Inhaalslag van een vader en een zoon Na de race is het met hen gedaan Mart Smeets privé Spaanse greyhounds gered van gruweldood reportage zaterdag 17 juni 2000 29 en het ongemakkelijke gevoel als hij af scheid moet nemen. Eerst van Nynke op het vliegveld, hoewel ze toch al 22 was, en later weer van Tjerk. Maar ook de adrena linestoot die hij krijgt als zijn zoon hem, van veertig meter afstand, ineens ont waart aan de rand van een honkbalveld in Milwaukee. Studie „Ik vraag nooit aan zijn coach hoe Tjerk speelt", zegt Mart Smeets, die een hekel heeft aan ouders die langs de zijlijn hun tomeloze bemoeizucht tonen. Een opmer king die in het boek, waarin een ontmoe ting met coach Peterson is opgenomen, uitgebreid wordt waargemaakt. Hoe het gaat in het Tjerks team, de Blue Raiders, blijkt uit de convex-saties tussen vader en zoon. ,,Ik heb ook gezegd, ik betaal zijn studie, dan blijft er geld over voor zijn me destudenten die soms maar over een paar dollars beschikken. Tjerk heeft ook geen bijbaantje, hij neemt zijn vrienden wel af en toe uit eten.Van Mails centen dus. Inmiddels is Tjerk (net 20) in Nederland aangekomen voor de zomexwakantie. Ook zijn Amerikaanse vriendin komt over. „Als hij 21 is komt hij definitief terug naar Nederland. Hij studeexl makkelijk, want hoewel sport belangrijker is dan studie in Amerika staat hij op de lijst van slimme jongens. Ik zou alle ouders adviseren: geef je kinderen kans zichzelf te ontplooien. Laat ze er een jaar tussenuit gaan tussen school en studie. Dit is geen leerboek, maar die boodschap zit er wel in. En EK- voetbal of niet, ik ga gewoon naar hem kijken als hij in Nederland voor de Expo's moet spelen. Alleen zaterdagavond kan ik niet, dan moet ik de openingswedstrijd in Brussel doen, dat begrijpt hij wel. De immer drukke Mart Smeets zit intus sen niet stil. „Mijn volgende roman gaat over de tenniswereld, seks, drugs en i'ock- 'n'-roll. Eind dit jaar komt er waarschijn lijk weer een compilatieboek en in het na jaar ga ik de lezei-s verrassen. Ach, en wat dit boekje betreft heb ik helemaal geen pretenties. Max Pam schreef eens in HP- /De Tijd: 'Kan Mart Smeets wel schrij ven'. De vraag is: kan hij erover oordelen? Ik schreef in 1968 mijn eerste stukjes. Ik heb vijftien boekjes geschreven, waaron der twee romans. Ik vraag geen erkenning en dat is heerlijk, maar van mijn vorige roman zijn wel 50.000 exemplaren ver kocht. Het lijkt erop dat ik dit boek, waar in ik me kwetsbaar opstel, bijna expres op de mensen loslaat. Want het is leuk in deze tijd de Oranjegekte te temperen. Jammer dat de achterflap bijna oranje van kleur is." Wat televisie betreft hoop Smeets dat hij ook eens wat anders mag doen. „Daar moeten we over praten. Er komt een mo ment dat ik weg moet. Maar ik ga nog met zoveel plezier het veld in. Aan de Ronde van Italië beleef ik zielsveel vreugde. Dat is rock-'n'-roll voor me: rossen, weer een nieuwe uitzending, een stukkie schrijven, naar Schiphol. Is 53 oud? Ik heb mijn zwakkere momenten als mijn lijf het niet doet, maar verder?" .Verder zijn de veranderingen op televisie voelbaar", zegt Smeets, die eerder tijdens het gespx-ek opmerkt dat er tegenwoordig 'te weinig talent is voor te veel zenders'. „Ik ben na 27 jaar eigenlijk van de oude stempel, maar daar schaam ik me niet voor." Hij vindt het oprecht jammer dat het pro gramma 'Mtwee', dat hij samen met Maartje van Weegen heeft gepx-esenteerd, is gesti-and. „Dat vind ik vooral vei-velend voor de redactie, die heel teleurgesteld is. Ik hoop dat de directie van de NOS wil in zien dat zij ook andere programma's kun nen maken en dat ze niet uit elkaar wor den gehaald." Tenslotte: „Ik had deze week makkelijk een populair Oranjeboekje kunnen uit brengen. Kassa. Gelukkig doe ik gewoon waar ik zin in heb." Jacques Geluk Mart Smeets: Murfreesboro Blues - Uitgeverij L.J. Veen,f 18,90. Weer een compilatieboek schrijven, daar had televisiepresentator en sportverslaggever Mart Smeets even geen zin in. Hij besloot zijn uitgever een persoonlijk verhaal aan te bieden over de bezoeken aan zijn zoon Tjerk die studeert en honkbalt in Murfreesboro in de Amerikaanse staat Tennessee. Murfreesboro Blues gaat over de liefde en de vriendschap tussen een vader en zijn kinderen, waarvoor Mart Smeets nu de tijd zegt te nemen. Maar ook over honkbal, basketbal, Amerikaanse eetcultuur, sportboeken en omgaan met racisme. Dat alles gelardeerd met een schat aan feiten. Mart Smeets (53), televisiepresentator en sportverslaggever, zegt bedacht zaam: Blinderen zijn een zegen. Ik laat ze heel erg vrij. Er zijn bepei'kingen zoals drinken en drugs, maar daar kunnen we over praten." „Ik ben bezig met een grote inhaalslag, want pa was er nooit. Die zat achter wiel renners aan of versloeg de Olympische Spelen. Daar hou je een erfenis van over die hard aankomt. Ik heb hun jongste ja ren gemist. We zijn daar nog mee bezig en ze maken er dankbaar gebruik van. Geen misbruik, ze weten hoe ze het moeten doen. Het is gek, als ik nu naar mijn zoon toe wil moet ik veertien uur reizen. Als ik dan kapot aankom in dat dorp Murfrees boro in Tennessee, roept Tjerk: 'Ik zie je morgen bij het trainen'. Maar dan ontbij ten we eerst samen. 'Blessings in disguise' noem ik die gelegenheden." Tjerk wist vanaf zijn twaalfde dat hij naar Amerika wilde om te studeren en te spor ten (honkbal), of liever andersom. En Mart had toen al gezegd dat dat mocht. Hij was net achttien jaar toen hij vertrok. Het afgelopen half jaar heeft Mart zijn zoon - 'pakweg 1,94 meter groot, boven de honderd kilo schoon aan de haak, schou ders als steunbalken, armen als dikke staalkabels' - drie keer bezocht. Zes da gen in de herfst van 1999, twee dagen in januari en drie dagen in de lente. De eerste keer is ook Marts dochter Nynke 'als ver rassing' voor haar jongere broertje mee gereisd. Liefde Over die ontmoetingen heeft Mart Smeets het boek Murfreesboro Blues geschreven. Een heel persoonlijk verhaal over de lief de tussen een vader en zijn kinderen. En over veel meer. „Mijn uitgeverij wilde graag weer een compilatieboek, maar ik ben daarop een beetje uitgekeken. Ik vind het op dit moment te gemakkelijk. Ik wil de graag wat persoonlijke dingen kwijt en was benieuwd of dat aan zou slaan. Het is heel erg privé en de uitgever heeft lang ge twijfeld. Maar opeens begon het idee ook daar te leven. Een verhaal over een vader en een zoon die op duizenden kilometers afstand hun liefde en elkaar delen. Maar ook over de verrassing van Nynke en over hoe gek die twee op elkaar zijn. Dat zijn grote momenten in het vaderschap „Mijn partner had de angst dat ik te veel van mezelf zou blootleggen, dat ik dingen zou schrijven die anderen niets aangaan. Ik heb geen gêne. Bovendien zijn er zat liefdesboeken, maar zelden gaan die over de verhouding tussen een ouder en zijn kind." Tjerk heeft een aantal dingen afgekeurd. „Dan zei hij: 'Dat is niet zo, pap' en dan haalden we die gesprekken terug. Of hij zei: 'Die veronderstelling is niet juist' of 'de redenatie klopt niet'. Dat op zich le verde goede gespi'ekken op. Hax*tstikke mooi. Nynke zei eei-st: 'Moet dit?', maar ik wilde haar lieve, leuke rol als toen nog 22- jarige, zorgzame zuster die bij haar broer tje wil zijn graag beschrijven. We hebben nu pas geleerd in pure harmonie met el kaar te leven." „Het heeft geen zin te ontkennen dat het werk altijd voorrang had, vooral in die idiote jaren tachtig maar nu heeft het met elkaar leven wat extra's, een meexwaar- de." Door de zeer gedetailleerde manier waar op Mart zijn bezoeken aan Murfreesboro beschrijft, komt de lezer te weten hoe hij in tal van situaties reageert-en denkt, wat hem bezighoudt of juist tegenstaat. Tjerk leren we kermen als een rustige, verant woordelijke jonge man van toen 19 jaar, die alcohol vies vindt (handig als je in Amerika nog geen 21 bent), gesloten is als het zijn gevoel betreft (Mart: 'Dat heb ik ook') en bovenal rustig is. Ook als chauf feur. En hij is een realist, zoals zijn vader schrijft: 'Natuurlijk, als je aan sport doet moet je voor het hoogste gaan, zegt Tjerk, maar hij voegt eraan toe: Maar niet ten koste van alles. Ik wil gewoon kijken hoe ver ik kan komen. Of ik me met Amerika nen kan meten... het is erg moeilijk, maar het blijft natuurlijk een doel. Ik ben nog lang niet goed genoeg. En een droom, vraag ik. Tjerk knikt: Natuurlijk, maar laat ik nou eerst maar eens een goede cat cher worden. De realist ten voeten uit. Hij droomt wel eens, maar verliest nooit de werkelijkheid uit het oog. Zo is hij altijd geweest, een karaktertrek die hij van zijn moeder heeft meegekregen. Sterk, eerlijk en oprecht'. Nukkig Duidelijk wordt dat Tjerk, beschermd op gevoed ('Wat heet!de spanning van het vreemde - vier jaar van huis weg - niet als verlammend exvoer. Mart had dat zelf wel eens gehad tijdens reizen naar het buiten land. 'Als ik een betere honkballer wil worden, zal ik het toch in dit land moeten leren', noteert de vader een uitspraak van zijn zoon, die alle ongemakken in de voor hem Vader Mart Smeets met zijix zoon Tjerk in Murfreesboro, Tennessee: „Kinderen zijn een zegen." foto GPD onbekende wereld al bij voorbaat accep- teei'de. Over zijn dochter schrijft Mart: 'Nynke heeft meer van mij weg: nukkig, opstandig, kwetsbaar'. Het zijn niet al leen de details over wat vader, zoon en dochter in Amerika meemaken, die in druk maken. De vele gesprekken over honkbal en bas ketbal, de televisie-uitzendingen die Mart Smeets in Amerika ziet ('Ik heb niet zo'n hoge hoed op van de Nederlandse tv. Ik kijk graag hoe anderen het doen') en de kranten die hij leest - om maar enkele din gen te noemen - leveren een schat aan ge gevens op. Heeft hij steeds met een noti tieblokje rondgelopen? „Nee, alles zit in de kopZowel Tjerk als ik hebben een waanzinnig vermogen uitsla gen en namen op te slaan. Een druk op de knop en het komt eruit. Dat geldt niet voor voetbal. Ik ken de achterhoede van Spai"ta niet, maar wel van een Ameri kaans basketbal- of honkbalteam. Tjerk heeft dat nog meer dan ik. Hij kent elke pi'ofessionele honkballer, of ze links of rechts spelen." De herinneringen van Mart Smeets zijn op heel natuurlijke wijze in het verhaal vervlochten. 'Verleden week', schrijft hij, 'is Wilt Chamberlain overleden, een be roemde ex-basketballer. Ik heb de man ooit eens ontmoet en een waanzinnig ver haal over hem gemaakt. In Amerika was hij een beetje een outcast, maar dan wel eentje van een zeer apart soort. Hij schreef een boek waarin hij beweerde dat hij met ten minste twintigduizend vrouwen het bed had gedeeld en juist dat bedver- haal werd voortdurend aangehaald om het karakter van Wilt the Stilt te illustre ren'. En daar komt de feitenkennis: 'Dat hij ooit 100 punten in een wedstrijd had doen aantekenen werd vergeten. Dat hij een dame in een vliegtuig tot haar gerief had gebracht, wist bijna iedere basket balliefhebber Ik geloof dat ook Jan Mul der eivan onder de indruk was en dat hij, zoals iedereen, was gaan i'ekenen'. Alle details van zijn belevenissen in Ame rika heeft Smeets bij het schrijven van het boek eveneens 'zo uit de kop' neerge schreven. De bezoeken aan boekwinkels, waar vader en zoon hun sport verzamelin gen uitbreiden, de restaurants waar hij zich elke keer verbaast over hoeveel zoon lief weg kan stouwen, de ongerustheid als Tjerks antwoordapparaat niet reageert Zodra een greyhound niet meer presteert op de Spaanse renbanen en tijdens de jacht te weinig prooien vangt, is het met de honden gedaan. Ze worden opgehangen, verbrand of levend begraven, omdat hun baas geen zin heeft in een kostganger die meer kost dan opbrengt. Om dat te voorkomen vangt een opvangcentrum in Zuid-Spanje de overbodige windhonden op. Van daaruit worden ze overgebracht naar andere Europese landen. Hier zoekt de Stichting Greyhound In Nood Nederland (GINN) nieuwe bazen voor hen. Tot nu toe kregen er al drie onderdak in Friesland, de zes van GINN-voorzitter Meta Melser buiten beschouwing gelaten. Hap! Een stuk gebak verdwijnt in de bek van Lala. Niets wat op tafel staat, is veilig. De tweejarige is erg nieuwsgierig, vergoelijkt bazin Meta Melser uit Ferwert. Ze pakt Lala bij haar spitse snuit en spreekt haar op zachte toon bestraffend toe.Je weet dat dat niet mag, kom maar bij mama." Lala nestelt zich naast Melser op de bank en likt de slagroomresten van haar snuit. Ze leidt een zorgeloos bestaan. Een jaar geleden was dat nog anders. Ze moest haar toenmalige baas van vlees voorzien naar Nederland gekomen. Tussen de die ren bevond zich Melle, een anderhalf jaar oude afgedankte jachthond. Hij werd ge vonden bij een verlaten boei'derij in het Zuid-Spaanse Almeria. De hond woog toen nog maar 17 kilo, de helft van het normale gewicht voor dat ras. Inmiddels woont hij bij Edwin de Groot en Tiny Jon ker in Heerenveen. Hij heeft zich uitste kend aangepast. Doordat hij ernstig on dervoed is geweest, werkt zijn schildklier niet meer. Melle is deels kaal. „Dat komt omdat hij in brand gestoken is," legt zijn bazin uit. Ze zou haar nieuwe huisgenoot niet meer willen missen.Melle is een hele lieve hond, een echte klever. Hij is altijd in mijn buurt te vinden." De Groot en Jonker wei-den door televi sieprogramma's op het bestaan van de stichting GINN geattendeerd, net als de familie De Haan uit Leeuwarden. Het ge zin had zich al voorgenomen om een kans loze hond een plek te bieden en na het zien van gruwelijke televisiebeelden meldde Jasper de Haan zich bij de stichting. Na een paar maanden wachten deed de vier jarige gx-eyhound Floor uit Mallorca haar intrede. Ze was mager, had allerlei open wonden en was doodsbang. Door het vele rennen zijn haar gewrichten versleten. Hard lopen gaat niet meer, maar van een wandeling van een half uur geniet ze. Ook Ayya's voeten zijn misvormd. Rond om haar tenen zitten allerlei bobbels. Ze woont al bijna een jaar bij Christina Scholtsz in Dx-achten. „Het is een scheet van een beest,zegt die over haar tienjari ge greyhound, die afkomstig is van de ren baan in Barcelona. Windhonden zijn van nature sociale dieren, weet Meta Melser. Daarom gedijen ze ondanks hun asociale opvoeding goed in gezinnen. Dankzij het werk van de stichting GINN zijn enkele renbanen in Spanje gesloten en ontvan gen greyhoundfokkers in Ierland geen subsidie meer Het opvangcentrum van Perez zit echter altijd vol. Ook nu weer wachten er 120 honden op een transport naar Nederland. GINN laat hen pas ko men wanneer er voldoende adoptiegezin^- nen voor de diex-en zijn gevonden. De stichting oefent druk uit in Spanje om een verbod op hondenrennen te bewerkstelli gen, maar dat zit er voorlopig niet in.,Het is een gevoelige materie. Hondenx-aces zijn in Spanje, net als stiex-engevechten, een traditie. Maar we geven onze strijd niet op," aldus Melser. Wietske Koen Jackie en moeder Meta Melser vangen uit Spanje afkomstige greyhounds op en regelen oppasadressen. foto Siep van Lingen en joeg dagen achtereen in de Spaanse bossen op wild. Ze'was echter niet fel ge noeg en werd daarom verjaagd. Lala heeft 'geluk' gehad. Ze kwam na wekenlang zweiven meer dood dan levend terecht in het opvangcenti'um van Fermin Perez in Zuid-Spanje. Haar botten staken dwars door haar vel. Toen ze enigszins was aan gesterkt, werd ze met 26 lotgenoten over gebracht naar Nederland, waar de stich ting Greyhound In Nood Nederland (GINN) zich over de dieren ontfermde. Vervolgens kwam ze bij Meta Melser te recht. Naast Lala telt haar hondenhuis houding nog vijf greyhounds, allemaal af komstig uit Spanje. Twee jaar geleden kx'eeg Melser haar eer ste twee dieren. Ze wilde de meest zielige gevallen van de groep. Ze was geschokt toen ze hen zag. Ze hadden allerlei kale plekken over het hele lichaam en waren broodmager. „Vonnie heeft een leveraan- doening en krijgt een speciaal dieet. Ze was er vreselijk slecht aan toe," vertelt Melser. De greyhounds van Melser vermaakten jarenlang het publiek langs de Spaanse hondenrenbanen. De honden worden ge fokt en getraind in Ierland en als ze ander half jaar oud zijn, gaan ze op transport naar Spanje, waar ze elke dag wedstrij den moeten lopen. Iedere dag wordt er in tensief met ze getraind. De rest van de tijd brengen ze door in kleine hokjes bij de renbaan. Ze krijgen net genoeg te eten om niet te sterven. Gemiddeld rennen ze tot hun zesde jaar, want daarna nemen de prestaties af. Zodra de baten niet meer te gen de kosten opwegen, trekt de eigenaar zijn conclusies en doet de oude of gebles seerde hond weg voor een nieuwe. Er een extra kostganger op nahouden is duur. Op enkele plaatsen worden gebles seerde beesten ingezet om het publiek te vermaken met de 'invalidenrace' en na af loop is het met hen gedaan. Overbodig ge worden honden wacht een gruwelijke dood. Ze worden bijeen gedreven op ver laten plekken en daar worden ze opge hangen, levend verbrand of begraven, want euthanasie is te duur. Foto's spreken boekdelen. Een hondenkop in een strop aan de boom, waar het lichaam is afgeval len. Resten van verbrande dieren. Een do de hond in een put. Een stapel kadavers in een kuil. Maar ook magere schaxminkels met grote, uitpuilende ogen die 'slechts' werden verjaagd en uiteindelijk zijn ge vonden. Het verhangen gebeurt naar rangorde: winnaars komen hoog in de boom, verliezers laag, zodat die met hun achterpoten de grond nog net kunnen ra ken. Uiteindelijk kunnen ze zich niet meer staande houden, zodat ze na een lan ge lijdensweg toch door ophanging ster ven. Om het lijden te verlengen, worden honden ook wel aan de poten opgehan gen, zodat ze op den duur verhongeren. Sommige eigenaren doen hetzelfde met uitgerangeerde jachthonden. „Dat mag normaal zijn in de zigeunercultuur, maar we leven nu in 2000. Hoog tijd dus om hen bij te brengen dat het ook wel anders kan," zegt Meta Melser. Gemummificeerd De Spanjaard Fermin Perez stuitte ooit tijdens een wandeling op tientallen ge mummificeerde, in bomen hangende ka davers. De geschokte Perez besloot zich voor de diex-en in te zetten. Uiteindelijk resulteerde dit in een opvangcentrum voor uitgerangeerde honden. Via contac ten in de wereld van de hondenrennen probeert hij eigenaren er toe aan te zetten honden bij hem te brengen in plaats van te vermoorden. Bepaalde renbanen geven hieraan gehoor. De dieren worden door Perez verzorgd en uiteindelijk naar ande re landen in Europa gebracht, waar hen een nieuw thuis wacht bij 'adoptiegezin nen'. Dit jaar zijn er twee hondentransporten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29