PZC zeeland Spar weigert ontslag te nemen Capriolen op de mini-surfplank Vlissingen steunt Film by the Sea Half miljoen schade door brand Pechiney Theatrale doop voor moderner paar windmolens in Bath Pinksterweekeinde zonder strandweer Burgemeester wijt vernietigend oordeel wethouders aan miscommunicatie m X u co Uitverkoop vandaag 9*00 uur Man slaat vrouw na ruzie om hond Auto's beschadigd in drukte Terneuzenaar bedreigt agent Jantje van Sluis laat wk lopen Jongelui mishandeld in Goes Vuurwerk tussen publiek Ridderslag zeeuwse almanak Grimas dinsdag 13 juni 2000 door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Bij alumini umsmelter Pechiney in Vlissin- gen-Oost heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand ge woed in een van de twee bak ovens voor anodes. De schade wordt geschat op zeker een half miljoen gulden. Het is de derde keer in twee jaar tijd dat een bakoven van Pe- chiney wordt getroffen door brand. „Dat verontrust ons", zegt directeur J. H. de Back. „Drie keer is echt te vaak. Er is duidelijk iets mis in het proces, maar wat dat is zullen we moe ten uitzoeken." De Back ver wacht dat het onderzoek twee tot drie maanden in beslag zal nemen. Daarbij wordt ook ge keken naar de ervaringen in andere fabrieken van Pechi ney. In de ovens worden anodes die nodig zijn voor het elektro- lyseproces gebakken. Erboven hangt een afzuiginstallatie. In de leidingen ervan ontstond zaterdagnacht brand. Doordat. de filters gespaard bleven, was er geen gevaar voor het milieu. De brand werd bestreden door de bedrijfsbrandweer van Pe chiney, die dankbaar gebruik kon maken van de ervaringen van een oefening die toevallig een week eerder was gehouden. De hulp van de Regionale Brandweer Zeeland werd inge roepen om extra water uit de Westerschelde op te kunnen pompen. Voorraad De schade die is ontstaan is aanzienlijk. Directeur De Back verwacht dat de bakoven op zijn vroegst vrijdagavond weer in bedrijf kan worden geno men. Tot die tijd is slechts één oven beschikbaar. De Back gaat ervan uit dat het productieproces niet in gevaar zal komen, omdat Pechiney be schikt over een voorraad anodes. De andere twee onder delen van het bedrijf, de elek- trolysefabriek en de gieterij, kunnen daardoor voorlopig vooruit. door Richard Hoving MIDDELBURG - Burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek van Middelburg is niet van plan op te stappen. De brief waarin de wethouders de VVD-burge- meester adviseren op zoek te gaan naar een andere baan doet hij af als 'miscommunicatie'. In een vertrouwelijk brief, die afgelopen vrijdag uitlekte, schrijven de wethouders: „Wij denken dat het tijd wordt dat u eerls bij zichzelf te rade gaat en nadenkt over de vraag of u nog wel kunt blijven functioneren als burgmeester van Middel burg." De reactie van R. Visser (AOV/Unie55+), P. Bruinooge (CDA), J. van Dijk-Sturm (WD) en L. Luitwieler (Chris- tenUnie) heeft Spar van der Hoek 'verrast'. „Ik had een goed gevoel over het nieuwe college. Ik dacht 'dat gaat iets worden'." De burgemeester denkt niet dat de brief van de wethouders tot een onwerkbare situatie leidt op het stadhuis. „Over het beleid bestaat geen verschil van me ning." De verwijten aan zijn adres, ongevraagde en ongeco ördineerde bemoeienissen met de inhoud van het beleid, berus ten volgens hem op een gebrek kige communicatie binnen het college. „Noem het maar mis communicatie." Bemiddelaar Spar van der Hoek ('Ik heb niet de neiging breed commentaar te geven') is 'blij' met het voorstel van commissaris van de konin gin W.T. van Gelder om een be middelaar te zoeken voor de be stuurscrisis. Over de uitkomst van een gesprek met de wethou ders onder leiding van een onaf hankelijke voorzitter heeft hij veel vertrouwen. „Ik heb goede hoop dat het gaat lukken. In het algemeen belang van Middel burg moet dat ook. Het kan ook." Het door Van Gelder voor gestelde gesprek vindt rond 20 juni plaats. Tot die tijd is wet houder Bruinooge met vakan tie. In de brief aan de burgemeester sommen de wethouders een aantal recente voorvallen op van 'ongevraagde en ongecoör dineerde bemoeienissen'. Na de collegevergadering van 16 mei overlegde Spar van der Hoek met gedeputeerde J.I. Hennek- eij (WD, verkeer) over de aan leg van de N57 (Dammenroute Middelburg-Veere). Hij had dat volgens de overige collegeleden niet mogen doen buiten mede weten van verantwoordelijk wethouder Luitwieler. In afwezigheid van wethouder Van Dijk-Sturm van milieu gaf de burgemeester toestemming voor het slot vuur van de jeugd- vakantieweek op het Meiveld in de Magistraatwijk. Van Dijk- Sturm zag zich zodoende bij te rugkomst van haar vakantie voor een voldongen feit ge plaatst. Dat een hoge ambtenaar van economische zaken beleidsza ken terugkoppelt naar de burgemeester, stoort de wet houders eveneens. Met het aan treden van het nieuwe college heeft Spar van der Hoek onder meer de portefeuille economie moe,ten afstaan. Spar van der Hoek wilde het af gelopen weekend niet ingaan op de verschillende beschuldigin gen van de wethouders. Ook niet op de aantijging dat hij de ge meente schade berokkent door zijn slechte relatie met andere Zeeuwse burgemeesters. „Voor Middelburg is maar één ding van belang. Het college is het eens over het beleid voor de ko mende jaren. En ik moet mee helpen dat beleid vorm en steun te geven." Tweede-Kamerlid L. van Dijke (RPF/GPV) vindt dat minister De Vries moet ingrijpen als de Middelburgse burgemeester en wethouders er niet uitkomen. Van Dijke, woonachtig in Mid delburg, noemt de ontwikkelin gen rond Spar van der Hoek 'triest'. „Het is treurig voor de man en zijn gezin en voor de ge meente." Drie van de vier Middelburgse wethouders geven donderdag de voorzitters van raadsfracties tekst en uitleg over de ontstane situatie. Volgens CDA-fractie- voorzitter S. Buisman, die het initiatief voor de bijeenkomst heeft genomen, heeft de ge meenteraad behoefte aan infor matie. Spar van der Hoek is niet voor deze bijeenkomst uitgenodigd. Wethouder P. Bruinooge (CDA) is afwezig wegens vakantie. door Rolf Bosboom BATH - Met muziek, theater en ander spektakel zijn zaterdag de nieuwe windturbines aan de Grensweg bij Bath ingewijd. De structeurs drie windmolens die daar in 1988 waren geplaatst, hebben enkele maanden geleden het veld geruimd voor twee hogere en modernere exemplaren. De drie oude turbines waren twaalf jaar geleden de eerste die Zeeuwind, de coöperatieve ver eniging die op milieuvriendelij ke wijze stroom wil produceren, in Zeeland plaatste. In 1998 werd besloten ze te vervangen door twee molens die met 5 5 me ter vijftien meter hoger zijn dan hun voorgangers en een veel grotere rotordiameter hebben. Daardoor én dankzij de voort schrijdende technologische ontwikkeling van windturbines is de totale capaciteit van de twee nieuwe molens tien keer zo groot als die van de drie oude ge zamenlijk. A. C. de Bruijn, voorzitter van Zeeuwind, zei bij de opening dat de vereniging een speciale band heeft met Bath. „Hier is het in april 1988 allemaal begonnen met Zeeuwind en dit project heeft ons geen windeieren ge legd." Met de inkomsten uit het Bathse project werd het funda ment gelegd voor de verdere ontwikkeling van Zeeuwind. Inmiddels heeft de vereniging, die nu zo'n 1200 leden telt, ne gen projecten in de provincie ge realiseerd met in totaal twintig windturbines. Die leveren geza menlijk vijftien miljoen kilo wattuur stroom per jaar. Daar mee bezit Zeeuwind vijftien procent van het opgesteld ver mogen aan windenergie in Zee land. Het muziek- en theatergezel schap Flup en Ju Bedrijf luister- (Advertentie) de op eigenzinnige wijze de in gebruikname op, waarbij het ontstaan en de groei van Zeeuwind op symbolische wijze werden verbeeld. Twee klimin- maakten daarna, enigszins moeizaam maar wel veilig, de afdaling vanuit de gondel van een van de nieuwe turbines. Zeeuwind nam ook de gelegen heid te baat om de bevolking van Bath te bedanken. Terwijl op veel plaatsen plannen voor windmolens stuiten op maat schappelijke weerstand, heeft Bath de turbines 'volledig geac cepteerd', aldus De Bruijn. „Ze zijn voor de bewoners een ver trouwd herkenningspunt ge worden." Als dank schonk de vereniging het dorp een praathuis. De voor ziening wordt geplaatst op de dijk, met uitzicht over de Wes terschelde. Zeeuwind droeg het huisje zaterdag over aan wet houder J. A. Bliek van Reimers- waal. m 4 Zoutelande tijdens de pinksterdagen; geen strandweer, maar toch zat te doen. door Richard Hoving VLISSINGEN -Ondanks het matige weer zaten bijna alle hotels, pensions en bun galowparken op Walcheren het afgelopen pinksterweekeinde vol. Een aantal dagat tracties deed goede zaken. Op de stranden was het rustig. Slechts een enkeling waagde zich in het water. Op zoek naar vertier werd er gefietst en ge wandeld. Tussen de wandelaars en de fiet sers door zoefden de skaters. •Directeur R. de Reus van het Bureau voor Toerisme Zeeland schat dat ongeveer 275.000 toeristen de pinksterdagen in de provincie hebben doorgebracht. De dag jesmensen hebben het laten afweten, stelt hij vast. Naast het tegenvallende weer heeft ook het Europees Kampioenschap mensen thuis gehouden, denkt De Reus. Bij Miniatuur Walcheren in Middelburg en het Zeeuws Biologisch' Museum in Oostkapelle was het druk. Het Walcherse Madurodam trok over het hele weekend ongeveer tweeduizend mensen. „Een stij ging met tien procent ten opzichte van vo rig jaar", aldus mede-eigenaar Sven van Rijswijk. Volgens Van Rijswijk is het grote aantal bezoekers mede te danken aan de kruipkampioenschappen die in Minatuur Walcheren werden gehouden. Het Zeeuws Biologisch Museum met bin nen als trekker de tentoonstelling Poep- goed en buiten de Heemtuin, telde gemid deld vierhonderd bezoekers per dag. Volgens medewerkster G. Venema waren onder hen opvallend veel ouders met klei ne kinderen. „Die waren normaal gesproken naar het strand gegaan." Arsenaal Het overdekte maritiem attractiecentrum het Arsenaal en de reptielenzoo Iguana in Vlissingen profiteerden niet van het te genvallende pinksterweer. Het Arsenaal trok de afgelopen-drie dagen gemiddeld achthonderd bezoekers. Volgens mede werkster J. Eikenaar een 'redelijk aantal, maar minder dan vorig j aarIguana telde zaterdag, de enige dag van het weekend dat de reptielenzoo 's ochtends en 's mid dags open was, tussen de 750 en 850 be zoekers. „Nee, geen topdag", zegt direc teur A. Bon. „Het was geen strandweer, maar wel aangenaam genoeg om buiten te zijn. Daar schiet een binnenattractie wei nig mee op." foto Ruben Oreel Een publiekstrekker was de oldtimer beurs in de Goese Zeelandhallen. Duizen den mensen kwamen af op de historische auto's, motoren en bromfietsen. De druk ste dag was zondag. Dat was te danken aan de traditionele oldtimer-Molentocht die die dag werd gereden en waarvan de aankomst bij de Zeelandhallen was. Met de drukte op de Walcherse kust- en binnenwegen viel het mee de afgelopen dagen. In Middelburg stroomde het ver keer redelijk door. De afgelopen weken werden het Groene Woud en het Tangent onder handen genomen. Het aantal rijba nen werd uitgebreid en de verkeerslichten aangepast. Van grote opstoppingen zoals in eerdere jaren was geen sprake. Lang zaam ging het wel. Maandag kwam de verkeersstroom kort na de middag al op gang. Door de spreiding van het verkeer was van filevorming geen sprake op de A58 richting Goes. Pretparken in het land hadden een rede lijk weekeinde. Bij de Efteling viel het aantal bezoekers wat tegen, het Land van Ooit telde net zo veel gasten als vorig jaar en ook bij Six Flags Holland, het voorma lige Walibi Flevo, stemde de belangstel ling tevreden. Q£ LU LU (i.v.m. verhuizing) Lange Vorststraat 12 Goes door Rolf Bosboom KAMPERLAND - De populari teit van de sport wakeboarden is zo snel gegroeid, dat wake- boardvereniging Wake Up zon dag al de eerste open Zeeuwse kampioenschappen kon hou den. Dertig liefhebbers deden mee aan de wedstrijden op wa terskicentrum De Schotsman bij Kamperland. Wakeboarden is te vergelijken met waterskiën, maar in plaats van op ski's staan de deelnemers op een soort snowboard of een klein formaat surfplank. De wakeboarders worden voortge trokken door een boot of, zoals in Kamperland, door een kabel baan. De bedoeling is sprongen, schroeven en andere capriolen zo goed mogelijk uit te voeren. Een jury geeft punten voor elke manoeuvre. Aan de kampioenschappen kon zondag iedereen, ongeacht het niveau, meedoen. Het peil bleek niettemin behoorlijk te zijn. Het weer was echter niet ideaal. Er stond nogal wat wind, waar door het water van het Veerse Meer minder vlak was dan ge hoopt. Vanaf de steiger en het terras van het nieuwe paviljoen Een van de wakeboarders laat haar behendigheid op de plank zien tijdens de eerste open Zeeuwse kam pioenschappen bij Kamperland. van het waterskicentrum volg den veel supporters de verrich tingen van de deelnemers. Robert van Iersel uit Veldhoven kwam uiteindelijk als winnaar uit de bus. Hij ontving de wissel beker en speciale kleding. Hij mag binnenkort ook een uur foto Willem Mieras lang achter de X-Star, een boot die speciaal is ontworpen om achter te wakeboarden, laten zien wat hij kan. Tweede werd Peter de Nooyer uit Oost-Sou burg en Dermie Sturm uit Arne- muiden eindigde als derde. Hardste smak Er werd ook een prijs uitgereikt voor de hoogste sprong, die door Sven van Santen uit Middel burg bleek te zijn gemaakt. Kenneth Alting kreeg de origi- naliteitsprijs, omdat hij geheel gehuld in oranje kleding en dito pruik zijn eerste ronde aflegde. Dave Morau kreeg de poedel prijs omdat hij de hardste smak maakte. Zonder board vloog hij een behoorlijk eind door de lucht. Bij de dames ging de zege naar Ilona Koopman uit Middelburg. Zij bleef Lydia van Maldegem uit Gapinge en Michèle Bakker uit Veldhoven voor. Wie wakeboarden op het hoog ste niveau wil zien, moet zondag 18 juni naar De Schotsman ko men. Dan zijn er tussen 12.00 en 14.00 uur wedstrijden van The Dutch Cableski Association, die bezig is aan een promotietour langs zeven waterskibanen in Nederland. Tussen 10.00 en 12.00 uur geven professionele wakeboarden cursussen voor beginners en kan er gratis mate riaal worden getest. GOES - Een 57-jarige inwoonster van Goes is zondagavond rond kwart voor zeven op de Van Hertumweg in haar woon plaats mishandeld door een onbekende man. Zij hield er een pijnlijke knie, rug en arm aan over. Ook werden enkele kle dingstukken beschadigd. Het incident gebeurde na onenigheid over honden. De vrouw reed op de fiets met haar aangelijnde hond op de weg toen de twee loslopende honden van de man op haar hond afkwamen. Daarop volgde een ruzie, waarbij de man de vrouw sloeg, schopte en op de grond duwde. VLISSINGEN - Op een druk Bellamypark zijn zondagavond twee personenauto's beschadigd. Rond half twaalf begon een aantal mensen aan voorbijrijdende auto's te schudden. Eén automobilist raakte in paniek en probeerde achteruit weg te rijden. Voor een deel van de menigte was dit aanleiding om zijn zijruit te vernielen, een ruitenwisser af te breken en de achterruit met lippenstift te bekladden. Een Duitse automo bilist kwam eveneens in het nauw. TERNEUZEN - Een 46-jarige Terneuzenaar heeft de nacht van vrijdag op zaterdag in de cel doorgebracht omdat hij een agent bedreigde. Hij had eerder die nacht een bekeuring ge kregen omdat hij op de bromfiets door de Terneuzense Nieuwstraat reed. Deze straat is in het weekend afgesloten voor alle gemotoriseerd verkeer. De Terneuzenaar ging op het politiebureau zijn beklag doen over de boete en sloeg daarbij dreigende taal uit. Hij werd ingerekend en kon zaterdagoch tend na verhoor weer gaan. SLUIS - Cees Blaecke, oftwel de Sluisse stadsomroeper Jan tje van Sluis, heeft de wereldkampioenschappen voor belle mannen dit jaar aan zich voorbij laten gaan. In het Belgische Maldegem, Gent en Dendermonde streden tachtig town criers van de hele aardbol om de wereldtitel en de prijs, een gouden briefopener. Blaecke is wel even gaan kijken, maar was niet bepaald onder de indruk van de capaciteiten van zijn collega's. „Vooral bij de Engelsen staat de drank op de eerste plaats. Tegen de tijd dat ze opmoeten hebben ze geen stem meer over. God save the queen komt er dan maar piepend en met overslaande sten uit. Met mijn stem is het heel wat beter gesteld. Ik ben dan wel 69 jaar, maar ik heb nog steeds geen microfoon nodig." Blaecke had dit weekende wel andere dingen te doen. Zo was hij in Eede bij de trekpaardenwedstrijden. De volgende keer zal Jantje van Sluis, in zijn markante groen rode pakje, wel van de partij zijn. GOES - Drie mannen, in de leeftijd van 18 tot en met 21 jaar, zijn in de nacht van zaterdag op zondag op de A. Joachimika- de in Goes mishandeld door drie onbekende mannen. De slachtoffers, afkomstig uit Arnemuiden, Oost-Souburg en de gemeente Veere, liepen onder meer een bloedneus en blauwe plekken op. Het incident gebeurde nadat een van de daders een leeg bierglas richting de drie had gegooid. Toen die daar op niet reageerden werden ze uitgescholden, geslagen en ge schopt. De daders vluchtten daarna weg. In de nacht van vrijdag op zaterdag liep een 24-jarige man bij een schermutseling op de Grote Markt in Goes enkele klappen op. In verband daarmee hield de politie later in de Sint Jacob- straat een 23-jarige inwoner van Goes aan. door Richard Hoving VLISSINGEN - Burgemeester en wethouders van Vlissingen willen 75.000 gulden uittrekken voor de tweede editie van het filmfestival Film by the Sea. Over de bijdrage voor na 2000 wordt binnenkort met de orga niserende stichting gesproken. B en W zijn enthousiast over de opzet van het festival, dat van 12 tot 17 september wordt ge houden. „In vergelijking met vorig j aar kiest de stichting voor een bredere en indrukwekken der opzet." Festivaldirecteur L. Hannewijk mikt op een verdub beling van het aantal toeschou wers. De eerste aflevering trok twaalfduizend bezoekers. De stichting Film by the Sea had Vlissingen om 100.000 gulden gevraagd. B en W stellen de ge meenteraad voor niet verder te gaan dan 75.000 gulden. Het voorstel staat woensdag op de agenda van de raadscommissie Welzijn. Om het belang van het festival voor de stad te onderstrepen wil het college binnenkort met de organisatie gaan praten over een meerjarige ondersteuning. „Wij denken dat het festival het in zich heeft de komende jaren uit te groeien tot een bij onze stad passend, artistiek interes sant en imago-ondersteunend evenement." De organisatie heeft aangegeven dat de subsi die de komende jaren zou moe ten worden verhoogd. In 2004 rekent Film by the Sea op 200.000 gulden van Vlissingen. Het festival vindt zowel in Vlis singen als in Middelburg plaats. B en W van Middelburg willen 50.000 gulden bijdragen. Dit bedrag is nodig voor de finan ciering van de mobiele bioscoop Grand Theatre Cinema Boule vard, die op het Plein 1940 komt te staan. Deze extra accommo datie, die ruimte biedt aan on geveer driehonderd mensen, dient als ondersteuning van de beperkte capaciteit van het Schuttershoftheater. Om het aandeel van Middelburg meer bekendheid te geven wil Film by the Sea naast een mobiele bio scoop ook enkele internationale acteurs en regisseurs naar de Zeeuwse hoofdstad halen. ZIERIKZEE -Tijdens de tweede uitvoering van het open luchtspektakel De Ridderslag van Zierikzee zijn zaterdag avond stukjes vuurwerk in het publiek beland. Na de pauze werden vuurpijlen afgevuurd om het gevecht tus sen de Vlamingen en de Zierik- zeeënaars kracht bij te zetten. De pijlen stonden te laag afge steld; brandende brokken vuur werk belandden tussen de toeschouwers. Direct na de voorstelling kwam bij de orga nisatie één klacht binnen over schade aan kleding. Later kwa men nog enkele meldingen bin nen. De kosten worden via de verzekering vergoed. Regisseur C. Möhlmann laat weten dat bij de laatste twee voorstellingen van volgende week de pijlen be ter worden afgesteld. Omdat het RSI-spook al tal loze slachtoffers op dat Vlis- singse kantoor had gemaakt, dacht de Arbo-medewerker er goed aan te doen in het per soneelsblad talloze pagina's met anti-RSI-oefeningen te plaatsen. Zo dacht die colle ga die tegenover die jonge ling zat die de oefening 'ge laatgrimas sen' deed, dat er achter hem wel een ver schrikkelijk woest beest bezig moest zijn alle aanwe zigen op het kantoor te ver slinden, zo verschrikt leek het gezicht van de collega voor hem. „Wees niet bang", zei de jongeling. „Ik doe mijn mond zo wijd mogelijk open, terwijl ik mijn wenkbrauwen zo hoog mogelijk optrek en hou dit vijf seconden vast en herhaal deze oefening enkele malen omdat deze oefening een prima strekking voor alle gespannen gezichtspieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7