Waseige ziet mooi kind groeien Kevin Keegan krijgt ervanlangs - "m slMb Koeien veroorzaken file Weerzien vol emotie voor Italiaanse ploeg EK-organisatie blokkeert toegangskaarten Van Kerckhoven in Belgische ploeg tegen Italië Euro 2000 eist dwangsom Cupido Brusselse Markt open voor fans Arrestaties in Vietnam door EK Gokkers laten Engelsen vallen Rotterdammers kunnen beker zien Politie volgt Engelse hooligans van onze sportredactie ROTTERDAM - Het organisa tiecomité Euro 2000 is overge gaan tol blokkering van een groot aantal toegangsbewijzen voor de komende EK-wedstrij- den. De sanctie volgt op de in- beslagname van kaarten die aangehouden zwarthandela ren in bezit hadden. Voor de stichting Euro 2000 is het eenvoudig de namen van de oorspronkelijke bezitters van de tickets in het computersys teem te achterhalen. Mochten op die namen ook nog toe gangsbewijzen staan voor de komende wedstrijden van het toernooi, dan worden die kaar ten geblokkeerd. „In de Nederlandse stadions controleren we de tickets via de barcode. In België laten we de mensen van de bewuste plek ken in de stadions plukken", aldus een woordvoerder van Euro 2000. De stichting wil niet zeggen om hoeveel kaarten het exact gaat. „Er zitten mensen bij die nog voor tien andere wedstrijden kaarten hebben gekocht. Die hebben nu een groot pro bleem", zegt de woordvoerder. ANP ROTTERDAM - De stichting Euro 2000 zal dwangmiddelen inzetten tegen het Amsterdamse ticketbureau Cupido. On danks een vonnis in kort geding is Cupido doorgegaan met het adverteren en verkopen van kaarten voor het EK, aldus Euro 2000. Volgens een woordvoerder van Euro 2000 zijn er bewij zen dat Cupido de activiteiten niet staakt. „Het bedrijf heeft ook nog geen kaarten ingeleverd, zoals door de rechter is ver plicht. En we weten precies hoeveel ze hebbenElke dag dat Cupido zich niet aan het vonnis houdt, kost het bedrijf 25.000 gulden, de dwangsom die door de rechter is opgelegd. De di rectie van Cupido was niet bereikbaar voor commentaar. De woordvoerder van Euro 2000 maakte verder bekend dat van kaarthouders die zijn betrapt op het zwart doorverkopen van een kaartje, ook alle andere kaarten uit het systeem worden gehaald. „Dat betekent dat alle kaarten die zo iemand op zijn naam heeft staan, bij een controle met streepjescode of an derszins ongeldig blijken." GPD BRUSSEL - De Grote Markt van Brussel wordt woensdag na de voetbalwedstrijd België - Italië toch opengesteld voor feestvierende supporters. Dronken fans, personen die de poli tie beledigen en bekende relschoppers krijgen geen toegang. Zodra er problemen dreigen, gaat het marktplein weer dicht. Zaterdag, na de wedstrijd België - Zweden, had de Brusselse burgemeester de Donnéa het historische marktplein afgeslo ten voor fans. Hij vreesde voor problemen bij een evacuatie na mogelijke calamiteiten. Bij protesten tegen de sluiting van de markt ontstonden zaterdagavond relletjes, waarbij de Brus selse politie enkele charges uitvoerde en traangas afvuurde. Er vielen zeventien gewonden. ANP HANOI - Niet alleen de politie in Nederland en België heeft de 1 handen vol aan voetbalsupporters. De politie in Ho Chi Minh Stad heeft hetzelfde probleem en hield zondag en maandag in totaal 93 mensen aan na de eerste EK-wedstrijden. De Viet- namezen hebben de traditie om bij belangrijke voetbalwed strijden illegale brommerraces door de straten van het vroe gere Saigon te houden. Vorig jaar augustus kwamen hierbij elf mensen om het leven toen de nationale ploeg zijn kunsten vertoonde tijdens de Aziatische Spelen in Brunei. AFP/Belga LONDEN - De Engelse voetbalfans schatten de kans dat hun ploeg Europees kampioen wordt een stuk minder hoog in na de 2-3 nederlaag tegen Portugal. Als Engeland nu kampioen zou worden zou dat eerst acht keer de inzet opleveren. Na het debacle van maandagavond was dat gestegen tot twaalf keer de inzet. Favoriet voor de Europese zege is nog altijd Frank rijk (11-4), gevolgd door Nederland (7-2), Spanje (11-2), Italië (13-2), Portugal (13-2) en Engeland (12-1). Voprdat Portugal de wedstrijd tegen Engeland won zou de positie 22 keer de in zet dpleveren (22-1). DPA ROTTERDAM - Rotterdammers hebben vanaf woensdag de mogelijkheid de EK-beker te bekijken. De bokaal staat tot het eind van de week tentoongesteld in het stadhuis in Rotter dam. De Coupe Hemd Delaunay zoals de glimmende cup offi cieel heet, wordt woensdag door oud-international Joop Hie- le overhandigd aan burgemeester Opstelten van „The city of the final. "De beker is overigens alleen te zien. Aanraken is uit den boze. De bokaal staat in een vitrine achter een hek, Om er voor te zorgen dat het opzichtige zilverkleurige geval niet wordt gestolen, verliest een aantal beveiligingsbeambten het geen seconde uit het oog. ANP Geen Italiaan zal de dag ooit vergeten: 29 mei 1985, het Hei- zeldrama. Een klein uur voor de Europa Cup finale Liverpool- Juventus joegen Engelse hooligans 39 overwegend Italiaanse voetballiefhebbers de dood in. Vanavond speelt Italië in het Koning Boudewijnstadion tegen België. Een weerzien vol emotie. verrassing is dat niet. Van Kerckhoven kwam afgelopen zaterdag al in het veld voor Léo- nard. Hij maakte een betere in druk dan de beginnende links back, die bovendien met een ongelukkige terugspeelbal de flater van doelman Filip de Wil de bij de Zweedse tx-effer in- v- Vyi - f l"* ||m|' van onze sportredactie UTRECHT - De Oranje-gekte kent geen grenzen. Op de snelweg A2 bij Abcoude ont stonden dinsdag files met een lengte tot 22 kilometer door een niet alledaags schouw- spel.'Koeien met rugnummers liepen rond in een als voetbalveld ingericht weiland en trokken de aandacht van veel passerende automobilisten. Het verkeer richting Am sterdam liep daardoor volledig vast. Het ging om een reclamestunt van het afval verwerkingsbedrijf Van Gansewinkel uit het Brabantse Soerendonk. Het bedrijf heeft de actie aan het eind van de middag op verzoek van de politie beëindigd. De stunt is volgens een wooi'd voerder van de politie geheel legaal, omdat er nu eenmaal niets strafbaars is aan koeien in een wei land. Pas als de verkeersveiligheid in het ge ding komt, is er reden om op te treden. In dat geval vindt overleg plaats met de eigenaar van de koeien. Ook de Melkunie trok vorige week de aandacht met voetballende koeien en gaat dat ook de komende week nog doen langs de Al3 bij Delft en langs de Al bij Muiden. foto ANP Rel rond David Beckham vergroot spanning bij Engelsen David Beckham (rechts) werd na het verlies tegen Portugal uitgescholden door Engelse fans en stak zijn door Henk Hoijtink TIELEN - Robert Waseige wordt door de spelers van de Belgische nationale ploeg ge roemd om zijn 'psychologie'. Laat het psychologie van de koude grond zijn, voorlopig werkt het. Na de gewonnen ope ningswedstrijd tegen Zweden (2-1) temperde de bedaagde bondscoach als eerste de jubel. Het spel zal beter moeten, waar schuwde hij. Maar in de aanloop naar de tweede partij, vanavond tegen Italië, zei Waseige ook weer iets liefs over zijn ploeg. „Ik heb het gevoel dat er een mooi kind groeit." Waseige hoopt dat na de eerste schreden op Euro 2000 van avond de meeste spanning ver dwenen zal zijn bij zijn betrek kelijk onervaren team. „In de voorbereidingsweek in Tielen voelden we ons van de wereld afgesneden", zei Bai*t Goor, een laatbloeier van 27 jaar die tegen Zweden pas zijn zestiende in terland afwerkte. „Het was even schrikken om te zien wat het toernooi losmaakt bij de be volking, maar de reactie van het publiek heeft ons gerustgesteld. Het thuisvoordeel zorgt niet voor negatieve druk. Het levert positieve energie." In november vorig j aar won Bel gië in Lecce met 3-1 van Italië, inde vierde oefeninterland on der leiding van Waseige. „Dat geeft vertrouwen", sprak de bondscoach. „Maar het is niet meer van belang. Italië speelde tegen Turkije heel wat beter dan in de voorberei dings wedstrij den, met meer diepte en intensi teit. Vooral hun pressing impo neerde me, maar het verbaasde me niet." Terugspeelbal Waseige brengt één wijziging aan in zijn team. Nico van Kerckhoven vervangt Philippe Léonard als linksachter.' Een DEN HAAG - Britse en Neder landse agenten houden sinds maandag een groep van circa vijftig 'zware' Engelse hooli gans nauwlettend in de gaten. De supporters, die maandag in het centrum van Eindhoven werden gesignaleerd, behoren volgens kenners tot de harde kern hooligans die erom bekend staan zelf actief rellen te organi seren. Volgens directeur-generaal Eu ro 2000 Van Zunderd wordt de groep op de voet gevolgd. Tot nu toe hebben de mannen zich vol gens de regels gedragen en is er geen reden hen op te pakken. Van Zunderd heeft er geen slui tende verklaring voor hoe de Britten ondanks de scherpe vei ligheidsmaatregelen toch Ne derland zijn binnengekomen. „Misschien hebben zij geen sta dionverbod en was er dus geen reden hen de toegang te weige ren. Maar het kan ook dat zij aan de grens door de mazen van het net zijn geglipt. Hooligans zijn zeer inventief in hun reisge drag", verklaarde de Tilburgse korpschef dinsdag. De marechaussee heeft tot nu toe 25 mensen de toegang tot Nederland geweigerd. Elf men sen werden op Schiphol terug gestuurd, zes in de havens en de rest aan de Duitse grens. Verbo den wapenbezit, verstoring van de openbare orde en stadionver boden waren de redenen hen niet toe te laten. De Duitse poli tie heeft op haar grondgebied tot dinsdag 51 hooligans onder schept. Risicowedstrijd Rond de risicowedstrijd Enge- land-Portugal in Eindhoven zijn in totaal 27 aanhoudingen verricht; 25 mensen werden op gepakt wegens zwarthandel, twee voor openbare dronken schap en vernieling. Voor aan vang van de wedstrij d werd kor te tijd de Mobiele Eenheid in gezet, omdat tijdens de kaart- controles grote drukte was ont staan. Volgens Van Zunderd is het toernooi tijdens de Pinksterda gen voorbeeldig van start ge gaan. Hij wees erop dat er veel minder Britse fans zonder kaartje naar Nederland waren gekomen dan vooraf was ver wacht. „Daaruit blijkt dat ons preventieve beleid werkt." Er was rekening gehouden met 20.000 Engelsen, maar uitein delijk kwamen er slechts 5000 opdagen. ANP door Marcel van der Kraan SPA - The day after the night be fore is er niet een van zonne schijn voor Kevin Keegan. Een rel rond sterspeler David Beck ham is olie op het vuur en op de achterpagina's van de gedrukte Britse media wordt Keegan bij na vermoord, 's Werelds meest hartstochtelijk voetballand is verscheurd door de onthutsende start op het EK. De vrees voor een nieuwe afgang is groot, de hoop op een stunt tegen Duits land klein. Keegan krijgt er ongenadig van langs. Hij heeft als tacticus schromelijk gefaald door in de wedstrijd tegen Portugal (2-3) zijn elftal niet aan te passen toen dat in de problemen kwam. De bondscoach wordt dezelfde suïcidale neigingen verweten als in zijn tijd bij Newcastle United. Toen had hij als liefheb ber de filosofie dat j e zoveel mo gelijk doelpunten moet maken en niet te veel zorgen moet heb ben om de tegengoals. Een idealistisch beeld van het voetbaldier Keegan, maar niet meer passend in het moderne en internationale voetbal. Keegan vertelde gisteren opnieuw hoe hij had genoten van de Portuge zen. Hij had zo ongeveer zitten kwijlen op de bank, maar daar mee hoef je als trainer van de nationale ploeg na een neder laag niet aan te komen. Hij zou meer energie moeten steken in de schrijnende problemen bin nen zijn eigen elftal. Voor iedereen is het zonneklaar dat het mes in de Engelse ploeg moet. Aanvoerder Alan Shearer is geen schim meer van de 'goal- getter' die hij was, Tony Adams is als verdediger een oude man geworden en doelman David Seaman is binnen het nationale elftal net zo onzeker geworden als bij Arsenal. Hij duikt onder ballen door, slaat mis bij cor ners en is een bron van onrust in het doelgebied. Op het moment dat Kevin Kee gan het vuur na aan de schenen wordt gelegd, duikt hij in de rol van entertainer. Hij maakt grappen en grollen, laat een vol le zaal met journalisten bulde ren als een geluidsman zijn hoofd stoot tegen het plafond. De Duitse radio vraagt of hij middenin de persconferentie li ve in de ether wil komen, Keegan, blij dat hij wordt afge leid van moeilijke vragen: „Dat is prima." Radioverslaggever: „Maar wel in het Duits graag, meneer Kee gan Keegan, bescheiden: „Is dat wel zo'n goed idee voor de Duitse luisteraars?" Radioverslaggever: „Ach, sinds uw tijd bij Hamburg spreekt u toch vloeiend Duits?" Keegan: „Ja, maar ik weet zelf niet meer wat ik zeg. Vervolgens steekt hij een gloed vol betoog af in het Duits met veel lyriek over de komende confrontatie tussen Duitsland en Engeland. De Britse journa listen kij ken met open mond toe Onder hen is niemand die Duits spreekt en dus heeft de menigte geen flauw idee waar Kevin het over heeft. Keegan sluit af met „Vielen Dank und schone Abend". Voordat er venijnige pijlen over zijn tactisch onvermogen wor den afgeschoten geeft Keegan een Portugese journalist de tijd om achter de microfoon plaats te nemen. Denkt de Engelse bondscoach dat Portugal Euro pees kampioen kan worden? Keegan: „Zal ik dit in het Portu gees beantwoorden voor de ra diozender van uw land?" De zaal lacht weer, maar is niet echt geamuseerd. Het hoort ech ter allemaal bij het spel. Middelvinger De tijd verstrijkt en Keegan hoopt dat er niet te veel ophef wordt gemaakt over het vinger tje van David Beckham. Maar dat is onvermijdelijk. De vedette van Manchester United heeft na de wedstrijd te gen Portugal zijn middelvinger opgestoken naar een aantal Britse fans, dat hem in woord en gebaar beledigde. Het incident leidde. Ook zonder zijn lichte liesblessure had Léonard waar schijnlijk moeten wijken. „Ik !v is op de plaat vastgelegd en dus smult heel Groot-Brittannië mee. Het is de tweede keer dit seizoen dat Beckham zich laat gaan. Keegan neemt het voor zijn ster speler op. „Wat er vanaf de tri bune naar hem werd geroepen was schandalig. Ik hoef niet gauw iemand te verdedigen, maar in dit geval werden er vre selijke dingen tegen Beckham gezegd." Het incident zorgt voor meer onrust en spanning" in het En gelse kamp. Te meer daar de po litiek zich ermee bemoeit. Het parlementslid Gamier zei gis teravond dat Beckhams gedrag een schandelijk voorbeeld voor de jeugd is. ,Hij is een slecht voorbeel d voor jonge voetballers. Op dit niveau moet je boven de kreten van het publiek staan. Beckham moet heb al voor het toernooi hevig getwijfeld tussen Van Kerckho ven en Léonai'd", zei Waseige. Goor zal er op de linkerkant blij mee zijn. „Met Van Kerckhoven in de ploeg voel ik me beter", liet hij na de openingswedstrijd on omwonden weten. „Door zijn inbreng kwam ik tegen Zweden veel meer in balbezit." Goede zaken Voor zichzelf lijkt Goor, de ma ker van het eerste doelpunt op Euro 2000, zaterdag goede za ken te hebben gedaan. De inter nationale belangstelling neemt toe voor de middenvelder van Anderlecht. Goor zou graag verkassen naar Engeland, waar Newcastle United, Chelsea en Sunderland het oog op hem heb ben laten vallen. Hij zal de ge ruchten uit het hoofd moeten bannen, nu opperste concentra tie voor de Rode Duivels is ver eist. „Als de bondscoach op merkt dat het tegen Italië beter moet, kan ik hem alleen maar gelijk geven. We zijn heel blij met de goede start, maar we le ven niet op wolkjes." De opstelling van België: De Wilde; Deflandre, Staelens, Valgaeren en Van Kerckhoven; Verheyen, Wilmots, Vanderhaeghe en Goor; Strupar en Mpenza. GPD middelvinger op. foto Jerry Lampen/Reuters op het puntje van zijn tong bij ten en zich niet laten gaan. Mil joenen jonge spelers hebben op nieuw zijn agressieve gebaar gezien. Die kinderen gaan den ken dat het normaal is om zo te reageren. Beckham haalt met zijn gedrag op het voetbalveld de noi'men op alle niveaus, bij de nationale ploeg en in schoolelf tallen, naar beneden", aldus Gamier. De Uefa legt Beckham geen straf op. Ook Kevin Keegan zal zijn speler niet bestraffen. Hij heeft Beckham, de enige uit schieter tegen Portugal, zater dagavond in de hel van Charle roi hard nodig. Tony Adams en Steve McManaman is hij al kwijt. Beide spelers zijn gebles- seerd geraakt en moeten de 'kraker' zo goed als zeker mis sen. GPD door Albert Geesinq GEEL - Zijn stem stokt, het ant woord is oprecht. „Als voetbal vrienden", zegt Paolo Maldini, „mogen we nooit vergeten wat er toen is gebeurd. Daarom leg gen we morgenavond (van avond) voor de wedstrijd bloe men bij de gedenkplaat in het stadion. Net als in 1990 toen we met AC Milan hetzelfde hebben gedaan. Voor het nationale elf tal is dit de eerste wedstrijd in dat stadion sinds toen." De aanvoerder van de Squadra Azzurri was nog net geen zes tien toen de internationale voet balwereld werd opgeschrikt door het grootste supporters drama op het Europese vaste land. In een vlaag van complete verstandsverbijstering, en ver wilderd door haat en drugs en bier, maakten Engelse hooli gans een kerkhof van de staan- tribune links van de hoofdtri bune. Tientallen Italiaanse suppor ters raakten bekneld, werden vertrapt of doodgedrukt toen een muur instortte. Dranghek ken fungeerden als brancard, de witte lakens als bewijs van het requiem van het topvoetbal. De wereld draaide echter door. Ook vandaag, op het spoitcomplex van Verbroedering Geel. Hon derden tifosi op de tribune en la ter achter de dranghekken pro- beren een glim op te vangen van de vorsten van het grootkapi taal. Geel ziet blauw. In de tjokvolle perszaal vraagt de Italiaanse pers Dino Zoff het hemd van het lijf. Ze willen alles weten van de blessure van Maldini, waarom Del Piero weer niet speelt en of hij angst heeft voor de snelheid van de Belg Mpenza. De bonds coach oogt nurks en beant woordt het gros van de vragen in telegramstijl. Zo te zien heeft hij er weinig trek in. Littekens Maar de vraag welke gevoelens hij heeft bij een terugkeer in het stadion dat zulke diepe litte kens heeft achtergelaten in Tu rijn, krijgt een langer antwoord dan alle voetbalvragen. De vraag raakt ook hem zichtbaar. „Ik was er toen zelf niet bij, maar het blijft altijd heel moei lijk. Het is iets dat iedere Itali aan met zich meedraagt. Z'n he-' le leven. We zullen er altijd aan herinnerd blijven worden." Het initiatief om bloemen te leg-' gen bij de gedenkplaat, vertelt'' de perschef van de Italiaanse voetbalbond, komt van de spe lers en wordt gesteund door de" bond. Euro 2000 is er niet in ge-' kend. Waarom ook? Het gebaax- moet ook Dino Zoff raken, tot in het diepst van z'n ziel. De 58-ja-' rige doelman van weleer speel de elf jaar voor Juventus en was er twee jaar coach. De Euro pees- en wereldkampioen speel- de 112 interlands, de laatste op 29 mei 1983. Op de dag af twee jaar voor de ramp in het Heizei- stadion dat na de renovatie'' werd omgedoopt in het Koning' Boudewijnstadion. Dino Zoff is een kind van Juven tus. Net als Antonio Conté, die al negen jaar de zwart-witte' kleuren verdedigt. Van kinds-, been af is hij een aanhanger van Juve, zegt de Juve-aanvoerder. „Het Heizeldrama zal ik nooit vergeten, Vijftien jaar na de gruwelijke feiten ga ik een wed strij d spelen in dat stadionVoor alle overleden Juve-fans zal ik voor de aftrap tegen België bid- den." Coma Middenvelder Conté is een emo tioneel mens, geeft hij toe. Dat* bleek ook zondag in Arnhem," nadat hij de openingsgoal voor Italië tegen Turkije scoorde. „Ik heb dat doelpunt opgedragen aan Roberto. Hij is de zestienja rige zoon van een vriend van mij uit Lecce. Hij heeft een ongeluk gehad en ligt in coma. Mijn wed strijdshirt heb ik bewaard voor hem. Na het EK ga ik het hem bi-engen." De beschilderde spelersbus staat klaar. Vanachter de hek ken schreeuwen de tifosi zich de kelen schor om een handteke ning van de spelers. Het zit er vandaag niet in. Ook niet bij Maldini. Hij heeft het even te kwaad met zichzelf. Niet van wege de lichte blessure, die hij tijdens het oefenpartijtje heeft opgelopen, maar vanwege de ene vraag, over 29 mei 1985. GPD Entertainer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29