Tureluur wordt praktijk langs kust Oosterschelde PZC buitengebied V* V Exotische en Zeeuwse vlinders onder de aandacht Op zoek naar de gulden middenweg tTUUNBOS Y 33 woensdag 14 juni 2000 door Ali Pankow Op de Wereldtentoonstelling in Hannover prijkt in het paviljoen van Nederland deze maanden een presentatie van de ruimtelijke ontwikkeling in ons land. Het plan Tureluur is één van de projecten die hierbij wordt tentoongesteld. Het plan gold ooit als een droom van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) voor de natuurontwikkeling binnen- en buitendijks langs de kust van de Oosterschelde. Zelfs de meest optimistische natuurfreak had bij het opstellen van plan Tureluur niet durven hopen, dat de droom vrij snel werkelijkheid zou worden. Kern van plan Tureluur is de omzetting van 650 hectare landbouwgrond in natuurgebied langs de oevers van de Oosterschelde. De zuidkust van Schouwen wordt in het Natuurbeleidsplan uit 1992 van de rijksoverheid aangemerkt als een kerngebied uit de ecologische hoofdstructuur. Dat opende mogelijkheden voor realisering van het grootschalig natuurgebied aan de Zuidkust van Schouwen. De toekenning van een landinrichtingsproject (Schouwen-Oost) maakte het mogelijk voortvarend te werk te gaan. Het project Schouwen-Oost beslaat het oostelijk deel van het buitengebied van de Polder Schouwen, gelegen tussen de Dammenweg en de Schouwse Dijk. De woonkernen Zierikzee, Serooskerke, Brouwershaven, Kerkwerve en Scharendijke vallen buiten de herinrichting. Bij elkaar heeft het gebied een omvang van ruim 6100 hectare. De Prunjepolder is het eerste gebied waar dit natuurontwikkelingsplan inmiddels in uitvoering is gebracht. Doorgaans schrale landbouwgrond wordt omgevormd tot een aaneengesloten natuurgebied. Voor de totale aanpak van Schouwen-Oost is een zogeheten Raamplan vastgesteld. De werkzaamheden worden in fasen uitgevoerd op basis van uitvoeringsmodules. In de Prunje moet een brakwatermoeras ontstaan door het uitgraven van enkele oude gedempte en geëgaliseerde kreken. Landbouwgrond maakt hier plaats voor een nieuw leefgebied voor tal van vogelsoorten. Rust is een eerste vereiste om de dieren hier te laten broeden en foerageren. De belangstellende bezoeker kan er niet in, maar mag er wel omheen wandelen en er komen vogelkijkhutten en een uitkijktoren. Bewoners in de directe omgeving vrezen een enorme toeloop van vogelaars en dringen aan op verkeersmaatregelen en parkeerfaciliteiten. Van vogelaars mag weliswaar worden verwacht dat ze respect voor de natuur hebben, maar evenzo goed kunnen ze spontaan uit de bol gaan bijvoorbeeld bij het zien van een bijzondere Tjif-Tjaf en blijven ze midden op de weg stilstaan. Hobbels De plannen voor natuurontwikkeling aan de Zuidkust van Schouwen zijn uitgewerkt binnen de landinrichtingscommissie Schouwen-Oost, een uniek samenwerkingsverband tussen boeren, milieubeschermers, rijk, provincie, waterschap, staatsbosbeheer en de Dienst Landelijk Gebied (DLG) van het rijk. De gemeenschappelijke, intentie een optimaal resultaat te bereiken, maakte het mogelijk dat in 1999 de eerste bulldozers ook werkelijk kon gaan graven. Natuuriijk moesten er wel hobbels worden genomen. Boeren en milieubeschermers kruisten soms de degens bijvoorbeeld over de gevolgen voor de aangrenzende landerijen van verhoging van het waterpeil in het nieuw te vormen moerasgebied. In het najaar van 1998 liep het zelfs even flink fout. Als gevolg van extreme regenval liep de polder van Schouwen vol als een badkuip. De capaciteit van de gemalen bleek ontoereikend om het water snel weg te pompen. Om nog meer schade aan de landbouwgewassen te voorkomen, werd besloten de schuiven van de pijlerdam gedurende één vlóed gesloten te houden. De gemalen konden dan langere tijd in werking blijven. De woordvoerders van de ZMF binnen de landinrichtingscommissie maakten daar in niet mis te verstane woorden bezwaar tegen. Dat zette weer kwaad bloed bij de vertegenwoordigers van de landbouworganisatie en de samenwerking binnen de landinrichtingscommissie werd voor enkele maanden opgeschort. Pas nadat de ZMF-mensen diep in het stof hadden gebeten, wilden de boeren weer met hen door één deur. De angst voor wateroverlast bij extreme regenval bleef er na 1998 echter goed inzitten. Ook de argwaan over de gevolgen van verhoging van het waterpeil in de Prunje blijkt nog steeds groot. Over de hoogte van het waterpeil in de Prunje moet de algemene vergadering van Waterschap Zeeuwse Eilanden vandaag, woensdag een besluit nemen. Het betreft een proefproject omdat de komende jaren moeten uitwijzen wat de gevolgen van de aanleg van het brakmoerasgebied zullen zijn in de diverse jaargetijden en bij verschillende weersomstandigheden Gezien de tegengestelde belangen van natuur en landbouw wordt het gebied zo ingericht dat een zo volledig mogelijke scheiding in waterhuishouding wordt gerealiseerd. Daartoe worden onder meer enkele stuwen geplaatst. Rondom het toekomstig natuurgebied is inmiddels een ringsloot gegraven, waardoor de huidige drooglegging van wegen en woningen in het gebied wordt gegarandeerd. Een andere zogeheten compenserende maatregel ter voorkoming van wateroverlast en invloed van zoute kwel op de landbouwgronden is het ophogen van de percelen. Door het uitgraven van de Prunje ligt daarvoor inmiddels een grote hoeveelheid grond gereed. Ook met dat grondverzet wordt deze week een begin gemaakt. Naadloos Heel Schouwen kreeg van het Rijk de status van strategisch groenproject (SGP-status) omdat de Regiovisie Schouwen-West naadloos aansluit bij het landinrichtingsproject Schouwen-Oost. De SGP-status garandeert ook voor Schouwen- West extra rijksgeld voor de aanleg van grote natuur-, bos- en recreatiegebieden op gronden die nu nog voornamelijk landbouwgronden zijn. Het raamplan voor de herinrichting van Schouwen-West moet het komend najaar definitief worden vastgesteld. Een van de vlinders in de voilière van Miniatuur Walcheren. foto Lex de Meester door Miriam van der Schot In het afgegraven Prunjegebied hebben direct talrijke vogelsoorten hun intrek genomen. foto Marijke Folkertsma We zijn voor het eerst zwanger en staan op het punt te bevallen, roept Sven van Rijswijk van Miniatuur Walcheren in Middelburg enthousiast uit als hij in de vlindertuin naar de cocons wijst. Sinds twee maanden heeft het park een volière waarin felgekleurde Europese en tropische vlinders van dichtbij bekeken kunnen worden. De vlinders zijn afkomstig van Johan Antes van vlindertuin De Berkenhof in Kwadendamme. Antes heeft samen met Van Rijswijk de tuin in Middelburg opgezet. Voorlopig worden de vlinders nog vanuit Kwadendamme naar Midelburg gebracht, maar het is de bedoeling dat de tuin een biotoop wordt. De natuur moet haar eigen werk gaan doen zodat de vlinders in cle tuin zelf voor nakomelingen gaan zorgen. „Ze staan hier nog maar pas, maar de planten zitten nu al vol met eitjes waar rupsen uit zullen komen. Ook hangen er al verschillende poppen die op het punt van uitkomen staan", vertelt Antes terwijl hij de blaadjes aan de passiebloem omdraait en de kleine gele eitjes toont. De tuin herbergt momenteel vijfentwintig tot dertig vlinders van vijftien verschillende soorten. In de toekomst moeten er honderd vlinders fladderen met zwarte, rode, paarse en witte kleuren die ieder op een eigen manier vogels moeten afschrikken. Ook hebben de vleugels verschillende vormen en afmetingen. Behalve bekende vlinders, heeft Antes ook zeer bijzondere exemplaren gekweekt. „Er is een vlindersoort uit Belize die wereldwijd op de rode lijst staat. Deze vlinders worden met uitsterven bedreigd, maar door de juiste planten heb ik er in De Berkenhof honderden rond vliegen." Planten Het voornaamste ingrediënt om vlinders te kweken, zijn niet de bloemen maar de planten waar de rupsen van eten, legt de kenner uit. „Dat is de grootste fout die mensen vaak in hun eigen tuin maken. Bloemen waar vlinders nectar uit halen, zijn meestal wel genoeg te vinden. Maar de meeste rupsensoorten hebben maar enkele planten waar ze van eten zoals bijvoorbeeld de distel. Dat zijn echter juist de planten die mensen zo snel mogelijk uit hun tuin weghalen. Daardoor neemt door Marcel Modde Het wordt een belangrijke week. En niet omdat de Nederlandse Godenzonen als bekroning op vijf dagen noeste arbeid van allen die de pech hebben net iets minder behendig te acteren met de voetbalschoen, vrijdag alsnog hun waarde mogen bewijzen! Dirk Fluijt zoekt zijn miljoenentransfers dichter bij huis. Het gras dat zijn benen kietelt, is vers en van een kwaliteit waar de ArenA jaloers op zou mogen zijn. E^n cruciaal verschil schuilt in de benen die de 'heilige grond' bewandelen. De dikke dijen die hij voor ogen heeft, prijken waarschijnlijk binnen afzienbare tijd als kwaliteitsham en voorzien van een eco-predikaat op de dis. De gedachte aan een ontwikkeling in die richting, maakt de oude boerenzoon in de boswachter weer wakker. Want 15 juni -morgen dus- is het zo ver, verkondigt Fluijt met trots aan iedereen die het maar horen wil. Dan mag het vee de Prunje bij Serooskerke binnen en mogen de pachtende agrariërs de weilanden maaien. Niet zomaar een stukje samengaan van landbouw en natuurbeheer, weer een zichtbaar resultaat van het inmiddels beroemde plan Tureluur. Opfrissertje: het plan Tureluur omvat de inrichting van 650 hectare natuurgebied langs de zuidkust van Schouwen en Tholen. Op het laatsgenoemde eiland concentreren de maatregelen zich met name in de Scherpenissepolder. De inrichtingsplannen liggen klaar en worden meegenomen met het ruilverkavelingsproject. Het merendeel van Tureluur speelt zich evenwel op Schouwen- Duiveland af. Malaise Kreken, ondiepten, oeverland en grasvlakten; alles om het de kustvogels zoveel mogelijk naar hun zin te maken. Alles bij elkaar een miljoenenoperatie, waar de boer in de omgeving niet slechter van wordt, stelt Fluijt. „De landbouw verkeert in een malaise. Dus wat is er voor de boeren dan nog mooier dan dat ze nu een redelijk bedrag uitbetaald krijgen voor slechte agrarische grond. Dat is ook de reden waarom we er betrekkelijk snel in zijn geslaagd het benodigde terrein aan te kopen of te ruilen tegen een perceel elders. Het klinkt misschien een beetje zuur, maar zo zie je maar hoe de vogels welvaren bij de problemen in onze agrarische sector. Wildbeschermers Fluijt beseft terdege dat de openstelling van een gedeelte van de Prunje voor grazende runderen en scherpe maaimachines een maand vóór het aflopen van het broedseizoen, niet ideaal is. Hij is zich er eveneens van bewust dat een aantal jonge vogels de plotselinge verstoring niet zal overleven. Ook al is met de boeren in kwestie afgesproken dat ze wildbeschermers op hun maaiers zetten en ze niet harder zullen rijden dan vijf kilometer per uur. „Maar we zijn dermate content met hun hulp bij dit project, dat je op een gegeven moment even de gulden middenweg moet kiezen. We hebben hen nodig voor het beheer en feit is dat ze zo zachtjes aan toch ook érgens naar toe moeten met hun vee. Bovendien verliest het gras z'n voedingswaarde wanneer je nog veel langer wacht met maaien. Dan hebben ze er ook niks meer aan. Ik ben van de week het gebied nog in geweest en ik heb zo op het eerste oog geen nest meer kunnen vinden. De meeste jongen zijn uitgebroed en kunnen al lopen." Slachtoffers „Ongetwijfeld zullen er met het maaien een aantal slachtoffers vallen. Dat moeten we dan maar op de koop toe nemen, vooral omdat het nagenoeg geen effect zal hebben op het totaal van de populatie. Want wat dat aangaat, zijn de eerste resultaten bemoedigend. Strandplevier, stern, visdiefje, tureluur, grutto en veel eendensoorten; er is in het eerste jaar duidelijk een toename van het aantal kustvogels. Hartstikke hoopgevend dus." Dirk Fluijt (49) is als boswachter bij Staatsbosbeheer verantwoorde lijk voor Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland. Zijn werk gebied omvat een oppervlakte van in totaal drieduizend hectare natuur. In deze rubriek doet hij wekelijks verslag van zijn werk en wedervaren. het aantal vlindersoorten in Nederland steeds verder af. Gelukkig zien we wel dat de populatie van soorten die het hier goed doen, toeneemt." Met de populatie van de vlinders in de Middelburgse tuin, zit het ook goed. Aan het einde van het bezoek, kroop de eerste eigenkweek vlinder uit de pop. Terwijl de broze oranjerode vleugels lagen te ontvouwen en te drogen in de zomerzon, nam Van Rijswijk als kersverse vlindérvader de felicitaties van collega's in ontvangst. Nadat Antes bevestigde dat het om een mannelijk exemplaar van de monarch-vlinder ging, werd beschuit met muisjes geserveerd. Expositie Behalve in de tuinen in Middelburg en Kwadendamme is er de komende tijd ook informatie over vlinders te krijgen in het Zeeuws Biologisch Museum tussen Domburg en Oostkapelle. Daar is van 20 juni tot en met 17 september de expositie 'Vlinders in Zeeland' te zien. De Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland geeft op de tentoonstelling informatie over de vlinderstand en de ontwikkeling van de soorten in de provincie. Aan bod komen onder meer de leefwijze van dag- en nachtvlinders en de eisen die ze stellen aan hun leefgebied. In de heemtuin Hortus Zelandiae zijn vlinders en vlinderplanten te zien. Open dagen biologische boeren T Tijf Zeeuwse bedrijven doen V het komende weekeinde mee aan de Open Dagen biologische landbouw. Deze open dagen vormen dit jaar de afsluiting van de EKO-lente, een gezamenlijke campagne van Platform Biologica en elf provinciale milieufederaties. In het hele land hebben tal van activiteiten plaatsgehad op boerenmarkten, in bedrijfsrestaurants en op kinderboerderijen. Bij de Zeeuwse deelnemers aan de open dagen is boerderij Ter Linde in Oostkapelle, het oudste biologisch-dynamische boerenbedrijf van Nederland (1926). Het is een zéér gemengd bedrijf: akker- en tuinbouw, veehouderij en kaasmakerij. Naast de boerderij ligt boomgaard Ter Linde, waarin 1991 is begonnen met biologisch- dynamische fruitteelt. Beide bedrijven (de boerderij ligt aan de Lijdijkweg 1, hetfruitteeltbedrijf aan de Oranjezonweg 1) zijn zondag van 10 tot 16 uur geopend. Er worden rondleidingen verzorgd, hapjes en drankjes gepresenteerd en kinderen kunnen er ponyrijden. Ook de winkel, waar rechtstreeks aan particulieren wordt verkocht, zal open zijn. Imkerij Poppendamme aan de Poppendamseweg in Grijpskerke laat zien waarin biologische honing zich onderscheidt van de gangbare. Er kan natuurlijk ook honing worden geproefd. (Kinderen kunnen in de imkerij vaderdag-T-shirts beschilderen met de tekst 'Papa eetEKO, Papa is OKÉ'. De T-shirts zijn gemaakt van biologisch katoen. De imkerij is zaterdag van 10 tot 16 uur geopend. Ook bij de molen aan de Biestraat in IJzendijke en bij molen Nooitgedacht aan de Zuidzandsestraat in Cadzand kunnen vaderdag-T-shirts worden beschilderd. De eerste molen is zaterdag open, de tweede zondag. Als het voldoende waait zijn er maaldemonstraties en er valt ook wat te proeven. Biologische boerderij 't Molentje in IJzendijke laat belangstellenden zaterdag kijken en proeven. Voor de kinderen is er een speurtocht met vragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33