Saxofoons door de tijd heen Tsjechov is een feest om in mee te spelen Muziek 0 B PZCX 15 VU-orkest met Quirine Viersen zie verhaal elders op deze pagina zie informatie elders op deze pagina 14 tlm 20 juni WOENSDAG Sjostakovïtsj Het VU-Orkest geeft een zomerconcert in Veere. Het orkest van de Vrije Universiteit Amsterdam speelt in de Grote Kerk van Veere ter afsluiting van een tournee in Frankrijk. De 27-jarige cellis te Quirine Viersen is de solist in het eerste celloconcert van Dmitri Sjostakovitsj. Voorts speelt het VU-Orkest de eerste symfonie van Otto Ketting en het concert voor orkest van Bartók. Grote Kerk Veere, 20.00 uur Blues Sessie In Jazzcafé Desafinado onder de Lange Jan in Middelburg wordt twee keer per maand een sessie gehouden. De tweede woensdag van de maand is de beurt aan bluesmuzikanten. Desafinado Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Schelde Jazz Festival The Ray Gelato Giants openen het 28-ste Schelde- Jazz Festival in Ter- neuzen. Het gezelschap treedt op in Porgy Bess. •Porgy Bess Terneuzen, 22.00 uur jazzweekend Bergen op Zoom beleeft van 15 toten met 18 juni het 25e Philip Morris Jazzweekend. Vijftig orkesten spelen gratis voor het publiek in de meest uiteenlopen de stijlen. Het Beau Hunks Saxophone Soctette opent donderdag avond het festival. Centrum Bergen op Zoom, van do. 20 uur t/m zo. 18.30 uur VRIJDAG Schelde Jazz Festival De tweede dag van het Schelde Jazz Festival. Het programma vermeldt optredens vanTohipto bejazzen John Mars hall/Ferdinand Povel Quintet (Porgy Bess), de Show Big Band, Shit Happens en TBA (Droomschip Markt). ■Diverse locaties Terneuzen, 17.30 uur Jazzband De So What Jazzband geeft een concert in de muziektent in de Lang straat te Zouteland. Onder leiding van dirigent L. M. Beverini wordt een gevarieerd reper toire ten gehore gebracht, waaronder Harlem Nocturne, Pretty Wo man, Pink Panther, Hello Dolly en Samba pa ti. •Muziektent Zouteldnde, 19.00 uur ZATERDAG Bellamypark Bellamypark, landingsplaats voor wezens is een muzikaal-artistieke ontmoeting op het Vlissingse park. Op het programma staat een life-optreden van de Vlissingse computer muzikanten Peter Provoost en Peter Elven met muziek uit de hele we reld. Verdertreedt op Goanna Dreaming, een zespersoons di- dgeridoogroep uit Zeeland. Het muzikale gedeelte wordt afgesloten door Janus-B. Hij jamt op zijn mondharp. •Bellamypark Vlissingen, 13.00 uur Schelde Jazz Festival Derde dag van het Schelde Jazz Festival. Soul-zangeres Trijntje Oosterhuis en jazz-pianist Michiel Borstlap ver zorgen een gezamenlijk optreden op het podium Droomschip op de Markt. Verder optredens van het Swingfire Quartet, de Belgische zan geres An Rosswel, TBA, Basily, Mana Harp/Matem Otten Quintet, Djazzylike, Berget Lewis Gospel Train, Pieter Baert Kwartet, Bye Ya, The Latin Jazz Quintet en Handsome Harry Company. •Diverse locaties Terneuzen, 14.00 uur. Rozentuin In De Zeeuwse Rozentuin in Kats staat een concert met koor en strijkers op het programma. Het Madrigaalkoor en het strijkersensemble van de Zeeuwse Muziek school onder leiding van Titia Dijkstra en EÜen Hillebrand een speciaal op rozen geïnspireerd programma. •Zeeuwse Rozentuin Kats, 14.00 uur. Inloopconcert Zangeres Herien Wieringa verzorgt in Noordwelle een inloopconcert in samenwerking met gitarist Dik de Koning en de close-harmony- groep Musical Vocaity. Hetoptreden in de Corneliuskerkiseen onderdeel van de Kunstschouw Westerschouwen •Corneliuskerk Noordwelle 15.00 uur Kamerkoor Onder leiding van Lieven Deroo geeft het Middelburgs Ka merkoor een zomerconcert in de Koorkerk te Middelburg. Aan dit concert werken mee de accordeonist Ludo Mariën en de Belgische sopraan Karen Lemaire. •Koorkerk Middelburg, 16.00 uur Let's be Frank De Rotterdamse gitarist Frank Boons geeft het concert Let's be Frank. Hij speelt eigen nummers en geeft een heel eigen draai aan jazzstan- dards en bekende popnummers. Soms puur akoestisch, soms gehol pen door elektrische hulpmiddelen. Altijd instrumentaal. Het geheel is teomschrijven als een mix van soms bruisende, dan weer kabbelende mix van blues, funk en (latin-)jazz. •Brasserie Drukkery Middelburg, 14.30 uur Wizards of Ooze e Belgische band Wizards of Ooze treedt op in Terneuzen. Defunkgroep is te gast in jongerencentrum Kalashnikov. •Kalashnikov Terneuzen, 22.00 uur ZONDAG Manhuistuin De Koninklijke Harmonie Eendracht Maakt Macht uit Kruiningen con certeert in de Goese Manhuistuin. Het orkest telt meer dan zestig leden en is één van de oudste harmonie- en in Zeeland. De muzikale leiding is in handen van Kees Nijsse. Het re pertoire is licht van aard, waarbij popsongs niet geschuwd worden. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Grote Kerk. •Manhuistuin Goes, 12.00 uur Vaderdagconcert Het harmonieorkest van de Koninklijke harmonie Ons Genoegen geeft een vaderdagconcert in Vlissingen. Het concert wordt gegeven voor het Stedelijk Museum. Zowel het mu seum als de muziekvereniging vieren dit jaar hun 110-jarig bestaan. Tij dens het concert wordtde mars De Vlissingse Piergespeeld, gecompo neerd door de Vlissingse musicus en oud-dirigent Piet de Rooi. •Bellamypark Vlissingen, 14.15 uur Afgelast Het optreden van de rockabillygroep Corner Cats zaterdag in jonge rencentrum Kalashnikov in Terneuzen is afgelast. vrijdag Ridderslag De historie van zeven eeuwen geleden herleeft met het muzikaal openluchtspektakel De Ridderslag van Zierikzee. De stad maakte in de zomer van 1304 zware tijden door in de strijd tegen de Vlamingen. Deze historische gebeurtenis inspireerde tekstschrijver en regisseur Cees Mo"hlmann en componist Mar van derVeer tot het maken van een tweede grootschalig muzikaal open- luchtspel als opvolger van Het Oproer van Zierikzee. Aan het schouwspel werken meer dan honderd toneelspelers, zangers en dansers mee. •Plein voor de Nieuwe Kerk Zierikzee, 21.30 uur IVIy life Het theaterstuk End of my life is te zien in het Middelburgs Mini-theater. Het stuk werd geschreven door de 16-jarige scholier Pa trick van den Dorpel uit Vlissingen en gaat over het leven van Mark. Een 16-jarige jongen die er achter gekomen is dat hij ho- mofiel is. •Minitheater Middelburg 20.30 uur zaterdag My Life Het theaterstuk My life is te zien in Middelburg. Zie ook vrijdag Minitheater Middelburg, 20.30 uur Ridderslag De historie van zeven eeuwen geleden herleeft met het muzikaal openluchtspektakel De Ridderslag van Zierikzee. zie vrijdag 'Plein voor de Nieuwe Kerk Zierikzee, 21.30 uur iMÉ woensdag 14 juni 2000 Saxofonist/klarinettist Robert Veen met een tevreden lachje: „Het geeft je het gevoel of je een dinosaurus hebt opgegraven en het beest weer leven in blaast." Zoéven hebben hij en acht andere saxofonisten nog even geoefend op de waanzinnig snelle loopjes, de accellerando's en de pianissimo's uit de muziek van het Paul Whiteman orkest. Bij dinosaurussen denk je aan logge beesten, maar wat het Soctette van The Beau Hunks laat horen heeft iets van jongleren met kerstballen en engelenhaar. door Bert Jansma The Beau Hunks is een orkest zoals er geen ander op de we reld is. Een museumorkest dat de muziek van weleer laat Kamerkoor Het Middelburgs Kamerkoor heeft het programma voor het zomerconcert aanstaande za terdagmiddag overwegend ge zocht in vocale muziek uit de twintigste eeuw. De Belgische dirigentvan hetkoor, Lieven De roo, zelf een professioneel zan ger, stelde deze bloemlezing sa men. Daarbij gaat het voor de pauze om religieuze muziek, na de pauze klinkt profane koormu ziek. Tot de uit te voeren religeuze werken horen onder meer Psalm 23 van de Engelse com ponist H. Howells, twee Maria- antifonen van de Nederlander Herman Strategier, het Deut- sches Magnifiacat van Planyavski, Totus tuus van Go- recki, drie delen uit de Missa in honorem Spiritus van N. Ros- seau enhetMagnificatvanArvo Part. Na de pauze komt wereld lijke koormuziek aan bod van componisten als Poulenc, Tro jan, Veremans, Copland en het koor gaat ook niet om de onmid dellijke actualiteit heen: het concert wordt besloten met de Voetbalgavotte van Victor Nees. Aan het concert wordt mede werking verleend door de ac cordionist Ludo Mariën, die het koor in vijf werken zal begelei den; de meest omvattende daarvan zijn de Tsjechische pastorellen van Trojan. Hij speelt voorts soli van Boëlmann en Semionov. De sopraansoli tij dens het concert worden ge zonden door de Belgische zan geres Karen Lremaire. End of my life Het leven van de 16-jarige Mark verandert als hij erachter komt dat hij meer voor jongens dan voor meisjes voelt. Als zijn moe der dit hoort, kan ze dat moeilijk accepteren. Ze neemt dan een verkeerde beslissing en de vraag is of ze die nog ongedaan kan maken. Dit is de basis van het theaterstuk End of my life, geschreven door de 16-jarige scholier Patrick van den Dorpel uit Vlissingen, Het stuk wordt gespeeld door jongeren. Patrick schreef het theaterstuk toen hij zelf in een identiteitscri sis zat. Het maken van End of my life was voor hem een uitlaat klep en gaf hem de mogelijkheid een en ander van zich af te schrijven. Hij selecteerde de cast uit vrienden, medescholie ren van de Middelburgse scho lengemeenschap Nehalennia en medecursisten van de to neelopleiding De Ambitie in Middelburg. Patrick volgt zelf ook die tweejarige opleiding. De meeste spelers komen uit de ge lederen van de Ambitie. Het stuk wordt gespeeld door veertien jongeren: Patrick zelf, Koen van Bommel, Denice de Munck, Cindy Kooger, Anouk de Plaa, Escha Tanihatu, Marga Kliphuis, Nona Cornelisz, Eveline Roskam, Brenda Smit, Chantal van den Dorpel, Angela van Bel- zen, Matthijs van de Kevie en Sven Engels. De Vlissingse gita rist Bob Roganovic neemt het muzikale gedeelte van hetthea- terstuk voor zijn rekening. Na maandenlang wekelijks repete ren in het huis van Patrick is het stuk nu rijp om voor publiek ge speeld te worden. Vrijdag gaat End of my life in première in het Middelburgs Mini-theater. Ook- zaterdag nog te zien. klinken zoals die geklonken heeft en niet meer te horen is. Begonnen als een research- band voor de melodieën van Leroy Shields bij de Laurel Hardy-films (vandaar de naam Beau Hunks), uitge groeid tot een tijdmachine die de muziek van Paul White man, de novelty's van Rudy Wiedoeft, het saxidool van de jaren twintig, de tekenfilm- muziek van Raymond Scott weer leven in blies. Op zoek in Amerika in archie ven en nalatenschappen naar de originele arrangementen, en als die - zoals Raymond Scott het deed - de prullenbak in zijn gegooid, worden de au thentieke opnames afgeluis terd en noot voor noot afge schreven. Heidens werk, waaraan Robert Veen zich dit maal wijdde. Encyclopedie Robert Veen maakte een muzi kale encyclopedie voor de saxofoon. ,,We beginnen met fusion en funk, muziek die ie dereen van nu kent, en dan gaan we terug in de tijd. De grap is dat hoe verder je terug gaat, hoe rijker, hoe virtuozer de muziek wordt. In de loop der jaren is een hoop vlak ge trokken, de swingopvatting, prima, maar die heeft wel de pieken er uit gehaald. Er zijn mensen die zeggen: 'Wat zien jullie in hemelsnaam in die Mickey Mouse-muziek?' Dat bedoelen ze dan denigrerend, maar het was wel Paul White man die de muziek voor de eer ste tekenfilms schreef. Het idee heerst nog altijd dat oud gelijk staat aan vals. Vergeet 't maar, dat is doodgewoon niet zo. Moet je het virtuoze 'My melancholy baby' horen, in The Beau Hunks Soctette opent donderdagavond het jazzweekend in Bergen op Zoom. een arrangement van Nathan van Cleave voor Whiteman uit 1939. Of onze rietblazersver- sie van Bix Beiderbecke's 'In the mist'. Het Soctette demontreert nog meer. Saxmuziek van John Philip Souza tot Irving Berlin. Plus alle vormen van de sax die er onstonden na de uitvinding van het instrument (1841) door de Belg Adophe Sax. De bas- sax tegenover de sopranino, rechte saxen naast schuif- saxen, en zélfs een plastic sax zoals Charlie Parker ooit be speelde. Elk van de blazers 'dubbelt' of 'driedubbelt' op instrumenten. Al die mannen van The Beau Hunks zijn een beetje oude- muziek-getikt. Of je nu bassist Gert-Jan Blom, researcher en ontwerper Piet Schreuders of Robert Veen hoort, ze slaan je met namen, data en enthousi asme om de oren. Veen: „En weet je wat het mooie is, dat de melodie in die muziek zo dui delijk blijft. Mensen die met moderne jazz moeilijkheden hebben, kunnen ons prima volgen. Terwijl er bij ons nog veel meer virtuoze noten ge speeld worden". En bijna ver genoegd snuivend: „Alles akoestisch, niks geen verster king. Negen saxen die zo zacht blazen dat de gitaar boven ze uitkomt. Want dat ontdek je als blazer wanneer j e deze mu ziek instudeert: dat er onder pianissimo nog een hele reeks pianininissimo's zit." 'The Beau Hunks Saxopho ne Soctette' opent donder dagavond in het centrum van Bergen op Zoom het jazzweekend, 20 uur. Wat acteren betreft lijkt Marie-Louise Stheins 'gouwe handjes' te hebben. Elke rol die ze beroert, is doorgaans van grote klasse. Zo ook nu weer in haar uitbeelding van een warmbloedige en strijdvaardige jonge weduwe, die in conflict raakt met een driftige schuldeiser. Hoewel het om een korte, luchtige eenakter van Tsjechov gaat, legt ze me teen de juiste toon en emotie in haar vertolking. Het gezelschap is tegen de zomer een bijna vaste verschij ning in een Zeeuwse concertzaal: het Orkest van de Vrije Universiteit gaat in juni doorgaans op toernee en Middel burg of Veere hoort al jarenlang tot de vaste pleisterplaat sen. Ditmaal is, onder de hoede van Delta Cultureel, de Grote Kerk in Veere concertruimte voor dirigent Daan Admiraal en de zijnen: vandaag - woensdag - om 20 uur begint een optreden, waarin uitsluitend betekende wer ken uit de twintigste eeuw zijn geprogrammeerd. Daan Admiraal staat dit jaar een kwart eeuw voor het VU-or kest. Soliste is de inmiddels gevier de jonge Nederlandse celliste Quirine Viersen. Zij speelt met het VU-orkest het eerste cello concert van De Rus Dmitri Sjostakowitsj. Het orkest kan schitteren in een van de wer ken, waarmee het ook in het verleden zijn naam hielp vesti gen: het Concert voor Orkest van de Hongaar Béla Bartók. De Nederlandse inbreng komt van Otto Ketting, wiens eerste symfonie wordt (1959)uitge- voerd. Tijdens de nu lopende toernee viert Daan Admiraal zijn 25-jarig jubileum als diri gent van het VU-orkest. Het orkest zelf heeft een nog lange re staat van dienst: het bestaat in 2002 veertig jaar. Het en semble werd m 1962 opgericht als kamerorkest. Daan Admi raal voert sinds 1975 de diri geerstok. Onder zijn leiding groeide het VU-orkest uit tot het grootste amateur-symfo nieorkest van Nederland. Die bewust nagestreefde ontwik keling maakt het mogelijk om de omvangrijkste partituren uit de muziekgeschiedenis te vertolken. Admiraal heeft, ter gelegenheid van zijn jubileu,m carte blanche gekregen van het orkest bij de samenstelling van het programma. Quirine Viersen, nu 27 jaar, brak in 1989 door, toen zij op 16-jarige leeftijd als jongste deelnemer de tweede prijs be haalde tijdens het internatio nale muziekconcours in Schreveningen. Zij behaalde tal van prijzen. Onlangs was dat in Wenen nog de Crediet Suisse Group Young Artist Award, een prijs die behalve een geldbedrag ook een optre den met de fameuze Wiener Philharmoniker inhoudt. Vandaag, woensdag. Grote Kerk Veere, VU-or kest, 20 uur. door Max Smith De eenakter maakt deel uit van de theatrale collage 'Hart stikke Tsjechov!die door veertien acteurs in gezamen lijkheid is vormgegeven en die De Paardenkathedraal in Utrecht deze maand als zo mers locatieproject in haar ei gen theater presenteert. Aanvankelijk wilde De Paar denkathedraal 'Drie Zusters' van Tsjechov op het repertoire nemen. Door ziekte van artis tiek leider Dirk Tanghe, die de regie zou doen, ging deze en scenering niet door. De spelers hadden zich inmiddels uitge breid in Tsjechov verdiept. En omdat zij grote affiniteit koes teren met zijn werk, besloten zij ter vervanging zelfgemaak te selecties uit de talrijke korte verhalen en eenakters van de ze Russische schrijver op te voeren. Zoals de titel 'Hartstikke Tsje chov!het joviaal benadrukt, gaat het om een vrolijk project. Gespeeld wordt er in het oor spronkelijk voor 'Drie Zus ters' ontworpen decor met een verlaagd plafond van donker hout en spiegelend glas, en met doorkijkjes op verschillende woonkamers aan de zijkant. Verhuizen Per voorstelling kunnen er on geveer vijftig toeschouwers aanwezig zijn. Op sommige momenten verhuizen ze met bepaalde scènes mee naar an dere plekken in het theater van De Paardenkathedraal. Er wordt bij tijden jolig gedold met de spirituele spotlust van Tsjechov, zoals in het stukje over de ruzie tussen twee j onge geliefden tijdens een huwe lijksaanzoek. Hun woede wordt kolderiek tot uitdruk king gebracht, De dynamische bewegingen zijn door Wies Merckx van Dansend Hart ge choreografeerd „Het is een feest om er in mee te spelen," zegt Marie-Louise St heins. In 'HartstikkeTsjechov! is haar aandeel niet overheer send. Al heeft ze onder meer bij Dirk Tanghe met succes be langwekkende rollen vervuld in bijvoorbeeld 'De Wereld verbeteraar' van Thomas Bernhard, in 'Electra' geregis seerd door Agaath Witteman en zoals in 'Reigen', ze hoeft naar eigen zeggen niet per se dragende rollen te vervullen. „Het is wel eens lekker om even op adem te komen. Daar naast vind ik dit heel erg leuk om te doen. Echt waar! Het is bedrieglijk te denken dat theatermakers en tv-pro- ducenten om Maxde-Louise St heins zitten te springen van wege haar grote reputatie en respectabele staat van dienst. „Dat valt vies tegen", zegt ze. „Ik heb me net weer bij twee castingdirecteuren gemeld. Mijn drie kinderen moeten ook eten! De meesten denken dat ik voor vast zit bij DirkTanghe en daarom niet voor wat an ders beschikbaar ben. Terwijl ik toch zo graag weer eens iets op televisie zou willen doen. Zoiets als 'Baantjer' lijkt me heel leuk. Maar ja, het barst van de werkloze acteurs in dit land." Onzeker De prijzen en nominaties die haar ten deel vielen, hebben van haar 'geen betere of slech tere actrice gemaakt'. „Ik ben er uiteraard trots op, maar ik blijf net zo onzeker als ik nu ben. Ik ben kritisch genoeg om voortdurend voor mezelf te be palen op welke hoogte ik in het theaterlandschap sta en wat mijn tekortkomingen zijn." Acteren en de zorg voor haar kinderen strijden bij Marie- Louise Stheins om de hoogste prioriteit. „Ik zou niet alleen moeder willen zijn, maar ook niet alleen maar actrice. Als ik indertijd niet voor het toneel vak gekozen had, zou ik psy- cho-analytica geworden zijn. Waarom?" Schaterlachend: „Omdat het uiteindelijk op hetzelfde neerkomt." 'Hartstikke Tsjechov!'. Theater van De Paardenka thedraal, Veeartsenij- straat 155 Utrecht, t/m za 24 juni 20.30 uur (behalve zo en ma). Informatie en re servering: 030-2711414.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15