absoluut gebrek aan visie en geloofwaardigheid op het gebied van buitenlands be leid verweten. De commissie - het dagelijks be stuur van de Europese Unie - probeert sinds enige weken meer greep te krijgen op het bui tenlandse en veiligheidsbeleid van de EU. Tot nog toe is dit een vrijwel exclusieve aangelegen heid van de lidstaten. Die heb ben vorig jaar voormalig NAVO-baas Solana aangewe zen om namens hen de relaties met andere werelddelen te on derhouden en ontwikkelen. De acties van Prodi en commis saris Patten van Externe Be trekkingen om hun macht uit te breiden, stuiten op hevig verzet bij de lidstaten en Solana. Top diplomaten laten zich laatdun kend uit over de commissie voorzitter. Prodi zit nu bijna een jaar in Brussel. En wat is zijn enige initiatief geweest op buitenlands terrein: Gaddafi uitnodigen", aldus een van de diplomaten. De invitatie van de Libische leider veroorzaakte een storm van protest en werd als 'totaal ongepast' door de EU-landen terzijde geschoven. Verwarring De diplomaten hekelen tevens de verwarring die Prodi en Pat ten zaaien in hun streven naar meer invloed op internationaal vlak. „Wat moet Albright (de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken) wel niet den ken als ze ons zo ziet ruziën?" De benoeming van Solana als spe ciale 'EU-minister'voorbuiten lands beleid was juist bedoeld om de VS, Rusland en China één duidelijk aanspreekpunt te ge ven. De Amerikaanse oud-mi- nister Kissinger klaagde in zijn tijd al dat hij voor overleg met de EU niet wist met wie te bel len. Projectiel Prodi wordt door een diplomaat getypeerd als een 'ongeleid pro jectiel', die met zijn eigengerei de gedrag de EU steeds vaker 'verrast'. Patten daarentegen geldt als 'intelligent' en 'coöpe ratief', iemand die net als Sola na beseft dat het uiteindelijk de lidstaten zijn die het buiten lands beleid bepalen. Begin de ze week zei Solana in Luxem burg: „Ik ben nooit deel van een probleem maar altijd van de op lossing. Anders kun je als politi cus niet overleven." Beloftes De Italiaan Prodi kreeg eerder een golf van kritiek te verwer ken omdat hij zijn beloftes niet nakomt. Zo beloofde hij een on afhankelijk Europees voedsel- veiligheidsbureau, maar nam uiteindelijk genoegen met een adviserend agentschap. In de Duitse pers was enkele maanden geleden zelfs sprake van een vermeende couppoging tegen Prodi. Die verweerde zich publiekelijk tegen alle aantij gingen, koos een nieuwe woord voerder en plaatste zijn hoogste ambtenaar, de Nederlander Trojan, over. Premier Kok was daar allerminst mee ingeno men. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Belgische mi nister van Transpor Durant wil verkeersboetes inkomensaf hankelijk maken. Daardoor zouden rijke snelheidsovertre ders hogere boetes moeten beta len. Voor lage inkomens kan het huidig boeteniveau omlaag. De groene bewindsvrouwe zal dit binnenkort voorstellen in eenverkeersveiligheidsplan. De LIMA - De Amerikaanse rege ring erkent de herverkiezing van de Peruaanse president Al berto Fujimori. Dat heeft de Amerikaanse ambassadeur in Peru, Hamilton, gezegd. De meeste landen in Latijns Ameri ka hebben zich eveneens neer gelegd bij de omstreden herver kiezing van Fujimori. Direct na de tweede ronde van de presidentsverkiezingen, op 28 mei, noemde een woordvoer der van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken de herverkiezing van Fujimori on geldig. De tweede verkiezingsronde werd geboycot door Alejandro Toledo, de kandidaat die met Fujimori overbleef na de eerste ronde. Ook internationale waarnemers trokken zich terug, omdat de verkiezingen niet vrij en eerlijk zouden zijn. Fujimori moet op 28 juli worden beëdigd voor een derde ambts termijn. AP kans dat het voorstel van Du rant het haalt, is groot. De minister wil verder dat boe tes meer in verhouding staan tot de ernst van een overtreding. Zo denkt zij eraan om fout parke ren voor een schoolgebouw strenger te bestraffen dan het stallen van een auto vóór de in rit van een garage. Daarnaast wil Durant de strijd tegen over treding van de maximumsnel heden sterk opvoeren. De boetes voor snelheidsover tredingen in België horen nu tot de hoogste in Europa. De con troles zijn echter minder inten sief dan in Nederland. De Vlaamse liberalen, de groot ste regeringspartij, hebben al hun steun uitgesproken voor een koppeling tussen inkomen en hoogte van de boete. In Nederland is daarover ook een discussie gevoerd. Dat leid de echter niet tot veranderin gen. ANP BOEKAREST - Nu de hittegolf lijkt aan te houden heeft de Roe meense regering een nationaal tropenrooster ingevoerd. Op dagen dat het kwik tot boven de 37 graden Celsius stijgt, wat de afgelopen weken regelmatig gebeurde, hebben alle werkne mers recht op meer pauzes, op douchen onder werktijd en op twee tot vier liter mineraalwa ter. Donderdag steeg de tempera tuur in het centrum van Boeka rest tot 45 graden. In de hoofd stad zijn de afgelopen week meer dan 3.000 'hitteslachtof- fers' behandeld. AP door Hester van Nunen TOKIO - De weduwe van wij len keizer Hirohito is gisteren op 97-jarige leeftijd overle den. Dat heeft de keizerlijke hofhouding in Tokio bekend gemaakt. De keizerin-moeder heeft na de Tweede Wereld oorlog de overgang van Hiro- hito's 'goddelijke' naar 'sym bolische' status meegemaakt. Keizerin-moeder Nagako raakte gistermorgen in coma, twee dagen nadat zij met ademhalingsmoeilijkheden was opgenomen in een kliniek op het paleisterrein. Keizer Akihito en zijn vrouw Michi- ko brachten 's ochtends samen met de kroonprins en kroon prinses nog een bezoek aan Nagako. Nagako trouwde in 1924 op 20-jarige leeftijd met Hirohi to. Op haar veertiende was ze al uitgekozen als zijn aan staande bruid. In 1926 besteeg Hirohito de troon. De voor oorlogse grondwet verleende de keizer van de Chrysanten- troon een goddelijk en on schendbare status. Goddelijk Als keizerin maakte Nagako de militaire expansie van Ja pan in Azië mee en de agressie tijdens de Tweede Wereldoor log. Vier maanden na de capi tulatie van Japan deed Hiro hito afstand van zijn goddelij ke status. In de naoorlogse grondwet van 1947 werd vast gelegd dat de keizer voortaan het symbool is van de staat en de eenheid van het volk. Hirohito overleed in 1989. Het paar kreeg tijdens hun 65-ja- rig huwelijk zeven kinderen. Na vier dochters werd Akihi to, de huidige keizer, geboren. In Japan kunnen alleen zoons opvolgen. De keizerin-moeder stond be kend als toegewijd echtgenote en liefhebster van traditionele Japanse kunst. Zij schilderde en maakte gedichten en mu ziek. Zij had echter ook de re putatie opgebouwd een hard vochtige schoonmoeder te zijn voor keizerin Michiko. Laatstgenoemde was de eer ste vrouw van burgerlijke af komst die met een Japanse kroonprins trouwde. Wegens gezondheidsproble men was de keizerin-moeder sinds 1987 niet meer op offici ële gelegenheden verschenen. Zij leidde een teruggetrokken leven in haar paleis. GPD t Keizerin Nagako op een foto uit 1981. BELGRADO - De leider van de Joegoslavische oppositiepartij SPO, Vuk Draskovic, is in de nacht van donderdag op vrijdag in Montenegro lichtgewond ge raakt door een aanslag. Volgens Draskovic zit de Servische pre sident Milosevic achter de aan slag. Ook de regering van Mon tenegro verdenkt de Servische geheime dienst en Milosevic. De Montenegrijnse politie heeft inmiddels een aantal verdach ten opgepakt, aldus de autori teiten in Podgorica. „We hebben het wapen, de daders en we we ten wie de opdracht heeft gege- geven", aldus de Montenegrijn se vice-minister van Binnen landse Zaken Boskovic. De politicus werd in zijn vakan tiehuis in Montenegro bescho ten. Kogels schampten zijn oor en slaap. Hij werd korte tijd be handeld in het ziekenhuis. Vol gens de persvoorlichter van de SPO is het 'een wonder' dat Draskovic de aanslag heeft overleefd. DPA/AFP/ANP MOSKOU - De Russische me diamagnaat Goesinsky is weer op vrije voeten. Het openbaar ministerie in Moskou maakte gisteravond de vrijlating van de invloedrijke zakenman uit de gevangenis bekend. De dinsdag gearresteerde Goes insky was gisteren eerder op de dag formeel in staat van be schuldiging gesteld wegens ver duistering. Hij leidt het enige grote onafhankelijke media concern van Rusland, Media- Most. Hij mag Moskou niet ver laten. AFP/RTR door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse mi nister van Binnenlandse Zaken, Mayor Oreja heeft deze week toegegeven dat de jacht op de Baskische terroristen door de regering-Aznar mede moet worden gezien als een aanval op het groeiende Baskische natio nalisme. »Het is de taak van de staat om het offensief van de nationalis ten te neutraliseren", zei de be windsman tijdens een urenlang debat in de Cortes, het Spaanse parlement. De onthulling van Mayor Oreja zorgden voor heftige commotie. Niet alleen bij de Basken. Ook de andere Spaanse deelstaten, zoals Catalonië en Galicië zien in de koers van de conservatieve regering-Aznar weer het spook opdoemen van het centralisti sche Madrid, zoals dat regeerde ten tijde van Franco. De verscherpte tegenstellingen tussen Madrid en de deelstaten zijn een uitvloeisel van de laat ste ETA-moord op een raadslid van de Partido Popular, de par tij van Aznar. In een scherpe aanval stelde de premier de Bas kische minderheidsregering van Ibarretxe aansprakelijk voor de moord. De regering van Baskenland wordt gevormd door de gematigde Baskische Nationalistische Partij PNV, met steun van de kleinere groe pering EA. Aznar eiste het af treden van die regering en het vertrek van PNV-leider Xabier Arzalluz. Averechts Aznar kwam met zijn eis ge vaarlijk dicht in de buurt van aantasting van het recht op zelf bestuur door de Spaanse deel staten. De premier werd verwe ten dat hij 'de vijand verwart met de politieke tegenstander'. De vijand is dan in dit geval de ETA en de politieke tegenstan-;i f der de PNV. In ieder geval had de aanval vanuit Madrid een averechts effect. Na de jongste moord gingen er binnen de PNV steeds meer stemmen op om alle banden met Herri Batasuna, de politieke vleugel van de ETA te verbreken. Door het optreden van Aznar en Mayor Oreja heb ben de Basken het gevoel dat hen door Madrid de wet wordt voorgeschreven, met als gevolg dat de gelederen zich weer slui ten. Politieke waarnemers vermoe den dat Aznar probeert een re geringscrisis in Baskenland te forceren, zodat er nieuwe ver kiezingen moeten worden ge houden. Na zijn laatste stem bussucces in maart, waarbij hij de absolute meerderheid kreeg, wil hij ook proberen om in Bas kenland de macht te grijpen. Gisteren lekte een intern stuk van de PP uit, waaruit blijkt dat de premier probeert de macht weg te halen bij de nationalis ten, die het in Baskenland al twintig jaar voor het zeggen hebben. Daarvoor is de steun nodig van de socialisten. Aznars rechterhand, Oreja zou de nieu we premier moeten worden van Baskenland. Een dergelijke ontwikkeling zou het Baskische conflict alleen maar verscher pen. Fanatieke Basken zeggen door Kees van der Linden TURNHOUT - Marcel Vervloe sem, de motor achter de werk groep Morkhoven die jacht maakt op pedofielen, moet voor de rechter verschijnen. Dat heeft eerste substituut-procu reur des konings R. Broecx van het parket in Turnhout gisteren meegedeeld. „Het gerechtelijk vooronderzoek is afgerond. Er zijn voldoende bezwarende ele menten om hem voor de rechter te laten komen." Justitie in België verdenkt Ver vloesem ervan kinderporno in bezit te hebben gehad, die hij destijds in Zandvoort heeft ver donkeremaand, aldus Broecx. In verband met de hoge werk druk zal het nog maanden duren eer de zaak voorkomt. Vervloesem had al eerder beslo ten zijn werkzaamheden te sta ken in verband met het gerech telijk vooronderzoek. Nuziethij zich gedwongen zijn verzame ling te vernietigen, laat de Haarlemse Werkgroep Zoek licht weten. Beide werkgroe pen, bestaande uit amateur speurders, werken sinds enige maanden samen. Vervloesem heeft in het verle den meermalen delen uit zijn verzameling overgedragen aan justitie. Het ging daarbij steeds om kopieënHij zou zijn bezit op diverse geheime plaatsen heb ben verborgen. Een woordvoerder van Zoek licht schat het bezit van Ver vloesem op zo'n „160.000 foto's en enkele duizenden videoban den. Hij heeft ons laten weten dat hij het moet vernietigen, omdat zijn kop er anders af gaat." Vervloesem bevestigde gisteren dat hij zijn materiaal heeft ver nietigd. „We kunnen nu niet langer meer samenwerken met overheden." De Belg stelt dat justitie in Frankrijk een beroep had gedaan op de werkgroep om aan een onderzoek mee te wer ken. Particulier onderzoek Vervloesem: „Maar dat verzoek kunnen wij nu niet honereren. Verspreiding is ons feitelijk on mogelijk gemaakt. Dit bewijst dat particulier onderzoek naar misdrijven in België niet meer mogelijk is. We zullen al het ma teriaal dat. wij in de afgelopen jaren verzamelden moeten ver branden." Vervloesem acht de kans dat hij wordt vrijgespro ken groot. „Maar voorlopig zit ik er wel mee.GPD/ANP (Advertentie) zelfs dat dit tot een burgeroor log zou leiden. De confrontatiepolitiek van Az nar doet het bij de Spaanse kie zers niet slecht, getuige de laat ste verkiezingswinst. En ook in het buitenland ontmoet Aznar veel steun bij de bestrijding van het terrorisme. Mayor Oreja reist met succes allerlei landen af voor steun bij de opsporing en arrestatie van de ETA-terroris ten. Frankrijk, tot voor kort terug houdend ten opzichte van het Baskische probleem, heeft nu alle steun toegezegd in de jacht op de ETA-leden. GPD y Ontdekkingsreis... in Heinkenszand Model JR-8700 Als u er echt goed bij wilt zitten, ontdek dan het tijdloze zitcomfort van Jori... in Heinkenszand! De Jonge Hoek van Dijke Stenevate 2 Heinkenszand (0113) 561482

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5