Duitse coach in de vuurlinie Zonnekoning met fabuleuze trap Dani: Portugal kan dé verrassing van Euro 2000 worden Druk van de natie rust op schouders van Kevin Keegan sport zaterdag 17 juni 2000 23 Ribbeek laconiek onder kritiek Oliver Bierhoff uitgeschakeld Spanje tussen hoop en vrees Opwarmer Engelse en Duitse fans ek-helden Champagne voor spelers Mannschaft door Anton Lippold AMSTERDAM - Tussen fluwe len spelers als Rui Costa, Luis Figo en Nuno Gomes zou Daniel da Cruz Carvalho, kortweg Da ni, beslist niet hebben misstaan. Maar de veelbesproken Ajacied beleeft Euro 2000 vanaf de zij lijn. Als toeschouwer en vooral als supporter van Portugal. Met gemengde gevoelens ziet hi] de wedstrijden. Hij had op Euro 2000 actief moeten zijn in plaats van vakantie te vieren. Nog niet zo gek lang geleden gold hij als het grootste talent van Portu gal. Maar het talent, 23 inmid dels, is nog steeds niet tot was dom gekomen. Sterker, hij is omstreden door zijn gedrag. De begiftigde technicus lijkt zijn talent te verkwanselen. Op de vraag hoe hij de wedstrijd van Portugal tegen Engeland beleefde, slaakt Dani een diepe zucht en zegt: „Ik wil wel over t het team praten, maar niet over mezelf. Ik ben er niet bij, klaar. Of ik dat pijnlijk vind?" Een veelzeggende stilte volgt. Dan zegt hij: „Ik ben blij voor de spe lers als het goed gaat. Het zijn mijn vrienden, begrijp je?" Opspraak Dani zat in maart voor het oe fenduel met Denemarken voor het laatst bij de selectie. Daarna raakte hij uit beeld bij coach Humberto Coelho. Over de ach tergronden wil hij niets zeggen. Het hangt in elk geval samen met de roerige periode bij Ajax. Dani sukkelde met blessures en raakte in opspraak door zijn uitbundige levensstijl. Hij zou te vaak gesignaleerd zijn in het Amsterdamse nachtleven en een krant bracht zijn naam zelfs in verband met het gebruik van geestverruimende midde len. Interim-coach Westerhof zette Dani vlak voor het einde van de competitie uit de selectie, omdat zijn instelling niet zou deugen. Dani zegt nogmaals alleen over het EK te willen praten. Hij heeft genoten van het verfijnde combinatiespel van Portugal. „Maar ik was niet verrast hoor", laat hij telefonisch weten. „Nie mand had rekening met de ploeg gehouden. Nederland en Frank rijk zijn natuurlijk ook de grote favorieten. Maar Portugal is ze- kereen gevaarlijke outsider. Wij speelden tot nu toe het beste voetbal." Concentratie Portugal koppelt techniek aan ervaring en geslepenheid. „Een echte vedette, een leider, heb ben we niet", stelt Dani. ,,We hebben gewoon allemaal goede spelers als Rui Costa, Figo, Nu no Gomes, Couto, Sousa, Secre- tario en Conceicao. Ons zwakke punt is dat de concentratie niet altijd goed is, daarom stonden we snel met 2-0 achter tegen En geland." Maar de mentaliteit deugt, zegt Dani. „Het is onzin en een ach terhaald vooroordeel dat Portu gezen een zwakke mentaliteit hebben. Kijk maar hoe het team zich terugvocht tegen Enge land. Die jongens kunnen meer dan alleen technisch spelen, het is wel degelijk effectief." Dani denkt en hoopt dat Portu gal de revelatie van Euro 2000 kan worden. Zijn gedachten gaan terug naar het EK van 1984 in Frankrijk, waar Portu gal met betoverend spel Europa veroverde. In de legendarische halve finale stuitte het team op het gastland, het werd 3-2 na verlenging. Het huidige Portu gal is wellicht net zo sterk, meent Dani, met spelers die de laatste j aren alle j eugdtoernooi- en hebben gewonnen. Cruciaal is het duel zaterdag met Roemenië, dat opende met een gelijkspel tegen Duitsland. „Als we die wedstrijd winnen of gelijkspelen, halen we de kwartfinale. Daarna kunnen we voor een stunt zorgen." ANP door Albert Geesing VAALS - Een goede rel kan soms wonderen doen. Pas als er flink wat heibel in de tent is - meestal gecreëerd door de buitenwacht - voelen Duitsers zich in hun ele ment. Het maakt Duitsland on berekenbaar. Ook vanavond te gen Engeland. Of misschien wel juist tegen Engeland. Hoezo is de Mannschaft op de terugweg naar huis? Is iedereen dan alweer vergeten wat Gary Lineker ooit zei? 'Voetbal is een eenvoudig spel. Het is elf tegen elf, het duurt negentig minuten en als het afgelopen is, heeft Duitsland gewonnen. Tëamchef, de geplaagde coach Erich Ribbeek herinnert er de zer dagen met graagte aan. De ondermaatse prestatie tegen Roemenië (1-1) heeft diepe wonden geslagen. In en buiten de ploeg. Maar vooral in het land zelf. De kritiek op de spe lers is hard, het verwijt aan teamchef Erich Ribbeek en ve teraan Lothar Matthaus mee dogenloos. De eer van de natie staat op het spel en dan zijn in VAALS - Voor Oliver Bierhoff is Euro 2000 voorbij. De aanvals leider en aanvoerder van Duits land kampt met een spierscheu- ring in het kuitbeen, een bles sure die ernstiger is dan aan vankelijk leek. De 32-jarige speler van AC Mi- I Ian liep de kwetsuur woensdag op. Hij kwam maandag alleen I tegen Roemenië (1-1) in actie. I Voor bondscoach Erich Ribbeek is het wegvallen van Bierhoff een tegenvaller. Hij dacht dat hij zijn aanvoerder alleen tegen Engeland en Portugal moest missen. „Het is een grote dom per voor ons, maar zeker voor hem. Maar hij blijft bij de groep en ik ben er zeker van dat hij een positieve invloed op de spelers zal hebben.RTR Duitsland alle middelen geoor loofd. Daags voor de klassieke stammenstrijd in Charleroi blijft de coach er tamelijk stoï cijns onder. De kritiek van pro minenten en experts stoort hem niet, zegt hij. „Ik kan er goed mee leven. Het zou veel erger zijn als we werden doodgezwe gen. We zijn onderwerp van ge sprek. Mooi toch", zegt hij met cynisme in de stem. Das Ungeheuer De opvolger van Berti Vogts weet als geen ander welke krachten in het land loskomen als de prestatie tegenvalt. Twin tig jaar geleden was hij de assis tent van Jupp Derwall toen Duitsland voor de tweede keer Europees kampioen werd. Twee jaar later, bij het WK in Spanje, was de ploeg een bron van on rust en keerde de rust pas terug toen doelman Uli Stein naar huis werd gestuurd. De huidige assistent van Ribbeek, Horst Hrubesch, alias das Ungeheuer, schoot de Duitsers in Rome naar de Europese titel en in Spanje naar de finale. Vanaf de dag dat Ribbeek (als tweede keus na Paul Breitner) het roer overnam van de on buigzame Vogts ligt hij in de vuurlinie. De nationale ploeg was voor hem te hoog gegrepen, oordeelden zijn critici. Hij zou te wankelmoedig zijn en een tactisch radeloze coach. Rib beek lacht minzaam. „Het zou bedenkelijker zijn als iedereen mij op de schouder zou klop pen." Zijn leven is niet meer afhanke lijk van winst of verlies, zegt de voormalige autoverkoper bij Opel. „Als de bal tegen de bin nenkant van de paal gaat, heb ik er geen invloed op of hij het veld inspringt of over de doellijn gaat. Ik kan het toch niet helpen dat Oliver Bierhoff op een woensdagavond zo maar een spier scheurt, zonder dat er een tegenstander in de buurt is. Maar geen nood hoor, we heb ben niet voor niks vier aanval lers meegenomen. Ik reken op Ulf Kirsten en Carsten Jancker. Zij moeten het tegen Engeland doen. En zo niet...? Wait and see." Het moeten zware weken zijn voor Erich Ribbeek, die een dag na de mislukte ouverture te gen Roemenie 63 jaar werd. „Nee hoor", zegt hij monter, dit EK is niet zwaarder dan an dere toernooien. Als je er maar verstandig mee om gaat en je concentreert op de essentie. Op het spelen van wedstrijden dus. Wat de pers doet is haar zaak. Niet de mijne. Ik neem het voor kennisgeving aan." Maar hoe zit het nu met Lothar Matthaus, heeft hij wel of niet het voorstel gedaan de Mann schaft de rug toe te keren? Stuk je bij beetje geeft Ribbeek toe dat hij een indringend gesprek met 'der Lothar' heeft gehad. „Ik heb met hem gesproken en zie: hij is er nog. Nee, op de de tails ga ik niet. Die blijven onder ons." Lothar Matthaus speelt dus te gen Engeland. En ook tegen Portugal. Omdat, zo wil het ver haal in de wandelgangen van Kasteel Vaalsbroek, Ribbeek een herenakkoord met Mat thaus heeft gesloten dat hij bij dit EK de 150 interlands vol maakt. Een bijna niet te evena ren record. Ribbeek houdt de kaken stijf op elkaar. Aanlooptijd Voor Ulf Kisten (98 interlands) en Carsten Jancker (7 inter lands) is het pas de tweede keer dat zij samen de aanval vormen van de nationale ploeg. De eer ste keer was vorige maand op het trainingskamp in Mallorca. „Wij verstaan elkaar goed, we hebben geen lange aanlooptijd nodig", meent Kirsten. De pro- duktieve aanvaller van Bayer Leverkusen, ex-DDR, en drie keer topscorer in de Bundesliga, miste twee grote toernooien door blessures. Twee jaar geleden op het WK in Frankrijk was hij voor de eerste keer van de partij. Hij kwam toen echter niet een minuut in actie. Opstelling Duitsland: Kahn; Bab belMatthaus, Nowotny en Deisler; Hamann, Jeremies, Ziege en Scholl; Kirsten en Jancker. GPD TEGELEN - De Spaanse middenvelder Gaiz- ka Mendieta op de voorgrond) vermaakt zich tijdens de training in Tegelen. Afgelopen dins dag liet bondscoach Camacho de sterspeler van Valencia buiten het basisteam voor het duel met Noorwegen (1-0-nederlaag). Toen Mendieta in de tweede helft samen met Alfonso in het veld kwam, kreeg de Spaanse ploeg ech ter meer flair en creativiteit. De verwachting voor de tweede poulewedstrijd van Spanje te gen Slovenië (zondag) is daarom dat beiden in de basis zullen starten. Spanje moet winnen om zicht op de kwartfinale te houden. foto Desmond Boylan/RTR Michel Platini werd ooit verguisd om zijn onvolmaakte anatomie Michel Platini in zijn sierlijke stijl in actie tijdens het EK van 1984. WATERLOO - Duitse en Britse fans hebben vrijdag vast een voorschotje genomen op het be laden duel tussen hun nationale teams in Charleroi van van daag. Op de historische grond van Wa terloo, waar de Duitsers en En gelsen ooit gezamenlijk ten strijde trokken tegen de Fran sen, speelden de fans hun eigen partijtje voetbal. De Duitsers versloegen de Engelsen met 5-4. Het duel was een initiatief van de fancoördinatoren van beide landen. Zij wilden de wedstrijd m Charleroi laten spelen, maar de burgemeester gaf geen toe stemming. In Waterloo had de gemeente geen bezwaar tegen het treffen tussen Duitsers en Engelsen, aldus een woordvoer der van Euro Support, de orga nisatie die verantwoordelijk is voor de fancoördinatoren en fanambassades. De vriend schappelijke wedstrijd verliep zonder problemen. Volgens de Duitse supporters gaven zij de Engelsen alle gele genheid om op gelijke hoogte te komen, maar ontbrak het hen aan voldoende kwaliteit. Overi gens infiltreerden de supporters in eikaars teams en de Duitsers zetten hun troef Michael Ga briel in. Hij kwam ooit uit voor het Oostenrijkse nationale team. Zaterdag volgt het weer zien op hoger niveau. ANP Elk EK heeft zijn eigen helden voortgebrachtGrote of tragi sche voetballers, die op een of andere manier een stempel drukten op dat Europees kam pioenschap. In een serie van acht verhalen haalt deze krant herinneringen op aan de meest spraakmakende hoofdperso nen. In deze aflevering: Michel Platini en de EK-editie van 1984. door Jacques Ros HAARLEM - Speciaal voor cultuurbarbaren die achterge bleven zijn in hun sportieve opvoeding: Michel Platini was de meester van de krul. Vraag het een willekeurige tegen stander. Ruud Krol, Hans van Breukelen en Jan Peeters bij voorbeeld. Ze zullen het, te rugdenkend aan de nachtmer ries die hij teweegbracht, node bevestigen. Samen met Giresse, Tigana en Genghini vormde Platini het middenrif van een team dat swingde als een jazzorkest. Met hem als componist, arran geur, drummer, trompettist en solozanger. En die combinatie alleen al mocht bijzonder ge noemd worden. Dat Michel Francis Platini het überhaupt tot voetballer schopte, was eigenlijk een even groot mirakel als de promotie van RBC. Toen hij bijna 30 jaar geleden namelijk ter keuring diende te verschijnen voor de clubarts van FC Metz, schrok deze zich het apelazarus. Ten eerste leed de jongeling aan hartinsufficiëntie, wat er op neerkwam dat zijn tikker niet altijd deed wat een hart veron dersteld wordt te doen. Ten tweede beschikte hij over de longcapaciteit van een ket tingroker. Ten derde bleken z'n enkels samengesteld te zijn uit bordpapier, in plaats van pe zen en botten. Het vonnis was genadeloos: ongeschikt voor topsport. Zo onvolmaakt als de anatomie van Platini heette te zijn, zo volmaakt bleek z'n ge heugen. Een decennium nadat hij ongeveer tot jeu des boules was veroordeeld - en inmiddels zowel bij Saint Etienne als de nationale selectie de medische kortzichtigheid op meer dan kleurrijke wijze had aange toond - wachtte het competi tiepotje Metz-Saint Etienne. Platini won met 9-2De andere tien speelden alleen op papier mee. Als het lukt is wraak de aangenaamste aller vergeldin gen. Zou er trouwens een oorzake lijk verband bestaan tussen voetballers van zijn kaliber en hun vermeende of aanwezige fysieke handicap? Pele had platvoeten, Garrincha polio en Wim van Hanegem drie of vier kromme linker benen. Diego Maradona was al high toen co caïne nog uitsluitend in een frisdrank werd gebruikt en van de Braziliaanse lilliputter (maar scherpschutter) Tostao wordt zelfs beweerd dat hij niet zien kon! 'Ratz' noemden ze Platini in het dialect van zijn geboorte streek, wat zoveel betekende als 'opneukertje.' Qua lengte viel daar inderdaad niets op af te dingen. Qua prestaties werd de bijnaam na verloop van tijd echter haast blasfemisch. Want of hij nu uitkwam voor Nancy, Juventus of welk verte genwoordigend elftal dan ook, zijn daden waren omgekeerd evenredig aan dat geridiculi seerde postuur. En zo veran derde 'Ratz' achtereenvolgens in Monsieur Plus, Le Magnifi- que, Saint Michel, Platoche, II Francesco en Roi du Soleil. De ene betekenis liet zich makke lijker raden dan de andere, maar de intentie ervan was duidelijk: Platini weekte liefde en bewondering los in de zielen en harten van zijn fans. Tot Zonnekoning werd hij offi cieus gekroond in 1984, het jaar waarin hij 'De Oude Da me' reanimeerde met de kam- pioenschapskus van Italië en Europa, voor de derde achter eenvolgende keer de Gouden Bal opeiste als beste van het oude continent én Frankrijk nagenoeg eigenhandig naar het hoogst haalbare tijdens een EK schoot. Op vorstelijke grond nota bene: het Pare des Princes. Fakkeldrager Met de vorige Zonnekoning liep het ooit belazerd af. Zijn opvolger gaat het nog steeds naar den vleze. Op 's werelds beroemdste Haan bleven ook na zijn pensionering (in 1987) de schijnwerpers gericht. Als: voorzitter van AS Nancy, fak keldrager van de olympische wintervlam in Albertville, ra biate beschermheilige van en fant terrible Eric Cantona, coach annex manager van de Franse EK-equipe in '92, me de-organisator van de WK '96 en nu technisch adviseur van de Fifa. De laatste functie zou hij te danken hebben aan zijn ge- slijm bij Sepp Blatter. De Zwit ser was jarenlang een marionet van een andere dictator (Joao Havelange) en had - zo gaat de mare - een roemruchte hand langer nodig om diens rijk te kunnen erven. Michel Platini leende zich voor dat machts spel en zodoende werd de ei genzinnige strateeg van weleer een slippendrager van een slip- pendrager. De sympathie die hem onder rugnummer tien als vanzelf sprekend aanwaaide, is hij als bobo weer even snel aan het verkwanselen. Onlangs publiceerde een Fran se krant zijn foto op de voorpa gina. Dankzij een woeste haar dos oogde hij als een kruising tussen Albert Einstein en De Groene-hoofdredacteur Mar tin van Amerongen. In het bij schrift stond de vraag: 'Hoe kan iemand die er zo intelli gent uitziet, zo dom zijn?' door Marcel van der Kraan SPA - „Wat betekent een over winning op Duitsland voor je zelf, Kevin?" Geen boze blik, wel teleurstelling. Keegan, 48 uur voor de kraker tussen Enge land en Duitsland op de pijn bank, had de vraag kennelijk verwacht. „Als Engeland van Duitsland wint, betekent het dat ik van jullie nog een paar da gen langer bondscoach mag blijven." Als de confrontatie tussen twee van Europa's grootste voetbal landen nog niet de nodige span ning met zich meedroeg, is die er nu wel. In het fraaie Balmoral, diep verscholen in het door bos sen bedekte dal van het Belgi sche plaatsje Spa, tracht Enge land zich in alle rust voor te bereiden op de loodzware klus tegen Duitsland. Maar die rust wordt de Britten niet gegund. Het verlies tegen Portugal heeft bondscoach Kevin Keegan en een aantal gerenommeerde spe lers onder grote druk gezet. Keegan wordt versleten voor een tactisch onbenul, die zijn ploeg na een 2-0-voorsprong in Eindhoven zonder in te grijpen liet sneuvelen. Vijftig miljoen Engelsen, vertegenwoordigd door een bloeddorstig leger ta bloid-journalisten, begrijpen niet dat hij nog vertrouwen houdt in Alan Shearer, die te zwaar en te traag is. De blessure van Tony Adams wordt niet als hinderlijk beschouwd, omdat de Arsenal-verdediger over zijn hoogtepunt heen is. Keegan voelt de druk, gaat het gevecht aan met ongrijpbare vijanden en laat zich in de aan loop naar het voor Engeland cruciale duel met de Duitsers verleiden tot emotionele uit spattingen. Het lijkt de moei lijkste periode voor hem als coach sinds zijn ontslag bij Newcastle United. Keegan, fel: „Moeilijk, waarom moeilijk? Had ik het moeilijk bij New castle?" Uitbarsting Moeilijk wordt het vanavond. De spanning is om te snijden. Geen groter bewijs daarvan dan de aanvallen van de bondscoach op de horde die hem zwijgend aanstaart. De volgende uitbar sting: „Winnen of verliezen maakt voor mij niet uit, hoor. Ik zal hier zondag nog steeds als bondscoach rondlopen. Ik trek geen conclusies na een tweede nederlaag op dit EK. Mijn con tract loopt tot het WK van 2002." Britse journalist: „Maar Kevin, hoe moeten we in hemelsnaam de Duitsers verslaan zonder een echte spits? Alan Shearer heeft niets meer te vertellen op dit ni veau." Keegan, de microfoon bijna op vretend: „Ik lees elke dag wat jij schrijft, hoor. Ik weet dus ook dat jij er een heel andere visie op na houdt dan ik. Als ik nu maar vertrouwen in hem heb. Dat is belangrijker dan jouw stukkies. Alan Shearer moet al z'n hele le ven het ongelijk van voetbal kenners bewijzen. Gelukkig krijgt hij tegen Duitsland de kans om ook jou je eigen pen nenvruchten op te laten vreten. Geïrriteerd Nieuwe, venijnige vragen uit het Engelse kamp. De bonds coach raakt geïrriteerd. „M'n tanden knarsen hier bij sommi ge vragen. Je wordt hier gewoon in de val gelokt. Als jullie met je krant geen pagina kunnen vul len, komen wij netjes opdraven. Maar je wordt hier onderstebo ven gekeerd." Verslaggever: „Het is toch je job om uitleg te geven als Engeland zo dom verliest tegen Portugal?" Keegan: „Tuurlijk, mij krijg je ook niet neergesabeld. Tegen mij mag je alles zeggen. Soms word je ook extra gemotiveerd door kritiek. Als iedereen denkt dat Engeland geen grote wed strijden meer kan winnen, kun nen we dat slechts op één manier logenstraffen en dat is door Duitsland te verslaan. Wat En geland op het EK in 1996 tegen Nederland deed, was fantas tisch om te zien. Dat was het beste optreden van de laatste tien jaar. Alleen weet ik nu wat ik toen niet wist en dat is dat Ne derland nogal wat problemen had in zijn selectie. Toch hoop ik dat deze Engelse ploeg nu op de zelfde manier zal pieken als toen." Keegan staat op, wil terug naar zijn spelers. Hij draait zich nog even om. „Ik snap heus wel dat dit een ongelooflijk duel wordt. Dat is het altijd tegen Duitsers. Toen ik voor het EK de taxi naar het vliegveld nam, zei de taxi chauffeur tegen me: 'Het maakt me niet uit hoeveel wedstrijden je verliest, als je maar van de Duitsers wint...' Maar wat moet ik daarmee als bondscoach?" VAALS - De directie van kasteel Vaalsbroek, het onderkomen van Duits land tijdens Euro 2000, kreeg gisteren het verzoek zeven kisten met ieder twee flessen champagne feestelijk in te pakken. Niet dat de Duitsers er zo zeker van zijn dat ze van daag de Engelsen gaan kloppen, maar de statis tieken geven aan dat ze ven spelers een interland- jubileum vieren. Kahn (25 interlands), Babbel (50), Hassler (100), Hamann (25) en Bierhoff (50) be reikten een mijlpaal tegen de Roemenen. Voor Ulf Kirsten (50) en Jens Jere mies (25) is de ontmoeting tegen Engeland een bij zondere. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23