Herindeling komt op stoom Jf SE I0l V Bellende automobiliste veroordeeld A20 Nick Azink Paul Gremmen Theo Hesselink Piarelal Jhanjan Aisa Lina Jhanjan - Jhakrie r Leblanc wil start Tour in Zeeland 3 Legertop Suriname houdt spoedzitting na dreigement Guyana Gratis Lotto! Blut bellen! 4 WEKEN VOOR Ü5 EURO 2000 Extra ME in noodsituaties Overmars fit GS beginnen procedure driedeling Zeeuws-Vlaanderen leder z'n voetbal pagina 11 Gerucht aanslag grieft Molukkers Stilstaan bij slachtoffers Enschede - Justitie werkt aan schikking met Microsoft Genetische landbouw in Zeeland Pierce naar finale Roland Garros HEMA LOttO. VROEGE VLUCHT KORTING PZC in ii ii ii ii ii mil ii ii ii ii ii ii 26° ZO 4 Even warm Flinke zonnige perioden, vooral later op de dag kans op een regen- of onweersbui. Temperatuur 23 tot 27 graden. 243e jaargang no. 136 vrijdag 9 juni 2000 losse nummers 1,85 DEN HAAG - Tijdens het EK voetbal staan op drie plaatsen in Nederland pe lotons van de mobiele een heid van de politie klaar om in geval van nood snel in te kunnen springen. Per locatie zijn twee pelotons van elk vijftig mensen be schikbaar. Deze strategische reserve moet in noodsituaties bij stand verlenen aan de in totaal vierduizend extra agenten die tijdens Euro 2000 in touw zijn, zei mi nister De Vries van Bin nenlandse Zaken donder dag. In welke steden de ME'ers gestationeerd zijn, wilde hij niet zeggen. Vanaf deze week is op zijn ministerie het Nationaal Coördinatiecentrum 24 uur per dag actief, van- waaruit de vier direct be trokken departementen contact onderhouden met de speelsteden. Van daar uit wordt bepaald of de in zet van de ME nodig is. HOENDERLOO - Bonds coach Frank Rijkaard kan in de eerste wedstrijd van Euro 2000 tegen Tsjechië een beroep doen op Mare Overmars, Patrick Klui- vert en Arthur Numan. Het drietal had last van blessures, maar kon don derdag volledig met de groep meetrainen. pagina 27 en 29 door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Zeeuws- Vlaanderen gaat op de schop. Gedeputeerde Sta ten willen op korte termijn een open procedure begin nen die moet leiden tot een herindeling bezuiden de Westerschelde. In die procedure zal het advies van de Stuurgroep Krachtige Gemeenten aan minister De Vries, de vorming van drie ge meenten in Zeeuws-Vlaande ren, inzet worden van de bespre kingen. Gedeputeerde A. Poppelaars (bestuurlijke orga nisatie) wilde dit donderdag be vestigen noch ontkennen. Formeel wacht het provinciebe stuur nog het standpunt van het kabinet inzake herindeling af. Verwacht wordt dat de regering zich nog voor de zomer zal uit spreken over het advies van de Stuurgroep Krachtige Gemeen ten. Die groep bestuursdeskun- digen onder voorzitterschap van de Noord-Hollandse oud gedeputeerde F. de Zeeuw advi seerde minister De Vries van Binnenlandse Zaken begin mei om in zeven Nederlandse regio's gemeentelijke herindelingen door te voeren. Eén van die re gio's is Zeeuws-Vlaanderen. Meer geld Nadat het advies aan de minis ter werd gepresenteerd, heeft gedeputeerde Poppelaars ver schillende malen getracht om minister De Vries te spreken te krijgen om van hem te vernemen wat precies van de provinciebe sturen werd verwacht. In eerste instantie kreeg Poppelaars de bewindsman niet te spreken, maar hij sprak wel met hoge ambtenaren van het ministerie. Deze gaven hem te kennen dat de vergoedingen voor herinde- lingskosten die het kabinet ge meenten toekent beduidend ho- ger zullen uitvallen dan tot nu toe werd aangenomen. Zeeuws- Vlaanderen zou kunnen reke nen op een vergoeding van ruim twintig miljoen gulden. Minister De Vries zei eind mei zich te ergeren aan gemeente en provinciebestuurders die hem voortdurend lastigvielen met vragen over herindelings kwesties. De bewindsman vond i door Frits Bakker VLISSINGEN - Tourdirecteur Jean Marie Leblanc wil de Franse wielerronde al in 2003 in Zeeland laten starten. Hij heeft dat gevraagd tijdens een onder houd met de Zeeuwse organisa toren van een Touretappe. Het Zeeuwse comité heeft twee weken geleden een officieel ver zoek ingediend voor een etappe in 2004, met een doortocht van het peloton door de Wester- scheldetunnel. Het comité is verrast door het tegenvoorstel van de Tourbaas. De Tour de France viert in 2003 het honderdjarig bestaan. Jean Marie Leblanc en zijn organisa tie waren van plan de ronde dat jaar in Frankrij k te houden en te laten starten en finishen in het hart van Parijs. Het lijkt voor alsnog echter onmogelijk om de Franse hoofdstad twee dagen af te sluiten voor het verkeer. De Tom-baas zoekt het alterna tief onder meer in Zeeland. Jan van Stee, woordvoerder van het comité: „Het zou helemaal uniek zijn als we de Tourstart, met een proloog en een deel van de eerste etappe krijgen. We zijn zeer vereerd, maar er zitten nog heel wat haken en ogen aan." Het Zeeuwse comité heeft de Tourbaas laten weten het voor stel in overweging te nemenJ an van Stee: „Het kan alleen maar mooier worden als we dit plan kunnen realiseren voor Zee land, En desnoods, als de Tour begin juli net voor de officiële opening valt, rijden we door een maagdelijk schone tunnel, die nog niet voor het verkeer hoeft te worden afgesloten." Het voorstel van de Tourdirectie zou grote gevolgen hebben voor de organisatie van een Zeeuwse Touretappe. De kosten van een start en een etappe, zoals in 1996 in Den Bosch, zouden zo rond de zes miljoen gulden lig gen in plaats van de nu geraam de één miljoen. Verder is het nog onzeker of de Westerschelde- tunnel op tij d klaar is om het pe loton te laten passeren. De directie van de NV Wester- scheldetunnel staat ook niet af wijzend tegenover het nieuwe voorstel. De bouw ligt welis waar ai drie weken stil vanwege' problemen met de boorschilden, maar nog altijd wordt van een opleverdatum op 15 maart 2003 uitgegaan. Ingo de Moor, com municatie-manager: „We ne men het voorstel uiterst serieus, maar over een paar maanden kunnen we pas meer zeggen over de haalbaarheid." 1 m ENSCHEDE - De namen van de slachtoffers van'de vuurwerkramp op 13 mei in Enschede worden ge projecteerd op een muur in de Diekmanhal. Burgemeester Mans van Enschede sprak gisteren op de her denkingsbijeenkomst over 21 doden. Officieel zijn er achttien slachtoffers geïdentificeerd, drie mensen worden vermist. Aangenomen wordt dat ook deze personen zijn omgekomen. Ruim vierduizend men sen waren aanwezig bij de ceremonie. De hal was gereserveerd voor bewoners uit het rampgebied, hulpverleners en nabestaanden van slachtoffers. Andere belangstellenden konden op stoeltjes buiten de hal plaatsnemen. foto Jasper Juinen/ANP dat die bestuurders het advies van de stuurgroep nog maar eens goed, moesten lezen en op basis daarvan zelf maar moes ten optreden. Ondanks de ergernissen heeft Poppelaars onlangs toch nog met de minister gesproken. Dat gesprek moet veel klaarheid hebben gebracht bij de Zeeuwse provinciebestuurder, die nu toch mededelingen aan de Zeeuwse Staten wil doen over de te volgen procedure. Binnen de Statenfracties - en zeker die van de coalitiepartijen - is de afgelopen weken inten sief gesproken over het advies. PvdA en WD kwamen al snel tot de slotsom dat een herinde ling in Zeeuws-Vlaanderen on afwendbaar is. Ook het CDA heeft nu geen moeite meer met het starten van een open proce dure. De christen-democraten hadden in him verkiezingspro gramma nog opgenomen dat ze tegen een herindeling waren, tenzij kon worden aangetoond dat er bestuurlijke problemen zijn die niet anders zijn op te los sen. „Als onze gedeputeerde zou zeggen dat hij met zo 'n procedu re wil beginnen, kan hij op onze steun rekenen, maar dat wil nog niet zeggen dat het CDA over stag zou zijn. In zo'n procedure moet worden aangetoond waar de bestuurlijke knelpunten lig gen. Als die in beeld zijn ge bracht, kan het CDA bepalen of er voldoende argumenten zijn om al dan niet in te stemmen met een herindeling.", zei fractie voorzitter L. Nederhoed-Zijl- stra. pagina 2: commentaar pagina 20: historisch overzicht pagina 21midden en oost azen op Axel WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van Justitie wil bekijken of het mogelijk is met Microsoft tot een schikking te komen buiten de rechter om. Het is in het belang van de indu strie, het bedrijf en het land dat er geen zeer langdurige gerech telijke procedure komt. Dit verklaarde het hoofd van de antitrustaf deling van het minis terie, Klein gisteren, een dag na dat de rechter Microsoft ver plichtte zich te splitsen. Het concern gaat tegen die uit spraak in beroep en dat kan lei den tot een jarenlange rechts- zaak.Het ministerie van Justitie en een aantal staten in de VS waren naar de rechter gestapt om een splitsing van Microsoft gedaan te krijgen. Het concern had misbruik gemaakt van zijn overheersende marktpositie. AFP/Bridge pagina 7: pc duurder na opdelen van onze redactie binnenland UTRECHT - Wegens het veroor zaken van een dodelijk ongeval is een 29-jarige vrouw uit Bus- sum gisteren veroordeeld tot 240 uur dienstverlening. Ook is zij haar rijbewijs voor vier jaar kwijt. Op het moment van het ongeluk telefoneerde de vrouw vanuit haar rijdende auto. De rechtbank in Utrecht achtte bewezen dat de automobiliste schuld heeft aan de dood van het slachtoffer. Bij het ongeval in Advertentie juni'i999 kwam een motorrijder om het leven. De Bussumse wil- debij DeBilt.de A27 op,maarbij het linksaf slaan zag ze de tege moetkomende motorrijder over het hoofd. De man overleed in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen. Tegen de vrouw was ne gen maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk, geëist en twee jaar rijontzegging. Door haar mo biele telefoon te gebruiken en tegelijk haar auto te besturen, gedroeg de vrouw zich 'buiten gewoon onvoorzichtig', meende officier van justitie Steensma. Volgens de rechtbank heeft de verdachte bewust het risico op een ongeluk genomen. Het zou algemeen bekend zijn dat het gebruik van een mobiele tele foon in het verkeer gevaarlijke situaties kan opleveren, omdat het de aandacht van de bestuur der afleidt. Op basis van ver strekte belgegevens van de tele foonmaatschappij achtte de rechtbank bewezen dat de Bus sumse op het moment van de aanrijding aan het bellen was. Bovendien had de gespreks partner van de vrouw verklaard dat "de verbinding plots werd verbroken. Een minuut latei- kwam bij de meldkamer de mel ding van het ongeval binnen. De uitspraak is een steun in de rug voor PvdA-Kamerlid Valk, die een wetsvoorstel heeft inge diend om het bellen in de auto met een losse telefoon te verbie den. Ook Duitsland, België en Spanje willen het rijdend bellen aanpakken. In Italië en Grie kenland geldt al een verbod. Volgens verkeersveiligheidsor ganisatie 3VO is de uitspraak een duidelijk signaal naar ande re bellende automobilisten en de politiek. „Mobiel bellen in de auto kan echt niet meer," zegt woord voerder B. Woudenberg. Onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid wijst uit dat door gebruik van een mobiele Molukkers zijn onaangenaam verrast door berichten dat een onbekende Molukse groepering tijdens de dodenherdenking een aanslag zou hebben beraamd op koningin Bea- trix. Volgens Molukse leiders is het zeer onwaar- "Qj schijnlijk dat de geruchten op waarheid berusten. Uit een onderzoek van Greenpeace blijkt dat nergens zoveel vergunningen voor het verbouwen van genetisch veranderde producten worden afgegeven als in Zeeland, De mi- lieuox-ganisatie roept de Zeeuwse gemeenten opzich r te verzetten tegen nieuwe vergunningen. Mary Pierce (foto) heeft de finale bereikt van Roland Garros. De Frangaise, als zesde geplaatst, won in een spannende halve eindstrijd in Parijs van de Zwitserse Martina Hin gis, de nummer één van de plaatsingslijst: 6-4 5-7 6- 2Pierce speelt in de finale tegen de Spaanse Conchi- ta Martinez, die haar landgenote San- chez-Vicario met 'J) VI 6-1 6-2 klopte. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cul tuur: 11, 12, 13, 15 en 16; zeeland. 17, 18, 19, 21, 23 en 25; sport: 27, 28, 29 en 31 telefoon de kans op een ver keersongeval wordt verdub beld. Op basis van Duitse en Ca nadese gegevens heeft de SWOV bovendien berekend dat het jaarlijks 25 tot dertig doden zou schelen als er helemaal niet meer zou worden gebeld tijdens het rijden. ANP/GPD van onze redactie buitenland PARAMARIBO - De Surinaam se president Wijdenbosch heeft de leiding van het leger opge roepen voor spoedoverleg naar aanleiding van het grensgeschil met Guyana over olieboringen. „De sfeer van gewapende voor- bei'eidingen die Guyana creëert, ligt hieraan ten grondslag", ver klaarde de Surinaamse minister Alibux van Natuurlijke Hulp bronnen gisteren. Guyana dreigt met acties als het boorplatform van CGX niet on gehinderd naar de boorlocatie in de Corantijn-i-ivier kan. De bemanning van het platform werd vorige week door de Suri naamse marine gemaand het ge bied te verlaten. „Wij zullen geen duimbreed van ons gebied afstaan", aldus Alibux. Guyana is bezig met het opbou wen van een grote troepen- (Advertentie) KAPPERS m/v Het beste van het beste Zie onze advertentie op pagina 30 (Advertentie) Advertentie Speel mee in de loterij van juni en wordt één van onze 1,4 miljoen winnaars! Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. -♦< Hebt u uw gratis Lot van Lotto nog niet kunnen activeren? Geen probleem, U maakt nog steeds kans op minstens f 4 miljoen! Blijf dus bellen om uw Lot te activeren: 0000 *1123 (gratis 24 uur per dag). Dat kan nog tot 16 juni 22.00 uur. Alleen dén loopt u helgrootste risico om miljonair te worden. Belt u vóór vanavond 22.00 uur. Belt u vóór vrijdag 16 juni 22.00 uur. dan doet uw Lot mee in de trekking dan doet uw Lot mee in de trekking van zaterdag 10 juni. van zaterdag 17 juni. HET GROOTSTE RISICO OM MILJONAIR TE WORDEN. A.S. ZATERDAG 10 JUNI LUILAK. 20% KORTING TUSSEN 8.00 EN 10.00 UUR*. macht op de oever van de Co- rantijn-rivier. Dit is in flagi-ante sti'ijd met de geest van het diplo matiek overleg, stelt Alibux. Diplomatiek overleg tussen de legaties van Suriname en Guy ana moet dinsdag door techni sche commissies worden voort gezet in Georgetown. Volgende week zaterdag dienen die com missies bijeen te komen in Para maribo. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr. Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. •UITGEZONDERD LEVENSMIDDELEN EN AFGEPRIJSDE- EN AKTIE-ARTIKELEN 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1