Verrassing bij begin top Korea Reeks medische schandalen schokt Britten Gratie voor dader aanslag op paus Deze topper moeten we helaas laten gaan. Wahid in opspraak door gift van sultan Emoties langs route van rouwstoet Assad Politie Brazilië vermoordt buskaper www.touchnet.nl buitenland leder Noorden zelf aanwezig Mozambikaan mishandeld in Duitsland Van moord betichte agent vast Acht doden bij rellen Ambon Hoogbejaarde priester in de fout Fergie weer welkom bij Windsors Vervalser Van Gogh aangehouden Berlijn en Washington bereiken akkoord over claims dwangarbeiders Shas dreigt uit Israëlische regering Barak te stappen woensdag 14 juni 2000 bor Hester van Nunen iyONGYANG - Met applaus, (en glimlach en een handdruk, /erwelkomde gisteren de jfoord-Koreaanse leider Kim Jong-Il zijn Zuid-Koreaanse ambtgenoot op het vliegveld van Pyongyang. Het is de eerste 'topontmoeting tussen de leiders van het democratische zuiden en het stalinistische noorden. Met hun belofte verzoening en vrede te stimuleren, herleeft de hoop dat er definitief een einde komt aan vijftig jaar vijandig heden tussen de Korea's, die for meel nog steeds in oorlog zijn. De publiciteitsschuwe 'geliefde leider' van Noord-Korea zorgde op de eerste dag van de drie daagse conferentie meteen voor een verrassing door president Kim Dae-jung persoonlijk af te halen op de luchthaven. Er heerste van tevoren onzeker heid of Kim Jong-Il wel actief aan de top zou deelnemen. Een tweede verrassing was dat hij na inspectie van de erewacht sa men met Kim Dae-jung in een li mousine stapte. Op weg naar de hoofdstad wer- DESSAU - In het oosten van Duitsland is een Mozambikaan erjistig mishandeld door drie jonge racisten. In» de nacht van zondag op mhandag vielen zij de 39-jarige man aan in een park in Dessau (Saksen-Anhalt), zo maakte de politie gisteren bekend. De man verkeert nog in levensgevaar. Dé mannen, respectievelijk 16, 17 en 25 jaar, hebben bekend. Zij waren tijdens hun aanval dronken. DPA/ANP den zij door tienduizenden toe gejuicht. In het officiële gastenverblijf sjpraken de Kims over nationale verzoening en samenwerking en beloofden die te bevorderen. Nadere bijzonderheden over het gesprek zijn niet bekendge maakt. De bijeenkomst duurde slechts 27 minuten, maar de Zuid-Koreaanse president had eerder al benadrukt dat het be langrijkste was dat de top op zich plaatsvond. Hooggespan nen verwachtingen over een hereniging met Noord-Korea drukte hij de kop in. Voor zijn vertrek uit Seoul zei Kim Dae- jung: Ik hoop dat dit een kans is om de oorlogsdreiging weg te nemen en een eind te maken aan de Koude Oorlog op het Kore aanse schiereiland". De Korea's praten voor het eerst op het hoogste niveau met el kaar sinds het schiereiland na de Tweede Wereldoorlog werd verdeeld in het communistische noorden en het door de Verenig de Staten gesteunde zuiden. In 1950 viel Noord-Korea het zui den binnen. Die strijd eindigde drie jaar later in een bestand. De verwachting is dat verdere besprekingen zullen gaan over economische steun van het zui den aan het arme noorden. Zuid-Korea zou in ruil daarvoor ontspanning op militair gebied willen en meer herenigingen van miljoenen families die tij dens de Koreaanse oorlog zijn gescheiden. Gevoelig Uiterst gevoelige onderwerpen zullen volgens Korea-kenners niet aan de orde komen, zoals de permanente aanwezigheid van 37.000 Amerikaanse militairen in het zuiden en de productie van kernwapens waarvan Noord-Korea wordt verdacht. Zuid-Korea hoopt in elk geval op meer topontmoetingen waarbij deze zaken aan de orde kunnen komen. GPD Betogers protesteren voor het parlementsgebouw in Jakarta tegen corruptie van bestuurders. foto Achmad Ibrahim/AP van onze redactie buitenland JAKARTA - Het Indonesische parlement wil opheldering van president Wahid over een gift van twee miljoen dollar van de sultan van Brunei. Has- sanal Bolkiah, een van de rijk ste mannen ter wereld, zou het bedrag als een persoonlijke donatie aan Wahid hebben ge geven voor humanitaire hulp in de opstandige Indonesische provincie Atjeh. Het geld is vervolgens buiten de boek houding van de staat gebleven. De onafhankelijke organisatie Corruption Watch in Indone sië spreekt in de The Jakarta Post van 'onethisch' gedrag van een president, die zichzelf juist wil presenteren als ie mand die corruptie en zelfver rijking uit de Indonesische po litieke cultuur wil verbannen. De voormalige regeringspartij Golkar, de partij van oud-pre sident Soeharto, zegt te weten dat het geld van de sultan gro tendeels in handen is gebleven van vrienden van Wahid en van hoge functionarissen. Belasting Wahid heeft intussen ver klaard de donatie persoonlijk te hebben geaccepteerd. Het was volgens hem niet nodig de gift in de staatskas te storten. De besteding van de gelden heeft de president overgelaten aan de relatief onbekende za kenvriend Masnun. Corrup tion Watch vindt dat als Wahid blijft volhouden dat de gift geen staatszaak is geweest, hij wel inkomstenbelasting moet betalen over het geaccepteer de bedrag. „Een gift is immers belastbaar", aldus een woord voerder. ANP van onze redactie buitenland DAMASCUS - De zaterdag overleden Syrische president Hafez al-Assad is gisteravond bijgezet in het familiegraf in zijn geboorteplaats Qardaha in het noordwesten van het land. Eerder op de dag waren in de hoofdstad Damascus de officië le herdenkingsplechtigheden. Honderdduizenden Syriërs uit- ten in Damascus hun verdriet langs de wegen waar de rouw stoet passeerde. Velen riepen leuzen ter ondersteuning van Assads beoogde opvolger, zijn 34-jarige zoon Bashar. Ook in Qardaha liepen de emoties hoog op. De top van vrijwel de hele Ara bische wereld rouwde in Da mascus om Assad. Onder de gas ten waren de koning van het buurland Jordanië, Abdullah, de Saudische kroonprins Abdallah en de Egyptische pre sident Mubarak. Uit de Westerse wereld kwamen vrijwel uitsluitend ministers naar de begrafenis. Nederland werd vertegenwoordigd door de minister van Buitenlandse Za ken Van Aarsen. Alleen Frank rijk stuurde het staatshoofd, president Jacques Chira'c. AFP/DPA/RTR/ANP BRUSSEL - Een ex-politie-inspecteur is in Brussel opgepakt, omdat hij wordt verdacht van moord op de Nederlandse za kenman Adriaan Janse. Deze werd in 1993 in zijn woning in Kalmthout bij Antwerpen vermoord met twee schoten. De politieman wordt daarnaast verdacht van drugshandel en op lichting via duistere investei'ingsfondsen. De oud-inspecteur van de gemeentepolitie van de Brusselse deelgemeente Schaarbeek was spoorloos sinds 1994. In 1998 werd hij bij verstek tot zeven jaar cel veroordeeld. In het afge lopen weekeinde dook hij op bij zijn ex-vrouw in Brussel. De man is overgebracht naar de psychiatrische afdeling van een Brusselse gevangenis. ANP/Belga JAKARTA - Zeker acht mensen, onder wie twee politieagen ten, zijn vermoord tij dens rellen in een buiten wij k van de Mo lukse hoofdstad Ambon. Groepen christenen en moslims raakten maandag slaags en staken tientallen huizen in brand, deelden de militaire autoriteiten gisteren mee. Volgens een officier van de strijdkrachten is de rust in de stad inmiddels weergekeerd, mede als gevolg van hevige regenval die de mensen van de straat houdt. „De regen houdt mensen nog eerder tegen dan kogels", voegde hij er aan toe. Incidenten tussen moslims en christenen kostten de laatste anderhalf jaar vrijwel dagelijks Molukkers het leven. AFP WENEN - Een rechtbank in Wenen heeft een 86-jarige pries ter wegens seksueel misbruik van een lichamelijk gehandi capte man tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De priester, die de eretitel monseigneur had, heeft bekend dat hij in december 1998 in een verpleeghuis in Wenen een 35-ja- rige man onzedelijk heeft betast. Hij zei dat hij zijn 'liefde en genegenheid' had willen tonen. Een verzorgster had de priester aangeklaagd. Hij is niet meer in het tehuis werkzaam. DPA LONDEN - Sarah Ferguson, de ex van de Britse prins An drew, is volgende week woensdag welkom op een belangrijk familiefeest van de Windsors. 'Fergie' is uitgenodigd voor het diner waarmee de Britse koninklijke familie op 21 juni de ver jaardagen van de koningin-moeder (100), prinses Margaret (70), prinses Anne (50), prins Andrew (40) en prins William (18 viert. Het is voor het eerst sinds de uitvaart van prinses Diana dat Sarah weer op een gastenlijst van de Windsors staat. Vorige maand werd duidelijk dat Amdrew en Sarah een nieuw huwe lijk niet uitsluiten. Het familiefeest is meteen de aftrap voor een reeks van festi viteiten rond de koningin-moeder. Nooit eerder haalde een lid van de Britse koninklijke familie de 100ste verjaardag. ANP BRUSSEL - De Brusselse politie heeft een bekende oplichter aangehouden, die tijdens het uitzitten van elektronisch huis arrest een vexvalst schilderij van Van Gogh wilde verkopenIn zijn woning werd ook nog een valse Rembrandt aangetroffen. De man zit bij wijze van alternatieve gevangenisstraf een elektronisch huisarrest uit. Tussen 13.00en 18.00 uur hoeft hij niet thuis te zijn. In die tijd probeerde hij enkele dagen gele den een vexvalst schilderij van Van Gogh, voorstellend een ca fé-interieur, te slijten. De Van Goghstichting had enkele jaren geleden al gemeld dat het om een vexvalsing ging. De oplichter wilde er dertig mil joen frank, ruim 1,6 miljoen gulden, voor vangen. ANP/Belga door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - De Duitse en Ameri kaanse regeringen hebben gisteren in Washixxgtoix een ak koord bereikt over de schade loostelling van dwangarbeiders tijdens de nazi-periode. De; onderhandelaars graaf Lambsdorff (Duitsland) en Ei- zenstat (VS) wisten het laatste struikelblok weg te nemen. Het Duitse bedrijfsleven kan er nu van uitgaan dat het na betaling van een bijdrage aan een fonds voor de slachtoffers, niet komt tot verdere rechtszaken over schadevergoedingen. De Ame rikaanse regering is bereid een verklaring af te geven, dat der gelijke claims niet in het belang van de VS zijn. Dé advocaten van de dwangar beiders dreigden met processen voor Amerikaanse rechters, om dat daar collectieve claims mo gelijk zijn en de schadeloosstel- lixigen het hoogst zijn. Hoewel de. Amerikaanse verklaring niet waterdicht is, de rechters zijn onafhankelijk, verklaarden vertegenwoordigers van het be drijfsleven met het akkoord te kunnen leven. De naar schatting 500.000 tot een miljoen nog levende slacht offers kunnen nu komend na jaar hun uitkering ontvangen. Dwangarbeiders, die in ghetto's of concentratiekampen moes ten werken, hebben recht op 15.000 mark. De andere arbei- ders kunnen op 5000 mark reke nen. De meeste slachtoffers wo nen in Oost-Europa. De uitkeringen moeten betaald worden uit een fonds, waarin de regering in Berlijn en het be drijfsleven elk vijf miljard mark zullen stox-ten. Niet alle bedrij ven hebben echter hun bijdrage overgemaakt, zodat er een te kort van twee miljard is. Een aantal wil niet betalen, omdat het bedrijf pas na de oorlog is gesticht. Anderen wilden eerst rechtszekerheid en zullen nu vermoedelijk alsnog over de brug komenGPD van onze redactie buitenland RIO DE JANEIRO - De Brazili aanse politie heeft in Rio de Janeiro maandag een geweld dadig einde gemaakt aan de ka ping van een bus met elf passa giers en vervolgens de dader, Sandro do Nascimento, ver moord. Een 20-jarige vrouwe lijke gegijzelde, die door de da der als menselijk schild werd gebruikt, kwam bij de bevrij dingsactie om het leven. De gouverneur van de staat Rio de Janeii'o heeft gisteren be kendgemaakt dat de politie de kaper heeft vermoord. De man werd afgevoerd in een politie- busje en is daar 'door verstik king om het leven gebracht'. De gouverneur, Anthony Garotin- ho, sprak van 'een ontoelaatba re houding van de politie'. De chef van de paramilitaire politie in Rio de Janeiro is ontslagen. Aanvankelijk werd bericht dat Do Nascimento was gedood tij dens de bevrijdingsactie. Het vrouwelijke slachtoffer zou door de dader zijn doodgescho ten, maar onderzoekers twijfe len aan deze lezing. De dader was volgens Garotinho echter zelf niet gewond toen hij in het busje verdween en bezweek dus niet aan zijn verwondingen op weg naar naar het ziekenhuis. Het politiebusje reed met de 'ge wonde' Do Nascimiento naar een ziekenhuis dat verder weg was dan andere ziekenhuizen. Na het einde van de kaping moest de politie optreden tegen door Harm Harkema LONDEN - Mevrouw X was een patiënt van de gynaecoloog Rtjdney Ledward (62) in een zie kenhuis in het Zuidoost-Engel se Ashford. Zonder haar toe stemming verwijderde Ledward tijdens een operatie haar beide eierstokken. Het was niét het enige foutje. Halverwege de operatie ont waakte mevrouw X uit de nar- cogeen zag daJ er bloed uit.haar buik werd gepompt. Later kwam ze er achter dat de opera tie zo slordig werd uitgevoerd dat tijdens de ingreep twee liter bloed dgevoerd moest worden. Bovenden had Ledward haar urinekaiaal beschadigd. En als klap opde vuurpijl: met de ver- wijderce eierstokken was niets mis. Mevrouw X is een van de honderden slachtoffers die de geen tegenspraak duldende Ledwai'd in zijn 33-jarige carri ère heeft gemaakt. Eens, na ze ven baarmoederyerwij deringen op één ochtend, riep hij: „Ik ben de snelste gynaecoloog van Gi'oot-Brittannië". Pas nadat in 1996 een patiënt een klacht indiende, ging het balletje rollen en in 1998 werd Ledward, inmiddels gebrand merkt als 'de slager van Ash- foi'd', ontslagen. Ruim een week geleden verscheen het resultaat van een officieel onderzoek, waaruit blijkt dat gevallen als die vaxx mevrouw X schering en inslag waren. Zo'n tweehon derd patiënten hebben een eis tot schadevergoeding inge diend. Het kon zo ver komen, melden Advertentie de onderzoekers, omdat specia listen opereerden in een cultuur waarin zij als goden werden be schouwd. Tegen hen diende men geen klachten in, ook intern niet en de enkele keer dat dat wel ge beurde, werden ze door het ma nagement niet serieus genomen. Had de zaak-Ledward op zich zelf gestaan, dan had men deze als incident kunnen afdoen. Maar het publiek herinnert zich ook het vorig jaar onderzochte schandaal in een kinderzieken huis in Bristol. Daar konden en kele incompetente chirurgen jarenlang ingewikkelde hart operaties uitvoeren. De sterfte cijfers lagen er dan ook ver bo ven het landelijk gemiddelde. Ook hier gold: bijna niemand durfde aan de bel te trekken. De anesthesist die dat wel deed, werd zo vijandig bejegend dat hij ontslag nam. De betrokken chirurgen zijn intussen ontsla gen, net als de directeur van het ziekenhuis. Doctor Death Verder vroeg menigeen zich af hoe het toch mogelijk is dat huisarts Harold Shipman j aren- lang ongestoord zijn gang kon gaan. Shipman, bijgenaamd 'Doctor Death', werd eerder dit jaar veroordeeld wegens moord op vijftien patiënten. De politie houdt er rekening mee dat hij zo'n tweehonderd patiënten om het leven heeft gebracht. Canada En het houdt niet op. Maandag werd bekend dat de gynaeco loog Richard Neale wordt aan geklaagd door zestig vrouwen uit Noord-Yorkshire wegens knoeiwerk, dat sterk doet den ken aan dat van Ledward, en waarbij één patiënt zelfs volko men onnodig zou zijn overleden. Pijnlijk detail: veertien jaar ge leden is Neale in Canada wegens incompetentie uit de beroep- groep gestoten. Gisteren kwam aan het licht dat een 78-jarige freelance pa tholoog bij weefselonderzoek voor vier ziekenhuizen enkele honderden malen de verkeerde diagnose stelde. Mensen die te horen kregen dat ze kanker hadden, bleken het niet te hebben, en omgekeerd. In ieder geval één vrouw is een ge zonde borst afgezet, een ander verkeert nu in levengevaar om- van onze redactie buitenland ROME - De man die in 1981 een aanslag op de paus pleegde, heeft na negentien jaar cel gra tie gekregen. De Italiaanse pre sident Ciampi ondertekende gisteren het gratieverzoek van Mehmet Ali Agca. Met de gratie was in Italië al re kening gehouden, omdat de rooms-katholieke kerk het jaar 2000 als Heilig Jaar beschouwt. Agca schoot op 13 mei 1981 op het Sint Pietersplein enkele ke ren op paus Johannes Paulus II, die daax*door enxstig gewond raakte. De rechts-extremist Ag ca kreeg levenslang. De paus bleek bereid tot vergeving en in 1983 bezocht hij de Turk in zijn cel, waar zij samen baden. Een woordvoex-der zei dat de paus tevx'eden was over het gratiebe- sluit. De achtergx'ond van de aanslag is nog steeds niet opgehelderd. Herhaaldelijk deden geruchten de ronde dat de geheime dienst van de Sovjetunie, de KGB, een rol zou hebben gespeeld. Agca bestempelde zich steeds als on schuldig, 'als deel van een groter plan, waaraan hij niet kon ont komen'. Agca komt niet op vrije voeten. Het Italiaanse ministerie van Justitie maakte bekend dat de 43-jarige aan Turkije wordt uit geleverd. In zijn vaderland moet hij voor de moord in 1978 op een Turkse journalist nog een straf uitzitten. AFP/DPA/RTR Braziliaanse politiemannen voeren Sandro do Nascimento af na beëindiging van de buskaping. foto Folha Imagen/EPA (Advertentie) een menigte, die de kaper wilde lynchen. Hij eiste volgens onbe vestigde berichten zo'n 1200 gulden, wapens en een vrije af tocht met de bus. EFE/AFP dat de patholoog kankercellen als goedaardig had bestempeld. GPD HOERA! GESLAAGD!! Van harte gefeliciteerd namens Erasmus... Meer weten over studeren aan de EUR? Bezoek onze Last Minute-voorlichtings- dag op vrijdag 16 juni a.s. Voor meer informatie: 010-408 11 37 of kijkopwww.eur.nl c- Vmm Erasmus Universteit Rotterdam. De universiteit die werkt. 2. (Advertentie) JERUZALEM - De ultra-orthodoxe partij Shas heeft gisteren be sloten uit de Israëlische regeringscoalitie te stappen als ze haar zin niet krijgt. De partij eist geld voor eigen religieuze scholen. Als Shas opstapt raakt de coalitieregering van prexnier Barak haar meerderheid in het parlement kwijt. Shas heeft zeventien zetels. Het partijbestuur van Shas, dat uitsluitend uit rabbijnen bestaat, gaf de vier Shas-ministers en de staatssecretarissen opdracht zon dag hun ontslag in te dienen. Maar de partij heeft volgens waarne mers ook compromisvoorstellen overgebracht aan de premier. Een Shas-leider liet gisteren al doorschemeren dat de partij haar beslissing herziet als Barak voor zondag met Shas een akkoord be reikt over steun aan haar scholen. EFE/RTR/ANP Met FlexiBel heeft u overal de beste verbinding. Nokia 6150 Met KPN carkit extra voordeel. f348 (excl. BTW) (f408,- incl. BTW) In combinatie met professionele KPN carkit: van f 644,- voor f594 (excl. BTW) (f698,- incl. BTW) Prijzen in combinatie met een 2-jarig FlexiBel Allround- of Company-abonnement. Actie geldig t/m 30 juni 2000. www.kpn.com of bel 0800-0403. business center OE ZAAK VOOR ONDERNEMERS Website? Reclame? CD-Rom presentatie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5