Personeel ADZ luidt noodklok PZC Ridder in de orde van de Vossenstaart Parkeerellende jaagt kooptoerist weg wethouder Leentfaar PZC J A G omhelst een gemeente West-Zws-Ylaanderen GroenLinks richt afdeling op in Hulst zeeland 21 Dienstencentrum stuurloos Apart depot voor dode huisdieren Fiat provincie voor aanpak N251 Rechter mild voor eetverslaafde Agressieve Goesenaar bestraft Van Vollenhoven bezoekt Zeeland Gedetineerden helpen Enschede Eric Merckx beste schutter op staande wip woensdag 14 juni 2000 j rioorManon Kotvis TERNEUZEN - De werknemers van het Administratief Dien- j stencentrum Zeeland (ADZ) in 1 Iterneuzen zijn ontevreden over de gang van zaken binnen hun bedrijf. Door het aankomende vertrek van twee leidinggeven- 1 den bij het administratiekan toor raakt de Terneuzense vesti- ging stuurloos, vinden zij. De ondernemingsraad trekt zich hier niets van aan en de directie l in het hoofdkantoor in Vlissin- gen is onverschillig. Dit melden 1 de boze werknemers in een brandbrief aan de vakbond. j Zowel de vestigingsmanager als zijn assistent vertrekken deze maand nog bij het administra- I tiekantoor. De reden voor het I vertrek van de manager is vol- J gens de werknemers onvrede KLOOSTERZANDE - De Hon- tenisser fractie Groot Hontenis- - se wil dat er in de gemeente een depot komt waar dode huisdie ren kunnen worden ingeleverd. Namen vroeger de dierenartsen de gestorven dieren in, nu doen 'j ze dat niet meer en moeten de kadavers in Hulst bij de milieu- straat worden ingeleverd. J. Hageman van GH is bang dat 1 Hulst straks geld gaat vragen 4 aan Hontenisse voor de destruc- j tie van de dieren of dat Hulst het aanbod aan overleden huisdie- I ren gaat weigeren. Ze pleitte dinsdagavond tijdens I de commissie Algemene Zaken I daarom voor een eigen depot, j Een locatie had ze al in gedach ten: de vuilstort in Walsoorden of bij de brandweerkazerne in I Vogelwaarde. De kosten voor een dergelij k de- I pot zouden wat haar betreft ge dekt kunnen worden uit de opbrengsten van de hondenbe- j lasting. Burgemeester A. Vogelaar be loofde Hageman het probleem en de aangedragen oplossing te onderzoeken. over de 'trage besluitvorming en de ambtelijke cultuur'. Door dit vertrek blijft de coördinator van de afdeling administratie alleen over voor de begeleiding van mensen. Dit is volgens het per soneel 'onverantwoord', want volgens de Wet WSW (sociaal werk) moet er altijd een ambte lijke leiding zijn. Mensen 'dobberen stuurloos en radeloos rond', door 'frequente afwezigheid van ambtelijke lei ding', staat in de brief. Van de waarneming vanuit Vlissingen verwacht het personeel weinig goeds. De persoon die hiervoor aangesteld is, zou onverschillig tegenover de Terneuzense vesti ging staan. „Uit frustratie en onmacht ne men mensen met capaciteiten ontslag, omdat hun het werken wordt bemoeilijkt of bijna on mogelijk wordt gemaakt", staat in de brief. Deze problemen zijn al 'geruime tijd' bekend bij de ondernemingsraad, maar deze reageert niet, schrijven de werknemers. De voorzitter van de onderne mingsraad, L. Pauwels, wil geen commentaar geven. Hij zegt al leen over het vertrek van de twee leidinggevenden: „Als mensen ontevreden zijn, is het hun eigen keuze om weg te gaan." Directeur A. Klok was niet bereikbaar voor commen taar. Reynaert-kenner Peter Everaers uit Terhole toont zijn onderscheiding: een echte vossenstaart. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer TERHOLE - Peter Everaers (52) uit Terhole is de eerste Zeeuws-Vlaming die zich rid der mag noemen in de orde van de Vossenstaart. De Reynaertraad speldde hem de traditionele vossenstaart op vanwege zijn inzet het verhaal van Reynaert de Vos bij het grote publiek bekend te ma ken. De orde van de Vossenstaart stamt al uit 1963. Momenteel zijn er 45 leden die, bij speciale gelegenheden, de vossenstaart (op de linkerschouder) mogen dragen. Wellicht de bekendste ridder is de Vlaamse schrijver Stijn Streuvels. Everaers is zeer trots dat hij nu ook bij het rijtje van de ridders hoort. Zijn rid derschap geeft hem het privile ge bij elke hofdag aanwezig te mogen zijn. Hij krijgt nu ook uitnodigingen voor allerhande exposities en lezingen die gere lateerd zijn aan het onderwerp de Vos Reynaerde. Studie Everaers studeerde Neder lands en is antiquaar. Hij bezit vele bijzondere uitgaven van het dierenepos. Daarnaast is hij ook schrijver en publiceer de enkele Reynaertuitgaven. Ook werkte "hij mee aan ten toonstellingen over Streuvels en Reynaert. „Je zou wel kun nen zeggen dat ik gespeciali seerd ben in het Reynaertver- haal", zegt Everaers. „Het is langzaam zo gegroeid, ik zou niet eens meer weten wanneer ik voor het eerst het verhaal hoorde en erin geïnteresseerd raakte. Voor zover ik weet, was het altijd al zo." Hypocrisie Het tijdloze van het epos maakte Everaers zo verknocht aan het schrift.,De eerste druk kwam uit in 1280, maar het verhaal is nog steeds actueel. Het behandelt alledaagse on derwerpen als hypocrisie, on derwerpen die nu ook nog pret tig weglezen. Het is briljant geschreven en zit vol dubbele bodems. Steeds als je het leest, ontdek je weer wat nieuws. De onderscheiding die Ever aers, afgelopen zondag in Ru- pelmonde, in ontvangst mocht nemen is een echte vossen staart. „Daar schrok ik wel een beetje van. Ik ben een dieren liefhebber en was altijd in de veronderstelling dat ze na- maakstaarten gebruikten. Niet dus, die staarten worden geïmporteerd uit Polen waar die beesten worden afgescho ten Als ik dat eerder had gewe ten, had ik misschien bedankt voor de eer, maar het was al te laat. Op zich had ik er weinig aan kunnen doen, de vos was toch al dood. En gelukkig hoef je die staart niet vaak te dra gen." AARDENBURG - De provincie Zeeland gaat akkoord met de plannen voor de herinrichting van de Rijksweg N251 van Aardenburg naar Eede in het kader van het verkeersveilig- heidsproject Duurzaam Veilig. Eind 1998 hebben de tekenin gen en bijbehorende uitleg voor de aanpassing van de route ter inzage gelegen en konden gebruikers en omwonenden van het traject hun zienswijze en suggesties schriftelijk kenbaar maken. Een deel van de toen geopperde voorstellen is meege nomen in de planvaststelling. Het gaat onder meer om ver plaatsing van de geplande rotonde bij Smedekensbrugge naar de kruising Oldenweg/Schépendomseweg, een verbre ding van de parallelroute annex fietspad zodat tweerich tingsverkeer mogelijk is, en ook wordt op suggestie van de insprekers de Dopersweg naar het zuiden ontsloten via de westelijke parallelroute c.q. fietspad en aangesloten op het plateau bij de Hazewegeling. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes zag er dinsdag het nut niet van in om een 45-jarige vrouw uit Hulst te straffen voor winkeldiefstallen. De Hulsterse lijdt namelijk al jaren aan kleptomanie. Sinds 1983 hebben de winkeldiefstallen zich opgestapeldDoor haar eetstoornissen wil ze te pas en te onpas eten. Ze gaat dan op dievenpad. Zo stal ze vorig jaar september bij Trekpleister in Hulst snoep goed, maar ook verzorgingsproducten. Twee weken later pas seerde ze bij Albert Heijn met een tas boodschappen de kassa zonder af te rekenen. Officier van justitie F. van Es memoreer de dat de vrouw de diefstal bij Trekpleister amper zes dagen na een veroordeling had gepleegd. Hij eiste een maand voor waardelijke gevangenisstraf. Hij vond verder dat ze niet meer zonder begeleiding mag gaan winkelen. Haar echtgenoot be geleidt haar zoveel mogelijk. Voor haar ziekte wordt ze be handeld in Brugge. Reden voor de politierechter om haar schuldig te verklaren, maar haar geen straf op te leggen. „Het is een moeilijk punt, maar een straf heeft in haar geval geen zin", motiveerde de politierechter zijn beslissing. MIDDELBURG - Een 40-jarige man uit Goes is dinsdag in Middelburg veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. De Goesenaar bedreigde op 3 maart dit jaar in Kloetinge een vrouwelijke arts van Emergis, bij wie hij als pa tiënt in behandeling is. „Ik ga jou pakken, als je met pensioen bent of al eerder", had de verdachte zijn ongenoegen geuit over een beslissing van de arts. Ook had hij zich december vo rig jaar tegenover een activiteitenbegeleidster in dergelijke termen uitgelaten. Acht weken voorwaardelijk vroeg de offi cier van justitie. Die eis vond de politierechter te zwaar aan gezet. Hij oordeelde milder. VLISSINGEN - Mr. Pieter van Vollenhoven brengt vandaag een bezoek aan Zeeland. Hij begint zijn bezoek om 10.00 uur bij de schaapskooi in Nisse, waar hij zal spreken over de aan koop van landbouwgrond voor natuurgebieden. Daarna reist hij door naar Middelburg, waar hij om 14.00 uur het Zeeuws Archief opent. Tenslotte brengt hij een bezoek aan de politie in Middelburg. Van Vollenhoven is voorzitter van de Stichting Maatschappij, Veiligheid en Politie. MIDDELBURG - Een inzamelingsactie voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede onder de gedetineerden van gevangenis Torentijd in Middelburg heeft 345 gulden op geleverd. De directie van Torentijd heeft dit bedrag aange vuld tot 800 gulden. KLOOSTERZANDE - Op het schuttersterrein van Wilhelm Tell in Kloosterzande zijn de Zeeuws-Vlaamse kampioen schappen handboogschieten op de staande wip gehouden. Bij.de viertallen ging Zuiddorpe 2 met de hoogste eer strijken. Eric Merckx uit Sint Jansteen onttroonde zijn broer Hugo bij de persoonlijke titelstrijd. R. Sorber uit Graauw werd jeugd kampioen. Na een eerdere voor selectie kwamen negen viertal len tegen elkaar uit. De winnaar Zuiddorpe en de teams van Westdorpe 2 en Aardenburg 1, plaatsten zich voor de Neder landse titelstrijd die zaterdag 8 juli in Ovezande wordt afge werkt. Bij de inviduele deelnemers gaan naast de kampioen Eric Merckx zijn broer Hugo en G. van Valcke uit Aardenburg naar Ovezande. De Zeeuws-Vlaamse jeugdspelers die aan het NK deelnemen zijn kampioen R. Sorber, M. Morcus uit Sint Jan steen, A. Biddelo (Graauw) en Th. Heijnsdijk uit Aardenburg. Deze jongeren nemen ook als jeugdviertal aan de titelstrijd deel. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Tweede Pinksterdag was het chaos in Hulst. Honder den, voornamelijk Belgi sche automobilisten zoch ten tijdenlang in de binnenstad naar een par keerplaats en zorgden er voor dat de doorstroming van het verkeer in Gentse en Steenstraat vrijwel nihil was. Hulst zat vol, maar desondanks waren er tien tallen parkeerplaatsen on bezet. Plekjes waar bordjes 'voor vergunninghouders' voorkwamen dat Vlaamse dagtoeristen er hun blik de poneerden. door Conny van Gremberghe HULST - Het bestuur van Hulst praat al een kwart eeuw over de verkeers- en parkeerproblemen in de Hulster binnenstad, maar is er tot nu toe niet in geslaagd om een beleid te ontwikkelen waarin iedereen - middenstand, bewoners en dagtoeristen - zich kan vinden. Het wordt hoog tijd dat dit wel gebeurt, omdat steeds meer Vla mingen Hulst links laten liggen. Uit de jaarrekening van de ge meente Hulst over 1999 blijkt dat de revenuen uit de parkeer- gelden zijn afgenomen. Het is slechts een indicatie dat de kooptoeristen het enigszins la ten afweten. In Sluis daarentegen zijn de analyse parkeergelden - en dus ook het aantal bezoekers - nog steeds stijgende. In Hulst mag er hardop niet over gepraat worden, maar fluiste rend durven middenstanders wel eens te zeggen dat het met de Hulster neringdoenden niet echt goed gaat. Volgens PvdA-wethouder P. Weemaes is dat niet zo vreemd. Ondernemers durven niet te on dernemen, omdat er in Hulst al jaren over allerhande opscha- lingsplannen wordt gepraat, maar tot nu toe is nog niets feite lijks gebeurd. „De onzekerheid over wat er gaat gebeuren, werkt als een rem op de investe- ringswens van bepaalde onder nemers. Praten over de BAM- plannen (herinrichting noord oosthoek van de binnenstad - red.) is prima, maar er moeten wel eens knopen doorgehakt worden. En dat gebeurt niet", zegt Weemaes. Die BAM-plan- I nen voorzien in de aanleg van een parkeergarage onder het 's Gravenhofplein, maar niet ie dereen zit daar op te wachten. Begrijpelijk, want dat plein is momenteel in de Hulster bin nenstad het domein van gepar keerd blik. Een garage zou minder plekken opleveren. Su permarkteigenaar Th. Mat- theeuws, die met zijn AH-zaak aan het plein zit, heeft al aange kondigd te vertrekken als de plannen voor een parkeergara ge doorgaan. Doordat het centrum mooi bin nen de omwalling is gevat leent Hulst zich bij uitstek als voet gangersparadijs. In de jaren zeventig kwamen de eerste plannen om het door gaand verkeer uit de stad te houden op tafel, maar de onder nemersverenigingen voelden daar niets voor. Ze meenden dat de kooptoeristen vrij de stad in moesten kunnen en hun auto's gratis moesten kunnen achter laten. Vijftien jaar later probeerde de gemeente Hulst - in het kader van de herinrichting van de bin nenstad - nogmaals de vloedgolf van rijdend materieel ten dele te keren. Dat lukte slechts gedeel telijk. Hulst introduceerde de par keer meter op de Grote Markt, in de Steenstraat en rond de basi liek, maar daar hield het mee op. In de rest van de binnenstad bleef het vrij parkeren gelden. De introductie van de betaald- parkeerzones had tot gevolg dat de werknemers van de banken en andere zaken in de binnen stad hun voertuigen achterlie ten op plekken waar dat gratis kon. In de gewone straten en hofjes dus, waar de bewoners weer be gonnen te klagen over een ge brek aan parkeerruimte. Hulst voerde vervolgens het parkeren voor vergunninghou ders in, waardoor er weer een groot aantal vrije parkeerplaat sen verviel. Recentelijk werd het aantal parkeerplaatsen voor vergunninghouders nog eens drastisch uitgebreid en werden op andere plekken ook parkeer- meters geplant. Allemaal leuk en aardig, maar een duidelijke beleidskeuze is nog steeds niet gemaakt. Als het bestuur de eigen binnen stadbewoners parkeerruimte wil gunnen, dan is daar niets op tegen. Dat de gemeente de resterende parkeerplaatsen in de binnen stad geld wil laten opbrengen, is ook geen zonde. Maar het wordt hoog tij d dat dagtoeristen de be schikking krijgen over voldoen de parkeerruimte in de directe nabijheid van de binnenstad en dat er een goed verwijzingssys teem komt naar plaatsen waar mensen - al dan niet betaald - hun auto kunnen achterlaten. Dat soort zaken is in concur rent-koopstad Sluis al jaren goed geregeld. door Conny van Gremberghe OOSTBURG - De gemeenten Sluis-Aardenburg en Oostburg kunnen gezamenlijk meer be reiken dan afzonderlijk. Door de vorming van één gemeente West-Zeeuws-Vlaanderen kan er meer kennis en vaardigheid in het gemeentelijk huis ge haald worden en dat zal de regio in zijn geheel alleen maar ten goede komen. Dit stelt de Oost- burgse CDA-wethouder R. Leentfaar in een persoonlijke kijk op de herindelingsperike len. Leentfaar vindt het een goede zaak dat de provincie op korte termijn een open procedure tot herindeling start, maar vreest dat gaande dat proces emotio nele uitlatingen van bestuur ders de discussie zullen vertroe belen. Nu al doen in West- Zeeuws-Vlaanderen verhalen de ronde als zou er na herinde ling een nieuw gemeentehuis in Oostburg moeten komen dat 80 miljoen gulden gaat kosten. Leentfaar verwijst dat verhaal resoluut naar het rijk der fabe len. Dat nieuwe gemeentehuis is volgens hem helemaal niet no dig. „Er zijn andere oplossingen te bedenken en dat geld kan be ter gebruikt worden", meent hij Leentfaar weerlegt ook het ge rucht dat de gemeentelijke be lasting in Sluis-Aardenburg driemaal zo hoog zou worden. Als de Stuurgroep Krachtige door Sheila van Doorsselaer HULST - De landelijke partij GroenLinks heeft onlangs een Hulsterse afdeling opgericht. De partij wil meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen voor Hulst in 2002. In 1994 hebben enkele enthou siastelingen ook al geprobeerd een afdeling van GroenLinks op te zetten, maar dit is niet gelukt omdat er te weinig animo was. Ditmaal is het voorzitter Alco Warners gelukt een werkgroep van zeven leden te formeren. Zij zijn allen afkomstig uit Hulst, maar Warners benadrukt dat er ook gezocht wordt naar verte- Gemeenten van mening is dat een herindeling noodzakelijk is, moet de Rijksoverheid daar ook de middelen voor beschikbaar stellen. Gedacht wordt aan zo'n dertig gulden per inwoner"zegt Leentfaar. De wethouder vreest niet dat met de vorming van één grote gemeente West-Zeeuws-Vlaan- deren ('zelfs Sluis mag in de nieuwe naam voorkomen') de afstand tussen burger en be stuur echt groter zal worden. De burger die een paspoort moet hebben moet wellicht iets ver der reizen, maar daar staat te genover dat de dorpsraden, die nu al goed functioneren in West- Zeeuws-Vlaanderen, er zorg voor dragen dat zaken die de in woners direct aangaan bij de bestuurders van de gemeente worden aangekaart. Onderwijs Eén grote gemeente kan, zo schat Leentfaar in, beter econo mische ontwikkelingen sturen dan nu het geval is. Zeker op het gebied van havenontwikkelin gen, visserij en landbouw kan meer kennis in huis worden ge haald. Een driedeling van Zeeuws-Vlaanderen kan ook het onderwijs in de regio goed doen; in het voortgezet onder wijs is momenteel al sprake van een driedeling in eigen voedingsgebieden. Krachten bundeling kan voorts goed uit pakken voor het ouderen-, jon geren- en gehandicaptenbeleid. genwoordigers uit de kleinere kernen. Warners: „We zijn nog niet echt met velen, maar met genoeg om te kijken of het mo gelijk is raadszetels te behalen. De werkgroep gaat zich de ko mende weken vooral richten op de belangenbehartiging van de inwoners van de gemeente, de BAM-plannen voor de Hulster binnenstad en de verkeersvei ligheid in de gemeente. De kersverse partij-afdeling zal zich dinsdagavond 20 juni voor het eerst presenteren aan het publiek. De werkgroep geeft vanaf 20 uur een presentatie in Biljart- centrum Hulst, aan de Bierkaai- straat/Overdamstraat. Hulst reserveert steeds meer parkeerplaatsen voor vergunninghouders, waardoor er te weinig plek over blijft voor dagjesmensen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57