Vlissingen koopt pand Walstraat PZC Onrust in wijk Terneuzen over vuurwerkopslag Nieuw wijkcentrum biedt plaats aan meer dan twintig organisaties Tentoonstelling toont het Vlissingen van de negentiende eeuw zeeland 15 Bloemen gestolen van begraafplaats Speculanten hebben nakijken Vergadering dorpsraad Vragen over plan Zeelandhallen ZMF bekritiseert Waterschap Winkeldief aangehouden Diefstal uit woning Oorvijg na lachen om auto bestraft Terneuzen wil titel Fietsstad 2000 Kaaiconcert in haven Veere Studenten winnen met muismatten zaterdag 17 juni 2000 Workshop over lastige klanten voor horeca DOMBURG - Horecaper- soneel uit de gemeente Veere krijgt maandag 19 juni een workshop over de omgang met klanten die onder invloed van alcohol en drugs de sfeer in hore cagelegenheden beder ven. De workshop vindt van 15.00 tot 22.00 uur plaats in De Hooizolder in Westkapelle. De cursus is een vervolg op de vorig jaar gehouden voorlichting over de wer king en effecten van ver schillende soorten drugs en maakt onderdeel uit van een overleg waarin de gemeente Veere, de poli tie, Koninklijke Horeca Nederland en het ZCAD zitting hebben. Zij willen zorgen voor het behoud van een goede uitgaans- sfeer in de gemeente Vee re. Het ZCAD houdt naast de workshop een campag ne langs de Veerse kust, waarbij jongeren voor lichting krijgen over alco hol- en drugsmisbruik. Rondleidingen in Fort Rammekens RITTHEM - De Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie (IVN verzorgt deze zomer op dins dagavond en zondagmiddag weer rondleidingen in en om het Fort Rammekens. Tijdens de rondleiding wordt nader ingegaan op het ontstaan van het oudste zeefort van West- Europa, de ontwikkeling van het natuurgebied en de unieke vegetatie in het fort zelf. De rondleidingen op dinsdagavond lopen van 20 juni tot en met 29 augustus en beginnen om 19.30 uur. De rondleidingen op zondag zijn van 2 juli tot en met 10 sep tember en 15 en 22 oktober en gaan om 14 uur van start. Kaar ten a 4,50 gulden zijn verkrijg baar bij het Stedelijk Museum in Vlissingen en Fort Ramme kens. Groepen kunnen ook op op nader af te spreken tijdstip pen onder leiding van een gids van het IVN in en om het fort en het natuurgebied Rammekens- hoek wandelen. door Eunice van Stuijvenberg ZIERIKZEE - Op de Algemene Begraafplaats in Zierikzee zijn in de afgelopen week enkele gieters, vazen en bloemen weg genomen. Sinds de herindeling van de gemeente Schouwen- Duiveland zijn de hekken van de begraafplaats dag en nacht geopend, naar gewoonte van de omliggende dorpen op het eiland. Toezichthouder J. Bo- lier beschouwt de gebeurte nissen als tamelijk onschuldig. „Al is het niet leuk voor de na bestaanden." Hij wijt het aan kinderen, die soms over de begraafplaats fietsen. „De wettelijk toegestane bezoe kersleeftijd is 16 jaar, dus ei genlijk mogen ze hier helemaal niet komen. Het is niet makke lijk om daar iets tegen te doen. De hekken mogen bij nacht en bij afwezigheid van beheer ders niet op slot. Dat zou ook niet goed zijn omdat er juist 's avonds veel mensen komen." Volgens Bolier komen er regel matig mensen van buiten het eiland op de begraafplaats. Zij kennen de gewoonte dat er bij de ingang vazen voor de mee gebrachte bloemen staan. „Hier is dat niet zo en dan ge bruiken ze een vaas van een ander graf." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft het afgebrande pand op nummer 34 in Wal- straat-Zuid aangekocht. Door de aanschaf verwacht Vlissin gen meer zeggenschap te krij gen over de invulling van de Walstraat-Zuid. De gemeente voert momenteel gesprekken met een aantal pro jectontwikkelaars, die het ge deelte van de Walstraat tussen het Groenewoud en de Nieuw- straat willen vormgeven. Na de zomer verwacht de gemeente bekend te kunnen maken welke projectontwikkelaar de op dracht krijgt. Door problemen met de verze kering en hypotheek werd nummer 34 onlangs geveild. De leegstand in Walstraat-Zuid is zorgwekkend en bijna structu reel, oordeelt de gemeente. De gemeente hapte toe tijdens de veiling omdat er signalen waren dat speculanten in de huizen markt zich interesseerden voor BIGGEKERKE - De Stichting Dorpsraad Biggekerke houdt maandag 26 juni een openbare vergadering in het Dorpshuis. De vergadering begint om 20 het pand. Vlissingen wil een rol spelen in de ontwikkeling van Walstraat-Zuid. Eerder werd een overeenkomst gesloten tussen makelaars en banken om Walstraat-Zuid op te waarderen. Het is de bedoe ling om acht tot negen panden als blok in een keer aan te pak ken. Ook voor het laatste stuk van de Walstraat-Zuid, het gedeelte tussen de Nieuwstraat en de Nieuwendijk, is onlangs een re novatieplan op tafel gelegd. De nieuwe eigenaar van het grote in het oog springende afgebrande pand waarin vroeger De Verf- bron huisde, heeft een architect in de arm genomen. Momenteel ligt dat plan ter beoordeling bij de gemeente. Brassbandfestival in Middelburg MIDDELBURG - Op het eerste Brassband Festival dat zater dag 24 juni wordt gehouden op de Markt in Middelburg treden zes brassbands op. Het doel van het festival is het fenomeen Brassband meer be kendheid te geven. Van 13 tot 17 uur brengen de zes bands elk een concert van een half uur ten gehore. Muziekver eniging OND A Middelburg (Oe fening Na Den Arbeid) hoopt dat het concert uitgroeit tot een jaarlijks terugkerend evene ment. GOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes ziet geen aanleiding om met de gemeente Middelburg in discussie te gaan over de vestigingsplaats van de Zeelandhal len. Naar aanleiding van uitlatingen van het Middelburgse college en de exploitant van de Zeelandhallen, als zou verhui zing naar Middelburg een optie zijn, stelde de fractie van GroenLinks in de Goese gemeenteraad vragen. Vanuit Mid delburg is de Goesenaren verzekerd dat het gemeentebestuur geen actieve rol speelt in werving van de Zeelandhallen voor Middelburg. Dat wil zeggen, Middelburg heeft de exploitant van de Zeelandhallen niet zelf benaderd. Wel is het Middel burgse college in gesprek met de exploitant van de Zeeland hallen, net zoals overigens het Goese college. GOES - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft kritiek op de plannen van het Waterschap Zeeuwse Eilanden om de bo men langs het kanaal door Walcheren te laten verdwijnen. Het waterschap wil een uitsterfbeleid voeren en bomen die dood zijn of omwaaien niet meer vervangen door nieuwe aan plant. De Zeeuwse Milieufederatie is het niet eens met het sa- neringsbeleid voor bomen op secundaire dijken. Dat zijn dij ken die een waterkerende functie krijgen op het moment dat de buitendijk bezwijkt. De ZMF betwijfelt of boombeplan ting de dijk langs het kanaal door Walcheren onveilig maakt, zoals het Waterschap stelt. VLISSINGEN - Een 46-jarige man uit Vlissingen is vrijdag aangehouden omdat hij ervan verdacht wordt donderdag twee winkeldiefstallen te hebben gepleegd. Medewerkers van de winkels deden donderdag aangifte. De waarde van de ge stolen goederen bedraagt enkele honderden guldens. OOSTKAPELLE - In een woning in de Halve Maanstraat in Oostkapelle is tussen donderdag 8 en donderdag 15 juni inge broken. De bewoners waren in die periode niet aanwezig. De toegang tot het pand werd geforceerd en er werden sieraden weggenomen ter waarde van enkele honderden guldens. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 28-jarige man uit de Scheldestad wegens mishandeling veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 300 gulden. De Terneuzenaar had 23 februari dit jaar een man een klap uitge deeld, omdat het hem niet zinde dat het slachtoffer heel hard moest lachen om de auto van de verdachte. Het slachtoffer was inzittende van een auto, die bovenop de geparkeerde auto van de Terneuzenaar knalde. Daarbij ontstond aanzienlijke schade. De verdachte voelde zich gedupeerd, want de aan schaf van een andere auto had hem veel geld gekost. Daar hield de politierechter rekening mee. TERNEUZEN- Het onderzoek naar de fietsvriendelijkheid van Terneuzen, de Fietsbalans, gaat op 20 jum van start. Wet houder K.G. van der Hoofd zal om 13.00 in de Havenstraat het startschot geven. Met een speciaal ontwikkelde meetfiets zal een representatief deel van het fietsnetwerk van Terneuzen worden doorgemeten. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Fietsersbond in samenwerking met de gemeente. De resul taten van het onderzoek worden na de zomer bekend ge maakt. In november wordt tijdens een landelijk symposium over de Fietsbalans, de Fietsstad 2000 gekozen. doorManon Kotvis TERNEUZEN - De bewoners van de Diepenbrockstraat in Terneuzen maken zich grote zorgen over de vuurwerkop slagplaats van de firma Groen- Rijk Bakker aan de overkant van de straat. Flatbewoner R. Maas heeft al meerdere malen via officiële en onofficiële weg zijn bedenkingen geuit over de recente uitbreiding van de op slagvergunning tot 1500 kilo. In'buurtkrant de Notenkraker voor de Oudelandse Hoeve ver scheen deze maand een artikel over het bezwaar dat Maas aan tekende tegen de uitbreiding van de opslag. Na Enschede is er „weinig fantasie voor nodig om te bedenken hoe de wijk er uit zou zien na een eventuele ont ploffing", meldt de buurtkrant. Maas tekende eind vorig jaar al bezwaar aan bij de gemeente, REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl toen het verlenen van de ver gunning openbaar werd ge maakt. Hij vertelt dat hij toen 'netjes' antwoord heeft gekre gen op zijn bezwaren. Toen de gemeente de aanvraag deson danks wilde doorzetten had Maas in beroep kunnen gaan. „Maar toen stond er al een pon- tainer." Door de ramp in En schede is het onderwerp weer bij hem gaan leven en is hij weer 'in de pen geklommen'. Verantwoordelijk Volgens Maas blijft een reactie van de kant van de gemeente nu uit. Toch blijft hij raadsleden aanspreken als de gelegenheid zich voordoet. „Ik wil ze op hun verantwoordelijkheid wijzen." Hij vindt het onverantwoord dat een opslag van vuurwerk op honderd meter van een woonge bied af staat. Bovendien twijfelt hij aan de kwaliteit van de op slagplaats. „Het lijkt alsof die container net van een vracht wagen is afgevallen." Beleidsmedewerker milieu van de gemeente, F. Weemaes, is be kend met de brief en legt uit dat deze in de raad van deze maand wordt behandeld. Het advies daarbij is om de zaak te laten af handelen door het college van burgemeester en wethouders. Volgens Weemaes is er geen re den tot ongerustheid. „Relatief gezien ligt daar maar een heel beperkte hoeveelheid vuurwerk en alleen rond nieuwjaar. Het is allemaal puur sierwerk, heel wat anders dan in Enschede lag." De opslag moet volgens hem voldoen aan strikte voorschrif ten. Na het verlenen van een vergunning wordt altijd gecon troleerd of de opslag aan de voorwaarden voldoet. Voor Oud en Nieuw maakt de politie jaar lijks een 'vuurwerkrondje'. Alle legale opslagplaatsen worden dan gecontroleerd op onder meer brandveiligheid, afsluit baarheid en op de hoeveelheid knallers die zijn opgeslagen. De kritiek van Maas op de op slag verbaast Weemaes. „Vol gens mij wordt het vuurwerk niet in een container, maar in een kluis opgeslagen. Waar schijnlijk zitten in de container die hij bedoelt bloempotten of iets dergelijks. Maar als het vuurwerk daar wel in moet ko men, dan komen we daar wel achter bij de controle." Slagwerkgroep Basura luidde de opening in van het nieuwe Ontmoetingscentrum Dauwendaele in Middelburg. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Met een spetterende show luidde slag werkgroep Basura vrijdag de opening in van het nieuwe Ontmoetingscentrum Dau wendaele. Het centrum aan de Vrijlandstraat in Middelburg biedt onderdak aan meer dan twintig organisaties, een jeugdhonk en het Wijk Onder- steunings Punt. Beheerder Bram Pouwer liep gespannen door zijn nieuwe centrum, tijd voor een praatje had hij vrijdag nauwelijks. „We hebben heel veel vaste ac tiviteiten", zei hij toen hij even zat. „We zijn elke dag bezet; dat varieert van vergaderin- 't gen tot dansclubs en postze gelbeurzen." Hij was zicht baar gelukkig met de nieuwe ruimte. „Het verschil met de oude situatie is de ruimere ca féruimte. Het is de bedoeling dat iemand die aan het winke len is, even een kopje koffie kan komen drinken." Volgens Pouwer heeft het centrum niet alleen een wijkfunctie. „Er ko men hier mensen uit de hele re gio." Het jeugdhonk van Dau wendaele is verhuisd van een houten keet naar een gloed nieuw onderkomen onder het ontmoetingscentrum. Hoewel het honk gisteren officieel werd geopend, is het nog niet open voor publiek. Door vochtproblemen moet er eerst nog wat verbouwd worden. Corry Luit wieier en Jos Wight beheren het jeugdhonk. Corry is in 1992 begonnen in de keet aan het Goudend. In die tijd was het jeugdhonk een experi ment, maar omdat het een suc ces werd, heeft het honk nu een eigen ruimte gekregen. Survival In het honk kunnen jongeren tussen de twaalf en drieën twintig jaar kaarten, darten, tafeltennissen of gewoon klet sen. Verder organiseren Corry en Jos één keer per jaar een survivaltocht naar de Arden nen en houden ze af en toe een zaalvoetbaltoernooi of een barbecue aan het Veerse Meer. Het jeugdhonk is geluiddicht, zodat er in de toekomst ook een disco kan worden gehou den. Anja Scheepers houdt vier dagen in de week zitting in het Wijk Ondersteumngs Punt, waar bewoners van Dauwendaele terecht kunnen voor vragen, klachten of mel dingen. Anja probeert dan als contactpersoon met de ge meente een oplossing te zoe ken. Ze benadrukte dat ze al het werk niet alleen kan doen. „Het is de bedoeling dat je met bewoners van de wijk samen werkt. In je eentje kun je de wijk niet verbeteren." Vandaag is er een open dag in het ontmoetingscentrum, waarop de gebruikers van het centrum zich op een infomarkt presenteren aan het publiek. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Het negentien de eeuwse Vlissingen, is het Vlissingen van stoomschepen, paardenkracht en scheeps werkplaatsen om de hoek. Maar de industriële revolutie veran derde dat stadsbeeld sterk en in de twintigste eeuw beleefde het maritieme toerisme zijn hoog tijdagen. De tentoonstelling 'Verdwenen maar niet vergeten' in het Stedelijk Museum blikt deze zomer terug op die vervlo gen tijden. Met schilderijen, foto's, scheepsmodellen en andere ob- VEERE - In de haven van Veere wordt vrijdag 23 juni een open luchtconcert gegeven. Tijdens dit Kaaiconcert treden in totaal 120 musici op. Medewerking verlenen fanfareorkest Eén- dracht Maakt Macht uit Seroos- kerke (W) onder leiding van Ca thy Kotoun, het strijkensemble van de Zeeuwse Muziekschool onder leiding van Rien Hille- brand, bijgestaan door het Ma drigaalkoor van de Zeeuwse Muziekschool onder leiding van Titia Dijkstra en fanfareorkest Veere's Genoegen uit Veere on der leiding van Bram van Over- beeke. De optredens vinden vanaf 21 uur plaats op een (aangekleed en verlicht) ponton tegenover de Kaai. Om de sfeer helemaal compleet te maken zal ook de gepavoiseerde 100-jarige Hoogaars Yerseke 3ü (Ardries Jacob) van de Stichting Behoud Hoogaars naast het ponton af- ■>-meerd liggen. Vanaf de Yerse ke 36 zal de presentie plaatsvin den, zowel in het Nederlands als in het Duits. Het programma is zeer gevari eerd en zal bestaan uit zowel klassiek als populaire werken. Ook marsmuziek en werk waar mee de verschillende gezel schappen aan muziekconcour sen deelnemen zal ten gehore worden gebracht. Het optreden is georganiseerd door Muziekvereniging Veere's Genoegen in samenwerking met de Stichting Promotie Veere. Bij slecht weer zal er worden uitge weken naar de Grote Kerk in Veere. jecten worden de herinneringen aan de mailboot, de Olau-Lme en de haven in de binnenstad te ruggehaald. Ook de visafslag, de Zeehondenwerf, de Spuik- om, roeiboten van het loodswe zen en maritieme kunst uit de laatste tweehonderd jaar wordt in beeld gebracht. Met de industriële revolutie werden de schepen steeds groter met als gevolg dat de stadsha- vens te klein werden. Ze werden gedempt en maakten plaats voor bebouwing of bestrating en gelijk met de haventjes ver dwenen de kleine werven en de ambachtelijke nijverheid uit het centrum Buiten de stad ver rezen ruime havens. Alleen De Schelde bleef. Behalve scheepvaart, speelde vanaf het begin van de vorige eeuw het toerisme een belang rijke rol in het Vlissingse. Speci aal voor de mondaine toerist werd een sjiek badleven in de Scheldestad ontwikkeld. Maar na de Tweede Wereldoorlog was de kenmerkende bebouwing op de boulevard verdwenen en trokken de rijken naar Dom burg. De tentoonstelling is te zien tot en met 1 oktober 2000 in het Ste delijk Museum aan het Bella- mypark in Vlissingen. VLISSINGEN - Europ@d is tot mini-onderneming van het jaar van de Hoge school Zeeland bekroond. De studenten hebben daarmee de hoofdprijs van duizend gulden g<f- I wonnen. Aan het project deden zeven mini-onder- nemingen mee. De deelnemende onderne mingen werden beoor deeld op commerciële aanpak, levensvatbaar heid van het product, betrokkenheid van de me dewerkers en het financi ële resultaat. Europ@d, gerund door negen stu denten, is gespecialiseerd in het ontwerpen, produ ceren en verkopen van muismatten en behaalde daarmee de recordomzet van 23.000 gulden. Met de aankoop van het pand Walstraat 34 voorkomt de gemeente dat zij straks met speculanten te ma ken krijgt bij de invulling van het verpauperde stukje straat. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15