Horeca keert zich tegen koffieshop 'cEseSST HEMELVAART Zeeuws kerkje in Guyana hersteld Hoge Raad akkoord met uitlevering van Hulstenaren VIER HET BIJ PRAXIS! Belangenorganisatie vreest overlast bij nieuw Terneuzens theater Halve liters bier Groene kunst De vestigingen van WEA Zeeland zijn op vrijdag 2 juni a.s. gesloten Schildpadjes kruipen samen uit één ei Dè üruRkers woor Zeeland! pip Bel mei 0115-568000 Jan Zwemer ZEELAND 1945-1950 zeeuwse almanak Hoog water den over onveiligheidsgevoe lens, de nog aan te leggen parkeergarage zal daardoor gemeden worden en de theater exploitant, maar ook de uitba ters van horecavoorzieningen in de directe nabijheid van theater en koffieshop zullen geconfron teerd worden met inkomsten dervingen. Tijdens de hoorzitting voerde Van der Hoofd nog aan dat de raad in haar besluit zorg heeft gedragen voor het scheiden van bezoekersstromen door de toe gangsweg tot de koffieshop van het theaterplein af te leiden. Ook krijgt Checkpoint de be schikking over een eigen par keerplaats. De Westkolkstraat wordt bij het theater voor alle verkeer afgesloten. Roffel was daarmee niet gerust gesteld. Net zo min als de bewo- nersgroep onder aanvoering van J. Verbiest die vorige week een actie gestart is om de koffie shop uit de omgeving te weren. Horeca-Nederland denkt voor alsnog niet aan publieksacties, maar is wel van plan om het raadsbesluit voor de rechter aan te vechten. Voor het komt tot een formele procedure wil Roffel nog wel even overleggen met de gemeente over eventuele alter natieve locaties. Dat gebeurt, mede op verzoek van Van der Hoofd, een dezer dagen nog. Leerlinge Ira Joosse uit Arnemuiden heeft haar stand in vissersstijl ingericht. door Esme Soesman GOES - Eén stap over de drempel is ge noeg om in hogere sferen te komen: dankzij de geur van bloemen en vooral heel veel groen. In het gebouw van het Groen College aan het Stationspark in Goes presenteren vandaag bijna kleine vijftig leerlingen hun creativiteit. De 21 eerstejaars, beginnende beroeps beoefenaren bloemschikken, hebben zich op het maken van bloemstukken gestort. De twaalf tweedejaars hebben een eigen stand ingericht en daarbij hun fantasie de vrije loop gelaten. Het resultaat is divers. Van een romantisch lichtgetint tafereel, compleet met schouw en engelenvleugels, tot een tuin met trollen. Met allerhande materialen zijn de stillevens vormgegeven, tot en met levend materiaal (duiven) aan toe. De derde presentatie komt van twaalf zelfstandige beroepsbeoefenaren. Leerlingen die dit jaar niveau drie af ronden en geacht worden nu zelfstan dig een bloemenwinkel te kunnen draaien. Zij hebben boeketten gemaakt foto Willem Mieras met gebruikmaking van verschillende stijlen of technieken. Alle leerlingen van de afdeling bloem schikken en bloembinden van het Groen College combineren werk en school, elangstellenden kunnen de werkstukken vandaag bekijken drie uur 's middags en half tien 's avonds. foto Willem Mieras Advertentie Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES - MIDDELBURG - OOSTBURG - RENESSE Bouwvakkers uit de hoofdstad Georgetown aan het werk in de kerk. Mensen van het eiland wilden er niet werken, omdat er grafzerken in liggen. foto Peter Jan Cornelisse door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Horeca Neder land, afdeling Zeeuws-Vlaan- deren stapt naar de rechter als de gemeente Terneuzen blijft vasthouden aan de nieuwe loka- tie voor koffieshop Checkpoint tussen de Binnenvaartweg en de Westkolkstraat. De Terneuzen- se raad bepaalde vorige week dat Checkpoint, na het gereed komen van het nieuwe theater in Terneuzen, op die plek een nieuw pand kan bouwen. Die bestemming is nu ook pla nologisch vastgelegd, zo bleek dinsdagavond bij de presentatie van het concept-bestemmings plan Arsenaal. Horeca-Neder land, neemt daar geen genoegen mee, zei regionaal voorzitter S. Roffel aan. De Terneuzense le den van de belangenorganisatie hebben er al grote moeite mee dat de gemeente Terneuzen voor de uitbaters van Checkpoint een tijdelijk onderkomen hebben opgetrokken dat oogt als een paleisje. Roffel wilde gisteren tijdens de hoorzitting van wet houder K. van der Hoofd (VROM) weten hoe lang dat ge bouw blijft staan aan de kop van Nieuwstraat en Westkolkstraat. „Maximaal twee jaar", ant woordde de wethouder, hetgeen Roffel bracht tot zijn volgende vraag: „En dan?" Dan verkast Checkpoint naar de alternatieve locatie aan de westzijde van het theaterplein, zoals de raad dat heeft bepaald. Roffel stelde nadrukkelijk dat de gemeente alsnog eens kijken moet naar alternatieve plekken. Plaatsen die, zo zei Roffel, 'min der dominant zijn'. Softdrugs De horecavoorman verwacht dat Checkpoint op de voorge stelde plaats niets dan proble men gaat opleveren. Het thea terpubliek wordt gedwongen zich te mengen met softdrugge bruikers, er zal geklaagd wor- VLISSINGEN - In reptielenzoo Iguana is dinsdag een eeneiige tweeling geboren. Het gaat om twee Griekse landschildpadjes die uit één ei zijn gekropen; ze waren na de geboorte met een navelstreng verbonden. De kleinste schildpad is 2,7 cen timeter lang, de grootste meet 3,3 centimeter. Een eeneiige tweeling komt bij schildpad den, in ieder geval in gevangen schap, zelden voor. Uit de vrije natuur zijn geen gegevens be kend. (Advertentie) Open tj intratuin I 1 HET GR0ENE WARENHUIS HEMELVAARTSDAG GEOPEND VAN 12.00 TOT 17.00 UUR VLiSSINGSESTRAAT, KOUDEKERKE (0118) 5516 23 (Advertentie) Vink Offset door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het is gelukt. Het Zeeuwse kerkje op Fort eiland in de voormalige kolonie Guyana is gerestaureerd. Initia tiefnemer Doeke Roos uit Vlis- singen is tevreden, zeker omdat zijn project een vervolg krijgt. Nederland is bereid de resten van fort Zeelandia, ook op Fort eiland, te conserveren. Roos was vijf jaar geleden in Guyana, op verzoek van de ves tingwerken-stichting Menno van Coehoorn. Hij ontdekte toen het Zeeuwse kerkgebouw- tje, uit 1742. Om iets terug te doen voor de oude kolonie nam hij het initiatief tot restauratie van het kerkje. Hij kreeg hulp, van journalist Kees Slager, van Guyana-ken- ner Peter Jan Cornelisse en Ad Phernambucq van het Centrum voor Ontwikkelingssamenwer king (COS) Zeeland. Zij kregen 65.000 gulden, bij elkaar. Peter Jan Cornelisse heeft het werk in Guyana georganiseerd. „Het was zonder hem niet ge lukt", denkt Roos. „Hij kent Guyana. Hij heeft er gewoond. Hij heeft er een rijstfabriek ver bouwd. Je komt er niet, als je geen contacten hebt." Er moesten bouwmaterialen uit Guyana worden gebruikt. Dat was een eis van de belangrijkste geldschieter, de landelijke or ganisatie voor internationale samenwerking en duurzame ontwikkeling NCDO. Zo is het ook gebeurd. Bijgeloof Cornelisse wist een ploeg bouw vakkers te krijgen, uit onder meer de hoofdstad Georgetown. Roos: „Mensen van het eiland wilden niet in de kerk werken, omdat er grafzerken in liggen. Uit bijgeloof." Storm van 's- Gravenzande, gouverneur van de kolonie, is er wellicht begra ven. „Maar niemand weet dat zeker." Het grootste probleem was de aanvoer van bouwmateriaal. De Essequibo laat zich meten met de Westerschelde. En op Fortei land is alleen een wankele stei ger. Cornelisse maakte 's nachts videobeelden van een transport. Er zijn schijnwerpers te zien. Op het eiland is geen elektriciteit. Alles moet met de hand; het los sen, het vervoer naar het iets verderop gelegen kerkgebouw- tje. Het kerkje was verloedei'd, niet vervallen. Het dak lekte. De luiken voor de ramen hingen schots en scheef. Het was er vies. En er zat geen klokkentoren meer op. Voor kerkdiensten was het nauwelijks meer te gebrui ken. Ook niet als schooltje, zoals vroeger. Op de film van Corne lisse is te zien hoe de bouwvak kers het gebouwtje eerst afpel len. De roestige golfplaten gaan van het dak. „Bewoners van het eiland hebben die meegeno men", weet Roos. „Ze kunnen alles hergebruiken." De luiken zijn verwijderd. Bin nen is alles schoongemaakt. „Het stikte van de vleermui zen." Houten platen worden eerst op de nog goede dakspanten getim merd. Mooie hardhouten plank jes, een soort leien, maken het dak compleet. De binnenmuren zijn gladgestreken en gewit. De luiken zijn opgehangen aan nieuwe hengsels. En de klok kentoren is herbouwd. Winkeltje „Het ziet er weer goed uit", be commentarieert Roos de beel den. „Het kerkje bestaat uit drie ruimtes. Het middenstuk is het grootst. Dat is voor kerkdien sten. De twee zijkamers kunnen worden gebruikt als schoollo- kaaltje en als ontvangstruimte met winkeltje voor toeristen. In een museum in Georgetown heb ik een oud model van het vroe gere fort Zeelandia gezien. Dat hoort daar thuis." Het kerkje is klaar. De grootste zorg van Roos is nu het behoud van de resten van fort Zeelan dia. De snelstromende rivier Es sequibo knaagt aan de restan ten. Er moet snel iets gebeuren. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg in Zeist weet dat en is bereid te helpen. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft geld om 'gemeenschappe lijk erfgoed' in oude koloniën te behouden. „Maar wij wachten op een plan van onze zusteror ganisatie in Guyana", laat P. van Dun van Monumentenzorg weten. „Niet alleen om het fort Zeelandia te conserveren, maar om het Fox-teiland ook toegan kelijker te maken voor toeris ten. Zo moet er een goede aan legsteiger komen." Hoewel er nog geen plan ligt, verwacht Van Dun dat eind dit jaar of be gin 2001. met de uitvoering kan worden begonnen. Van Dun en Roos hebben dezelfde drijfver en; behoud van Nederlands erf goed en Guyana een beetje meer toekomst bieden. „Het werd tijd", vindt Roos, „dat wij iets terugdeden voor deze vergeten kolonie." door Maurits Sep VLISSINGEN - De bediening op nogal wat Zeeuwse terrassen zal deze zomer minder uitge breid zijn dan klanten gewend zijn. Het personeelsgebrek in de horeca wordt steeds groter, ter wijl de oplossingen schaarser worden. „We zullen niet kunnen draaien zoals we eigenlijk wil len", voorspelt J. Lust van de werkgeversorganisatie Ko ninklijke Horeca Nederland, af deling Vlissingen. Zelfbediening. Of de bestelling wordt wel opgenomen, maar moet worden afgehaald als het goede nummexfje wordt afge roepen. Sommige cafés tappen direct maar een halve liter, dat scheelt in het aantal bestellin gen. Het zijn een paar mogelijk heden, zegt Lust. „Maar zo hoort het natuurlijk niet." Het personeelsgebx-ek is nijpend en nauwelijks oplosbaar: Op Walcheren alleen al zijn bij de arbeidsbureaus 130 vacatux-es aangemeld.. „En daar zitten de vacatures die bij uitzendbu reaus zijn opgegeven of die op een andere manier wox'den inge vuld nog niet bij", merkt M. Wennekes van Arbeidsvoor ziening Zeeland op. De horeca had de hoop voor een deel gevestigd op asielzoekers. De Tweede Kamer wil de moge lijkheden voor asielzoekers om te gaan werken voorlopig echter niet uitbreiden. „Een grote te- door Jacques Cats DEN HAAG - De Hoge Raad heeft als hoogste gerechtelijke instantie in Nederlaxxd de uitle vering van twee Hulstenaren aan de Portugese gerechtelijke autoriteiten toelaatbaar ge acht. Als de minister van Justi tie tot eenzelfde slotsom komt zullen de mannen - 58 en 29 jaar oud - zich op het eiland Madeira moeten verantwoorden voor seksuele misdrijven. De rechtbank op Funchal had in maart van het vorig jaar een interaationaal bevel tot aan houding van de Hulstenaren af gegeven. Beiden worden ver dacht van deelneming aan een criminele organisatie en men senhandel. De 58-jarige man wordt bovendien beschuldigd van koppelarij. Dat laatste on derdeel is nu uit de aanklacht geschrapt. De mannen zouden deel hebben uitgemaakt van een netwerk dat zich bezig hield met het opspo ren van minderj aiïge j ongens en jongvolwassenen die in gebrek kige economische en sociale omstandigheden verkeerden. Zij werden volgens de aan klacht aangezet tot seksuele handelingen. De organisatie zou voorts slachtoffers onder valse beloften naar het buiten land hebben gebracht waar ver volgens misbruik werd gemaakt van hun maatschappelijke ver- leurstelling", reageert Lust. „Hebben we tientallen asielzoe kers opgeleid voor de horeca en daxx mogen we ze niet inzetten Het is wel erg kortzichtig van de horecabedrijven als die voorna melijk hebben gegokt op de in zet van asielzoekers om de on derbezetting weg te werken, vindt F. Pavias, regiomedewer ker Rotterdam/Zeeland van de FNV Horecabond. „Dat hebben we ook niet", reageex*t Lust ge prikkeld. Hij signaleert nog twee proble men. De belangrijkste is de Flexwet. Die verplicht uitzend bureaus en werkgevers ertoe mensen die gedurende een aan tal periodes voor een bedi'ijf hebben gewerkt, in vaste dienst te nemen. Dat kunnen horeca bedrijven niet, zegt Lust. Het blijkt daarnaast xxxoeilijk herintredende vrouwen te inte resseren voor een baan in de ho reca. „En dat heeft echt niet te maken met het imago van onze sector", benadrukt Lust. „Dat is bestgoed. En voor zover het niet goed is, wordt eraan gewerkt dat te verbeteren." Kinderopvang Toch is een deel van de onderbe zetting wel degelijk te wijten aan dat imago, meent Pavias. „De betaling is een knelpunt, maar ook de arbeidsomstandig heden: de werkdruk, de scho ling, de kinderopvang, de werk tijden. Die moeten worden verbeterd, structureel." waaxiozing en hun gebrek aan bestaansmiddelen. De beschuldigingen zijn mede gebaseerd op belastend video materiaal dat door een werk groep tegen kinderporno uit het Belgische Morkhoven aan de onderzoeksrechter op Madeira is overgedragen. Volgens de ver dachten zijn hen onbekende beelden in een vakantiefilmpje gemonteerd. Zij houden vol het slachtoffer te zijn geworden van de manipulaties van M. Vervloe- sem als lid van de Vlaamse werkgroep. De twee Hulstenaren worden in afwachting van het verloop van de uitleveringsprocedure al een jaar vastgehouden in het Mid delburgse Huis van Bewaring. Zij gingen in cassatie bij de Ho ge Raad nadat de rechtbank in Middelburg had vastgesteld dat er geen bezwaren tegen een uit levering zijn. De Hoge Raad kwam dinsdag in grote lijnen tot eenzelfde oordeel. Alleen werd uitlevering voor koppeling niet toelaatbaar geacht omdat het slachtoffer daaxwoor ten tijde van het delict minderjarig had moeten zijn. Op dat moment was hij echter al meerderjarig. De advocaten E. de Rechter en F.L.I. de Vleesschauwer hadden gisteren nog geen kermis kun nen nemen van de motivering achter het besluit. Raadsman De Rechter: „We zullen ons be raden wat we er vex-der nog mee kunnen." (Advertentie) Terrasversierders Diverse kruiden in stenen sierpot. Totale hoogte ca. 25-30 cm. Praxis Goes (open 12 tot 17 uur] Praxis Middelburg (open 10 tot 17 uur) Praxis Vlissingen (open 10 tot 17 uur) (Advertentie) Nieuw: het standaardwerk van Een pracluig bock dar in geen boekenkast mag ontbreken, met talloze illustraties van Axel tot Zierikzee, 720 pagina's, f89,90. Een uitgave van Den Boer De Ruiter Markt 514331 LK Middelburg In elke boekhandel verkrijgbaar. Ze woont in het West- Zeeuws-Vlaamse. Bij Nieuwvliet om wat preciezer te zijn. En als het aan haar ligt zal dat nog lang zo blij ven. Aan de kust. Want waar is het leven beter, dan op zo'n landelijk plekje langs de kust. Toch verlangt ze wel eens naar de grote stad. Op dat soort momenten ivil ze nog wel eens naar de telefoon gnjpen. Om nieuwtjes uit te wisselen met een vriendin in het Bredase. Gisteren was het weer zo ver. Terwijl het gesprek over ditjes en datjes ging, dwaalde de blik van on ze Nieuwvlietse af naar het raam dat uitkeek op de zee dijk. Er voer een zeeschip voorbij. Dat kon je zo zien. De bovenkant van het ge vaarte verhief zich ruim bo- ven de kruin van de dijk. Het was een waarneming die ze haar vriendin, ver weg aan de andere kant van de lijn, niet wilde onthouden, ,,'t Is vast hoog water", hoorde ze zich zelf zeggen, „Want er vaart hier een schip voorbij. En dat kan je wel zo goed zien." Haar vriendin daar in het Brabantse kon zich dat bij zonder goed voorstellen. „Ja", reageerde die, ,,'t heeft ook zoveel geregend de laat ste tijd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 63