Extra geld voor peuterzalen 58% PZC Minister wijst VN-missie Sierra Leone af Brugman binnenland Legerkamp Kosovo was asbestvrij Hogere straffen voor gebruik groeihormonen Vijftig miljoen om achterstanden te bestrijden Lenin heerst Ministeries eens over harde aanpak doping ulp Politie werkt omkatten van auto's in de hand VM- rA (b Gratis Lotto kan ook schriftelijk OM klikt over Dino Bouterse Nigerianen in charter uitgezet Leerlingen gevolgd via sofinummer Dierenbevrijdingsfront bekent TCA gaat voorstellen van Amsterdam toch bekijken Minister-president maakt zich sterk voor Molukse gemeenschap Meisje krijgt werkstraf en jeugddetentie voor fatale duw onder tram W -W zaterdag 10 juni 2000 DEN HAAG - De 850 militairen die vorig jaar werden uitgezon den naar Kosovo kunnen opge lucht ademhalen. De ernstige zorgen over besmetting met het levensgevaarlijke blauwe as best blijken volledig ongegrond. Contra-expertise heeft dat uit gewezen. Het asbestspecialistenteam met mensen van drie civiele bedrij ven dat Defensie speciaal voor het onderzoek op het kamp vroeg, wordt ervan verdacht met onderzoeksresultaten te hebben gesjoemeld. De Land macht heeft aangifte gedaan van valsheid in geschrifte en op lichting. Een van de directeuren is al aangehouden. Minister De Grave van Defensie heeft giste ren de Tweede Kamer laten we ten dat de militairen in Kosovo niet zijn blootgesteld aan ge zondheidsrisico's. De meeste militairen op de Ne derlandse legerplaats Prizren in Kosovo kwamen uit Wezep, Nunspeet, Ermelo, 't Harde, Ha- velte en Ede. In juli vorig jaar kwamen de schrikbarende re sultaten van een uitgebreid lucht- en bodemonderzoek aan het licht. De hoeveel asbestve zels in de lucht waren drie tot vijf keer zo hoog als nog toelaat baar zou zijn. Defensie nam naar aanleiding van de onheilstijding een aantal ingrijpende maatregelen, die ruim een maand duurden en honderduizenden guldens heb ben gekost. De landmacht begon onraad te ruiken toen het in Nederland te ruggekeerde materieel werd schoongemaakt en sporen van blauwe asbest volledig ontbra ken. Het wrange was dat de specia listen destijds juist werden in gehuurd om de onrust in het Ne derlandse kampement weg te nemen. Dat gebeurde in juli 1999 nadat er het minder ge vaarlijke witte asbest was gevonden. Op verzoek van De fensie moesten specialisten be kijken of die asbest goed was verwijderd. De uitkomst was dat het witte asbest was ver dwenen, maar toen kwam tot verbijstering van velen de op zienbarende vondst van het ge vreesde blauwe asbest tevoor schijn. De militaire vakbonden zijn laaiend en vinden dat de inte-» griteit van Defensie is aange tast. GPD DEN HAAG - Boeren die hun dieren groeihormonen toedie nen, kunnen in de toekomst veel zwaardere straffen krijgen. Zij kunnen maximaal zes jaar ge vangenisstraf krijgen of een geldboete van 100.000 gulden. Nu is de maximale straf zes maanden cel of 25.000 gulden. De nieuwe straf geldt ook voor boeren die een vervoersverbod overtreden, bijvoorbeeld een varkenshandelaar die met zijn beesten gaat rijden als er var kenspest is uitgebroken. Het kabinet heeft gisteren tot de strafverhoging besloten. Het wil daarmee onder meer voor komen dat Belgische boeren hun heil zoeken in Nederland. In België geldt nu al een maxi male celstraf van vijf jaar en kunnen boetes oplopen tot één miljoen gulden. De nieuwe maximumstraffen staan in een wij ziging van de ge zondheids- en welzijnswet voor dieren die het kabinet voor ad vies naar de Raad van State heeft gestuurd. ANP door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Meer kinderen naar de peuterspeelzalen en ex tra taallessen. Met onder meer deze maatregel denken de staatssecretarissen Adelmund (Onderwijs) en Vliegenthart (Welzijn) de kennis van achter standskinderen bij te spijkeren. „Zodat alle kinderen dezelfde kansen krijgen", aldus Adel mund gisteren bij de presentatie van hun notitie 'Aan de slag met onderwijskansen'. Van de 1,6 miljoen basisschool leerlingen die Nederland telt, zijner450.000die achterbl i j ven of dreigen te blijven op school. Onder de kinderen van twee tot en met vijf jaar zijn er 200.000 voor wie dat dreigt. Het gaat zo wel om kinderen van buiten landse ouders als om kinderen van laagopgeleide ouders. Nog dit jaar komt er 50 miljoen gulden extra om de achterstan den versneld aan te pakken. Dit bedrag komt bovenop de 1,1 miljard die jaarlijks aan het be strijden van achterstand in het onderwijs wordt uitgegeven. Allochtonen Van de 50 miljoen extra gaat 40 miljoen naar uitbreiding van peuterspeelzalen en een betere opleiding voor de leiding daar van. Hoeveel peuterplaatsen extranodigzijn, zodat allochto ne kinderen er terechtkunnen om al spelend beter Nederlands leren, kon Vliegenthart gisteren niet zeggen. Consultatiebu reaus dienen ervoor te zorgen dat ouders weet krijgen van de mogelijkheid hun kind naar de peuterspeelzaal te sturen. In de vier grote steden wordt nog deze zomer begonnen met de aanpak van achterstanden op honderd basisscholen en scholen voor het voortgezet on derwijs. Steden en scholen moe ten afspraken maken op welke manier zij de achterstand van hun leerlingen wegwerken. La ter dit jaar wordt deze aanpak verbreed naar gemeenten met meer dan 100.000 inwoners en komt er een voorstel voor de rest van Nederland. Volgens Adelmund is er niet een pasklare oplossing, maar zijn er vele mogelijkheden om onder wijsprestaties van leerlingen te verbeteren. Wat wel overal geldt, is dat een goede beheer sing van het Nederlands be langrijk is, dus daar moet veel tijd aan worden gespendeerd. Maar ook bijscholen van lera ren, het aanleren van sociale vaardigheden en het aansluiten van scholen op Internet kan hel pen om de leerprestaties te ver beteren. In het voortgezet on derwijs wordt extra gelet op de aanpak van het schoolverzuim om vroegtijdig schoolverlaten tegen te gaan. Verbetering De onderwijsbonden zijn tevre den met het plan van Adelmund De Tweede Kamer had eerder veel kritiek op de wijze waarop Adelmund de achterstanden wilde wegwerken. Daarop is zij weer aan de slag gegaan. CDA en PvdA vinden de huidige notitie 'een hele verbetering'. „Echt goed, er zitten heel veel goede acties in", zegt CDA- Tweede-Kamerlid Ross. Zij vraagt zich wel af of de tien mil- joen extra die dit jaar naar de scholen gaat dit jaar wel vol doende is om bijvoorbeeld de le raren bij te scholen. De PvdA is verheugd dat de aanpak nu is verbreed en niet beperkt blijft tot de zestien scholen die Adel mund eerst op het oog had. Woordvoerster Barth vreest wel voor meer bureaucratie omdat er met scholen en gemeenten al lerlei afspraken gemaakt moe ten worden. GPD GRONINGEN - Het omstreden, negen meter hoge standbeeld van de voormalige Rus sische communistenleider Lenin is gisterochtend toch in het Groningse Noorder plantsoen geplaatst. Het zeven ton wegende gevaarte, eigendom van ondernemer Koop uit Tjuchem, door Ans Bouwmans en Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De Verenigde Na ties zijn aan het polsen bij de Nederlandse regering of die be reid is deel te nemen aan een vredesmissie in Sierra Leone. De Nederlandse ambassadeur bij de VN, Van Walsum, heeft minister Van Aartsen (Buiten landse Zaken) in een telegram geadviseerd minimaal duizend Nederlandse militairen te stu ren naar het West-Afrikaanse land. Van Aartsen voelt daar niet veel voor, zo liet hij gisteren weten. De minister vindt de situatie in Sierra Leone te onveilig. „Ik verwacht niet dat we in de buurt komen van een eventuele bij drage", zei de minister. Premier Kok benadrukte dat er ook nog geen formeel verzoek ligt. Het is nog niet eens zeker of er een VN- vredesmacht komt. Het telegram van Van Walsum is volgens een woordvoerder don derdag op het ministerie bin nengekomen. Er is verder nog niets mee gebeurd. Tijdens zijn getuigenis voor de commissie- Bakker liet Van Walsum al blij ken dat hij teleurgesteld was over de geringe bereidheid van (Advertentie) O Nederland om mee te doen aan missies in Afrika. Van Walsum schrijft in zijn telegram dat deelname aan de vredesmissie het Srebrenica-syndroom kan doen vergeten. Vooral die opmerking is het CDA in het verkeerde keelgat geschoten. „Het is belachelijk dat Van Walsum meent dat mili tairen uitgezonden moeten wor- door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De illegale handel in doping en het vervalsen van geneesmiddelen wordt veel zwaarder gestraft. Nu staat daar nog zes maanden cel voor, maar dat gaat fors omhoog naar maximaal zes jaar of 100.000 gulden boete. Daar zijn de ministeries van (Advertentie) KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN 20 JUNI Belangrijke veiling in de Schouwburg te Middelburg aanvang 14.00 uur Kijkdagen: 119 juni van 15.00-20.00 uur I 120 juni van 10.00-11.30 uur I Veilingmeester A. I. Verhage Volksgezondheid en Justitie het gisteren over eens geworden. Zij lagen eerder dit jaar nog met el kaar overhoop omdat Justitie de door VWS voorgestelde sancties veel te zwaar vond. Justitie is nu toch overstag ge gaan. De illegale handel in do ping is nu een zwaar delict, waarvoor de politie bijzondere opsporingsmethoden mag in zetten. Het gaat dan bijvoor beeld om het afluisteren van te lefoons. Staatssecretaris Vliegenthart van VWS wil de onbevoegde verkoop van geneesmiddelen in bijvoorbeeld sportscholen of voor cosmetisch gebruik hard aanpakken. Daar gaat jaarlijks honderd vijftig tot tweehonderd miljoen gulden in om, schat VWS. Ook wil de staatssecretaris het vervalsen van erkende genees middelen bestrijden. Die medi cijnen, die in kleine fabriekjes van goedkope grondstoffen worden nagemaakt, kunnen een gevaar voor de volksgezondheid opleveren als zij in apotheken en winkels terechtkomen. Wereldwijd zijn met deze prak tijken miljarden gemoeid, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van VWS. GPD korting op alle keukenmeubelen E N S I Tulp Keukens is op 2e Pinksterdag geopend van 11.00 tot 16.00 uur Tulp Keukens Goes Nobelweg 2-26 Telefoon (0113) 21 62 30 www.tulpkeukenS.nl van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Taxicen trale Amsterdam (TCA) is als nog bereid om de voorstellen van wethouder F. Kohier te be studeren. Eerder zei de TCA-directie na overleg met haar achterban niet meer te willen praten over een oplossing voor het al maanden voortslepende taxiconflict. Daarmee leken de onderhande lingen mislukt en besloot Koh ier niet met zijn eindvoorstel te komen. Maar nadat de TCA-di rectie gisteren had gezegd het voorstel toch te willen zien-, ver anderde de wethouder van ge dachten, aldus zijn woordvoer der. TCA-directeur D. Grijpink zei niet te verwachten dat hij nog met de wethouder gaat onder- (Advertentie) door Jan van Mullem DOETINCHEM - De politie werkt ongewild het omkatten van auto's in de hand door bij zware aanrijdingen niet de au topapieren in te nemen. Daar door bestaat de kans dat de chassisnummers van de auto wrakken worden gebruikt om gestolen auto's van een nieuwe identiteit te voorzien. Vorig jaar raakten in ons land 35.000 inde prak gereden auto's 'zoek' doordat de papieren niet werden ingevorderd. Er is gere de kans dat een flink aantal van deze auto's wordt 'omgekat'. Dit blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd door het regionale bureau Voertuigcriminaliteit van de Apeldoornse politie. Vol gens de onderzoekers wordt het - wettelijk verplichte - invorde ren van de papieren 'door de hectiek na een ongeval' vaak vergeten. Doordat het chassis nummer uit het wrak in een ge stolen auto wordt geplaatst, kan de wagen weer makkelijk wor den doorverkocht. Het onderzoek concentreerde zich op de politieregio Noord en Oost-Gelderland. Maar vol gens de onderzoekers betreft het een landelijk probleem. Ook verzekeraars zouden bijdragen aan de omkatpraktijken door sloopauto's met papieren te ver kopen. De Tweede Kamer wil dat echter gaan verbieden. GPD VAN 11.00 TOT 17.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34 Hulst, Absdaalseweg 19 (12.00-18.00 uur) DEN HAAG - Geluksvogels die een gratis lot hebben voor de Lotto-jackpot van vier miljoen gulden kunnen zich ook schriftelijk aanmelden voorde trekking van 17 juni. De telefoonlijnen van de Lotto-organisatie zijn al sinds 2 juni overbelast, nadat twee weken geleden vier miljoen huishou dens in Nederland een gratis lot toegestuurd hadden gekre gen. Zo'n 1,3 miljoen huishoudens hebben hun gratis lot in middels telefonisch geactiveerd, Wegens de enorme toeloop op de gratis loterij besloot de kansspelorganisatie gistermiddag dat mensen die niet in de gelegenheid zijn voor 16 juni hun lot telefonisch te activeren, hun deelname schriftelijk kenbaar kunnen maken. ANP DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft verklarin gen van getuigen dat Dino Bouterse, de zoon van de oud-le gerleider, actief is in de wapen- en cocaïnehandel. Het dossier wordt opgestuurd naar Suriname met het verzoek om hem daar te vervolgen. Volgens een woordvoerster van het OM is het materiaal in 1997 en 1998 verzameld door het Copa-team, dat onderzoek deed naar de drugsorganisatie van Desi Bouterse. Verschil lende getuigen verklaarden dat ook de zoon van Bouterse zich met illegale praktijken bezighoudt. Maar omdat de criminele activiteiten zich in Suriname, Bra zilië en Colombia hebben afgespeeld kan Nederland hem niet vervolgen. Suriname kan dat op basis van het rechtshulpver drag met Nederland wel. ANP SCHIPHOL - Veertig Nigerianen zijn in een speciaal gechar terd vliegtuig vanaf Schiphol teruggebracht naar hun land, zo is gisteren bekendgemaakt Het gaat om illegalen en uitge procedeerde asielzoekers. De Immigratie- en Naturalisatiedienst had besloten het vliegtuig te huren, zodat een groter aantal Nigerianen woens dag in een keer kon worden uitgezet. De marechaussee bege leidde de groep met 85 man. De vlucht verliep zonder noe menswaardige incidenten. De marechaussee had voor zo'n massale begeleiding gekozen, omdat het om mensen ging die niet terug wilden. Bij enkele mensen uit de groep was de uitzetting eerder mislukt. De af gelopen jaren heeft de IND incidenteel chartertoestellen ge bruikt om kleine groepen mensen uit te zetten. ANP DEN HAAG - Leerlingen worden vanaf het schooljaar 2002/2003 gedurende hun hele schoolcarrière gevolgd door middel van een sofinummer. Het kabinet wil de leerlingen volgen om iets te kunnen doen aan het voortijdig schoolverlaten. De verzamelde gegevens van scholieren worden tot tien jaar bewaard. Aanvankelijk was het de bedoeling een apart persoonsgebon den onderwijsnummer in te voeren. Maar het kabinet heeft nu besloten daar het sofinummer voor te gebruiken. ANP ALKMAAR - Het Dierenbevrijdingsfront heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag op vistrans- portbedrijf Kaan in Den Oever. Begin mei gingen door een brand vier vrachtwagens van het bedrijf in vlammen op. Volgens een politiewoordvoerder is de claim een stap vooruit. „Het was bij ons nog niet bekend en meer dan vermoedens hadden we niet. Dit is mogelijk een impuls voor het onder zoek, hoewel de daders natuurlijk nog steeds anoniem zijn." Kaan heeft inmiddels een beloning uitgeloofd van 25000 gul den voor de tip die leidt tot de aanhouding van de daders. ANP maakt deel uit van een kunstmanifestatie die vandaag begint. De komst van het beeld stuitte op protesten van natuurliefhebbers. Zij vrezen dat het grasveld waar de lood zware Lenin op staat, te veel schade oploopt. foto Karei Zwaneveld/ANP den om psychologische proble men in Nederland op te lossen," aldus Tweede-Kamerlid Hillen. CDA en PvdA willen volgende week van minister Van Aartsen horen hoe het nu zit. Kok onder streepte nog eens dat de ï'ege- ring 'absoluut geen beleid' heeft om niet aan vredesoperaties in Afrika mee te doen. GPD handelen, maar hij wil het eind voorstel wel graag ontvangen. „Ik zie geen ruimte meer, maar we gaan er goed naar kijken", aldus Grijpink. De centrales TCA en concurrent TaxiDirekt hebben tot dinsdagochtend de tijd om te reageren. „Er is nog hoop", aldus de woordvoerder van Kohier. TaxiDirekt stemt wel in met het voorstel. Het eindvoorstel van Kohier be helst onder meer een plan om de twintig taxistandplaatsen bij de drukste opstapplaatsen open te stellen voor alle centrales. De telefoonpalen moeten hier ver dwijnen. Verder komt er een verdeling van de overige stand plaatsen, waar taxi's kunnen wachten op klanten en waar wel palen mogen staan. Volgens het voorstel kijgt TCA 38 van deze wachtplaatsen en TaxiDirekt zes .ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Premier Kok vindt dat de Molukse ge meenschap er niet op mag worden aangekeken dat 4 mei gedreigd is met een aan slag op de koningin. Die dag kwam er een tele foontje met dit dreigement binnen bij de Amsterdamse politie. „Iedere gek kan de te lefoon pakken en zeggen dat deze of gene iets van plan is", zei Kok gisteren na afloop van de ministerraad. „Het bleek loos alarm." De premier kan zich voor stellen dat de Molukse ge meenschap zich in de hoek gezet voelde, toen er berich ten in de media verschenen dat Molukkers een aanslag zouden hebben beraamd. „Het is niet vast te stellen of het dreigement uit de Moluk se gemeenschap kwam. Zo'n telefoontje zegt niets. Zeker als er geen incidenten heb ben plaatsgevonden." De premier wilde verder geen mededelingen doen over de inhoud van het bewuste dreigtelefoontje. Hij werd op de middag van de dodenherdenking gewaar schuwd door minister De Vries van Binnenlandse Za ken. Zij besloten ook de ko ningin in te lichten. Volgens Kok is geen moment overwo gen de kranslegging op de Dam af te gelasten. Tijdens de kranslegging stonden scherpschutters pa raat om mogelijke ordever- stoorders te beletten het dreigement ten uitvoer te brengen. „Uiteraard worden dergelij ke bedreigingen serieus ge nomen", zei Kok. „Er komen vaker anonieme bedreigin gen binnen. We willen geen vermijdbare risico's lopen." GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een vijftienja rig meisje is door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot 67 dagen jeugddetentie en vijf tig uur dienstverlening voor dood door schuld. Het meisje duwde op 23 maart na een ruzie haar leeftijdgenoot Nadia Chebti van het perron op het Jan van Galenstation. Chebti be landde onder een sneltram en overleed. De celstraf is gelijk aan de pe riode die de 15-jarige in voorar rest heeft doorgebracht. Na de zitting op 29 mei werd het meis je al op vrije voeten gesteld. Ze hoeft nu niet meer de cel in. De rechtbank sprak haar vrij van doodslag en mishandeling met de dood ten gevolge. Hoewel het volgens de rechter niet haar be doeling was om Nadia te doden, is dit wel aan haar schuld te wij ten. De officier van justitie had voor de kinderrechter zes maanden celstraf geëist tegen het meisje. De rechtbank nam in haar von nis mee dat Nadia degene was die de confrontatie zocht met haar leeftijdgenootje. Met de fa tale duw probeerde het meisje haar belaagster van zich af te weren. De rechter meent dat het meisje zich hierbij had moeten realiseren dat zij op een ver hoogd perron naast een spoor baan stond. De naderende snel tram had zij niet gezien. Zelfverwijt De kinderrechter noemde het verder van groot belang dat het meisje behandeld wordt. „Zij zal moeten leren leven met een jarenlang gevoel van zelfverwijt en schuld", aldus de rechter. Volgens hem zal dit het beste lukken als zij in de buurt van haar moeder is, met wie het meisje een hechte band heeft. De dood van Nadia zorgde voor grote onrust in Amsterdam- West. Het gezin van het veroor deelde meisje moest na het inci dent verhuizen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3