A58 buigt af naar het zuiden Stoet paarden trekt over Tholen Brandweer doorstaat zware proef tijdens gewestelijke wedstrijden Domburg 3 wordt kampioen tweede klas bij ringrijden Scouts houden Pinksterkamp in Yeere F ractievoorzitters Provinciale Staten willen regie houden zeeland Peuter gewond bij botsing fietsers Automobilist mishandeld Dronken mannen maken amok Freesmes raakt man in been Junioren brandweer in de prijzen Vrachtwagen ramt balkonrand Drankrit op brommer bestraft Hennekeij en Bruinooge zijn tsaar noch keizer Tunneldirecteur verwacht aansluiting op Vlaamse snelwegen Vechtersbazen beboet in Goes Vandaal loopt over auto maandag 5 juni 2000 GRIJPSKERKE - Bij een frontale botsing tussen twee fietsers op de Middelburgseweg in Grijpskerke is zaterdagmiddag rond twaalf uur een 2,5 jaar oud kind gewond geraakt. Het kind zat achterop bij een 42-jarige Middelburgse. Zij reed over het fietspad in de richting van Buttinge. Uit tegenover gestelde richting kwam een 51-jarige fietser uit Brussel. Doordat beide fietsers niet uiterst rechts reden, kwam het tot een frontale botsing. Beide fietsers en het kind vielen. De drie zijn met een ziekenwagen naar het ziekenhuis gebracht. Al leen het kind moest voor observatie blijven. OOSTERLAND - Zaterdag is een automobilist door een nog onbekende man in de Molenstraat in Oosterland mishandeld. In de Molenstraat is éénrichtingsverkeer. De 22-jarige be stuurder reed echter met zijn auto tegen het verkeer in. Een man die dit zag, wees hem op deze verkeersovertreding. Tij dens deze woordenwisseling greep de man de bestuurder in eens naar de keel. Toen hij geschrokken wilde wegrijden pak te de man zijn T-shirt bij de kraag vast, die toen scheurde. De bestuurder heeft voor deze mishandeling aangifte gedaan bij de politie. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee Middelburgers van 20 en 29 jaar aangehouden. De twee gooiden op de Lange Noordstraat een fiets op de weg en gilden de hele buurt wakker. Beide mannen hadden te veel gedronken. Zij hebben een boete gekregen. WESTKAPELLE - Een 41-jarige man uit Westkapelle is za terdag gewond geraakt terwijl hij aan het werk was met een frees. De man viel, waarna één van de messen van de frees in zijn been terecht kwam. De brandweer moest eraan te pas ko men om de frees te demonteren. Het slachtoffer is naar het zie kenhuis in Vlissingen gebracht. KOUDEKERKE - Bij gewestelijke jeugdbrandweerwedstrij- den in Koudekerke heeft het juniorenteam van Zierikzee za terdag de eerste plaats gehaald. De ploeg haalde 902 punten en mag op 30 september deelnemen aan de landelijke wed strijden in Dinteloord. De teams van Ede, Haaften en Huijberg'en gaan eveneens door naar de landelijke wedstrijd. Bij de adspiranten waren geen Zeeuwse jeugdbrandweerlieden. Daar won het team van Vin kenveen. TERNEUZEN - Een 39-jarige chauffeur uit Letland ramde vrijdagavond met zijn vrachtwagen een balkon van een win kelpand aan de Terneuzense Markt. De laadruime van de truck schampte de betonnen rand van het balkon. De onder kant van het balkon en de bovenzijde van de laadbak raakten beiden beschadigd. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagavond een 46-jarige bromfietser uit Vlissingen aangehouden. De man reed zonder helm en had te veel gedronken. Hij kreeg een dagvaarding en een rijverbod van elf uur. Daarnaast nam de politie het rijbe wijs van de man in. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Zeeland wordt niet alleen geregeerd door 'kei zer' Daan Bruinooge en 'veilig heidstsaar' Jaap Hennekeij. De twee gedeputeerden maken geen beleid op eigen houtje, maar maken deel uit van een collegiaal bestuur. Zonodig worden zij gecorri geerd door hun fracties, stel den de voorzitters van de Sta tenfracties van de PvdA (L. Vermeulen-Geschiere) en de WD (J. Suurmond) zaterdag tijdens een bijeenkomst in het politiek café in Terneuzen. Forumvoorzitter R. Ruules gooide de knuppel in het hoen derhok door te vragen of de fractievoorzitters of de mach tigste gedeputeerden het provinciaal beleid bepalen. Vermeulen haastte zich te ver klaren dat er geen sprake is van een dictatuur van 'keizer' Bruinooge. „We hoeven het als fractie echt niet altijd eens te zijn met onze gedeputeerden. Mochten ze al eens met voor stellen komen waar we beden kingen bij hebben, dan geven we ze een aantal overwegingen mee. Desnoods kunnen we als fractie corrigerend optreden", zei Vermeulen, zonder overi gens met voorbeelden over die correcties op de proppen te ko men. Suurmond bestreed dat '500.000 bekeuringen, hob bels, bobbels, kantelwegen en andere ellendige dingen' alle maal op het conto kunnen wor den geschreven van 'veilig heidstsaar' Hennekeij. „De in strumenten die we als provin ciaal bestuur gebruiken, zijn niet even populair. Maar we mogen de doelstelling niet uit het oog verliezen: het verhogen van de verkeersveiligheid en het verlagen van het aantal verkeersslachtoffers. Dat is provinciaal én landelijk beleid en niet Hennekeij-beleid." door Ben Jansen GOES De A58 loopt in de toe- j komst niet meer dood op Wal- I cheren. De autosnelweg zal ten 1 westen van Goes afbuigen in de richting van de Westerschelde- tunnel en via een tunnel bij Sluiskil aansluiten op het Vlaamse snel wegennet. Deze verwachting sprak T. Buis, directeur van de NV Wester- scheldetunnel, zaterdag uit tij dens een door de Rotaryclub Goes/Reimerswaal georgani seerde conferentie over de Wes- terschelde. Buis sprak over transport op en onder de Wes terschelde. Hij vond het opmer kelijk dat verdergaande samen werking tussen de havens aan de Westerschelde (Antwerpen, Gent, Temeuzen, Vlissingen en Zeebrugge) tot nu toe is uitge bleven. Dat in tegenstelling tot de milieuorganisaties in Neder land en Vlaanderen, die elkaar wel hebben gevonden en in cam pagnes voor stopzetting van af valwaterlozingen op de Schelde en tegen verdere verdieping van de Westerschelde gezamenlijk optrekken. Bioloog P. Heiman van het Cen trum voor Estuariene en Marie- ne Ecologie in Yerseke schetste GOES - Vier jongens, drie van achttien en een van zeventien, hebben in de nacht van zaterdag op zondag 150 gulden moeten betalen vanwege vechten en an der baldadig gedrag. De knok- grage gasten kwamen uit Goes, Arnemuiden, Kruiningen en Yerseke. de gezondheidssituatie van de Westerschelde. Het estuarium staat en volgens hexn niet goed voor, maar hij zag kansen. In België wordt serieus gewerkt aan de beëindiging van lozingen van voedings- en giftige stoffen op de rivier. Herman: „Het zal nog zeker tien jaar duren voor we daar de gevolgen van zullen zien en grote inspanning blijven nodig. Als we erin slagen varen, veiligheid en veerkracht met el kaar te verzoenen, dan kan de Westerschelde een droom van een estuarium worden." Waterprof essor en ouddirecteur van Rijkswaterstaat in Zeeland H. Saeijs pleitte ervoor in het beheer van het Schelde-estuari- um de natuur het werk te laten doen en daarmee op termijn geld te verdienen. Hij vestigde de aandacht op de mogelijkheid een aantal ingedijkte uiter waarden (potpolders) aan de Schelde in België terug te geven aan de rivier. Hierdoor neemt het vloedvolume toe, waardoor jaarlijks 10 miljoen gulden min der aan onderhoudsbaggerwerk hoeft te worden uitgegeven. De kosten van de ontpoldering in België (door Saeijs geschat op 100 miljoen gulden) zijn daar mee in tien jaar terugverdiend Saeijs erkende dat het even wennen is aan de gedachte dat ontpoldei-en even belangrijk kan zijn als inpolderen. Ook valt nog het vooroordeel te slechten dat ecologie schadelijk voor de economie is. Het tegendeel is volgens Saeijs waar: „Inhet wa terbeheer in Nederland blijkt dat toegepaste ecologische ken nis een economische factor van betekenis aan het worden is. Toepassing van ecologische kermis zou wel eens een motor kunnen zijn voor duurzame ont wikkeling van de economie." door Mieke van der Jagt SCHERPENISSE - De eerste Thoolse Dag van het Aange spannen Paard is het begin ge worden van wat ongetwijfeld een lange traditie zal blijken. Veertien spannen trekpaarden, van enkel- tot vierspannen, trokken zondagmiddag over het eiland Tholen in een bonte stoet van allerlei soorten wagens. Koetsen, sulkey's, boerenkar ren, huifkarren, als er maar wie len onder zaten. De stoet werd nagekeken en nagewuifd door een geestdriftig publiek. De meeste aandacht trokken de twee vierspannen die met el kaar een bijzonder contrast vormden. Voor de ene wagen stonden vier zware Belgische knollen en voor de andere vier farabella's, het kleinste soort werkpaard ter wereld. foto Dirk-Jan Gjeltema doorSjaak Janse GRIJPSKERKE - In Grijpsker ke is zaterdag de tweede klasse van het kampioenschap van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging verreden. Na vijf beurten was Souburg 3 de eerste koplo per, met veertien van de vijftien ringen. In de zevende beurt nam echter Domburg 3 de koppositie over in het tussenklassement. Na zestien beurten was Dom burg 3 nog steeds koploper met 45 van de 48 ringen. Op de tweede plaats stond Zou- telande 2 met 42 ringen en derde Koudekerke 4 met veertig rin gen. Ook 's middags miste Dom burg 3 maar zelden een ring. De ringrijders van Domburg 3, die op voorhand al gezien werden als favoriet voor de titel, werden kampioen met het imponerende aantal van 82 van de 90 ringen. Ze werden gestoken door Ro bert Jan Provoost (29), Rene Provoost (28) en Simon de Visser (25). REDACTIE MIDDEIM-ZEELAIMD Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L.,de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Reservekampioen werd Zoute- lande 2 met 78 ringen, bijeenge stoken door Job Wisse (25), Jos Vos (28) en Adrie de Visser (25). Deze twee drietallen promove ren hierdoor naar de eerste klas. De derde plaats was voor Kou dekerke 4 met 75 ringen. Met 69 ringen werd Souburg 3 vierde. De vijfde plaats was voor West kapelle 2 met 68 ringen na kamp met Ritthem 3 (zesde). Zevende werd Zuid-Beveland 2 met 67 ringen. De achtste plaats lever de een kamp op die werd gewon nen door Aagtekei'ke 3 met 65 ringen, vóór Koudekerke 5 (ne gende) en Koudekerke 6 (tiende Elfde werd Gapinge 6 met 58 ringen. Degradatie Grijpskerke 2 en Ritthem 4 de gradeerden naar de derde klas. De strijd om het persoonlijk kampioenschap werd een kamp tussen Robexi; Jan Provoost van kampioen Domburg 3 en Vin cent Bol van Zuid-Beveland 2, beide rijders staken 29 van de 30 ringen. De kamp die volgde bleef steken op de 32mm ring en werd gewonnen door Vincent Bol die hierdoor Persoonlijk Kampioen werd. Robert Jan Provoost moest genoegen ne men met het reservekampioen schap. Vrouwenpolder De ringrijders van Oostkapelle en Gapinge reden hun gezamen lijke wedstrijd op de Vrouwen pol derse dagen met 28 deelne mers die zestien ringen konden steken. Dagwinnaar werd Krijn Coppoolse na kamp met Jan Willem Poppe en Jos Gideonse alle drie zestien van de zestien ringen staken. De kleine finale werd gewonnen door Simon Lous voor Carin Francke en Es ther Lous. Bij de grote finale was André van Maldegem de beste, vóór Krijn Coppoolse en Jan Willem Poppe. Krijn Cop poolse won de pollepel. De strijd om de Lenie Meijers trofee, waarbij de rijders reden op de ring van 32, 26, 20 en 14mm werd verrassend gewonnen door Annemieke Poppe. Agenda ZRV: 10 juni 3e klas kampioenschap in Zoutelande (Langstraat) 8.00-17.30; 13 ju ni: 3e pinkstex-en iingxijden Koudekerke (Dorpsplein) 8.00- 17.30, Nieuwland (Kerkplein) 8.00-17.00, Oostkapelle (Joh de Pourckstraat) 8.00-17.30 en Souburg (Oranjeplein) 8.00- 17.30. Het korps 's-Gravenpolder in actie tijdens de brandweerwedstrijden. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - De brand weerkorpsen van Putte en Hulst doen op 9 september in Eems- mond mee aan de Nationale wedstrijden Klasse 2, lage druk. De korpsen van Standdaarbui- ten en 's Gravenpolder mogen naar Middelharnis om te spelen in de strijd om de nationale titel Technische Hulpverlening. Het korps in KamperlSnd had zaterdag de zware taak om de Gewestelijk Bi'andweerwed- stxijden voor beide klassen te organiseren. Op twee banen speelden koi'psen uit heel zuid west Nederland- Volgens wed strijdleider C. Mol was het lang niet gemakkelijk, maar de korp sen kweten zich goed van hun taken. De hulpverleners moesten uit een auto een slachtoffer bevrij den die een stalen pijp door zijn schouder had gekregen. Het grootste probleem was het doox-- zagen van de pijp. De meeste korpsen hadden wel in gaten dat de snijbrander, ondanks de warmteontwikkeling, de beste keuze was. De slijptol en de knipschaar veroorzaakten te veel beweging en daardoor nog meer letsel. Hoge trappen Voor de lage-druk-deelnemei's lag de moeilijkheid van de op dracht in het gebouw waar de brand was gefingeerd: de voor malige CZAV-silo. Ze moesten hoge trappen op en af met vele meters brandslang. Daarbij moesten ze beoordelen of het wel verantwoord was om nog mensen het gebouw in te sturen, waar het stro onder het dak al vlam vatte. Volgens Mol maak ten de meest korpsen de goede keuze. De eerste twee teams in elke klasse mogen door naar de lan delijke wedstrijden. In Gennep, bij de gewestelijke brandweer wedstrijden voor Tank-Auto- Spuit Hoge Druk, werd zater dag het team van Heinkenszand eerste. Ook de brandweer van Hein kenszand doet in september mee in Eemsmond. VEERE - Zo'n zeshonderd jeug dige scouts nemen van vrijdag avond 9 juni tot en met maan dagmiddag 12 juni deel aan het Zeeuwse Pinksterkamp in het scoutcentrum Veere. Het kamp is bedoeld voor alle groepen uit de regio, land zowel als water. Bovendien zijn er twee groepen geesteljk gehan dicapten. Het terrein van het scoutcentrum Veere is niet groot genoeg om alle zeshonderd deelnemers onder te brengen. Staatsbosbeheer heeft toestem ming gegeven om een deel van het grasveld te gebruiker- De scouts nemen allemaal een deel van het programma voor hun rekening. Van de opening op vrijdagavond tot de sluiting op maandagmiddag zijn er al lerlei activiteiten. Zo is er onder meer een 24-uurstocht, een fo- topuzzeltocht, roeiend gewicht heffen en een hindernisbaan. De4 maandagochtend staat in het teken van sport en spel. Aanleiding voor het kamp is on der meer het 90-jarig bestaan van Scouting Nederland en het 30-jarig bestaan van het scout centrum. Vijf jaar geleden werd voor het laatst een gezamenlijk kamp gehouden. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De vier fractie voorzitters van Provinciale Sta ten vinden dat politici een 'stu rende rol' moeten blijven vervullen in de veranderende maatschappij. Dat bleek zater dag tijdens een forumdiscussie in het politiek café in Terneu zen. De overheid moet er voor zorgen dat de vruchten van de nieuwe informatie-economie niet aan de sociaal-zwakkeren voorbij gaan. Het bieden van zorg aan ouderen en zieken kan zeker niet zomaar aan de vrije markt worden overgelaten. Maar ook het bestrijden van criminaliteit en de zorg voor (verkeersveilig heid zijn zaken waarover door gekozen volksvertegenwoordi gers moet worden beslist. „Het primaat hoort bij de politiek", stelde L. Vermeulen-Geschiere, PvdA-fractievoorzitter in Pro vinciale Staten. Haar collega's W. Kolijn (SGP) en J. Suurmond (VVD) zien ook in 2020 nog een belangrijke rol voor politici weggelegd. Niet- politiek gebonden organisaties en actiegroepen als Greenpeace, natuur- en milieubewegingen en agrarische bonden krijgen weliswaar steeds meer invloed, maar de daadwerkelijke beslui ten blijven aan gekozen volks vertegenwoordigers. De toene mende invloed van allerlei maatschappelijke organisaties die niet politiek gebonden zijn, ligt mede aan het uitgebreid voor het voetlicht brengen van die ideeën in de media. Suur mond hoopt dat de uitwassen van nieuws en sensatie zoeken de media beperkt blijven en niet ontaarden in 'Amerikaanse toe standen'. Mondiger Het feit dat actiegroepen meer aandacht krijgen, verontnxst hem oveidgens geenszins. „De toenemende invloed van belan gengroeperingen en het mondi ger worden van de burger leiden er toe dat er meer en diepgaan der wordt gediscussieerd. De belangenafweging en besluit vorming kan daar alleen maar zorgvuldiger van worden." SGP'er Kolijn meent dat er juist een sterke overheid nodig is om te bepalen of 'wat technisch al lemaal kan, ook mag en moet'. Ook Suurmond en Vermeulen vonden dat de verschillende overheidsbestuurders de vinger aan de pols moeten houden. Ver- meulen kon zich voorstell en dat verzekeringsmaatschappijen in de nabije toekomst DNA-gege- vens van patiënten willen we ten. „Kan je worden geweigex'd of moet je meer betalen als uit die gegevens blijkt dat er meer kans is op erfelijke afwijkingen, zijn vragen die dan bij me opko men. Over dat soort vragen zul len diepgaande discussies ge voerd moeten worden." Dat Zeeuwse politici, net als collega's in het noorden van het land, veel minder invloed heb ben dan collega's uit de Rand stad gaven Suurmond en Vermeulen direct toe. Voor reke ningrijden rond de grote steden wox'den zonder dralen miljar den uitgetrokken, terwijl de aanleg van een tunnel bij Sluiskil op de lange baan wox-dt geschoven. Voor een proefpro ject als Duurzaam Veilig is dan wel weer een 'zakgeld' beschik baar, maar dat Wordt vexwol- gens niet goed besteed, stelde fx-actievoorzitter F. van Kollem van Groenlinks, die zich onder het spaarzaam opgekomen ge hoor bevond. Dat de stroom weg, rijksweg N61, eex*st had moeten worden aangepakt al vorens eldei's 'hobbels en bob bels' op te werpen, was iedei'een wel met Van Kollem eens. Toen de leider van de oppositiefractie aanvoerde dat de leefbaai'heid van Zeeland niet is gediend met toenemende verkeersdrukte vond hij Vermeulen en Suur mond op zijn weg. Terwijl Ko lijn ook blij was als de grootste verkeersdruk via Rotterdam, Zoomweg en Liefkenshoektun- nel rond Zeeland wordt geleid, wilden de leiders van de twee grootste fracties naast goede verbindingen voor de economi sche trekpaarden van Zeeland - Sloegebied en Kanaalzone - ook begaanbare ontsluitingswegen voor onder meer Oost- en West- Zeeu ws-Vlaanderen GOES - De politie in Goes heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een achttienjarige inwoner van Kapelle in de kraag gevat, die een auto had beschadigd in de Gasthuisstraat in Goes. De eigenaar van de auto zag hem over zijn wagen wandelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21