Waterschap moet bezuinigen Oud papier geen liefdewerk PZC Outletcentrum lokt juist nieuwe kopers Term 'diefstal' valt verkeerd bij college Hontenisser fracties kritiseren extra kosten stadskantoor v 1 Geld voor onderzoek project Sluis-aan-Zee zeeland Gat van half miljoen vooral te wijten aan stijgende personeelslasten Accountantsonderzoek Reynaertstichting is kijvend bestuur te duur Spelers Warande krijgen biljart Twirlster gooit hoge ogen woensdag 14 juni 2000 z22 door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Het water schap Zeeuws-VIaanderen zal volgend jaar ruim een half mil joen moeten bezuinigen om in 2001 de eigen financiën wat op orde te houden. Het schap, zo schrijft het dagelijks bestuur in de zomernotitie, wacht volgend jaar enkele financiële tegenval lers. Zo zullen de personeelslas ten in verband met de invoering van de 37-urige werkweek met 716.000 gulden stijgen. Ookzul- len de kapitaalslasten van enke le gedane investeringen ruim vier ton hoger uitpakken. Daar staat tegenover dat er bij na vijf ton meer aan belasting heffingen geïnd zal worden, maar dat is niet genoeg om de te genvallers op te vangen. De be sparingen zullen vooral gevon- SINT JANSTEEN - De leden van de biljartclub voor ouderen De Warande hebben voor het beoefenen van hun geliefde sport nu de beschikking over een derde biljart. Onder meer door een behoorlijke bijdrage van het Juliana Welzijn Fonds kon er een derde biljart aange schaft worden. Wethouder B. Pica vet van Hulst neemt vrijdag 16 juni om 13.45 uur in de biljartzaal van het ge meenschapscentrum De Wa rande met een eerste stoot het nieuwe biljart officieel in ge bruik. Hierna verzorgen Jean-Paul de Bruijn uit Hulst, een speler op topniveau en de plaatselijke co ryfee Eddy Nachtegaal een de monstratiepartij driebanden. „Voor alles in kannen en krui ken was hebben we zelf de handen ook flink uit de mouwen gestoken", zegt voorzitter E. Pi- cavet van de ouderenclub. „Een aantal leden heeft geholpen bij het leggen van nieuwe vloerbe dekking, het verplaatsen van elektriciteitsleidingen en wat schilderwerk. Voor het rond breien van het financiële plaatje is de Stichting De Warande ons ook tegemoet gekomen." den moeten worden in de sector waterkwaliteitsbeheer, beheer sing en wegen. Het waterschapsbestuur is niet van zin om volgend jaar het kwijtscheldingsbeleid te ver ruimen. Diverse hoofdingelan den hebben daar het voorbije jaar op aangedrongen, maar ge let op de financiële positie van het fusieschap wil het dagelijks bestuur daar nog niet aan be ginnen. Dit jaar heeft het schap bijna 128.000 gulden meer aan inge- zetenenomslag gebeurd. In to taal dienden 580 mensen een be zwaar in tegen de aanslag. In een reeks gevallen vond het schap het bezwaar terecht, het geen leidde tot 55.500 gulden minder aan inkomsten. Tegen de omslagheffing voor gebouwd en ongebouwd kwamen 581 be zwaarschriften binnen, maar die zijn nog niet allemaal be handeld. Tegen de verontreini gingsheffing tekenden zo'n 900 mensen bezwaar aan. Eind juni moet duidelijk zijn hoeveel be zwaren er gegrond worden ver klaard of niet. De afhandeling van de bezwaren heeft enige tijd vertraging opgelopen wegens onderbezetting van de afdeling door ziekte. Het schap heeft de voorbije maanden wel meer te maken ge had met personele problemen. Dit blijkt uit het managements- rapport over de periode januari- mei 2000. In totaal ontsonden er in die korte periode zeven vaca tures op een aantal sleutelplaat sen binnen de organisatie. Een aantal werkzaamheden bleef daardoor liggen. Volgens dijk graaf W. de Graaf waren deze vacatures niet te wijten aan de fusie en het ineenschuiven van de drie oude organisaties. Het gros van de mensen die weggin gen konden zich verbeteren. In middels zijn drie functies weer vervuld en wordt voor de overi ge gezocht naar goede kandida ten. Door de vacatures gaf het schap wel veel meer uit dan de 10 mille die waren begroot voor adverten tiekosten Het algemeen bestuur spreekt zich donderdag 29 juni uit over zowel de zomernotitie als het managementsrapport. De ver gadering wordt gehouden in het waterschapskantoor in Terneu- zen en begint om 13.30 uur. Sas van Gent wil graag een outletcentrum op dit voormalige CSM-terrein, maar de provincie stak daar een stokje voor. Nieuw onder zoek biedt Sas weer enige hoop. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Een outlet centrum in Zeeuws-Vlaande- ren kost de middenstand min der klanten dan gedacht: het lokt juist onbekende kopers naar de regio toe. Dat stelt professor L. Kapoen van de Universiteit van Am sterdam in een onderzoek, dat hij heeft uitgevoerd in op dracht van de gemeente Sas van Gent. De provincie besloot enkele maanden geleden de komst van een uitverkoopcentrum voor merkkleding te blokke ren, uit angst dat zo'n complex te sterke concurrentievoor het bestaande winkelbestand zou vormen. Een rapport van on derzoeksbureau BRO uit Vught lag aan deze beslissing ten grondslag. De UvA-weten schapper zegt nu dat het BRO- rapport te weinig of geen reke ning houdt met geheel nieuwe koopstroom uit België. Kapoen hekelt de methode die BRO gebruikte om de her komst van bezoekers van het outletcentrum te herleiden. Het onderzoeksbureau baseert zich bij de berekening van de reistijden tussen woonplaats en outletcentrum op hemels brede afstanden tot een maxi mum van honderd kilometer. Kapoen is echter van mening dat de onderzoekers gebruik hadden moeten maken van werkelijke afstanden over de weg, zodat het terugrekenen van de herkomst van de bezoe kers op basis van reistijd een zuiverder beeld had gegeven. De UvA-wetenschapper voor spelt dat het 'herkomstpoten- tieel' er aanzienlijk anders uit ziet als met deze werkelijke afstanden wordtgerekend. „Meer bezoekers uit België, vooral uit de gemeenten in de afstandsklasse tussen veertig en tachtig kilometer en minder uit Nederland", aldus de on derzoeker. Terwijl BRO er dus van uitgaat dat 69 procent van de bezoe kers afkomstig is uit een straal tot veertig kilometer van het outletcentrum, verwacht Ka poen dat meer dan de helft in een tweede ring woont, die tussen de veertig en de tachtig kilometer van het koopjescen trum verwijderd is. Slechts een kleine vijfentwintig pro cent van de bezoekers komt in zijn onderzoek uit de eerste ring. Minder Aangezien de eerste ring bo vendien veel groter is dan al leen Zeeuws-VIaanderen, zo redeneert de professor, is de omzetderving voor de midden stand veel minder dan de door BRO veronderstelde veertien a vijftien procent. Burgemeester J. Lonink van Sas van Gent wil zich niet meer uitspreken over de kan sen van een outletcentrum in zijn stad, maar hoopt dat GS bereid zullen zijn onafhanke lijk naar de nieuwe berekenin gen te kij ken en hun voorgeno men besluit eventueel bij te schaven. ,,Ik deel hun zorg dat het be staand kooptoerisme in Hulst en Sluis opdroogt wel, maar het UvA-rapport bevestigt niet dat sprake is van een ne gatieve, structuurverstorende werking op de regionale eco nomie", aldus Lonink. Volgende week komt het Sasse college van burgemeester en wethouders met een definitief standpunt. Daarvóór spreekt de commis sie midden- en kleinbedrijf, economische zaken en consu menten (MEC) zich op donder dag 15 juni om 19.30 uur in het stadhuis over deze kwestie uit. door Wout Bareman MIDDELBURG - Er komt voor- lopig geen accountantsonder zoek naar het financiële reilen en zeilen van de stichting Eve nementen Reynaert Historie in Hulst. Die suggestie van voor zitter B. Verhoeven van de Han delskamer van de rechtbank in Middelburg werd dinsdagmid dag door de kijvende partijen na enige aarzeling van de hand ge wezen. De stichtingskas is leeg en niemand wilde persoonlijk voor de kosten opdraaien. Secretaris H. Scholtens en pen ningmeester M. Stoffels waren naar de rechtbank gestapt met het verzoek een voorlopig voor- ziening te treffen, die de stich ting uit de nu al maanden voort durende impasse moet halen. Zij vroegen om het vertrek van voorzitter E. Beaart, die eventu eel nog wel als bestuurslid zou kunnen aanblijven. Raadsman J. Wild van Stoffels en Schol tens herhaalde wat zijn cliënten al maanden beweren: Beaart opereert te solistischkan finan cieel wanbeheer worden verwe ten en heeft de stichting voor tienduizenden guldens bena deeld. De twee zouden, door toedoen van Beaart (die overi gens z'n broer en bestuurslid H. Beaart aan zijn zijde weet) geen rekening en verantwoording kunnen afleggen aan de subsi diegevers van met name het suc cesvolle spektakelstuk De Re publiek der Negatie, dat met een begroting van een half miljoen werd opgezet. De stichting zou nu aanhikken tegen een gat in die begroting van minstens 60.000 gulden. Volgens Stoffels en Scholtens zou Beaart er door eigengereid optreden voor heb ben gezorgd dat verkeerde reke ningen werden betaald en er nu nog steeds geen duidelijk beeld van de financiële afwikkeling valt te krijgen. Anderom Nee, benadrukten Beaart en diens raadsman F. Kloppen burg, het is andersom. Penning meester Stoffels zou tot nu toe consequent hebben geweigerd de boeken open te gooien. Klop penburg: „Beaart heeft nimmer de wet of de statuten overtreden en zich evenmin aan wanbeheer schuldig gemaakt, laat staan het belang van de stichting niet goed hebben behartigd. Hi; heeft juist vele jaren belange loos nagenoeg al zijn vrije tijdf opgeofferd voor de stichting en zelfs geld aan de stichting uitge leend om die overeind te hou den." De raadsman zwaaide ter on derstreping van z'n woorden met een verklaring van de huis accountant Paardekooper Hoffman, dat er geen reden is om te veronderstellen dat de voorzitter onrechtmatig zou hebben gehandeld. Kloppen burg vond het een teken aan de wand dat Stoffels en Scholtens categorisch weigerden een ac countant de zaken nog eens te laten onderzoeken en hen alle gewenste informatie te ver-} strekken. Voorzitter Verhoeven van de Handelskamer vroeg zich tij dens de zitting af of het niet veel beter was de hele stichting maar op te heffen. Stoffels en Schol tens wekten de indruk dat daar over met hen wel te praten viel; maar de gebroeders Beaart voelden daar minder voor. De stichting zou kunnen worden voortgezet met andere, nieuwe bestuursleden. De secretaris en de penningmeester gaven al eer der te kennen na afwikkeling van de nu al maanden slepende affaire zeker op te zullen stap pen. Maar volgens hen heeft ook Beaart bij de subsidiegevers alle vertrouwen verspeeld en moet hij dus ook zeker het veld rui men. Verhoeven doet, nadat hem was gebleken dat zijn voor stel alsnog een accountantson- derzoek te laten uitvoeren niet haalbaar was, 0)3 woensdag 5 juli uitspraak in het geschil. HULST - Twirlster Daphne Bussens uit Hulst heeft tijdens internationale wedstrijden in het Franse Thionville een ze vende plaats behaald. De 16-jarige Bussens voerde een dancetwirl uit op muziek van De man van la Mancha. In de Gymnase Municipal in Thi onville traden 7 5 deelnemers uit Nederland, Zwitserland en Frankrijk op. Bussens, die lid is van de Showgirls in 's-Heeren- hoek, was de enige deelnemer uit Zeeland. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - De uit breiding van het stadskantoor en nieuwe inrichting van het ge meentehuis kost de gemeente Hontenisse bijna negen ton meer dan begroot. De leden van de raadscommissie middelen vinden dit onbegrijpelijk en stemden dinsdagavond niet in met het voorstel. „We dachten dat het plaatje rond was", stelde CDA'er A. Sponselee. „Ik voel me danig overvallen door deze grote be dragen." De andere commissie leden gaven hem groot gelijk. De raad voteerde in maart vorig jaar een bedrag van 1,7 miljoen gulden. Daar kwam later nog een bedrag van 25.000 gulden bij om te voldoen aan de ARBO- eisen. Het bedrag dat het college van burgemeester en wethou ders nu vraagt, zal worden be steed aan stoffering en beveili gingsvoorzieningen voor de nieuwbouw, herinrichting en onderhoud van het bestaande gedeelte, onderhoud van de be- stuursvleugel, bekabeling, een nieuwe telefooninstallatie en infrastructurele aanpassingen. De commissieleden waren voor- door Conny van Gremberqhe SLUIS - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dinsdag de Stichting Initiatiefgroep Zwin geul een subsidie verleend van 60.000 gulden voor onderzoek naar verwezenlijking van het Sluis-aan Zee-project. De Initi atiefgroep heeft de voorbije twee jaar samen met de plaatse lijke Rabobank al voor een kwart miljoen guldens aan stu dies laten verrichten. Door die onderzoeken is er enig zich op de economische effecten van een jachthaven bij Sluis en een verbining met open zee en is ook duidelijk dat het aanpassen van de waterhuishouding tus sen Sluis en Cadzand en nabij natuurreservaat Het Zwin vele tientallen mi ljoenen guldens zal vergen. Door die bijkomende kosten is het ambitieniveau van het project Sluis-aan-Zee wel al verbolgen over het feit dat sommige kostenposten al lang voorzien hadden kunnen wor den. Omdat de gemeentelijke herin deling zich aandient, vroegen de commissieleden zich af of het nog wel nodig is dergelijke kos ten te maken. In het licht hier van kreeg ex-burgemeester T. Steenkamp een fikse veeg uit de pan. „Steenkamp vertelde ons fabels. Hij heeft ons voorgehou den dat de herindeling nog wel tien jaar op zich zou laten wach ten", zei G. Kamminga van Pro gressief Hontenisse. „Hij heeft ons op het verkeerde been ge zet." L. de Nijs van Groot Hon tenisse zou graag zien dat de herinrichting van het oude pand eri de aanpassingen aan de be- stuursvleugel opnieuw worden bekeken. De kosten van 150.000 gulden voor de herinrichting van het Hof te Zandeplein en het braakliggende terrein, vond hij al helemaal onzin. „Daar kun je beter huizen op laten zetten." Burgemeester A. Vogelaar deed na de stortvloed van kritiek geen moeite meer om de com missieleden van de noodzaak van het extra krediet te overtui gen. „Wij gaan ons huiswerk doen", verzekerde hij. erg hoog komen te liggen, maar nog niet zo hoog dat er door GS vraagtekens geplaatst worden bij het haalbaarheidsgehalte, GS zijn van mening dat de regio West-Zeeuws-Vla anderen ex tra aandacht verdiend. Door het wegvallen van het veer Vlissin- gen-Breskens, de openstelling van de grenzen en de invoering van de euro bestaat er volgens het provinciebestuur terecht zorg over de economische ont wikkeling van het gebied.Ook het project Sluis-aan-Zee is ge boren vanuit de gedachte dat het gebied een flinke impuls no dig heeft om in de toekomst een gezond economisch bestaan te leiden. „Het ambitieniveau van dit project ligt hoog en de reali satie staat niet vast, maar het project verdient het om met na der onderzoek de mogelijkhe den en de condities waaronder dit project gerealiseerd kan worden, in kaart te brengen." door Manon Kotvis TERNEUZEN - Verenigingen die oud papier ophalen, willen de huidige prijsstijgingen in de papierbranche in hun porte monnee terugzien. De gemeen ten in Zeeuws-VIaanderen lij ken hieraan tegemoet te komen met plannen voor een eenmalige bonus aan het eind van het jaar. Alleen de Terneuzense vereni gingen vinden ook de stan daardvergoeding te laag. In september overleggen B en W van Terneuzen over een eventu ele verhoging. De papierophalers in Oostburg en Hulst krijgen standaard ne gen cent per kilo, in Terneuzen is dit slechts zeven cent. Deze be dragen krijgen de verenigingen van de gemeenten ongeacht de marktprijs van het papier. Dit betekent dat de gemeente soms moet bijspijkeren, maar op dit moment winst maakt op het in gezamelde papier. De prijs ligt sinds het begin van dit jaar op een ongeveer een kwartje per ki lo. In voorgaande jaren zakte de prijs verschillende keren tot nul, of was zelfs negatief. De huidige winst op oud papier moet verdeeld worden over de verenigingen en ten goede ko men aan de burgers, vinden de inzamelaars. „Om die grote hoeveelheden papier op te ha len, daar moeten we ontzettend veel voor doen. Ik vind dat een steuntje in de rug voor de inza melaars wel op z'n plaats is", zegt G. van de Voorde, voorzit ter van voetbalvereniging HW24 uit Hulst. Volgens hem zou hetgeen overblijft na aftrek van kosten, verdeeld moeten worden onder de verenigingen en daarnaast ten goede moeten komen aan de burger in de vorm van lastenverlichting. Secretaris P. van Delft van Scouting Oostburg is het hier mee eens. Hij heeft het over een 'stilzwijgende afspraak' met de gemeente die zegt dat over schotten in de vorm van een bo nus uitgekeerd worden. Net als Van de Voorde is hij er van over tuigd dat die bonus er komt als de prijzen op dit niveau blijven. Bonus Terecht, lijkt het, want zowel Hulst als Oostburg zeggen dat er in of na de zomer vergaderd zal worden over een eventuele bo nus. Wethouder W. Kavser van milieu uit Hulst vertelt: „We hebben aan OLAZ (Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwij de ring Zeeland, red.) gevraagd om het te bekijken. Ik verwacht dat er tijdens de volgende vergade ring deze zomer een voorstel komt." Ook B en W van Oostburg zullen hierover spreken, verwacht mi lieuwethouder L. Wille van Oostburg. In het verleden, vertelt voor lichter S. de Kievit, zijn over schotten voor de helft onder de verenigingen verdeeld en is de andere helft in de pot reserve af valstoffenheffing terecht geko men. In Terneuzen wordt een gelijksoortig systeem gehan teerd, Wat de Terneuzense verenigin gen bezighoudt is niet zozeer die bonus, maar de blijvend lage vergoeding tegenover stijgende kosten. „Wij zijn de goedkoop ste vuilnismannen van heel Zee land. Aan een volle container van vier en een halve ton hou je nog geen honderd gulden over. Met die prijsstijging, daar is ie mand heel goed mee, maar wij zijn het niet", vertelt M. van der Eyk van W Terneuzen. Sinds enkele jaren moeten de vrijwil ligers betalen voor de contai ners en voor het wegen en los sen, dat gebeurt bij Tollenaar containers in Terneuzen. Bo vendien is vorig jaar de bonus van twee cent per kilo van OLAZ na twee jaar stopgezet. Van der Eyk: „We blij ven dit niet lang meer doen, als het zo door gaat. Dan mogen ze het van mij in brand stekenAls we een dub beltje tot elf cent krijgen, dan zijn we tevreden." Containers Of het tarief in die mate omhoog gaat, kan wethouder K. van der Hoofd (milieu) niet zeggen. Maar een prijsverhoging tot on geveer negen cent zit er voor volgend jaar wel in, denkt hij. „We hebben afgelopen jaar on derzocht of het rendabel was om professioneel, dus met contai ners, te gaan werken. Er is ge bleken dat het gunstiger is om met de verenigingen verder te gaan. Hiervoor willen wij beta len met een hoger tarief. In sep tember gaan we hierover pra ten." door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Opposi tiepartij Progressief Hontenisse wil dat het college het aanzien lijke overschot op de jaarreke ning (negen ton) teruggeeft aan de inwoners en de belasting niet gaat verhogen. Fractievoorzit ter G. Kamminga beschuldigde het college even van diefstal, maar nam op aandringen van burgemeester A. Vogelaar en wethouder A. Roctus zijn op merking terug. Het college zei de zinsnede van Kamminga als 'zeer pijnlijk' en als 'een stoot onder de gordel' te ervaren. „Is het iets om trots op te zijn dat we zoveel overhouden?", stelde Kamminga dinsdagavond in de commissie middelen. „Het wordt tijd dat de gemeente de rol van Robin Hood op zich neemt en wat geld gaat terugge ven. De belastingen in Honte nisse zijn de hoogste van heel Zeeuws-VIaanderen en het j voorzieningenniveau is dat ze- j kerniet. Omgerekend hebben de j inwoners vorig jaar 112 gulden te veel betaald. Dat riekt naar j diefstal!" Vogelaar en Roctus sprongen Kamminga na deze opmerking direct op de nek. Die verzwakte zijn uitlating tot „de inwoners zijn tekort gedaan". Niettemin] was Roctus erg verbolgen over de opmerking: „Ik Wil dit soort smerige opmerkingen niet naar mijn hoofd geslingerd krijgen, I Meneer Kamminga moest zich' diep schamen, ik vat dit op als een stoot onder de gordel. Al leen op een nette manier wil ik de degens kruisen. Wij willen de belastingen slechts trendmatig met drie procent verhogen, dat is evenveel als de toegezegde sa larisstijgingen." De verwerking van oud papier is door de stijgende prijzen weer lucratief. foto Jan Harren TIJDELIJKE SLUITING ZEEDIJK I EN ZEEDIJK (BAALHOEK-PAAL) Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws- VIaanderen maakt bekend dat de als "Zeedijk I" en "Zeedijk" bekend staande wegen, gelegen tussen Baalhoek en Paal, vanaf de aansluiting Kruisstraat- Zeedijk I tot de aansluiting Zeedijk-bebouwde kom Paal, vanaf woensdag 14 juni 2000 tot en met vrijdag 30 juni 2000 tijdelijk zullen worden gesloten voor alle verkeer (met uitzondering van bestemmingsverkeer) in beide richtingen. Gedurende deze periode (of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer als noodzakelijk zal blijken) wordt het drainagesysteem van de langs bovengenoemde weggedeelten gelegen zeewaterkerende dijk vervan gen. De afsluiting zal ter plaatse worden aangeduid door plaatsing van de daarvoor gebruikelijke ver keerstekens. Terneuzen, 14 juni 2000 Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws-VIaanderen W. J. de Graaf, dijkgraaf mr. J. Y. Dekker, secretaris Waterschap] Zeeuws-Vlaanderen Postbus 88, 4530 AB Terneuzen Bezoekadres: Kennedylaan 1Terneuzen Telefoon 0115 - 641000, Fax 0115 - 641200

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 58