De Kims hebben weinig gemeen PZC PZC Leven keert langzaam terug in vergiftigde rivier in Hongarije Bezoek Bouteflika aan Frankrijk heeft historische waarde Steun voor kameleon Blair onder Britse kiezers loopt terug feiten en meningen Ontmoeting duidt op zelfvertrouwen van leiders twee Korea's 14juni 1950 woensdag 14 juni 2000 door Christopher Torchia Ze schudden elkaar gisteren de hand aan het begin van een historische ontmoeting: de presidenten Kim Jong II en Kim Dae-jung van Noord- en Zuid-Korea. De verschillen tussen de twee leiders zijn groot. Zo was de Noord-Koreaanse Kim al in zijn jonge jaren voorbestemd om in de voetsporen te treden van zijn vader, de 'Grote Leider' Kim II Sung. De Zuid-Koreaanse Kim veroverde het hoogste ambt pas na decennia lang op- positievoeren, gevangenschap en mar teling. De ontmoeting in Pyongyang duidt in ieder geval op een overeenkomst tussen de twee leiders: ze hebben beiden ken nelijk genoeg vertrouwen in hun status in eigen land dat ze een historisch, maar riskant avontuur aandurven. Als oppositieleider zat de Zuid-Kore aanse president Kim Dae-jung jaren lang gevangen en werd hij ter dood ver oordeeld. Naar eigen zeggen was hij vier keer het doelwit van een aanslag. Hij veroverde het presidentschap pas nadat hi] zich voor de vierde keer kan didaat had gesteld. De Noord-Koreaanse leider Kim Jong II groeide op met het idee dat hij zijn va der Kim 11 Sung zou opvolgen als hoofd van een totalitair geregeerde staat en dat hij later, net als zij n vader, zou wor den verheerlijkt als een mythische fi guur. Mythevorming Biografische gegevens over de noorde lijke Kim zijn zeldzaam. De mythevor ming rondom zijn persoon begint bij zijn geboorte. Volgens Noord-Korea is hij op 16 februari 1942 geboren in een 'geheim kamp' op een 'heilige berg'. Westerse Korea-kenners zeggen dat Kim Jong II in de Sovjetunie het levens licht zag. KimJongllis, ongeveer 16 0 meter lang en gezet. Volgens Noord-Koreaanse overlopers draagt hij schoenen met ste vige hakken en is zijn haar volumineus gekapt om hem wat groter te doen lij ken. Als Kim al op televisie verschijnt, dan valt er weinig aan hem af te lezen. Hij draagt altijd een Mao-jasje en staat met zijn handen op zijn rug, de welbe kende pose van zijn vader. De aankondigingvan de top, op 10 april dit jaar, kwam niet helemaal uit de lucht vallen. In een televisie-inter view in februari had Kim Dae-jung al de loftrompet gestoken over zijn noor delijke evenknie, die hij een 'man met een groot inzicht' en een 'pragmaticus' noemde. Tot dan toe werd Kim Jong II door het zuiden vooral beschouwd als •7 *9 t t ff De Noord-Koreaanse leider Kim Jong II (links) en de Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung op het internationale vliegveld van Pyongyang. foto Yon hap/AP het brein achter terreuraanslagen op Zuid-Koreaanse doelen, inclusief de bomaanslag op een vliegtuig van Kore an Air waarbij in 1987 de 115 inzitten den werden gedood. Het besluit van Kim Jong II om" zijn Zuid-Koreaanse tegenhanger te ont moeten volgt op een van de donkerste periodes in de Noord-Koreaanse ge schiedenis: de hongersnood van de tweede helft van de jaren negentig waardoor het land zich gedwongen zag om hulp te bedelen bij de aartsvijanden Zuid-Korea, Japan en de Verenigde Staten. Als drukmiddel om westerse hulp los te krijgen, ontwikkelt en test het noorden ballistische raketten die volgens des kundigen de Amerikaanse staten Ha waii en Alaska kunnen bereiken. In 1994 bevroor het land zijn programma voor de ontwikkeling van kernwapens, in ruil voor Amerikaanse hulp bij de bouw van moderne kernreactoren. Kim II Sung, de oprichter en jarenlange alleenheerser over Noord-Korea, is de vernedering van de hongersnood be spaard gebleven. Hij overleed in 1994, waarna de speculaties over een spoedi ge neergang van het communistische bewind niet van de lucht waren. Opvol - ger Kim Jong II hield zich jarenlang op de achtergrond. Aangenomen wordt dat hij in die tijd zijn greep op het leger verstevigde. Nu lijkt Kim Jong II zich sterk genoeg te voelen om de wereld tegemoet te kunnen treden zonder zijn eigen positie in gevaar te brengen. Zijn rol van gast heer, in plaats van louter gast, bij de top kan zorgen voor een verhoging van zijn prestige in eigen land. De risico's die het bewind in Pyongy ang met de toenadering tot het zuiden loopt, zijn echter aanzienlijk. Het ge vaar bestaat dat het gezag van de com munisten ernstig wordt ondermijnd door de invloed van het welvarende zuiden. Maar Pyongyang heeft tegelij kertijd buitenlandse hulp nodig om te kunnen overleven. Ook voor Kim Dae- jung kleefden er risico's aan de toena dering. Zijn populariteit zou met sprongen achteruit zijn gegaan als de partijen het zelfs niet eens waren ge worden over een agenda van de top, waardoor de hele ontmoeting op losse schroeven zou zijn komen te staan. Mandela De 76-jarige Kim Dae-jung wordt door zijn gevangenschap en zijn decennia lange strijd voor democratie interna tionaal ook wel vergeleken met de Zuid-Afrikaanse anti-apartheidslei der en latere president Nelson Mande- la. In de jaren 70 werd hij door de geves tigde politici in het zuiden beschuldigd van communistische sympathieën, om dat hij had gepleit voor een geleidelijke toenadering tot het noorden. De toen malige machthebbers meenden dat het communisme niet gedoogd mocht wor den en dat toenadering impliciete er kenning van het Noord-Koreaanse be wind betekende. Kim Dae-jung spreekt veelvuldig in het openbaar en is bereisd. De 58-jarige Kim Jong II daar entegen schuwt de publiciteit en het openbare leven, en is op een enkele reis naar China na nauwelijks in het bui tenland geweest. Noord-Koreaanse overlopers zeggen dat hij een begena digd en onvermoeibaar spreker is. Maar volgens de autoriteiten in Zuid- Korea is zijn stem slechts een keer op de radio te horen geweest. „Moge de glorie rusten op onze revolutionaire strijd krachten", zou Kim Jong II in 1991heb- ben gezegd bij de aanvaarding van zijn post als commandant van de strijd krachten. Hoe meer Kim Jong 11 er zelf het zwij gen toe doet, des te meer wordt hij ge prezen door de spreekbuizen van de re gering. „De intelligentie van de Grote Leider Kim Jong II kent geen grenzen", verklaarde het staatspersbureau KC- NA eerder dit jaar. AP pagina 5: Kims beloven verzoening van onze redactie buitenland President Abdelaziz Bou teflika van Algerije be gint vandaag een vijfdaags staatsbezoek aan Frankrijk. Het is pas de tweede keer sinds de onafhankelijkheid in 1962 dat een staatshoofd van Algerije de voormalige kolonisator bezoekt. In 1983 bracht Chadli Bendjédid een bezoek aan Francois Mitter rand, het historische eerste bezoek van een Algerijnse president aan zijn Franse ambtgenoot. De Frans-Algerijnse betrek kingen gaan gebukt onder de loden last van de geschiede nis. Tijdens de onanhanke- lijkheidsoorlog, van 1954 tot 1962, vielen volgens Alge rijnse bronnen één miljoen doden. In 1962 ontvluchtten één miljoen 'pieds noirs' het land, FYansen die voor een deel al generaties lang in Al gerije hadden gewoond. Frankrijk was in 1830 be gonnen met de verovering van Algerije; in 1850 kwa men de eerste Europese kolo nisten. Algerije voerde na de onaf hankelijkheid een socialis tisch economisch beleid, met wisselend succes. Veel Alge rijnen zochten een beter le ven in het rijkere Frankrijk, waar inmiddels twee miljoen mensen van Algerijnse kom af wonen. Velen van hen werden het slachtoffer van racistisch gedrag. Het rechts- extremistische Front National (FN) van Jean-Ma- rie Le Pen heeft het gemunt op de immigranten uit Noord-Afrika. Als tegenbe weging werd SOS Racisme opgezet, waarbij zich veel jongeren uit Europa en Afri ka aansloten. Democratisering De afschaffing van de een- partijstaat en pogingen tot democratisering in Algerije leidden in de jaren '90 tot een nationale ramp. Radicale is lamieten, woedend over de 'gestolen' verkiezingsover winning van het FIS, ontke tenden een burgeroorlog, met tot nu toe zeker honderd duizend doden als gevolg. De vorig jaar gekozen president Bouteflika probeerde de na tionale vrede te herstellen met een amnestie-aanbod, maar nog steeds worden re gelmatig mensen vermoord. Algerije heeft natuurlijke rijkdommen in de vorm van olie en gas, maar toch kampt het land met een torenhoge buitenlandse schuld van naar schatting zestig miljard gulden, op een bevolking van dertig miljoen. Meer dan de helft van dat bedrag is Al giers aan Parijs verschul digd. Bouteflika zal dat pro bleem aankaarten in zijn gesprekken met president Jacques Chirac en premier Lionel Jospin. Werkloosheid Meer dan eenderde van de Algerijnse beroepsbevolking is werkloos. Het land, dat be zig is met de overstap naar een markteconomie, heeft buitenlandse investeringen nodig. Ook wil Bouteflika dat Frankrijk meer rekening houdt met de familiebanden tussen beide landen. In de ja ren '80 kregen nog jaarlijks 500.000 Algerijnen een vi sum voor een bezoek aan Frankrijk. Nadat in 1995 in Frankrijk twaalf mensen omkwamen bij aanslagen van de extremistische Gewa pende Islamitische Groepen (GIA), werd dat aantal terug gebracht tot enkele tiendui zenden. Dit jaar zijn weer 200.000 visa verstrekt. Algerije eist ook dat Air France zijn vluchten op Al giers hervat. De Franse luchtvaartmaat schappij was daarmee ge stopt nadat GIA-terroristen in 1994 een Airbus van Air France kaapten. Drie passa giers kwamen bij de actie om het leven. Struikelblok is dat de piloten van Air France ei sen dat Franse agenten vei ligheidscontroles mogen uit voeren op het vliegveld van Algiers. Dat ligt in de voor malige kolonie nog heel ge voelig. ANP/AFP/RTR door Harm Harkema Drie jaar lang konden Tony Blair en zijn Labourrege- ring niet kapot. De verplette rende verkiezingsoverwinning op de conservatieve Tories in 1997 (Labour 44 procent van de stemmen tegen de Tories 31) werd blijkens opinieonderzoe ken alleen maar verder uitge bouwd. Tot april van dit jaar zei steeds meer dan de helft van de kiezers op Labour te zullen stemmen. De zwalkende Conservatieven onder leiding van de onzichtba re William Hague haalden nim mer meer dan dertig procent. Maar de afgelopen twee maan den is er een einde gekomen aan Labours hoge vlucht. Volgens de laatste, eind vorige week gehou den peiling heeft Labour nu nog slechts een kleine voorsprong. De aanhang van Labour is ge kelderd naar 41 procent en de Conservatieven, op 38 procent, rukken op. Stond begin dit jaar voor iedereen nog vast dat Blair de volgende verkiezingen (waarschijnlijk volgend jaar) op zijn sloffen zou winnen, nu waarschuwen de stuurlui aan de wal dat hij er nog hard aan zal moeten trekken. Het eerstê duidelijke teken van de kiezers dat zij n iet langer ver liefd zijn op Blair, werd begin mei in de Londense stemhokjes gegeven. De officiële, door Blair aangewezen Labour-kandidaat voor het burgemeestersschap Frank Dobson leed een ontluis terende nederlaag tegen de door Blair aan alle kanten tegenge werkte en uit de partij gegooide onafhankelijke kandidaat Ken Livingstone. De kiezer bleek ge noeg te hebben van de manipu laties van de partijtop en de bij kans ziekelijke controle die zij over partij en kiezer dacht te kunnen uitoefenen. Gemor Zit er eenmaal een vlekje op een reputatie, dan volgen er al gauw meer, en zodoende nam in de media het gemor toe dat Labour wel een hoop belooft, maar op een aantal kernpunten weinig presteert. De geboorte van de jonge Leo Blair zou de populari teit van de premier en zijn partij goed doen, was de verwachting, maar dat viel tegen. Vorige week moest Blair zelfs zijn eerste pu blieke vernedering incasseren. Voor tienduizend 'middle- class'-vrouwen van het Wo men's Institute, een soort ver eniging van huisvrouwen, werd Blair tijdens een al te politieke toespraak geconfronteerd met traag, afkeurend handgeklap en gejoel. De premier maakte aan het eind van zijn betoog een uit het veld geslagen indruk. Blair bevestigde met zijn speech de mening van zijn tegenstan ders dat hij een windvaan is die iedereen te vriend wil houden en zijn opvattingen aanpast aan zijn gehoor. Hekelde hij vorig jaar tijdens het Labour-congres op niet mis te verstane wijze de 'krachten van het conservatis me', die de vooruitgang van Groot-Britannië te lang hebben tegengehouden, de als conser vatief bekend staande huis vrouwen hield hij voor dat tra ditionele waarden aan de basis liggen van zijn politiek van de derde weg. Toespraak Niet alleens Blairs vijanden be schuldigen hem ervan een ka meleon te zijn die veel vertoon van vorm zou combineren met weinig inhoud. Afgelopen weekeinde lekte een intern me mo uit waarin Philip Gould, een belangrijke adviseur van Blair, in een commentaar op diens huisvrouwenspeech enige do delijke opmerkingen maakt. Gould:,Het is een toespraak die wederom de indruk wekt dat hij toegeeflijk is, dat hij overtui ging mist, niet in staat is een standpunt langer dan een paar weken vast te houden, er dan weer afstand van nemend om dat hij het lef mist zich er hard voor te maken." De kiezers lijken dat aan te voe len. Hoewel Labour een degelijk financieel economisch beleid voert, begint het ook het electo raat op te vallen dat Labour be langrijke beloften heeft gedaan, die nog steeds niet zijn nageko men. Zo verkeert de Engelse ge zondheidszorg nog in dezelfde bedroevende staat als drie jaar geleden en is de criminaliteit toegenomen in plaats van ge daald. Met een straffe rechtse en natio nalistische koers (anti-asielzoe kers, strengere straffen, anti- Europa) manifesteert opposi tieleider Hague zich bovendien steeds zelfverzekerder. In con servatieve kringen wordt stille tjes zelfs al gedroomd van een nek-aan-nekrace tussen Hague en Blair, bij de volgende verkie zingen. GPD Begin februari werd de Tisza getroffen door een enorme giframp. Meer dan 120.000 kubieke me ter zwaar cyanidehou- dend afvalwater van een Roemeense mijn stroom de via een zijrivier in de tweede rivier van Hon garije. Over een afstand van honderden kilome ters stierf vrijwel alle vis. Nu, ruim vier maanden later, is er volgens de Hongaarse autoriteiten reden tot voorzichtig op timisme. door Hans Gertsen Rond een plas in de uiter waarden bij het stadje Csongrad heerst een drukte van belang. Gadegeslagen door de nodige bestuurders uit de regio zetten vijftien vissers een fors net uit. Een kwartier later, als het net wordt binnengehaald, blijkt de vangst behoorlijk: Ruim tweehonderd kilo vis, meren deels jonge meerval, voorn en bliek, maar ook enkele mid delgrote snoeken, karpers en snoekbaarzen, worden door de vissers in verschillende bak ken uitgesorteerd. Een uur later wordt het groot ste deel van de vangst een kilo meter verderop in de Tisza uitgezet. „Alleen de van oor sprong Amerikaanse meerval- lensoort zetten we niet in de ri vier uit. Dat is een vissoort die hier niet thuis hoort en die bij gebrek aan natuurlijke vijan den het ecosysteem van de ri vier ontregelt omdat-ie te do minant wordt", legt Janos Gönczy uit. Gönczy heeft als speciale rege ringscommissaris voor de Tis- za-rivier de zorg voor het her stel van het ecosysteem in de rivier die begin februari door een enorme giframp getroffen werd. Het zal nog tot eind dit jaar duren voordat weten schappers precies in kaart hebben gebracht hoeveel schade de enorme hoeveelheid cyanide heeft aangericht in de tweede rivier van Hongarije. In afwachting daarvan doen Gönczy en de zijnen al het mo gelijke om de Tisza te revitali seren. „De watervogels zijn terugge- Een Hongaarse Mil 7-helikopter vervoert zandzakken die bestemd zijn voor het versterken van de dijken langs de Tisza. De rivier trad vorige maand uit haar oevers als gevolg van zware regenval. Daardoor werd het stroombekken van de Tisza schoongespoeld. keerd in het gebied. Dat be wijst dat ze weer voldoende voedsel vinden", zegt Gönczy. „En we zetten sinds enkele we ken grote hoeveelheden poot- vis uit. Met het uitzetten van grotere vissen wachten we nog omdat die momenteel nog niet genoeg voedsel kunnen vin den, maar voor pootvis zijn de omstandigheden gunstig ge noeg." Daarnaast heeft de regerings commissaris tientallen door de ramp werkloos geworden ri viervissers ingehuurd die sys tematisch alle plassen en poe len in de uiterwaarden van de Tisza leeghalen. Op die manier snijdt het mes aan twee kan ten, legt Gönczy uit. „We red den duizenden kilo's jonge vis die anders deze zomer het loodje zou leggen omdat de meeste poelen dan droogval len. En we gebruiken die poe len in de uiterwaarden als kraamkamers voor nieuw le ven in de Tisza." Zwemmen Met de zwaar getroffen rivier lijkt op deze mooie dag niets mis. Groepjes jongeren uit Csongrad zwemmen in de ri vier. tientallen anderen genie ten op het fraaie, honderden meters lange rivierstrand bij het stadje van de zon. „Dat is volstrekt veilig", benadrukt Gönczy. Van de cyanidegolf is volgens metingen al lang niets meer te bespeuren. Het gif is opgelost en doorgespoeld, me de dankzij het hoge water dat Hongarije de afgelopen maan den teisterde. „Voor de omwo nenden van de rivier was het extreem hoge water van de af gelopen maanden een ramp, maar voor de rivier zelf was het een ongelooflijke zegen. Het hele stroombekken van de Tisza is totaal schoonge spoeld." Behalve een enorme ecologi sche catastrofe was de giframp ook een economische ramp van formaat. Steden als het 120 ki lometer ten zuidoosten van Boedapest gelegen Csongrad en een groot deel van de omge ving leven grotendeels van het toerisme. Veel watersporters, vissers voorop, zullen de re gio's rond de Tisza dit jaar waarschijnlijk mijden. Al doen de regionale bonzen moeite om hun zorgen op dit punt te bagatelliseren. „Tot nu toe valt de schade erg mee. De giframp was natuur lijk een publicitaire ramp van jewelste voor ons. Daarom doen we nu extra veel moeite om de toeristen in binnen- en buitenland duidelijk te maken dat de Tisza niet meer vervuild is en dat deze streken nog steeds zeer de moeite waard zijn", zegt burgemeester Mi- haly Babak van het Tisza- stadjeSzarvas. Exacte cijfers over het aantal foto Sandor Szabo/EPA boekingen dat de afgelopen maanden is geannuleerd, zegt hij niet te hebben, maar het valt volgens hem erg mee. „De giframp voltrok zich afgelo pen winter, ruim voordat de meeste mensen hun vakantie plannen maakten. Van veel an nuleringen is daarom geen sprake. We hopen op een vrij wel normaal seizoen Tussen de gladde taal van bur gemeester Babak en andere bonzen uit de regio en de wer kelijkheid gaapt een ruime kloof, zo leert navraag bij lo kale middenstanders. „De ver huur van kamers bij particu lieren en van hotelbedden ligt dit voorjaar minstens dertig procent onder het niveau van vorig jaar", zo weet Tomas Zentai, de uitbater van visres taurant 'Kemence Csarda' in Csongrad. Het in Hongarije vermaarde restaurant zou voor dertig pro cent minder klanten overigens tekenen, zo laat Tomas Zentai doorschemeren. „Het is veel erger. Veel klanten blijven weg; veel mensen durven geen vis meer te eten ook al is er geen enkel gevaar meer. Onze vis komt niet uit de Tisza, maar uit het Tisza-meer dat de giframp bespaard is gebleven. Maar het zal, zo vrees ik, minstens een jaar duren voordat alles hier weer bij het oude is." GPD Prijsvraag De gemeente Hulst laat het ontwerp voor een nieuwe top voor de Hulster basiliek af hangen van een prijsvraag. Architecten uit het hele land worden uitgedaagd om binnen een budget van negentigdui zend gulden de basiliek te voorzien van een fraaie top. Verenigd Europa West-Duitsland wordt lid van de Raad van Europa. Na een rumoerig debat, dat zes uur duurde, ging de Bondsdag ak koord met het regeringsvoor stel. De socialisten en commu nisten waren mordicus tegen. Volgens de socialistenleider begaat West-Duitsland een vergissing te denken dat de enige weg naar een verenigd Europa via de Raad van Euro pa loopt. „Deze Raad had een verbond van volken moeten zijn, in plaats van een verbond van regeringen die ten koste van anderen hun eigen natio nalistische doeleinden nastre ven", zei hij. Horlogesmokkel De politierechter in Middel burg heeft 22 Zeeuwse juwe- liers en horlogemakers veroor- deeld voor bezit en verkoop van gesmokkelde horloges. De middenstanders verklaarden dat zij zeer moeilijk aan horlo ges konden komen en hun klanten niet teleur wilden stel len. De straffen varieerden van een tientje tot honderd gulden. Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vri]dag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie. redactie@pzc ni exploitatie- mtemet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36,70 (n.v.t perkwartaal, 100,00 101,65) per jaar 380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2