Zimbabwe op rand van bankroet PZC feiten en meningen Politici doorgrondden de kwestie-euro amper Naam Van Heutsz weg, monument mag blijven staan Moegabe vertrouwt op eigen versie van de splendid isolation9 15 juni 1950 donderdag 15 juni 2000 Zimbabwe is bijna failliet. Komt dat nu door het fi- naneieel-economische be leid van president Robert Moegabe, die onlangs nog zei dat de economie in geen betere handen is dan de zijne? Of, zoals Moega be onlangs zei, „door het kartel van racisten dat de economie controleert?" doorThea van Beek Het monumentale bouw werk mag blijven staan, maar de naam Van Heutsz moet verdwijnen. Het monu ment kan blijven bestaan als een gedenkteken, dat ver wijst naar de koloniale pe riode van Nederland in Indië. De jaartallen 1596 en 1949en de woorden Nederland en In dië moeten die periode sym boliseren, aldus het advies van het instituut Clingen- dael in Den Haag. Vandaag (15 juni) is het pre cies 65 jaar geleden dat ko ningin Wilhelmina het Van Heutsz-monument aan de chique Apollolaan in Am sterdam onthulde. Het was bedoeld als eerbetoon aan de legerleider J.B. van Heutsz, die eind negentiende eeuw met harde hand het opstan dige gewest Atjeh aan zijn gezag onderwierp. Als belo ning voor zijn daden be noemde Wilhelmina hem in 1904 tot gouverneur-gene raal van Nederlands-Indië, wat hij vijf jaar zou blijven. Van Heutsz (1861-1924) zou tot de dag van vandaag een zeer omstreden figuur blij ven. Al in 1928 bij de eerste plannenmakerij voor zijn monument, laaiden de dis cussies over de wenselijkheid daarvan hoog op. Het plan haalde in de Amsterdamse gemeenteraad slechts een nipte meerderheid. Ook bij de onthulling in 1935 klon ken van alle kanten protes ten. Het monument is een ont werp van architect F. Fried- hoff en beeldhouwer F. van Hall. Twee pylonen verbon den door een zonneboog met daarvoor een vijver die het water tussen Nederland en Indië symboliseert. Tussen de pylonen een vrouw met wetsrol en aan weerszijden leeuwen. Daarachter een bakstenen muur met monu mentale bogen. Van Heutsz zelf moest het doen met zijn portret in een medaillon en zijn naam daaronder. Volgens E. Suchtelen-Van Hall, dochter van de beeld houwer, gaf haar vader Van Heutsz heel bewust een klei ne en ondergeschikte plek op het monument. ,,Van Heutsz was niet de figuur die we graag vereerden. Maar in ko loniale kringen waren velen ontzettend kwaad en teleur gesteld over de bescheiden plek die hem was toebe deeld." De protesten tegen het mo nument zouden nooit ver stommen. In 1967 en 1984 werd het doelwit van bom aanslagen. Na een diefstal verdwenen ook het medail lon en de naam Van Heutsz voorgoed. En steeds klonk de roep het exponent van de zwarte periode uit de Neder landse koloniale geschiede- nis voorgoed van de aardbo dem te laten verdwijnen. Wegmoffelen Van dat laatste zal geen spra- j ke zijn. Het monument zit zelfs in de procedure een rijksmonument te worden. Wel schakelde het Amster damse stadsdeel Oud-Zuid het instituut Clingendael in, dat in overleg met uiteenlo pende groeperingen tot een advies over de toekomst van het monument moest komen. R. Aspeslagh van Clingen dael: „We mogen onze ge schiedenis niet wegmoffelen. Ook al is het met goede be doelingen, we moeten ervoor waken dat episoden uit onze geschiedenis worden uitge wist. De 'waarachtigheid' van het geschiedverhaal dreigt dan ondergeschikt ge maakt te worden aan politie ke correctheid en ontken ning." Aspeslagh stelt daarom voor die geschiedenis concreet te maken door vermelding van de jaartallen 1596 en 1949. De eerste vormde het begin van de koloniale periode met de landing van Cornelis Houtman op Bantam. Met de soevereiniteitsoverdracht in 1949 aan Indonesië werd de periode in Nederlands-Indië voorgoed afgesloten. Een nieuwe naam voor het gedenkteken is er nog niet. Dat zal volgens Clingendael in de toekomst vanzelf ko men. GPD door Eelco van der Linden Met nog een kleine twee we ken te gaan tot de parle mentsverkiezingen, is de econo mie van Zimbabwe vrijwel vastgelopen. Een veeg teken is dat Moegabe, volledig verstrikt in zijn eigen economische theo rieën, alle scrupules over boord heeft gegooid en de schuld voor de chaos legt bij de blanken in eigen land en die daarbuiten (in Groot-Brittannië). Moegabe zei onlangs dat de blanke boeren zullen sterven als ze verzet bieden aan de 'oorlogs veteranen' en dat na de verkie zingen al het land van de blan ken zal worden afgenomen. De president grijpt zich vast aan de oude oorlogsretoriek, terwijl de economische spiraal steeds verder neerwaarts gaat. Buiten landse valuta zijn bijna verdwe nen De nationale munt, de Zim- dollar is eenvijfde waard verge leken met twintig jaar geleden, maar moet volgens economen hoognodig verder gedevalueerd worden om te redden wat nog over is van het bedrijfsleven. Buitenlandse investeerders en toeristen blijven weg, en het zelfde geldt voor donoren, die weer het besluit kopiëren van het IMF en de Wereldbank om onder de huidige omstandighe den geen geld meer te lenen aan Zimbabwe. Inflatie Binnenslands wordt er niet meer geïnvesteerd. Dat is geen wonder met een rentestand van zeventig procent. De 'gewone man' lijdt onder de inflatie en de werkloosheid, beiden rond de zestig procent. Terwijl de groenteprijzen recen telijk zijn gestegen met twee honderd procent, verwacht de lokale Standard Chartered Zimbabwaanse tabaksboeren verkeren vanwege de lage prijzen in een weinig benijdenswaardige positie. foto Alexander Joe/EPA Bank in haar laatste rapport dat de voedselprijzen de komende maanden verder zullen stijgen en dat er een tekort aan brood zal ontstaan. Dit heeft te maken met de komende oogst van de wintertarwe, die door de land bezettingen eenderde zal zijn van het normale niveau. De toe komst is zwart voor de twaalf miljoen Zimbabwanen, van wie nu al tachtig procent onder de armoedegrens leeft. Medicijn Moegabe haat de Engelsen, maar heeft op zijn eigen bizarre manier hun theorie van de 'splendid isolation' overgeno men. Hij vindt de economie ge woon opnieuw uit en grabbelt voor oplossingen in zijn eigen marxistische verleden. Dus van ver voor de periode waarin IMF en Wereldbank hun medicijn aan Zimbabwe oplegden in de vorm van privatisering, afslan king van de publieke sector, be zuinigingen op overheidsuitga ven en liberalisering van de monetaire politiek. Gezien het fanatisme waarmee 'the old man' nu precies doet wat hem lange tijd verboden is, moet haast wel worden gespro ken van een persoonlijke wraak op het IMF en de Wereldbank. De meeste analisten zijn het er overigens over eens dat beide organisaties Moegabe en Zim babwe in de jaren negentig te hard hebben aangepakt en in zekere zin nu medeverantwoor delijk zijn voor het ontsporen van het land. Moegabe tart elk economisch principe met een satanisch ge noegen. Als hij geld nodig heeft, bijvoorbeeld voor een uitkering aan de oorlogsveteranen of voor de 12.000 soldaten die in de Congo vechten aan de zijde van president Kabilla (geschatte kosten: één miljoen dollar per dag), geeft hij de centrale bank opdracht dat geld te drukken. Vandaag heeft iedereen nieuwe, prachtig gestreken biljetten in de portemonnee, maar helaas is de waarde nihil. Duivel Marktwerking is van de duivel, vindt de Moegabe van het jaar 2000, en dus heeft hij aangekon digd dat hij de controle op prij zen van voedsel weer invoert. En dus houdt hij ook vast aan een kunstmatige koers van de nationale munt. De Zim dollar noteert in eigen land 33 tegen een Amerikaanse dollar, maar daarbuiten wordt vastgehou den aan een koers van 5 8 tot zes tig. De Zimbabwaanse econoom Eric Bloch zegt dat devaluatie absoluut nodig is om het be drijfsleven te redden, ook al zal het ook leiden tot hogere ener gieprijzen en dus ook hogere in flatie. De regering weigert pertinent een reële muntkoers in te voe ren, omdat de eigen tekorten nog groter zullen worden en om dat ze zelf hoge uitgaven in het buitenland heeft. Men moet denken aan de buitenlandse schuld, maar ook aan de 31 di plomatieke posten en alle wapentuig dat nodig is voor de oorlog in Congo. Bloch onder streept dat Moegabe devaluatie vreest wegens de effecten op de uitgaven. Bovendien bestaat er in Zimbabwe amper iets van een belastingpolitiek. Maar waar schijnlijk nog meer vreest Moegabe de reactie van het al kritische electoraat, als de brandstofprijzen en de inflatie zullen stijgen. Gekreun Het bedrijfsleven van Zimbab we kreunt en steunt. De tabaks- boeren, normaal goed voor een instroom van zo'n vierhonderd miljoen Amerikaanse dollar aan buitenlandse valuta, verke ren in een crisis als gevolg van de landbezettingen, maar ook om dat ze machines en kunstmest in het buitenland moeten kopen tegen een koers van zestig Zim- dollars voor één Amerikaanse dollar. Hun tabak wordt echter verkocht tegen een koers van 3 8 De goudindustrie, samen met de tabak goed voor de helft van 's lands verdiensten, is ook op de knieën. James Maposa, voorzit ter van de verenigde mijnbou wers, verwacht een productie- val van 45 procent. De bedrijven kunnen hun buitenlandse, meest Zuid-Afrikaanse, leve ranciers al niet meer betalen. De goudmijnen worden extra ge straft, omdat ze hun productie moeten verkopen aan de centra le bank, en die betaalt volgens de officiële, lage koers. Duizen den mijnwerkers worden dezer dagen toegevoegd aan het le gioen van werklozen. Die stroom is overigens continu, omdat de totale industriële pro ductie nog maar veertig procent is van die van een jaar geleden. Het bedrijfsleven staat met de rug tegen de muur en de over heid is vrijwel failliet. Het te kort op de begroting bedraagt nu twintig procent van het bru to binnenlands product. De Standard Chartered Bank noemt dat een 'onhoudbaar per centage'. Van de begroting gaat overigens 64 procent op aan rentebetalingen. De bank ver wacht verder dit jaar een terug val van de economie met vijf procent. Moegabes partij Zanu PF voert voor de komende ver kiezingen de slogan 'Land is economie, economie is land'. Maar zowel het land als de eco nomie is vrijwel naar de filistij nen. GPD De invoering van de euro had niets met economie te maken. Het ging om de politieke stabili teit in Europa, zegt oud-direc teur André Szasz van De Neder- landsche Bank. Politieke on zekerheid is dan ook een belang rijke verklaring voor de zwakte van de munt. Onuitspreekbaar Liedjeszanger Leo Fuld ver koopt in Engeland tienduizen den grammofoonplaten van het in het Engels vertaalde Die mooie molen. Hij heeft plan nen om ook De klokken van Amemuiden in het Engels te vertalen. Het probleem daar bij is dat de platenmaatschap pij denaam Arnemuiden per se wil handhaven, maar dat de BBC dat woord niet in de titel willen hebben, omdat geen en kele Engelse omroeper het kan uitspreken. Noodkreet De vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken heeft in Nederland om hulp gevraagd. Een oorlogsschip van de Indonesische Repu bliek zou de laatste dagen her-» haaldelijk de territoriale wa--, teren van Ambon zijn binnen- gevaren en de bevolking heb--; ben beschoten, De vertegen-; woordiger meldt dat de Zuid-*; Molukken hun onafhankelijk- heid zullen verdedigen, maar dringend hulp nodig heeft. Straatnaam De Engelse autoriteiten heb ben de burgemeester en de wethouders van het plaatsje Limassol op Cyprus laten vastzetten. De plaatselijke be stuurders weigerden de bor den te plaatsen voor een nieu we straat, die was vernoemd naar sir Richmond Palmer, De laatste bestuurde het eiland na de ongeregeldheden in 1931 Uitgever: J. C, Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10,30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc.nl exploitatie internet@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel (0118)484000 Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36,70 (nvt) per kwartaal: 100,00 101,65) per jaar ƒ380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, t maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers. maandag t/m vrijdag 1,85 per stuk zaterdag 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 door Erik van der Struijs Nee, hij is geen euro-scepticus. Hij gelooft in de gemeenschappelijke Europese munt. Niet zozeer vanuit economische motieven. Wel omdat de euro een stap is in het proces van poli tieke integratie in Europa. Het is een risicovol project, zeker. Maar er is geen alternatief. Zonder euro zouden de Europese landen elkaar nog veel meer in de haren vliegen. „De euro is de prijs die we moeten betalen voor politieke stabiliteit in Europa", zegt André Szèsz. De euro als noodzakelijkheid. Dat klinkt negatief. Maar zo bedoelt de voormalig directeur (1973-1994) van De Nederlandsche Bank het niet. „De euro is voortgekomen uit idealisme. Uit de wens om in Europa dichter bij elkaar te komen, spanningen uit het verleden weg te nemen, de toekomsti ge vrede te garanderen .Dat kun j e on mogelijk negatief noemen." Szasz (68), geboren in Indonesië uit Hongaarse ouders, is van huis uit eco noom. Maar met economie had het op richten van de muntunie niets van doen. De verhalen over de enorme economische voordelen zijn er later bijgehaald om de muntunie geloof waardig te maken voor het grote pu bliek. „Het argument dat reizigers in Europa straks geen geld meer kwijt zijn bij het omwisselen, is simplis tisch. Het klopt wel, maar het is niet de reden waarom Frankri j k en Duitsland de unie hebben opgezet." Szasz weet waar hij het over heeft. Hij zat twintig jaar lang aan de tafels waar het monetaire beleid in Europa werd vastgesteld. Na zijn pensioen deed hij onderzoek naar het ontsprui ten van de muntunie. De resultaten vatte hij vorig jaar samen in het boek werk 'The Road to European Moneta ry Union', waarvan eind volgend jaar - naar hij hoopt - de Nederlandse ver taling verschijnt. Koehandel „Ik wilde weten wat de drijvende krachten zijn geweest achter de munt unie", zegt Szasz in een DNB-depen- dance waar hij nog altijd kantoor houdt. „Tijdens mijn werk had ik daar onvoldoende zicht op. Pas toen ik de tijd had om echt in de geschiedenis te duiken, ontdekte ik de rode lijn." Zijn conclusie is, dat de muntunie het gevolg is geweest van een politieke zegt Szasz. „De meeste Europese lan den hebben nog altijd een tekort, ter wijl het toch echt zo slecht niet gaat. Zelfs in Nederland, dat zich zo sterk maakte voor stringente afspraken, speelt de belofte nauwelijks een rol in de discussie over wat we moeten doen met de vele meevallers." Als het om toetreding van nieuwe lid staten gaat, lijken de regels zelfs niet meer te bestaan. Zo mogen de Grieken ondanks hun torenhoge staatsschuld lid worden van de muntunie. Een heel slechte zaak, vindt Sz£sz. „Daarmee staat de deur open naar Oost-Europe- se landen die ook niet aan de voor waarden voldoen. Dat wekt allemaal geen vertrouwen Het argument dat de Griekse schuld lager is dan die van België en Italië, kan hem niet overtuigen. „Zonder die twee landen had de muntunie nooit kunnen beginnen. Die situatie bestaat niet meer." De eurokoers is belangrijk, maar ook niet zo belangrijk dat Szasz elke och tend in de krant speurt naar de jongste stand. „Kleine stijgingen en dalingen zeggen op korte termijn niet zoveel. Bovendien kun je de directe aanlei ding zelden achterhalen. Dat wordt meestal pas later duidelijk." Anders wordt het als de aanhoudend lage koers afbreuk gaat doen aan het imago. De Bundesbank sprak daar onlangs nog zijn zorgen over uit. Te recht, meent Szasz. Vertrouwen is voor de euro van levensbelang. Over anderhalf jaar moet immers elk brood en elke fles wijn in Europa met nieuwe munten worden afgerekend. Risico „We zijn bezig met een experiment waarvan we niet zeker zijn dat het lukt"zegt de gepensioneerde bankier. „Het kan alleen slagen als iedereen doet wat nodig is. Daarom is het zo be langrijk dat politici en publiek zien wat de risico's zijn. Dan is de kans het grootst dat er geen gekke dingen zul len gebeuren die het project in gevaar brengen." De politiek zou de bevolking eerlijk moeten vertellen wat de redenen voor de euro zijn geweest. Szasz wil niet zo ver gaan dat het publiek is voorgelo gen.,Maar men heeft wel steken laten vallen. De neiging om de bevolking te onderschatten, is blijkbaar groot in een democratie." Waarmee niet is gezegd dat hij politici de zwartepiet wil toeschuiven. „Ik heb me vaak afgevraagd of politici wel weten wat er speelt", klinkt het mild. „Ze springen op een rijdende trein. Ik kan me nog herinneren wat Lubbers zei aan het einde van een ver gadering vlak voor de bijeenkomst in Maastricht. Hij stelde de retorische vraag 'of de politieke autoriteiten wel beseften waar zij mee bezig waren'. Niet dus. Terwijl de euro toen al heel dichtbij en heel concreet was." GPD Minister Zalm (Financiën) en zijn toenmalige staatssecretaris Vermeend (links) presenteren 5 mei 1998 de Nederlandse zijde van de euromunten. foto Toussaint Kluiters/ANP koehandel. Op hoog niveau welis waar. Duitsland wilde integreren in Europa. De Fransen waren bereid dat proces te steunen. Op voorwaarde dat zij invloed kregen op het monetaire beleid in Europa. Parijs was het beu aan de leiband te moeten lopen van de machtige Bundesbank. Szasz: „Telkens wanneer de Duitsers de steun van de andere Europese lan den nodig hadden - en dat begon al met de Ostpolitik van Brandt - bedon gen de Fransen concessies. Uiteinde lijk heeft Kohl de mark opgegeven, wetende dat dat voor Duitsland niet de beste optie was. Maar hij zag geen andere mogelijkheidPolitieke inbed ding in Europa is voor Duitsland be langrijker dan de mark." Die geschiedenis is belangrijk voor wie een verklaring zoekt voor de zwakte van de euro. Vergeleken met de start begin vorig jaar is de waarde met achttien procent gedaald - al lijkt het dieptepunt inmiddels achter de rug. Natuurlijk spelen de verschillen in groeitempo en rente tussen de Ameri kaanse en de Europese economie daarbij een grote rol. Maar de politie ke oorzaken voor de zwakte van de eu ro zijn minstens zo belangrijk. Het fundament onder de Europese munt is minder sterk dan het lijkt. Waar de Duitsers (gesteund door de Nederlanders) hechten aan een onaf hankelijke Europese centrale bank, willen de Fransen juist invloed op die zelfde bank kunnen uitoefenen. De ruimte daarvoor is er ook: de ver dragsteksten van de monetaire unie laten toe dat er interpretatieverschil len optreden. Anders gezegd: het com promis ligt er, maar de discussie gaat door. Duitsland en Frankrijk blijven proberen de muntunie in de door hen gewenste richting te dirigeren. Is dat ongewenst? Misschien, zegt Szasz. „Maar het zou vreemd zijn als die discussie ineens was verstomd. Duitsers en Fransen hebben nooit de zelfde visie gehad op de relatie tussen economie en politiek." De kans op een breuk in de relatie acht hij niet groot. „Sinds de Tweede Wereldoorlog pro beren Duitsland en Frankrijk hun me ningsverschillen in goed overleg te overbruggenDat is nog steeds gelukt. Maar het blijft een voortdurende bron van fricties, dat is waar." Tekort Problematischer is het gesteld met de naleving van de regels in de muntunie. Officieel hebben de deelnemende lan den beloofd te streven naar een struc- André Szasz: „De euro is de prijs die we moeten betalen voor politieke sta biliteit in Europa." tureel overschot op hun begroting. Al leen bij een ferme economische tegen wind mag er een kleine min zijn (maximaal drie procent). „Die letter lijkt nu al dood te zijn",

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2