Pure weelde in een mini-interieur Architect moet mens weer centraal stellen PZC Veel violisten op muziekfestival in Middelburg 1 "T~**T -1"" J Geest van Piet Mondriaan waart rond in Vlissingen Sas van Gent krijgt nieuw kattenpension Kruipers strijden om nationale titel MIDDELBURG BOEKENSTAD zeeland 14 Goese speciaalzaak in poppenhuizen in detail ondernemend zeeland Toerclub houdt fietstochten door Midden-Zeeland Culturele Prijs van Goes wordt J. Bruijnspenning kunst cultuur <m I zondag 4 juni, een hele dag Iang, in het centrum van de stad woensdag 31 mei 2000 door Claudia Sondervan GOES - Het is een parallel uni versum, waarin antiek meubi lair op schaal 1:10 evengoed twintigduizend gulden doet en woonstijlen uit vergane eeu wen nooit uit de mode raken. De Kleine Wereld van het pop penhuis heeft Anke en Prina Pronk gegrepen. In hun nieuwe winkel aan de Keizersgracht in Goes bieden de toonkasten ul tieme fin-de-siècle-interieurs, maar evengoed een inrichting in degelijk Scandinavisch hout. Voor de ramen van de kleine speciaalzaak verschij nen doorlopend verrukte ge zichten. Orthopedische Schoentech niek A. van der Linden verlaat na twaalf j aar het Bellamypark in Vlissingen. Op donderdag 1 juni heropent de winkel aan de Scheldestraat. Daa.r beschikt de zaak over drie paskamers. Er is meer ruimte en de winkel is beter toegankelijk voor rol stoelers. vertelt vestigingsleid ster Annemiek Brant. De zaak, die een hoofdvestiging en werkplaats in Roosendaal heeft, biedt allerlei aangepaste schoenen en pantoffels voor ondersteuning en voetafwij kingen. Naast orthopedische loophulpmiddelen levert de winkel braces, korsetten en beugelapparatuur in samen werking met Welzorg Middel burg. Ondernemersvereniging Koudekerke houdt zaterdag 3 juni de Family Entertainment Tour op het Dorpsplein in Kou dekerke. Er zijn tussen 13.00 en 17.00 uur spelshows en Minia tuur Walcheren verzorgt ver tier met het speelkasteel en Wallie de Hofnar. Tempo-Team Uitzendbureau opent maandag 5 j uni een nieu we vestiging in Middelburg. Aan de Houtkaai bemiddelen Joyce Winkelman en Charlotte van Kampen voor banen in de sectoren kantoor, industrie, techniek, detailhandel, horeca, overheid en schoonmaak. De opening in Middelburg komt voort uit de groei die de activi teiten in die stad volgens de or ganisatie maken. Tot nu wer den de contacten in Middel burg vanuit de vestiging Vlis singen onderhouden. SV Heinkenszand en Heine- kenbrouwerijen Zeeland hou den op zaterdag 10 juni een „Als kind hebben wij nooit een poppenhuis gehad. We halen het gemis nu in", lacht Anke Pronk. Ze raakte haar werk als gids op toeristenbussen in Am sterdam zat en trok terug naar haar geboortestad Goes, waar Prina al zestien jaar woont. Op een beurs raakte Anke Pronk begeesterd van de wereld van het miniatuur, die Prina al van kindsbeen fascineerde. Van oudsher statussymbool voor koninklijke en rijke dames en nooit vervelend speelobject voorkinderen doet de aantrek kingskracht van het poppen huis zich voelen als nooit tevo ren, zeggen de zussen. Wie immer droomde van een statig herenhuis vol Victoriaanse meubelen, maar nooit verder kwam dan doorzonwoning en eiken, kan zich alsnog Verlie zen in weelde in miniformaat. Wie het pastel van de plastic Barbiehuizen niet in de speel kamer wil, kan er een stevige houten speelwoning met grap pige bewoners vinden, „Het leuke is dat veel mannen de hobby met hun vrouw delen. Hij maakt werkende lampjes en timmert de trap, zij maakt voetbaltoernooi om de Zeeuw se Horeca Amstel cup. De wed strijd vindt plaats op het sport park aan de Dorpsstraat in Heinkenszand. Twintig hore cabedrijven, waaronder een damesploeg, doen mee aan het toernooi. De wedstrijden duren van 10.00 tot 18.00 uur. Ondernemersvereniging Port Promotion Council Zeeland houdt donderdag 15 juni een bijeenkomst in het Stadhuis in Terneuzen. Burgemeester R, Barbé en PPCZ-voorzitter H. Plasse verwelkomen de be zoekers om 16.30 uur. Tijdens de Havenborrel spreekt kapi tein A. de Wilde, afgevaardigd bestuurder van het Havenbe drijf Gent G. A. B. Restaurant La Marmite aan de Watervlietseweg in IJzen- dijke is uitgebreid tot ruim honderd plaatsen. Eigenaar Eric Scherbeijn deed de ver bouwing grotendeels zelf. Twee jaar geleden werd La Marmite vergroot van 38 naar 5 8 stoelen. Het restaurant heeft als specialiteiten scampies, zalm, paling en struisvogel vlees. Voor de kinderen is er een speeltuintje en een ren met boerderijdieren en enkele kangaroes. Een auto, gemonteerd in drie grote stalen ringen die de wa gen alle kanten op kunnen la ten bewegen, staat vrijdag 16 en zaterdag 17 juni op de Markt in Middelburg. De wagen is een nieuw;e Nissan Almera, die Au to Sturm in Middelburg op de ze wijze presenteert. De con structie, de 'Gimble', staat op een vrachtwagen en het pu bliek kan met deze attractie een gratis 'proefrit' maken op vier meter hoogte. de loper en de lampenkap", vindt Prina. Van de winter ver gaarden ze uit alle hoeken van Europa huizen, inrichtingen, decoratiematerialen en ideeën. Voor doehetzelvers doet het gamma bouwmateriaal en stoffering niet onder voor dat van de reguliere woninginrich ters. De aankleding wordt compleet met minuscuul be schilderd Biedermeierporse lein, chinoiserie voor op de schoorsteenmantel, lox-gnetjes en inkstelletjes voor op de se cretaire, gedetailleerde tinnen snuisterijen voor de kaptafel tot het minipopje in gehaakt rokje voor het poppenhuisk indje toe. Prina maakt ook zelf voorwerpen, zoals rolletjes toi letpapier op een houder voor het privaatje. „We willen ook moderne stijlen inkopen. Vijftiger jaren en zo. In principe is alles te krijgen", zegt Anke. Via een bevriende bouwer kunnen bestaande panden in poppenhuisformaat worden nagebouwd. „Je kan uit nostalgie je ouderlijk huis herscheppen, compleet met verkleinde familiepotretten aan de muur." De nieuwe winkel van Anke (links) en Prina Pronk aan de Keizersgracht in Goes toont allerlei soor ten miniatuur-inrichtingen. foto Willem Mieras. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door René van Stee SAS VAN GENT - De hondenkapsalon van Marjo Bruijnes aan het Schulpenpad in Sas van Gent wordt uitgebreid met een kattenpension. De opzet van het tijdelijke huisdierenverblijf wordt anders dan in de meeste dierenpensions. Bruijnes noemt als belangrijkste verschil de grote mate van bewegingsvrijheid die de katten tijdens een verblijf in haar pension genieten. Bruijnes: „De katten zitten niet in kooien. Ze hebben de beschikking over twee kat- tenkamers en een ruime speelzolder in een huiselijke sfeer met onder meer krabpalen en manden en kistjes waarin ze kunnen wegkruipenBij mooi weer kunnen de kat ten naar buiten op een omheinde plaats." Bruijnes heeft voor een dergelijke opzet gekozen omdat ze er van overtuigd is dat katten die tijdens de vakantie in een pen sion verblijven zo weinig mogelijk stress moeten hebben. Zij verwacht dat de stress bij de veelal overgevoelige dieren het minst is als ze zich vrij kunnen bewegen en zelf een plekje kunnen vinden waar ze zich veilig voelen. Voor katten die onhandel baar blijken of waarvan de eigenaren niet willen dat ze vrij bewegen, is voorzien in ruime kooien. Ook- katten met een dieet of medicijnen kunnen er terecht. Het pension voorziet in voer naar keuze, zodat de dieren hetzelfde te eten krijgen als thuis. „In principe wei ger ik geen enkele kat. Een belangrijke voorwaarde is echter wel dat de dieren zijn ingeënt. Hierdoor wordt het risico op over dracht van ziektes zo veel mogelijk be perkt." door Johannis Kosten MIDDELBURG - Sportievelin- gen met sterke knieën kunnen zondag 11 en maandag 12 juni meedoen aan de Open Neder landse Kruipkampioenschap- pen.-Het evenement vindt plaats op het terrein van Miniatuur Walcheren aan het Molenwater in Middelburg. Iedereen kan meedoen. De wedstrijden duren van elf uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. Hoogtepunt van de kruipkam- pioenschappen is de vijftig me ter sprint. De winnaar daarvan mag zich niet alleen officieel wereldkampioen kruipen noe men, maar wordt ook vermeld in het World Guinnes Book of Re cords. Het sportieve evenement wordt namelijk voor de eerste keer gehouden. De winnaar is daardoor automatisch verze kerd van een plekje in het re cordboek. De kruipers krijgen hand- en kniebeschermers. Zij kruipen over een speciaal daar voor aangelegde baan. Naast de vijftig meter sprint kunnen mensen meedoen aan het kunst kruipen, krachtkruipen en het Zweeds kruipspel. Bij het kunstkruipen is het de kunst om zo artistiek mogelijk een ronde af te leggen. Deelne mers mogen daarbij hulpmid delen gebruiken. Voor het krachtkruipen moeten deelne mers op de knieën een voertuig voorttrekken. Het Zweeds kruipspel tot slot omvat ver schillende kleine kruipvarian- ten. Tijdens de eerste Open Nederlandse Kruipkampioen- schappen zal een kruiporkest voor de muzikale ondersteu ning zorgen. De officiële recordpoging vindt maandag 12 juni - tweede pink sterdag - plaats om 13.00 uur. Miniatuur Walcheren verwacht dat de kampioen om drie uur 's middags bekend is. GOES - Toerclub Theo Middel kamp houdt zondag 18 juni de jaarlijks ronde van Midden- Zeeland. Deelnemers kunnen kiezen uit een tocht van 70 of 135 kilome ter. Inschrijven kan tussen 8 en 11 uur bij sportcentrum High Five aan het Geldeloozepad in Goes. Dat is ook de finish. De routes voeren over Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren. Bij café Albatros in Vlissingen is een controlepost. GOES - De culturele raad van de gemeente Goes heeft de Cul turele Prijs van de gemeente Goes, waaraan een penning is verbonden, omgedoopt tot Jan Bruijnspenning. Daarmee eert de Goese gemeenschap de boek handelaar, uitgever en histori cus Jan Bruijns, die op 29 april, nog maar 46 jaar oud, onver wachts overleed. De penning die behoort bij de Culturele Prijs van de stad Goes, kreeg Jan Bruijns in 1993 zelf, vanwege de grote bijdrage die hij toen al aan het culturele en literaire leven in Goes en Zuid-Beveland had geleverd. Samen met zijn vrouw Elly Kloos richtte Jan Bruijns de boekhandel en uitgeverij De Koperen Tuin op, aanvankelijk in de Gasthuisstraat. Toen De Koperen Tuin verhuis de naar het voormalige kerke lijk centrum De Veste aan de Keizersdijk in Goes, werd de boekhandel uitgebouwd tot een cultureel en literair ontmoe tingscentrum. Over de meest uiteenlopende onderwerpen sti muleerde, verzox-gde en schreef Jan Bruins uitgaven. Zijn laat ste projecten waren een boek over Zeeuwse sieraden en de heruitgaven van VanIJsseldijks artikelen over oude boerderijen in Zeeland. Aan de boerderijen- uitgave koppelde Jan Bruijns een momentopname na 25 jaar en gaf daarmee de bescherming van oude boerderijen een nieu we impuls. doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het tweede Internationaal Muziekfeest Middelburg, dat van 22 tot en met 29 juni in Middelburg wordt gehouden, is diverser van opzet dan de editie van vorig jaar. Net als toen heeft de Amsterdamse altviolist Daniel Raiskin een flink aantal gerenommeerde klassieke musici uitgenodigd ruim een week lang in Middel burg te repeteren en vijf concer ten te geven. Het programma bevat opnieuw een kindercon cert en een jazzconcert. Nieuw is dat ook werk wordt gespeeld van 20e eeuwse Nederlandse componisten als Theo Loeven- dieen Leo Smit. Het Internationaal Muziekfeest Middelburg is vorig jaar voor het eerst georganiseerd door de Stichting Kamermuziek Zee land. De opzet van het muziek feest is vergelijkbaar met die van het kamermuziekfestival in Delft. Daar nodigt violiste Isa- belle van Keulen elk jaar een muzikale collega's uit, in Mid delburg is Raiskin de spil van de concertreeks. Hij is erin geslaagd een groter gezelschap naar Middelburg te halen dan vorig jaar. Een aantal musici komt voor de tweede keer, zoals celliste Quirine Vier- sen en violist Benjamin Schmid. Bekende namen zijn verder on der anderen Jacob Slagter (hoorn), de pianisten Silke Ave- nhaus, Ellen Corver en Vassily Lobanov. In totaal hebben 21 musici toegezegd te komen. Daaronder bevinden zich veel violisten, waardoor de drie klassieke concerten bijzondere afsluitingen krijgen: het octet van Schubert (vijf strijkers en drie blazers), het strijksextet van Tschaikovsky en het octet voor strijkers van Mendels- sohn-B artholdy. Jazzavond Naast bovengenoemde bezet ting, waaruit gelegenheidsen sembles worden samengesteld, komen nog twee bestaande groepen naar Middelburg: het Osiris Piano Trio en de Houdi- ni's. Dit laatste sextet luistert de jazzavond in de Kloveniersdoe len op. De Stichting Kamermuziek Zeeland hoopt op een even ge slaagd festival als vorig jaar. „Tqen ging het fantastisch", zegt secretaris Loes Roelof sen. „De eerste avond sloeg meteen aan en de laatste avond was een spetterend succes, het applaus hield niet meer op. Het succes is vooral te danken aan het enthousiasme van de musici en setting waarin de con certen plaatsvinden, meent me de-organisator Johan Jacobs. „De combinatie van de muziek met locaties als de Burgerzaal, de Concertzaal en de Klove niersdoelen spreekt erg aan. Daarbij komt dat de musici zeer enthousiast zijn over deze ma nier van werken. De musici ko men hier een tijdje met elkaar repeteren en geven dan meteen een uitvoering. Het is alsof er dan veel meer spontaniteit in zit." Budget In een week tijd worden in to taal vijf concerten gegeven. De organisatie had het Muziekfeest graag uitgebouwd tot twee we ken, maar het budget stond dat niet toe. Desondanks is het pro gramma rijker geworden en niet alleen omdat er meer musici meedoen. Naast kamermuziek van Beethoven, Schubert, Rachmaninov, Tanajev, Tschai kovsky, Brahms en Mendels sohn staan ook werken van Loevendie en Smit op het pro gramma, van de laatste omdat hij honderd jaar geleden is ge boren. Jacobs: „Je moet niet te veilig programmeren. Je kunt bepaalde stukken overal en honderd keer spelen en je hebt een volle zaal. Die zitten er bij ons ook wel tussen, maar daar is het programma niet mee volge- gooid. We hebben er ook dingen tussenzitten die mensen niet zo vaak horen." Opvallend is verder het kinder- concert, gepresenteerd door Ca- rel Alphenaar, met het Carnaval der dieren van Saint-Saëns en De kleine kleermaker, een mu ziekstuk van Tibor Harsanyi, geïnspireerd op een sprookje van Andersen. Concerten Muziekfeest Middel burg: donderdag 22, maandag 26 en donderdag 29 juni in de Burgerzaal van het stadhuis, zaterdag 24 juni kinderconcert in de Concertzaal en woensdag 28 juni jazzconcert in de Klove niersdoelen. Architect Teun van Heelsbergen: „Welstandscommissies, beleidsmakers en financiers zijn een gruwel, het lijkt erop dat er vooral tegenwerking van die kant komt." foto Peter Nicolai door Trees van Herpen AARDENBURG - In de archi- tuur woedt altijd de discussie over wat prioriteit heeft: vorm of functie. De Aardenburgse architect Teun van Heelsber gen draagt daar heel eigenzin nig zijn steentje aan bij. „Je moet eerst een visie op wonen ontwikkelen, daaruit volgt als vanzelf de vorm van het ont werp. Die visie is geen statisch gegeven maar aan verande ring onderhevig met de groei die je als mens doormaakt." „De architectuur moet op zijn schreden terugkeren en de mens weer als uitgangspunt nemen. Momenteel wordt het ontwerpers vak gedomineerd door geld of gebrek daaraan én machthebbers. Het is niet verwonderlijk dat de psychia ters in de Randstad het zo druk hebben als je ziet dat de mensen daar vanuit hun een vormige Vinexwijken, traag in de f i lenaar hun werk in be tonnen of glazen kooien gaan en weer terug. Zo'n leefomge ving werkt vervreemdend. Je moet je als architect, maar ook als projectontwikkelaar, steeds afvragen aan welke kant je staat." Van Heelsbergen is een man van ideeën, die de uitvoering ervan liever aan anderen overlaat. „Welstandscommis sies, beleidsmakers en finan ciers zijn een gruwel, het lijkt erop dat er vooral tegenwer king van die kant komt." Zijn ideeën vallen kennelijk goed in de smaak bij jury's van architectuurprij s vragen Meer dan eens ging hij met een prijs of eervolle vermelding strijken. Zo toont hij graag de maquette van een uitklapbare woning, goed voor een eervol le vermelding in de competitie om de Fantasieprijs van Al- mere. Een segment van het twee verdiepingen tellende huis met glazen pui kan op rails of een hoovercraftkus- sen, zelfs drijvend op water, worden opengeklapt om zo de warmte van de zon binnen te laten. Koelt het 's avonds af, dan gaat het segment weer in gesloten toestand en blijft de warmte binnen. „Net als een dier zich bij afkoeling oprolt om de warmte vast te hou den." Ook won hij de derde prijs in de eerste Zeeuwse Architec tuurwedstrijd met zijn ont werp van een recreatiecom plex. Uitgangspunt was een afbeelding van het leefgebied van de boomkikker, een uit vergroting van een plak droge, gebarsten klei. Hij transpo neerde dat beeld naar het schansenlandschap rond Aar denburg en situeerde de wo ningen en andere gebouwen in geheimzing aandoende kron kelige tunnels, waarin en waarover gelopen kan wor den. Bovendien is het complex op het energiegebied deels zelfvoorzienend gemaakt. Buitenlandse erkening is er ook. Voor het Centre Pompi dou in Parijs ontwierp hij een open straattheater want zoals hij zegt: „De straat biedt een overvloed aan theater, de pas santen zijn de spelers." Zijn eigen huis is een voorma lige kleuterschool, die staps gewijs is verbouwd en inge richt. Wanneer hij met niets moest beginnen en zijn. eigen ideale woning zou ontwerpen, zou hij het huis in de natuur betrekken. Dialoog We maken een tochtje langs gerealiseerde nieuw- en ver bouwontwerpen in de omge ving van Aardenburg. Van Heelsbergen: „De dialoog met de opdrachtgever is voor mij erg belangrijk, ik moet boven water krijgen wat de woon vi sie is van mensen voor wie ik aan de slag ga. De computer technologie maakt dat onder deel veel makkelijker, achter het scherm gezeten visuali seer ik de ideeën die daar ge boren worden. Soms willen mensen iets dat mij absoluut niet aanspreekt, dan maak ik dat zonder meer. Maar wan neer de opdrachtgever en ik vanuit dezelfde visie praten, dan gaan we over elk detail in discussie. Dan is het ontwerp pas af als het aansluit bij die visie." doorErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De geest van Piet Mondriaan waart door Vlissingen. Vier van de vijf kun stenaars die op het ogenblik ex poseren in De Watertoren in Oost-Souburg en W3 Galeries in Vlissingen grijpen duidelijk te rug op het werk van de Neder landse grootmeester van de ab stracte schilderkunst. Ieder doet dat op zijn eigen wij ze. Aan het werk van Sigmund de Jong en Jolande Traa in De Watertoren komt (vrijwel) geen verfkwast te pas, terwijl toch duidelijk wordt teruggegrepen op tekeningen en schilderijen van Mondriaan. Traa geeft aan dat ze zich voor haar installatie in het waterreservoir heeft laten inspireren door het werk Zee, pieren oceaan, waarbij Mondri aan in een ovale vorm een com positie heeft opgebouwd uit ho rizontale en verticale lijnen. Iets dergelijks heeft Traa ge daan met een installatie van 85 draden die vanuit een cirkel in het midden schuin omhoog naar de wanden van het ronde reser voir lopen. Aan elk van de dra den zijn negen stukjes beschil derd karton bevestigd. Het geheel van turkooizen vlakjes heeft een ritme dat lijkt op het kabbelen van water. De naam van Nederlands be roemdste schilder van de twin tigste eeuw komt ook meteen op bij het aanschouwen van de vier werken die Sigmund de Jong heeft aangebracht aan de wan den op de eerste verdieping van De Watertoren. Tegen de witte muren heeft hij met aluminium strippen de omtrekken en vlak ken van Mondriaans abstracte composities in rood, geel en blauw aangebracht, zij het vele malen groter. Ze lopen boven dien bij de hoeken van de ruimte door. In W3 Galeries, het samenwer kingsverband van Galerie Van den Berge en Galerie In Situ in Vlissingen, is het wel degelijk schilderwerk dat Mondriaan in herinnering roept. In één ruimte gaan twaalf werken van de Duitse schilderes Sybille Patt- scheck een confrontatie aan met twaalf schilderijen van de Zeeuwse kunstenaar Dave Meijer. Beiden maken abstract werk dat is opgebouwd uit voor namelijk rechthoekige en vier kante vlakken, maar hun ma nier van schilderen is minder steriel dan die van Mondriaan. Paletmes Op de schilderijen van Meijer zijn de sporen die hij met kwast of paletmes trekt duidelijk te onderscheiden. Vaak schildert hij dun, maar een enkele keer brengt hij de verflaag zo dik op dat bijna een reliëf ontstaat. Pattscheck schildert met pig menten die zijn opgelost in bij enwas. Dat doet zij bovendien op glas, waardoor zeer transpa rante voorstellingen ontstaan. De ruimtelijkheid in haar werk is heel anders dan in dat van Meijer. Pattschesks diepte is als die van mist: niet direct door dringbaar terwijl iedereen weet dat er iets achter zit. Meijers diepte is die van het perspectief. Met lijnen creëert hij in zijn werk de illusie van ruimte. De exposities in De Watertoren en W3 Galeries duren tot en met 11 juni, open do t/m zo van 12- 17 uur. fer# - Het kunstwerk van Jolande Traa in De Watertoren, foto Lex de Meester (Advertentie) grote boekenmarkt met tientallen kramen vol oude én nieuwe boeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 64