Bizar spektakelstuk in Charleroi Rampzalig begin van Spanje Deense bondscoach houdt zorgen Stam nu geplaagd door liesblessure Kritiek collega's irriteert bondsarts Joegoslavië wendt dreigende catastrofe tegen Slovenië af Engeland verder zonder Adams Lazio Roma wil spits Jan Koller Karembeu naar Middlesbrough Westerveld getuige tijdens EK Kaartcontrole Kuip stroef verlopen Euro 2000 is voorlopig productiever dan EK 1996 ek-cijfers door Jochem Lippmann CHARLEROI - Het voetbal sprookje dat Slovenië beleeft op het EK voetbal, kreeg dinsdag avond in Charleroi een even spectaculair als verrassend ver volg. Het land met slechts tweedui zend geregistreerde voetballers vrolijkte het debuut op met een aanvankelijke voorsprong van 3-0 tegen Joegoslavië, dat zich vervolgens met tien man naar een 3-3-gelijkspel knokte. Vedette Zahovic leek na een uur voetballen net als in het kwalifi catietoernooi voor het EK de grote man bij de Slovenen te worden. Hij had toen al twee keer gescoord en ook nog eens de assist op het doelpunt van Pav- t lin verzonden. De verzameling vedetten van Joegoslavië zag pas bij een 3-0-achterstand en de tweede gele kaart van Mi- hajlovic de ernst van de situatie in. Het offensief leverde dankzij treffers van invaller Milosevic (2x) en Drulovic alsnog een ge lijkspel op. Voor bondscoach Katanec van Slovenië, met 36 jaar de jongste trainer op Euro 2000, was het duel een vreemde gewaarwor ding. Hij kwam als voetballer jarenlang voor de Joegoslavi sche nationale ploeg uit en stond dinsdagavond in Charle roi als bondscoach tegenover zijn oude vaderland. Katanec merkte al vlug dat Joe goslavië ook onder bondscoach Boskov niet was genezen van een oude kwaal. De inmiddels 69-jarige oud-trainer van Feye- noord en ADO Den Haag heeft van de nationale bond van zijn land de opdracht gekregen van de verzameling sterren een hecht geheel te smeden. Met het oog op de vele dertigers in de se lectie is het voor de huidige ge neratie de laatste kans om met de nationale ploeg een prijs te pakken. Het basisteam, dat acht derti gers telde, wekte tijdens het duel tegen de Slovenen in het eerste uur allesbehalve de in druk voor Boskov door het vuur te gaan. Vedetten De Joegoslaven toonden zich dezelfde volgevreten vedetten die het ondanks het surplus aan talent ook tijdens de laatste gro te toernooien lieten afweten. Slovenië profiteerde dankbaar van de gemakzucht van de te genstander. De ploeg bleek in staat kort en verzorgd combina tievoetbal te spelen en telt twee uitblinkers. De 2 6-jarige linkshalf Kariczal, als hij zo blijft voetballen als te gen de Joegoslaven, niet lang meer bij Maribor zijn geld ver dienen. Spits Zahovic staat al onder contract in het buiten land. Hij speelde dit seizoen slechts 14 duels voor Olym- piakos Piraeus, omdat hij niet met zijn trainer door een deur kon. In de 23e minuut passeerde Zahovic met een prachtige kop bal doelman Kralj van PSV voor de eerste keer: 1-0. Na de her vatting stond Zahovic aan de basis van de tweede en derde treffer van de Slovenen. Hij leg de in de 53e minuut de bal fraai op het hoofd van Pavlin die de 2- 0 achter Kralj knikte. Vijf minu ten later schoof Mihajlovic de bal bij hem in de voeten, waarna hij simpel zijn tweede doelpunt van de wedstrijd binnenschoot. Mihajlovic reageerde zich twee minuten later af op Pavlin wat hem op zijn tweede gele kaart van de avond kwam te staan. Pas met tien man bewezen de Joegoslaven wel degelijk veel kwaliteit in huis te hebben. Twee doelpunten van invaller Milosevic en een treffer van Drulovic waren er verantwoor delijk voor dat de op het oog minst aantrekkelijke wedstrijd in de voorronde uitgroeide tot een groot spektakel. ANP Vladimir Jugovic pakt Miran Pavlin bij het shirt vast. foto Murad Sezer/AP van onze sportredactie HOENDERLOO - Het zit Jaap Stam niet bepaald mee op Euro 2000. Na de flinke jaap in het ooglid is er nu plotseling de liesbles sure. Gisteren staakte de voorstopper de training. Vandaag pas kan de ernst van de kwetsuur worden vastgesteld. Stam moest de pittige oefeningen van gis teravond afbreken en zat de tijd met een in gepakt linker dijbeen in de dug out uit. De medische staf neemt de blessure vandaag onderhanden. Het oog van de voorstopper vormt geen be letsel meer. De hechtingen bederven het zicht van de voetballer niet. Stam raakte zondag in een kopduel met de reus Jan Kol- ler geblesseerd. Stam is de enige klant van de medische staf. Marc Overmars is er inmiddels klaar voor. De kleirfe vleugelaanvaller vindt zichzelf nu wel 'wedstrijdfit'. Dat was zondag, vond hij zelf ook, absoluut nog niet. „Nee. Daar om kon ik me heel goed vinden in de beslis sing van de coach. Ik had zelf het risico ook niet genomen. Maar ik ben een type dat al tijd wil spelen. Soms moet ik tegen mezelf in bescherming worden genomen. Dat heeft Rijkaard goed gedaan. De invalbeurt, twaalf minuten, was precies genoeg om Overmars over de drempel heen te helpenHij mocht gisteren alweer voor de Deense televisie vertellen hoe goed de ko mende tegenstander was. GPD SPA - De Engelse ploeg mist in de twee resterende groepswed strijden tijdens Euro 2000 centrale verdediger Tony Adams. Tweede tegenvaller voor bondscoach Kevin Keegan is de af wezigheid van middenvelder Steve McManaman in het duel tegen Duitsland op zaterdag. Adams werd in de wedstrijd tegen Portugal in de 82e minuut gewisseld. De speler van Arsenal kampt met een kuitbeen blessure. De problemen met McManaman zij n minder ernstig, maar wel zodanig dat hij door een knieblessure de beladen wedstrijd tegen Duitsland in Charleroi van de kant moet be kijken. Engeland moet zaterdag op Belgisch grondgebied winnen om uitzicht op de kwartfinales te houden. De defensieve tekort komingen in het verloren duel met Portugal baren ook Kee-, gan zorgen. „Het was frustrerend dat Portugal zoveel proble-; men bij ons veroorzaakte, terwijl we precies wisten hoe ze- zouden spelen." Volgens Keegan kijken zijn toch ietwat aangeslagen spelers! uit naar de confrontatie met de Duitsers, die tegen Roemenië ook geen beste partij op de mat legden. „Er waren maandag! tegen Portugal ook enkele plusjes. „De inzet was goed, de mo- raai eveneens. En we weten nu wat we moeten doen." Keegan had dinsdag nog een groot compliment voor de Britse fans in Eindhoven. „Ze hebben een fantastische sfeer gecre- eerd." RTR PRAAG - Lazio Roma heeft belangstelling voor de Tsjechi sche spits Jan Koller, zo meldt de Tsjechische krant Mlada Fronta Dnes. Volgens de Italianen is Koller het prototype van een aanvaller in de nabije toekomst. Ondanks zijn lengte (202 cm.) en zijn gewicht (103 kilo) weet Koller toch heel makkelij k met de bal om te gaan, zo hebben de Romeinen geconstateerd. Lazio-aanvoerder Nesta: „Pavel Nedvecl, onze Tsjechische middenvelder, had al hele eerbetogen aan zijn adres ten beste gegeven maar nu is zichtbaar geworden dat hij geen haartje overdreven heeft." Koller staat onder contract bij de Belgische kampioen Ander- lecht. Het afgelopen seizoen scoorde hij 20 goals voor de paars witten. In veertien interlands wist hij dertien maal doel te treffen. GPD MADRID - Real Madrid heeft verdediger Christian Karem-. beu verkocht aan Middlesbrough. De Engelse eerstedivisie- club heeft zich bereid verklaard 600 miljoen peseta's over te; maken aan de winnaar van de Champions League, ofwel 10 miljoen gulden. Real kampt met een enorme schuld en wilde wel van de Franse international af. Karembeu speelde maar zelden in de hoofd- macht. De club leed desondanks geen verlies. Drie jaar gele- den kwam Karembeu voor hetzelfde bedrag over van het Ita liaanse Sampdoria. AFP ENSCHEDE - Sander Westerveld heeft een (luxe)probleem. De Enschedese reserve-keeper van Oranje hoopt en verwacht dat het Nederlands elftal op zondag 2 juli de finale speelt van het Europees kampioenschap. Maar als het aan Westerveld ligt, viert hij twee dagen daarvoor ook al feest. „Want op vrij dag 30 juni trouwt mijn broer." Wat vindt de bondscoach daar eigenlij k van? Mag de doelman twee dagen voor de finale 'even' naar huis om in Enschede een bruiloft te vieren? „Ik hoop het, want ik ben mijn broers getui ge", laat Westerveld op zijn eigen website weten, Nee, hij heeft het nog niet gevraagd aan Frank Rijkaard. Westerveld: „Het officiële gedeelte begint om één uur 's middags en daar wil ik graag bij zijn. Als we de finale halen laat ik de rest van het feest wel zitten." GPD ROTTERDAM - De kaart controle bij de Rotter damse Kuip voor de EK- interland Spanje-Noor- - wegen is dinsdagmiddag stroef verlopen. Een klei ne duizend toeschouwers haalden de aftrap niet. Enkele honderden voet balfans waren om 18.00 uur nog bezig om langs een van de twaalf contro leposten te komen. De rest was nog bezig de tribunes op te komen. Euro 2000 heeft geen ech te verklaring voor de moeizame gang van za ken. Maar dat het pro bleem vrijdag bij Dene marken - Nederland op gelost moet zijn, is de or ganisatie duidelijk. „We doen een beroep op de mensen tijdig bij het sta dion te zijn. Door de stren ge controle kunnen de wachttijden oplopen. Daarnaast komt er nog een evaluatie van de eer ste speeldag in Rotterdam en kan wellicht de proce dure worden aangepast", aldus een woordvoerder. ANP Torenhoge favoriet verrassend onderuit tegen Noorwegen (1-0) RIJSWIJK - Euro 2000 blijkt voorlopig een productief toer nooi te zijn. Na een volledig pro gramma van acht wedstrijden in vier groepen staat de doel- puntenteller op 23. Vier jaar ge leden op het EK in Engeland - waar ook zestien teams aantra den - waren dat er maar dertien. De arbiters deelden veel minder gele kaarten uit in vergelijking met de eerste acht duels in 1996. Vier jaar geleden lag het aantal op 45. Tot nu toe bij Euro 2000 zijn dat er 21. Twee personen kregen in één duel twee keer geel, dus rood. De meeste doelpunten vielen in de laatste wedstrijd van de eer ste ronde, Joegoslavië - Slove nië, zes in totaal. Het duel Italië - Rusland (2-1) leverde met drie doelpunten tijdens de eerste se rie wedstrij den op het EK in En geland de hoogste score opANP door Gijsbert Spierenburg ROTTERDAM - Voor Spanje is het EK even rampzalig begon nen als het WK'98 in Frankrijk. De torenhoge favoriet ging ver rassend onderuit tegen Noor wegen, 1-0. Uitschakeling, me teen in de eerste ronde, dreigt opnieuw. De Franse campagne werd twee jaar geleden eveneens ingezet met een, achteraf bezien, fatale nederlaag (2-3 tegen Nigeria). Doelman Zubizareta ging bij die gelegenheid opzichtig in de fout. In Rotterdam was opnieuw de Spaanse doelman verant woordelijk voor de afgang, dit keer Molina. „Een beginners- fout", zo kon bondscoach Ca- macho na afloop moeilijk ont kennen, „met op dit niveau uiteraard fatale consequen ties." In de 65 ste minuut verliet Moli na z'n doel om, op de rand van het strafschopgebied, een hoge bal te vangen. Hij had daar op dat moment niets te zoeken. Bo vendien arriveerde hij te laat, in elk geval veel te laat om Iversen te hinderen. Diens kopbal vloog met een fraaie boog in het Spaanse net, 1-0. Camacho nam z'n doelman na afloop grootmoedig in bescher ming. „Fouten horen nu een maal bij het voetbal. De volgen de wedstrijd stopt hij misschien wel een strafschop. Ik wijs geen schuldigen aan. Het was alleen een kwestie van pech, dat paste in het beeld van de wedstrijd." Dat Jose Francisco Molina Gi- menez, de doelman van Atletico Madrid, het doel van de Span jaarden verdedigde en niet zoals gewoonlijk Canizares, de sluit post van Valencia, was verras send en hoogst opmerkelijk. Het betrof een tactische maatregel. Onbeholpen Het besluit van Camacho was mede gebaseerd op advies van z'n verdedigers. De Spanjaar den vreesden voor de hoge vrije trappen en de kopkracht van de Noren, die van Chelsea-spits Tore Andre Flo in het bijzonder-. De laatste trainingen was daar aldoor het accent op gelegd. Daarbij zou Molina voor deze speciale gelegenheid een betere 'meevoetballende' keeper zijn. Ook op dat onderdeel waren zijn ingrepen tegen de taaie Noren een aantal keren ronduit onbe holpen. Camacho nam een (te) groot ri sico. Canizares was in het kwa lificatie-toernooi steeds vaste keus geweest. Met Valencia speelde hij dit seizoen boven dien alle duels en de finale van de Champions League. Molina degradeerde, met Atletico Ma drid en Jerrel Hasselbaink, uit de Primera Division. De Spaanse coach had veel uit te leggen. Hij zal vandaag in de Spaanse pers zonder twij fel met een storm van kritiek rekening moeten houden. Tot de dag van gisteren was zijn krediet groot. Sinds hij de functie overnam van Javier Clemente verloor Spanje in poule C van de EK- voox-ronde niet één wedstrijd. De ploeg die in Frankrijk nog zo was afgegaan, onderscheidde zich vooral in aanvallende zin: 42 doelpunten in acht kwalifi catieduels. Muur van staal De aanvalsmachine van de Spanjaarden (Etxeberria, Ur- zaiz en Raul) blokkeerde in de Kuip volledig. De paradepaard- jes wisten totaal geen raad met de Noorse muur van staal, ook steraanvaller Raul niet. Zijn de marrages waren op de vingers van een hand te tellen. Het Spaanse spel kenmerkte zich door lusteloosheid en moe deloosheid op een manier, die zelden verried dat hier een elftal serieus op de Eux-opese titel joeg. Camacho zei zich nog niet over te geven. „Ik maak me nog geen zorgen. Als we tegen Slo venië en Joegoslavië met dezelf de instelling spelen als van avond redden we het." GPD Fel kopduel tussen de Noor St- effen Iversen (links) en de Span jaard Michel Salgado. foto Denis Doyle/AP van onze sportredactie LANDGRAAF - Bondscoach Bo Johansson van Denemarken vreest dat hij vrijdag avond tijdens de wedstrijd tegen het Neder lands elftal in de Rotterdamse Kuip nog steeds geen beroep kan doen op de gebles seerde Jes Hogh en Thomas Helveg. De ver dedigers van Chelsea en AC Milan misten al het eerste duel van de Denen tegen Frank rijk (0-3) en waren ook dinsdag niet in staat om met de selectie mee te trainen. Martin Jorgensen blijft een twijfelgeval. De middenvelder van Udïnese speelde alleen het laatste kwartier van de wedstrijd tegen de Fransen maar klaagde na afloop op nieuw over pijntjes. „We hebben weliswaar nog drie dagen de tijd, maar ik vrees dat ik tegen Nederland opnieuw niet mijn beste team kan opstellen", zuchtte bondscoach Johansson. „Dat is lastig als je moet win nen. Want zo zie ik het. Zelfs aan een gelijk spel hebben we niets. Ons doelsaldo is nu al veel te slecht." Jesper Gronkjaer werkte voor enkele hon derden belangstellenden in Landgraaf al leen een looptraining af. „Ik heb een beetje door Mark Caldenhoven HOENDERLOO - Huib Plem- per had zondag in de Arena een flinke periode nodig om de flin ke snee aan het linker ooglid van Jaap Stam met vier hechtingen te dichten. De televisiebeelden van een nerveuze en trage bondsarts van de KNVB in actie zorgden voor kritiek bij collega sportartsen. - Er is nogal wat kritiek ont staan bij enkele van uw colle ga's. Begrijpt u dat? „Ik heb me vei'baasd over en ge ïrriteerd aan alle reacties. Zon der dat ze hun naam noemen, doen ze allerlei uitspraken over de materie. Dat vind ik niet echt collegiaal." - Waarom heeft u de wond bij Jaap Stam gehecht „Zo'n wond kun je op drie ma nieren behandelen. Die kun je lijmen, die kun je nieten en die kun je hechten. Voor lijmen was de wond te groot. De wondran den weken te veel van elkaar. Nieten was gezien de locatie, vlak bij de oogbol, te gevaaxiijk. Ik wil niet zeggen dat nieten on mogelijk was, maar als je meer- dere nietjes inbrengt bestaat het risico dat je de oogbol raakt. Met alle consequenties van dien. Als het mis was gegaan, was de commotie nog veel groter geweest. Hechten bleef dus over." - En dat moest dusdanig secuur gebeuren dat uw trillende han den heel Europa overgingen? „Ja, nou, de eerste hechtingen gingen prima. Maar bij de vier de hechting kreeg ik toch te ho ren 'hoe lang gaat het nog du- ren?' Iedereen roept of het niet sneller kan. En ik stond in een ongelukkige en ongemakkelijke houding. Dan ga je op een gege ven moment toch trillen." - Het duurde ook wel heel lang? „Maar ik heb in vier minuten vier hechtingen geplaatst. Ik last van mijn achillespees", verklaarde de rechtsbuiten van Ajax. „Het is niet ernstig maar ik moet niets forceren. Tegen Neder land ben ik normaal gesproken wel van de partij." Rust Ook doelman Peter Schmeichel, verdediger Jan Heintze en spits Ebbe Sand sloegen de training over. „Ik weet wat ik aan hen heb. Ik heb ze daarom toestemming gegeven rust te nemen", aldus bondscoach Johansson die na het EK wordt opgevolgd door Morten 01- vind dat zelf in alle hectiek van een wedstiijd nogal meeyallen. Maar het duurt natuurlijk altijd te lang. De trainer wil vanzelf sprekend dat Jaap zo sn el moge- lijk weer in het veld staat. Dat begrijp ik ook wel. Maar dit klusje moest wel netjes gebeu ren. Je zit toch akelig dicht bij die oogbol." - Was het onverantwoord Jaap Stam weer het veld in te sturen? „Nee. De wond was goed ge hecht. Alleen gaf hij aan dat hij wat wazig zag. Waarschijnlijk ten gevolge van het feit dat Jaap lenzen draagt en er wat wond- vocht achter de lenzen was ge komen." GPD Huib Plemper GROEP C Rotterdam: Spanje - Noorwegen 0-1 (0-0 65. Iversen 0-1. Scheidsrechter El Ghandour (Egy). Gele kaart: Etxeberria, Salgado (Spanje), Bergdolmo (Noorwe gen). Aantal toeschouwers: 45.000. Spanje: Molina; Salgado, Hierro, Paco en Aranzabal; Valeron (80. Helguera), Raul, Guardiola en Fran (72. Mendieta); Etxe berria (72. Alfonso) en Urzaiz. Noorwegen: Myhre; Heggem, Berg (60. Eggen), Bragstad en Bergdolmo; Bakke, Skammelsrud, Mykland en Solskjaer; Iversen (90. Riseth) en Flo (70. Carew). Charleroi: Joegoslavië-Slovenië3-3 (0-1 23. Zahovic 0-1,53. Pavlin 0-2,58. Zaho vic 0-3, 67. Milosevic 1-3, 70. Drulovic2-3, 73. Milosevic 3-3. Scheidsrechter: Perei- ra (Por). Rode kaart: 60. Mihajlovic (doe/2 x geel). Gele kaart: Milanic (Slo). Aantal toeschouwers: 15.000. Joegoslavië: Kralj; Dudic, Jokanovic, Mi hajlovic en Djukic; Jugovic, Drulovic, Mijatovic (79. Kezman) en Nadj; Mihajlo vic en Kovacevic (52. Milosevic). Slovenië: Dabanovic; Milinovic, Galic, Ceh en Milanic: Novak, Karic (78. Osterc) Rudonja en Pavlin; Udovic (64. Acimovic en Zahovic. Noorwegen 1 1 0 0 3 1-0 Joegoslavië 10 10 1 3-3 Slovenië 10 10 1 3-3 Spanje 1 0 0 1 0 0-1 Programma: zondag 18 juni: Slovenie Spanje (Amsterdam), Noorwegen - Joe goslavië (Luik); woensdag 21 juni: Joe goslavië - Spanje (Brugge), Slovenië - Noorwegen (Arnhem). WtM'. Kaarten Rode kaart: Patrik Andersson (Zwe/2x geel), Latal (Tsj), Mihajlovic (Joe/2x geel Gele kaarten: Nilis (Bel), Verheyen (Bel), Van Kerckhoven (Bel), Nedved (Tsj), Po- borsky (Tsj), Repka (Tsj), Frank de Boer (Ned), Van Bronckhorst (Ned), Schjon- berg (Den), Hagi (Roe), llie (Roe), Milanic (Slo), Etxeberria, Salgado (Spa), Berg dolmo (Nor). Topscorers 1. Zahovic (Slv), Milosevic (Joe) 2, 3, Frank de Boer (Ned), Goor (Bel), Emile Mpenza (Bel), Mjallby (Zwe), Inzaghi (Ita Conté (Ita).Okan Buruk(Tur), BlancfFra Henry (Fra), Wiltord (Fra), Moldovan (Roe), Scholl (Dui), Scholes(Eng), McMa naman (Eng), Figo (Por), Joao Pinto (Por Nuno Gomes (Por). Iversen (Noo), Pav lin (Slv), Drulovic (Joe) 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 61