Enschede claimt bij kabinet half miljard ING-personeel Bijlmer naar werk met bewaker en hond UITVERKOOP Zuid-Holland werkt aan plan opvangen kinderen bij de boer C€ binnenland 3 Staat moet schade vuurwerkramp vergoeden Duikers vinden auto met menselijke resten in Rijn Gezin van vijf gedood bij botsing op overweg 'A WÊÊÊÊmMè Telers allergisch voor paprika Collega's geven agent aan Defecte cv-ketels gerepareerd Veiling voor student Oekraïne Gebruik naam Tae Bo toegestaan Fraude met vlees bij Overijsselse slachterij Lekkende Haagse tunnel kost 145 miljoen meer HSL-Zuid wordt openbaar aanbesteed BELANGRIJKE OPROEP AWB Rechter steekt stokje voor snel terugsturen Tamils bij De Jonge Hoek van Dijke zaterdag 17 juni 2000 van onze redactie binnenland ARNHEM - Duikers van de brandweer in Arnhem heb ben gistermiddag in de Rijn bij toeval een auto met men selijke resten gevonden. De auto lag half verscholen on der een groot schip, dat al vijftien jaar aan de Rijnkade in Arnhem ligt. De techni sche recherche onderzoekt de beenderen. Het zou kunnen gaan om Jos Mahler uit het Beuwse Door nenburg, diens vriendin en twee Poolse vrienden, die al sinds november 1998 worden vermist na een etentje in Arnhem. Omdat getuigen het groepje bij deRijnhadgezien hebben politie en brandweer diverse malen gedregd en gedoken in de rivier, maar nog nooit op de plek waar gisteren het au towrak is gevonden. De Rijn is een jaar geleden nog afge zocht met sonar. Volgens on derbrandmeester M. Jansen van het duikteam is het lo gisch dat de sonar het wrak toen niet gevonden heeft om dat het grote schip er boven lag. Het duikteam kwam op nieuw in actie op verzoek van de gemeente, omdat ijzeren pinnen uit de wapening van de kademuur staken. Dat le verde gevaar op voor de scheepvaart. De brandweer moest de pinnen onder water afknippen. Omdat het team toch in het water was ver zocht Rijkswaterstaat om te kijken of er op die plek iets op de bodem lag. De auto moet volgens Jansen geruime tijd in het water hebben gelegen. De politie kon gisteravond nog niets zeggen over de vondst. ANP vP "\v -;.y ri 7 1 V?,'. s --v. - v - 7. ------ N ,-v* -** - v; - •- - a' - - -v ~>- van onze redactie binnenland VOORST - Bij een botsing tussen een trein en een personenbus met caravan is gistermiddag in Klarenbeek (gemeente Voorst) een gezin van vijf personen uit Haaksbergen om het leven gekomen. Twee jongetjes van zeven en vijf jaar, een meisje van 3 en de 32-jarige moeder waren op slag dood. De 33-jarige vader overleed kort na het ongeluk aan zijn verwondingen. Het ongeluk gebeurde op een met knip perlichten beveiligde overweg. De be stuurder van de personenbus is volgens getuigen de overgang opgereden on danks dat de rode knipperlichten brandden. De machinist van de trein Apeldoorn-Zutphen heeft vergeefs ge probeerd de automobilist met hoorn signalen te waarschuwen. De trein boorde zich met grote snelheid in de flank van het busje. Door de klap brak het voertuig in twee- en. Het voorste deel en de eveneens to taal vernielde caravan bleven op en na- bij de overweg achter. De chaos was enorm; de inventaris van de caravan lag over tientallen meters verspreid. De vader en de moeder werden bij de botsing uit het voertuig geslingerd. Het achterste deel van de auto, met daarin de drie kinderen, werd ruim vierhon derd meter door de trein meegesleurd. GPD foto Martin Hollering/ANP ROTTERDAM - Opmerkelijk veel telers van paprika's blijken allergisch voor het stuifmeel van hun eigen planten. Een op de drie kwekers heeft allergische verschijnselen, zoals niezen, hoofdpijn en kortadmigheid. Dat meldde gisteren allergoloog H. de Groot van het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam (AZR). Het ziekenhuis heeft 472 proefpersonen onderzocht, van wie 35 procent hooikoorts achtige verschijnselen kreeg van paprikapollen. De Rotterdamse specialist De Groot doet nu uitgebreid on derzoeknaar oplossingen voor de verschijnselenDenkbaar is dat telers of hun personeel maskertjes moeten dragen. Voor enkele telers rest er niets anders dan andere vruchten te gaan verbouwen. ANP LEEUWARDEN - Een 37-jarige hoofdagent van de politie Friesland is geschorst, nadat hij een grill van een inbeslagge- nomen auto mee naar huis wilde nemen. De man werd op he terdaad betrapt door collega's. De verdachte zag er daarna vanaf het auto-onderdeel mee te nemen. De collega's hebben het voorval toch gemeld bij de korpslei ding. In overleg met de hoofdofficier van justitie is de man tij delijk op non-actief gezet. ANP BEEKEN DONK - Ruim 4600 cv-ketels van het bedrijf AWB- ketels uit Beek en Donk worden de komende tijd preventief bij klanten thuis gerepareerd. Een defect in de warmtewisse laar van de cv-ketels is de aanleiding om dit te doen, zei direc teur W. Bosma van AWB-ketels gisteren. Door een scheurtje in de aluminium warmtewisselaar van de cv-ketel kan de temperatuur van de achterwand oplopen tot zo'n 250 graden Celsius. „Als de ketel aan een houten wand is bevestigd, kan dat op lange termijn leiden tot verschroeiing van het hout. Ik sluit brand zelfs niet uit", zegt de directeur. Het gaat om drie typen ketels van AWB, die tussen maart 1997 en mei 1999 zijn gemaakt. ANP KAMPEN - De kunstacademie in Kampen gaat een kunstvei ling houden om te voorkomen dat de Oekraïnse studente M. Vynar haar studie vroegtijdig moet afbreken. De stichting die haar studie financiert, heeft niet genoeg geld en de studente zelf mag niet werken en krijgt geen studiefinanciering. Vynar ging drie jaar geleden op uitnodiging van de stichting Druppel die hulp geeft aan Oekraïne, in Kampen studeren aan de Christelijke Hogeschool voor de kunsten Constantijn Huygens. Tijdens haar laatste jaar kreeg de studente te horen dat het geld van de stichting op is. Omdat ze zelf geen bron van inkomsten heeft, hebben medestudenten het initiatief geno men tot een veiling. Bij de veiling is werk te koop van studenten en docenten van de academie. In totaal is 20.000 gulden nodig. ANP BREDA - Sportscholen mogen de naam Tae Bo gebruiken om deze bewegingssport te duiden. Dat heeft de rechtbank van Breda gisteren in kort geding beslist. De uitvinder van Tae Bo, de Amerikaan Billy Blanks, had ze ven Nederlandse sportschoolhouders voor de rechter gesleept omdat ze onder de naam Tae Bo opleidingen voor instructeurs verzorgen en onder meer videobanden en t-shirts verkopen. Blanks meent de merkrechten te hebben en eiste daarom dat de scholen onmiddellijk zouden stoppen met het gebruik van de naamTaeBo. Rechter J.P. Leijten stelt dat grondlegger zelf geen onderscheid heeft aangebracht in de benaming van zijn fitnessvorm en zijn merk. ANP van onze redactie binnenland ENSCHEDE - De gemeente En schede dient volgende week bij bet kabinet een eerste schade claim in in verband met de vuur werkramp. Aan de hoogte van de totale claim wordt volgens wethouder E. Helder nog druk gerekend, maar de voorlopige schade van 465 ondernemers in het rampgebied is becijferd op 513 miljoen gulden. De door bierbrouwerij Grolsch geleden schade is hierin niet meegere kend. Hoeveel van dit bedrag wordt afgedekt door de verzekeraars, is nog onbekend. Helder: „In middels staat wel vast dat voor al de kleinere bedrijven niet verzekerd zijn of zwaar onder- verzekerd. Meestal is er wel een brandschadepolis, maar was men niet of veel te laag verze kerd voor omzetschade." Vol gens een onderzoek bedraagt al leen al de omzetderving tot eind dit jaar 151 miljoen gulden. Door de ramp zijn zestig van de 465 ondernemingen en instel lingen in het gebied dakloos ge worden. Daarvan zijn er inmid dels 35 elders gehuisvest. Voor vijftien bedrijven is er volgens Helder weinig zicht op een op lossing 'omdat ze te buurtge bonden waren of de activiteiten te specifiek van aard zijn om simpel ergens anders onder te brengen'. Administratie Het recherchebijstandsteam dat de vuurwerkramp onder zoekt, nam gisteren bij 33 vuur werkopslagplaatsen in Neder land een deel van de admi nistratie in beslag. De bezochte bedrijven zijn relaties van S.E. Fireworks. Relevante administratieve be scheiden zijn meegenomen voor verder onderzoek naar de oor zaak van de ramp. Ook contro leerde het zogeheten Tolteam vuurwerk dat afkomstig is van S.E. Fireworks. Over de in be slag genomen stukken en de be vindingen van de controles doet KERKRADE - De Alge mene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw heeft bij een runderslachterij in Overijssel fraude ontdekt met organen van runde ren. Een woordvoerder heeft dat gisteren beves tigd. De inspectiedienst heeft geen signalen dat de volksgezondheid gevaar loopt door de frauduleuze praktijken. De AID heeft de zaak ruim een week in onderzoek en hoorde verscheidene be trokkenen. Gebleken is dat een medewerker run derorganen die de Rijks dienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) mogelijk zou afkeuren, verwisselde voor organen waarvan dat risico niet aanwezig werd geacht. Dit gebeurde met nage maakte sleutels van eën kast van RW-medewer- kers. De keuring van or ganen gebeurt om achter af de vleeskwaliteit van geslachte dieren te con troleren. De medewerker heeft ver klaard dat de frauduleuze handelingen in een perio de van zes weken enkele keren zijn uitgevoerd. De directie van de slachterij zegt hiervan niet op de hoogte te zijn. Een woord voerder van de AID acht het 'verbazingwekkend' dat de fraude op deze wij ze alleen door een mede werker is uitgevoerd. Ook het Openbaar Ministerie in Zwolle is bij het onder zoek betrokken. Gevaren De slachterij is stilgelegd tot de resultaten van het AID-onderzoek bekend zijn. Vlees wordt vernie tigd als niet zeker is dat de kwaliteit goed is. De AID maakt zich vooralsnog geen zórgen over de volks gezondheid. „In theorie zijn er gevaren, maar we hebben niet het idee dat zieke dieren in het ver werkingscircuit zijn ge komen. Anderzijds zijn de organen niet voor niets verwisseld", stelt een woordvoerder. ANP het recherchebijstandsteam geen mededelingen. De actie werd ondersteund door zestien politieregio's in Neder land. In totaal werden zeventig agenten ingezet. Bij de politie was niets bekend over onder zoek in Zeeland. Ramp Uit een gisteren gepresenteerd rapport van de Universiteit Twente blijkt dat Enschede op 13 mei ontsnapte aan een nog veel grotere ramp. Honderden mensen zouden zijn gestikt als de tank met duizenden liters vloeibare ammoniak bij de na bijgelegen Grolsch-brouwerij doorThea van Beek AMSTERDAM - Personeel van de ING Bank kan onder begelei ding van een bewaker met hond van en naar het werk in Amster dam Zuidoost. De service voor personeel dat zich onveilig voelt in de Bijlmermeer, bestaat al tien jaar, maar met het oog op het Europees voetbalkampi oenschap is deze vorm van bege leiding opnieuw onder de aan dacht gebracht. Bij het bankconcern werken, verdeeld over zes panden in Amsterdam Zuidoost, zeven duizend medewerkers. „Vooral personeel dat tot 's avonds laat overwerkt, kan zich op straat onveilig voelen. Zij kunnen een beroep doen op onze beveili gingsdienst die toch al buiten onze panden surveilleert met een hond. Die kan de medewer kers naar de parkeergarage be geleiden of naar het metrosta tion", aldus een woordvoerster. Volgens de ING Bank zijn er hoogstzelden problemen op straat met medewerkers. Ook wordt bijna nooit een beroep ge daan op deze vorm van begelei ding. „Na allerlei berichten in de media dat personeel in Zuid oost regelmatig wordt overval len, ontstaat een vicieuze cirkel. Dan komen er ook bij ons vra gen over te nemen maatregelen Vooral met Euro 2000, dat veel supporters op de been brengt voor de wedstrij den in de Arena hebben wij deze dienstverle ning nog eens opnieuw onder de aandacht gebracht." Getronics De afgelopen tijd kwam de Bijl mermeer negatief in het nieuws. Getronics kondigde onlangs aan te willen vertrekken omdat door een brokstuk na de explo sie van het vuurwerk was ge troffen. Duizenden anderen hadden dan verwondingen op gelopen aan huid, slijmvliezen, luchtwegen en ogen. Zo'n doemscenario was op de middag van de ramp reëel door de extreme situatie die ontstond door de ontploffingen op het terrein van S.E. Fireworks, schrijven de onderzoekers van de faculteit chemische techno logie. Ze bekeken op verzoek van een inwoner van Enschede of de ammoniak bij Grolsch ten tijde van de vuurwerkramp een gevaar voor de omgeving ople verde. Het antwoord is ondub- personeel op straat werd lastig gevallen. Een Albert Heijn-fili- aal dreigde vanwege de crimi naliteit de deuren te sluiten, maar liet zich toch overreden te belzinnig 'ja' en staat haaks op de mededeling van de bierbrou werij dat de ammoniakopslag niet zorgde voor extra risico's. De doden als gevolg van verstik king zouden zijn gevallen in een cirkel met een diameter van 288 tot vierhonderd meter rond de ammoniakopslagtank. Volgens zegsman B.D. Schltiter van de Universiteit Twente is dat ook de verklaring voor de opper vlakte van het rampterrein dat uiteindelijk werd ontruimd en inmiddels is afgezet met houten schuttingen. Van gewonden zou sprake zijn geweest in een cirkel met een doorsnede van 8,37 ki lometer. GPD/ANP blijven. November vorig jaar sloot het garagebedrijf Kwik- Fit de deuren. Vorige week dag vaardde het bedrijf burgemees ter Patijn, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de geleden schade. Volgens de politie en ook het stadsdeel Zuidoost is de laatste tijd juist sprake van een dalende criminaliteit. GPD DEN HAAG - De meerkosten voor de bouw van de lekke Haagse tramtunnel bedragen 145 miljoen gulden. Dat heeft wethouder H. Meijer (WD) gis teren becijferd. Het bedrag wordt betaald door gemeente (zeventig miljoen) en Rijk (35 miljoen). Daarnaast komt uit een speciale pot veertig miljoen gulden be schikbaar, omdat de tunnel een 'versnellend effect' heeft op het openbaar vervoer in de regio. Het project wordt door de pro blemen nu pas in 2004 opgele verd in plaats van volgend jaar. Aanvankelijk werd het bedrag voor aanleg van een tramtunnel van het Haagse stadshart ge schat op 280 miljoen. Door de lekkage komt daar nu 145 mil joen bij. ANP DEN HAAG - Alle bedrijven die mee willen dingen naar de ex ploitatie van de HSL-Zuid (Amsterdam-Brussel) krijgen 'een eerlijke kans'. Dat heeft premier Kok gisteren gezegd na afloop van het kabinetsberaad. Het kabinet besloot gisteren de exploitatie openbaar aan te be steden. Eerder hadden de NS een bod mogen doen, maar dat was volgens minister Netelen bos onder de maat. Desondanks worden de kansen van NS hoog ingeschat. Zo moet de exploitant van de hogesnel heidslijn een goede aansluiting garanderen op de rest van het spoorwegnet en op de luchtha vens. Ook staat een goede ken nis van de Nederlandse markt bij de kwalificatie-eisen. In totaal hebben zich veertien bedrijven gemeld voor de aan besteding. GPD van onze redactie binnenland GOUDA - De provincie Zuid- Holland gaat de opvang van kinderen op boerderijen stimu leren. Daarbij werkt ze samen met de Westelijke Land en Tuin bouworganisatie (WLTO) en de Zuid-Hollandse Ondersteu ningsorganisatie Kinderopvang (ZOK). De agrarische ondernemers wordt gewezen op de mogelijk heid een kinderopvangcentrum te exploiteren en ze worden daarin begeleid. De initiatief nemers zien het als een nieuwe nieuwe inkomstenbron voor de boeren en een manier om het te kort aan kinderopvangcentra aan te pakken. „Te meer omdat de boerderij met alle ruimte, dieren, groen en natuur een ideale plaats is om kinderen te laten verblijven. Agro-kinder- opvang, zoals we het waar- van onze redactie binnenland HAARLEM - Staatssecretaris Cohen van Justitie mag asiel aanvragen van Tamils voorlo pig niet meer in de verkorte pro cedure afdoen. Dat heeft de Haarlemse rechtbank gisteren besloten in de zaak van twee van de veertien hongerstakende Ta mils uit het Grenshospitium in Amsterdam. Volgens de rechtbank is er on voldoende zekerheid over de wijze waarop Sri Lankaanse immigratie-ambtenaren met de terugkerende Tamils omgaan. De rechtbank baseert zich daar bij op een bericht van mensen rechtenorganisaties. Diezeggen dat teruggestuurde Tamils bij terugkeer vaak het door de ambassade in Nederland ver strekte reisdocument moeten schijnlijk gaan noemen, kan zich hiermee positief onder scheiden. Boeren moeten hier van profiteren"', aldus een woordvoerster van de WLTO. Een eerste rondgang langs de boerderijen leverde volgens de WLTO al veel positieve reacties op. „De animo, kwalificaties en faciliteiten zijn ruimschoots aanwezig. Sommigen vernieu wende boeren zeiden zelf al met plannen rond te lopen." Belangstellende agrariërs kun nen zich bij de WLTO en ZOK aanmelden voor een startersbij- eenkomst op 29 juli in Weesp of zich meteen al aanmelden voor een introductiecursus over ver gunningen, financiering en op leidingen. Aansluitend kan een tiental innovatieve boeren reke nen op begeleiding bij het op zetten van een kinderopvang centrum. De provincie Zuid- Holland stelt daar subsidie voor beschikbaar. ANP inleveren. Tamils zonder geldig reisdocument lopen in Sri Lanka groot risico op vervol ging wegens vermeend lidmaat schap van de Tamil Tijgers. Alvorens asielaanvragen van Tamils in de verkorte procedure meteen af te wijzen moet de staatssecretaris daar eerst meer onderzoek naar doen, stelt de rechtbank. Cohen verwacht be gin juli een nieuw ambtsbericht over de situatie in Sri Lanka. De twee Tamils die de procedure aanspanden zullen worden vrij gelaten uit het grenshospitium, zo liet Justitie weten. De twee gingen vorige week sa men met twaalf lotgenoten in hongerstaking uit protest tegen dreigende uitzetting uit Neder land. De Tamils werden direct aan de grens in de verkorte pro cedure afgewezen als asielzoe kers. ANP (Advertentie) fabrikant van cv-ketels AWB heeft geconstateerd dat zich een probleem kan voordoen in de werking van drie typen van haar cv-ketels. Het gaat om een mogelijk defect in de warmtewisselaar, dat onder bepaalde omstandigheden kan leiden tot een verhoogde temperatuur van de ketel. Het betreft de volgende drie typen: ThermoMaster 2HR 32.01 W ThermoMaster 2HR 32.02 WT ThermoMaster 2HR ComfortPlus Geproduceerd tussen maart 1997 en mei 1999 Uit voorzorg vragen wii u het volgende te doen: Stap 1 Open het klepje aan de voorzijde van uw cv-ketel. Rechts op het bedieningsdisplay ziet u dan het type, serie nummer en bouwjaar vermeld. Bent u in het bezit van een ComfortPlus (zie voorzijde toestel), g Stap 2 Stel vast of u in het bezit bent van een van bovenstaande typen ketels. Stap 3 Noteer type, bouwjaar en serienummer. Bel direct ons gratis informatienummer 0800-023 24 97, tussen 8.00 uur 's ochtends en 23.00 uur 's avonds (in het weekend tussen 8.00 en 20.00 uur), MODEL ThermolVlaster2HR 1 TYPE 1 II 1 1 INLI 063 JAAR II II SERIE NR. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Stap 5 Als vastgesteld wordt dat uw ketel met dit probleem te maken heeft, zullen wij bepalen op welke termijn vervanging noodzakelijk is. De nodige werkzaamheden zullen wij kosteloos uitvoeren. LET OP: deze oproep betreft uitsluitend de ThermoMaster 2HR 32 01 W, de ThermoMaster 2HR 32.021VT en de ThermoMaster 2HR ComfortPlus, geproduceerd tussen maart 1997 en mei 1999. Wij bieden u onze welgemeende excuses aan voor het eventuele ongemak en danken u bij voorbaat voor uw medewerking. AWB cv-ketels Postbus 7 5740 AA Beek en Donk www.awb.nl (Advertentie) inHeinkenszand (www.touchnet.nl/uitverkoop.html)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3