Siertuin in Vlake moet eerder dicht Buurt werkt aan saamhorigheid PZC PZC Verbroedering bij de barbecue Thoolse automobilist fors beboet voor veroorzaken ongeval zeeland Sluitingstijd Sequoiahof vervroegd naar tien uur 's avonds Vragen over plan Zeelandhallen ZMF bekritiseert Waterschap Oorvijg na lachen om auto bestraft Terneuzen wil titel Fietsstad 2000 Winkeldief aangehouden Diefstal uit woning Twee Thoolse hoogbejaarden mogen niet meer achter het stuur Auto botst op vangrail Met de kerk naar buiten Braderie in Heinkenszand b 15 Skatewedstrijden Fietstocht Voorproefje van Setallands Spektakel De Belgische en Nederlandse leerlingen leren elkaar in het Zierikzeese sportpark beter kennen. foto Janne Wolterbeek door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Eerst hadden ze iets van 'moet dat nou', maar uiteindelijk waren ze allemaal enthousiast. De leerlingen van openbare basisschool Theo Thijssen uit Zierikzee en die van de Courtmanschooluithet Belgische Maldegem gingen bij elkaar op bezoek in het ka der van een Europees uitwis selingsproject voor scholen onder het motto 'Scholen aan de Schelde'. Kinderen in contact brengen met kinderen uit andere lan den kan veel opleveren. Ze zien iets van een andere cul tuur, een andere wereld. Voor al door samen met kinderen van die andere school van alles te ondernemen. „Dat werkt in de pi-aktijk heel goed", stelt onderwijzer C. Polderman van de Theo Thijssenschool. „Je zou denken dat ze geneigd zijn om steeds bij him eigen klasge nootjes te blijven, maar je ziet bijvoorbeeld tijdens een geza menlijk ontbijt dat het hele spul door elkaar zit en met el kaar contact maakt." Het uitwisselingsprogramma begon woensdag met een be zoek van de Theo Thijssen- leerlingen aan de Courtman- school in Maldegem. Donder dag reisde de Nederlandse en Belgische basisschoolleerlin gen gezamenlijk af naar de stad Gent, waar onder meer de Hortus bezocht werd. 's Avonds werd in twee bussen vanuit België koers gezet naar Zierikzee. Polderman: „Ook wel apart hoor, want de Court- landschool heeft een eigen schoolbus. En niet zo'n klein tje, maar een echte grote bus. Compleet met eigen chauf feur." In en om de kantine van atle tiekvereniging Delta Sport op sportpark Bannink in Zierik zee werd donderdagavond de honger gestild met een barbe cue. Op dezelfde locatie kon den de kinderen na verplichte ochtendgymnastiek vrijdag morgen aanschuiven aan het ontbijt. Polderman: „De kin deren hebben op school gesla pen, maar overdag draaien de lessen daar natuurlijk gewoon door." Speurtocht Na het ontbijt werden de Mal- degemse kinderen rondgeleid door Zierikzee waar een speurtocht was uitgezet. Ook werd een bezoek gebracht aan Neeltje Jans, waarna de Belgi sche basisschoolleerlingen weer huiswaarts keerden. Pol derman is tevreden over het verloop van het uitwisselings project. „Voor ons als begelei ders is het wel slopend hoor. Vannacht hebben we maar een paar uur geslapen. Maar het was het waard." GOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes ziet geen aanleiding om met de gemeente Middelburg in discussie te gaan over de vestigingsplaats van de Zeelandhal len. Naar aanleiding van uitlatingen van het Middelburgse college en de exploitant van de Zeelandhallen, als zou verhui zing naar Middelburg een optie zijn, stelde de fractie van GroenLinks in de Goese gemeenteraad vragen. Vanuit Mid delburg is de Goesenaren verzekerd dat het gemeentebestuur geen actieve rol speelt in werving van de Zeelandhallen voor Middelburg. Dat wil zeggen, Middelburg heeft de exploitant van de Zeelandhallen niet zelf benaderd. Wel is het Middel burgse college in gesprek met de exploitant van de Zeeland hallen, net zoals overigens het Goese college. GOES - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft kritiek op de plannen van het Waterschap Zeeuwse Eilanden om de bo men langs het kanaal door Walcheren te laten verdwijnen. Het waterschap wil een uitsterfbeleid voeren en bomen die dood zijn of omwaaien niet meer vervangen door nieuwe aan plant. De Zeeuwse Milieufederatie is het niet eens met het sa- neringsbeleid voor bomen op secundaire dijken. Dat zijn dij ken die een waterkerende functie krijgen op het moment dat de buitendijk bezwijkt. De ZMF betwijfelt of boombeplan ting de dijk langs het kanaal door Walcheren onveilig maakt, zoals het Waterschap stelt. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 28-jarige man uit de Scheldestad wegens mishandeling veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 300 gulden. De Terneuzenaarhad 23 februari dit jaar een man een klap uitge deeld, omdat het hem niet zinde dat het slachtoffer heel hard moest lachen om de auto van de verdachte. Het slachtoffer was inzittende van een auto, die bovenop de geparkeerde auto van de Terneuzenaar knalde. Daarbij ontstond aanzienlijke schade. De verdachte voelde zich gedupeerd, want de aan schaf van een andere auto had hem veel geld gekost. Daar hield de politierechter rekening mee. TERNEUZEN- Het onderzoek naar de fietsvriendelijkheid van Terneuzen, de Fietsbalans, gaat op 20 juni van start. Wet houder K.G. van der Hoofd zal om 13.00 in de Havenstraat het startschot geven. Met een speciaal ontwikkelde meetfiets zal een representatief deel van het fietsnetwerk van Terneuzen worden doorgemeten. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Fietsersbond in samenwerking met de gemeente. De resul taten van het onderzoek worden na de zomer bekend ge maakt. In november wordt tijdens een landelijk symposium over de Fietsbalans, de Fietsstad 2000 gekozen. VLISSINGEN - Een 46-jarige man uit Vlissingen is vrijdag aangehouden omdat hij ervan verdacht wordt donderdag twee winkeldiefstallen te hebben gepleegd. Medewerkers van de winkels deden donderdag aangifte. De waarde van de ge stolen goederen bedraagt enkele honderden guldens. OOSTKAPELLE - In een woning in de Halve Maanstraal in Oostkapelle is tussen donderdag 8 en donderdag 15 juni inge broken. De bewoners waren in die periode niet aanwezig. De toegang tot het pand werd geforceerd en er werden sieraden weggenomen ter waarde van enkele honderden guldens. THOLEN - Twee hoogbejaarde chauffeurs moeten tijdelijk hun rijbewijs inleveren. Dat bepaal de kantonrechter A. L. R. Me- lens vrijdag bij een zitting in Tholen-stad. Een 88-jarige Thoolse chauf feur verzuimde in april van dit jaar voorrang te verlenen op de Rijksweg in Sint Philipsland. Bij de klap die volgde, raakte een auto zwaar beschadigd en een tweede auto total loss. Het rijbewijs van de man werd me teen ingenomen. Conform de eis die de officier van justitie stelde,, is de man dit document een jaar lang kwijt. Een 79-jarige Thoolse bestuur der kreeg negen maanden on voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. Hij verzuimde voor rang te verlenen op het kruis punt Broekseweg met de Ki-ab- benkreekweg op Tholen. Dat leidde op 23 juni vorig jaar tot een ongeval. Omdat de man kort daarvoor, eveneens bij een ongeluk was betrokken, is zijn rijbewijs al in getrokken wegens ongeschikt heid. Kermis op Thools plein brengt bewoners dichter bij elkaar door Jeanne de Nijs THOLEN - „Je ziet zeker wel wie hier het werk doet?", ginne gapt Leen Potappel met een knik naar zijn 'buurtende' buurmannen. Die hebben ech ter alleen de tijd even volge- kletst, in afwachting van de doos schroeven waar Leen mee terugkomt. Gezamenlijk wer ken ze daarna weer stug door. Het plein aan de Jolstraat in Tholen moet omgetoverd wor den in een feestplein, voor de Vlaamse kermis van vandaag. Die moet net als vorige jaren geld in het laatje brengen van buurtvereniging De Jolige Mos sel. Ed Schouten komt met een dik fotoboek aanzetten om te laten zien hoe gezellig de Vlaamse kei'mis altijd is, én de barbecues en nieuwjaarsrecepties. „Ik ge loof dat ik ook al meer dan een uur of negen film heb", voegt hij daaraan toe. „Kijk, deze foto hebben we levensgroot in de krant gezet, toen Leen met de VUT ging", wijst hij op een af beeldingvan een schaterend ge kiekte Potappel. „Dat doen we ook wanneer iemand bijvoor beeld vijftig wordt, of 25 jaar getrouwd is." Daar raakt Schouten meteen het doel van de buurtvereniging: de saamho righeid. Vijf jaar geleden ver- Leden van buurtverenigingDe Jolige Mossel zijn druk bezigmet de voorbereiding van de activiteiten van vandaag. foto Willem Mieras rinnr Inorid Huibers pUININGEN - Op verzoek van de gemeenteraad hebben jiurgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal de kwestie rond siertuin Se- jjuoiahof in Vlake de afgelopen weken nog eens tegen het licht gehouden. Dat heeft een aantal wijzigingen opgeleverd. Zo is besloten de sluitingstijd van de tuin te vervroegen naar 's avonds tien uur. Hoewel de commissie wonen en milieu van Reimerswaal eerder al instemde met een horecabe- stemming voor siertuin Se quoiahof, wordt de zaak volgende maand opnieuw be sproken. Overeengekomen was om 'lich- I te' horeca (categorie 1) toe te BAARSDORP - Op de Rijksweg A58 bij Baarsdorp is vrijdag een 57-jarige automobiliste uit de gemeente Borssele met haar au to op z'n kant tegen de vangrail tot stilstand gekomen. De vrouw, die over de zuidelijke rijbaan reed, wilde de afslag naar het benzinestation oprij den maar raakte met haar rech- terwiel in de berm. Ze corrigeer de teveel en schoot weer de rijbaan op waar de auto kantel de en tegen de vangrail schoof. De vrouw kwam met de schrik vrij, maar de auto en de vangrail waren kapot. BIEZELINGE - Bij de Zwarte Weel in Biezelinge wordt zon dag 25 juni de jaarlijkse weel- dienst gehouden, die het thema Kerk naar Buiten heeft. Theo van Teijlingen is voorgan ger. De muziek wordt verzorgd door Nova Melodica en Nova Musica. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Nederlands hervormde kerk in Biezelinge. De organisatie is in handen van de interkerkelijke werkgroep Kerk naar Buiten. De dienst be gint om half twaalf 's ochtends. MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl staan. Die afspraak is door eige naar J. de Koeijer van de Se quoiahof met een getekende verklaring bevestigd. Daarin staat onder meer dat de tuin niet meer voor bruiloften en partijen gebruikt zal worden. Vertrek van gasten was echter toege staan tot 's avonds twaalf uur. Dat wil het college nu verande ren in tien uur. Verder is - na inwinning van ad vies bij de Rijksdienst Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) - besloten de voorgenomen in stemming met de bouw van een coulissenmuur als erfafschei- ding, weer in te trekken. Dit om dat de muur die drie meter diepe uitsparingen zou krijgen, in het stuk van de tuin komt dat is aan gewezen als wettelijke be schermd archeologisch monu ment. Hier liggen onder meer de fundamenten van een oude kerk. Tegelijk met het starten van een planologische procedure om de horecabestemming voor de sier tuin mogelijk te maken, wil het college een nieuw gedoogbe- sluit nemen. Daarmee kan De Koeijer in afwachting van de uitkomst van de gevoerde pro cedure vooruit. Mag hij in de oude gedoogsitua tie nog maximaal tien feesten per jaar organiseren, dat is straks van de baan. De slui tingstijd wordt - net als in de be oogde horecabestemming vastgesteld op 's avonds tien uur. Bovendien mag De Koeijer nog maar zoveel bezoekers ont vangen als hij op zijn eigen ter rein kan laten parkeren. Tot het nieuwe gedoogbesluit van kracht is, blijft het huidige be sluit geldig. Alleen de toezeg ging voor tien feesten en partij en per jaar vervalt. De Koeijeris al vanaf 1997 bezig van zijn siertuin een volwaardi ge onderneming te maken. Dat kan volgens hem niet zonder zijn bezoekers een hapje en een drankje aan te bieden. Dit tot groot ongenoegen van een aan tal omwonenden. Die klagen met enige regelmaat over over last en zijn fel tegen een eventu ele horecabestemming. De commissie wonen en milieu praat donderdag 6 juli verder over de siertuin. Die vergade ring vindt plaats op het gemeen tehuis in Kruiningen en begint 's avonds om half acht. „Geef die schroeven eens aan, de boel moet vandaag wel af", maant Potappel tussendoor. In tussen arriveert de vrachtv. i- gen van een drankleverancier die terrastafels en -stoeltjes af komt leveren. En twee buur vrouwen roepen terwijl ze de straat uitlopen: „Houdoe, wij gaan pannenkoekenmix halen. Ook voor de verkoop tijdens de Vlaamse kermis, legt Schouten uit. „Bijna iedei'een verleent zijn bijdrage. Die auto", wijst hij, „hebben we van iemand uit de buurt te leen gehad, omdat daar een trekhaak aan zat. Het karretje mogen we weer van een ander gebruiken. Zo'n buurt vereniging maakt het ook alle maal een ètuk gezelliger. En het mooie is, je hebt hier senioren woningen, koophuizen en huur huizen. En alles, jong en oud, trekt met elkaar op." „Zijn die paaltjes al op maat ge zaagd?", overlegt Potappel tus sendoor met zijn schoonzoon Alistair McCabe. De buurman nen werken aan de gigantische waterbak, waarin vandaag de modelbootjes zullen rondvaren. Er moeten nog grote en kleine tenten worden opgezet, en kraampjes voor de verkoop van van alles en nog wat. Honderden mensen komen er volgens. Schouten j aarlij ks op de Vlaam se kermis af. „In het begin gin gen we de plaatselijke winke liers af voor prijzen, maar er zijn al zoveel verenigingen die dat doen. Toen hebben we gezegd: we moeten het zelf financieel zien rondte breien.De Vlaamse kermis is daarvoor bedoeld. En de oliebollenactie eerder dit jaar. De gezelligheid in de buurt houdt niet op bij de feestjes. Ook wanneer er gesjouwd moet wor den zijn de mensen volgens Schouten paraat. „Voor die oliebollenactie zijn we met vijf tienman constant bezig geweest met bakken en rondbrengen. Zie jij maar eens op een zaterdag van zes uur 's ochtends tot vier uur 's middags zoveel mensen op pad te krijgen. Maar ze zijn er gewoon." Feestverlichting Door de verschillende activitei ten heeft de club inmiddels al vlaggetjes, feestverlichting, tenten en meer van dat soort spullen weten aan te schaffen. Potappel en McCabe schroeven driftig verder, onderwijl buurt bewoners die langslopen met een 'is het nou nog niet klaar?' te voorzien van een gepast ant woord. De Jolige Mossels zijn inmiddels duidelijk aan elkaar gewaagd. En de klussers geven er niet om vrije dagen, of in het geval van de vutters, vrije tijd, te spenderen aan de buurt. Vandaag kan iedereen van 13.00 tot 18.00 uur bij de Jolige Mos sels terecht voor een drankje, een hapje, allerhande spelletjes, muziek, een rommelmarkt en het bekijken van radiografisch bestuurde bootjes. Om 16.00 uur is er voor de kinderen een optreden van een clown/goochelaar. „En wan neer daarna de bootjes uit het water zijn, mogen alle kinderen erin", geeft Schouten aan, al bij voorbaat genietend van die voorspelbare lol. „Het wordt echt weer een feest." zaterdag 17 juni 2000 door Esme Soesman THOLEN - Het verbaasde de 56-jarige Tholenaar zeer dat hij zo streng gestraft werd voor het door hem veroorzaakte ongeluk op 24 september vorig jaar. Kantonrechter A. L. R. Melens veroordeelde de man tot een boete van 1250 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Melens ging mee met de door of ficier A. S. Flikweert gestelde eis, omdat de man een ernstige verkeersfout had gemaakt. Hij gaf geen voorrang op de krui sing Rijkebuurtseweg met de Hogeweg, tussen Poortvliet en Oud-Vossemeer. Het aangere den koppel raakte daarbij ge wond. De man liep een kneuzing aan zijn nek op. De vrouw brak een sleutelbeen en twee mid- denhandsbeentjes. Bovendien liep zij door de gordel pijn op in haar borst. De chauffeur gaf aan stapvoets gereden te hebben, maar de kruisende auto niet te hebben gezien. Met een krantenknipsel probeerde hij zijn situatie te verduidelijken. Het gaat om een kruispunt waar vaker ongeval len gebeuren en waar wegbe- heerder Waterschap Zeeuwse Eilanden dan ook van plan is maatregelen te gaan nemen. Daarmee vermurwde hij de rechter echter niet. HEINKENSZAND - In de Dorpsstraat in Hoiukenszana wordt op zaterdag 8 juli de jaar- l'jkse braderie gehouden. Naast snuffelkramen zijn er dit jaar een aantal ouderwetse at tracties, zoals ballengooien en een paardentram. Minder ou derwets is de duikdemonstratie in een duiktank bij de Blauwe Reiger en een koff ieproeverij bij de Koe-Bel. Voor de kinderen staat een springkussen opge steld en er loopt een ballonnen clown rond. Volksdansgroepen uit Baskenland, Finland, Roe menië, Italië, Zweden en Grie kenland geven in het kader van het Zeeuwse internationale volksdansfestival demonstra ties. De braderie duurt van 10 tot 17 uur. Dat deed de 31-jarige Tilburger evenmin met zijn verhaal. Okay, hij had te hard gereden op 19 september vorig jaar. Op de pro vinciale weg haalde hij 122 kilo meter in plaats van de maximale tachtig kilometer per uur. Zijn auto was te snel. „Die gaat er ook uit", zegde hij toe. „Dit ligt niet aan uw auto, maar aan uw rechtervoet, want hoe denkt u dat anderen dat doen", luidde het weerwoord van Melens. In december nog had de man eveneens een boete voor te hard rijden gekregen. Een feit dat hij aanvankelijk ontkende, maar waar Melens geen oor voor had. „U zit in de gevarenzone met uw rijbewijs", verduidelijkte hij. De officier van justitie hield zich aan de richtlijn en eiste 650 gulden boete en een voorwaar delijke rijontzegging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. De rechter ging hier mee akkoord. MIDDELBURG - In Skatepark Meker in Middelburg wordt za terdag 17 juni een wedstrijd in- line-skaten gehouden. Vanaf 11 uur komen dertig tot veertig skaters uit het hele land hun beste trucs laten zien. De jury zal vooral letten op de meest moeilijke, maar goed volbrach te sprongen of andere capriolen. Het evenement duurt tot onge veer 17 uur. Het skatepark is te vinden aan de Nadorstweg in Middelburg. MIDDELBURG - Kinderboer derij De Klepperhoeve in Mid delburg houdt zaterdag 24 juni voor de derde keer een fietstocht op Walcheren langs diverse na tuurorganisaties. De tocht wordt georganiseerd in samenwerking met Vogel- en egelasiel De Mikke in Middel burg, het Zijdemuseum in Grijpskerke, de MICMEC Wal cheren, Imkerij Poppendamme, manege Paardoes in Vlissingen en het Zeeuw Biologisch Muse um in Oostkapelle. Fietsers kunnen vanaf alle genoemde or ganisaties starten. De tocht duurt van 9 tot 17 uur en kaar ten zijn te koop bij de natuuror ganisaties. De prijs bedraagt 5 gulden voor volwassenen en 2,50 voor kinderen tot en met t .vaalf jaar, SINT-ANNALAND - De leerlingen van openbare basisschool de Caseinbrootschool in Sint-Anna- land lieten donderdagavond alvast een voor proefje zien van wat de inwoners van Sint-Anna- land te wachten staat bij de opvoering van het Se tallands Spektakel in juli. Alle groepen waren betrokken bij de voorstelling, gewijd aan het 525-jarig bestaan van het Thool ,e dorpUit de geschiedenis van het dorp werden en kele episodes opgepakt; zoals de heksen, groot moeders tijd en de jaren zestig. Ook de toekomst van Sint-Annaland was in beeld gebracht. Groep acht breide alle fragmenten aan elkaar met het verhaal over een professor die een tijdmachine uitvond. De voorstelling werd gegeven in de Wel- levaete. ook wanneer iemand bijvoor beeld vijftig wordt, of 25 jaar getrouwd is." Daar raakt Schouten meteen het doel van de buurtvereniging: de saamho righeid. Vijf jaar geleden ver enigden de bewoners van het stukje Mossellaan en de Jol straat zich om de aanleg van een fietspad te voorkomen. „De ste nen stonden er al", herinnert voorzitter Ben 't Hart van de buurtvereniging zich. Het ge slaagde protest leidde tot een gezamenlijke barbecue, die zo gezellig was dat dat een steeds terugkerend zomergebeuren werd, en later een aanvulling kreeg in een nieuwjaarsreceptie voor de buurtbewoners. „Voor die tijd wist Pietje niet wie Klaasje was", geeft Schou ten aan. „Je wist bijvoorbeeld ook niet dat iemand in het zie kenhuis lag. Nu gaan we rond met een kaart voor de zieke, waarop iedereen zijn naam zet. Dat gebeurt ook bij bruiloften, en wanneer iemand is overle den. Iedereen weet nu wie wat doet en wat er gebeurt. Dat werkt gewoon. Taferelen dat ie mand tien dagen dood in zijn huis ligt, zul je hier niet meema ken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57