Een geslaagde ballonproef PZC PZC Cor Janse beste bij ringrijden op toernooi Pinksteren Drie Nisse viert feest van schaapscheerders met accent op traditie CAMBODJA zeeland 25 bezoektijden ziekenhuizen agenda lezers schrijven Kerncentrale Fondsen marktbericht Inloopmorgen in imkerij voor Veerenaren ZEELAND HELPT Steun het Kinderfonds! PZC lezing bij nader inzien Ronde van Ovezande voor solexrijders woensdag 14 juni 2000 Zeeland Ziekenhuis Walcheren Koudekerkseweg 88, 4382 EE Vlissingen tel. (0118) 425000 dag. 15.00-20.00 uur afd. Psychiatrie dag. 19.00-20.00 uur, woe, zaenzo 14.00-16.30 uur afd. IC/CCU dag. 15.00-16.00 en 19.00-20.00 uur Kinderafd. ouders gehele dag, overig bezoek 14.00-19.00 uur Oosterschelde ziekenhuizen Oosterscheldeziekenhuis 'sGravenpolderseweg 114, 4462 RA Goes tel. (0113) 234000 dag. 13.00-13.45 en 18.30- 19.45 uur Kinderafdeling (afd. A) ouders gehele dag. Overig bezoek 14.00- 15.00 en 18.30-20.00 uur Kinder/Kraamafdeling (afd A/B) ouders kinderen en partners zwangeren gehele dag, overig 14.30-19.30 uur Hartbewaking (afd. H) dag. 11- 11.30,14-14.30 en 19-19.30 uur Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis Koning Gustaafweg 2, 4301 NPZierikzee tel.(0111)430000 dag. 15-16 en 18.30-19.45 uur Emergis Oostmolenweg 101,4481 PM Kloetinge tel. (0113) 267000 woe, zat en zo 14.00-21.00 maa, din, don en vrij 18.30- 21.00 uur Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen Locatie De Honte Wielingenlaan 2, 4535 PATerneuzen tel. (0115)688000 dag. 14.00-14.45 en 19.00- 20.00 uur; afd. Psychiatrie dag. 18.00-20.00 uur; woe, weekeinde, feestdagen 14.00-16.30 uur en 18.00-20.00 uur; afd. IC/CCU dag. 14.00-14.30 uur en 19.00-19.45 uur. kinderafd. ouders gehele dag, overig bezoek 14.00-19.00 uur. Locatie Antonius Pastoor van Genklaan 6, 4501 AJ Oostburg tel. (0117) 459000 dag. 14.00-15.00 en 18.30- 19.30 uur; Kinderafd. ouders 8.00-20.00 uur, overig bezoek (afd. 4) dag. 9.00-21.00 uur. Goeree-Overflakkee Ziekenhuis Dirksland Stationsweg 22, 3247 BW Dirks land tel. (0187) 607300 dag. 16.00-17.00 en 17.45- 19.30 uur, zo idem tot 20.00 uur Bergen op Zoom Ziekenhuis Lievensberg, Boerhaaveplein 1 4624 VT Bergen op Zoom tel. (0164) 278000 dag. 14.30-15.15 en 18.30- 20.00 uur za en zo 14.30-16.00 en 18.30- 20.00 uur Psychiatrisch Ziekenhuis Vrederust Hoofdlaan 8,4661 AA Halsteren tel. (0164) 289100 woensdag, zaterdag en zondag 13.00-17.00 uur I Brugge Academisch Ziekenhuis Sint Jan Ruddershovelaan tel. (0032) 50 452111 dag. 14.00-20.00 uur (m.u.v. IC en hartbewaking) Academisch Ziekenhuis Sint Lucas Sint Lucaslaan29 tel.(0032)50 369111 dag. 14.00-20.00 uur (m.u.v. IC en hartbewaking) Gent Universitair Ziekenhuis Gent De Pintelaan 185 tel.(0032)9 2402111 dag. 14.30-20.00 uur Rotterdam AZR-Dijkzigt Dr. Molewaterplein 40 3015 GJ Rotterdam Centraal telefoonnummer (010) 4639222 (voor inlichtingen be zoektijden van alle afdelingen) AZR-Sophia Dr. Molewaterplein 60 3015 GJ Rotterdam tel.(010)4636363 Bezoektijden ouders; 07.00- 12.00 uur. Bezoektijden iedereen: 14.00-20.00 uur. Afd. Verloskunde; dag. 11.00- 12.00 en 18.00-20.00 uur. Voor partner/echtgenoot: 09.00- 12.00 en 15.00-21.00 uur AZR-Daniël den Hoed Groene Hilledijk 301 3075 EA Rotterdam tel. (010) 4391911 dag. 16.00-20.00 uur internet: http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Postbus 18 4380 AA Vlissingen De Provinciale Zeeuwse Cou rant - waarin opgenomen de Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Cou rant, Vrije Stemmen en de Zie- rikzeesche Nieuwsbode - is een onafhankelijk dagblad, datzich niet bindt aan levensbeschou welijke en politieke opvattin gen, stromingen of partijen. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bronnen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Associated Press (AP), Bridge, Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Press (AFP), Reuters (RTR), Belga en European Press-photo Agency (EPA). BEELDRECHT De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aan gesloten bij een CISAC-organisa- tie zijn geregeld met Beeldrecht te Amstelveen. T,V"Z'.TiOMZIKOt door Anneke van Waarden-Koets Vandaag wordt het Zeeuws Archief officieel geopend. Mr. Pieter van Vollenhoven zal namens Hare Majesteit de koningin de openingshandeling ver richten. Deze handeling heeft alles te maken met een geslaagde maar zeer ris kante proef die mr. Johan Adriaen van de Perre 216 jaar geleden uitvoerde in de tuin van zijn huis aan het huidige Hofplein. Het huis waarin nu het Zeeuws Archief is gehuisvest en dat te genwoordig de naam van zijn bouw heer draagt, het Van de Perrehuis in Middelburg. Mr. Johan Adriaen van de Perre (1738- 1790) trad op 22-jarige leeftijd in het huwelijk met de schatrijke Jacoba van den Brande (1735-1794). De jongge huwden betrokken een huis in de Lange Noordstraat. Van de Perre had rechten gestudeerd in Leiden en vervolgens een studiereis door Frankrijk en Zwitserland onder nomen. Tijdens die reis ontmoette hij, niet geheel toevallig, Johan Pieter van den Brande. Van de Perre had namelijk voor zijn vertrek naar Frankrijk be langstelling gekregen voor diens zus ter, Jacoba, en had gedurende de reis met haar gecorrespondeerd. De moeder van Jacoba had haar zoon, die in Parijs verbleef, over deze 'beginsels van vrija- gie' ingelicht en verzocht hem Johan Adriaen nog wat op te houden, zodat er vóór diens thuiskomst een regenten plaats voor hem geregeld kon worden. Jacoba was namelijk een zeer rijke erf gename en haar toekomstige echtge noot moest toch op z'n minst een be stuurlijke functie bekleden. Kiesheer Na zijn terugkeer werd Van de Perre aangesteld tot Kiesheer van Middel burg. Vlak voor zijn huwelijk met Jaco ba kocht hij enkele ambachtsheerlijk heden en noemde zich daarna Van de Perre de Nieuwerve, Welsinge en Evers- waard. In korte tijd verwierf hij zich een plaats in het stadsbestuur als raad en schepen en werden hem verschillen de erebaantjes aangeboden. De meest vooraanstaande positie kreeg Johan Adriaen toen hij werd benoemd als re presentant van de Eerste Edele, de Prins van Oranje. Hij moest de belan gen van de Prins in de Staten van Zee land behartigen: een zware politieke taak, waarmee hij in hoog aanzien kwam te staan. In 1762 overlijdt Jacoba's ongehuwde peetoom, Jacobus van Reigersberg. De ze laat aan zijn nichtje het huis ge naamd De Commanderij na, staande tegenover de Oude of St. Pieterskerk te Middelburg, en het buitenverblijf kas teel Westhove bij Oostkapelle. De ech telieden besluiten hun woning in de Lange Noordstraat te verruilen voor die tegenover de imposante Oude Kerk. In de Middeleeuwen had op deze plek het ordehuis of de commanderij van de Duitse Orde gestaan. In de tijd dat Ja coba het huis van haar peetoom erft, heeft het de naam De Commanderijdie aan de oorspronkelijke bewoners her innert. Johan Adriaen en Jacoba trekken de beroemde Antwerpse architect Jan Pe ter van Baurscheit de j onge aan om voor hen een huis te ontwerpen. Van de Perre staat erop dat de resten van de com manderij in het ontwerp worden opge nomen. Het resultaat is een schitterend stadspaleis met een ridderlijke uitstra- ling. «IDD6LBURGSCHB MN DerD AG. ïm U R A N T- D E N A P R I L n Uw Ed. Achtb. .onder het tic rvrro^wcndat d»nr U anten zyïk, en de Stem dei Regtendie Uw Ed. Achb, v Ed. Achtb. xbH^n de on- wcKtoUtfn gehoor geven, m weg ruimen, zy nemen :htb. voor te drnagen deze fen vernomen hebbendat ia*gt heeft voor cenigc 'da- aken dat niemand tot l»e- irdctt of hy moet den Du ikt hebbenen geen Btir- ibeiden het zy met ver volgens ons Siadregt dnsr wont Stndregt t Deel Ti- ïd. Achtb.de wvlle, nut lie kickenen Stndregt 3 Deel dat niemand binnen l)e- mondig is als die 25 Jaa- fdc Stadregt 3 Deel Titutns ontmeten met onmotuiigen cstigd voor nul en kragtc- dat zelfde Stadregt in het gezegd worddat na in de Natuurwet, de Kin- en gehoorzamen en onder itcn derzclver wiife in zwaa- delenzo zullen jonge Ce- niet mogen trouwen, zon de rs. eenen hier zo klaar als dc ituit haar Stadregt te kun- cgdheidder te klcze.1 Gc- MlDDELllURG den 5 Heden namiddag iatfk den Hof, agicr het. Huls van den voormtllgcn Mpr* Eertlc Edele ét Pebt ét NUuwervttnet den besten uitflag ten bywezen van een aanzicnelyk gezaldfchtp eene doordien Heer veel al zelfs vervaar digde Luchtbal opgelaten. „Zyodcvati een Sphcrlfche gedaante, hebbende ken mlduelyn van circa vlek Voe ten hy*was van zeer ligtc verniste lloffe gemaakten gevuld met Inflamable Lucht, uit verflapt Vitriool zuur' cn Spykers, dezelve ging ten a uuren ia mi nuten cn 30 l'econdc op. ÜcWind Zuid OoUeljk zyn- de, nam dezelve eene fch.iinfche rigting, naar het IVeUtJi. In 45 Hoonden was dezelve bereids gcree- /.en, tot eene hoogte van 209 Voet, Zymle geiyk mét de tweede Gallery van denibdf-TorenI Jy bleef in dio rigting meest voortvareneenige weinige feconden uit gezonden, dat hy zich perpendiculair verhief. Ten twee uuren ly minuten rtad hy, (uit de even gemel de Gallery waargenomeneencryzing van a8 graden boven dezelve, als wanneer hy in een Wolk verdween. I ly had naw gisting in 6 minuten en 3of«.cundeu eene lengte nfgeiegt, van omtrent aid blooyl'che Roeden en ccn hoogte van circa 130 Roeden. 'fen twee uuren 47 minuten is hy ncdcrgcvallcnop een (luk Koolzaatccn gruote vyf quartier uur gaansvan deze Stad omtrent 300 Roeden benoorden dc Nolle en niet tegcnllaande hy ccn groote fcheur had gekregen, wanrfehynelyk door het uiucttén van de Luchtwas hy egtcr nbg wel voor drie vierde met Lucht gevult gebleven. Dus is,deze Proef tot algemeen genoegenvan dui zenden aanfehouwerswyl rato deze Bol, fchier ge heel Üe Stad doortot op het ogenblik zyner verdwy- ning heeft kunnen zien,«en narenten, op dc geluk- klgfte wyzc geflaagt. Bladzijde uit de Middelburgsche Courant van 8 april 1784 met een verslag van de proef met de luchtballon. illustratie Zeeuws Archief Het huwelijk van Johan Adriaen en Ja coba blijft kinderloos. Zij wonen alleen met hun bedienden in het grote huis, waar tal van kleine en grote ontvang sten worden gehouden. Tijdens grote feesten met belangrijke gasten worden kosten noch moeiten gespaard. De gas ten worden op een 'prachtig soupé' ont haald, de grote tuin is feeëi'iek verlicht en verschillende orkestjes brengen mu ziek ten gehore. Luchtbal Tijdens zijn politieke carrière verdiepte Van de Perre zich in zijn spaarzame vrije tijd al in diverse takken van we tenschap. Met name natuurkunde en theologie hadden zijn interesse. Nadat hij in 1779 ontslag had genomen als re presentant van de Eerste Edele en zich had teruggetrokken uit de Middelburg se politiek, kon hij zich geheel aan 'nut tige wetenschappen' wijden en voerde hij allerlei waarnemingen en experi menten uit. In zijn huis liet hij in de bi bliotheek een windroos aanbrengen die in verbinding stond met een windvaan op het dak. Driemaal daags maakte hij in de bibliotheek aantekeningen over de weersgesteldheid. Hij stuurde zijn weerkundige waarnemingen op naar de keurvorstelijke Academie in Mann heim, waar ook de weersaantekeningen van 49 andere observatoren in Europa werden opgeslagen. Aan de hand van al deze aantekeningen is de oudste weer kaart van Europa gemaakt. Het pijltje dat op die weerkaart over Walcheren heen ligt en naar het zuidwesten wijst, is gebaseerd op de windwaarnemingen van Van de Perre. In 1784 voerde Johan Adriaen een zeer gewaagd experiment uit. In de tuin van zijn huis aan het huidige Hofplein, liet hij op 5 april als eerste in Zeeland een onbemande luchtballon op. Een jaar eerder hadden de gebroeders Montgol- fier in Frankrijk de eerste hete-lucht- ballon opgelaten. Zich kennelijk niet geheel bewust van het ontploffingsge vaar vulde Van de Perre zijn volgens de Middelburgsche Courant 'veel al zelfs vervaardigde Luchtbal' met 'inflama- ble' lucht en liet hem opstijgen. De wind dreef de ballon in westelijke richting, waar hij, met een scheur in het doek maar nog voor drie kwart gevuld met lucht, neerkwam bij de Nolle. 'Dus is deze Proef op de gelukkigste wyze geslaagt', aldus de Middelburgsche Courant. Johan Adriaen Van de Perre overleed op 8 april 17 9 0 en werd begraven in de Ou de of St. Pieterskerk tegenover zijn huis. EVENEMENTEN Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Overvol Fondsenwerving (PZC, 7-6). w j v- »u js p^g ^at er zo>n bureau is voor controle. Wat echter jammer is, is dat heel veel fond senwervingen zich hiervoor niet aanmelden omdat de kosten voor deze vermelding bijzonder hoog zijn. Als er dan liefdadige instellingen zijn met een klein schaliger doel, kunnen ze hier voor niet in aanmerking komen omdat ze die hoge kosten liever gebruiken voor het originele doel. Daarom is het niet zo dat alleen de instellingen die bij CBF geregistreerd staan integer zij nHet zal best wel eens hier en daar mis gaan, maar niets geven heeft de zekerheid dat er ook niets verbetert. J. W H. Haak St. Jacobsstraat 18 Vlissingen In de PZC van 5 juni kunnen wij lezen dat D66-kamerlid Boris Dittrich nu vindt dat Nederland overvol raakt. Was het niet juist Dittrich die zich erop voor liet staan politieke stromingen die dit eerder verkondigden op on democratische wijze wettelijk te verbieden en weg te pesten. Zo droeg hij bij aan een klimaat van politiek-correcte terreur. Nu zijn de problemen zo groot geworden dat zelfs Dittrich dit inziet. Kunnen we nu gaan ge nieten van een proces tegen Dit trich? Zeker niet, mensen als hij trekken in Nederland aan de ju ridische touwtjes. Zij bepalen wie er moet worden veroordeeld voor welke uitspraken. Anderen mogen zwijgend toekijken. Drs. M. C. Eversdijk Coxstraat 4 Kapelle Er stond geen foto bij, dus ik weet het niet zeker of directeur H. van Megen van de kerncen trale een puntmuts of een borrel op had, maar zou deze grapjas zich realiseren wat het betekent als zijn beweringen zouden worden opgevolgd alsof ze waar zouden zijn? Even zien, hoe ging het ook al weer? We (de vier stroomleve- ranciers) wijzen een vertegen woordiger aan (de SEP) die een paar harde noten moet kraken. En begrijp ik nu goed dat direc teur H. van Megen er bij deze (PZC, 7-6) zegt afstand te doen van de lasten en dus ook van de lusten die voortvloeiden uit de toen gemaakte - en tot nu toe - nageleefde afspraken? En zijn personeel laat hem dit zeggen zónder hem daarvoor aanspra kelijk te stellen? Als het in plaats van grappig bedoeld pa niekvoetbal is, dan is het ver drietig in plaats van lachwek kend. Voor het personeel; maak je directie even duidelijk niet nóg meer pogingen te onderne men om die 70 miljoen gulden mis te lopen. Voor je het weet zegt ie geen geld te hebben voor mooie afvloeiingsregelingen. Met iemands woorden kan ge goocheld worden. E. den Heijer Ritthemsestraat 109 Oost-Souburg Hierbij wil ik even kort reageren op het artikel betreffende het keurmerk van Centraal Bureau door Sjaak Janse OOST-SOUBURG - Op Pink steren Drie is het traditiege trouw ringrijden op vier dorpen op Walcheren. Op Souburg stre den 32 deelnemers om de ere prijzen. Dagkampioen werd Cor Janse met 29 van de 30 ringen. De kamp om de tweede plaats werd gewonnen door Sjaak Jan se met 28 ringen, net voor Sjaco de Visser. De eerste beker werd voor de derde achtereenvolgende maal gewonnen door Sjaak Janse, voor neef Cor Janse en Rinus de Visser. De eerste jeugdbeker werd gewonnen door Maaike de Werk voor Natasja Asscheman en Christie Hoogesteger. De pol lepel werd na een mooie kamp op de 14mm ring beslist in het doorMieke van der Jagt NISSE - De eigen geschiedenis staat, meer nog dan anders, cen traal tijdens het 22ste Schaap- scheerdersfeest in Nisse. Na tuurlijk vertegenwoordigen de oude ambachten, het schapen scheren zelf en de historische omgeving van het Dorpsplein en de Kasteelweide in Nisse ook de regionale geschiedenis, maar dit jaar is er aandacht voor oude gebruiken en rituelen. Bijzondere aandacht krijgt ook de band van Zeeland met de Verenigde Staten. Voormalig ambassadeur mr A. P. R. Jaco- bovits de Szeged opent zaterdag 17 juni om 10.00 uur het feest. Het grote klapstuk van het Schaapscheerderfeest is zater dag een tableau vivant dat wordt uitgevoerd door het Mu seum La Dilligence, de vereni ging Ons Boerengoed en de Bevelandse aanspan. Samen brengen ze gebruiken in beeld die tot de Tweede Wereldoorlog in zwang waren. In een stoet rij tuigen wordt zichtbaar hoe de Zeeuwen zich lieten vervoeren, hoe ze gekleed gingen en hoe ze bewogen bij doopfeesten, brui loften, marktbezoeken en ande re gelegenheden in verschillen de tijden. Ln de stoet historische wagens, koetsen en karren rijdt ook het originele rijtuig mee van de fa milie De Luijster uit Borssele. De Luijster vertrok in 1850 naar Amerika en stichtte daar het dorp Zeeland. Ook een dilligen ce, zoals die werd gebruikt bij het personen- en goederenver voer in de VS; het soort post koets waarin de familie De Luijster naar het nieuwe leven moet zijn vervoerd, is in Nisse te bewonderen. Het tableau vivant wordt twee keer uitgevoerd, om 11.15 en om 13.15 uur. Vendeliers De hele dag door treden ver schillende groepen op in uiteen lopende specialiteiten. De vendeliers van Alfaritax Kra- wabellï uit Rijsel zwaaien hun vlaggen twee keer, en de Wal- cherse politiehonden van De Piet laten hun kunsten zien. Oor uut Spele en de Zuid-Beveland- se Paardenfokkers houden trek- wedstrijden en spannen vier, acht en twaalf paarden voor hun wagens. Er dansen ook verschil lende volksdansgroepen. Vaste prik is een demonstratie van oldtimer-trekkers en van het dorsen met de vlegel. De paardenkeuring op de Kas teelweide begint al om 9.00 uur. Om 17.00 uur is het feest afgelo pen maar om 20.00 uur begint een dorpsfeest in de feesttent. voordeel van Rian Ascheman. In Koudekerke streden 38 deelne mers om het kampioenschap. Hier werd Jaap Vos met 28 van de 30 ringen toch wel enigszins verassend winnaar met 28 van de 30 ringen. De gedeelde twee de plaats was voor Simon de Pagter, Jan Jobse en Piet Kluijf- hout met 27 ringen. De eerste beker werd gewonnen door Piet Kluijfhout voor Simon de Pag ter en Tanny de Pagter. Leo Bos- gra werd winnaar van de kleine finale. De beker voor de zes jongste rijders werd gewonnen door Vanessa Vermeule. Ria Minderhoud had het mooist versierde paard. De pollepel tenslotte ging mee met Simon de Pagter naar Hogelande. Oostkapelle In Oostkapelle streden 35 deel nemers om de titel. Hier werd Michiel Joziasse dagkampioen ondanks een misser in de laatste beurt met 28 van de 30 ringen. De tweede plaats was voor de persoonlijk kampioen van de derde klas Jan Willem Poppe met 26 ringen en de gedeelde derde plaats was voor Carin Francke, Simon de Visser en Jan Geldof met 24 ringen. De eerste beker werd gewonnen door Jan Willem Poppe voor Peter de Vis ser (2e) en Michiel Joziasse (3e). De pollepel leverde een prooi op voor Janette de Witte. De prij zen voor de versiering werden gewonnen door Carin Franke bij de koudbloeds en Aart Won- dergem bij de warmbloeds. De jeugdbeker werd gewonnen door Elise Oreel en Willeke Wondergem won de damesprijs. In Nieuwland reden 29 deelne mers 32 beurten. Jose van Bel- zen was tot de 9e beurt de groe- ne-sjerpdrager, daarna moest hij hem aan Marjan Pleyte ge ven. Marjan op haar beurt moest hem pas in de 25e beurt doorge- venaan Steef de Rijke. Steef werd uiteindelijk dagkampioen met 27 van de 32 ringen. Tweede werd Piet Meijer met 26 ringen en derde Johan Baas met 25. De eerste beker werd gewonnen door Corne van Belzen voor Steef de Rijke en Rens Hoebeke. De mooist versierde paarden waren van Johan Baas en Rens Hoebeke. De pollepel werd ge wonnen door Steef de Rijke en de jeugdbeker door Wilco van Belzen. Marjan Pleyte won de damesbeker. GOES - Aardappelen: frites geschikt 0,75-2 droog uit de schuren (geringe han del), wasserij geschikt0,25-1 droog uit de schuren. Granen, zaden en peulvruch ten: tarwe 26,50, brouwgerst 29,00, blauwmaanzaad 235,00, bruine bonen 89,00, karwij f 200,00. RITTHEM - FortRammekens, 13.00-17.00 uur: Bezichtiging Fort (t/m 31/10); VEERE - Grote Kerk, 20.00 uur: Zomer- concert door orkest van de Vrije Univer siteit Amsterdam; VLISSINGEN Flying Dutchman, 22.30 uur: Concert Dedication; I STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur; Bil jart en bejaardensoos; MIDDELBURG - Zuiderbaken, 15.00 - 17.00 uur: Dansen voor Senioren; Jazz Eetcafé Desafinado Koorkerkstraat, 21.00 uur: Blues sessie; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers. Wijkcentrum Scheldebuurt, 14.00 uur: Kinderbingo; WEST-SOUBURG - Graaf Jan van Nas sauschool, 14.00 uur: Woensdagmid dagclub voor kinderen van 4 tot 12 jaar; FILMS BERGEN OP ZOOM Roxy, 14.00 uur: Stuart Littel; Air Bud 2; 20.00 uur: The whole nine yards; Battlefield Earth; Cinemactueel, 14.00 uur: Stuan Little; Pokemon; 14.00 en 20.00 uur: Deuce Bi- galow; 20.00 uur: The Gladiator; Three to Tango; HULST - De Koning van Engeland, 14.00 uur; Pokemon; air Bud 2; Stuart Little; 20.00 uur: The Gladiator; Erin Brockovi- ch; Drop Dead Gorgeous; Scream 3; the whole nine yards; Deuce Bigalow; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: All about my mother; VLISSINGEN - Cine City, 13.45 uur: Krui meltje; 13.45 en 16.15 uur: Air Bud 2; Batt lefield Earth; Pokemon; Stuart Little; 13.45,19.15 en 22.00 uur; Drop dead Gor geous; 13.45 en 20.00 uur: The Gladiator; 16.15, 19.00 en 21.45 uur: Deuce Biga low; 16.15,19.15 en 22.00 uur; House on Haunted Hill; 19.00 uur: The story of Us; 19.00 en 21.45 uur: The whole nine yards; 19.00 en 22.00 uur: Erin Brockovich; 21.00 uur: The green mile; j TENTOONSTELLINGEN ARNEMUIDEN - Oudheidkundig muse um, 14.00-16.00 uur: Het leven in groot moeders tijd (t/m aug.); Oudheidkamer, 14.00-16.00 uur: Van hoogaars tot moderne kotter, de ge schiedenis van de zee-visserij (t/m aug.); AXEL - Kunstgalerij Antheunis, 8.00- 12.00 en 13.00-18.00 uur: Elly van Op- pens, aquarellen en gedichtenbundels thema 'lente' (t/m 14/6); Streekmuseum, 13.30-17.00 uur: Nijvere handen, kant, merklappen en naai- en verstellappen (t/m 24/8); BERGEN OP ZOOM - Het Markiezenhof, 11.00-17.00 uur; 150 jaar in en uit de mo de, prenten en kostuums (t/m 27/8); Interium, 9 00-17.00 uur: Ubaldo Sichi (schilderijen) en Stef van Eyck (beelden - assemblages) (t/m 26/6); BROUWERSHAVEN - St. Nicolaaskerk, 13.30-16.30 uur: Werken schildersclub Perspectief (t/m 15/6); BURGH-HAAMSTEDE - De Burghse Schoole, 13.30-16.00 uur: Meer dan een eeuw leren lezen: Aap Noot Mies (t/m okt.); De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Schil derijen, etsen en ruimtelijke objecten van Frea Lenger (t/m 23/6); DOMBURG Museum Marie Tak van Poortvliet, 13.00-17.00 uur: Agnes van Gelder, schilderijen en aquarellen, Leen Quist, porseleinen unica (t/m 14/6); GOES - Grote Kerk, 10.00-17.00 uur: Goes En Passant, werk 9 beeldend kun stenaars (t/m 1/7); GROEDE - Lutherse kerk, 10.00-17.00 uur: Beelden, foto's en zeefdrukken van Gertjan Evenhuis (t/m 3/7); GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendamme, 10.00-17.00 uur: Huisslacht op Walche ren en 50 jaar Zeeuwse Ringrijders Ver eniging (t/m 1/11); Zijdemuseum, 13.30-17.30 uur: Oude zij den weefsels voor een nieuw millenni um en zijden weefsels uit Oman (t/m 15/7); HEINKENSZAND 't Kunstuus, 13.00- 18.00 uur: C.O. Helmus, olieverven en Z. Meuleman-van Groesen, beelden (t/m 2/7); Gemeentehuis, 8.30-12.30 uur: werk van de kunstuitleen De Bevelanden (t/m 13/7); HULST - Galerie Rattenfanger, 13.30- 17.00 uur: Jaky Ie Frangois, olieverf en Joseph Meeus, glansgieten (t/m 23/6); Oudheid Museum De 4 Ambachten, 14.00-17.00 uur; v.m. gemeente Clinge, oude klederdrachten, klompenmakerij en heringerichte vestingkamer (t/m 29/10); Galerie De Eenhoorn, 9.30-18.00 uur: Olieverfschilderijen van Narda Wilken (t/m 1/7); KAPELLE Fruitteeltmuseum, 13.00- GRIJPSKERKE - In Imkerij Poppendamme te Grijpskerke houdt het CDA-Veere zaterdag 24 juni een inloopmorgen voor inwoners van de gemeente Vee- re. Deze duurt van 10 tot 12 uur. Bezoekers krijgen een kopje koffie met een honingkoek en kunnen zonder entree te betalen de tentoonstelling Het Werkend Trekpaard bezoeken. Kinderen krijgen limonade en kunnen zich laten schminken. Voor ie dereen is er nog een gratis potje honing. Imkerij Poppendamme is geves tigd aan de Poppendamseweg 3 te Grijpskerke. (Advertentie) r Ook in het jaar 2000! Wie helpt het kind van de rekening? Geef een kind een toekomst. Kosten: één gulden per dag. Adoptie betekent: onderwijs, voeding, medische zorg, een menswaardig bestaan. Elke gulden wordt rechtstreeks aan het kind besteed. Inlichtingen: Stichting Sawasdee, Groenedijk 2A, 4438 NN, Driewegen (Zuid-Beveland). Telefoon: 0113-655784 •Telefax: 0118-623119 Bank: ING 65.07.90.782 (met steun van de Stichting Helpt) 17.00 uur: Pluk de dag, reclame voor ap pels en peren (t/m juli); Gemeentehuis, 8.30-12.00 en 13.00- 16.00 uur: Werk van Co Coppoolse (t/m 30/6); KATS - De Zeeuwse Rozentuin, 10.00- 17.00 uur; Beeldententoonstelling met meerdere exposanten (t/m 15/9); KLOOSTERZANDE - Bibliotheek, 14.00- 17.00 uur: Werkstukken van klei, hout, metaal en textiel door kinderen van het kinderatelier (t/m 20/6); MIDDELBURG-Wandelkerk, 11.00-17.00 uur: Ad van Noort, schilderijen (t/m 29/6); Zeeuwse Bibliotheek, 10.00-21.00 uur: Lidia Schinkel, schaartekeningen (t/m 24/6); Galerie Icon, 12.00-16.00 uur: Oude en moderne Zeeuwse kunst tussen 1900 en 2000 (t/m dec.); De Kabinetten van de Vleeshal, 13.00- 17.00 uur; Foto's tekeningen en maquet tes van Krijn de Koning (t/m 16/7); OOSTKAPELLE Toeristisch Centrum Oranjezon, 10.00-16.00 uur: Elly Mas- dorp-Fritz, aquarellen (t/m juni); Zeeuws Biologisch Museum, ,10.00- 18.00 uur: POEPgoed, expositie over de stoelgang bij mens en dier (t/m 29/10); RITTHEM - Fort Rammekens, 13.00-17.00 uur; Werken Leendert Buth, sculpturen in natuursteen (t/m 1/7); SINT ANNA TER MUIDEN - v.m. Ge meentehuisje, 11.00-12.30 en 14.00- 18.00 uur: Digna Blaauw (keramiek), Lie ve de Schepper (schilderijen, tekeningen en aquarellen) en Annette Hoogenboom (sieraden) t/m 30/6; SINT-ANNALAND Streekmuseum De Meestoof, 13.45-16.45 uur: Chris Lanooy, 'Tussen twee vuren' (t/m okt.); TERNEUZEN-Galerie Rue Neuve, 13.00- 18.00 uur; K.J. Huijsen, schilderijen; VEERE - De Schotse Huizen, 12.00-17.00 uur: Zeeuwse merk- en stoplappen (t/m 2/7); Galerie d'Oude Lantaarn, 11.00- 17.00 uur: Wisselexposities van heden daagse beeldende kunstenaars (t/m sept.); Grote Kerk, 10.00-17.00 uur: Werken van Pierre Deloeul, Bart Drost en Kees van Gilst (t/m 21/6); VLISSINGEN - Galerie El de Seo, 14.00- 18.30 uur: Zomersieraden en fotocolla ges (t/m 20/8); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 13.00- 17.00 uur: Werk van Peter Verdurmen (t/m 29/10); ZIERIKZEE Galerie Galerij, 8.30-16.30 uur: Artistamps, postzegels ontworpen door kunstenaars (t/m 1/7); Galerie Beddeweeg, 11.00-17.00 uur: 'De hand die de steen rolt', beelden van Carla van Wersch (t/m 27/7). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zee land, tel. 0118412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereik baar). Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118469869 (dag en nacht bereikbaar). Hulp-en advieslijn Blijfvan m 'n Lijf Zee land, tel. 0118 467003 (ma., wo. en vr. 9.00-12.00 uur). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Advies Meldpunt Kindermishande ling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. Ouders van Drugsverslaafden Zeeland, tel. 0118 623817 (dag en nacht bereik baar). Dr. Marian Diepeveen-Jansen geeft vrij dag 16 juni een lezing over de Kelten, met als titel 'Vechtende en drinkende barba ren of Keltische vorsten?'Zij baseert zich op de vroegste archeologische gege vens over de Kelten en gaat in op de pre cieze betekenis van het woord Kelten. De lezing begint om 19.30 uur en wordt ge houden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. In het verslag over de palingrookkampi- oenschappen in Kerkwerve in de krant van dinsdag 13 juni staat ten onrechte vermeld dat de wedstrijdpaling beschik baar werd gesteld door palingkwekerij Delta Aal uit Kerkwerve. De wedstrijdpa ling werd geleverd door een Brabantse kwekerij. OVEZANDE - Op zondag 18 ju ni wordt voor de 21e keer de so lexrace Ronde van Ovezande gehouden. Dit jaar met een the ma: 'U rijdt te hard'. Deelnemers worden uitgeno digd in te spelen op het thema. Het wielercomité wil hiermee een ludieke bij drage leveren aan de discussies over de snelheids controles in Zeeland. Soos De Klomp houdt op het buitenplein in Ovezande een middagconcert met Zeeuwse bands. De jeugd komt om 13.00 uur bij een voor een dikkebandenrace. In verschillende leeftijds categorieën kan de schooljeugd van Ovezande en omringende dorpen kennismaken met de wielersport. De solexrace wordt vanaf 16.45 uur in twee manches gereden. Zo'n vijftig deelnemers hebben zich voor het evenement inge schreven. Tussen de manches door wordt een presentatie van een tiental minimotoren gege ven. Deelnemers aan de race kunnen zich ongeveer een uur van te voren melden bij café R2 in de Hoofdstraat. Bioktijden bruggen en sluizen in Zeeland (periodes dat de bruggen en slui zen altijd voor wegverkeer be schikbaarzijn) Kanaal door Walcheren: Keersluisbrug Vlissingen, dage lijks van .17 tot .25 en van .47 tot .55 Draaibrug Souburg, dagelijks van .26 tot .33 en van .51 tot .57 Stationsbrug Middelburg, dage lijks van .29 tot .37 en van .53 tot .05 Arneverkeersbrug Middelburg, dagelijks van .13 tot.17 Zeelandbrug, dagelijks van .07 tot ,29 en van .37 tot .59 Zeelandbrug, maandag tot en met vrijdag van 7.30 tot 09,00 Zeelandbrug, zaterdag/zondag/ feestdagen van 17.30 tot 19.00 Zandkreeksluis Kats, dagelijks van .25 tot 35 en van .55 tot .05

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25