Syntens betrekt PZEM-kantoor Tröckener Kecks hoofdact op Rock around the Bridge Sportschool geeft les in kitesurfing Leden beeldhouwersgroep zijn allen bezeten van klei Dertig procent van ouderen kiest voor verzorgingstehuis zeeland 23 Advies- en stimuleringsorganisatie verhuist naar Vlissingen ondernemend zeeland irdetail kunst cultuur Uitgaven beveiliging nekken popfestival woensdag 14 juni 2000 oor Claidia Sondervan 1IDDELBURG - Van de hoog te verdieping van de kantoor oren aan de Vrijlandstraat in diddeburg naar de vier etages /an tet voormalige PZEM- ïoofrkantoor aan de Edison- ivegiï Vlissingen: Syntens, ad vies-en stimuleringsorganisa tie voor midden- en kleinbe- drijfheeft vlak voor Pinksteren het r.ieuwe kwartier betrok ken. Aan de rand van het toekom stig Irainpark Edisonpark wil Synteis met de naburige Ho geschool Zeeland en ROC een 'kennsboulèvard' vormen. De snl uitdijende organisatie van directeur Bram Maljaars kampte al jaren met ruimtege brek, enerzijds door het groei ende aantal projecten dat Syn tens op zich nam, anderzijds door de samenvoeging met IMK Advies enkele jaren gele den. Syntens werft inmiddels weer mensen, nu grote projec ten als het NORT-kwaliteits- verbeteringsproject voor de toeristische en recreatieve sec tor en E-commerce Zeeland bij Syntens zijn ondergebracht. Terwijl de laatste hand wordt gelegd aan afwerkingswerk zaamheden zijn de dertig werkplekken in gebruik geno men. De werkruimten kregen felle kleurencombinaties, door de Syntensmensen uitgezocht. Open plafonds, zichtbaar in- stallatiewerk en high-tech ar maturen en de interieuraccen ten van kunstenares Ineke Otten geven de vooruitstreven de sfeer die het innovatienet werk zocht. Een formele opening volgt in het najaar, wanneer ook het belendende pand is afge bouwd. Daar wordt een voor lichtingsruimte gebouwd in de voormalige kantine. De begane grond wordt ingericht als ex positiezaal. De eigen ont vangstruimte voor grote gezel schappen is welkom bij Syn tens. We moesten altijd extern ruimtes zoeken voor grote bij eenkomsten. Dit is voor onze acquisitie een grote bespa ring," zegt Maljaars. In de ex positieruimte kunnen thema's als e-commerce of energiebe sparing beeldend worden ge bracht. Het uit 1953 stammende kan toor is aan de buitenzijde nage noeg onaangetast. Wel is er naast de hoofdingang een sta len ornament aan de gevel aan gebracht. In de buis komen de afvoeren van de drie cv-ketels uit. ,,Dat kan op koude dagen een pluim van vijf meter hoog geven. Er zitten lampjes in die de pluim verlichten. Dit was De winkeliers van Vereniging Ondenemend Oostburg hou den f dens het Europees voet balkampioenschap een actie voorhet winkelend publiek. Aanie luifels in het centrum, op fct Raadhuisplein, in de Erasiusstraat en in de Burcht- strat hangt een oranje lint, waavan Oostburg-bezoekers de lngte mogen raden. De ge- schcte lengte kunnen consu meren achterop de kassabon- nerschrijven van deelnemen de 'inkeliers. De bonnen kun- neivervolgens worden ingele- vei in de grijze bussen bij Van dePlas Modes en Bloemsier- kust Van den Branden. Er zijn wardebonnen te winnen van 10, 250 en 500 gulden. Trek- kig is na de finale op 2 juli. WZ, The Work Zone, bemid- dlaar tussen hbo- en mbo-stu- dnten en afgestudeerden in Vlissingen, heeft de internet- vacaturebank vrij toeganke lijk gemaakt. Voorheen hadden bedrijven die de cv's van stu denten wilden zien een toe gangscode nodig. Met het weg nemen van die formaliteit wil TWZ bedrijven stimuleren de site te bezoeken, nu veel gedi plomeerden werkgaan zoeken. De CV- en Vacaturebank is te vinden op www.twz.nl. Christian Sandee van surfschool RoHa Watersport in Kamperland demonstreert het kitesurfen bij De Schotsman. foto Willem Mieras De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Surfen met een vlieger in plaats van met een zeil: kitesurfing haeft haar intrede gedaan in Zeeland. De nieuwe watersport combineert aspecten va* an dere sporten als vliegeren, s'.::~c:n ea wa terskiën, of liever wakeboarden: »p een surfplank achter een motorboot. Zondag 18 juni geeft surfschool RoHa Waiersport te Kamperland de eerste les in kitesurfing. ,,Bij de introductie van een nieuwe water sport willen we niet eenvoudig vliegers verkopen zonder dat de klant ein goede in structie heeft gehad," vindt Wm Rolandus Hagedoorn, eigenaar van RoHA. „Dan krijg je ongelukken en restricties die de sport geen goed doen." Kitesurfingis sinds een jaar of drie uit het experimentele stadium en verovert nu Ne derland. Dat de waarschuwing van Rolan dus Hagedoorn telt, bleek begin juni toen een kitesurfer bij Scheveningen van vijf meter hoog op het water viel. Drie leden van de reddingsbrigade raakten datzelfde weekeinde gewond toen ze een kitesurfer, die verstrikt was geraakt in zijn vlieger- lijn, bij een golfbreker wilden vrijmaken. Avonturieren heeft geen plaats in deze sport, vindt Rolandus Hagedoorn. „Je moet veiligheid in acht nemen. Weten hoe je de vlieger en de veiligheidslijnen be heerst, letten op de mensen in het water en niet enkel op de vlieger en zorgen dat de beenbevestiging op het board goed zit." Twintig mensen verzamelen zich zondag bij de watersportzaak aan de Havenweg in Kamperland voor twee uur theorie, waar na ze om 12.00 uur water opzoeken voor de eerste beginselen. „Waarschijnlijk bij de Roompot, maar dat hangt af van de wind," zegt medewerker Christian Sandee, zelf na twee maanden aardig bedreven in de sport. „Maar ik beoefen al verwante sporten," te kent de surfer aan. Thuiswater Veerse Meer vinden Sandee en zijn collega Jeroen Timmerman door de zomerse drukte met geschikt voor de vliegers en boards. „Je hebt veel ruimte nodig. De vliegerlijn is dertig meter lang, je directe actieradius is dus zestig meter doorsnee. Het is een kust- sport." De beoefenaars laten zich vanaf het strand of ondiep water voortrekken door de vlieger. Er is weinig wind nodig om aardig te manoeuvreren en sprongen te maken. „Zeesurfers en surfers die van har de wind houden, zullen zich aangetrokken voelen, maar ook vliegersporters die het water op willen," denken de twee. zo'n tegenvaller die we tot uit daging maakten. Of de afvoe ren, moesten drie verdiepingen door naar het dak of de kale pijpen bleven waar ze waren," vertelt Maljaars. De grote vij ver naast de oprit wordt in de toekomst bevolkt door water bewoners. Vooralsnog wordt het zojuist ververste bassin bij tijd en wijle op zomerse wijze aangewend door de medewer kers. Ontwerpbureau wint tuinprijs BORSELE - Het Borselse ont werpbureau voor tuin en land schap Ruimte Groen heeft de tweede prijs gewonnen in een ontwerpwedstrijd van vakblad Tuin Landschap. Het bureau won in het oprichtingsjaar 1998 al de eerste prijs met een tuinontwerp in een wedstrijd van het vakblad. De ontwerpers Willem-Jan Joosse en José Simons kregen hun prijs afgelopen weekend tijdens een bijeenkomst in de tuinen van de inmiddels over leden ontwerpster Mien Ruys in Dedemsvaart. Tijdens de Nationale Hoveniersdag, mor gen (donderdag) in de voor beeldtuinen in Appeltern wor den de winnende ontwerpen geëxposeerd. Na de rijtjeshuizen-tuin voor een gezin met kinderen die het eerste ontwerp vormde, zon den de ontwerpers nu een in vulling in voor een tuin bij een hoekhuis van 'dinks', tweever dieners zonder kinderen, die aan de voorzijde heel open, maar aan de achterzij de erg be sloten moest worden. De kos ten mochten ditmaal het tien voudige bedragen van het eer ste ontwerp: 35.000 gulden. De Borselaren kozen voor een hal ve cirkel als basisvorm en lie ten het tuinpad en een bomen rij in die vorm langs het huis heen lopen tot op een terras in de achtertuin. Vanaf de achter gevel wisselen in overlappende kwartcirkels terras en border elkaar af. Een hoge haag om sluit de achtertuin vanaf hal verwege de zijgevel. door Roelf Reinders VLISSINGEN - Zeker dertig procent van de Zeeuwse oude ren die hulp nodig hebben, wil naar een verzorgingstehuis. De meeste bejaarden (56 procent) willen echter zo lang mogelijk thuis hulp krijgen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Zeeuwse patiëntenorganisatie Het Kla verblad. De wensen van de ouderen laten iets anders zien dan wat het Zorgkantoor Zeeland met de toekomst van de Zeeuwse oude renzorg voorheeft. Het Zorg kantoor, dat het geld voor de ou derenzorg verdeelt, ziet geen rol meer voor het traditionele ver zorgingstehuis weggelegd. Het wil dat de huidige verzorgings tehuizen plaats maken voor woonzorgcomplexen, waar ook gehandicapten kunnen wonen, en gespecialiseerde verpleeg huizen voor de zeer intensieve hulp. Maar uit de enquête van Het Klaverblad blijkt dat een derde van de Zeeuwse ouderen toch graag naar een verzorgingste huis wil als het zonder hulp niet meer lukt. Zij voelen zich niet meer veilig en maken zich zor gen of er wel op tijd hulp is als er iets met hen gebeurt. Het onder zoek is gehouden onder ouderen die thuis de hulp krijgen die ook in een verzorgingshuis kan wor den geboden. Deze zogeheten extramurale verzorgingshuis zorg is bedoeld voor ouderen die eigenlijk naar zo'n tehuis moe ten maar thuis willen blijven wonen of voor ouderen die op de wachtlijst voor een tehuis staan. Omdat de provincie geld in deze vorm van ouderenhulp steekt, heeft zij Het Klaverblad op dracht gegeven om na te gaan hoe de bejaarden erover denken. De uitkomsten moeten een rol spelen bij totstandkoming van de Regiovisie Zorg voor Oude ren waarvoor ouderenorganisa- ties, zorginstellingen en het zorgkantoor met elkaar in ge sprek zijn. Tevreden Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat ouderen over het algemeen tevreden zijn over de verzorgingshuiszorg die ze thuis ontvangen. Maar het kan beter, aldus veel ouderen. Ze krijgen te veel verschillende hulpverleners over de vloer aan wie ze dan steeds weer moeten wennen, de helpers komen soms erg onregelmatig en de maaltij den zijn te duur en de kwaliteit ervan is niet altijd even goed. De onderzoekers zeggen dat oude ren veel meer te zeggen willen hebben over de hulp. „Maar de indruk bestaat dat de ouderen zich afhankelijk voelen van de hulpverleners en bang zijn dat als zij iets zeggen over de wijze van zorgverlening, zij deze zorg kwijt raken", staat in het onder zoeksrapport. Indicatieorganen Het Klaverblad wil dat de ver schillende Zeeuwse Regionale Indicatieorganen (RIO's) die be palen welke hulp ouderen nodig hebben, op eenzelfde manier hun werk doen. Uit het onder zoek is gebleken dat deze com missies verschillend werken. Verder wil Het Klaverblad dat de RIO's binnen de gestelde ter mijn van zes weken een besluit over de hulp aan bejaarden ne men. Vijftien procent van de on dervraagde bejaarden heeft langer moeten wachten, gemid delde meer dan een half jaar. Verder wil Het Klaverblad dat het aantal hulpverleners per ou dere tot een minimum wordt be perkt en dat er een onderzoek komt naar de kwaliteit van war me maaltijden. Jeugdpsychiatrie De Mark fuseert BREDA - Het centrum voor kin- der- en jeugdpsychiatrie De Mark van Medisch Centrum De Klokkenberg in Breda gaat van af januari 2001 deel uitmaken van het grote psychiatrisch cen trum GGZ Regio Breda. De Mark helpt soms Zeeuwse kinderen met psychiatrische problemen als het Zeeuwse cen trum voor kinder- en jeugdpsy chiatrie Ithaka geen plaats heeft. Verder is De Mark gespe cialiseerd in zeer intensieve hulp voor kinderen met com plexe problemen; het centrum krijgt daarom ook wel eens kin deren en jongeren uit Zeeland voor hulp. Tröckener Kecks treedt 24 juni op in Sas van Gent. door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Het openluchtfestival Rock around the Bridge in Sas van Gent gaat zaterdag 24 juni de negende editie in, met de Nederlandstalige band Tröckener Kecks als hoofdact. Daarmee zet de orga nisatie de weg voort, die ze twee jaar gele den is ingeslagen. Sinds 1998 nodigt ze als publiekstrekker een band met nationale bekendheid uit, zoals voorgaande jaren Van Dik Hout en The Scene. Na een stilte van drie jaar heeft Tröckener Kecks weer een nieuw album opgenomen. Dit kreeg de titel >tk. Een retraite in Italië gaf de vijf bandleden de inspiratie die ze al tijden misten. 'Vergeet wat je weet, al leen dan ontdek je wat je kan' was het nieuwe motto, waarmee het veertiende al bum werd gemaakt. De Kecks namen hun cd >tk op met alle studio-mogelijkheden die tegenwoordig beschikbaar zijn, waar door het niet langer een registratie werd van een optreden in de studio. Producer van het album was Zeeuws-Vlaming J. B. Meyers, bekend van de bands Charming Children en Supersub en op het ogenblik bezig als producer van het nieuwe album van De Dijk. De songs op >tk zullen in rui me mate te horen zijn op het Sasse festi val. Daarnaast krijgen minder bekende, maar kwalitatief goede bandjes de kans podi umervaring op te doen op een groot festi val. Dit jaar komt de eer toe aan Desola tion, The Persuaders, Jay Walk, Mind Link en Vals Licht. De zeven jaar jonge Zeeuws-Vlaamse band Desolation speel de lange tijd alleen maar cover-materiaal, maar stort zich sinds de komst van zange res Sophie Simenel vorig jaar steeds vaker op eigen werk. De roek-formatie treedt binnenkort op tijdens de Parijse feesten, maar opent eerst het Sasse festival om 17.30 uur. The Persuaders is een rock- en blues co- verband, die de klassieke blues-songs een moderne interpretatie geeft. De muzikan ten hebben hun wortels in de pop, rock, blues, folk en country.Net als Desolation was ook Jay Walk een coverband, die te genwoordig ook enkele eigen nummers op het repertoire heeft te staan. De zes en thousiaste muzikanten spelen stevige mu ziek met een welklinkende melodie, waarop goed gedanst kan worden. Finalist De Terneuzense crossover metal band Mind Link was eerder al finalist in de Zeeuwse Belofte. De debuut cd Desidera ta kwam in 1997 uit. De Nederlandstalige band Vals Licht maakte reeds twee cd's, het debuut Lunapark en het recent ver schenen Dieseljunks. Rock around the Bridge heeft inmiddels een stevige reputatie opgebouwd in Zee land en Vlaanderen, maar heeft ieder jaar de weergoden tegen zich. Rain around the Bridge werd al gauw de bijnaam. Reden voor de organisatie om de helft van het festivalterrein bij de brug van Sas van Gent te overdekken met tentdoek. MIDDELBURG - Het provin ciebestuur schat het financiële tekort van het op Tweede Pink sterdag gehouden popfestival op het Middelburgse Abdijplein op twintig- tot vijfentwintig duizend gulden. Volgens gede puteerde G. de Kok (cultuur) komt dat overeen met het be drag dat - achteraf gezien onno dig - is uitgegeven aan extra be veiliging. Hét popfestival van Zeeland was groots opgezet. Van twaalf uur 's ochtends tot half twaalf 's avonds traden de elf beste bands van Zeeland en één Vlaamse groep aan op een podium van Pinkpopformaat. De Stichting Popmuziek Zeeland (SPZ) re kende op 1600 bezoekers, maar dat bleken er niet meer dan 800 te zijn. Het door de provincie en de gemeente Middelburg gesub sidieerde evenement kampt daardoor met een financieel te kort. De Kok heeft zijn collega gedeputeerden dinsdag over het festival gerapporteerd. „Ik heb ze verteld dat het festival goed is verlopen. Achteraf gezien, al is dat altijd makkelijk moet ik wel toegeven, waren de veiligheids maatregelen wat overdreven." De SPZ en de provincie waren gedwongen extra veiligheids maatregelen te treffen, toen de politie ruim een maand geleden adviseerde geen vergunning af te geven voor het popfestival. In verband met de Pinksterdrukte en het EK Voetbal zou bij onge regeldheden geen politie-inzet mogelijk zijn. Burgemeester L. Spar van der Hoek van Middel burg, tevens korpsbeheerder van de Zeeuwse politie, wist voor elkaar te krijgen dat het evenement toch doorging met de inzet van extra veiligheids personeel. Volgens De Kok was dat niet no dig geweest, ook niet wanneer het festival wel was uitver kocht. De gedeputeerde wacht nu op de definitieve afrekening, alvorens te beslissen wie het fi nanciële gat moet dichten. Het ligt voor de hand dat dat de pro vincie wordt, want de 'financië le spankracht' van de SPZ is volgens De Kok te gering. Toch sluit hij niet uit dat een beroep wordt gedaan op de 'instanties die de extra veiligheidskosten aan de organisatie hebben op gedrongen'. De suggestie dat hij een rekening deponeert bij Spar van der Hoek gaat hem te ver. Letta Vermeulen van Het Zeeuwse Beeld aan het werk in het gemeenschappelijke atelier in Kapelle. foto Willem Mieras club zijn vaste onderkomen ge kregen. De organisatie is sinds dien groeiende en juist dat zijn zaken die wellicht nog verande ren in de loop van de tijd. Wat wel al zeker is, is dat Het Zeeuw se Beeld wil groeien. Omdat niet iedereen elke dag gedurende de zelfde uren werkt, is er nog ruimte in het pand over. Zelfs met drie gastkunstenaars, die allen een dag een stukje atelier huren, is er nog plaats over voor een mens of vijfMeer zielen ma ken het - door financiële ruimte - mogelijk om meer te organise ren. Zoals het aantrekken van een gastdocent voor enkele les sen of het inhuren van een mo del. Met een open dag op woensdag 21 juni wil Het Zeeuwse Beeld belangstellenden de mogelijk heid geven een kijkje te nemen in het atelier aan de Vroonland- se weg 2. Dat kunnen eventuele deelnemers, maar ook andere belangstellenden zijn. Tijdens de open dag wordt er gewoon doorgewerkt in het pand. Er is van alle kunstenaars werk te zien en er wordt informatie over de eigen organisatie en de de monstraties gegeven. De open dag duurt van tien tot vijf uur. ruimte in Wemelüinge voor één dag in de weekDe ruimte raak te het zevental kwijt en er was bovendien behoefte aan een atelier dat elke dag viel te ge bruiken. Vereniging in een geza menlijke stichting vergemakke lijkte die zoektocht en zorgde er tevens voor dat eigen ruimte be taalbaar werd. Natuurlijk zou een aantal leden best over zelf standige ruimte willen beschik ken, weet woordvoerder Van der Meij. Voordelen aan de samen werking zijn er echter genoeg. „Je kunt je werk laten beoorde len, erover praten. Aanwijzin gen geven, want soms ben je over je eigen werk erg verstard. Het geeft je vaak een impuls, je wordt weer eens op een ander been gezet. Door kritische op merkingen, maar juist ook om- datje weieens een compliment kri/gt over je werk." Bronsgieter Ook in praktische zin levert Het Zeeuwse Beeld voordelen op, vertelt Van der Meij. Samen naar een tentoonstelling of bronsgieter en het uitwisselen van kennis zijn daar voorbeel den van. Inkopen regelen de beeldhouwers nog altijd apart. Pas sinds half december heeft de oorEsme Soesman IAPELLE - De beelden in het aelier aan de Vroonlandseweg i Kapelle zijn divers en zo zijn ok hun makers. Het is eigen an beeldhouwersgroep Het ieeuwse Beeld dat ieder lid zijn igen weggetje gaat. Desalniet- emin is, zegt Hielkje van der deij, het delen van een atelier :en 'enorme' bron van inspira- ie. „We zijn allemaal bezeten /an hetzelfde: allemaal bezeten van klei." Hielkje is één van de zeven leden van de sinds een kleine twee jaar bestaande stichting Het Zeeuw se Beeld. Conny Barbé, Eef van Daalen, Klazien Elenbaas, El len van der Hoek, Letta Ver meulen en Annie Walraven vor men de rest van het creatieve gezelschap. Het - toevalliger wijs volledig uit vrouwen be staande - clubje is Kapels van wege de plaats van het atelier. De zeven leden wonen echter verspreid in de regio; de woon plaatsen lopen uiteen van Mid delburg tot Yerseke. De beeldhouwers kwamen el kaar tegen bij cursussen en ex posities. Ze huurden in hun be gintijd van de gemeente eer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23