Overdracht zwembad uitgesteld Aanwezigheid asbest vertraagt sloop verpauperd pand in Bru Vlissingen brengt Zuid-Afrikanen kneepjes bij van opbouw wijken Met het zwemwater is volgens ministerie helemaal niets mis PZC Nieuwe deklaag brengt dijk op sterkte Schouwen gaat de haalbaarheid nieuw theater onderzoeken Leden PvZ wijzen plan tolheffing voor toeristen af zeeland 16 Lekkage gevonden in Dol-Fijn 'SM Zierikzee krijgt toeristen wijzer Weigeren bloedproef bestraft Meevaller voor Reimerswaal Botsende drankrijder moet boeten Dronken toeriste de sloot in Informatie over borstvoeding EO-opnamen koorzang woensdag 31 mei 2000 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De overdracht van het gemeentelijk zwembad in Nieuwerkerk aan de Stich ting Dol-Fijn is voor onbepaal de tijd uitgesteld. Daags voor dat de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland zich zou buigen over het eindvoorstel van burgemeester en wethou ders, werd er in het bassin een ernstige lekkage ontdekt. Om dat onzeker is hoe groot het pro bleem precies is en welke kosten er met de reparatie zijn ge moeid, besloot wethouder P. Berrevoets-Ringelberg het stuk dinsdag van de raadsagenda te schrappen. Het euvel werd maandagavond blootgelegd. Aanvankelijk werd gedacht aan een defecte dakgoot, maar na het weggra ven van de drassige grond pal naast het gebouw, bleek over duidelijk dat het water uit het zwembad weglekte. Volgens de wethouder is de problematiek zelfs dermate serieus, dat is be sloten een pompsysteem in wer king te stellen om te voorkomen dat de omliggende woningen last krijgen van vocht. Een technisch bureau uit Veenendaal zal vandaag een eerste onderzoek verrichten naar de aard van de lekkage. Aan de hand daarvan moet dui delijk worden welke maatrege len er dienen te worden geno men om het gat te dichten. Berrevoets houdt er rekening mee dat de werkzaamheden voor flink wat overlast zullen zorgen. De leidingen lopen onder het bassin door. Waarschijnlijk zal het bad een tijd dicht moeten voor publiek. Vooralsnog wordt het watemiveau op peil gehou den door een constante toevoer. Het probleem is echter dat het badwater er aan de andere kant bijna net zo snel weer uitsijpelt, waardoor er meer moet worden gestookt om het op de juiste temperatuur te houden. Berrevoets wilde gisteren niet vooruitlopen op de vraag of ho ge reparatiekosten van negatie ve in vloed kunnen zijn op de uit eindelijke besluitvorming over de overdra.cht van beheer en ex ploitatie van Dol-Fijn aan de particuliere stichting. Noch durfde de wethouder in dit sta dium te garanderen dat de plan nen onverkort zullen worden uitgevoerd en de gemeente dus voor de kosten opdraait.Laten we eerst maar eens kijken wat er precies aan de hand is." De tegenvaller was volgens haar niet te voorkomen geweest door het bad aan een grondige tech nische inspectie te onderwer pen, alvorens de onderhande lingen aan te gaan met de groep bevlogen zwembadbezoekers uit Nieuwerkerk over het be houd van hun bassin. „Het bad is een paar jaar geleden door de voormalige gemeente Duive- land nog voor 280.000 gulden opgeknapt. Wij zijn er dan ook vanuit gegaan dat het op dat vlak wel goed zat." Tegenslag Die overtuiging had ook woord voerder M. Overbeeke van de Stichting Zwembad Dol-Fijn. „Bij de renovatie van drie jaar geleden hoorde ook het vernieu wen en in sommige gevallen ver groten van de leidingen." Die werkzaamheden zijn uitge voerd door hetzelfde bedrijf uit Veenendaal dat nu te hulp is ge roepen. De lekkage betekent een forse tegenslag voor de Nieuwerker- kers, die van meet af aan hebben gevochten tegen sluiting van het zwembad. Ovei'beeke verwacht niet dat de raad misbruik zal maken van de situatie en alsnog besluit de ooi'spi'onkelijke be zuinigingsmaatregel door te voeren. Hij gaat er vooralsnog vanuit dat de gemeente geld vrijmaakt voor de instandhou ding van Dol-Fijn. De werkzaamheden aan de dijk langs het havenkanaal in Zierikzee zijn in volle gang. - - Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - De dijk langs het havenka naal van Zierikzee wordt voorzien van een nieuwe afdeklaag. Het waterschap Zeeuw se Eilanden vervangt over een lengte van di-iehonderd meter de glooiing op de dijk. Tot nu toe bedekte een laag stenen van 12 centimeter dik de dijk. „Bij toetsing vorig j aar bleek deze laag n iet meer voldoende be scherming te geven", legt A. van der Wel, woordvoerder van het watei'schap uit. De dijk ligt voor de keersluis en zodoende heeft het water dat uit de Oosterschelde het ka naal instroomt bij slecht weer vrij spel. „Het kan er goed spoken", aldus Van der Wel. Het waterschap heeft daarom besloten de dij k te versterken. De wei'kzaamheden zijn in de tweede week van mei gestart. Het deel van de dijk dat nu aangepakt wordt, is driehondei'd meter lang en acht meter hoog. Eerst wordt een stuk van de oude laag stenen afgegraven. Op de dijk wordt vervolgens een filterlaag van doek en steentjes aangebracht. Bovenop de ze filterlaag zorgen betonpaaltjes van 25 centimeter hoog voor de afwerking. „Deze betonpaaltjes zijn voorzien van een zogenaamde eco-kop. Dat betekent dat de natuur er zich redelijk snel thuis zal voelen en wieren en dergelijke zich er gemakkelijk aan kunnen hechten." De nieuwe bedek king zal volgens Van der Wel geen verande ring voor de begaanbaarheid van de dijk be tekenen. Het waterschap verwacht de werkzaamheden aan de dijk eind juni af te ronden. door Margreet van den Broek BRUINISSE -Anderhalf jaar geleden diende het gebouwtje nog even als opslagruimte voor de opnames van de film Wilde Mossels. Maar sindsdien staat het voor malig pand van de Christelijke Jongeren Vereniging (CJV) in Bruinisse te verpaupei'en. In middels is het rijp voor de sloop, vindt de gemeente. Geen goedkope klus, want de aanwezigheid van asbest schroeft de sloopkosten op tot ongeveer 120.000 gulden. Het CJ V-gebouw op de hoek van de Molenstraat en De Dreef is al enige tijd een doorn in het oog van raadslid W. W. Jumelet. „Het staat al jaren leeg. Dankun je erop wachten tot het door vandalisme nog verder de ver nieling in gaat. Inmiddels ko men de wandplaten al naar be neden." Niet echt veilig, want het gebouwtje ligt op een druk ke looproute richting biblio theek en pai'keerplaats. Dat er asbest in het gebouw is ver werkt, is ook geen prettige ge dachte, aldus het raadslid. Wethouder Berrevoets liet dins dag weten dat het pand op de nominatie staat om neerge haald te woi'den, maar nog niet op de begroting staat voor het komende jaar. „Vanwege de as best zullen er speciale procedu res gevolgd moeten worden bij de sloop. Dat maakt het extra duur", aldus de wethouder. J. Slicher, gemeentelijk mede- wei'ker accommodaties, hoopt toch de gemeenteraad ervan te kunnen overtuigen dat er geld vrijgemaakt moet worden. Hij laat op dit moment een bestek schrijven voor een gecombi neerde aanpak van het CJV- pand en andere panden op het eiland, die hun beste tij d hebben gehad. „Wie weet is er een potje voor te vinden", aldus Slicher. ZIERIKZEE - De Museumhaven in Zierikzee wordt niet op genomen in de bestaande toeristische bewegwijzering in de stad. Burgemeester en wethouders hebben het verzoek van de stichting afgewezen, omdat het anders 'te rommelig' zou wor den met de bordjes naar de verschillende bezienswaardighe-^ den. In plaats daarvan wil het college kijken of het enigszins betaalbaar is een compleet nieuw en uitgebreider systeem van richtingduiders aan te brengen in Zierikzee. Daartoe wordt een offerte aangevraagd bij de ANWB. In het nieuwe systeem zouden tevens de grotei'e parkeerplaatsen, alle openbare toi letten, de kei'kgebouwen, de meest bijzondere monumentale panden én de museumhaven moeten worden opgenomen, naast de reeds bestaande aangeduide objecten en locaties. De aanpassing vergt een aanzienlijke investering en dient daar- om te worden meegenomen in de meerjax-enbegroting. MIDDELBURG - Een 29-jarige man uit Wolphaartsdijk is dinsdag in Middelburg voor het weigeren van de bloedproef vex*oordeeld tot negen maanden rijontzegging, tweeduizend gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Politierechter W. ter Berg besloot strafkorting te geven, omdat hij niet kon bewijzen dat de man in zijn auto had gere den Hij wilde er nog wel vanuit gaan dat zijn vriendin had ge- x'eden, hoewel die gisteren getuigde dat ze niet had gereden, ondanks een tegengestelde politievel-klaring. Aan de andere kant was er recidive. In 1996 had de verdachte al eerder een ademonderzoek geweigerd. De Bevelander was 5 februai'i dit jaar samen met zijn vriendin betrokken geweest bij een eenzijdig ongeval in 's Heer-Hen - drikskindei'en. Hij belde een kennis op om de auto uit de sloot te takelen. Toen de politie arriveerde gaf hij snel de autosleu tels aan de kennis. De politie trof twee auto's aan en ging er vanuit dat de verdachte had gereden. KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal kan waarschijn lijk rekenen op een dividenduitkering van Delta Nutsbedrij- ven van dik negen ton. Dat is ruim drie ton meer dan ver wacht. In de Kadernota 2001-2004 die de gemeenteraad dinsdagmiddag besprak, was die meevaller nog niet ver werkt. Wel was in dat stuk al gerekend met de extra Rijksbij drage van zo'n zes ton per jaar die de gemeente vanaf volgend jaar kan verwachten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins- dag een 40-jarige drankrijder uit Vlissingen conform de eis veroordeeld tot duizend gulden boete en drie maanden voor- waardelijke rijontzegging. De Vlissinger was 15 augustus in Borsele tegen een muur van het gemeentehuis gereden en ver- volgens doorgereden. Een oliespoor leidde de politie naar de garage van de verdachte, waarin de auto stond geparkeerd. De Vlissinger zou voor de afname van de blaastest (uitkomst: 695 microgi'am) nog twee flesjes bier bij zijn broer hebben ge- dronken. Daarmee werd x-ekening gehouden in de strafmaat. Aan de andere kant werd het ongeval extra zwaar aangere- kend. VROUWENPOLDER - De politie heeft maandagnacht om di'ie uur op de Dorpsdijk in Vrouwenpolder een Duitse auto mobiliste aangehoudenDe 41 - jarige vrouw was met haar au to in de sloot beland. Na conti'ole bleek dat ze drie keer de toe gestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Haar auto werd in beslag genomen. Tevens kreeg ze een dagvaarding en werd haar rijbewijs ingevorderd. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een ruime meer derheid van de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft dinsdag besloten een onderzoek te laten uitvoeren naar de haal baarheid van een ixieuwe po diumvoorziening op het eiland. Alleen de fracties van SGP/GPV en RPF stemde op on derdelen tegen het voorstel van burgemeester en wethouders. Het college zal drie gespeciali seerde bureaus in den lande be naderen voor het uitbrengen van een offerte. Op basis van de reacties wordt bepaald wie het onderzoek daadwerkelijk gaat uitvoeren. Om de wensen, i'eële locaties en mogelijkheden voor Schouwen-Duiveland binnen het kader van een cultuurpodi um goed in beeld te ki-ijgen, heeft de gemeente een bedrag over van maximaal honderd duizend gulden. Een kwart daarvan betx-eft rijksoverheids subsidie. Wethouder P, Berrevoets- Ringelberg benadrukte dinsdag nog eens dat de aandacht pri- ZIERIKZEE - La Lèche League houdt woensdag 14 juni een informatieavond voor alle vrouwen die hun baby in de zo mermaanden verwachten. De avond wordt gehouden op het adres Mastgatstraat 90 in Zierikzee. De bijeenkomst is be doeld voor aanstaande en voe dende moeders en voor mensen die zich hierbij betrokken voe len, zoals kraamverzorgenden en verpleegkundigen. De avond, begint om 20 uur. mair uitgaat naar een mogelijke concentratie van het huidige theater Mondragon en poppodi um Brogum in één gebouw. Ge dacht daarbij wordt onder meer aan het vex-bouwen van de Nieu we Kerk, het aanbouwen van een combinatievleugel aan de Pontesschool in het Hat- fieldpark of een ingrijpende aanpassing van Mondragon, dan wel nieuwbouw op een nog nader te bepalen locatie. En met name dat laatste puntje intri- geei'de het VVD-raadslid J. Bos gisteravond mateloos. Ze had namelijk begrepen dat de Stich ting Renesse belangstelling had getoond voor het onderzoek van de gemeente. Wat zit daar aan vast, wilde ze dus van de wet houder weten. Seintje Berrevoets liet wat dat betreft niet het achterste van haar tong zien. De Stichting heeft puur en alleen gevraagd om een seintje, zodra de gemeente weet met welk onderzoeksbureau ze in zee gaat, 'omdat ze in Noorder- polder zelf iets willen ontwik kelen'. Niets meer en niets min der, aldus de wethoudei'. Met welke plannen de kapitaal krachtige ox'ganisatie precies, rondloopt voor de nieuwbouw wijk in Zierikzee, werd gisteren verder niet duidelijk. De fracties van SGP/GPV en RPF stemde tegen de geformu- leerde uitgangspunten voor het gemeentelijk podiumbeleid. De christelijke partijen zijn er al lerminst van overtuigd dat er op Schouwen-Duiveland daad- werkelijk behoefte bestaat aan een eigen theater, temeer omdat er op dergelijk vlak volgens hen al voldoende voorzieningen zijn in Zeeland. Ze vrezen dat de ex ploitatie van een nieuwe po diumvoorziening de gemeente alleen maar geld gaat kosten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een bescheidexx delegatie van de Zuid-Afri kaanse gemeente Highveld Ridge was vastbesloten onx in Vlissingen duidelijk te maken dat er in hun land snel en veel nieuwe huizen moeten worden gebouwd. Met dat idee kwamen hoofd stadsontwikkeling Al- bert Olivier en hoofd admini stratie Thabo Maifihla van Highveld Ridge voor drie weken naar Nederland. „Maar hier hebben we geleerd dat die wens genuanceerd moet worden. We zullen eerst eexx herstructure ringsplan moeten maken om so ciale stabiliteit in buurten te ga- randeren." Dat moet Olivier uitleggen. „Als je ziet in welke slechte staat veel hutten en woningen in de town ships en stedelijke gebieden van Zuid-Afrika zijn, dan is de eer ste gedachte dat die onderko mens snel vervangen moeten worden door nieuwe, comforta beler woningen. Nu denk ik dat een ideale situatie alleen kan ontstaan door eerst een wijk- plan te maken, waarin een mix van ax'm, gemiddeld en rijk kan samenleven en waar ze van al lerlei vooi'zieningen gebruik kunnen maken." Naast wonen, moet er in de buurt worden geleefd, gerecre- eerd en gewerkt. Die boodschap zullen Olivier en Maifilhla thuis overbrengen. Highveld Ridge is een gemeente op cix'ca hondex'd kilometer ten oosten van Johannesburg, met naar schatting 300.000 inwo ners, die verdeeld zijn over ze ven kernen. In de herfst van dit jaar wordt die gemeente door een herindeling aanzienlijk gro ter. De verwachting is dat die groei een zware belasting voor de gemeentelijke organisatie betekent. „We zijn naar Neder land gekomen om. onze steden- Thabo Maifihla (links) en Albert Olivier in het stadhuis van de gemeente Vlissingen. foto Lex de Meester band met Vlissingen te verstevi gen, maar vooral om. te leren", stelt Olivier. Armoede De contacten van Vlissingen met Zuid-Afrika dateren uit 1986. Vlissingen sloot zich toen aan bij de vei'eniging LÖTA (la gere overheden tegen apartheid Daarin trokken gemeenten met elkaar op om actie te voeren tegen het apartheidsregime van Zuid-Afrika. Na de officiële afschaffing van apartheid begin jaren negentig, onderhield Vlissingen het con tact en kwamen i'egelmatig sta giairs uit Highveld Ridge op bezoek. Op 8 maait dit jaar on dertekenden de Vlissingse wet houder L. C. Poppe-de Looff en burgemeester Md.ibani.si Tsheke van Highveld Ridge een over eenkomst voor intensieve sa menwerking om de armoede te bestrijden. De twee Zuid-Afrikaanse amb tenaren volgden in Den Haag een internationaal trainings programma, dat werd verzorgd door de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). „We lopen door onze geschiedenis achter. In Nederland is een dui delijke onderlinge band tussen gemeenten, provincies en het Rijk. In Zuid-Afrika is veel. min der samenhang tussen de ver schillende overheden. Bij ons kunnen boeren op het platte land gemakkelijker hun gang gaan, zonder gecontroleerd te worden. We zullen een totaalvi sie moeten ontwikkelen." Leefsituaties Vlissingen, zo onderstrepen de twee delegatieleden, kan in de wederopbouw van Zuid-Afrika een x-ol spelen. „We hebben het Nederlandse systeem van volks huisvesting kunnen bekijken. Dat is goed geregeld. In Zuid- Afrika is het absoluut niet nor maal om huizen te huren. Een goed functionerende woning- bouwcox'poratie stelt veel men sen in staat om zich aan trieste leefsituaties te onttrekken." door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Europese Commissie heeft Nederland voor het Europese Hof gedaagd, omdat in 1999 acht procent van de binnenwateren niet voldeed aan de Europese Zwemwater richtlijn. Met het zwemwater aan de kust was het veel beter gesteld. Dat voldeed bijixa over al aan de norm. Het ministex-ie van Verkeer en Waterstaat is ontstemd over de stap van de Europese Commis- sie. Volgens het ministerie zegt de gang naar het Hof helemaal niets over de werkelijke kwali teit van het zwemwater. De Eu ropese Zwemwaterrichtlijn zou waax-deloos zijn omdat gewerkt wordt met een meetgegeven dat niks zegt over het bacteriege halte in het water. Zonder dit meetgegeven voldoen de Neder landse binnenwateren wél aan de Europese noi-m, zegt Verkeer en Watex'staat. In Zeeland wox-dt door Rijkswa terstaat en de twee water-schap pen gemeten hoe de kwaliteit van het zwemwater is. Rijkswa terstaat meet op 47 kustlocaties, de waterschappen op tien. Zee land heeft geen binnenwatei'en waar veel wordt gezwommen. Ook daar was de zwemwater- kwaliteit in 1999 goed, evenals op meetlocaties langs de kust en in de Deltawateren. Bij binnenwateren in Neder land is vorig jaar op vijftig stranden een slechte waterkwa- liteit gesignaleerd en is op drie stranden een zwemverbod inge steld. Aan de kust is alleen bij Katwijk een ovei'schx'ijding ge meten van het door Nederland omstreden meetgegeven totaal- colifox'men ofwel colibacteriën. Zwemwater moet voldoende helder zijn en mag niet te veel vervuild zijn met bactex'iën uit menselijke of dierlijke ontlas ting. De kwaliteit van het zwemwater is sinds de jaren tachtig in Nederland vooruitge gaan door bouw van zuiverings installaties voor afvalwater. door Richard Hoving BRESKENS - De leden van de Partij voor Zeeland (PvZ) heb ben het idee van de Statenfrac tie om iix de zomermaanden een tolvignet voor toeristen in te voeren afgewezen. De leden vre zen dat de provincie hiermee zich uit de markt prijst. De fractie vindt dat 'vakantie gangers moeten betalen voor het ongerief waarmee ze de pro vincie opzadelen'. Met de tolinkomsten kunnen de lasten van de Zeeuwen worden verlicht, zette fractievoorzitter M. A. Stoffels dinsdagavond uiteen op een ledenvergadering in Breskens. Volgens hem beho ren een vermindering van de provinciale opcenten op de mo torrijtuigenbelasting, lagere veertarieven en goedkoper openbaar vervoer tot de moge lijkheden. Het verlichten van de lasten voor de automobilisten is gezien de voortdurende stijging van de brandstofprijzen op zijn plaats, aldus Stoffels. Volgens de leden van de PvZ maakt het tolvignet Zeeland minder aantrekkelijk voor toe risten. Stoffels probeerde deze kritiek vergeefs te weerleggen. ,De recreatiesector is voor kwa liteit. Zij willen hun klandizie niet naar elders zien gaan, het geen volkomen te begrijpen is. Maar, zo vragen wij ons af, moet kwaliteit ten koste gaan van el ke prijs? Ten koste van de eigen bevolking, die het al zo moeilijk heeft en waarschijnlijker nog moeilijker gaat krijgen?" Ommekeer Het idee van het vignet is voor lopig van de baan, ex'kende Stoffels na de vergadering. Ko mende dagen wil hij de discussie over de hoogte van de provinci ale opcenten op de motorrijtui genbelasting op de politieke agenda zetten. „Zeeland is een van de duurste provincies, daar moet iets aan gebeuren." Stoffels was ruim een half jaar geleden nog fel gekant tegen het heffen van tol. Landelijk CDA- voorzitter M. van Ri'j kreeg de volle laag toen hij in oktober 1999 op een partijbijeenkomst in Vlissingen de mogelijkheid opperde om toeristen te laten betalen voor het gebruik van de Zeeuwse wegen. Hij deed het idee van Van Rij af als 'een mis plaatste bijdrage aan een verde re economische afkalving van de provincie Zeeland'. „Wij zul len er alles aan doen om dit waanzinnig slechte idee om zeep te helpen." Geconfronteerd met zijn reactie van destijds zei de PvZ-voor- man gisteravond dat hij van 'standpunt is veranderd'. Hij voegde daar aan toe dat het tol vignet en de heffing die Van Rij voorstelde, twee verschillende dingen zijn. „Van Rij wilde de toerist het hele jaar door laten betalen. Bij het vignet gaat het alleen maar om de zomermaan den." BROUWERSHAVEN - De Evangelische Omroep houdt vrijdag 23 juni een grote koor- en samen- zangavond in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Voor het tv-programma Nederland Zingt worden opnamen gemaakt. Zaterdag 1 juli is er eenzelfde kooravond in de hervormde kerk in Haamstede. Het gaat hier om een opname voor het radioprogramma Neder land Zingt. Aan de zangsessies doen mee: christelijk gemengd koor Debarim uit Rotter dam, christelijk gemengd koor Excelsior uit Koc- kengen, Nederlands-her vormd kerkkoor uit 's- Gravendeel, christelijk gemengd koor Capelle, gospelkoor Creation, een strijkersensemble, de pia nisten Jan Mulder en Rob van Dijk en organist Jo- han Bredewout. De zangavond begint om 20 uur. De kerk is een kwartier eerder open. In Haamstede doen de Ridderkerkse Kinder- en Tien koren mee. André de Jager bespeelt het orgel. De kerk is om 19.45 uur open. De EO zendt het televisie programma Nederland Zingt elke zaterdagavond om 21.45 uur en elke zon dag om 10 uur uit. De ra diovariant is elke zater dagavond vanaf 22.30 te beluisteren op radio 5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 56