Schuitvaartgracht wordt leuker Oude school ruimt veld PZC Inzamelen scheepsafval mag aan wal Vlissings college op de bres voor bouw bij hotel Britannia Vluchtelingetjes uit Ambon maand te gast in Nederland zeeland woensdag 14 juni 2000 w 21 Ex-PvdA'ers Kraan en Akdag willen eerherstel Werkstraf voor handelaar in drugs Gedetineerden helpen Enschede Van Vollenhoven bezoekt Zeeland Internetsite over waterbesparing Vernielingen aan schuur Schoner water en herinrichting in kader aanpak Vlissings Middengebied Eindconcerten Muziekschool Scholieren lopen 2295 bijeen voor Enschede Filatelisten komen bijeen Zakkenroller slaat slag Puzzeltocht voor fietsers door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeen teraadsleden Hayati Akdag en Piet Kraan uit Middelburg wil len eerherstel. De twee geroy eerde PvdA-leden schrijven dat in een open brief aan het partijbestuur. Het duo, dat sinds een aantal maanden de fractie van Soci aal Democraten Middelburg vormt, zegt verbijsterd te zijn over een aantal opmerkingen van fractievoorzitter Ben de Reu in de publiciteit. In de PZC van vrijdag jongstleden zegt hij onder meer dat de omstre den burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek de eer aan zich zelf moet houden door op te stappen. Kraan en Akdag vinden de uit spraak van hun oude fractie voorzitter verbazingwekkend, omdat hen nog geen drie maan den geleden het zwijgen is op gelegd over het functioneren van de burgemeester. Zij leg gen in hun open brief een rela tie met de crisis rond wethou der M. L. Strous. Anderhalf jaar geleden zegde de volledige fractie het vertrouwen in hem op, maar toen de kwestie in de openbaarheid kwam, nam De Reu het in de raadsvergadering opeens op voor Strous. Rapport In maart besloten de twee afge scheiden PvdA'ers niet langer deel uit te maken van de frac tie. Aanleiding daarvoor was het rapport van de commissie Boelhouwer en Wolf. Die twee prominente PvdA'ers onder zochten de tweespalt in de fractie. Akdag en Kraan kre gen te horen dat zij niet langer een afwijkend standpunt mochten innemen. Akdag en Kraan trekken in hun open brief het besluit van de ledenvergadering, hen voor te dragen voor royement, in twijfel. Dat besluit was gebaseerd op het rapport van Boelhouwer en Wolf. Het duo vindt dat rap port onvolledig en onjuist, ge let op de recente uitspraken van De Reu. Ook menen Akdag en Kraan dat in ieder geval een poging tot rehabilitatie op zijn plaats is. MIDDELBURG - Een 29-jarige man uit Oostkapelle is dins dag in Middelburg veroordeeld tot 180 uur werkstraf. Politie rechter G. Nomes vond dealen in softdrugs bewezen. Daar naast werden er 15 oktober vorig j aar in zijn Vlissingse winkel in natuurproducten honderd stimulatiepillen 2C-B aange troffen. De verdachte ontkende gedurende anderhalfjaar, van mei '98 tot oktober '99, te hebben gedeald. Een klant had twee zakken wiet gekocht, maar de Oostkapellenaar zei hiervan niets te weten,Mijn zuster stond toen in de zaak. Je zou het aan haar moeten vragen." Hij vond evenmin dat hij gestraft zou moeten worden voor het bezit van de pillen. De eigenaar verklaarde gisteren niet op de hoogte zijn van de verboden pillen. Een agent had geen be zwaar gemaakt tegen de verkoop van de pillen, tenzij het pro duct op de opiumlijst zou komen te staan. Dat gebeurde in juli '98. Het was niet de eerste keer dat de verdachte voor een opiumdelict in aanraking kwam met justitie. MIDDELBURG - Een inzamelingsactie voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede onder de gedetineerden van gevangenis Torentijd in Middelburg heeft 345 gulden op geleverd. De directie van Torentijd heeft dit bedrag aange vuld tot 800 gulden. De ramp in Enschede was binnen de muren van Torentijd ge sprek van de dag. Daarom liet het bestuur van de gedetineer dencommissie een formulier rondgaan waarop ieder van de honderdvierenveertig gevangenen kon aangeven wat hij wil de missen voor de nationale actie Steun Enschede giro 77 7De gedetineerden, die 27 gulden per week verdienen, kwamen tot het bedrag van 345 gulden. VLISSINGEN - Mr. Pieter van Vollenhoven brengt vandaag een bezoek aan Zeeland. Hij begint zijn bezoek om 10.00 uur bij de schaapskooi in Nis- se, waar hij zal spreken over de aankoop van landbouwgrond voor natuurgebieden. Daarna reist hij door naar Middelburg, waar hij om 14.00 uur het Zeeuws Archief opent. Tenslotte brengt hij een bezoek aan de politie in Middelburg. Van Vol lenhoven is voorzitter van de Stichting MaatschappijVeilig heid en Politie. VLISSINGEN - De middelbare technische opleiding van het ROC in Vlissingen heeft een interactieve internetsite laten ontwikkelen over waterbesparende installatie-technieken. De school heeft bij de laatste uitbreiding gekozen voor water besparende technieken, zoals wc's die worden doorgespoeld met regenwater en vijvers met zuiverende biologische filters. Op de site kan een kijkje in de school worden genomen door middel van eep speurtocht. In verschillende ruimtes is het mogelijk na te gaan hoeveel water er verbruikt wordt. De site bestaat uit verschillende lagen en naar eigen keus is extra in formatie aan te klikken, over waterbesparende installatie technieken, hun werking en praktische kanten. De 'Ecowa- tersite' is te vinden op het adres www.roczeeland.nl. VLISSINGEN - Onbekenden hebben tussen vrijdagmiddag half een en dinsdagochtend half negen voor honderden gul dens schade aangericht aan een schuur in aanbouw aan de Minister Lelystraat in Vlissingen. Er werden planken uit de wand van de schuur gehaald en vernield en er werd vuur ge stookt in de schuur. Ook werden enkele struiken in de tuin vernield. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Landschaps- en Architectenbureau West 8 gaat het groene lint rond de Vlissingse Schuitvaartgracht opknappen. Het college van B en W heeft het Rotterdamse bureau opdracht gegeven een plan te maken om het groen-blauwe gebied aan trekkelijker aan te kleden. Het maakt onderdeel uit van de vol ledige aanpak van het Vlissing se Middengebied, waarvoor een bedrag van ruim 1,1 miljoen gulden is gereserveerd. De Schuitvaartgracht krijgt binnenkort een aantal ber gingskelders waardoor de gracht niet meer als overstort VLISSINGEN - De jaarlijkse einduitvoeringen van de Zeeuwse Muziekschool, regio Walcheren, worden vandaag en morgen, donderdag, gehouden in het Arsenaaltheater in Vlis singen. Vandaag werken de Algemene Muzikale Vorming-2 klassen uit Vlissingen, Koudekerke en Middelburg mee aan de uitvoe ring. Het thema is de Wildwest film. Ook voert het kinderkoor een musical op met als titel Vreemde Kuren. Donderdag 15 juni staan het kinderkoor, het harpensemble, het dwarsfluit ensemble, het saxofoonensem ble en verschillende gitaaren sembles op het podium. De uitvoeringen beginnen om 19.30 uur. van het riool zal dienen. Daarna wordt de gracht gebaggerd, met als doel de waterkwaliteit te verbeteren. De verwachting is dat door deze maatregelen de stankoverlast van de gracht tot het verleden behoort. Trottoirs Tegelijkertijd moet de omge ving van de gracht opgewaar deerd worden. Daarvoor wordt West 8 in de arm genomen. De trottoirs en de fietspaden langs de President Rooseveltlaan worden eveneens bij dit plan be trokken. Het college beklemtoont dat dit plan bijdraagt aan het verbete ren van het woon- en leefkli maat in het Vlissingse Midden gebied. Voor dit onderdeel van het verbeteringsplan is een be drag van naar schatting 250.000 gulden nodig. De herinrichting van de Bone- dijkestraat laat daarentegen op zich wachten. Uitstel daarvan betekent geen afstel, garandeert het college. Voor de herinrich ting van die weg is, zo stelt het college, duidelijkheid nodig wat de woningcorporaties, Basco en de Schelde Woongroep, met hun woningen willen doen. Deze corporaties lichten momenteel de kwaliteit van hun huizenbe stand door en zij maken een plan welke woningen aan sloop toe zijn. Huurwoningen In hun herstructureringsplan moet ook opgenomen zijn dat er betaalbare en kwalitatief goede huurwoningen voor de huishou dens met lagere inkomens terugkomen. Het college 'vertrouwt erop dat beide cor poraties na de zomer een gede tailleerd plan kunnen presten teren'. In het kader van de aanpak van het Middengebied wordt verder geld uitgetrokken voor een buurtpreventieproject en wordt de straatverlichting verbeterd. Ook de openbare gebieden rond 't Fort en de Sint Kruislaan wor den heringericht. Het opwaar deren van het terrein rond de flat aan de Sint Kruislaan komt neer op 130.000 gulden. De openbare speelvoorziening aan de Irislaan, De Schommelaar, kan op een bedrag van circa 95.000 gulden rekenen. Voor Marokkaanse kinderen onder vier jaar en Marokkaanse ouders worden er aan de open bare basisschool Ravenstein ko mend schooljaar taalcursussen gegeven. Door Scholengemeenschap Scheldemond wordt aan de Ver lengde Bonedijkestraat met een project taalonderwijs voor bui tenlandse kinderen tussen 12 en 16 jaar begonnen. Voor deze projecten samen is ruim 115.000 gulden weggelegd. In de commissievergadering Volkshuisvesting van 20 juni, aanvang 16.00 uur, wordt het 'uitvoeringsplan 4 Middenge bied', besproken. Een Rotterdams bureau maakt in opdracht van Vlissingen een plan om het gebied rond de Schuitvaartgracht aantrekkelijker te maken. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen blijven van mening dat een aanvullend windhin- deronderzoek nieuwbouw van hotel Britannia aan de boule vard niet in de weg mag staan. Het college schrijft dat aan de Raad van State. Enkele maanden geleden stap ten omwonenden van hotel Bri tannia naar de Raad van State om een wijziging van het be stemmingsplan tegen te hou den. Om de wijziging goed te kunnen beoordelen, vroeg de af deling bestuursrechtspraak ad vies aan de Stichting Advise ring Bestuursrechtspraak voor Milieu en Ruimtelijke Ordening (STAB). Die concludeerde dat er onvoldoende onderzoek is ge daan naar de windhinder, die wordt veroorzaakt door de uit breiding en verbouwing van Britannia. Volgens het advies van de STAB is een windtunnel- onderzoek nodig. REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Op grond van de bevindingen van STAB, schorste de Middel burgse bestuursrechter mr T. Damsteegt vorige maand .de bouwvergunning van Britan nia. Hij denkt dat de Raad van State de voorgenomen wijzi ging van het bestemmingsplan verwerpt, vanwege het negatie ve advies van STAB. Sindsdien liggen de activiteiten bij het ho tel stil en is het personeel ontsla gen. De Raad van State doet naar verwachting pas in de zo mer een uitspraak over het be stemmingsplan. Tweeledig Volgens het college valt de ver wachte windhinder in twee de len uiteen: windhinder bij de doorgang tussen het hotel en de bestaande bebouwing en de nieuwe entree en de windhinder in de directe omgeving. De over last bij de entree is weggeno men, doordat er aan de luwe kant van het hotel een tweede toegang is gepland. Met de windoverlast in de dix*ec- te omgeving valt het wel mee, concluderen burgemeester en wethouders. Volgens het KNMI is er per jaar slechts 628 uur sprake van windkracht 6 en 210 uur van windkracht 7. Wind kracht 8 komt maar 28 uur per jaar voor. Ook met de windturbulentie zal het wel meevallen, aldus het college. De verhoging neemt slechts toe met twee procent buiten een straal van honderd meter. Een nader onderzoek is niet nodig, omdat de woningen in de Burgemeester Van Woelde- renlaan op meer dan honderd meter afstand liggen. VLISSINGEN - De spoxxsorloop van de Vlissingse basisschool Het Vlot voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Eix- schede heeft 2295 gulden opge leverd. De leerlingen liepen op woens dag 31 mei rondjes om de school, gesponsord door ouders, familie en kenissen. Na de sponsorloop speelde de ouderraad een kas- tiewedstrijd tegen het leraren- team. Hoe langer de wedstrijd duiu-de, des te meer geld kwam er binnen. Ook werden er hapjes en drankjes verkocht. door Nadia Berkelder VEERE - Slopers zijn maandag begonneix met het neerhalen van de Valeriusschool in Veere. Het gebouw was te klein gewox'den voor de 82 leerlingen. Op dezelfde plek komt een splinternieuwe school die, als alles naar wens verloopt, volgend jaar mei klaar is. Een grijper trok maandagochtend stuk ken van het dak en sloeg gaten in de muur. De slopers hopen eind deze week klaar te zijn met de werkzaamheden. Na de sloop wordt de grond gesaneerd en krijgt de ar cheologische dienst de kans om onder zoek te doen naar verborgen bodemschat ten. Na de bouwvakvakantie begint de bouw van het nieuwe ondexkomen. In de nieuwe school zitten de kleuters en de oudere leerlingen voor het eerst samen in een ge bouw. Het pand krijgt vier leslokalen, een speellokaal en een centrale hal. Directeur H. Slingenberg is erg gelukkig met de nieuwbouwplannen. ,,In de oude situatie was nooit x-uimte om iets met alle kinderen samen te doen. Dat is nu wel mo gelijk." In de nieuwe school is ook einde lijk ruimte voor een documentatiecen trum. Hoewel de basisschool met acht groepen al jaren geleden is ingevoerd, zaten de leerlingen in Veere nog steeds in aparte gebouwen. Het komend schooljaar zijn de groepen nog verdeeld over twee locaties, maar volgend vooi'jaar zit iedereen onder één dak. door Arjan Schuiling DEN HAAG - De afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag heeft geen aanleiding geziexx om de milieuvergunning te schorsen voor een inzamelingspunt van scheepsafval aan de Meerpaal- weg in de Koningin Julianaha- ven in Yerseke. Gedeputeerde Staten hebben die verleend aan B en W van Rei- merswaal. Om de schorsing is verzocht door de Vereniging van Ondernemingen in de Milieu- dienstvexdening (VOMS). De VOMS is een branche-orga nisatie van schepen die op volle zee klein gevaarlijk afval inza melen. De belangenvereniging vreest dat de hele branche kan opdoeken als het voorbeeld van Yerseke, waarbij wordt toege staan dat scheepsafval aan land wordt ingezameld, navolging krijgt. Bodemprocedure De vergunningverlening aan het gemeentebestuur van Rei- merswaal is volgens de VOMS strijdig met het Meerjarenplan Gevaarlijke Afvalstoffen II (MJP-GAII). De Raad van State vindt dat deze principiële vraag niet in een spoedprocedure kan wox'den afgedaan maar vraagt om een meer uitgebreide zoge naamde bodempx-ocedure. Tot aan de uitspraak in die bodem procedure blijft de vergunning voor het inzamelpunt in Yerseke van kracht. door Kim Toering VLISSINGEN - Kinderen uit de vluchtelingenkampen op Am- bon krijgen in augustus de kans om een maand naar Nederland te komen. Het gaat om vijftien kinderen tot en met twaalf jaar. De Molukse welzijnsstichting Mae Uku en Werkgroep Maluku uit Oost-Souburg willen hun steun aan het project tonen door een kind bij een Moluks gastge zin op Walcheren onder te bren gen. Het initiatief voor de vakantie is genomen door de non-gouver nementele organisatie Baileo Maluku, die zich inzet voor de burgerslachtoffers van de oor log op Ambon. De oi'ganisatie heeft TitanE, een Utrechtse stichting voor ontwikkelingssa menwerking op de Molukken, gevraagd de kinderen onder te brengen bij Molukse gastgezin nen in Nedei'land. Ook de Stich ting Pax Christi Kinderhulp be veelt het project aan. De beslissing van Mae Uku en de werkgroep Maluku om mee te werken met het project is pas vorige week gevallen. Dat is de reden dat het infoi'matiebulle- tin over de actie alleen in de Mo lukse wijken in Walcheren is verspx-eid, zegt Nico Lopulissa van Maluku. ,,Er was een enor me tijdsdruk. In dxde dagen moesten we alles regelen." Het pi'oject staat niet op zichzelf. Beide groepen bekommeren zich al lang om het lot van de mensen op de Molukken. „Ei genlijk is dit een verlengde van onze eerdere kleding- en fles- senactie. Het is een doorlopende zaak. Dit initiatief vind ik mooi omdat ik denk dat het heel goed is voor die kinderen om even uit hun omgeving weg te zijn. Daar door kunnen zij misschien de trauma's van de oorlog even ver geten", aldus Lopulissa. VLISSINGEN - De Vlissingse Filatelisten Vei'eniging houdt morgen, donderdag, de maan delijkse bijeenkomst in het Theo van Doesburgcentrum in Vlissingen. De vergadering be gint om 20.00 uur en er is een bingo. De volgende bijeexxkom- sten, in samenwerking met De Verzamelaar, zijn op 5 juli, 2 au gustus en 6 september. Het selecteren van de kinderen uit de vluchtelingenkampen is in handen van Baileo Maluku. Uit al die kinderen vijftien ge lukkigen zoeken, zal nog een moeilijke opgave worden. Lo pulissa; „Ik weet niet hoe ze dat doen. Ons werk is gericht op het kind hier. Voor eventuele steun bij het omgaan met traumati sche kinderen hebben we zelfs de hulp ingeroepen van drie me dewerkers van het asielzoekers centrum in Middelburg. Het gastgezin in Walcheren wordt wel door Mae Uku en Werk groep Maluku geselecteerd, in samenwerking met Stichting TitanE." De vakantie kost ongeveer 2500 gulden per kind. „Dit zijn voor al de kosten van het vervoer naar Nedex-land", zegt Lopulis sa. De Oost-Souburgse groepen zijn momenteel bezig met het inzamelen van geld. De afgelo pen week hebben ze in de Mo lukse wijk in Oost-Souburg in formatie door de brievenbussen gedaan, waai'in de situatie uit gelegd wordt. Ook kunnen men sen zich opgeven als gastgezin. De middenstand in Oost-Sou burg is benaderd, evenals de Molukse kerk en de Nederland se kerken in Oost-Soubux"g. MIDDELBURG - In een winkel op de Nieuwe Burg in Middel burg is dinsdag tussen tien voor en tien over twaalf een 6 3 -j arige vrouw uit Vlissingen door een zakkenroller beroofd van haar portemonnee. Daarin zaten waardepapieren en enkele hon derden guldens. VLISSINGEN - Op Walcheren is voor de zesde keer een fiets- puzzeltocht uitgezet. Deelname is mogelijk tot en met 24 september. De deelnemers kunnen onderweg een aantal vragen oplossen en de windwij zers bekijken. De achtentwintig kilometer lange route voert langs de binnenwegen van Wal cheren. Boekjes zijn te verkrij gen bij de VW's van Oostkapel le, Westkapelle en Dombui-g. De opbrengst gaat naar de Stich ting Kinderhulp Tsjernobyl in Soest. Op de plek van de oude Valeriusschool in Veere komt een nieuwe, die volgeixd jaar mei klaar moet zijn. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21