PZC zeeland Wolkbreuk zet Clinge blank Première Ridderslag valt in het water Tweeling beste bij rolstoelhockey Snelweg eindigt niet langer in Vlissingen Brandweer doorstaat zware proef Landbouworganisatie verrast door keuze voor één locatie kassen Brandweer moet uren pompen Middelburgers in de prijzen met ontwerp fietsonderdeel H. Zuidervaart directeur biologisch museum Jacht gezonken bij Walsoorden zeeuwse almanak Nagel maandag 5 juni 2000 door René Hoonhorst CLINGE - De brandweerkorp sen van Hulst en Nieuw-Namen zijn zaterdagavond ruim vier uur bezig geweest met het weg pompen van overtollig water in de 's Gravenstraat in Clinge. Na twee hoosbuien stond het water zo'n vijftien centimeter hoog in de straat, verklaarde brand weerofficier van dienst G. de Bock zondag. Het stortregende zaterdag op meer plaatsen in Zeeuws- Vlaanderen, maar meestal kwam niet meer dan zo'n twee centimeter water naar beneden. Alleen in Clinge en Sint Jan steen kreeg het rioleringsstelsel zoveel water te verwerken dat de brandweer er aan te pas moest komen. In Clinge concen treerde de wateroverlast zich aan de noordkant van de 's Gra venstraat, tussen Kennedylaan en de kruising Clinge weg/Kijk uitstraat/ 's Gravenstraat. Even voor vieren 's middags viel er al zo'n zes centimeter regen en een hoosbui 's avonds voegde daar nog eens negen centimeter aan toe. De overstortvijver en het riole ringsstelsel konden de water voorraad niet meer verwerken, zodat een medewerker van de gemeente Hulst en de politie omstreeks half acht besloten de brandweer te hulp te roepen. Twee wagens van het Hulster korps konden het karwei nog niet aan, waarna ook een wagen vanuit Nieuw-Namen kwam as sisteren. Vijftien brandweerlie den zijn vervolgens tot midder nacht beziggeweest om het water uit de 's Gavenstraat en omgeving weg te pompen naar waterlopen in het Zeegat in de Groot-Kieldrechtpolder. Wedstrijden De vijftien spuitgasten hadden hun handen vol in Clinge. Toen later op de avond de melding binnenkwam dat ook de Brou werijstraat in Sint Jansteen met wateroverlast kampte, werd het door Anita de Jong MIDDELBURG - Twee Middel burgers hebben dit weekend de eerste en (gedeelde) tweede prijs in de wacht gesleept bij de landelijke wedstrijd voor fiets- ontwerpen Bike 2000 in Lely stad. Het onderhoudsvrije aan drijfsysteem van Derk Thijs ho- noreei'de de jury met de hoofd prijs van drieduizend gulden. De rubbervering die Cor Ver- sluijs instuurde, was goed voor duizend gulden. Fietsamateur Versluijs deelt zijn tweede plaats met fabrikant Batavus, die een verstelbaar racestuur ontwierp. De ontwerpwedstrijd Bike 2000 had als doel een comfortabeler fiets voort te brengen voor woon-werkverkeer: onder houdsvrij en bestand tegen het Nederlandse weer. Deelnemers konden een com plete fiets inzenden of losse on derdelen. De ontwerpen van fietsen vielen de jury tegen, zodat in die cate gorie geen enkele prijs is uitge reikt. Maar over de onderhouds- vriendelijke onderdelen was de jury volgens Versluijs zeer lo vend. Snek Derk Thijs, die bekend is als ontwerper van de roeifiets, heeft de fietsketting vervangen door een staaldraad die rond een aluminium as, de snek geheten, draait. Deze snek paste hij al eerder toe op de roei fiets. Ook het veersysteem van Cor Versluijs (dat bij de trapas wordt geplaatst) is uitvoerig ge test: hij rijdt zelf alacht jaarmet een soortgelijke vering op zijn eigenhandig gebouwde ligfiets. Versluijs wilde aanvankelijk een complete fiets ontwerpen, maar daarvoor ontbrak de tijd. „Maar dat zit zeker nog in de planning", aldus de Middelbur ger. Voor de rubbervering bestaat nu al veel belangstelling, meldt hij „Dus. daar ga ik ook mee door." De ontwerpwedstrijd Bike 2000 was georganiseerd door de Ne derlandse Vereniging voor Hu- man Powered Vehicles, de Ad viesgroep voor Verkeer en Vervoer, het innovatiecentrum Syntens en het Aluminium Cen trum in samenwerking met de RAI, de fietsersbond Enfb en de ANWJü. Hulster brandweerteam dat eerder die dag aan de provincia le wedstrijden in Kamperland deelnam er naartoe gestuurd. Officier De, Bock: „Die mannen kwamen om half tien net van de boot af en konden zo door naar Sint Jansteen. Overigens viel de overlast mee. De twee, drie cen timeter die daar de straat blank zette, was in een uurtje verdwe nen." Net als een maand geleden, toen Kloosterzande en omgeving de meeste regen opvingen, ver schilde de hoeveelheid neerslag die viel enorm. De aardappel boeren die vorige maand door twee buien binnen enkele dagen vijftien centimeter water te ver werken kregen, bleven nu gro tendeels gespaard. „Bij mij is achttien millimeter gevallen, heb ik gemeten. Dat is wel ver velend, omdat ik nu weer een paar dagen langer moet wach ten voor ik met net aangeschaft materieel het land opkan. Maar wegspoelen zullen de aardap pels er niet van", zei woordvoer der W. Menu van de ZLTO-Hon- tenisse. De brandweer had uren werk om het overtollige regenwater weg te pompen. foto Charles Strijd Toeschouwers verlaten in de stromende regen de tribune. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De teleurstelling is op het gezicht van Elly Möhl- man af te lezen. „Dit is ver schrikkelijk", is haar eerste re actie als bekend wordt dat de premièrevoorstelling van de Ridderslag van Zierikzee is af gelast. In haar kostuum stapt ze het lege toneel op terwijl de re gen met bakken uit de hemel valt. Maanden is naar deze zaterdag avond toegeleefd. De mensen van de Ridderslag hebben kei hard gewerkt om alles op tijd af te krijgen, de spelers hebben en thousiast gerepeteerd en het pu bliek is warm gemaakt voor het spektakel. Een uur voor aan vang van de première van de Ridderslag is de stemming dan ook opperbest. Stichtingsvoor zitter Ria Geluk vertelt dat de voorstelling van die avond 'zo goed als uitverkocht is'. „Dat hoort natuurlijk bij een première", stelt Geluk tevreden vast. Voor regisseur Cees Möhlman is er eveneens reden tot optimis me. De generale repetitie van vrijdagavond verliep goeden hij maakt zich over de première dan ook geen zorgen. Hij vertelt dat er bij hem en de acteurs vooral een 'gezonde spanning' heerst en dat iedereen er zin in heeft om nu eindelijk de veelbe sproken Ridderslag aan het pu bliek te tonen. „Het enige waar ik me wél zor gen over maak is het weer", voegt Möhlman er voorzichtig aan toe. Hij heeft deze zin nog niet afgemaakt of de eer ste druppels beginnen te vallen. Dikke wolken pakken zich sa men boven Zierikzee. En terwijl de tribune zich vult gaat het steeds harder regenen. Rond half tien, wanneer volgens de planning de eerste klanken van door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - De brand weerkorpsen van Putte en Hulst doen op 9 september in Eems- mond mee aan de Nationale wedstrijden Klasse 2, lage druk. De korpsen van Standdaarbui- ten en 's Gravenpolder mogen naar Middelharnis om te spelen in de strijd om de nationale titel Technische Hulpverlening. Het korps in Kamperland had zaterdag de zware taak om de Gewestelijk Brandweerwed strijden voor beide klassen te organiseren. Op twee banen speelden korpsen uit heel zuid west Nederland. Volgens "wed strijdleider C. Mol was het lang niet gemakkelijk, maar de korp sen kweten zich goed van hun taken. De hulpverleners moesten uit een auto een slachtoffer bevrij den die een stalen pijp door zijn schouder had gekregen. Het grootste probleem was het door zagen van de pijp. De meeste korpsen hadden wel in gaten dat de snijbrander, ondanks de warmteontwikkeling, de beste keuze was. De slijptol en de knipschaar veroorzaakten te veel beweging en daardoor nog meer letsel. Hoge trappen Voor de lage-druk-deelnemers lag de moeilijkheid van de op dracht in het gebouw waar de brand was gefingeerd: de voor malige CZAV-silo. Ze moesten hoge trappen op en af met vele meters brandslang. Daarbij moesten ze beoordelen of het wel verantwoord was om nog mensen het gebouw in te sturen, waar het stro onder het dak al vlam vatte. Volgens Mol maak ten de meest korpsen de goede keuze. De eerste twee teams in elke klasse mogen door naar de lan delijke wedstrijden. In Gennep, bij de gewestelijke brandweer wedstrijden voor Tank-Auto- Spuit Hoge Druk, werd zater dag het team van Heinkenszand eerste. Ook de brandweer van Heinkenszand doet in septem ber mee in Eemsmond. door Mieke van der Jagt SINT-ANNALAND - Met mu ziek, gejuich een een optocht door het dorp heeft Sint Anna- land zaterdagavond dc kampi oenen rolstoelhockey Mark en Patrick van Dijke binnenge haald. Mark en Patrick, de dertienja rige tweeling, werden zater dag met hun team van de Bredase Invaliden Sport Orga nisatie (BISO) nationaal kam pioen rolstoelhockey in Aals meer. De getalenteerde hockeyers waren verbaasd en verrast toen ze, net terug van het toernooi, de muziekvereni ging Accelerando bij binnen komst van het dorp zagen op gesteld. Onder begeleiding van de muziek en een heleboel trotse Sint Annalanders maakten de kampioenen een rondgang door het dorp. foto Willem Mieras door Ben Jansen GOES De A58 loopt in de toe komst niet meer dood op Wal cheren. De autosnelweg zal ten westen van Goes afbuigen in de richting van de Westerschelde- tunnel en via een tunnel bij Sluiskil aansluiten op het Vlaamse snelwegennet. Deze verwachting sprak T. Buis, directeur van de NV Wester- scheldetunnel, zaterdag uit tij dens een door de Rotaryclub Goes/Reimerswaal georgani seerde conferentie over de Wes- terschelde. Buis sprak over transport op en onder de Westerschelde. Hij vond het opmerkelijk dat ver dergaande samenwerking tus sen de havens aan de Wester schelde (Antwerpen, Gent, Terneuzen, Vlissingen en Zee- brugge) tot nu toe is uitgeble ven. Dat in tegenstelling tot de milieuorganisaties in Neder land en Vlaanderen, die elkaar wel hebben gevonden en in cam pagnes voor stopzetting van af valwaterlozingen op de Schelde en tegen verdere verdieping van de Westerschelde gezamenlijk optrekken. Bioloog P. Herman van het Cen trum voor Estuariene en Marie ne Ecologie in Yerseke schetste de gezondheidssituatie van de Westerschelde. Het estuarium staat er volgens hem niet goed voor, maar hij zag kansen. In België wordt serieus gewerkt aan de beëindiging van lozingen van voedings- en giftige stoffen op de rivier. Herman: „Het zal nog zeker tien jaar duren voor we daar de gevolgen van zullen zien en grote inspanning blijft nodig. Als we erin slagen varen, veiligheid en veerkracht met el kaar te verzoenen, dan kan de Westerschelde een droom van een estuarium worden. Potpolders Waterprofessor en ouddirecteur van Rijkswaterstaat in Zeeland H. Saeijs pleitte ervoor in het beheer van het Schelde-estuari- um voor de natuur het werk te laten doen en daarmee op ter mijn geld te verdienen. Hij ves tigde de aandacht op de moge lijkheid een aantal ingedijkte uiterwaarden (potpolders) aan de Schelde in België terug te ge ven aan de rivier. Hierdoor neemt het vloedvolume toe, waardoor jaarlijks 10 miljoen gulden minder aan onderhouds- baggerwerk hoeft te worden uitgegeven. De kosten van de ontpoldering in België (door Saeijs geschat op 100 miljoen gulden) zijn daarmee in tien j aar terugverdiend. Saeijs erkende dat het even wennen is aan de gedachte dat ontpolderen even belangrijk kan zijn als inpoldei-en.Ook valt nog het vooroordeel te slechten dat ecologie schadelijk voor de economie is. Het tegendeel is volgens Saeijs waar: „Inhet wa terbeheer in Nederland blijkt dat toegepaste ecologische ken nis een economische factor van betekenis aan het worden is. Toepassing van ecologische kermis zou wel eens een motor kunnen zijn voor een duurzame ontwikkeling van de econo mie." OOSTKAPELLE - H. J. Zuider vaart uit Middelburg is de nieu we directeur van het Zeeuws Biologisch Museum te Oostka- pelle. Hij volgt A. van der Hoef op. Zuidervaart studeei'de natuur kunde, sterrenkunde en ge schiedenis der natuurweten schappen. Vervolgens was hij werkzaam als docent op de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) te Mid delburg. Zuidervaart promo veerde vorig najaar tot weten schapshistoricus. Zijn proef schrift Van 'Konstgenoten' en Hemelse Fenomenen, Neder landse Sterrenkunde in de Achttiende Eeuw is inmiddels genomineei'd voor de Jacob Catsprijs voor Zeeuwse ge schiedbeoefening. Zuidexvaait publiceerde eerder over diverse onderwerpen uit locale en wetenschapsgeschie denis. Momenteel is hij voox-zitter van het Natuurkundig Gezelschap Middelburg en x-edacteur van het tijdschxtft Zeeland van het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen. foto Janne Wolterbeek de openingsmuziek hadden moeten weerklinken, wordt het publiek uitgenodigd de Nieuwe Kerk in te komen voor een kopje koffie. „We geven het een half uur. Dan kijken we of we alsnog kunnen beginnen", zo luidt de mededeling. Onvermijdelijk De toeschouwers stromen de Nieuwe Kerk in en al snel hangt er een bedompte geur van natte kleding en regenpakken. De stemming onder het publiek blijft goed hoewel de meesten voor het ergste vx-ezen; iedereen ziet dat het op deze manier niet gaat. De familie Tims uit Krim pen aan de IJsel heeft zich al bij de onvermijdelijke beslissing neergelegd: „Jammer, maar dat is het risico van een openlucht voorstelling." Snel blijkt dat er voor de organi sator-en niets anders opzit dan de hele voorstelling af te gelas ten. De enorme hoeveelheid wa ter die zaterdagavond naar beneden komt maakt het sim pelweg niet mogelijk het stuk op te voeren. Grote plassen water staan op het toneel en technisch gezien is het onverantwoord de uitvoe ring door te zetten. De acteurs zijn voorzien van zendmicx-o- foons, die een hoosbui, zoals die overtrok, niet kunnen weer staan. „En al die lampen, daar staat een hoge spaixning op", legt Möhlman de levensgevaar lijke situatie uit. Ook de kos tuums, gemaakt van wol en flu weel, zijn niet berekend op dit weer. Gelaten In de Di-iehoek accepteren de acteui-s de beslissing gelaten. Het is begrijpelijk dat de voor stelling is afgeblazen, maar de teleurstelling onder hen is groot. „Kijk, het is net als met een vakantie, je leef t er naar toe. Eerst is het nog een maand, maar die maand wordt een week en die week wordt weer een dag. En dan is het eindelijk zo ver en dan gaat het niet door", legt Bram Deurloo zijn teleurstel ling uit. „Heel triest. Het is doodzonde dat zoiets bij de premièx-e ge beurt maar hier doe je niks aan", zegt Geluk. Maar ondanks deze tegenslag laat niemand het hoofd hangen. De Ridderslag van Zierikzee zal nu op vrijdag avond 9 juni in première gaan. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Voorzitter F. Hoo- gervorst van de vakgroep glas tuinbouw van landbouworga nisatie LTO Nederland is verrast door de keuze van de provincie Zeeland voor één gro te glastuinbouwlocatie in de omgeving van het Zuid-Beve- landse Nieuwdorp. Hoogervorst is verrast, omdat hij ervan uitging dat er in Zee land twee, iets minder grote glastuinbouwlocaties zouden worden aangewezen. In de be stuursovereenkomst die de landbouw met - minister L. J. Brinkhorst heeft afgeslo ten over herstructux-ering van de glastuinbouw in Nedex-land, is daaxvan ook sprake. „Ik dacht", laat Hoogervox'st in een reactie weten, „dat Zeeland ook op die lijn zat. Twee locaties zijn beter, vinden wijomdat het aantx-ekken van arbeidskrach ten dan gemakkelijker is. De Zeeuwse arbeidsmarkt is niet zo groot. Spreiding van locaties kan dan helpen." De provincie Zeeland heeft ge kozen voor een locatie van 500 a 700 hectare in de poldex-s tussen Nieuwdoxp en Lewedorp. In het convenant tussen rijksoverheid en de sector wordt gesproken van twee locaties van elk 250 hectare, bij Nieuwdoi'p en Ril land. Termijn Hoogervorst staat overigens niet helemaal afwijzend tegen over het besluit van de provin cie. Hij wil eerst meer weten over de achtergronden, de be reikbaarheid en vooral de ter mijn waarop de grond beschik baar kan zijn. Dat over twee jaar al de eex'ste paprika's, to maten en komkommers in Nieuwdox-p geoogst kunnen worden, komt bij Hoogervorst erg optimistisch over. „Maar het is mij niet onwelkom, als die vooi-spelling uitkomt", zegt hij, „Voor de herstructure ring van de glastuinbouw in vooral het Westland is de ko mende zeven tot acht jaar drie duizend hectare nodig. Er be staat momenteel een heel groot tekort, waardoor gx-ondpxijzen de pan uitx-ijzen. Hoe vlugger Zeeland grond beschikbaar heeft des te beter." Gedeputeerde J. G. van Zwieten vexwacht overigens geen pro bleem met het aantx-ekken van wex-knemers, zo gaf hij deze week aan. Hij schatte het aantal nieuwe arbeidsplaatsen op on geveer tweeduizend. Het moet volgens hem mogelijk zijn die vacatures in te vullen, omdat Nieuwdorp dichtbij steden als Goes, Middelburg en Vlissingen ligt. WALSOORDEN - Op de Wes terschelde vlakbij Walsoorden is zondagmiddag het Belgische motorjacht Simitoo gezonken. De vijf opvarenden zijn door de x-eddingboot Prinses Margriet uit Breskens en een zodiac van het patrouillevaartuig Stuyve- sant van boord gehaald. Nie mand raakte gewond. De oorzaak van de schipbreuk was een aanvaring met het wrak van de Atlantide buiten het vaarwater ter hoogte van boei 62. Door de aanvaring ontstond een gat in de romp. De Simitoo zonk onmiddellijk, alleen het voorschip en de stuurhut bleven boven water. De sleepboot Al pha van de firma Polderman uit Hansweert heeft de Simitoo op sleeptouw genomen. Het vijf tien meter lange jacht moet als total loss worden beschouwd, de hele accommodatie en de machine kamer staan vol water. De Bel gische opvarenden zijn door een politieboot uit Antwerpen aan boord genomen en naar Ant werpen gebracht. De Simitoo was ondex*weg van Hansweert naar Antwerpen. Dat juist bij de pitbull van Oranje een teennagel was in gegroeid verbaasde de Mid delburgse voetbalkenner niet. Hij wist wel waar het van kwam. Edgar Davids, altijd al snel op zijn teentjes getrapt geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33