Schouwen wil af van oude plannen Komst wooncomplex verdeelt Scharendijke PZC Scharendijkenaren willen fietspaden PZC Schouws college wil woningbouwplan in Haamstede aanpassen Regels asverstrooiing op Schouwen roept vragen op bij fracties Rechter wil inzamelen scheepsafval aan wal vooralsnog toestaan zeeland 21 Eenduidige regelgeving moet burger meer duidelijkheid bieden Brandweer houdt open dag Drankrijder ontloopt straf niet Van Vollenhoven bezoekt Zeeland Rechter mild voor eetverslaafde Agressieve Goesenaar bestraft Gedetineerden helpen Enschede Internetsite over waterbesparing Rommelmarkt in Zonnemaire Luctor et Emergo geeft grasconcert in Renesse Architectuurdag woonvormen voor ouderen woensdag 14 juni 2000 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De bezem moet door de bestemmingsplannen op Schouwen-Duiveland. In tien jaar tijd wil de gemeente a raison van - voorlopig - drie mil joen gulden het aantal bestem mingsplannen terugbrengen i van ruim honderddertig naar veertig, de plannen up to date maken en als het even kan tege- lijkertijd ook digitaliseren. Het woud van bestemmings plannen, waarin staat wat waar wel en niet mag voor wat betreft het gebruik van grond en ruim te, is een erfenis van de voorma lige zes Schouwse gemeenten, die in 1997 samensmolten tot één gemeente Schouwen-Dui veland. Een deel van de bestem mingsplannen werd twintig jaar geleden opgesteld en is in middels hopeloos verouderd. Met name voor wat betreft het buitengebied brengt dat risico's met zich mee. Het kan zijn dat I verouderde bestemmingsplan nen buitengebied onvoldoende drempels tegen ongewenste ontwikkelingen - zoals nieuw- vestiging van intensieve vee- I houderij - in zich hebben. Daar om wil het dagelij ks bestuur van Schouwen-Duiveland aller- :l eerst de bestemmingsplannen -I buitengebied samensmeden tot één, onderverdeeld in drie deel- plannen landelijk gebied. De Structuurvisie Schouwen-Dui- I veland is daarbij de leidraad. Voor wat betreft de recreatiege- 1 bieden wordt uitgegaan van zes 1 bestemmingsplannen voor de Kop van Schouwen en twee j voor Scharendijke, Den Osse, 1 BruinisseenOuwerkerk. Alle 21 I woonkernen op Schouwen krij- J gen een eigen bestemmings- j STAVENISSE - De brandweer j van Tholen houdt zaterdag 17 juni een open dag voor potentië- I le nieuwe vrijwilligers. Alle I blusgroepen verzorgen demon straties die een beeld geven van 'j het werk bij de brandweer. Er zijn in totaal acht nieuwe vrij- 'j willigers nodig. De open dag wordt gehouden aan de haven in 1 Stavenisse en duurt van 13.30 tot 16.00 uur. plan. Voor verschillende over het eiland verspreidliggende bedrijventerreinen komen zes bestemmingsplannen. Doel van de hele operatie is een overzichtelijk geheel te krijgen met eenduidige regels. Tussen de bestemmingsplannen van de voormalige gemeenten bestaan onderling nogal wat verschillen in opzet en dat maakt het er voor de burger niet duidelijker op. Door in de nieuwe bestem mingsplannen, die ontstaan door het samenvoegen van de oude, in te spelen op de actuele behoeften en eisen hoopt de ge meente de burger meer duide lijkheid en rechtszekerheid te kunnen bieden. Het actualiseren van de bestem mingsplannen is een enorme klus. Daarom is voor de operatie tien jaar uitgetrokken. In die tien jaar wil de gemeente ook proberen zoveel mogelijk van de aangepaste bestemmingsplan nen te digitaliseren. In de prak tijk houdt dat in dat papieren plannen in de computer inge voerd worden en door middel van moderne communicatie technieken snel gegevens uit zo'n plan boven water gehaald kunnen worden. Digitaliseren Voor wat betreft het digitalise ren van bestemmingsplannen loopt Zeeland voorop, maar daar dient wel bij aangetekend te worden dat er nu alleen nog sprake is van de intentie om te komen tot afspraken omtrent het digitaliseren van bestem mingsplannen. Het dagelijks gemeentebestuur van Schou wen-Duiveland gaat ook nog niet verder dan het aangaan van een inspanningsverplichting. De startnotitie actualisering bestemmingsplannen komt woensdag 21 juni aan de orde in de vergadering van de commis sie grondgebiedszaken, ruimte lijke ordening en economische zaken. Oordeelt de commissie positief, dan wordt een plan van aanpak gemaakt. Het is dan de bedoeling dat nog voor het ein de van dit jaar offertes worden aangevraagd bij stedebouw- kundige bureaus, zodat in de loop van 2001 daadwerkelijk begonnen kan worden met het tienjarenplan. De commissie vergadering wordt gehouden in de kantine van het gemeente huis en begint om 19.30 uur. De Elkerzeeseweg is in de ogen van de Scharendijkenaren bijzonder onveilig voor fietsers. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Op de Elkerzeeseweg en de Zwaardwegbij Scharendijke moet een fietspad komen en het liefst zo snel moge lijk. Dat is een vurige wens van de inwoners van Scharendijke, zo bleek dinsdagavond tijdens de vergadering van de dorpsraad. De verkeerssituatie op de Elkerzeeseweg is de inwoners van het Middenschouwse dorp al jaren een doorn in het oog. De onder ver antwoordelijkheid van de toenmalige ge meente Middenschouwen aangelegde drempels en versmallingen drukken het tempo van de automobilisten wel, maar dat is de Scharendijkenaren niet genoeg. De weg is, zo wordt geoordeeld, nog steeds een toonbeeld van onveiligheid voor fiet sers. In september 1999 pleitte de dorpsraad in een rapport over verkeersknelpunten in en om Scharendijke al voor de aanleg van genoemde fietspaden. Tastbaar resultaat of concrete toezeggingen heeft dat echter nog niet opgeleverd. Het liefst willen de inwoners van Scharen dijke helemaal geen doorgaand autover keer meer over de Elkerzeeseweg, maar de aanleg van een rondweg lijkt verder weg dan ooit. Volgens dorpsraadvoorzitter G. Cobussen heeft de rondweg de eerstkomen de tien tot vij ftien j aar geen prioriteit bij het Rijk en de provincie. „En dan kan de ge meente wel van alles willen, maar zonder hun medewerking wordt het toch erg moei lijk", constateerde Cobussen gisteravond. Strijdbaar voegde hij er aan toe dat de dorpsraad in ieder geval alles in het werk zal stellen om te proberen de rondweg hoger op de politieke agenda te krijgen. Tijdens de dorpsraadsvergadering werd te vens aandacht gevraagd voor de verkeerssi tuatie op de Dijkstraat. Volgens Dijkstraat- bewoner S. Hart heeft de straat bijzonder veel last van vrachtverkeer. Verkeerd ge parkeerd staande auto's bemoeilijken het manoeuvreren van de vrachtwagens, zodat de bewoners van de Dijkstraat veel langer dan hun lief is, worden getrakteerd op die- seldampen. Hart: „En er wordt niets wegge sleept. Er gebeurt helemaal niets." Wat het in zijn visie nog erger maakt, is het feit dat de motoren van de trucks tijdens laden en lossen soms een half uur of langer blijven draaien. „En ik wordt daar echt een beetje gestoord van", klaagde Hart zijn nood. Parkeerverbod Hart pleitte voor betere controle op het par keerverbod in de Dijkstraat en een verbod op het laten draaien van de motor tijdens la den en lossen. Dorpsraadvoorzitter Cobus sen hoorde Harts verhaal welwillend aan, maar toonde zich niet bijster optimistisch. „Ik vrees dat vrachtwagenchauffeurs zich niets van zo'n verbod aan zullen trekken. Maar we zullen uw klacht in ieder geval on der de aandacht van de gemeente brengen", beloofde Cobussen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 37-jarige man uit Zierikzee voor dronken rijden ver oordeeld tot acht maanden rijontzegging plus vier maanden voorwaardelijk en veertig uur werkstraf. Het verweer van raadsman H. van Rijkeren over de slordigheden in het proces verbaal kon de politierechter niet overtuigen. VLISSINGEN - Mr. Pieter van Vollenhoven brengt vandaag een bezoek aan Zeeland. Hij begint zijn bezoek om 10.00 uur bij de schaapskooi in Nisse, waar hij zal spreken over de aan koop van landbouwgrond voor natuurgebieden. Daarna reist hij door naar Middelburg, waar hij om 14.00 uur het Zeeuws Archief opent. Tenslotte brengt hij een bezoek aan de politie in Middelburg. Van Vollenhoven is voorzitter van de Stichting Maatschappij, Veiligheid en Politie. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes zag er dinsdag het nut niet van in om een 45-jarige vrouw uit Hulst te straffen voor winkeldiefstallen. Sinds 1983 hebben de winkeldiefstallen zich opgestapeld. Door haar eetstoor nissen wil ze te pas en te onpas eten. Ze gaat dan op dievenpad. Officier van justitie F. van Es eiste een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf. Hij vond verder dat ze niet meer zonder begeleiding mag gaan winkelen. Haar echtgenoot begeleidt haar zoveel mogelijk. Voor haar ziekte wordt ze behandeld in Brugge. Reden voor de politierechter om haar schuldig te ver klaren, maar haar geen straf op te leggen. MIDDELBURG - Een 40-jarige man uit Goes is dinsdag in Middelburg veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. De Goesenaar bedreigde op 3 maart dit jaar in Kloetinge een vrouwelijke arts, waarbij hij als patiënt in Emergis onder behandeling is. Ook had hij zich december vo rig jaar tegenover een activiteitenbegeleidster in dergelijke termen uitgelaten. MIDDELBURG - Een inzamelingsactie voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede onder de gedetineerden van gevangenis Torentijd in Middelburg heeft 345 gulden op geleverd. De directie van Torentijd heeft dit bedrag aange vuld tot 800 gulden. De ramp in Enschede was binnen de mu ren van Torentijd gesprek van de dag. Daarom liet het bestuur van de gedetineerdencommissie een formulier rondgaan waarop ieder van de honderdvierenveertig gevangenen kon aangeven wat hij wilde missen voor de nationale actie Steun Enschede giro 777. De gedetineerden, die 27 gulden per week verdienen, kwamen tot het bedrag van 345 gulden. VLISSINGEN - De middelbare technische opleiding van het ROC in Vlissingen heeft een interactieve internetsite laten ontwikkeien over waterbesparende installatie-technieken. De school heeft bij de laatste uitbreiding gekozen voor water besparende technieken, zoals wc's die worden doorgespoeld met regenwater en vijvers met zuiverende biologische filters. Op de site kan in verschillende ruimtes van de school worden nagegaan hoeveel water er verbruikt wordt. De site bestaat uit verschillende lagen en naar eigen keus is extra informatie aan te klikken, over waterbesparende installatietechnieken, hun werking en praktische kanten. Het adres van de 'Ecowa- tersite' is www.roczeeland.nl. Schouwen-Duiveland in oude ansichten door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Ge varieerder en speelser, maar ook duurder. Het dagelijks gemeen tebestuur van de gemeente Schouwen-Duiveland pleit voor aanpassing van het be stemmingsplan Haamstede- Zuidwest. Er ligt een ontwerp voor de bouw van 31 woningen in het gebied tussen de Willem Alexanderstraat, Appelmeet, Kraaijensteinweg en Zandweg. De meerkosten zijn nog niet be kend. Het plan om in het betreffende gebied woningen neer te zetten, dateert uit 1999. In september van dat jaar werd gekozen voor een variant, waarin sprake was van de bouw van 34 woningen. Hoewel de inspraakprocedure met betrekking tot dat plan al afgerond is, wil wethouder C. W. Veerhoek van volkshuisves ting nu toch enkele wijzigingen aanbrengen. Twee woningen in het noord westen hebben in de variant REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl waar aanvankelijk voor geko zen was, uitzicht op de achterer ven van tegenoverliggende wo ningen en dat zint de wethouder niet. Hij stelt voor de woningen te draaien. Ook de plaats van negen woningen in een halve cirkel wordt iets anders. De toe komstige bewoners krijgen door het iets verdraaien van de wo ningen allemaal uitzicht op een groenstrook voor him huis. Insteek weggetj es In het nieuwe plan staan vier woningen geprojecteerd aan de Zandweg. De wethouder vindt het geen goed plan deze wonin gen rechtstreeks aan te sluiten op de Zandweg. De Zandweg is een drukke invalsweg en als daar extra zijweggetjes op uit komen, levert dat gevaar op. Daarom is nu gekozen voor een insteek weggetje vanaf de nieu we straat die wél op de Zandweg uitkomt. Verderop in de nieuw te bouwen wijk komen nog twee van deze insteekweggetjes. Met name die insteekweggetjes maken uitvoering van het nieuwbouwplan duurder, maar volgens het dagelijks bestuur van Schouwen-Duiveland ook meer gevarieerd en speels in vergelijking met het eerdere plan. De hoofdontsluitingsweg wordt acht meter breed. De in steekweggetjes krijgen een breedte van vierenhalve meter In het plan is ook voorzien in de aanleg van parkeergelegenheid. Er komen vijftien in een halve cirkel geplaatste parkeerplaat sen. Het aangepaste plan komt woensdag 21 juni aan de orde tijdens de vergadering van de commissie grondgebiedszaken, ruimtelijke ordening en econo mische zaken. De vergadering in de kantine van het gemeente huis begint om 19.30 uur. ZONNEMAIRE - Harmonie vereniging Nut en Uitspanning en Voetbalvereniging Zonne maire houden zaterdag 17 juni een gezamenlijke rommel markt. Bezoekers kunnen zich tevens uitleven op een spijkerblok, de reuzesjoelbak en het springkus sen. Om 12.30 uur verzorgt De Brute Kracht bovendien een de monstratie touwtrekken. De markt duurt van 9.00 tot 15.30 uur en vindt,plaats in de I. M. van der Bijlstraat. Het voormalige waterschap Schouwen stond meermalen bij nieuwe toepassingen op water bouwkundig gebied in de voorste gelederen. Na de eenvoudige dijkverdediging met krammatten maakte men in Schouwen al in 1827 als eerste in Zeeland een glooiing van Vilvoordse steen. De volgende fase was in 1858 met de intrede van ba salt als glooiingssteen, eveneens als eerste toepas sing in de provincie Zeeland. Van 1903 tot 1913 was Jhr. Ir. R. R. L. de Muralt hoofd van de tech nische dienst van het waterschap Schouwen. In 1905 werden door hem gecreëerde gewapend be- ton-glooiingen het eerst toegepast aan de dijk van Borrendamme bij Zierikzee. We zien hierop een in 1911 uitgegeven prentbriefkaart bij H. G. Krom in Zierikzee een zogenaamde Muralt-glooiing of spijkerglooiing aan de Langendijk tussen Den Os- se en Scharendijke. Later werd het Muralt-sys- teem ook in andere delen van Zeeland toegepast, door Cor Pols Correspondentie over deze rubriek kan worden gericht aan Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierik- door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Het wil niet vlotten met de plannen voor de bouw van een woon complex voor senioren in Scharendijke. In het dorp is verdeeld gereageerd op de on langs gedane mededeling dat de bouw van het complex op het Bethlehemplein overwo gen wordt. Tevens zijn twijfels gerezen over de behoefte aan een dergelijk complex in Scharendijke. Dat maakte dorpsraadvoor zitter G. Cobussen dinsdag avond bekend tijdens de ver gadering van de dorpsraad Scharendijke. „In de laatste dorpsraadkrant hebben wij verslag gedaan van het kern- bezoek van het college en in dat verslag is ook ingegaan op de jongste ontwikkelingen rond het wooncomplex. We hebben daarop verschillende kranten met negatieve op merkingen over de plannen om het complex op het Bethle hemplein neer te zetten, re tour gekregen. Ik had liever gezien dat tegenstanders dat hier hadden komen vertellen. Nu kunnen wij als dorpsraad niet reageren." Over de behoefte aan een wooncomplex in Scharendij ke lopen de meningen even eens uiteen. De dorpsraad zegt een lijst met veertig na men te kunnen produceren van mensen die graag in het complex zouden willen wo nen. Volgens dorpsraadslid B. Herder beschikt woning bouwvereniging Zeeuwland over cijfers, die een ander beeld opleveren. Er zou wei nig tot geen animo voor zijn. „Dat heeft meneer Van Door- ne van Zeeuwland mij verteld. Dus kunnen we weer niet ver der", aldus Herder Op het verhaal van Herder werd van uit de zaal verontwaardigd gereageerd.. 'Hoe kan dat nou' en 'Dat is toch een lachertje', klonk het. Dorpsraadvoorzit ter Cobussen probeerde de ge moederen tot bedaren te bren gen door te stellen dat de dorpsraad de strijd voor een seniorenwooncomplex in Scharendijke niet opgeeft. De dorpsraad, vindt Cobus sen, dient haar eigen lijst van belangstellenden nog eens na drukkelijk onder de neus van de Zeeuwlandbestuurders te houden. „Ik ga ervan uit dat zowel de gemeente Schou wen-Duiveland als Zeeuw land ons en ons lijstje serieus zullen nemen en zich nog eens achter de oren zullen krabben Ons uitgangspunt is en blijft dat er in Scharendijke zo snel mogelijk een wooncomplex voor senioren komt." RENESSE - Muziekvereniging Luctor et Emergo in Renesse houdt een traditie in ere met het geven van een grasconcert op zondag 18 juni op het kerkplein aan de Lange Reke. Het is een jarenlange gewoonte dat het korps voor de bevolking van Re- nesse en omstreken hier in de voorzomer een optreden geeft. Het publiek wordt uitgenodigd op het grasveld bij de Jacobus- kerk plaats te nemen om te luis teren naar het programma van Luctor et Emergo. Het fanfare orkest is onder leiding van de jonge dirigent Ronald Slager druk bezig met de voorberei ding voor deelname aan het na jaarsconcours van de KNFM. Daarnaast is voor het grascon cert een programma met lekker in het gehoor liggende muziek ingestudeerd. Zo zitten in de bewerking van Television Showcase door J. van Kraeydonk de tunes verweven van The A-team, Miami Vice en The Muppet Show. YMCA is in middels een klassieker en bij het spelen van Manhattan Skyline van David Shire leven de muzi kanten zich uit in het jazzy ar rangement van R. van der Velde. Ook de slagwerkgroep onder leiding van Ronald de Roo levert een aandeel aan het optreden. Het grasconcert begint om 16 uur en duurt ongeveer een uur. GOES - De afdeling Zeeland van de Bond van Nederlandse Architecten houdt op de Dag van de Architectuur op vrijdag 16 juni een 'rijdend symposium' over woonvormen voor oude- De deelnemers rijden in een bus langs zes woonlocaties voor ou deren. De sprekers gaan in op de veranderde woonwensen van bejaarden en bespreken de ver schillende woonvormen zoals bijvoorbeeld woonzorgcom plexen en beschermd wonen projecten. De nieuwe gebouwen worden tegen het licht gehouden en de 'gebouwconcepten' die daaraan ten grondslag liggen geëvalu eerd. Het symposium begint om 12.00 uur vanuit woonzorgcen trum Theo van Doesburg aan de Dr. Ottostraat 1-95 in Vlissin gen en eindigt bij zorgcentrum Ter Weel aan het Johannaplant- soen 1 in Goes. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Er bestaat onder de verschillende Schouwse po litieke .fracties grote onduide lijkheid over de nieuwe regelge ving omtrent de asverstrooiing binnen de gemeente Schouwen- Duiveland. Met name waar wel en waar geen incidentele asver strooiing mag plaatsvinden, roept veel vraagtekens op. Nabestaanden hebben op grond van de gewijzigde wet op de lijk bezorging sinds kort de moge lijkheid te kiezen voor inciden tele asverstrooiing: de as van een overledene kan worden uit gestrooid op een speciale plaats, die zelf uitgekozen is. Deze wetswijziging heeft de gemeen te Schouwen-Duiveland opge nomen in het voorstel voor de Algemene Plaatselijke Verorde ning 2000 (APV), waarover ver schillende commissies zich mo menteel buigen. Deze voorstellen lijken echter met elkaar in tegenspraak te zijn. In de commissie openbare werken en milieu werd 5 juni een voorstel behandeld, waarin incidentele asverstrooiing al leen nog maar mag plaatsvin den op het door het college aan gewezen terrein en op open zee. In de stukken voor de commissie AIZ (algemene en interne zaken van dinsdagavond werd het voorstel samengevat als 'overal toestaan, behalve op aangewe zen plaatsen'. Waar het ene voorstel duidelijk aangeeft waar incidentele asverstrooiing wel mag, geeft het andere juist richtlijnen waar het niet mag. In het voorstel van de commissie AIZ wordt incidentele asver strooiing verboden op drie plaatsen: verharde delen van de weg, gemeentelijke begraaf plaatsen en sportvelden. Verschillende fracties vroegen zich hierbij af of incidentele as verstrooiing wél mogelijk is op kinderspeelplaatsen of in pu blieke parkjes. C. Leegemaate (CDA) stelde dan ook dat de ka ders die in de verordening wor den aangegeven, te beperkt zijn. RPF vertegenwoordiger J. van den Berge sprak de vrees uit dat 'deze verruiming mensen hier mee zal confronteren, die daar niet op zitten te wachten'. Wethouder G. van der Salm, die bij afwezigheid van burgemees ter J. Asselbergs de vragen ten aanzien van de incidentele as verstrooiing namens het college beantwoordde, drong er bij de commissieleden dinsdagavond op aan 'vooraf vooral niet te veel problemen te zien'. Hij stelde de verschillende fracties tevens ge rust met de verklaring dat speelplaatsen en parken door de bepaling 'verharde weg' groten deels zijn afgeschermd. door Arjan Schuiling DEN HAAG - De afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag heeft geen aanleiding gezien om de milieuvergunning te schorsen voor een inzamelingspunt van scheepsafval aan de Meerpaal- weg in de Koningin Julianaha- ven in Yerseke. Gedeputeerde Staten hebben die verleend aan B en W van Reimerswaal. Om de schorsing is verzocht door de Vereniging van Ondernemingen in de Milieudienstverlening (VOMS). De VOMS is een branche-orga nisatie van schepen die op volle zee klein gevaarlijk afval inza melen. De belangenvereniging vreest dat de hele branche kan opdoeken als het voorbeeld van Yerseke, waarbij wordt toege staan dat scheepsafval aan land wordt ingezameld, navolging krijgt. De vergunningverlening aan het gemeentebestuur van Reimerswaal is volgens de VOMS strijdig met het Meerja renplan Gevaarlijke Afvalstof fen H. De Raad van State vindt dat deze principiële vraag niet in een spoedprocedure kan wor den afgedaan maar vraagt om een meer uitgebreide zoge naamde bodemprocedure. Tot aan de uitspraak in die bodem procedure blijft de vergunning voor het inzamelpunt in Yerseke van kracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47