Borsele spaart voor de toekomst Muziekkorpsen in gezamenlijk concert PZC Stekende campingbaas krijgt voorwaardelijk Nieuw gemeentehuis is volgens CDA geen ideetje van VVD-lid G™ufe„g Thoolse jongeren miljoen uit zitten te springen om informatiepunt zeeland woensdag 14 juni 2000 b 21 Agressieve Goesenaar bestraft Inbrekers halen kassa's leeg Drankrijder komt weg met boete Van Vollenhoven bezoekt Zeeland Gedetineerden helpen Enschede Internetsite over waterbesparing Gemeente stelt visie op ten aanzien van complexe veranderingen voor veiligheid a Kat in coma na schot uit buks Brandweer houdt open dag Rechter wil inzamelen scheepsafval aan wal vooralsnog toestaan MIDDELBURG - Een 40-jarige man uit Goes is dinsdag in Middelburg veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf. De Goesenaar bedreigde op 3 maart dit jaar in Kloetinge een vrouwelijke arts, waarbij hij als patiënt in Emergis onder behandeling is. ,,Ik ga jou pakken, als je met pensioen bent of al eerder", had de verdachte zijn ongenoegen geuit over een beslissing van de arts. Ook had hij zich decem ber vorig jaar tegenover een activiteitenbegeleidster in der gelijke termen uitgelaten. Acht weken voorwaardelijk vroeg de officier van justitie. Die eis vond de politierechter te zwaar aangezet. Hij oordeelde milder. GOES - In drie winkels in de binnenstad van Goes is tussen zaterdagavond en dinsdagmorgen ingebroken. Het gaat om twee winkels aan de Kolveniershof en een aan de Lange Vorst- straat. In de winkels werden de kassa's leeggeroofd. In totaal is voor enkele honderden guldens buitgemaakt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 25-jarige drankrijder uit Rilland bestraft met 850 gulden boete. Officier van justitie F. van Es eiste 1000 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging. De man was op 22 augustus vorig jaar in de gemeente Reimerswaal op een smalle weg frontaal in botsing gekomen met een tegenlig ger. In het ziekenhuis wees een bloedproef 0,74 milligram aan, niet ver boven de limiet van 0,5. Er zou nog alcohol in zijn bloed hebben gezeten van zijn verjaarsdagsfeestje, dat hij een avond tevoren had gevierd. Een van de slachtoffers liep een hielbreuk en gekneusde ribben op. De verdachte ondervindt nog steeds hinder van de botsing, hij moet binnenkort een operatie ondergaan. VLISSINGEN - Mr. Pieter van Vollenhoven brengt vandaag een bezoek aan Zeeland. Hij begint zijn bezoek om 10.00 uur bij de schaapskooi in Njsse, waar hij zal spreken over de aan koop van landbouwgrond voor natuurgebieden. Daarna reist hij door naar Middelburg, waar hij om 14.00 uur het Zeeuws Archief opent. Tenslotte brengt hij een bezoek aan de politie in Middelburg. Van Vollenhoven is voorzitter van de Stichting Maatschappij, Veiligheid en Politie. MIDDELBURG - Een inzamelingsactie onder de gedetineer den van gevangenis Torentijd in Middelburg heeft 345 gulden opgeleverd voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in En schede. De directie van Torentijd heeft dit bedrag aangevuld tot 800 gulden. De ramp in Enschede was binnen de muren van Torentijd gesprek van de dag. Daarom liet het bestuur van de gedetineerdencommissie een formulier rondgaan waarop de 144 gevangenen aangaven wat ze wilden missen. VLISSINGEN - De middelbare technische opleiding van het ROC in Vlissingen heeft een interactieve internetsite laten ontwikkelen over waterbesparende installatie-technieken. De school heeft bij de laatste uitbreiding gekozen voor water besparende technieken, zoals wc's die worden doorgespoeld met regenwater en vijvers met zuiverende biologische filters. Op de site kan een kijkje in de school worden genomen. In ver schillende ruimtes is het mogelijk na te gaan hoeveel water er verbruikt wordt. De 'Ecowatersite' is te vinden via www.roc- zeeland.nl. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele wil jaarlijks twee ton opzij leggen om meteen te kunnen inspelen op ontwik kelingen die zich in de gemeente voordoen. Het geld is bestemd om wensen en correcties te beta len, die voortkomen uit een Ont wikkelingvisie, waaraan de gemeente na de zomer wil be ginnen. Er komen zoveel dingen op Bor sele af, dat het tijd wordt die in een visie te plaatsen, zodat de gemeente niet met de mond vol tanden zit als de veranderingen zich daadwerkelijk voordoen. Voorbeelden van complexe ont wikkelingen zijn de Wester- schelde Container-terminal (WCT), de route naar de Wester- scheldetunnel die door het wes telijk deel van Borsele loopt, de groeiende vraag naar nieuwe woningen die in het waardevol le cultuurlandschap niet ge bouwd mogen worden, de brede school-gedachte en de razendsnelle digitale ontwikke lingen op ieder gebied. Borsele wil maatschappelijke organisa ties uitnodigen om zich over de invloed van al die ontwikkelin gen te buigen. De gemeenteraad moet uitein delijk in een visie de antwoor den formuleren. Als dat geld kost, is er in ieder geval voor de komende vier jaar telkens twee honderdduizend gulden be schikbaar. Kadernota De Ontwikkelingsvisie is een onderdeel van de Kadernota voor de jai-en 2001 tot en met 2004. Uit die Kadernota blijkt dat Borsele wel zo 'n beet j e uit de problemen is. Er hoéven geen extra verhogingen van gemeen telijke belastingen te worden doorgevoerd, behalve de verho ging van de onroerende zaakbe lasting (ozb) met 4,6 procent, zoals die al jaren geleden is af gesproken. De verhoging met 4,6 procent per jaar is inge voerd, omdat de rioolbelasting in de ozb geïntegreerd is. Borse le heeft een kleine zes ton op brengst extra nodig, omdat een rioleringsplan moet worden uit gevoerd. De ozb-opbrengst moet tevens met twee procent worden ver hoogd vanwege de inflatie. Het is overigens niet uitgesloten dat voor de burgers de ozb omlaag zal gaan. Borsele rekent alleen op een verhoging van de totale opbrengstMet de komende her taxatie is het de verwachting dat woonhuizen gemiddeld veertig procent en bedrijfsge bouwen gemiddeld tien procent in waarde zullen stijgen. Dat stelt de gemeente in staat om het ozb-tarief te verlagen. De verla ging zal voor woonhuizen even groot zijn als voor bedrijfsge bouwen. Gemeentefonds Dat de magere tijden voor Bor sele zijn afgelopen, komt voor namelijk doordat de uitkering uit het gemeentefonds nu eens gunstig uitvalt. Met de herver deling van middelen zit Borsele aan de goede kant en de ge meente zal ook 825.000 gulden minder worden gekort, dan ver wacht. Uitgaande van een infla tiecorrectie die 300.000 gulden per jaar oplevert, komt Borsele aan gemiddeld 1,25 miljoen meer per jaar uit het gemeente fonds. Daarvan kan jaarlijks al een miljoen meteen worden gesto ken in een stijging van vaste las ten en onvermijdbare kosten. Ruim vier ton houdt Borsele over voor nieuw beleid. Per jaar moet daarvan 170.000 gulden worden gestoken in dorpsver nieuwing. Voor de ontwikkeling van een visie op de brede school komt 40.000 gulden op tafel en voor zowel de uitvoering van de Jeugdnota als voor de stimule ring van breedtesport wordt structureel 20.000 gulden uitge trokken. De jeugd krijgt daar naast volgend jaar nog eens 30.000 gulden extra. Verbouw De vrije bestedingsruimte wordt ook gebruikt voor de ver bouw van het dorpshuis De Burcht in Kwadendamme. Die werkzaamheden vallen duurder uit dan aanvankelijk werd aan genomen. De huisvesting van de jeugdsoos op zolder en de inte gratie van de nieuwbouw in het oude pand, maken dat een extra investering van 250.000 nodig is, wat jaarlijks 25.000 gulden kost. De verbouwing van dorpshuis De Burcht in Kwaddendamme valt een kwart miljoen gulden duurder uit, zo blijkt uit de Kadernota van de gemeente Borsele. foto Willem Mieras door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 41-jarige campinghouder uit Biggekerke is dinsdag in Middelburg ver oordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Politierechter G. Nomes achtte bewezen dat de verdach te met een mes geprobeerd had een agent zwaar lichamelijk let sel toe te dienen. Aan de voor waardelijke straf werd ver plichte behandeling bij Emergis en reclasseringscontact verbon den. Het incident speelde zich 15 au gustus vorig jaar af op camping Valkenisse en had alles te maken met een slepend conflict tussen de eigenaar en taxichauffeurs. De verdachte vertelde gisteren op de zitting dat de taxichauf feurs de (camping)regels aan hun laars lappen. „Er mogen na elf uur 's avonds, om de rust te bewaren, geen taxi's meer op de camping komen. Ik heb eind juli op advies van de wethouder nog een bord geplaatst, maar ze luis teren niet." Twee weken na de plaatsing van het (verbods)bord escaleerde het conflict toen een taxichauf feur zijn auto met draaiende motor op het terrein van de cam ping parkeerde. Dat resulteerde in een woede-uitbarsting van de eigenaar, die de contactsleutels van de chauffeur afpakte. ,,U kunt de taxi morgenochtend om zeven uur ophalen"had hij hem duidelijk gemaakt. De taxi chauffeur riep een aantal van zijn collega's op, maar ook de politie kwam ter plaatse. ,,Ik had zelf de politie gebeld. Ik dacht dat ze de taxichauffeur zouden ophalen, maar ze kwa men voor mij", vertelde hij gis teren. De situatie liep volledig uit de hand. Een agent liep ge vaar toen de man stekende be wegingen in zijn richting had gemaakt. ,,Ik was boos, ik was mezelf niet", verklaarde hij Raadsman H. Mink wilde aan de hand van videobeelden aanto nen dat er geen mes in het spel was geweest, maar de politie rechter zag voldoende bewijs in de verklaringen van de agenten. De beelden toonden wel dat zijn cliënt met een (klein) stuk hout in zijn hand naar buiten was ge komen. ,,Ik was zo opgefokt." Nomes verwees naar een eerder incident waarbij de spanningen met taxichauffeurs waren opge lopen. Politiemannen vreesden toen ook al dat de campinghou der naar een wapen zou grijpen. De zaak werd geseponeerd. Officier van justitie F. van Es vond dat de campinghouder het onheil over zichzelf had afge roepen, maar tegelijkertijd moest hij constateren dat de taxichauffeurs zich weinig van de campinghouder aantrekken. Hij eiste vier maanden gevange nisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. De verdachte wilde nog kwijt dat alle taxibedrijven zich aan de regels houden, behalve Taxi centrale Middelburg. ,,Zij heb ben boter op hun hoofd.Nomes wees op de voorgeschiedenis, die volgens hem de gebeurtenis sen kleurt. ,,De ergenissen rich ten zich op de Taxicentrale. Daarnaast heersen er gevoelens van onmacht tegenover zijn campinggasten." De bedreigde agent wilde 1500 gulden aan smartengeld. Hij voelde zich door een van zijn superieuren in de steek gelaten, omdat de cam pinghouder na het incident niet werd gearresteerd. De politie rechter verklaarde de vordering niet-ont vankelij k. Muziekkorps Wilhelmina uit Colijnsplaat treedt zaterdag op in Kamperland, samen met drie andere Noord-Bevelandse korpsen. foto Willem Mieras door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse CDA'er M. A. van Beek is woest op VVD-raadslid E. Frigge-Hogesteeger, omdat zij volgens hem onterecht claimt als eerste het voorstel voor een nieuw gemeentehuis te hebben gelanceerd. Van Beek spuide zijn ergernis dinsdag tijdens de vergadering van de commissie middelen, waarin een haalbaarheidson derzoek voor een nieuw ge meentehuis op de agenda stond. Frigge was, omdat zij geen deel uitmaakt van deze vergadering, niet in de gelegenheid te reage ren. Van Beek wilde echter zijn ei kwijt en nodigde haar uit om later alsnog te reageren. Van Beek had het verhaal van Frigge via Omroep Zeeland ver nomen. Hij meent echter dat burgemeester H, A. van der Munnik de eerste was die over een nieuw gemeentehuis 'mij merde', op de nieuwjaarsrecep tie voor het eigen personeel in REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc,nl 1999. De CDA'er ergert zich nog het meest aan het feit dat Frigge zich uitgesproken heeft over een besloten vergadering.Dat past een raadslid niet. Het is zelfs verboden, ook al zijn het on waarheden." Van Beek is van mening dat Frigge leugens vertelt. „Ik kan me niet herinneren dat ze alle maal glazig zaten te kijken. Graag zou ik willen weten wie 'ze' zijn en bij welke gelegen heid dat is geweest." J. van den Donker (D66) kon dat mysterie voor een gedeelte op lossen. Frigge heeft het plan voor een nieuw gemeentehuis inderdaad in de groep gegooid, maar dat was al in de vorige raadsperiode. „En we zaten in derdaad allemaal glazig te kij ken, omdat ze een losse flodder op tafel gooide die eigenlijk te gen haar fractie inging." Zowel de WD als D66 hebben, in de discussie over uitbreiding van het gemeentehuis, namelijk steeds gepleit voor een efficien- cyonderzoek om de noodzaak van uitbreiding aan te tonen. Van Beek hield aan zijn verwijt vast, omdat de uitzending waarin Frigge haar verhaal deed volgens hem iets anders leek te suggereren. Overigens gingen alle partijen met het haalbaarheidsonder zoek akkoord, waarbij de WD (RK.M. Stouten) als vanouds op efficiency hamerde. Van den Donker (D66) gaf aan vooral prijs te stellen op vaart achter het project, al is het alleen maar om nieuwbouw niet duurder te laten uitpakken dan noodzake lijk. Met dat voor ogen nam hij alvast een inhoudelijk voor schot op het nieuw te bouwen gemeentehuis. Op industrie- grond in plaats van dure wo ningbouwgrond en goed bereik baar met het openbaar vervoer, zijn zijn suggesties. „Zonder overstappen bereikbaar en bij voorkeur gecombineerd met een busstation." door Michelle Koek COLIJNSPLAAT - Voor het eerst in twintig jaar zullen de vier Noord-Bevelandse mu ziekkorpsen Apollo (Wissen- kerke), Eendracht maakt macht (Kortgene), Ons genoegen (Kamperland) en Wilhelmina (Colijnsplaat) weer samen op een podium staan. Zaterdag 17 juni om 19.30 uur geven de mu ziekkorpsen een concert in de studio van Zeelandnet in Kam perland. Krijn Tazelaar speelt bij Wilhel mina en is een van de organisa toren van het concert. Volgens hem symboliseert het geplande evenement de eenwording van Noord-Beveland. Uitsmijter van het concert is 'You never walk alone', dat door 140 muzi kanten gespeeld wordt. Populaire muziek zal de hele avond de boventoon voeren. Want het is de bedoeling dat het een echt gezelligheidsconcert wordt. Tazelaar: „Er mag best een serieuze noot tussen zitten maar het moet geen zware avond worden." Dat de vier korpsen na twintig jaar eindelijk weer gezamenlijk spelen is toeval. „We hebben niet in onmin geleefd", lacht Tazelaar. „Het is gewoon niet eerder gelukt om alle korpsen bij elkaar te krijgen. Een sa menloop van omstandigheden." Subsidie Je kunt ook zeggen dat het con cert een samenloop van omstan digheden is. Eén van de korpsen had namelijk bij een plaatselij ke bank een subsidie aange vraagd en die wilde alleen over de brug komen als de andere korpsen ook meededen. Hoe het concert uiteindelijk zal uitpakken is een spannende aangelegenheid. De muziekver enigingen oefenden namelijk nooit samen. Afzonderlijk van elkaar is de muziek ingestu deerd en vlak voor het concert zullen de gezamenlijke num mers snel worden doorgeno men. „Maar dat komt wel goed", zegt Tazelaar. „We spelen muziek waar we allemaal bekend mee zijn. Bovendien hebben we goe de dirigenten." Die dirigenten zijn: Matthieu van Duiven (Een dracht maakt macht), Maurice Verhoeven (Apollo), Kees Nijs- sen (Wilhelmina) en Voort Smit (Ons genoegen). De toegang tot het concert is gratis. - De Regionale Woning bouwvereniging Samenwer king (RWS) uit Goes besteedt de komende zes jaar tien miljoen gulden aan het verbeteren van de veiligheid van de ongeveer zesduizend huurwoningen. Voor dat geld worden onder meer de achterpaden van de wo ningen opnieuw bestraat en van verlichting voorzien. Ook het hang- en sluitwerk van de wo ningen wordt verbeterd. De eerste verbeterde achterpa den langs de Van Karnebeek- straat in de wijk Goese Polder werden dinsdagmiddag offici eel geopend. De paden kregen nieuwe tegels, lantarenpalen en een nieuw afwateringssysteem. Op dit moment wordt er aan achterpaden rondom de Kas- tónjestraat in Goes-Zuid ge werkt. Drempels De RWS vroeg dinsdag niet al leen aandacht voor de achterpa den, maar sloot tegelijkertijd het opplusproject in de wijk af. Ongeveer honderd van de bijna tweehonderd woningen rondom de Van Karnebeekstraat zijn in middels zodanig aangepast dat ouderen er langer kunnen blij ven wonen. Zo werden drempels wegge haald, kreeg de trappen in de woningen twee leuningen en werden de ramen van lager geplaatste sluitingen voorzien. In totaal werd er zeven ton aan het opplussen van de woningen uitgegeven. Van de gemeente Goes en de Stuurgroep Experi menten Volkshuisvesting (SEV), een landelijke project groep, ontving de RWS twee ton subsidie. Inmiddels heeft de Regionale Woningbouwvereniging Sa menwerking besloten jaarlijks vier ton te reserveren voor aan passingen aan woningen in an dere wijken in Goes. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Jon geren op Tholen hebben een grote behoefte aan een jonge- reninformatiepunt (jip) in hun gemeente. De huidige locatie van de stichting Jeugd en Jonge renwerk Tholen in Sint-Maar tensdijk leent zich daar prima voor. Dat concluderen twee eer stejaars studenten Culturele en Maatschappelijke Vorming, die een onderzoek hebben gehou den naar de informatiebehoefte onder de Thoolse jeugd. Zij deden dat in opdracht van de Stichting Jeugd- en Jongeren werk, die het plan heeft opgevat nog deze zomer een jongerenin- formatiepunt op Tholen in te richten. Dat is een voorziening bedoeld voor j ongeren tussen de elf en vijfentwintig jaar, die met maatschappelijke en/of emotio nele problemen te kampen heb ben. Deze kinderen en jongeren - en eventueel hun ouders of an dere betrokkenen - moeten, tij dens beperkte spreekuren, met hun vragen ergens terecht kun nen. Jeugd- en Jongerenwerk probeert met dit plan het gat te vullen dat na het afschaffen van het JAIB (jongerenadvies en - informatiebureau) twee jaar ge leden is ontstaan. Volgens de studentes, die en quêtes verspreidden onder 327 jongeren, bestaat de behoefte aan een informatiepunt wel de gelijk. Het tweetal deelde en quêteformulieren uit op basis scholen, op scholen voor voort gezet onderwijs, via het ar beidsbureau en op sozen. Dat le verde 156 reacties op onder de doelgroep elf tot en met dertien jaar; 79 jongens en 77 meiden. Tussen twaalf en twintig jaar werden 171 respondenten ge teld; waaronder 55 vrouwen en 112 mannen. De doelgroep 20 tot en met 25 jaar is, onder meer door de korte onderzoeksperio de, niet bereikt. Anoniem De ondervraagden lijken zich op zich best te redden als het er om gaat aan informatie te ko men. Van de jongste groep zegt 75 procent van de ondervraag den genoeg informatie te kun nen vinden, via bibliotheek, men dia en internet (13 procent). Toch geeft 70 procent aan en thousiast te zijn over de vesti ging van een jip op Tholen; 71 procent is voorstander van ves tiging in Sint-Maartensdijk. Onder de oudere ondervraag den geeft 78 procent aan het fijn te vinden als er een jip in de ge meente komt, hoewel 88 procent aangeeft op zich best zelf aan informatie te kunnen komen. Sint-Maartensdijk ziet 84 pro cent wel als locatie zitten. Tus sen de twee verschillende leef tijdsgroepen lijkt vooral het verschil in interessegebieden groot te zijn; de jongsten willen vooral meer informatie over het invullen van vrije tijd, drugs, roken, gezondheid en seksuali teit. De oudsten zijn geïnteres seerd in werk, vrije tijd, ontmoetingsplaatsen vóór jon geren, drugs en alcohol. De studentes adviseren het jip een laagdrempelige voorziening te creëren. Sint-Maartensdijk lijkt daar als kern geschikt voor in verband met de aanwezig heid van voortgezet onderwijs en arbeidsbureau. Omdat het kantoor van Jeugd en Jongeren werk boven de bibliotheek huist, wordt ook deze plek als ideaal gezien. Het onderzoeks rapport wordt vandaag, woens dag, aangeboden aan de ge meente Tholen. BORSSELE - De kat van een 60-jarige man uit Borssele is dinsdag tussen 11.00 en 11.30 uur beschoten. Waarschijnlijk gebeurde dat in een brandgang achter de Diepe- •neestraat in Borssele. De kat raakte nadat hij de woning van zijn baasje binnengelopen was in coma. Uit onderzoek van de dierenarts bleek dat het beestje geraakt was door een schot uit een luchtbuks. STAVENISSE - De brandweer van Tholen houdt zaterdag 17 juni een open dag. Alle blus- groepen verzorgen demonstra ties die een beeld geven van het werk bij de brandweer. Er zijn in totaal acht nieuwe vrijwilligers nodig. De open dag wordt ge houden aan de haven in Stave- nisse en duurt van 13.30 tot 16.00 uur. door Arjan Schuiling DEN HAAG - De afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State in Den Haag heeft geen aanleiding gezien om de milieuvergunning te schorsen voor een inzamelingspunt van scheepsafval aan de Meerpaalweg in de Koningin Juli- anahaven in Yerseke. Gedeputeerde Staten hebben die ver leend aan B en W van Reimerswaal. Om de schorsing is verzocht door de Vereni ging van Ondernemingen in de Milieu dienstverlening (VOMS). De VOMS is een branche-organisatie van schepen die op volle zee klein gevaarlijk afval inzamelen. De belangenvereniging vreest dat de hele branche kan opdoeken als het voorbeeld van Yerseke, waarbij wordt toegestaan dat scheepsafval aan land wordt ingezameld, navolging krijgt. Bodemprocedure De vergunningverlening aan het ge meentebestuur van Reimerswaal is vol gens de VOMS strijdig met het Meerja renplan Gevaarlijke Afvalstoffen II. De Raad van State vindt dat deze principiële vraag niet in een spoedprocedure kan worden afgedaan maar vraagt om een meer uitgebreide zogenaamde bodem procedure. Tot aan de uitspraak in die bodemprocedure blijft de vergunning voor het inzamelpunt in Yerseke van kracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39