Russen kiezen voor werk en verliezen hun groene hart PZC Waardig graf voor slachtoffers van Hongaars stalinisme Kerncentrale in regio Rostov alsnog open reportage 33 zaterdag 17 juni 2000 De geplande opening van een kerncentrale in de Russische regio Rostov leidde eind jaren tachtig tot massaal protest onder de plaatselijke bevolking, een zeldzaamheid in de geschiedenis van de Sovjet-Unie. Jarenlang hebben de omwonenden het project geblokkeerd, maar 22 jaar na het leggen van de eerste steen gaat de kerncentrale alsnog open. „Het leven is zwaar in Rusland. De mensen willen werk." Viktor Basjkatov trekt zijn jasje uit. „Kijknaarme! Ik ben 1 meter 70 groot en weeg nog geen 60 kilo. Denk je dat ik schedels kan inslaan? Denk je dat ik ar men kan breken?" De voormalige vak bondsleider Basjkatov speelt de rol van geboren onschuld hartstochtelijk, maar niet helemaal overtuigend. Onbedoeld ziet hij eruit als een taai, vedergewicht boksertje. Met driftige, dribbelende pasje beweegt hij langs het Sovjet-interieur in zijn kantoor. Als ultiem bewijs van zijn onschuld haalt hij van onder zijn hemd een ketting met orthodox kruis tevoor schijn. Hij kust het kruis. „Ik ben een christen en een patriotIk zweer dat ik er niks mee te maken heb." Niettemin liepen er twee gerechtelijke vooronderzoeken tegen Basjkatov. Als vakbondsleider zou hij de arbeiders van de kerncentrale in Rostov aangezet heb ben milieuactivisten het ziekenhuis in te slaan. Een groep demonstranten met de naam Rainbow Keepers ketende zich in 1997 vast aan de ingang van de kerncen trale uit protest tegen een mogelijke ope ning. De arbeiders maakten er na drie da gen een einde aan met als resultaat vijf zware hersenschuddingen, een gebroken arm en een gebroken neus. „Misschien was een enkeling een beetje gewond", zegt Basjkatov vergoelijkend. „Maar als we ze werkelijk een goed pak slaag had den gegeven, was er niets van ze overge bleven." Na het voorval met de Rainbow Keepers werd Basjkatov gepromoveerd tot hoofd van het informatiecentrum van de centra le. In die functie vervolgt hij zijn kleine patriottische oorlog voor de opening van de plaatselijke kerncentrale, een strijd die nu al sinds 1978 duurt. Het is een ge vecht tegen zeljonyë, de groenen, steevast met minachting uitgesproken door Basj k- atov, en tegen de waanzin die hij het Tsjernobyl-syndroom noemt. „Na het ongeluk in 1986 werd de bevol king bang. De groenen hebben ervan ge profiteerd. Ze brachten baby's met twee hoofden naar de stad en zeiden dat ieder een er zo uit komt te zien als de centrale opengaat. De onwetende mensen dachten dat er hoorntjes op hun hoofd zouden explodeerde van de kunstmatige 0.08 procent in 1991 tot 12,4 procent in 1997 en het gemiddelde inkomen slonk omge keerd evenredig. De definitieve klap kwam in augustus 1998. De Russische overheid bezweek on der de piramide van kortlopende schul den. De financiële crisis trof een groot ge deelte van de bevolking. Investeringen namen af, de werkloosheid steeg nog ver der en spaargelden bleken nau welij ks nog iets waard. „De augustus-crisis van 1998 betekende een ommekeer voor het milieu bewustzijn in Rusland", zegt Ivan Blokov, campagne-directeur van Greenpeace Rusland. „In 1990 had het milieu nog een zeer hoge prioriteit onder de bevolking. Het werd gezien als een van de belangrijk ste sociale problemennog voor werkloos heid, georganiseerde misdaad en een tekort aan consumptieartikelen. Na de crisis is dat veranderd. Milieu staat nu nog maar op plaats zes van de belangrijk ste sociale problemen. Ons werk is moei lijker geworden, maar Rusland kampt met enorme milieuproblemen." De stemmingsomslag onder de Russische bevolking deed zich eveneens voor in de regio Rostov, waar de kerncentrale nog steeds wachtte op voltooiing. Terwijl in het begin van de jai-en negentig een grote meerderheid tegen de opening was, groei de door de economische achteruitgang rónd 1998 de twijfel. Ongeveer 10 procent van de bevolking was nog steeds tegen en 35 procent verklaarde 'waarschijnlijk te gen' te zijn. Bijna 52 procent zei echter voor te zijn, mits er voldoende veilig heidsgaranties kwamen. De behoefte aan werk en meer welvaart had de overhand gekregen en de oud-vakbondsleider Vik tor Basjkatov voelde dat feilloos aan. Het voorlichtingscentrum van de kern centrale onder leiding van Basjkatov zet te een offensief in, waarbij de tactiek van de groenen als voorbeeld diende. Er werd een krant uitgegeven en een televisie- en radiostation opgezet. Bewoners kregen rondleidingen door de kerncentrale om te laten zien hoe veilig en geavanceerd het bouwwerk is. „Ik zeg de mensen steeds: dat vooruitgang niet te stoppen is", aldus Basjkatov. De belangrijkste boodschap is echter: Werk, werk, werk. Korting „In totaal zullen er dankzij de kerncen trale 20.000 arbeidsplaatsen bij komen", zegt Basjkatov. „Er zullen op de eerste twee reactoren 3337 permanente arbeids plaatsen komen. Minstens 10.000 mensen zullen de komende 10 tot 15 jaar nog wer ken aan de voltooiing van reactor 2. En voor al deze mensen moet infrastructuur worden aangelegd: huizen, winkels, ban- ja's. Alleen in Volgodonsk zal de kerncen trale voor 25 procent van de totale werk gelegenheid zorgen. En de bewoners van de regio krijgen 50 procent korting op de energierekening. De kerncentrale is voor de mensen even noodzakelijk als zuur stof." De eerste reactor komt volgens de plan ning in november in gebruik. In 1998 wil de de regionale regering niet langer de verantwoordelijkheid dragen voor de kerncentrale. Er moest op federaal niveau maar besloten worden over het lot van het onvoltooide bouwwerk. Het oordeel luid de: Open. De Russische regering is van plan het aantal kerncentrales drastisch uit breiden. Kernenergie is goedkoop en daardoor uiterst aantrekkelijk. De herin nering aan Tsjernobyl is vervaagd. Er is nauwelijks nog protest. De realiteit van het dagelijkse bestaan heeft de bevlogen heid uit het begin van de jaren negentig verdreven. Onder de nieuwe president Poetin is het Comité voor Milieuzaken af geschaft. Ecologie bestaat alleen voor een rijk land, lijkt de nieuwe gedachte in het Kremlin. Nikolaj Zjilkin realiseert zich dat zijn be weging niet meer op massale steun hoeft te reken. Hij blijft erbij dat de kerncentra le in Rostov levensgevaarlijk is. De cen trale staat te dicht bij het waterreservoir en de stad terwijl de ondergrond gevoelig is voor aardverschuivingen. Maar na ja ren succesvol te hebben gevochten tegen opening, gaat hij de strijd alsnog verlie zen. Zjilkin zucht. „Het bestaan in Rus land is moeilijk. De mensen willen werk." Frank Hendrickx groeien en dat iedereen met vier benen ge boren zou worden. Tien lange jaren heb ben we moeten vechten tegen deze ideeën, maar we winnen. Dit j aar gaat de centrale open. Een overwinning van het gezonde verstand. Een overwinning voor onze ge brekkige economie." Basjkatov staat er bij als een generaal die geniet van zijn ei gen woorden. Model De strijd om de kerncentrale in Rostov 'staat model voor de opkomst en geleide lijke neergang van de milieubeweging in Rusland. Het is een verhaal waarin onge wild de hatelijke zin van de Duitse schrij ver Berthold Brecht opdoemt: 'Erst das Fressen, dann die Moral'; Eerst het vre ten, dan de moraal. Of zoals een inwoner van Volgodonsk, een stad amper 15 kilo meter verwijderd van de centrale, het ver woordt: „Wat maakt het uit of we sterven van een catastrofe? Anders sterven we van de honger. De regio rond Rostov aan de Don, in het Zuiden van Rusland, kende lange tijd een van de sterkste milieubewegingen van het land. Al onder het bewind van Michail Gorbatsjov ontstond hier een ecologisch georiënteerde volksbeweging, een tot dan nagenoeg onbekend verschijnsel in de Sovjet-Unie. Brandpunt van de beweging was de constructie van de kerncentrale tussen Rostov en Volgodonsk. De bouw was afgekondigd in 1978 onder leiding van Breznjev. In het oorspronkelijke plan had de centrale open moeten gaan in 1984, maar er ging van alles mis. Er waren te weinig arbeiders, toeleveranciers le verden hun spullen niet op het afgespro ken tijdstip, het geld uit Moskou kwam niet of te laat. De constructie sleepte zich voort, terwijl het land een politieke om wenteling tegemoet ging waarin de woor den glasnost en perestrojka centraal ston den. Woorden die zich slecht leenden voor de geheimzinnige en starre nucleaire in dustrie in de Sovjet-Unie. Nikolaj Zjilkin was een van de eersten die het bouwwerk aan de rand van zijn stad nauwkeuriger gingen bestuderen. Hij is de aartsvij and van vakbondsleider Basjk atov, maar allebei lijken ze gedeformeerd door hun jai-enlange twist. Allebei heb ben ze dezelfde eerste vraag die een over zichtelijk wereldbeeld suggereert: „Schrijf je voor of tegen ons?" Zjilkin is een man die bij voorkeur praat in dossiernummers. Hij hoeft nooit na te denken over de data van belangrijke be slissingen op regionaal of federaal niveau en dreunt de internationale normen van kernenergie op zoals een kind de tafel van zes. Hij draagt altijd een aktetas bij zich met belangrijke papieren en relevante krantenartikelen. En hij is de man aan de verliezende hand. „Onze kansen zijn klein, veel kleiner dan de kans dat de cen trale toch nog opengaat Parlement In 1990 was dat anders. Tegenstanders van de kerncentrale, onder wie Nikolaj Zjilkin, werden in groten getale gekozen in het regionale parlement. Na de ramp in Tsjernobyl groeide het verzet onder de be volking. Het was voor het eerst dat de be woners zich realiseerden dat aan de rand van hun stad mogelijk levensgevaarlijke activiteiten plaatsvonden. In de vrijheid die de periode-Gorbatsjov bood, vonden demonstraties plaats, ronde tafelge sprekken, discussieavonden en openbare onderzoeken. Een overgrote meerderheid van de inwo ners in de regio keerde zich tegen de cen trale die op dat moment voor 95 procent was voltooid. Terwijl de plaatselijke au toriteiten volhardden in hun autistische houding, profiteerde de milieubeweging onder leiding van Zjilkin volop van de vrijheid. „Perestrojka gaf ons eindelijk de mogelijkheid iets te doen. We hebben die kans gegrepen", zegt de milieuactivist. De milieubeweging had enkele belangrij ke argumenten om de opening van de cen trale te blokkeren. De bouw was al in 1978 begonnen en kon daarom onmogelijk vol doen aan de normen die na Tsjernobyl aangescherpt waren. De kerncentrale staat nog geen kilometer van het meer dat de regio van water voorziet. De onder grond is bovendien gevoelig voor aard verschuivingen. Het gebied rond de cen trale is volgens de moderne normen te dichtbevolkt en het complex staat te dicht bij een stad. Verder was er wantrouwen over de bouwwijze, die gekenmerkt werd door periodes van koortsachtige activi teit afgewisseld met maanden van stil stand. De ramp in Tsjernobyl was tenslot te ook het gevolg van een constructiefout. „We gingen met duizenden de straat op om te demonstreren", zegt Zjilkin. „Men sen die nog nooit in hun leven hadden ge protesteerd gingen de straat op. Niet voor hun eigen belangen, voor geld of werk, maar voor het milieu." Een opiniepeiling wees in 1990 uit dat ruim 97 procent van de bevolking tegen de opening van de kerncentrale was. In augustus 1990 trokken afgevaardigden van de milieubeweging met de massale steun van de bevolking naar Moskou en ze kregen gedaan dat de bouw gestaakt moest woi'den. Een miljoenen verslin dend project was daarmee in één klap waardeloos geworden. De strijd ontbrandde opnieuw voor de verkiezingen in 1994, maar de bevolking koos wederom gedeputeerden die tegen de opening van de kerncentrale waren. Staatsonderzoeken hadden uitgewezen dat de centrale plotseling wel aan de nor men zou voldoen als er slechts twee in plaats van de oorspronkelijk vier kernre actoren gebouwd zouden worden, maar de meeste inwoners van de regio bleven tegen. Het verzet was niettemin minder massaal dan in het begin. Ruim 15 procent van de bevolking was inmiddels voor ope ning. Bergafwaarts Economisch ging het ondertussen bergaf waarts in de regio Rostov, zoals in geheel Rusland. In plaats van de gehoopte sprong voorwaarts, kromp de economie jaarlijks. Tussen 1990 en 1997 nam de be drijvigheid met 40 procent af. De werk loosheid steeg, de gemiddelde levensver wachting daalde scherp, de werkloosheid De kerncentrale in de Russische regio Rostov. foto G PD/F rank Hendrickx Ruim tien jaar na de val van het communisme en bijna een halve eeuw nadat de Hongaarse variant van het stalinisme honderden onschuldige slachtoffers maakte, is Hongarije druk bezig een historische schandvlek weg te poetsen. De schandvlek bevindt zich aan de rand van het stadje Vac, veertig kilometer ten noorden van Boedapest. Hier liggen op een 1200 vierkante meter groot terrein aan de rand van het stadje vele tientallen slachtoffers van Matyas Rakosi, de Hongaarse Stalin, en de zijnen begraven. Het gros van hen werd begin jaren vijftig, veelal na beestachtige martelingen, vermoord en vervolgens in anonieme graven gedumpt. De forensische antropologe en haar team moeten nu uit zien te vinden wie in welk graf terecht is gekomen. Daartoe moeten tenminste 66 graven worden geopend en onderzocht, zodat aan de hand van ar chiefmateriaal en laboratoriumonder zoek van de stoffelijke overschotten de identiteit van alle slachtoffers kan wor den vastgesteld. „Het is een immens en zeer ingewikkeld karwei, maar we moeten het tot een goed einde zien te brengen. Het is onze morele plicht deze mensen eindelijk een fatsoen lijk graf te geven", zegt Eva Susa. Zo denkt de Hongaarse minister van justitie, Ibolya David, er ook over. „We hebben als ministerie een heel krap budget, maar ik zal er alles aan doen om te verzekeren dat dit project succesvol kan worden afge rond. Het is een nationale erezaak", aldus Ibolya David. De namen van de 66 slachtoffers die op het terrein in Vac begraven zijn, zijn in middels na jarenlang onderzoek van al lerlei oude archieven, zoals die van het ge vangeniswezen en het ministerie van binnenlandse zaken, bekend. Maar om dat de graven, op twee uitzonderingen na, destijds niet genummerd zijn, is niet be kend wie waar ligt. „Daarom moeten we te werk gaan als archeologen. Ieder klein detail in een graf kan bijdragen aan het achterhalen van de identiteit van de over ledene", legt Eva Susi uit. Een ander belangrijk aanknopingspunt voor het team onderzoekers is een eerder onderzoek van een klein deel van de be graafplaats. In 1964, toen vijftien door de Stalinisten vermoorde sociaal-democra ten posthuum gerehabiliteerd werden, zijn de stoffelijke overschotten van vier van hen met succes geïdentificeerd. „De tekeningen van de graven die toen zijn on derzocht, komen ons nu van pas bij de ori ëntatie", aldus Eva Susi Onder de slachtoffers die nog geïdentifi ceerd moeten worden, bevinden zich be kende en minder bekende Hongaren. „Er liggen hier heel gewone mensen; leraren, journalisten en arbeiders, maar ook een aantal prominenten, zoals de sociaal-de mocraat Istvan Riis. Een man met een heel opmerkelijke biografie", vertelt Matyas Szöke, een van de archeologen in het on derzoeksteam. Istvan Riis behoorde tot een groep van vooraanstaande sociaal democraten die in 1948 overstapten naar de communisten, toen hun partij - niet be paald vrijwillig - met de communistische partij 'fuseerde'. Als minister van justitie was Riis verantwoordelijk voor de eerste Stalinistische showprocessen in Honga rije. Als dank voor dat vuile werk werd Riis zelf drie jaar later door de AVO ge- executeerd en vervolgens op het terreintje in Vac gedumpt. Als het karwei van het onderzoeksteam geklaard is, zal een aantal slachtoffers el ders worden herbegraven. „In negen ge vallen hebben de nabestaanden die wens uitgesproken. De overigen zullen hier ter plekke opnieuw - en dit keer waardig - worden begraven", aldus Eva Susi. De ge meenteraad van Vac heeft al besloten dat er een passend monument komt op de be graafplaats. Maar niet iedereen in het stadje legt het zelfde enthousiasme voor het project aan de dag. „De burgemeester, een vroegere communist, hebben we hier nog niet ge zien, de afgelopen drie weken", zegt Ma tyas Szöke. En een vroegere directeur van de gevangenis die amper honderd meter van de begraafplaats woont, lijdt volgens de archeoloog aan selectief geheugenver lies. „Toen we bij hem aanklopten in de hoop wat bruikbare aanwijzingen te krij gen, beweerde hij van niets te weten en zich helemaal niets meer van de j aren vijf tig te kunnen herinneren." Hans Gertsen Sinds drie weken is de forensische an tropologe Eva Susi met drie andere specialisten en zes werklieden aan het graven op het terrein dat tot eind jaren vijftig in gebruik was als de begraafplaats van de gevangenis van Vac. Een gevange nis die sinds de machtsovername van de communisten in 1948 vooral gebruikt werd voor het opsluiten van tegenstan ders van het regime. Tal van prominenten, onder wie ex-president Arpad Göncz, za ten er na de mislukte volksopstand van 1956 jarenlang gevangen. Maar de gevan genis van Vac was vooral berucht tijdens de Stalinistische periode, begin jaren vij f- tig. Toen werd er volop gemarteld in Vac en niet zelden met dodelijke afloop. Niet alleen in de beruchte gevangenis van Vac, trouwens. Op de voormalige be graafplaats van de gevangenis zijn ook slachtoffers van andere communistische folterplaatsen gedumpt. „Mensen die in de beruchte kelders van de AVO (de Hon gaarse variant van de KGB-red.) in Boe dapest werden doodgemarteld, werden ook vaak hierheen gebracht, evenals slachtoffers uit enkele interneringskam pen elders in het land", weet Eva Susi. Hongarije is bezig een historische schandvlek weg te poetsen. De leden van het onderzoeksteam zijn aan het werk om uit te vinden wie in welk graf ligt. foto Hans Gertsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33