Dino houdt dorp in de ban PZC Totale chaos na ecologische catastrofe Cruzy is interessante paleontologische vindplaats geworden wetenschap en techniek 49 puzzel postzegels zaterdag 17 juni 2000 Reconstructie van een variraptor in het museum van Esperaza. De werkelijkheid overtreft vaak de verbeelding. Daar weet het Zuidfranse dorpje Cruzy van mee te spreken. Een wijnbouwer ter plaatse blokkeerde jarenlang zijn trekker met wat hij voor een versteende boomstronk hield. Totdat werd ontdekt dat het een reusachtige dijbeenbot was van een der grootste Europese dinosauriërs. Daarmee was voor Cruzy het hek van de dam. Het slaperige wijndorpje werd een van de interessantste paleontologische vindplaatsen in Europa. Geleerden hopen' er het ant woord te vinden op vragen als: Hoe zagen de Europese ecosyste men er rond het einde van de Krijt- tijd uit? Kunnen fossielen in Cruzy bewijs leveren dat vogels afstam men van de tweevoetige dinosauri ërs? In Cruzy zijn niet alleen resten van verscheidene soorten dinosauriërs gevonden, maar ook van talrijke kleine werveldieren zoals schild padden, krokodillen en in het wa ter en op het land levende amfibie- en. Het zijn echter vooral een stuk schouder- en dijbeen van een enan- tiorniet, een primitieve vogel uit het Krijt, die de onderzoekers fas cineert. Deze voorloper van onze vogels, die de grootte had van een meeuw, verdween ongeveer 65 mil joen jaar geleden op het einde van de Krijttijd tegelijk met de dino sauriërs. Cruzy is de eerste vindplaats van een enantiorniet in Europa. Uit vergelijking met de overblijfselen van de Archeopterix, de tot nu toe oudste vogel met reptielachtige kenmerken die in de Jurakalklagen van het Duitse Solnhofen werd ontdekt, leiden geleerden af dat de enantiorniet een verre nakomeling van de Archeopterix kan zijn. Professor Eric Buffetaut, directeur paleontologisch onderzoek aan het befaamde Centre National de Re cherches Scientifiques (CNRS) in Parij sleider van de opgravingen in Het staat vast dat de dinosaurussen van de aarde zijn verdwenen rond het einde van het Middentijdvak of het Secundair, het zoge naamde Mesozoïcum. Het Mesozoïcum omvat de geologische lagen van het Trias, Jura en Krijt. Op het einde van het Mesozoïcum, in de Krijttijd, blijkt de aarde een van de meest in grijpende, ecologische catastrofen in zijn ge schiedenis te hebben ondergaan. Talrijke plan- ten- en diersoorten zijn toen plots van de aarde verdwenen. Na jarenlange felle discussies en talrijke theo rieën over de oorzaak van deze omwenteling, lijken de wetenschappers er stilaan van over tuigd te raken dat de inslag van een reusachtige meteoriet op het einde van het Krijttijdperk verantwoordelijk moet zijn geweest. Professor Buffetaut twijfelt niet meer aan deze theorie. „Op een recent internationaal congres in ons wetenschappelijk dino-centrum in Es peraza, werden onomstootbare bewijzen over legd dat de enorme meteoriet die 65 miljoen jaar geleden in de streek van Chicxulub op het Mexicaanse schiereiland Yucatan insloeg, een vernietigende invloed had op het leven op aar de en de bestaande ecosystemen volledig heeft ontredderd. De meteoriet had een doorsnede van ongeveer tien kilometer, woog naar schat ting duizend miljard ton en knalde op de aarde met een snelheid van tussen de 20 tot 70 kilo meter per seconde. Als je weet dat de meteo rietkrater van Chicxulub meer dan 200 kilo meter breed is, kan je je voorstellen wat voor een schok dat voor een kleine planeet als de aarde moet geweest zijn." „Biochemici, mineralogen, geofysici en pale ontologen hebben aan de hand van al deze gegevens dan ook moeten toegeven dat de scheikundige vervorming en de ongewone smeltvormen van een aantal mineralen op het einde van de Krijttijd, alleen veroorzaakt kun nen zijn door een enorme hitte en een nooit eer der geziene atmosferische druk. Die kan enkel afkomstig zijn van een groot hemellichaam dat met reusachtige snelheid op de aarde is te rechtgekomen of van een nucleaire ontploffing die vele honderden malen sterker moet zijn ge weest dan het gezamenlijk potentieel van de bestaande nucleaire wapens op aarde." „Onderzoek van sedimenten uit die tijd leert ons dat plots een groot deel van het oceaan plankton en van de fauna is vernietigd", stelt Buffetaut. „Ook geen enkele dinosoort over leefde. Reusachtige stof- en gaswolken dom pelden de aarde maanden- en misschien wel ja renlang in volledige duisternis en ijzige koude. Door het ontbreken van licht werd de fotosyn these van planten en dus van de voedselketen stopgezet en verhongerden alle planteneters. Door de inslag van de meteoriet blijken grote hoeveelheden C02 en S02 en hete waterdamp te zijn vrijgekomen. Na de aanvankelijke kou degolf veroorzaakten die een broeikaseffect dat voor een nieuwe ontreddering zorgde. Wij hebben ook bewijzen gevonden dat er tegelij kertijd een enorme vulkanische activiteit is ontstaan, die tal van giftige gassen en zuren in de atmosfeer heeft geslingerd. Er moet dus een totale chaos hebben geheerst en men schat dat de aarde mogelijk een miljoen jaar nodig heeft gehad om weer leefbaar te worden. Cruzy, hoopt meer aanwijzingen te vinden voor de evolutie van dino sauriërs naar vogels. Fragmenten „Cruzy is een ongemeen rijke en boeiende maar ook moeizame site", legt, Buffetaut uit. „Wij graven hier niet in vaste en ongeschonden la gen, maar in aangespoelde en gese- dimenteerde leem- en zandgrond. Je zal hier dus geen fossiele over blijfselen in één stuk vinden, maar honderden kleine fragmenten die met monnikengeduld eerst gerei nigd, geïdentificeerd en dan weer in elkaar dienen gezet. Wij zijn hier dus nog jaren bezig." „De dinosaurusresten liggen me ters uit elkaar verspreid en moeten met scalpel en penseel losgemaakt worden. Gelukkig bestaat er in Cruzy een actieve archeologische en paleontologische vereniging waarvan de leden al hun vrije tijd gratis aan het opgravingswerk wij den Anders zou het werk niet te be talen zijn. Het museum van Cruzy stelt zijn ruimten beschikbaar en functioneert als bureau, admini stratief centrum, contactplaats en voorlopige opslagruimte voor de vondsten. Het hele dorp is betrok ken. De postbode, de veld- en bos- De variraptor was een vervaarlijke vleeseter. wachter, enkele wijnbouwers en gepensioneerden, allen steken zij hun vrije tijd in de opgraving. En 's avonds schuiven wij met z'n allen aan voor de maaltijd die de vrou wen van het dorp om beurten klaarmaken, In zo 'n sfeer is het ui teraard prettig werken. „De dinosauriërs die wij hier vin den vormen een ander verhaal", vervolgt Buffetaut. „Het door de wijnbouwer gebruikte dijbeen is naar alle waarschijnlijkheid af komstig van een variraptor, een grote, vleesetende dinosaurus van de familie van de Abelisauriden. Maar verreweg de meeste over blijfselen in Cruzy zijn afkomstig van de Rhabdodon septimanicus, een planteneter van ongeveer zes meter. Hij is een relatief kleine tweevoeter met bovendien twee korte voorpootjes, die verwant is met de Ampelosaurus en die tot nog toe enkel in Europa is gevonden." Voor de paleontologie is de grote verscheidenheid van dezelfde ou derdom - ongeveer zeventig mil joen jaar - interessant. Volgens professor Buffetaut biedt dat we tenschappers de kans zich een beeld te vormen van de ecosyste men uit het Krijt. Esperaza „Opgraven is één ding", zegt Buf fetaut, „maar zuiver wetenschap pelijk is de verwerking en de evalu atie van de vondsten belangrijker. Dat veronderstelt een goed uitge rust centraal laboratorium en een staf deskundige medewerkers. Het onderzoekswerk gebeurt dan ook in het museum en studiecentrum van Esperaza, even ten zuiden van Carcassonne en vlakbij het beken de wijnstadjeLimoux, het centrum van de bekende schuimwijn 'blan- quette'. Het Zuidfranse Esperaza is tot nog toe de belangrijkste vindplaats van dinosaurusfossielen in Frankrijk. Om het wetenschappelijk onder zoek beter te coördineren werd daar in 1992 een studiecentrum én een museum opgericht. Het muse um moet een deel van het weten schappelijk werk financieren en trekt jaarlijks zo'n 50.000 bezoe kers, onder wie opvallend veel Ne derlanders. Afdrukken en afgietsels van de be langrijkste dino-vondsten uit heel de wereld worden hier op een fasci nerende manier aan het publiek ge toond. Voornaamste blikvangers zijn de natuurgetrouwe recon structies van onder meer de vervaarlijke, elf meter lange Amp elosaurus. Het publiek kan van achter een groot raam kennisma ken met de laboratoriumarbeid van de wetenschappers, die gedul dig de talloze opgegraven botten en schedels reinigen, catalogeren en reconstrueren. Wie tijdens de vakantie een dino- speurtocht wil ondernemen in deze schilderachtige Aude-vallei, kan beginnen bij het museum in Cruzy, gelegen tussen Saint Chinian en Béziers. De plaats van de opgravin gen even buiten de dorpskom is niet voor publiek geopend en wordt daar slechts gedurende enkele maanden van het jaar gewerkt. Het museum van Esperaza daaren tegen is voor dino-freaks van alle leeftijden een must en is het ganse jaar doorlopend open. Behalve in juli en augustus is het museum "'s middags gesloten van 12 tot 14 uur. Johan Lamoral Horizontaal: 1. Afdrukapparaat; 6. wapen; 12. ontkenning; 13. Aziatisch land; 14. klaar; 16. grote schop; 18. zijde; 19. persoonlijk vnw.; 20. pausennaam; 22. bikkel hard; 24. mosselnet; 25. teug; 27. compleet; 28. tandkarpertje; 30. schel; 32. gelofte; 33. boom; 35. Chinees gewas; 37. gekheid; 39. grondtoon; 40. au thentiek; 42. bloem; 44. japon; 46. biljartstok; 48. voorzetsel; 50. elektrisch geladen deeltje; 51kinder juffrouw; 53. werpkoord; 54. Europeaan; 55. Chine se legpuzzel; 58. gravure; 60. wier; 61. vruchtbaar oord; 62. lofdicht; 65. levendig (muz.); 67. uitroep van schrik; 69. koningin (Fr.); 70. genre; 71. bergpas; 72. kloosteroverste; 74. zoen; 76. klip; 78. arm van een kruiwagen; 80. losplaats; 81. landbouwwerk tuig; 82. onafgesloten; 84. eng; 86. voegwoord; 87. maand; 88. sportterm (Eng.); 90. zeker; 92. heilige vogel; 96. grauwe gele kleur; 98. begerig; 99. nacht kleding; 103. mannelijkdier; 104. vogelproduct; 105. opera van Verdi; 106. legerplaats; 108. muzieknoot; 109. kledingstuk; 110. verbindingsstuk; 112. straals gewijze; 113. soort zwemvogel., Verticaal: 1Bepaalde knoop; 2. voorzetsel; 3. snavel; 4. hout soort; 5. doen voortgroeien op; 7. noodsignaal; 8. steenstof; 9. wilde haver; 10. rund; 11. bloed aftap pen door het openen v.e. ader; 15. hevig; 17. muziek noot; 18. bazige vrouw; 19. afgemat; 21. gezichtsor gaan; 23. op welke wijze; 24. paardje; 26. strook land langs de zee; 27. gentleman; 29. nachtspiegel; 30. deel v.e. boom; 31. ovenkrabber; 32. oude lengte maat; 34. deel van een film; 36. bevestiging; 38. bij woord; 39. duikboot; 41. pacht; 43. deel van de mond; 45. rivier in Frankrijk; 47. Europees land; 49. plant; 52. gouden tiendollarstuk; 53. schoeisel; 54. dochter van Cadmus; 56. troefkaart; 57. vis; 59. win tersportartikel; 63. dor; 64. verharde huid; 66. rivier in Duitsland; 67. zwaardwalvis; 68. muziekstuk; 71. schuldeiser; 72. jongensnaam; 73. kampeerverblijf; 75. gevoel; 77. soort gebak; 78. voorzetsel; 79. fami lielid; 80. metaal; 83. onmeetbaar getal; 85. bezitte lijk vnw.; 87. soort brood; 89. nachtvogel; 91. plaag geest; 93. kortstondige regenval; 94. gemalin van la- son; 95. sierplant; 97. vervoermiddel; 99. moeras- palm; 100. bevel; 101. persoonlijk vnw.; 102. struis vogel; 105. liefkozing; 107. teer; 109. compactdisc; 111. Japans bordspel. De letters uit de vakjes 23-2-29-83-9-63-76-10-37-87 en 107-7-72-103-63-58-84-80-32-51-99-33-57 vor men twee sleutelwoorden. Schrijf uitsluitend de gevonden sleutelwoorden op een briefkaart en stuur die naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Vermeld uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van vólgende week. De prijswinnaars van de doorloper van vorige week zaterdag zijn: F.C. Moes, Kruitmolenlaan 29, Middelburg (VVV-bon 50,=); de VVV-bonnen van 25,= gaan naar: M.C. van ISlieuwenhuijzen-Landheer, Oosthavendijk 53, Wilhelminadorp; J. de Reiger, Tuindorp 26, Arnemuiden en F.M. v.d. Sluis-Moerkerk, Sloestraat 44, Zierik- zee. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden. Oplossing Doorloper vorige week: kameraadspoedig averijprotest et a tolkkatrolzalig onderriteselene eterutkilokogel nudistetsbenard buretsleperstar Uraniaklerktiro riviereikoliein eneskiireneleuk adresnaastplomp uitslagnerfedda kartelanteovaal uniedovenetelme sapregelakoniet Oscar Wilde (1854-1900) is ongetwijfeld één van de grootste Ierse en wereldberoemdste schrij vers. Daarbij dragen de gebeurtenissen rond zijn la tere levenswandel er zeker toe bij dat zijn naam nog heel lang in herinnering zal blijven. Zijn eerste grote literaire succes was 'The Happy Prince and Other Stories' (1888), gevolgd door zijn beroemde novelle 'The Picture of Dorian Gray'. Buitengewone succes sen boekte hij met de komedies 'Lady Windermere's Fan', 'A woman of No Importance', 'An Ideal Hus band' en 'The Importance of Being Earnest'. Ierland heeft op 22 mei de honderdste sterfdag van Wilde herdacht met een blokje van 4 x 3Op-zegels (oplage 1,6 miljoen), een velletje waarin vier blokjes zitten en een minivelletje met een 2 pond-zegel (opla ge 100.000). Op de vier 30p-zegels een portret van Wilde en scènes uit 'The Happy Prince', 'The Impor tance of Being Earnest' en 'The Picture of Dorian Gray'. Op de 2 pond-zegel in het velletje hetzelfde portret als op de 30p-zegel. V. MPf m f. 1 Duitsland heeft op 8 juni behalve de reeds besproken serie 'Für die Jugend' nog twee zegels uitgegeven. Met een 110 pf.-zegel wordt herdacht dat in het jaar 1650 (350 jaar geleden) de Leipziger drukker en boekhandelaar Timotheus Ritzsch (1614-1678) de eerste dagelijks verschijnende krant van de wereld, de 'Einkommenden Zeitungen' uitgaf. Op de zegel de voorpagina van de 'Einkommenden Zeitungen' en binnenpagina's van een tegenwoordige krant. Blijft over een 300 pf,-zegel waarmee het 100-jarig bestaan van de Handwerkskammern (gilden, gezel len en ambachtlui) wordt gememoreerd. Motief: het logo 'Das Handwerk'. Frankrijk heeft 15 april (eerste dag van uitgifte; 17 april algemene verkoop) het eerste velletje gepresen teerd van de reeks 'Le siècle au fil du timbre'. Het the ma van dit eerste velletje is sport. Verder staan op het programma (de reeks zal doorlopen tot 2002): La So- cit (2), Les Sciences (3), La Communication (4), Les Transport (5) en het zesde en laatste velletje heeft als thema Les Styles de Vie. Er zitten twee keer vijf zegels van 3,00 Ffr./0,46e. in het eerste velletje dat gewijd is aan het WK-voetbal in Frankrijk (1998), de vlucht van Charles Lindbergh (1927), de successen van Carl Lewis, de Amerikaanse atleet die in 1984 op de Olympische Spelen in Los An geles vier gouden medailles won, Marcel Cerdan (1948), een van de grootste Franse boksers en de skiër Jean-Claude Killywinnaar van drie gouden medail les (1968) en mede-organisator van de Winterspelen in Albertville in 1992. Ieiiand kwam 9 mei met de Europa 2000-zegel. In twee uitvoeringen en twee waarden. Een 32p-zegel (oplage 1,5 miljoen) en een zelfklevende zegel van 30p, waarvan 6 miljoen stuks zijn aangemaakt. De 32p-zegel is ook uitgebracht in een velletje (tien ze gels) met op de linkerrand beelden van de Ierse Eu ropazegels uit 1960 en 1984. Begin mei is in Annecy de jeugdpostzegeltentoon- stelling Philexjeunes 2000 gehouden. Ter gelegen heid daarvan verscheen op 9 mei (eerste dag van uit gifte) een velletje met daarop oldtimers waaronder een Begatti 35, een Cadillac 62, een Citron Traction en een Peugeot 2003. In het velletje, met op de rand de namen van de afgebeelde auto's, zitten tien zegels: 5 x 1,00 Ffr./0,15e. en 5 x 2,00 Ffr./0,30e. Verder gaf Frankrijk de volgende zegels uit: 9 mei, Europa 200,0 (3,00 Ffr./0,46 e„ gemeenschappelijk motief); 13 mei, driehonderdste geboortedag van de botanicus/chemicus Henri-Louis Duhamel du Mon- ceau (4,50 Ffr./0,69e, portret en bomenrij); 22 mei, 73e congres van de Fédration Francaise des Associa tions Philatliques in Nevers (0,46e/3,00 Ffr., toren en aardewerk uit Nevers); 1 juni, bonnes vacances (3,00 Ffr./0,46e., zon, zand en water); 3 juni, de verovering/ beklimming van de l'Annapurna/Hymalaya in 1950 (3,00 Fr./0,46e„ een groep bergbeklimmers op weg naar de top). Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49