Burgemeester in problemen trekt vaak aan kortste eind Zorgen om Vlaamse vuilovens extra nodig voor i extra nodig voor Zeeuwse Bibliotheek Ecoscope trekt weinig bezoekers Vlastelers blij met goede groei Verdronken dorp Valkenisse als monument voorgedragen Natuurclubs willen volledige opening Haringvlietsluizen zeeuwse almanak EK Provincie ziet geen reden voor meten dioxinegehalte Zeven miljoen gulden Winkeldief aangehouden Zieke fraudeurs elektronisch onder toezicht zeeland 9 woensdag 14 juni 2000 WAARDE - Het college van Ge deputeerde Staten gaat het ver dronken dorp Valkenisse nabij de Schaar van Waarde in de Westerschelde bij het Rijk voor dragen als beschermd archeolo gisch monument. De Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek (ROB) uit Amersfoort steunt het verzoek. De dienst is van me ning dat het dorp als 'monument van de voortdurende strijd van de mens tegen het water een nationale bescherming be hoeft'. Ditschrijft derijksdienst in een begin april aan het pro vinciaal bestuur gezonden brief. Valkenisse verdween in het jaar 1682 tijdens een stormvloed in de golven. De afgelopen jaren zijn er tal van sporen van onder meer resten van de kerk, het kerkhof, een kasteel, een aantal huizen en dijken blootgelegd. Ook verkavelingspatronen en moerneringspunten konden door archeologen worden vast- Het vlas groeit goed, maar nieuwe regels uit Brussel baren telers zorgen. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - De blauwe en witte vlasbloempjes kleuren de Zeeuws- Vlaamse velden weer als een natuurlijk mozaïek. Wie voor dag en dauw opstaat geniet van de felste tinten, want de een- dagsbloempjes verliezen na zonsop gang geleidelijk hun kleur. Als de lucht rond het middaguur ge noeg is opgewarmd door de zon, sterven ze af. Omdat de kop van de plant ver schillende vertakkingen heeft, zijn de bloeiende vlasvelden nog wel een aan tal dagen te bewonderen. De telers kunnen dit jaar tevreden zijnj de opbrengst ligt boven het gemiddelde van de voorgaande jaren, terwijl de vraag naar vlas voor verwerking tot vlaslinnen alleen maar toeneemt. Vol gens vlasteler Karei van Looy uit Koe wacht is de 'goede groeite', zoals dat in vaktermen heet, te danken aan de bij zondere weersgesteldheid van dit jaar. „Begin mei hadden we een relatief war me periode, terwijl er veel regen aan het eind van-de maand is gevallen", zegt de teler. „Enkele percelen zijn te zwaar en dat gaat ten koste van de kwaliteit, maar verder mogen we niet klagen." Verontrustender is daarom het voorne men van 'Brussel' om de Europese vlas telers flink te korten op subsidies. De Europese Commissie stelde onlangs een nieuw vlasreglement op omdat de laat ste jaren zoveel telers gebruik maakten foto Albert Seghers van deze subsidies, dat het budget ruim werd overschreden. Van Looy vindt dat de Nederlandse vlastelers, die voorna melijk in Zeeuws-Vlaanderen en min dere mate op Walcheren en de Bevelan- den hun bedrijven hebben, in het document te zwaar worden aangepakt. „Zeer moeilijk te begrijpen", is zijn oordeel. „Het baart ons grote zorgen. Juist nu de vraag naar milieuvriende lijk geteelde en geweven stoffen als vlaslinnen enorm toeneemt." door Maurits Sep OUDDORP - Natuurorgani saties en sportvissers blijven ijveren voor een volledige opening van de Haringvliet sluizen. Zij zijn blij met het kabinetsbesluit de sluizen op een kier te zetten, maar be schouwen dat vooral als een eerste stap. „Want pas dan wordt het ecologisch even wicht echt hersteld", zegt U. Hassefras van de Vereni ging Natuurmonumenten. Door de sluizen beperkt te openen, kan zout zeewater het Haringvliet en zoet water de zee instromen. Zo wordt een overgangszone met brak water hersteld en ontstaat weer eb en vloed in bijvoor beeld de Biesbosch. Volgens de natuur- en sportvisorga nisaties krijgt het Haring- yliet bovendien de oude functie van kraamkamer voor veel vissen terug. Trek- vissen zoals zalm en zeeforel krijgen toegang tot het Ha ringvliet. De sluizen gaan in 2005 op een kier. Ze gullen 95 procent van de tijd maximaal tien procent openstaan. De natuur- en sportvisorganisa ties blijven ijveren voor de 'variant Stormvloedkering'. De sluizen zijn dan altijd open en gaan alleen dicht bij stormvloed. Het voordeel van deze variant is dat de werking van eb en vloed nog groter wordt en dat gebieden die nu boven water liggen, dan onder water komen te liggen, legt Hassefras uit. „De dynamiek met getemd getij, zoals die nu gaat gel den, is net onvoldoende." De stormvloed-variant kan niet zonder meer worden in gevoerd, merkt Hassefras op. „Er kleven wellicht ook na delen aan. Zout water kan dieper het land in trekken, waardoor de drinkwater voorziening en de water bronnen voor de landbouw verzilten. Of dat zo is, weten we nu niet. Dat moet dus worden onderzocht." door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Vechten, dat kan de Middelburgse burge meester L. H. B. Spar van der Hoek. Het zal hem van pas ko men. Want als burgemeesters in moeilijkheden raken, trekken ze vaak aan het kortste eind. De tijd dat burgemeesters bijna onaantastbare magistraten wa ren, is al lang voorbij. Hoewel hun positie nog steeds een bij zondere is binnen het gemeente bestuur, ze worden immers be noemd door de Kroon, vallen ze zo langzamerhand onder de zelfde mores als gekozen wet houders. Een stuk of twintig burgemees ters zijn de laatste tien jaar voortijdig 'gesneuveld'. Omdat ze te veel declareerden. Omdat ze te diep in het glaasje hadden gekeken. Of omdat ze niet meer met de wethouders of de ge meenteraad door één deur kon den. Onder wijlen minister van Bin nenlandse Zaken I. Dales zijn de gedragsregels voor de burge meesters aangescherpt. Minis ter Dales vond dat burgemees ters een voorbeeldfunctie hebben en daarnaar moeten handelen. Dales heeft in het begin van de jaren negentig een trend gezet, waarvan de voormalige burge meester van Goes, T. R. Sein- stra, het eerste slachtoffer was. Hij had te veel gedeclareerd: 3.900 gulden. Dat was de drup pel. Seinstra lag al niet goed. De Goese burgemeester zou oncol legiaal zijn. Hetzelfde verwijt dat momenteel Spar van dei- Hoek treft. De gemeenteraad stelde Seinstra eerst op non-ac tief, waarna minister Dales hem eind 1992 ontsloeg. Zonder het gebruikelijke predikaat 'eer vol'. Glazen huis Als ex-burgemeester vocht Seinstra later voor de rechter zijn afvloeiingsregeling aan Ju ridisch adviseur P. H. Banda van het ministerie van Binnen landse Zaken schetste toen de 'nieuwe' positie van burgemees ters: „Ze leven in een glazen huis. Als ze zich daar niet naar gedragen, zitten ze met de scherven." De dorpsburgemeester van voor Dales kon zich tenminste nog iets veroorloven. A. A. Schuit, burgemeester van Kortgene kort voor en lange tijd na de Tweede Wereldoorlog, liet illegaal een huis aan het Veerse Meer bouwen door een bevrien de aannemer. Hij vertrok in 1965. Onoirbaar Oud-burgemeester W. L. A. Lockefeer van Aardenburg kon er ook heel wat van. Hij regeerde Aardenburg en dacht zich bijna alles te kunnen permitteren. Tot een deel van de gemeenteraad zich tegen hem keerde vanwege onoirbaar gedrag in het open baar. Lockefeer heeft alle beschuldi gingen aan zijn adres, onder meer over het in de billen knijpen van serveersters, steeds ontkend. Het ministerie van Binnenland se Zaken zag ook geen reden in te grijpen. Toch is Lockefeer weggegaan in 1984, na zijn tweede ambtstermijn. Of burgemeester Lockefeer nu anders aangepakt zou zijn, laat zich raden. Niet alle burgemees ters die in opspraak komen, pakken voortijdig hun biezen, maar het komt wel steeds vaker voor. Vooral door het toedoen van gemeenteraden. Raadsle den stellen zich kritischer op, als een burgemeester in moei lijkheden raakt. Het is de minister van Binnen landse Zaken die uiteindelijk over het ontslag van een burge meester beslist, maar hij laat zich wel door gemeenteraads besluiten leiden. Vertrouwen Als een gemeenteraad het ver trouwen opzegt in een burge meester, is het veelal gebeurd. De meeste burgemeesters trek ken dan hun conclusies. Ze stappen op, dienen zelf hun ont slag in bij Binnenlandse Zaken of proberen weg te komen naar een andere gemeente. Oranje, blanje, beu. door Barend Pelgrim 1JZENDIJKE - De provincie Zeeland ziet geen reden om over te gaan tot een grondige meting van de dioxinegehaltes in lucht en bodem in het grensgebied van West-Zecuws-Vlaanderen. Dierenarts H. van de Vijver uit IJzendijke had daartoe een ver zoek ingediend vanwege de na bije ligging van de vuilverbran dingsovens in Eeklo en Knokke- Heist. Hij zegt ongerust te zijn 1 over het mogelijk uitwaaien van giftige stoffen over Nederlands grondgebied bij wind vanuit het zuidwesten. De twee grote vuilverbran dingsovens liggen nagenoeg te gen de grens van Zeeuws- I Vlaanderen: de installatie Mon- tenay bij Knokke en de oven langs de expresweg tussen Mal- I degem en Eeklo. Van de Vijver zegt dat er op dit moment geen enkele instantie concrete cijfers I kan overleggen over de precieze I hoeveelheid dioxines die beide afvalverbranders uitstoten. „Er i is geen enkele zekerheid. Ik heb literatuur opgevraagd bij zowel Nederlandse als Vlaamse orga- I nisaties maar vrijwel alles is opgesteld in dusdanig vage ter- I minologie dat daaruit geen con clusies gehaald kunnen wor- I den." Als reden voor zijn I verzoek om grondige metingen, verklaart Van de Vijver dat di- oxinevergiftiging bij mens en I dier hele vervelende bijver- I schijnselen veroorzaken. „Bo- I vendien"zo stelt hij,is het een GOES - Een dertigjarige man is dinsdag in Goes in een bouw markt aangehouden nadat hij I was betrapt op het stelen van I twee telefoontoestellen. De Noord-Bevelander kreeg een boete van vij fhonderd gulden Daardoor kan de bibliotheek zelf drie ton per jaar ophoesten. Bevestigt de contra-expertise het advies dan zal dus om vier ton extra subsidie per jaar moe ten worden aangeklopt. Daar van komt 7 8 procent voor reke ning van de provincie en 22 procent voor de gemeente Mid delburg. In het ambtelijk advies voor wordt over de gang van za ken niet zachtzinnig geoor deeld. Het verzoek moet welis waar positief worden behan deld, maar dat is omdat 'het niet zo kan zijn dat de ZB op een ge geven moment haar deuren moet sluiten omdat de verwar ming is uitgevallen of dat er geen boeken meer uitgeleend kunnen worden, omdat de koel installaties van de computers zijn uitgevallen'. „Waarom heeft de ZB zelf nooit eerder aan de bel getrokken?", vragen de ambtenaren zich af. „Wat is er van voorgaande on derhoudsplannen terecht geko men? Waarom heeft de ZB er nooit op aangedrongen om in overleg met de gemeente Mid delburg en de provincie voorzie ningen te treffen waaruit te zij ner tijd het onderhoud en de vervanging konden worden ge dekt?" Volgens Carol heeft de ZB zelf onvoldoende kennis in huis om zo'n kostenpost te zien aankomen. Daarom was juist het bureau ingeschakeld. Afspraken De Kok stelt dat in 1990, bij ver zelfstandiging van de biblio theek, bekend was dat over groot onderhoud en vervanging nog nieuwe afspraken moesten worden gemaakt. „Dat is door geschoven. Op termijn zou het een probleem worden. Die ter mijn loopt nu af." Tegenover kritische passages staat de aan beveling aan het te verwachten subsidieverzoek tegemoet te komen. Het dagelijks provincie bestuur bespreekt de problema tiek tijdens de Voorjaarsconfe rentie. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek (ZB) in Middelburg heeft de komende tien jaar ze ven miljoen gulden extra nodig voor groot onderhoud en ver vanging van installaties. Hoe wel provinciale ambtenaren kritisch oordelen over de kos tenpost die zich eind vorig jaar plotseling aandiende, vindt ge deputeerde G. de Kok (cultuur) dat deze niet uit de lucht komt vallen. „De Zeeuwse Biblio theek, de provincie en de ge meente Middelburg wisten sinds 1990 dat er nog een los eindje lag. Nu is het urgent ge worden dat te regelen." Nadat vorig jaar één van de twee koeltorens van de biblio theek uitviel, heeft een advies bureau onderzoek gedaan naar onderhoud en vervangingen. Dat heeft geresulteerd in een nieuw plan voor groot onder houd en vervanging van instal laties. Wordt dat uitgevoerd, dan kost dat van 2001 tot 2010 jaarlijks 700.000 gulden, bo venop de post van 240.000 gul den die nu op de begroting staat voor onderhoud en vervanging. Volgens hoofd financiën B. Ca rol van de ZB gold voor de ver- warmings- en de koelinstalla ties van het vijftien jaar geleden opgeleverde gebouw een te lan ge afschrijvingstijd. Wat in vijf tien jaar is afgeschreven moet nu in tien jaar gebeuren. Voeg daarbij prijsstijgingen en het bedrag van zeven milj oen is ver klaard. Tenminste, volgens het adviesbureau. Omdat de ZB ook geschrokken is van het bedrag, is het bureau Bravenboer Scheers aan het werk gezet om een contra-expertise te maken. Extra subsidie Daaruit moet blijken of het be drag niet omlaag kan. Boven dien heeft de ZB door een ver snelde afschrijving inmiddels financiële ruimte gevonden. door Ali Pankow RENESSE - Het gaat niet goed met het gloednieuwe Ecoscope in Renesse. Het recreatief milieucentrum trekt sinds de of ficiële opening twee weken ge leden weinig bezoekers. De aan tallen blijven ver achter bij de verwachtingen. Voor een slui tende exploitatie zijn veertig duizend bezoekers per jaar ver eist. Volgens directeur L. Jacobs bezochten tijdens het pinkster weekend slechts circa honderd mensen Ecoscope. Jacobs is vast van plan daar ver andering in te brengen. Zo zijn vandaag alle medewerkers van de VW-kantoren op Schou- wen-Duiveland en onderne mers in het toeristisch en recreatieve bedrijfsleven uitge nodigd om tijdens een happy hour persoonlijk kennis te ko men maken met het recreatieve milieucentrum. „Het is van be lang dat deze mensen goed op te hoogte zijn van wat Eco scope te bieden heeft en dat zij de toeristen daarvan op de hoogte brengen en er tevens en thousiast voor maken", vindt Jacobs. Volgens Jacobs ontbreekt het ook nog aan de toeristische be wegwijzering naar de nieuwe elk-weer-voorziening. Die zou hij graag verbeterd zien. Zo wil hij zich sterk maken voor ver wijzingsborden op het transfe rium en op andere locaties waar veel mensen langskomen. „Ik had me daar al eerder mee bezig willen houden, maar bij het op starten van een nieuwe organi satie als deze, zijn er plotseling zoveel ad hoe dingen te regelen, dat ik aan die verwijzingsbor den nog niet ben toegekomen." Computerspelletjes De weinige bezoekers die in middels wel Ecoscope hebben aangedaan, blijven gemiddeld twee a drie uur. Volgens Jacobs nemen de meesten van hen ruim de tijd om via interactieve com puterspelletjes allerlei zaken te weten te komen over thema's als landbouw, natuur, milieu en in dustrialisatie. Het centrum is gericht op kinde ren en volwassenen, van jong tot oud. Jacobs is tot nu toe wel te vreden over de belangstelling van groepen schoolkinderen. Zij blijken zich in Ecoscope ook prima te vermaken met de ge avanceerde computerspellen, een flitsende mountainbike die rode letters doet oplichten en informatie verschaft over de si tuatie van het milieu. Stresssituaties Enerzijds betreurt de directeur het achterblijven van de aantal len individuele bezoekers, anderzijds is hij blij dat de me dewerkers tijdens het pinkster weekend niet met stresssitua ties zijn geconfronteerd. Het personeelsbestand in Ecoscope is opgebouwd uit bijzondere doelgroepen. Verstandelijk ge handicapten van Het Gors ver zorgen het horecagedeelte en onderhouden de tuinen. Voor de overige functies worden lang durig werklozen (WlW'ers) in geschakeld. Door de geringe toeloop van bezoekers kregen de medewerkers wel de kans zich in alle rust in te werken in hun nieuwe baan. MIDDELBURG - Een 70-jarige man en een 64-jarige vrouw uit Oud-Vossemeer kregen gisteren in Middelburg een bijzondere straf opgelegd. De verdachten, die wegens uit keringsfraude waren veroor deeld tot werkstraffen, kregen elektronisch toezicht opgelegd. De politierechter kwam giste ren tot die beslissing, omdat beiden door medische proble men niet in staat zijn om onbe taalde arbeid te verrichten. Reclasseringsmedewerker T. Haverkamp sprak op de zit ting van een unicum voor Zee land. De man en de vrouw staan res pectievelijk zes maanden en drie maanden onder elektro nisch toezicht. stof die je niet proeft of ruikt, maar het lichaam neemt het wel op door voeding of inademing." Met de cijfers die verstrekt wor den door de officiële Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) neemt Van de Vijver vooralsnog geen genoegen. Hij krijgt welis waar gehoor op zijn vraag om informatie bij overheidsinstan ties, maar niet één kan hem hon derd procent garanderen dat er geen risico's 1deven aan het ver werkingsproces van de twee ovensD aarom pleit hij voor een grondig onderzoek op Neder lands grondgebied door een Ne derlands instituut. Milieu-inspecties De provincie Zeeland ziet ech ter geen aanleiding om dat te doen. Gedeputeerde Staten wij zen er op dat Vlaamse metingen in de buurt van Knokke geen verhogingen van het dioxinege halte in lucht of bodem oplever den en dat in Eeklo weliswaar een verhoging is geregistreerd, maar dat die ruim onder de maximaal toegestane waarde ligt. Verder voert de provincie aan dat de technische voorzie ningen van beide ovens in orde zijn volgens gegevens van de re gionale milieu-inspecties van de provincies West- en Oost- Vlaanderen. „Op basis van de beschikbare informatie mag worden afgeleid dat er geen re den is om te veronderstellen dat er sprake is van een extra risico of dat het gewenst is meer in zicht via metingen te verkrij gen", schrijven GS aan Van de Vijver. De IJzendijkse dierenarts zegt niet uit te zijn op het veroorza ken van paniek onder de bevol king van West-Zeeuws-Vlaan- deren, maar hij zou graag zien dat de Nederlandse overheid zijn verantwoordelijkheid nam. „De integriteit van metingen is zeer belangrijk. Er staat ner gens wanneer gemeten is en on der welke omstandigheden. Het gaat mij om de pieknorm, niet om de gemiddelden. Ik wil nu eerst het oordeel van GS op mijn gemak bestuderen voor ik beslis over vervolgstappen." De vuilverbrandingsoven van Knokke. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55