Schouwen weert varkensbaronnen PZC Bouw handelseiland Zierikzee begint PZC Zwembad Dol-Fijn sluit een dag voor onderzoek naar lek Kassen Sirjansland mogen 's nachts niet verlicht zijn Dam tegen invasie intensieve veehouderij zeeland donderdag 8 juni 2000 s 19 Zierikzeese dronken achter stuur Vernieler uit Kats krijgt werkstraf Bromfietser rijdt jongen aan Dollars uit woning gestolen Gewond door aanrijding Schade door te jong brommen Cel na verzuimen werkstraf EO maakt opnames in Schouwse kerk Kerkdienst in de duinen Vlooienmarkt in Scharendijke Vaartocht over Oosterschelde Boekenmarkt in Zierikzee Zierikzeese kinderen nemen kijkje bij school in Maldegem Door wijziging van het bestemmingsplan hoopt Schouwen verschoond te blijven van de komst van gro te varkenstallen, zoals deze in Noordgouwe. foto Janne Wolterbeek door Margreet van den Broek ZIERIKZEE -Direct na de bouwvakva kantie wordt begonnen met de bouw van het veelbesproken handelseiland aan de Boerenweg in Zierikzee. Er heb ben zich imniddels voldoende belang stellende ondernemers gemeld om in ie der geval het bedrijfsverzamelgebouw te kunnen realiseren. Op dit moment worden voorbereidin gen getroffen voor de bouw van het Bu siness Isle, zoals het bedrijvencomplex officieel heet. „Het ziet er positief uit", vindt P. Huges van Sinke Komejan Ma kelaardij in Zierikzee. Het is zijn taak om ondernemers te werven die een be drijfsruimte willen huren binnen het complex, zodat er ook daadwerkelijk gebouwd kan worden. Volgens hem hebben voldoende kandidaten concreet b'ljk gegeven van hun belangstelling voor een plekje op het handelseiland. Om hoeveel bedrijven het exact gaat, wil hij niet zeggen. „Dan gaan mensen meteen denken in termen van veel of weinig. Maar dat is nu nog niet te be oordelen. Waar het op dit moment om gaat, is dat begonnen kan worden met de bouw. Wat dat betreft liggen we hele maal op schema." Vertraging Het idee voor het Business Isle stamt al uit 1996. In het complex moeten vooral startende ondernemers en bedrijven in de perifere detailhandel en dienstverle ning een plekje vinden. Te denken valt aan adviesbureaus, accountants en te lecommunicatiebedrijven. Het plan liep aanvankelijk vertraging op toen de gemeente de samenwerking met pro- jectonwikkelaar Property Conversion bv beëindigde. In 1999 pakte Thesaurie Projectontwikkeling uit Bergen op Zoom het plan weer op. Het uiteindelij ke ontwerp omvat vijf gebouwen op twaalfduizend vierkante meter in de hoek tussen de Boerenweg en de Greve- lingenstraat. De panden worden omge ven door waterpartijen en groenvoor zieningen. De bedoeling is om het park in fases op te leveren, afhankelijk van de belangstelling die vanuit het be drijfleven wordt getoond. Als eerste wordt komende zomer het bedrijfsverzamelgebouw gerealiseerd. Daarin huren verschillende onderne mers een ruimte. Zij maken gebruik van één centrale receptie. Bedoeling is dat aansluitend wordt begonnen met de bouw van één van de grotere kantoor panden. „Daarvoor zijn we nu in ge sprek met één serieuze kandidaat. Eind van het jaar moet ook dit gebouw ge realiseerd zijn", aldus R. Verheugt van Thesaurie. Ook voor de overige panden voert The saurie momenteel onderhandelingen met bedrijven. Volgende week wordt op het betreffende terrein een bord ge plaatst met informatie over de bouw plannen. Begin dit jaar leek de belangstelling van ondernemers voor het handelsei land tegen te vallen. Die tijd lijkt nu voorbij. „Als er in Zeeland één schaap over de dam is, volgen er blijkbaar meer", vermoedt Verheugt. Een maquette van het Business Isle zoals dat moet verrijzen aan de Boerenweg in Zierikzee. foto Janne Wolterbeek ZIERIKZEE - Een 36-jarige automobiliste uit Zierikzee is in de nacht van dinsdag op woensdag betrapt op het rijden onder invloed. Uit een ademanalyse bleek dat ze ruim drie keer te veel had gedronken. De vrouw kreeg een dagvaarding en een rijverbod van acht uur. Haar rijbewijs werd ingenomen. MIDDELBURG - Een 19-jarige man uit Kats is woensdag in Middelburg veroordeeld tot zestig uur werkstraf. De ver dachte had eind augustus vorig jaar in zijn woonplaats een aantal diefstallen gepleegd en een spoor van vernielingen achtergelaten. Na een strandfeest was het flink uit de hand gelopen. De man gaf gisteren op de zitting van de politierech ter toe de ruiten van een dijkhuisje te hebben ingegooid. Ook een toiletpot werd vernield. Op het terrein van de jachthaven werden bij een nautisch bedrijf een geldkistje, barbecue- rooster en een gasfles weggenomen. Ook de zijspiegel en an tenne'van een auto moesten het ontgelden. Daarnaast werd een rupsgraafmachine vernield, zijn paaltjes uit een tuin ge stolen en wieldoppen meegenomen. De strooptocht had vol gens de mante maken met zijn drugsgebruik. De verdachte had de schade van ruim tweeduizend gulden aan de gedu peerden vergoed. Een mededader is door de kinderrechter veroordeeld tot dezelfde straf: zestig uur dienstverlening. MIDDELBURG - Een negenjarige jongen uit Middelburg is woensdagochtend rond half negen gewond geraakt, toen hij op de Roozenburglaan in zijn woonplaats werd aangereden door een achttienjarige bromfietser uit Haamstede. De brom fietser verzuimde de jongen, die op een zebrapad liep, voor rang te verlenen. Het slachtoffer raakte gewond aan zijn linkerenkel; hij mocht na behandeling in het ziekenhuis Wal cheren weer naar huis. VLISSINGEN - Uit een woning aan de Julianalaan in Vlissin- gen zijn tussen afgelopen zaterdag en woensdag een videoca mera en voor enkele duizenden guldens aan Amerikaanse dollars gestolen. Hoe de diefstal is gepleegd, is nog onduide lijk; er zijn geen braaksporen. De woning stond in de steigers. YERSEKE - Een 24-jarige Yersekse taxichauffeur is woens dagmiddag om kwart over vijf gewond geraakt bij een aanrij ding op de Zanddijk in haar woonplaats. De vrouw moest af remmen, maar de 23-jarige Yersekse automobilist achter haar had dat te laat in de gaten. Hij kon niet meer op tijd remmen. KOUDEKERKE - Een vijftienjarige jongen heeft woensdag avond rond acht uur een ongeval veroorzaakt op de Dishoek in Koudekerke. De jongen reed over de weg, maar hield te weinig rechts, waardoor een aanrijding met de auto van een 24-jarige man uit de gemeemte Veere ontstond. De auto werd aan de linkerzijde beschadigd. De politie heeft de brommer in beslag genomen. MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Serooskerke moet alsnog zijn celstraf uitzitten. Dat bepaalde woensdag de Mid delburgse politierechter, omdat de verdachte heeft verzuimd een werkstraf te verrichten. De man kreeg vier weken cel. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks be stuur van Schouwen-Duive- land vindt dat de gemeente zo schoon mogelijk moet blijven en verzet zich derhalve tegen de komst van intensieve Veehoude rijen van buiten de regio. De commissie ruimtelijke ordening en economische zaken adviseer de woensdagavond positief over het voornemen varkensboeren en andere grote veehouders te weren. Daar is een herziening van het bestemmingsplan buitengebied voor nodig. Het huidige verou derde bestemmingsplan biedt niet de mogelijkheid om aan vragen te weren van veehouders van buitenaf. Veel veehouderij en elders in het land moeten plaats maken voor dorps- of stadsuitbreiding' of natuuront wikkelingsprojecten en zoeken vervangende locaties voor hun bedrijf. Voor deze zogeheten knelpuntengevallen is ruimte nodig. De provincie heeft er bij de Zeeuwse gemeenten op aan gedrongen die ruimte in hun be stemmingsplannen te creëren. In het Streekplan Zeeland wordt ook Schouwen-Duive- land aangewezen als één van de gebieden waar varkenshouders en kippenboeren van elders on dergebracht kunnen worden. „Wij voelen daar echter niks voor. Wij hebben hier nu nog schoon gebied en dat willen we graag zo houden", aldus wet houder C. W. Veerhoek. De ge meente wil de ruimte die nog beschikbaar is uitsluitend re serveren voor uitbreiding van veehouderijen die hier al geves tigd zijn. Overigens worden de mogelijkheden daarvoor ook aan banden gelegd in de voorge stelde herziening'. In dit ver band wordt onderscheid ge maakt tussen landbouwgebied, toeristisch gebied en ecologi sche terreinen. Spanning Fractievoorzitter G. E. Houte kamer van SGP/GPV vroeg zich af of de gemeente wel de moge lijkheid heeft de deur voor BROUWERSHAVEN - De Evangelische Omroep komt eind deze maand en begin juli naar Schouwen-Duiveland voor radio- en televisieopna mes. Op vrijdag 23 juni wordt een koor- en samenzangavond ge houden in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Hierbij wor den televisieopnames gemaakt voor het programma Nederland Zingt. De radio-opnamen voor Neder land Zingt worden 1 juli ge maakt tijdens een koor- en samenzangavond in de Neder lands hervorcnde kerk in Haam stede. Aan deze avonden wer ken koren en muzikanten uit heel Nederland mee. Beide zangavonden beginnen om 20.00 uur. Het EO-programma wordt al tijd opgenomen in een bekende historische kerk. Nederland Zingt is zaterdagavond op tele visie te zien vanaf 21.45 uur. Het radioprogramma wordt iedere zaterdagavond om 22.30 uur uitgezonden op radio 5. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl veehouders van buitenaf her metisch te sluiten. Veerhoek er kende dat de gemeente met spanning afwacht hoe de pro vincie hierop zal reageren. Volgens woordvoerder A. Lous van het planologisch adviesbu reau RBOI is er met de provincie inmiddels een academische discussie ontstaan over wat intensieve veehouderij in feite inhoudt. Het begrip grondge- bondenheid vormt daarin een belangrijk aspect. Maar ook over die grondgebondenheid blijken de meningen drastisch uiteen te lopen. Zo zou een kip die buiten op het erf het voor hem gestrooide voer pikt wel SCHARENDIJKE - De Samen op Weg gemeente in Scharendijke houdt zondag 25 juni een open lucht kerkdienst in de duinen met als thema 'On der de open hemel'. Deze zogeheten duin- dienst wordt gehouden aan de kop van de Brou- wersdam bij de ronde par keerplaats. Oud-predi kante Hilde Graafland uit Scharendijke gaat de dienst voor. Het koor Touch uit Middelharnis, met eigen combo en een aantal koperblazers, zorgt voor de muzikale omlijsting. De duindienst begint om 16.00 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Openbare basis school Theo Thijssen in Zierik zee neemt van woensdag 14 tot en met vrijdag 16 juni deel aan een Europees uitwisselingspro ject met de Courtmansschool in het Belgische Maldegem. The ma van het project is 'Scholen aan de Schelde'. De uitwisselingsbezoeken wor- 'intensiefzijn, maar een kip die het gras nuttigt dat er toch al groeit niet. Die verwarring heerst ook over het varken dat al of niet door de modder in de wei rolt. Lous verwacht toch dat er binnen afzienbare tijd meer duidelijkheid komt overbegrip- pen en normen voor de intensie ve veehouderij. Ondanks het besef dat de pro vincie de gemeente krachtig zou kunnen terugfluiten, adviseer de de commissie unaniem door middel van deze bestemmings planherziening te trachten Schouwen-Duiveland in de toe komst te vrijwaren van een roze invasie. door Marcel Modde NIEUWERKERK - Het raadge vend ingenieursbureau Deerns uit Rijswijk begint volgende week met een serie tests om de oorzaak te achterhalen van de lekkage van zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk. Beleidsmede werker sportzaken D. de Vos van de gemeente Schouwen- Duiveland gaat er vooralsnog van uit dat het bassin niet lan ger dan een dag dicht hoeft voor publiek. Pas na de inspectie wordt duidelijk wat de verdere consequenties zijn van het eu vel. Deerns is begonnen met de voorbereiding van een aantal testen die het bureau op het zwembad wil loslaten. Voor het onderzoek is het noodzakelijk dat alle watertoevoer- en af voerkanalen van het bassin worden geblokkeerd. Zo kan, den onder meer gesubsidieerd door het instituut Ryckevelde in Damme. Doel van het project is kinderen met elkaar in contact te brengen en hun horizon enigszins te verbreden. De uit wisselingsbezoeken laten kin deren ervaren dat er nog iets an ders is dan het eigen bekende wereldje. Televisie en computer tonen weliswaar veel over andere cul turen, maar met andere kinde- aldus gemeentelijk beleidsme dewerker De Vos, worden beke ken of de lekkage zich bevindt in de badwand, danwel in het leidingstelsel. In dat laatste ge val wordt met een speciale ca mera het buizensysteem aan een interne inspectie onderworpen, zodat de exacte locatie en de precieze aard van het probleem kunnen worden vastgesteld. Pas daarna is duidelijk of er ingrij pende breekwerkzaamheden nodig zijn om het lek te dichten. Wanneer de aan- en afvoerka- ren spelen, eten, drinken en sa men op speurtocht gaan, leveren nieuwe ervaringen op. Die over weging deed de leiding' van Theo Thijssen besluiten in te gaan op de uitnodiging van de school uit Maldegem. Dat er bij uitwisse ling met België geen taalpro bleem bestaat, wordt als een groot voordeel beschouwd. De 35 leerlingen van de groepen zeven en acht van de Theo Thi j s- senschool gaan woensdag 14 ju- nalen afgesloten zijn, kan geen gebruik worden gemaakt van het zwembad. Het rondpompen van het water is noodzakelijk voor de wettelijk verplichte zui vering in verband met de hygië ne. De Vos verwacht dat het ingenieursbureau uiterlijk dinsdag laat weten wanneer het daadwerkelijk met de inspectie begint. „Het streven is in ieder geval in de loop van volgende week." Deerns was halverwege de jaren, negentig ook betrokken bij de ni naar Maldegem. Ze verblij ven in het schoolgebouw, maken van daaruit een speur tocht door het stadje en brengen donderdag een bezoek aan Gent. Donderdagavond komt de groep, samen met 39 leerlin gen uit Maldegem, naar Zierik zee. Na aankomst staat er voor de kinderen een barbecue gereed bij de atletiekbaan van Delta ruim tweehonderdduizend gul den kostende renovatie van Dol-Fijn. Dat gebeurde in opdracht van de toenmalige gemeente Duiveland. Het inge nieursbureau schakelde gespe cialiseerde bedrijven uit Veenendaal (voor de leidingen) en Zutphen (badwanden) in om de verbeteringen uit te voeren. De gemeente Schouwen-Duive land heeft volgens De Vos nog niet nagedacht over een moge lijke schadeclaim, als mocht blijken dat de renovatie destijds ondeugdelijk is uitgevoerd. Evenmin is al duidelijk of er binnen dat kader aanspraak kan worden gemaakt op bepaal de garantievoorwaarden. „Dat is nu nog even niet belangrijk. Waar het ons in de eerste plaats om gaat is te achterhalen waar die lekkage vandaan komt en hoe wat dat probleem snel kun nen oplossen", verklaarde De Vos woensdag. Sport aan de Banninklaan. De kinderen slapen in de school. Het Rode Kruis stelt daarvoor bedden beschikbaar. De volgen de ochtend wordt er weer ontbe ten op het sportpark. Daarna volgt een puzzeltocht door Zie rikzee en 's middags brengen de Zierikzeese en Belgische schoolkinderen een bezoek aan Neeltje Jans. Van daaruit keren de gasten weer terug naar Mal degem. door Ali Pankow SIRJANSLAND - Als het aan het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland ligt, komt er geen assimilatiever lichting in het kassengebied bij Sirjansland. De gemeente wil het gebruik daarvan uitsluiten door middel van een voorschrift in het bestemmingsplan Buiten gebied Duiveland. De overgrote meerderheid van de commissie ruimtelijke orde ning en economische zaken bracht daar woensdagavond een positief advies over uit. H. de Vries (GroenLinks) verwierp het voorstel omdat haar fractie zich van meet af aan geheel te gen uitbreiding van glastuin bouw op Schouwen-Duiveland heeft gekant. „Dat riep u twee jaar geleden al en toen beloofde u voor vervangende werkgele genheid te zorgen. Waar blijft die dan?", informeerde H. Coo- mans (WD). Volgens De Vries levert de glastuinbouw weinig werkgelegenheid op voor de in- SCHARENDIJKE - In dorps huis de Putmeet in Scharendij ke vindt op zaterdag 10 juni een vlooien- en creatiefmarkt plaats. Er zijn twee zalen met gebruikte spullen en curiosa. Naast de snuffelkramen zijn er ook stands met zelfgemaakte spullen. De markt is open van 9.30 uur tot 16.00 uur. ZIERIKZEE - Het motorschip Breeveertien vertrekt op don derdag 15 juni vanuit de haven van Burghsluis voor een avond expeditie over de Oosterschel de. Deze natuureducatieve vaar tocht is bedoeld voor toeristen die vanaf het water een zonson dergang willen meemaken en alle andere mensen die geïnte resseerd zijn in de natuur van de Oosterschelde. Aan boord is een deskundige gids aanwezig. De tocht begint om 18.30 uur. Tegen negen uur keert de Breeveertien terug in de haven. Aanmelden kan bij Firma Moermond in Zie rikzee. woners van de regio en boven dien is die noodzaak er volgens haar ook niet, nu iedereen een baan in de horeca kan vinden. R. van der Wekken (CDA) had aanvankelijk moeite met de ver gezochte argumenten voor dit voorstel. Evenals enkele andere commissieleden vroeg hij zich af of het verbieden van assimila tieverlichting juridisch wel kans van slagen heeft. Wethou der C. W. Veerhoek meent van wel. De bevolking van Sirjans land is in meerderheid bereid glastuinbouw te accepteren mits het 's nachts donker blijft in de polder. Verder is het uit blijven van extra belichting ook van belang voor de zogeheten landschapskarakteristieken. „Misschien zijn het gezochte ar gumenten, maar ze snijden wel hout", zei Veerhoek. G. E. Houtekamer (SGP/GPV) benadrukte dat het gemeente bestuur handelt in de geest van de voormalige gemeente Duive land die de bevolking destijds al toezegde dat er geen extra be lichting in de kassen zou wor den toegestaan, A. de Hulster liet vanaf de pu blieke tribune weten bijzonder blij te zijn met dit voorstel van het gemeentebestuur. De Hul ster voert al jaren actie tegen de komst van kassen nabij Sirjans land en is daar nog steeds geen voorstander van. Met het uit blijven van assimilatiebelich ting blijft de schade echter enigszins beperkt, volgens hem. Hij pleitte woensdagavond nog wel voor de aanleg van een fiets pad langs de Bredeweg om de verkeersveiligheid rond het kassengebied te vergroten. De Bredeweg valt echter niet onder beheer van de gemeente, maar is eigendom van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. ZIERIKZEE - De koninklijke muziekvereniging Kunst en Eer houdt op zaterdag 24 juni een overdekte boekenmarkt in Zie rikzee. De markt vindt plaats in het ge bouw van de harmonie aan de Kaersemakersstraat. Van 9.30 uur tot 16.00 uur zijn er meer dan 25.000 boeken, platen, cd's en video's te vinden. Het aanbod is de afgelopen twee jaar verza meld uit oude inboedels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41