NK Splash adembenemend MLTC loopt kampioenschap mis PZC Zesmaal goud voor turner Van Assche Olympische droom spat uiteen voor Annabel Kosten Schaaktitel Souburgse combinatie Rolstoeltennisster Angela Maas op vijfde plek in VS Thamar Zweistra door niemand te bedwingen sport 19 Roelof Bouwmeester kampioen in razendsnel groeiende jeugdklasse Uitstekende prestatie Terèse Schuit Nederlands record Will Marijs Van Ast wint tweedaagse in België Wisselend succes Johan Fredriks Marlon Dek sterk op meerkamp Kwalificatiepoging Vasseur mislukt door Björn Goorden VEERE - Alsof er honderden papieren vouwbootjes op het Veerse meer dobberden. Hon derdzestig witte zeiltjes krioel den door elkaar van boei naar boei. Met het idyllische Veere aan de horizon zorgde het Ne derlands kampioenschap Splash en Flash jeugdzeilen de afgelopen vier dagen voor een adembenemend schouwspel. Eén van die vele witte zeiltjes was van de vijftienjarige Fries Roelof Bouwmeester, de nieuwe Nederlands kampioen Splash- klasse A. De Splasbklasse B werd gewonnen door Rogier Meeuwen van Loosdrecht KWV. De Flashklasse kwam op naam van Roos Eichhoorn van de Haarlemse jachtclub. Eerbetoon Het hoogtepunt van het zeileve- nement was het massale eerbe toon dat de deelnemers aan de kampioenen brachten. De be doeling was dat alle 162 boten als een groot wit lint achter de drie winnaars zouden varen. Omdat de uitslag van de wed strijd echter lang op zich liet wachten, gingen de boten alvast van start en maakten ze twee lussen achter de motorboot van de klassetrainer, de nationale trainer van de Splash- en Flash klasse. De uitslag bleef lang uit, omdat er een aantal protesten was aan getekend tegen de winnaars van de Splashklassen A en B. Zo zou Bouwmeester na zijn tweede straf op het NK, wat uitsluiting van zijn twaalfde en laatste race betekende, zijn doorgevaren. En dat mag niet, aldus Hans Platteeuw van het NK Splash en Flash. ,,Want dan zou hij andere door Roeland Alders OOST SOUBURG - Collin Boelhouwer en Albert Vermue van de schaak club Souburg zijn kampi oen geworden bij het Open Zeeuws doorgeef- kampioenschap. Het tweetal bleef clubgenoten Paul van Dijke en Roeland Alders in de finale de baas. Derde werden Rogier van Gemert en Bas Rouw, te vens van Souburg, door na barrage van Sven Stange en Willem-Jan Panne- koek, van de schaakver eniging Middelburg, te winnen. Het toernooi kende slechts acht tweetallen en mede daarom werd met play-offs gespeeld. Het play-offsysteem houdt in dat men bij de eerste vier moet eindigen om in de kruisfinales te komen. De nummer één speelt dan te gen nummer vier en twee tegen drie. Al snel werd duidelijk dat het duo Boelhouwer/Ver- mue de te kloppen ploeg was. Voor de pauze had de combinatie nog geen en kele punt afgestaan en na de pauze kon alleen het tweetal Van Gemert/ Rouw één puntje afpak ken van Boelhouwer/Ver- mue. In de kruisfinales hadden Boelhouwer en Vermue geen enkele moeite met Stange en Pannekoek, terwijl het tweetal Van Dijke/Alders met iets meer moeite de finale ten koste van Van Gemert/ Rouw haalde. In de finale werd duidelijk dat het duo Boelhouwer/ Vermue de beste doorge vers van deze editie van het doorgeefschaakkam- pioenschap zouden wor den. Het tweetal haalde een regelmatige zege op Van Dijke en Alders. Open Zeeuws doorgeef- schaakkampioenschnp: 1. C. Boelhouwer/A. Vermue. 2. P. van Dijke/R. Alders. 3. R van Gemert/B. Rouw. 4. S. Stange/W.J. Pannekoek 5. L. Nieuwenhuijse/E van Oos ten. 6. A. Jonkheer/J. van Klooster. 7. T. Pleijte/A. Na gelhout 8. J P. van Ge- mert/M. van Broekhoven. zeilers kunnen afremmen tij dens hun race. Daarom moet je als je voor een race wordt uitge sloten meteen naar de kant." Toen de rest van het deelne mersveld in een lijn achter de motorboot zeilde, zat Bouw meester bij zijn boot op de stei ger. Hij zat flink in de rats. „Ik zat hem flink te knijpen. Nadat ik de straf kreeg, draaide ik twee rondjes en vervolgde in eerste instantie de wedstrijd. Ik dacht dat dat de strafprocedure was, ik wist niet beter. Maar die actie van mij werd gezien als een overtreding van het reglement. Als de protesten waren toege kend, had ik het NK verloren." Het kwam echter toch goed en met enige vertraging kreeg Bouwmeester en de twee andere winnaars toch de gebruikelijke ereronde. Met ieder een blauwe kampioenswimpel in de mast. „Niet zomaar een wimpel", leg- door Pieter van Klinken VLISSINGEN - De meeste Zeeuwse tennisploegen hebben zich gerevancheerd voor de ne derlagen die ze vorige week donderdag leden. Alleen Animo won ditmaal niet. De Schelde BIRMINGHAM - Angela Maas is vijfde geworden bij het invi- tatietoernooi in Birmingham (VS). De rolstoeltennisster uit Koudekerke besloot het toer nooi met een overwinning op de Amerikaanse Hope Lewellen: 6- 2 4-6 6-2. Maas leed haar eerste nederlaag tegen olympisch kampioen Maaike Smit (6-3 6-3). Daar door kwam de Zeeuwse in de verliezerspoule terecht, waarin ze eerst van de Belgische Brigit te Ameryckx won (6-0 6-4) en later Hope Lewellen klopte. Maas was tevreden over haar eerste prestatie op Amerikaanse grond. „Aan het invitatietoer- nooi deed de toptwaalf mee. Met een vijfde plaats mag je dan te vreden zijn.Winnares werd Es ter Vergeer uit Woerden, met wie Maas naar Amerika reisde. In het dubbelspel werd Maas met haar partner Brigitte Ame ryckx zesde. Het duo Hope Le- wellen/Karin Korb bleek in de slotwedstrijd te sterk: 4-6 6-3 0- 6. „Een baggerwedstrijd", zei Maas gisteren. De Koudekerkse zei dat ze in die partij vooral veel last had van de hitte. .j de voorzitter Willy van Vugt van de organiserende watersport vereniging De Arne uit. De Arne organiseerde het NK samen met buurman watersportvereniging Wolphaartsdijk. „Voordat-ie de mast ingaat, moet-ie in het zou te water worden gedoopt. Dat hoort er bij. Anders telt het niet echt." Op hun zij Nadat de kampioenen de lange rij zeilen een lus hadden aange voerd, loeiden de hoornen van de schepen van de organisatie. Op dat signaal 'legden alle Splash- en Flashbootjes zich op één oor', zei de voorzitter. De zeilers legden hun zeilen plat in het water en kantelden hun bootjes op hun zij. Het leverde een merkwaardig aangezicht op: 162 zeilboten op de kant. Vanaf de kant en omliggende schepen klonk een klaterend speelde met 4-4 gelijk, Souburg won geflatteerd (5-3). MLTC speelde gelijk (4-4) en liep daar door het kampioenschap in de vierde klasse mis. Derde klasse poule 25. De Schelde - Nieuwerkerk Y 4-4: Heel verrassend won De Schel de de mixeddubbels. Jeantien van den Dries en Mare Felius wonnen samen met 6-3 en 7-5. Virgil Greeve en Anneloes Schothorst wonnen hun dub- belpartij ook. Hierdoor werd een 4-2-achterstand op de kam pioen goedgemaakt. Derde klasse poule 29. Souburg - Groenvliet 5-3: De overwin ning van Souburg werd verge makkelijkt door enkele inciden ten. Remco van Berk moest in zijn eerste partij opgeven van wege een enkelblessure, de dub bel verloor hij daardoor ook. Bij de mixeddubbels werd Karin Volters geveld door vier epilep tische aanvallen. Hierdoor wer den drie punten behaald zonder de wedstrijd uit te spelen. applaus, het publiek, vooral be staand uit de ouders van de deelnemers, hadden genoten. De Splash is een jeugdklasse voor zeilers tussen de twaalf en achttien jaar oud. „Voor deze leeftijdscategorie was er geen passende boot. Na de optimist, het kleine kuipje voor de jongste zeilers, was er niets", vertelt John Siemerink. de Zeeuwse distributeur van de Splashboot. „De overgang naar de volgende boten, de Laser en de Europe, was te groot. Er was een groot zwart gat en dat heeft de Splash opgevuld De Splash is pas in 1999 internationaal erkend. In juli wordt het eerste WK gehou den op het IJsselmeer nabij Sta voren. Ad Alberts, voorzitter van de Nederlandse Splashracerij, is dolenthousiast over de Splash- klasse. „Iedereen vaart tijdens de wedstrijden met hetzelfde Vierde klasse poule 49. Animo - De Schelde 2 3-5: De Schelde won makkelijk. Na simpele overwinningen van onder ande re Tinta van Wely en Tom Felius, werd degradatie voorkomen. Ook de vrouwendubbel won makkelijk in twee sets. De 5-3 was daardoor een verdiende overwinning. Vierde klasse poule 49. Z/W Hoek - MLTC 4-4: Om kampi oen te worden moest MLTC win nen. Zuid West Hoek had echter ZUNDERT - Vlissinger Remy Vasseur is er bij de kwarttriat lon in Zundert niet in geslaagd zich te kwalificeren voor het EK in Stein. Na 1900 meter in 24.20 was al duidelijk dat Vasseur de slag had gemist. Omdat er gestayerd mocht worden was het vrijwel onmogelijk om nog bij de kop groep te komen. materiaal. Zodat het geen pa- trek-de-portemonnee-want-ik- wil-winnen-wedstrijd wordt. Het is niet zoal s bi j de Formule I Het is allemaal veel eerlijker. De sterkste zeiler wint." Betaalbaar Alberts. „Daarbij is het ook zeer betaalbaar. De Splashzeilerij is beslist geen upper-classgebeu- ren meer." Het aantal Splash- zeilers in Nederland is dan ook flink stijgende. In een half jaar tijd kwamen er tachtig nieuwe zeilers bij. Het deelnemersveld in Veere was het grootste ooit. „En als je te oud wordt voor de Splashbootjes, maak je er ge woon een Flashboot van. Je hebt alleen een andere giek en een groter zeil nodig. In de Flash kun je tot je tachtigste zeilen, als je tenminste niet te zwaar wordt...", grijnst de voorzitter die zijn zoon Jurre als negende al aan een gelijkspel genoeg om kampioen te worden. De span ning bleef duren tot aan de mixed dubbels. Doordat Zuid West Hoek hierin beter bleek, ging het kampioenschap aan de Middelburgse neus voorbij. Vierde klasse poule 50. 't Halve Maantje - Prinsenbeek 7-1: Al leen Harold Schipper, Marjan Ganseman, het mannenkoppel Schipper/Van 't Westeinde en de mixeddubbel Schipper/Har- Na het fietsonderdeel (40 kilo meter) dacht Vasseur dan ook sterk aan opgeven. Uiteindelijk herpakte hij zich en finishte na negen kilometer lopen in een eindtijd van 1 uur, 59 minuten en 56 seconden Volgende week in Nijeveen krijgt Vasseur een laatste kans om zich te kwalificeren voor het EK. maar dan moet hij de wed strijd wel winnen. zag finishen in de A-klasse. Jur re Alberts was daarmee de vier de Zeeuw van het NK. Rutger Krijger uit Heinkens- zand die als zesde eindigde, werd de beste Zeeuw van het NK. Hij baalde dat de wind na de eerste dag was gaan liggen. „Ik moet het toch van harde wind hebben. Dan komt mijn sterkste punt, mijn kracht, naar voren. Daarbij ben ik ook wat zwaarder. De omstandigheden waren te wisselvallig voor mij Roelof Bouwmeester zat daar niet zo mee. „Door al die ver schillende weersomstandighe den is het NK veel eerlijker geworden. Als je hier wint, be heers je alle facetten van het Splash-zeilen. Het betekent dan ook heel veel voor mij dat ik hier win." „Als er de hele tijd amper een wind had gestaan, had je een heel ander eindklassement ge kregen", vult Platteeuw aan. tingsveld hadden drie sets nodig om te winnen. Helen van Har- tingsveld verloor haar partij. De overige partijen verliepen ge makkelijk. Vierde klasse poule 50. MLTC 2 - Lacoste 6-2: Voor MLTC 2 was Lacoste geen partij. Bijna alle enkelpartijen werden gewon nen in twee sets, alleen Dimitn van Hoof had nog een extra set nodig. Doordat de eerste wed strijden veel kracht hadden ge kost, gingen de laatste twee mixeddubbels nog verloren. Mannenteams Eerste klasse poule 503. Animo - Deurne 2-4: Animo had nog één punt nodig om niet te degrade ren. Het leek in het begin al slecht te gaan toen Paul de Haan moest opgeven vanwege een eerder opgelopen blessure die weer opspeelde Het lijfsbehoud werd veiliggesteld door Filip Versluys die zijn enkelpartij won en ook zijn partij met dub- belpartner Guiilaume Feliksdal winnend afsloot. van onze sportredactie DRACHTEN - Annabel Kosten van de Scheldestroom uit Brcs- kens heeft zich op het NK in Drachten niet weten te plaatsen voor de Olympische Spelen in Sydney. Ze had zaterdag nog de vijfde beste tijd op de 100 meter vrije slag, waardoor ze met de 4x100 meter estafetteploeg naar de Olympische Spelen zou gaan. Maar in de NK-finale van de 100 meter dook PSV-zwem ster Tamar Henneken onder Kostens tijd. De Zeeuws-Vlaamse is diep te leurgesteld. „Ik baal als een stekker. Ik heb er zo lang naar toe geleefd. En nu haal ik het niet. Ik heb gewoon niet hard genoeg gezwommen. Maar het is niet het einde van de wereld. Het hoort gewoon bij topsport. De Olympische Spelen zijn over." Toch bestaat er nog een heel kleine kans dat Kosten naar Sydney gaat. „Morgen wordt de 4x100 meter vrije slag estafette ploeg voorgesteld aan het NOC. Heel misschien sta ik ook op de lijst, als ze twee reserves beslui ten mee te nemen. En als het NOC die lijst dan nog goedkeurt ook, ga ik toch nog." Ze gaat er niet vanuit. „Ik kijk nu vooruit naar het komende EK in Helsin ki, midden juli. Voor dat evene ment ben ik wel in de estafette ploeg opgenomen. Ik ga nu twee dagen rusten, want dat heb ik wel nodig, en dan ga ik weer trainen voor het EK. Ik heb geen zin om nu mijn zwemcarrière te beëindigen. Ik wil toch nog even doorgaan Op het NK was het voor Anna bel Kosten steeds net niet. Za terdag werd ze zesde op de 100 meter vrije slag, gisteren op de slotdag eindigde ze als vijfde op de 50 meter. Ruim twee secon den achter tweede wereldwon der Inge de Bruijn, die het we reldrecord van de Chinese Yingyi Le verbeterde tot 24,48 „Dit versterkt mijn zelfvertrou wen Het was haar zesde grens verlegging in drie weekeinden, een werelds moyenne. „Ik kan maar beter een abonnementje op wereldrecords nemen", riep zij goedlachs. De Bruijn Schitterende olympische voor uitzichten heeft de 26-jarige De Bruijn, die als eersteling op de 50 en 100 meter vrije slag en 100 metpr vlinderslag in opperste stemming toewerkt naar dé Spelen van Sydney. „Ik kan me voorstellen dat mensen er vraagtekens bij zetten, maar ze hebben het maar te accepteren. Ik zag mezelf tot voor kort niet als een wereldtopper, dit is een heel rare gewaarwording. Ik let alleen op mezelf, focus me niet op wat anderen doen." Halfweg de olympiade, begin '98 op de WK in Perth, kreeg zij in de gaten dat haar natuurlijke talent enkel met niet-aflatende werklust tot successen kon lei den. Plots is ze de sprintster die titels en records van elke soort aaneenrijgt dat het een lieve lust is, met haar bagage een inspira tiebron voor een nieuwe lich ting. Beheert Inge de Bruijn in haar eentje de top van de Nederland se piramide, achter Kirsten Vlieghuis en Carla Geurts (in in dividuele races al jaren vaste waardes zijn op grote toernooi en) ontluikt jeugdig talent. De KNZB presenteert in Au stralië een 'vrouwenmix' waar van de smaak mede wordt be paald door zwemsters die de juniorentijd nog maar net heb ben afgesloten. Dankzij het sprintgeweld dat Inge de Bruijn en het op tijd geprepareerde 'oudje' Wilma van Rijn (bijna 29 op de 100 meter vrije slag ont ketenen, wordt Sydney 2000 een uniek ervaringsproject voor de tieners Manon van Rooijen en Chantal Groot De getalenteer de nummers drie en vier van Ne derland brengen de estafette ploeg op sterkte. Precies zo is de opstelling op de 4x200 meter vrije slag tot stand gekomen. De routiniers Carla Geurts en Kirsten Vlieghuis (toe aan vernieuwing van het vier jaar oude olympische brons) hielpen opnieuw Manon van Rooijen en de net zeventienjari ge Haike van Stralen aan aan moedigingsprijzen voor het olympische sportfestijn. Beter kan het huidige opleidingsni veau niet worden geïllustreerd. Ryan Verplanke en Ellen van de Velde bereikten in Drachten de A-finale van de 50 meter school slag. De zwemsters van De Scheldestroom uit Breskens eindigden daarin respectieve lijk als achtste en zesde. Inde se ries kwam Van de Velde tot een verbetering van het Zeeuwse Record met haar tijd van 33,86. Zij nam dit record over van Ver planke die nu niet verder kwam dan 34,75. door Lucien Roelandt EINDHOVEN - Thamar Zweistra is niet te stuiten. Tijdens de landenwedstrijd voor junioren op het internationaal con cours hippique van Eindhoven toonde de jeugdinternational zich weer eens de bes te van de dertig combinaties. Het is voor de overige deelnemers bijna om moedeloos van te worden, want waar Zweistra met Hexagon's Kyrain aan de start komt, blijven voor de overigen slechts de kruimels over, De amazone uit Geersdijk stuurde in de Brabantse lichtstad de donkerbruine ruin naar de schitterende score van 69.62 procent. Thamar Zweistra bleef hiermee de even eens bij bondscoah Jürgen Koschel naar een startbewijs solliciterende Daniëlle van Aalderen met Festino ruim anderhalf procent voor. Bij de Young Riders eindigden Laurens van Lieren met Hexagons Rubiquil op de tweede plaats. De ruiter uit Schore reed met de hengst een mooie constante proef, die werd beloond met 66.56 procent. Een prima resultaat, maar weer bleek het niet voldoende om de ongenaakbare Joyce Huejtink te verslaan. Want ook nu toonde de nationale kampioene ongenaakbaar, getuige de score van maar liefst 71.11 pro cent. maandag 5 juni 2000 door Björn Goorden ZEEWOLDE - Hij deed een stapje hogerop, van categorie 6A naar 5A. En ook op dat ni veau bewees de elfjarige turner Anthony van Assche uit Sas van Gent van uitzonderlijke klasse te zijn. Op het Neder lands kampioenschap in Zee- wolde behaalde hij op vijf van de zes toestellen goud en won hij de meerkamp. De familie Van Assche beleefde 'een gran dioos weekeinde'. „Anthony heeft fantastisch gepresteerd", vindt zijn apetrotse moeder. „Alleen bij de sprong moest hij met brons genoegen nemen. Maar daar liet Anthony geen traan om, want het goud was voor zijn clubmaatje en beste vriend Joey Timmer. Allebei haalden ze een ongelooflijk hoog niveau. Anthony haalde 57,30 punten op de meerkamp. Joey volgde op 1.2 punt. Maar de nummer drie had slechts 52,65 punten. Dat is een enorm gat." Op het onderdeel voltige kreeg het Zeeuws sporttalent van het jaar de maximale score: tien punten. Ook het rek leverde hem een ui termate hoge score op. De jury beloonde hem met een totaal van 9,85 punten. Youri Hanssens uit Koudeker ke presteerde heel goed bij zijn debuut op A-niveau. De turner van GV Koudekerke/TCKB werd vierde in 4A. In de toe stelfinales op B-niveau pakte Joost de Wilde van WIK uit Sint Annaland brons op de brug. LELYSTAD - Terèse Schuit uit Oost-Souburg heeft in Lely stad een uitstekende prestatie op de ligfiets neergezet. Bij de Cyclevision 2000, het grootste ligfietsevenement van Europa, zette ze een recordafstand neer van 46.42 kilometer na één uur fietsen.. Dit was een prima prestatie aangezien de triatlete zich nog maar sinds korte tijd met deze tak van sport bezig houdt en de wedstrijd verreden werd bij windkracht vijf. Over een maand vindt het WK in Gent plaats en dan zal Schuit een serieuze poging wagen om het record bij de profs te verbete ren. Leo de Nooijer uit Middelburg reed ook een nieuw record door in één uur 53.44 kilometer af te leggen. Bram Moens fi nishte als eerste bij de veteranen en Werner de Hamer werd derde. Björn Frank uit Vlissingen werd vijfde. GELDROP - Will Marijs van Sportschool Be-Fit uit Middel burg is gisteren bij het NK bankdrukken voor masters (40 tot 50 jaar) tweede geworden in de gewichtsklasse tot 110 kilo gram. Marijs begon met 180 kilogram, drukte in zijn tweede beurt 187,5 kilogram en zag zijn naaste concurrent op 187 kilogram falen. In zijn derde beurt slaagde Will Marijs erin om 192,5 ki logram te drukken en dat betekende een Nederlands record. Zijn concurrent pakte echter in een alles of niets poging 195 kilogram waardoor Marijs zijn record al weer kwijt was. Maar omdat Marijs drie correcte beurten had gemaakt mocht hij een vierde poging wagen. Hij dit deed met 195,5 kilogram en pakte daarmee opnieuw het Nederlands record. De recordpo ging telde echter niet meer mee voor het kampioenschap waardoor Marijs tweede werd met 192,5 kilogram. WESTMALLE - Wielrenner Jacky van Ast uit Rilland heeft in het Belgische Westmalle een tweedaagse op zijn naam ge schreven. Van Ast reed zaterdag eerst in een kopgroep van vijftien renners waaruit hij met een Litouwse wielrenner ont snapte. Die bleek te sterk voor Jacky van Ast en legde beslag op de eerste plaats. Gisteren ontsnapten drie renners en de etappe werd door de Belg Wesley de Smet gewonnen. Van Ast was de snelste van het peloton, eindigde daarmee op een vierde plaats en legde daarmee beslag op de eerste plaats in het eindklassement. NIEUW-WEERDINGE - Johan Fredriks uit 's-Heerenhoek stelde gisteren in het Drenthse Nieuw-Weerdinge in de eerste manche van de 50cc wegraces in de Dynojet-automatenklas- se teleur. Fredriks, de leider in het algemeen klassement van de Dynojet-automatenklasse, finishte op een tiende plaats. Zijn zege in de tweede manche maakte veel goed. William van Gilst uit 's Gravenpolder eindigde in dezelfde klasse respec tievelijk als negende en als vijfde. Plaatsgenoot Walter Bek werd zevende en tiende. In de Formuleklasse behaalde René Kesselaar een zevende en een elfde plaats en finishte Marco Krijger uit Zierikzee als zesde en vijfde. Johan Fredriks kwam behalve in de Dynojet-automatenklasse ook in de stan daard scooterklasse uit. In de eerste manche werd hij tiende en in de tweede manche zevende. LISSE - Marlon Dek van AV'56 heeft bij meerkampwedstrij den in Lisse de beste Zeeuwse prestatie van Yvonne Wisse (Dynamica) op de meerkamp (1995) met 18 punten verbeterd. Dek noteerde een totaal van 3244 punten. Zij behaalde dit to taal met de volgende prestaties: 60 meter horden: 10.2, hoog: 1.50 m, speer: 22.38, ver: 4.88, kogel: 11.02 en de 600 meter: 1.50.8. Hidde ten Brink, die uitkwam in de Splashklasse B, stuurt zijn boot, de NED 725, richting de finish nadat hij het keerpunt is gepasseerd. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19