Chaos dreigt bij het spoor GGD roept ontslagen patiënten Goes op voor MRSA-controle VADERS HOUDEN Arrestatie Russische mediamagnaat leidt tot golf van protesten GLAASJE Historische handdruk Dierenarts vreest Vlaamse dioxine Vissers en duikers rustig 31 Examencijfers havo voor aantal vakken aangepast 8 WEKEN VOOR. EEN MOMENT VOOR ORANJE PZC EURO 2000 Wonderlijk herstel van Joegoslavië Bijna 275.000 toeschouwers WEL VAN'N Antibiotica verliezen strijd tegen microben Nigeria trekt prijsverhoging benzine in na protest Groep kondigt opnieuw actie aan tegen aangepaste roosters Storing bij KPN treft zakelijk verkeer .20° 13° ZW 4 Half bewolkt Droog met vooral in de middag enkele zonnige perioden. Weinig wind uit het zuidwesten. Maxima omstreeks 19 graden. 243e jaargang no. 139 woensdag 14 juni 2000 losse nummers 1,85 PZC De Noord-Koreaanse leider Klim Jong-Il (1) schudde gisteren de hand van president Kim Dae-jung van Zuid-Korea op het vliegveld van Pyongyang. Het was de eerste topontmoeting sinds vijftig jaar geleden de oorlog in Korea uitbrak. Nog al tijd is er geen officiële vrede. De twee staatshoofden begonnen gisteren aan een driedaagse conferentie. Dierenarts H. van de Vijver uit IJzendijke wil dat de provincie controle uitoefent op de luchtvervuiling door Vlaamse vuil verbrandingsovens, die net over de rijksgrens staan. Hij is bang dat deze installaties dioxines uitbraken. De provincie Zeeland deelt zijn mening niet en is dus ook niet van plan in actie te komen. Het ziet er naar uit dat de conflicten tussen fuiken vissers en sportduikers in de Zeeuwse deltawateren achter de rug zijn. Een paar maanden geleden hebben beide partijen af spraken gemaakt om uit eikaars 'vaarwater' te blij ven. Die lijken effect te hebben: sinds het geschil is bijgelegd zijn er vrijwel geen onaangenaamheden meer voorgevallen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; gezondheid: 9; radio en televi sie: 11; uit: 13,14,15 en 17; zeeland: 19,21,23 en 25; sport: 27, 28 en 29; buitengebied: 31,32,33,34 en 35. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Examenkandida ten havo-nieuwe stijl hebben er voor een aantal vakken extra punten bij gekregen. Het gaat om geschiedenis, aardrijkskun de en management en organisa tie. Voor het nieuwe vak wis kunde BI werd de norm door de Centrale Examencommissie Vaststelling Opgaven (CEVO) met 1,5 punt bijgesteld. Ook de leerlingen havo-oude stijl kregen er voor aardrijks kunde en geschiedenis een punt bij. Op het vwo, waar nog geen nieuwe examens werden afge nomen, werd een aantal vakken met enkele tienden van punten opgehoogd. Overigens betekent de bijstel ling niet dat elke leerling voor de genoemde vakken automa tisch een punt of 1,5 punt hoger scoort. Vooral de 'middenmo ters' die tussen de drie en de ne gen punten scoorden, profiteren van de maatregel. Volgens het ministerie van Onderwijs tonen de aanpassingen geenszins aan dat de nieuwe examens te moei lijk waren. Het ministerie is volgens een woordvoerster tevreden over het verloop van de eerste exa mens nieuwe stijl. Ze wijst er op dat aardrijkskunde en geschie denis voor zowel de kandidaten oude als nieuwe stijl met een punt zijn aangepast. ,,Die examens waren voor alle leerlingen, oud en nieuw, te lang. „Alleen de bijstelling van wiskunde B1 en management en organisatie zijn terug te voeren op de Tweede Fase. Maar dat zijn nieuwe vakken". GPD Advertentie (als men het laatste halfjaar reeds een proefabonnement heeft aangevraagd, kan men geen gebruik maken van dit aanbod.) Speciaal voor u, de Oranje-supporter, hebben wij een proefabonnement samenge steld. Belees de tijd van uw leven bij u thuis met het Oranje-gevoel voor maar 50,-. Wilt u tijdens de komende sportevenementen op de hoogte worden gehou den van het nieuws uit de regio binnen- en buitenland? Profiteer dan nu van onze aanbieding. Een 8-weeks proefabonnement voor maar 50,-. Laat de sport u helemaal koud, maar wilt u niets missen van het actuele nieuws en achtergronden, dan geldt dit aanbod ook voor u. Ja,ik wil: een proefabonnement van 8 weken voor 50,- en geef daarbij eenmalig toestemming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m?v Straat:nr Postcode: Woonplaats:Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 CHARLEROI - Joegosla vië en Slovenië hebben Euro 2000 ingezet met een spectaculair gelijkspel (3-3). Slovenië nam in Charleroi in het eerste uur een voorsprong van 3-0. Hoewel Joegoslavië ster speler Mihajlovic was kwijtgeraakt door een ro de kaart, slaagde de ploeg erin de stand binnen zeven minuten gelijk te trekken. Eerder won Noorwegen verrassend met 1-0 van Spanje. pagina 27 en 29 RIJSWIJK -De eerste acht groepswedstrijden tijdens Euro 2000 hebben volgens de officiële opgave 273.000 kijkers naar de stadions in Nederland en België getrokken. Gemid deld 34.125 toeschou wers. De meeste toeschou wers kwamen bij de ope ningswedstrijd in Brussel (België - Zweden) en het treffen tussen Nederland en Tsjechië in Amsterdam. In beide gevallen waren er 50.000 toeschouwers aan wezig. ANP UITSLAGEN1 Groep C: Spanje-Noorwegen 0-1 Joegoslavië-Slovenië 3-3 door Frank Hendrickx MOSKOU - In Rusland is giste ren de onafhankelijke media magnaat Vladimir Goesinsky gearresteerd. Politici, journa listen en juristen reageerden verbijsterd op de arrestatie, die wordt beschouwd als 'een inti midatie van andersdenkenden'. Het televisiestation NTV en de andere media van Goesinsky berichtten als enige kritisch over het beleid van president Poetin en de oorlog in Tsjetsje nië. Goesinsky wordt beschuldigd van fraude, diefstal en oplich ting. Hij zou samen met anderen 100 miljoen dollar aan staatsbe zit hebben ontvreemd. Hij werd gisteren uitgenodigd bij de poli tie om te praten over een recente inval door de belastingdienst bij zijn bedrijf Media-Most. De au toriteiten arresteerden hem en kele uren later en brachten hem over naar de gevangenis Boetir- ka. „Deze maatregelen worden anders alleen genomen tegen mensen die zijn beschuldigd van terrorisme", aldus de advo caat van Goesinsky. De arrestatie leidde onmiddel lijk tot massale kritiek. Journa listen beoordeelden het voorval als een 'openlijke repressie van de vrije pers'. Fractievoorzitter Boris Nemtsov van de Rechtse Krachten, een partij die presi dent Poetin steunt, noemde de arrestatie 'een intimidatie niet alleen gericht tegen onafhanke lijke media, maar tegen heel Rusland'. Het is volgens hem ongehoord dat de mediamag naat in één van de beruchtste gevangenissen van Rusland zit, terwijl hij niet gevaarlijk is. Enkele uren voor de arrestatie reisde Poetin af naar Spanje voor een officieel bezoek. In een reactie sprak hij van 'een on aangename verrassing'. „Ik weet hier niets van", aldus Poe tin. „Het Openbaar Ministerie is onaf hankeli j kmaar ik hoop dat ze goede redenen hebben voor hun optreden en dat alles bin nen de wet is gebleven". Volgens een woordvoerder van Media-Most is het echter geen toeval dat de arrestatie plaats vond in afwezigheid van Poetin. Commentatoren vrezen dat de nieuwe president de reactionai re krachten niet onder controle heeft. „We dachten dat we tien jaar geleden de robotten hadden weggegooid, maar ze zijn weer opgestaan en werken", aldus Sergej Dorenko, hoofd van de Poetin-gezinde staatszender ORT. „Als Poetin nu niets doet, zullen ze verder gaan". GPD LAGOS - Motorrijders wachten voor een benzinestation in de Nigeriaanse stad Lagos. De autoriteiten draaiden gisteren een verhoging van de brandstofprijzen terug. Vervolgens beëindig den de vakbonden een vijf dagen oude staking. De prijzen aan de pomp waren vorige week met 50 procent gestegen omdat de sub sidies waarmee de brandstofprijzen kunstmatig laag werd ge houden voor de regering onbetaalbaar waren geworden. Het West-Afrikaanse land heeft een buitenlandse schuld van 30 mil jard dollar en staat onder druk van internationale kredietinstel lingen om de prijsregulering los te laten en subsidies af te schaf fen. De prijsverhoging leidde in verschillende grote steden in het zuidwesten van het land tot onlusten. Daarbij vielen in Lagos twee doden. foto RTR door Mieke van der Jagt GOES - De Gemeenschappelij ke Gezondheidsdienst (GGD) wil alle mensen onderzoeken die tussen 1 mei en 7 juni opge nomen zijn geweest op de afdelingen chirurgie, interne geneeskunde en intensive care/ hartbewaking van het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Advertentie Bokma' Het onderzoek is bedoeld om te voorkomen dat het ziekenhuis opnieuw met de MRS A-bacterie wordt besmet. Inmiddels heeft het ziekenhuis de bacterie on der controle. Ln de afgelopen weken zijn in het Oosterscheldeziekenhuis tweeduizend mensen onder zocht op besmetting met de MR- SA-bacterie, die tot twee keer toe is opgedoken in het Goese ziekenhuis. Specialisten, mede werkers, vrijwilligers en pati ënten in het ziekenhuis zijn on derzocht. Alle patiënten bij wie MRSA- besmetting is geconstateerd zijn inmiddels geconcentreerd op de afdeling chirurgie. De patiënten van de afdeling interne genees kunde zijn tijdelijk verhuisd om deze afdeling te desinfecteren. Opnamestop De opnamestop voor interne ge neeskunde is opgeheven. Dat gebeurde al eerder voor de afde ling intensive care/hartbewa- king. Voor de chirurgie blijft de opnamestop voorlopig nog van kracht. De GGD heeft vanaf vandaag een speciaal telefoonnummer opengesteld (0113-249349) voor patiënten die vragen hebben over het onderzoek. De MRSA-bacterie, die niet meer gevoelig is voor antibioti ca, kan buiten het ziekenhuis weinig kwaad en bedreigt alleen mensen die toch al een zwakke gezondheid hebben. Het is ech ter niet ondenkbaar dat mensen de bacterie in het ziekenhuis hebben opgelopen en het orga nisme bij een bezoek aan het zie kenhuis, bijvoorbeeld voor con trole, weer mee terug brengen. Het GGD-onderzoek vindt daarom buiten het ziekenhuis plaats. pagina 9: nachtmerrie voor ziekenhuizen door Bob Kroon GENEVE - Antibiotica ver liezen de slag tegen steeds meer onkwetsbare ziekte verwekkers. Ais deze ten dens zich doorzet, kunnen binnen afzienbare tijd tbc en malaria, maar ook banale keel- of oorontstekingen on geneeslijke ziekten worden. De Wereldgezondsorganisa- tie (WHO) van de VN meldde dat gisteren in zijn jaarrap port over infectieziekten. „De opmars van resistente microben dreigt ons deze wa pens uit de hand te slaan", zei WHO-directeur-generaal Dr. Gro Harlem Brundtland. Een voorbeeld is penicilline, eens een probaat middel te gen geslachtsziekten. Het is nu in 98% van de gevallen 'niet veel effectiever dan een pepermuntje', aldus de WHO. „Er was twintig jaar weten schappelijk onderzoek nodig om penicilline te ontwikke len, en eveneens twintig jaar om het te ontkrachten tot een vrijwel nutteloos middel te gen hedendaagse gono- coccen", aldus de WHO. Ook bij ziekten als tubercu lose, malaria, hepatitis B en zelfs aids slaan beschikbare medicamenten steeds min der aan. In Oost-Europa en China zijn tien procent van de tuberkelbacillen al im muun voor de twee krachtig ste antibiotica die hiertegen worden ingezet. De behande ling van deze zogenaamde multidrug-resistente tuber culose is vele malen duurder dan een normale therapie. Het bedwingen van een epi demie van deze tbc-variant kostte de stad New York in het begin van de jaren negen tig een miljard dollar en de WHO wijst erop dat 'niet ie dere stad zich dat kan per mitteren'. GPD pagina 9: opmars malaria van onze redactie binnenland UTRECHT - Het spoor verkeer kan vandaag cha otisch verlopen als gevolg van acties. Anonieme ac tievoerders onder het per soneel van de Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben opnieuw acties aangekon digd. Waar die plaatsvin den en hoelang ze duren, is onbekend. De actiegroep het Landelijk Verenigd Personeels Collectief (LVPC) heeft de acties gisteren aangekondigd in een pamflet. De groep ageert tegen het aan passen van dewerkroosters. Dat zou leiden tot 'rijden van rond jes rond de kerk'. Rijdend NS- personeel zou in de toekomst een hele dienst heen en weer moeten rijden op hetzelfde tra ject. Vrijdag 2 juni, daags na Hemel vaartsdag, leidde een wilde sta king tot vertragingen geduren de de hele dag. De conducteurs en machinisten worden aangespoord om hun verplichte geelblauwe uniform in de kast te laten hangen en het eenmalig te verruilen voor een geel vest. Dat vest is normaal gesproken werkkleding voor rail werkers. Minder gretig Vertragingen en overlast voor reizigers zegt de actiegroep zo veel mogelijk te willen vermij den. Machinisten en conduc teurs zullen deze keer minder gretig zijn gezien de scherpe re acties de vorige keer.,Toen heb ben de actievoerders al veel kre diet verspeeld bij de reizigers. Die liepen toen ernstige vertra gingen op. Geen slimme zet dus", aldus een ingewijde. Voorzitter J. Arndts van de Vak vereniging voor machinisten en conducteurs (WMC) vindt ook dat de actievoerders beter mon deling de problemen op kunnen lossen. „De NS-directie heeft toegezegd het land in te gaan om te kijken hoe het traject per standplaats eruit komt te zien. Dat zou eind juni bekend wor den. Ik denk dan: afwachten is beter dan staken." Tegelijk heeft de NS volgens de WMC een voorstel van deze bond voor een commissie van wijzen afge wezen. De WMC laakt dat op treden. „Klaarblijkelijk beseft de directie niet welke gevolgen haar onverzoenlijke houding teweeg kan brengen", aldus Arndts. Een woordvoerder van de NS kon gisteravond niet zeggen hoe de actie verloopt. „De grote groepen reizigers die voor het Europees kampioenschap voet bal naar Nederland komen, moeten snel verwerkt kunnen worden." Hij vindt de actie ten tijde van het EK 'ongepast'. Werknemers die vandaag in een geel vest werken, krijgen een standje van de NS-directie en worden geregistreerd. Verdere sancties noemt de NS voorlopig niet. DeNS-woordvoerder: „We sturen ze heus niet naar huis, want dan kunnen de treinen niet vertrekken. En daar is niemand bij gebaat." ANP DEN HAAG - Een storing in het netwerk van KPN veroorzaakte gisteravond vooral veel hinder voor het zakelijk verkeer via de telefoonlijnen. Een woordvoer der van het telecombedrijf zei dat ongeveer 2000 verbindingen door het hele land gestremd wa ren. KPN was gisteravond laat nog druk bezig het probleem in de software van de centrale in Den Haag op te lossen. Het ging om een netwerk waarvan vooral banken en bedrijven gebruik maken. Volgens een woordvoerder was onder meer Interpay getroffen, de verantwoordelijke voor het betalingsverkeer, waardoor be taalautomaten uit konden val len. De storing trof ook inter netverbindingen. ANP Gratis stoer glas bij een fles Bokma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1