Goede molentijden lijken voorbij Fietstocht langs kerken als educatief verzetje PZC Tuinen in weekeinde op volle sterkte open m DUJierjgebi Zeeland in de vorige eeuw ONDERWEG woensdag 14 juni 2000 fam. Jacobs, Voorstraat 1, Groede. door Ondine van der Vleuten Eind negentiende eeuw telde Nederland zo'n negenduizend windmolens. Daarvan zijn er op 1 februari 1959 nog 993 over. Zeeland komt met 76 op de zevende plaats als het gaat om molenbezit. Maar, zo waarschuwt de vereniging De Hollandsche Molen, als er niet snel veel geld vrijkomt voor herstel van dit erfgoed, zal het aantal in rap tempo verder afnemen. Naast geldgebrek is er ook het tekort aan goede windmolenmakers. J. van den Hamer uit Bruinisse figureert op 24 mei 1958 in de PZC in de serie Uitstervende Beroepen. Op dat moment heeft hij nog voor drie, vier jaar werk liggen. Voor de molens zijn de goede tijden voorbij, al hebben de Zeeuwse op de valreep nog net een paar vette jaren mogen beleven. De grote meelfabrieken in Rotterdam en wijde omgeving, die tijdens de oorlog stil kwamen te liggen, begonnen pas in de jaren vijftig weer te produceren. Al die tijd gingen er scheepsladingen meel en bloem naar de Randstad. Maar als de fabrieken het weer overnemen, is de neergang onafwendbaar. Van de roemrijke Zeeuwse molenaarsgeslachten zullen er maar een paar telgen het nieuwe millennium halen als mulder. Zoals de familie Brasser in Biggekerke, die sinds 1852 de wieken onafgebroken heeft laten draaien. Als de molen steeds gebruikt wordt, vallen mankementen snel op en raakt hij nooit ernstig in verval. Dat is dan ook één van de argumenten die de vereniging De Hollandsche Molen en, vanaf 1975, de provinciale tegenhanger De Zeeuwse molen, steeds aanhalen voor het in gebruik houden van molens. Mede dank zij hun inspanningen is het aantal molens sinds 1958 vrijwel constant gebleven. En als her en der wat rompen weer netjes van kap en wieken worden voorzien, zullen er nog zo'n tien bijkomen ook. Fam. Westera, Scherpbierseweg 11, Groedé. Fam. Cijsouw, Kruisdijkweg 2, Groede. Fam. Becu, Rijksweg 9, Groede. Fam. Schutte, Parklaan 19, Breskens. Fam. Vermet, Parklaan 16, Breskens. Fam. de Vriend, Parklaan 25, Breskens. Molenmaker J. van den Hamer voor de molen in Oosterland, die in 1958 Windmolenmaker J. van den Hamer uit Bruinisse en knecht C. de Mun- werd gerestaureerd. nik uit Zonnemaire, 1958 foto's archief PZC Zeeland Natuurmaand, nu halverwege, trekt zijn sporen in het excursiewezen. Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten en de Zeeuwse Schaapskudde bijvoorbeeld hebben tal van activiteiten georganiseerd. Bovendien is er komend weekeinde een piek in tuinen, die door hun eigenaren worden opengesteld voor het publiek. Excursies Vandaag - woensdag - en dinsdag 20 juni is er een wandeltocht door het Dijkwater, een natuurgebied datinl954 werd afgesloten van de Grevelingen. Een gebied vol singels en water, waar onder meer de dodaars, de bruine kiekendief, de boomvalk en de zilverreiger voorkomen. Vertrek: vandaaglO uur, dinsdag 19 uur aan de Weg door Dijkwater (begin stevensluiswandeling) Op Schouwen-Duiveland staan twee wandelingen naar de meeuwenkolonie in de dynamische Meeuwenduinen op het programma, morgen - donderdag - en volgende week dinsdag. Beide beginnen om 19 uur vanaf de uitkijktoren aan de A. v.d. Weijdeweg in Westenschouwen. Vrijdagavond 22 uur: een vollemaanwandeling door Schelphoek op Schouwen, een gebied met kreken en geulen als overblijfsel van de ramp van 1953. Vertrek bij restaurant De Schelphoek (Serooskerke). Zaterdag zijn er twee excursies, allebei om 10 uur: een natte laarzentocht op Tholen en een fietstocht langs de zuidkust van Schouwen. Deze laatste start bij de Plompe Toren aan de Oosterscheldedijk bij Burghsluis. Datzelfde vertrekpunt geldt voor de wandeling in het gebied van de Plompe Toren, zondag om 10.30 uur. Op Goeree is er zaterdag een excursie naar het afwisselende natuurgebied De Kwade Hoek. Vertrek om 10 uur vanaf de parkeerplaats bij de ingang Kwade Hoek, Oostdijkseweg Goedereede. Laarzen aanbevolen. Tuinen Beveland Komend - lange - weekeinde worden de Bevelandse open tuindagen gehouden. Acht deelnemers bieden bezoekers donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag tussen 10 en 17 uur de gelegenheid hun tuin te bezichtigen. Zij hebben aan hun open dagen het motto Kunst en Planten meegegeven. Het betekent, dat in samenwerking met verschillende kunstenaars ook allerlei kunstobjecten te bekijken zijn. De acht te bezoeken tuinen zijn: Hofstede Heuvelhof van Arend Jan van der HorstOude Hoeveweg 8 inBaarsdorp. Plantlust van Diny Melissen en Henk Bleuze, Kerkring 13, 's Heer Abtskerke. De Vijverhoeve van Adrie van den Berg, Kerkring 13 in 's Heer Abtskerke. De stadstuin van Janny en Frits Duijnhouwer, Kleine Kade 25 in Goes. De Nederlandse hervormde kerk in Hoedekenskerke. foto J. de Ruiter Tweede Wereldoorlog verwoest. De folder verschaft uitleg over bouwkundige constructies, orgels, doopbekkenhouders en preekstoelen worden besproken en er wordt geattendeerd op de aanwezigheid van grafzerken. In de wandelkerk van Nisse liggen zelfs 23 grafzerken tussen de plavuizen. Torenklokken De torenklokken vormen een verhaal apart: de bezetter pikte de metalen instrumenten in tijdens de Tweede Wereldoorlog om ze om te smelten in oorlogstuig. In een aantal gevallen kwam het niet zover. De klokken van Nisse werden na de oorlog op een verlaten haventerrein in Groningen aangetroffen. De oudste klok in de Zak, die nu in de toren hangt van de Nederlands hervormde kerk in 's Gravenpolder, werd na de oorlog aangetroffen in een bij Urk gezonken en na de oorlog geborgen schip. Het gegeven dat in de kerk van Ovezande nog een ooit bij toeval ontdekte fresco is te bewonderen, dat het fraaie 18e eeuwse orgel in de kerk van Baarland in zijn oorspronkelijke staat behouden is gebleven en dat in de toren van Nisse een wel zeer krap bemeten gevangeniscel is uitgespaard doet de passant likkebaardend verlangen naar een blik in het interieur. In het verleden kon je op een bordje bij de ingang van de kerk lezen dat daarvoor bij de koster op nummer zoveel de sleutel gereed lag. Dat gaf in de zomer zoveel geloop aan des kosters deur dat dat inmiddels in onbruik is geraakt. Zo af en toe zwaaien de deuren ook wanneer er geen dienst is open. Wanneer het op zaterdag 1 en zondag 2 juli tijd is voor de open atelier en monumentenroute Borsele, zullen ook diverse kerkinterieuren in de Zak te bezichtigen zijn. Het zijn de kerk in Baarland, die van Driewegen, het gotische gebouw in 's Gravenpolder, de kerk van 's Heer Abtskerke, de driebeukige neogotische kruisbasiliek in 's Heerenhoek en die van Heinkenszand en de nog vrij jonge Bonifatiuskerk in Kwadendamme. Ter plekke ligt dan nog meer informatie gereed: over de geschiedenis van de kerk, de bouwstijl en bijzondere kenmerken in het interieur. De terptuin van Ton van Weele, Jachthuisstraat 10 in Kloetinge. De intieme tuin van Tilly Quinten aan het Geertseplein 18 in Kloetinge. De Engelse tuin van Janny Schrijver aan de Lenshoieklaan 12 in Kloetinge. Het Kloetings Tuincafé van Hennie Menken en Fien van Schijndel aan het Marktveld 15 in Kloetinge. 't Hof Overwellinge aan de Kerkweg 14 in Wemeldinge houdt een open tuindag aanstaandee zaterdag, van 10-17 uur. Zaterdag en zondag (10-17 uur) is ook de tuin van de fam. Van de Doorkijkje in een deel van de tuin van Hetty van Baaien in Oostka- pelle. Vrie, Polderweg 32, 's Heer Abtskerke. Tuin met oude Zeeuwse bomen, grote planten, vijver en boomgaard. Walcheren Op Walcheren zijn komend weekeinde in Middelburg, Biggekerke, Koudekerke en Oostkapelle verschillende tuinen geopend voor bezoekers. Vijf eigenaren stellen onder de noemer Walcherse Tuindagen 2000 hun tuinen vrijdag en zaterdag open stellen van 10 tot 17 uur. Het zijn: Familie Adriaanse, Generaal Eisenhouwerlaan 54 Middelburg: gemengde borders met vaste planten, veel knipwerk, vijver en schaduwhoek met varens en bladvariatie. De Blommenhof van fam. Vermaat, Michaelsdreef 10 Middelburg: strakke vormen, weelderige beplanting, verdeeld in rozen-,bloemen-, vijver-, kruiden- en moestuin. Het Blauwe Hof van de fam. Bil, Breeweg 11, Koudekerke: ecologische boerderij tuin, gemengde borders, boomgaard met bloemenwei, moestuin, vijver. Ook zondag geopend van 12-17 uur. Fam. Lavooy, Koudekerkseweg 35, Biggekerke: gevarieerde borders, gazon, rozenplan met ouderwetse rozen, kruiden- en kweektuin, natuurtuin met vijver. Zwanenhof van fam. Zwaan, Klaassesweg 2, Biggekerke: landschapstuin met uitzicht op duinen, natuurlijke vijver en beplanting, bloemenborders en bosplantsoen. Op Walcheren zijn vrijdag van 15- 21 uur en zaterdag van 10-17 uur voorts geopend de tuinen van: Hetty van Baaien, Duinweg 32 Oostkapelle; tuinkamers met eigen sfeer, veel geurende rozen. Thea van Maldegem, Noord weg 51, Oostkapelle: tuin loopt uit op natuurlijk deel met heem- en stinzeplanten, veedrinkput met salamanders. Tiny Adriaanse, Wijkhuisweg 5, Oostkapelle: door hagen omsloten tuin, borders op kleur. Voorts is zaterdag en zondag de rotstuin van Rob Wondergem en Ben Polderman geopend, Dorpsstraat 38, Biggekerke, van 10-18 uur. W-Z-Vlaanderen Ook in West Zeeuws-Vlaanderen zijn aanstaande weekeind tal van tuinen open voor het publiek: zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De tuinen zijn: Fam. Cornelis, Nieuwvlietseweg 41, Nieuwvliet. Fam. Cusee, Nieuwvlietseweg 29, Nieuwvliet. Fam. Blokland, TerMoere 7, Nieuwvliet. Fam. Kokke, Nieuwstraat 15, Groede. door Jacques Cats Je zou zo'n ornament eerder op een kerk in Arnemuiden verwachten maarniet in 's Gravenpolder. Daar valt de buitennissige versiering op de toren van de Nederlands hervormde kerk te aanschouwen: een windwijzer in de vorm van een vis. Een zeldzaamheid in Nederland. En niemand die kan vertellen hoe dat zo komt. Ook Robbert Jan Swiers niet, de samensteller van de bx'ochure over Middeleeuwse kerken in de Zak van Zuid-Beveland. Een groot gemis is dat niet want Swiers heeft, mede op basis van wat de Borselse oud- gemeentevoorlichter en amateurhistoricus Jan de Ruiter hem aan informatie wist aan te reiken, een boel weetjes over de kerken mededeelzaam opgeschreven. Alles bij elkaar ruimschoots voldoende om, met zo'n folder op zak, van een fietstocht door de Zak een educatief verzetje te maken. Zo beginnen dingen op te vallen waar je anders nietsvermoedend aan voorbij zou peddelen. Of het zou zo in het oog moeten springen dat je er gewoon niet omheen kunt. Neem nou de scheve toren van de Nederlands hervormde kerk In 'sHeer Abtskei'ke. Die begint de toren van het bedehuis in Meliskerke al aardig na te apen. Het bouwsel staat op het uiterste randje van de kreekrug. Door het gewicht is de grond weggedrukt in de veenlaag waardoor de toren nu 1,5 graad uit het lood staat. De folder Middeleeuwse kerken is er een uit een gestaag groeiende reeks, waarin de bijzondexe natuur- en landschapskenmerken woi'den uitgedragen van het als Waardevol Cultuurlandschap (WCL) aangewezen gebied van de Zak van Zuid-Beveland. In het vouwblad is de mededeling opgenomen dat bij de VW- kantox-en in de omgeving 'kerkepaden' verkrijgbaar zijn die per kerk ingaan op de geschiedenis. Foutje „Dat is helaas een foutje", meldt W.C.L.-gebiedscoördinator Jaap Leendertse. Er is wel een folder in de maak over alle kei'ken die sinds de Middeleeuwen in de Zak zijn opgetrokken. Ook is het de bedoeling aandacht te besteden aan het bestaan in vx'oeger tijden van speciale routes waarlangs de kerkgangers zich naar hun bedehuis begaven. „Het mooiste zou zijn", meldt Leendertse enthousiast, „dat teiTeinkenmerken die herinneren aan het bestaan van die kerkepaden in oude luister worden hersteld Voorlopig moet het publiek het doen met de handzaam door Robbert Swier bijeen gebrachte informatie over de kerken, die vóór de Reformatie van 1574 zijn gebouwd. Lang niet alle gebouwen hebben het tot nu toe weten te rekken. Sommige kerken zijn afgebroken of verdwenen in zee. Ellewoutsdijklijkt een oude kerk te hebben, maar het is een weropbouwkeiik uit 1949. De vorige werd op het eind van de In een nis boven de ingang van de toren in Baarland hangen twee witte flesvormige schandstenen. Kwaadsprekende vrouwen werden ermee te kijk gezet bij het gemeentehuis. foto C. J. Nijssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34