Ton subsidie voor caissonmuseum Echtpaar heeft 60 jaar alles voor elkaar over Fiets straks veilig voor één piek Vluchtelingetjes uit Ambon maand te gast in Nederland Hansweerter hoeft niet op hereniging met eega te rekenen Vlissings college op de bres voor bouw bij hotel Britannia Nieuwbouw dorpshuis kost ruim vier miljoen zeeland woensdag 14 juni 2000 sb 22 Straattheater op Markt Goes Schoolsport Olympiade 2000 op velden Goes Watersnoodmuseum Ouwerkerk waarschijnlijk nog deze zomer open Nota Bene en More Subiet in Ovezande door Kim Toering VLISSINGEN - Kinderen uit de vluchtelingenkampen op Am- bon krijgen in augustus de kans om een maand naar Nederland te komen. Het gaat om vijftien kinderen tot en met twaalf jaar. De Molukse welzijnsstichting Mae Uku en Werkgroep Maluku uit Oost-Souburg willen hun steun aan het project tonen door een kind bij een Moluks gastge zin op Walcheren onder te bren gen. Het initiatief voor de vakantie is genomen door de non-gouver nementele organisatie Baileo Maluku, die zich inzet voor de burgerslachtoffers van de oor log op Ambon. De organisatie heeft TitanE, een Utrechtse stichting voor ontwikkelingssa menwerking op de Molukken, gevraagd de kinderen onder te brengen bij Molukse gastgezin nen in Nederland. Ook de Stich ting Pax Christi Kinderhulp be veelt het project aan. De beslissing van Mae Uku en de werkgroep Maluku om mee te- werken met het project is pas vorige week gevallen. Dat is de reden dat het informatiebulle tin over de actie alleen in de Mo lukse wijken in Walcheren is verspreid, zegt Nico Lopulissa van Maluku. ,,Er was een enor me tijdsdruk. In drie dagen moesten we alles regelen." Het project staat niet op zichzelf. Beide groepen bekommeren zich al lang om het lot van de mensen op de Molukken. „Ei genlijk is dit een verlengde van onze eerdere kleding- en fles- senactie. Het is een doorlopende zaak. Dit initiatief vind ik mooi omdat ik denk dat het heel goed is voor die kinderen om even uit hun omgeving weg te zijn. Daar door kunnen zij misschien de trauma's van de oorlog even ver geten", aldus Lopulissa. Selectie Het selecteren van de kinderen uit de vluchtelingenkampen is in handen van Baileo Maluku. Uit al die kinderen vijftien ge lukkigen zoeken, zal nog een moeilijke opgave worden. Lo pulissa: „Ik weet niet hoe ze dat doen. Ons werk is gericht op het kind hier. Voor eventuele steun bij het omgaan met traumati sche kinderen hebben we zelfs de hulp ingeroepen van drie me dewerkers van het asielzoekers centrum in Middelburg. Het gastgezin in Walcheren wordt wel door Mae Uku en Werk groep Maluku geselecteerd, in samenwerking met Stichting TitanE." De vakantie kost ongeveer 2500 gulden per kind. „Dit zijn voor al de kosten van het vervoer naar Nederland", zegt Lopulis sa. GOES - Het Leerdammer straattheater geeft vrijdag 23 juni een voorstelling op en rond om de Grote Markt van Goes. Tussen vier en zes treedt een keur aan artiesten op, waaron der een vuurspuwer, muzikan ten en kunstenaars op gele bakfietsen. De initiatiefnemers, waaronder plaatselijke horeca ondernemers, willen talent uit de omgeving een kans geven voor een groter publiek op te treden. Het theater bezoekt nog vijfentwintig andere markten en pleinen in Nederland. Be langstellenden kunnen zich aanmelden. GOES - De Goese Sportraad houdt op maandag 19 en dins dag 20 juni met betrokken vrij willigers, de gemeente Goes en het Cios, in samenwerking met twintig basisscholen het jaar lijkse sportfestijn de School sport Olypiade 2000. Op sportpark Het Schenge wordt aan korfbal, slagbal, hoc key, tennis en atletiek gedaan. Als afsluiting van de dag wordt een Spannende Scholen Esta fette gehouden, die ook meetelt voor het eindklassement van de Schoolsport Olympiade. De winnende school ontvangt een wisselbeker en er wordt een pre- sentatieprijs uitgereikt. Ook krijgen alle deelnemende kin deren een presentje. doorFamke van Loon OUWERKERK - De Stichting Caissons Ouwerkerk krijgt van de provincie Zeeland honderd duizend gulden voor de inrich ting van het Museum Waters nood 1953. Gedeputeerde Staten (GS) heeft dinsdag be sloten de eenmalige subsidie, waar de stichting om gevraagd had, toe te kennen. Het gevolg van deze belangrijke financiële impuls is dat het museum waar schijnlijk nog deze zomer de deuren opent voor het publiek. GS zijn van mening dat het mu seum in Ouwerkerk niet alleen van cultureel en economisch be lang voor de directe omgeving van het dorp op Schouwen-Dui- veland zelf is. Het museum krijgt vanwege de opzet en de ligging, bij de caissons van Ou werkerk, 'de sfeer van een me morial' en dient daarmee een 'provinciaal belang'. Naast de monumenten ter nage dachtenis aan de slachtoffers en de verschillende boeken die OVEZANDE - Tijdens de ker mis, wielerronde en solexrace op zondag 18 juni in Ovezande treden twee bands op: Nota Be ne en More Subiet. Nota Bene is een nieuwe Wal- cherse band, waarin oud-leden van In Geval van Noot en Plan Bee elkaar hebben gevonden. De formatie bestaat uit Frank Engels (toetsen), Rinus Wijgman (gitaar), Peter Veen (drums), Marc Smolders (bas) en de Spaans-Nederlandse zange res Isabelle Garcia. Zij spelen vlotte, stevige rockmuziek met eigenzinnige teksten. More Subiet is een semi-akoes- tische popband met Peter Jon- gepier (gitaar), Jan Koopman (drums), Jan Felius (bas) en In- grid Jongepier (zang). Recent verscheen de demo Engine parts. De optredens zijn tussen 15.00 en 19.00 uur. Bij slecht weer spe len de bands in jongerencen trum De Klomp; bij goed weer op het buitenterras. over de overstromingen van 1953 zijn uitgebracht, zal het museum volgens de provincie een substantiële bijdrage leve ren aan de herinnering aan de watersnoodramp Opzet Van doorslaggevende betekenis is dan ook de opzet van het mu seum, waarin aandacht wordt geschonken aan zowel de slachtoffers als de overlevenden en hulpverleners. „Hierdoor ontstaat in Zeeland één plek waar het menselijke verhaal van de ramp verteld wordt", zo staat in de nota de motivatie voor de subsidie te lezen. Het bestuur van de Stichting Caissons Ouwerkerk kan opge lucht ademhalen nu de provin cie met de bijdrage over de brug is gekomen. Het tekort aan fi nanciële middelen leek lange tij d de geplande opening van het museum in Ouwerkerk op 1 juli dit jaar in de weg te staan. Omdat subsidies van gemeente en provincie op zich lieten wachten, waren ook bedrijven terughoudend met het toezeg gen van financiële steun. „De inrichting van het museum was hier door min of meer tot stil stand gekomen", legt R. Geluk, voorzitter van de Stichting Caissons Ouwerkerk, de effec ten van het geldtekort uit. De bestuursleden hielden zelfs al rekening met de mogelijkheid dat de opening een jaar uitge steld zou moeten worden. Blijdschap Geluk steekt haar blijdschap niet onder stoelen of banken wanneer het goede nieuws haar ter ore komt. „In zeer grote spanning hebben we hierop zit ten wachten. Dit is echt zo be langrijk voor het museum", zegt zij in een eerste reactie. Zij hoopt dat het vertrouwen van de provincie andere sponsors het laatste duwtje in de rug zal ge ven. Met de subsidie van de pro vincie op zak kan de stichting de inrichtingsplannen van het Po dium Bureau voor Educatieve Communicatie uit gaan voeren. „We gaan nu alles op alles zetten om eind j uli de deuren te kunnen openen", stelt R. Geluk tevre den. De caissons waarin het museum is gevestigd. foto Aero Lin Photo door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Bouwvakkers zijn druk bezig met de bouw van een fietsenstalling in de parkeergarage aan het Scheldeplein. Wethouder Meijers neemt de stalling op 23 juni officieel in ge bruik. Fietsers kunnen hun rijwiel tijdens winkeluren in de stal ling parkeren. Het gebruik van de fietsenstalling kost een gulden per dagdeel. Voor dat bedrag staat de fiets droog en wordt hij bewaakt. Het is ook mogelijk om kleine reparaties in de stalling te laten uitvoe ren. De fietsgarage, die een eigen ingang aan de Hellinglaan krijgt, biedt plaats aan negentig fietsen en tien bromfietsen. Werkplaatsen Walcheren gaat de fietsenstalling de komende twee jaar exploiteren. De gemeente Vlissingen betaalt naast de jaarlijkse exploitatie kosten, twee ton voor de bouw van de stalling. Aan de Helling- baan is al een fietsenstalling, maar die is niet overdekt en niet be waakt. door Jan van Ommen DEN HAAG - De kans dat de Pakistaanse huwelijksakte van een man uit Hansweert alsnog door het ministerie van Buiten landse Zaken (Buza) zal worden erkend is nihil. Tijdens de zit ting van een rechtszaak bij de Raad van State in Den Haag zei de woordvoerder van Buza dat de huwelijksakte een vervalsing Maar de advocaat van de Hans- weertenaar zei dat de huwe lijksakte in 1996 door de gemeente Reimerswaal is geac cepteerd en daarmee gelegali seerd. Buza liet de akte in 1997 in het kader van een hereni gingsprocedure in Pakistan in houdelijk onderzoeken en kwam tot de conclusie dat het om een vervalsing ging. Overi gens worden dergelijke aktes uit zogeheten 'aangewezen pro- bleemlanden' pas vanaf april 1996 op hun echtheid onder zocht. De acceptatie van de akte door Reimerswaal vond voor het ingaan van de onderzoeks- verplichting plaats. De advocaat van de man uit Hansweert vindt dan ook dat de akte niet alsnog door Buza kan worden afgewezen als deze al in de burgerlijke stand van Rei merswaal is opgenomen. Staatsraad B. van Wagtendonk vroeg aan zijn advocaat of Buza niet in zijn recht stond om de ak te alsnog te controleren omdat het immers om een andere, zo geheten MW-herenigingspro- cedure ging. De advocaat er kende dat, maar wees wederom op de eerdere acceptatie die niet zonder meer teruggedraaid mag worden. De advocaat wees er nog op dat daarmee ook het vertrouwens beginsel wordt geschonden. Daarop betwijfelde staatsraad R. Loeb of er van door Buza ge schonden vertrouwen gespro ken kan worden als er documen ten vervalst blijken te zijn. Ook dat moest de advocaat beamen, maar hij meende dat het een taak van de officier van justitie en niet van Buza is om eventuele valse gegevens in de burgerlijke stand aan te tonen. Overigens klopte de geboorteakte van de vrouw van de Hansweertenaar wel. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen blijven van mening dat een aanvullend windhin- deronderzoek nieuwbouw van hotel Britannia aan de boule vard niet in de weg mag staan. Het college schrijft dat aan de Raad van State. Enkele maanden geleden stap ten omwonenden van hotel Bri tannia naar de Raad van State om een wijziging van het be stemmingsplan tegen te hou den. Om de wijziging goed te kunnen beoordelen, vroeg de af deling bestuursrechtspraak ad vies aan de Stichting Advise ring Bestuursrechtspraak voor Milieu en Ruimtelijke Ordening (STAB). Die concludeerde dat er onvoldoende onderzoek is ge daan naar de windhinder, die wordt veroorzaakt door de uit breiding en verbouwing van Britannia. Volgens het advies van de STAB is een windtunnel- onderzoek nodig. Volgens het college valt de ver- wachte windhinder in twee de len uiteen: windhinder bij de doorgang tussen het hotel en de bestaande bebouwing en de nieuwe entree en de windhinder in de directe omgeving. De over last bij de entree is weggeno men, doordat er aan de luwe kant van het hotel een tweede toegang is gepland. Met de windoverlast in de directe om geving valt het wel mee, conclu deren burgemeester en wethou-1 ders. Volgens het KNMI is er per jaar slechts 628 uur sprake van windkracht 6 en 210 uur van windkracht 7. Windkracht 8 komt maar 28 uur per jaar voor. In de parkeergarage aan het Vlissingse Scheldeplein wordt een bewaakte fietsenstalling aangelegd waar ook kleine reparaties wor den verricht. foto Ruben Oreel door Ingrid Huibers HANSWEERT - De plannen voor de bouw van een nieuw multifunctioneel centrum in Hansweert vallen twee miljoen gulden duurder uit dan door de gemeente Reimerswaal is be groot. De toekomstige gebrui kers denken voor hun droomge- bouw maximaal 4,5 miljoen gulden nodig te hebben. Een werkgroep bestaande uit bewoners en vertegenwoordi gers van het Hansweertse ver enigingsleven is al vanaf eind vorig jaar bezig een plan te ma ken voor een multifunctioneel dorpshuis. Dit buurtnetwerk staat onder leiding van Hayati Akdag van de provinciale wel- zijnsinstelling Scoop. Hoewel de gemeentebestuur ders vooraf best ideeën hadden over de vorm en plaats van een nieuw dorpshuis, kreeg het dorpsforum de vrije hand. Dat heeft nu geleid tot een drietal voorstellen, die vervolgens door architect Levien de Putter uit Goes verder zijn uitgewerkt. Zo ligt er een tekening voor een dorpshuis gekoppeld aan de twee basisscholen de Eendracht en de Keeten, middenin het dorp. Ook is er gekeken naar een mul tifunctioneel gebouw op de plek van het huidige dorpshuis Kaj Munk aan de Kerklaan. Dat le vert nog eens een tweetal vari anten op. In het ene geval wordt ook obs De Eendracht aange past. Daar zouden alle educa tieve instellingen, zoals bijvoor beeld de peuterspeelzaal en de naschoolse opvang kunnen worden samengevoegd. Het nieuwe dorpshuis zou in dat geval alleen een onderkomen bieden aan sociaal/culturele voorzieningen, als bijvoorbeeld de bibliotheek, volksdansver eniging Scaldis en muziekver eniging Scheldegalm. Een derde mogelij kheid is dat al deze func ties worden samengevoegd in één gebouw. De scholen worden dan helemaal buiten het plan gehouden. „Op basis van de door de werk groepleden ingeleverde wen senlijsten zijn we aan de slag gegaan", vertelt Akdag. „Uit eindelijk rolden er twee locaties en drie plannen uit de bus. Daarmee zijn we aan het reke nen gegaan en dan blij kt dat er 4 tot 4,5 miljoen gulden nodig is. Dat bedrag verschilt per variant niet zo veel." Zomer Het is de bedoeling dat het buurtnetwerk in of meteen na de zomer de uitgewerkte vari anten nogmaals bekijkt. Akdag: „Wij zullen proberen een keuze te maken, maar uiteindelijk is het laatste woord aan de poli tiek. Zij moeten beslissen welke locatie de voorkeur heeft en of er meer geld beschikbaar komt." Het college van burgemeester en wethouders heeft zich nog niet over de plannen gebogen. Naar verwachting zal het on derwerp op zijn vroegst komend najaar op de agenda van de raad verschijnen. Het jubilerende paar Meijer-GIerum: „We zijn ontzettend trots op de kinderen die er nog zijn. Zij geven ons de kracht om door te gaan." foto Willem Mieras door Michelle Koek GOES - „Het is ontzettend snel gegaan maar nu het zover is, voelt het heel bijzonder", zegt mevrouw J. Meijer-GIerum. In hun knusse woning aan de Nas- saulaan in Goes vierden zij en haarman dinsdag hun 60-jarige huwelijk. Hun geheim: meer ge ven dan nemen en alles voor el kaar over hebben. Het echtpaar leerde elkaar in 1938 kennen in de bus naar Goes. Meneer Meijer woonde destijds in Schore en mevrouw Meijer in 's-Gravenpolder. Bei den werkten in de Middelburg sestraat in Goes. Meneer als boekhouder bij bouwmateria- lenleverancier De Jager Tolhoek en mevrouw als dienst bode in een woning aan de over kant. Na een verkering van twee jaar trad het paar op 13 juni 1940 in het Goese stadhuis in het huwe lijk. Meneer Meijer werkte bijna vijftig jaar bij De Jager Tolhoek, waar hij in 1932 als 13-jarige begon. Hij klom op van kan toorbediende tot manager. Daarnaast was hij 29 jaar actief als kerkenraadslid. In 1972 kreeg hij een gouden eremedail le in de orde van Oranje Nassau. Mevrouw Meijer onderhield het gezin en deed dertien jaar vrij willigerswerk in bejaardenhuis de Randhof Het echtpaar heeft acht kinde ren, waaxwan er drie zijn oveide- den. Meneer en mevrouw Meij er: „Op een dag als deze missen we ze verschrikkelijk. Van bin nen doet het pijn. We zijn ont zettend trots op de kinderen die er nog zijn. Zij geven ons de kracht om door te gaan. Wat er ook gebeurt." Inmiddels is het echtpaar geze gend met 18 kleinkinderen en 19 achterkleinkinderen. In juli wordt een groot feest ter ere van het jubileum gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 48