Indiener landgoedplan wil besluit PZC Statige panden met weelderige tuinen PZC J V Schouwen beschermt oude wallen door ze beter in kaart te brengen zeeland 15 Snelle afweging gemeente niet in zicht Eén bordeel op Schouwen Ambassadeur bij Ridderslag Geld voor onderzoek naar imago Gehandicapten mogen hun auto voortaan weer gratis parkeren Kluis gestolen Open dag paar drij club CIC T> Eigenaresse landgoed wil wel rijkssubsidie maar geen bezoekers Zwemmen in Onderdak voor reisje Benidorm 100% woensdag 31 mei 2000 door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Initia tiefnemer J. Beeke vraagt de ge meente vaart te zetten achter zijn landgoedplan Den Osse, dat hij in de Christoffelpolder bij Brouwershaven wil verwezen lijken. Uitvoering van het plan betekent dat dertig miljoen gul den wordt gepompt in verfraai- iing van het landschap. Beeke, die in Brouwershaven woont, diende het plan al in 1998 in bij het gemeentebestuur. Veel vorderingen zijn er daarna niet gemaakt. Beeke vraagt de commissie ruimtelijke ordening en economische zaken (roez) om de gemeenteraad ervan te door dringen dat haast geboden is. Wethouder C. W. Veerhoek zegt echter dat Beeke geduld zal moeten hebben. Het plan voorziet in de bouw van statige buitenplaatsen, om geven met bos, luxe tuinen en waterpartijen. Die bosrijke om geving dient vanaf de openbare weg via wandelpaden vrij toe gankelijk te zijn voor het pu bliek. „Landelijk blijken dit soort miljoenenprojecten met de huidige gekte op de woning markt als warme broodjes over de toonbank te gaan", zegt Beeke. Hij vreest echter dat er veel particulier geld aan Schou- wen-Duiveland voorbij gaat als het gemeentebestuur de besluit- vórming voor zich uit blijft schuiven. Aansluiten In de Structuurvisie Schouwen- Duiveland wordt letterlijk aan gegeven dat er mogelijkheden zijn voor de aanleg van landgoe deren, als ze direct aansluiten op recreatiegebieden. Het plan van Beeke grenst aan de recrea tieparken van Den Osse, die sinds kort worden geëxploi teerd door de organisatie Landal Green Parks. De structuurvisie geldt alleen als uitgangspunt voor het toe komstig beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening. Om de aanleg van landgoederen mogelijk te maken, moeten er bestemmingsplanwijzigingen worden doorgevoerd. Beeke vraagt de commissie of de raad op korte termijn een voorberei- dingsbesluit kan nemen, zodat landgoedplan Den Osse plano logisch kan worden ingebed. Hij wijs erop dat het landgoed plan afrekent met de kale omge ving van Den Osse. Een gevari eerder en groener landschap komt volgens hem ook ten goede komen aan talrijke recreanten. Beeke heeft het landgoedplan opgesteld in overleg met enkele andere grondeigenaren in de Christoffelpolder, een land schapsarchitect, een makelaar, aannemers en geïnteresseerde landgoedkopers. „Wanneer kunnen wij met het uitvoeren van onze hoogkwalitatieve plannen beginnen?", wil hij van de raadscommissie weten. Hij vraagt zich tevens af of de ge meente Schouwen-Duiveland wel goed doordrongen is van het feit dat er in Nederland veel particulier kapitaal beschik baar is in de markt voor natuur- aanleg en dat een dergelijk project niet alleen een fraaier landschap, maar ook perma nente werkgelegenheid ople vert. Wethouder Veerhoek heeft een simpel antwoord. „Als Beeke op dit moment antwoord wil, wordt zijn verzoek afgewezen. Als hij het plan enige kans van slagen wil geven, zal hij geduld moeten betrachten. Het ge meentebestuur moet nog bepa len welke zaken uit de struc tuurvisie, zoals windmolens of landgoederen, ze naar voren wil schuiven bij de aanpassing van het Bestemmingsplan Buiten gebied. Dat hangt ook af van de beschikbare ambtelijke capaci teit. Ook de exacte locaties waar landgoederen kunnen komen, moet nog worden bepaald. Beeke is dus nog lang niet aan de beurt." door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Eige naar Johan Beeke van een han dels- en loonbedrijf in Brouwershaven ziet de toe komst voor de landbouw op Schouwen-Duiveland niet rooskleurig in. De Europese landbouwpolitiek en het ver minderen van Brusselse subsi die hebben hem aan het denken gezet. Resultaat van zijn ge peins is de ontwikkeling van Landgoedplan Den Osse. De boer dient in zijn optiek niet eindeloos voort te ploegen, maar de bakens tijdig te verzet ten. Temeer daar volgens Beeke ook de 'onwerkbare, verstik kende milieuwetgeving in Ne derland' het werken in de land bouwsector steeds moeilijker maakt. Herinrichting en zinvol le economische renovatie van het Zeeuwse poldergebied acht hij zeer gewenst om verpaupe ring van het buitengebied tegen te gaan. Inspelend op de Herinrichting Schouwen-Óost en op de Struc- tuuTvisie Schouwen-Duiveland kwam Beeke tot de opzet van het landgoedplan. Hij voerde overleg met andere grondeige naren in de Christoffelpolder bij Brouwershaven en schakelde voor de nadere uitwerking van het plan architecten, aanne mers, een makelaar en land goedkopers in. Fraaie, statige landhuizen om geven door bos en weelderige tuinen met wandelpaden en wa terpartijen zullen het huidige schrale polderlandschap een heel wat beter aanzien geven, meent hij. „De aanleg, bouw en onderhoud van deze grote land goederen rond Den Osse zal ge- Met de aanleg van het landgoedplan Den Osse zou dertig miljoen gulden zijn gemoeid. beuren op vrijwillige basis en met honderd procent particulier kapitaal, dus niet op kosten van de belastingbetaler", bena drukt Beeke. Naast het voor hem aantrekke lijke feit dat de agrarische grond in deze polder een gewild object voor particuliere inves teerders zou worden en derhal ve veel geld zou kunnen opbren gen, heeft Beeke nog legio andere positieve argumenten in petto. Zo zou met de aanleg van waterpartijen rond de landgoe deren een welkome extra water berging ontstaan, waardoor problemen bij extreme regenval zoals in het najaar van 1998 voorkomen kunnen worden. Ondersteuning „Nu worden alle geproduceerde laagwaardige landbouwpro ducten buiten Schouwen-Dui veland verwerkt, wat niet of nauwelijks bijdraagt aan de plaatselijke werkgelegenheid. Aanleg en ondei'houd van de buitenplaatsen geeft juist een belangrijke blijvende onder steuning aan die werkgelegen heid", aldus Beeke. Volgens hem is de nieuwe ex ploitant van de naastgelegen re creatieparken Den Osse (de or ganisatie Landal Green PaiKs) enthousiast voorstander van de aanleg van landgoederen. Een groep bewoners van de bunga lows verzette zich kort geleden echter nog met succes tegen de aanleg van een groensingel rondom hun park in het kader van de herinrichting Schou- ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft dinsdag unaniem ingestemd met de beleidsnota lokaal prostitutiebeleid van burgemeester en wethouders. Volgens de verordening die aan de hand van het stuk is opgesteld, wordt de vestiging van maximaal één bordeel in de gemeente toegestaan. De raad voldoet daarmee aan de verplichting, die haar is opgelegd door het formeel opheffen van het landelijk geldende bordeelverbod door de rijksoverheid. Dat besluit noodzaakt de opzet van een lokaal beleid, waarbinnen mini maal één sekshuis moet worden toegestaan. De maatregel werd ook door de fracties SGP/GPV en RPF onder protest aanvaard. Burgemeester J. Asselbergs toonde zich ingenomen met de kritische noot van de kant van de christelijke fracties, die vol gens hem moeten worden gezien als 'een duidelijk signaal over hoe Schouwen-Duiveland met deze problematiek denkt om te gaan'. ZIERIKZEE - Ambassadeur J. Gréther van Monaco brengt zaterdag 3 juni een bezoek aan Zierikzee. De vertegenwoordi ger van het prinsdom zal op uitnodiging van het bestuur van de Stichting Historische Spelen Zierikzee de première bijwo nen van De Ridderslag. De voorvader van Prins Rainier III, admiraal Grimaldi, voerde in 1304 het Franse leger aan dat Zierikzee hielp ontzetten in de slag tegen de Vlamingen. RENESSE - De Stichting Rekreatie Aktiviteiten Wester- schouwen onvangt eenmalig 3475 gulden subsidie van de pro vincie Zeeland voor een onderzoek naar de toekomst van de recreantenanimatie op Schouwen-Duiveland. De provincie gaat er vanuit dat het onderzoek een bijdrage kan leveren aan het streven naar imagoverbetering van toeristisch Zeeland. Als voorwaarde stelt GS wel dat de resultaten zodanig wor den gepresenteerd dat ze een leer- of voorbeeldfunctie hebben voor andere regio's. (Advertentie) foto Marijke Folkertsma wen-Oost. Zij verkozen juist de aanblik van het weidse polder landschap. De provincie onder steunde hun protest en schrapte de windsingel uit het raamplan voor de herinrichting. Geen wonder, meent Beeke. „Die windsingel was slechts een vijftien meter brede, wat kale en armetierige stedenbouwkundi ge oplossing op kosten van de belastingbetaler." Statige land goederen aangelegd met parti culier kapitaal zijn volgens hem een heel ander verhaal. I de mooiste baby ter wereld het ruimste kleintje van Opel eerst ha, ha, dan aha! OREL-©- door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Gehandicapten kunnen binnenkort hun auto weer gratis kwijt op Schouwen- Duiveland. Daarmee komt een einde aan een lange discussie tussen belangenorganisaties en de gemeente. Voor veel gehandi capten verandert er echter maar weinig: zij parkeerden altijd al zonder kaartje. Ook houders van een invaliden- kaart moeten een kaartje kopen, als ze hun auto stallen op een terrein voor betaald parken. Oók als ze gebruikmaken van een invalidenparkeerplaats. Met deze wettelijke verplich ting wordt echter op verschil lende manieren omgegaan, ook in Zeeland. Zo hoeven gehandi capten in Goes niet te betalen en in Middelburg geldt een geredu ceerd tarief. Op Schouwen- Duiveland kneep de parkeerpo litie jarenlang een oogje toe als er een invalidenkaart achter het raam lag. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Vorig jaar stelde het Schouwse gemeentebestuur echter voor om per 1 januari 2000 strikter te gaan controleren. Dit leverde een storm van protest op, onder meer van belangenorganisaties. Besloten werd eerst een kosten- /batenanalyse te maken van het betaald parkeren voor invali den. Gebleken is dat het voor de gemeente voordeliger is om in validenparkeerplaatsen te ont heffen van betaling. Klantvriendelijke aanpassin gen, zoals laagstaande meters bij iedere invalidenparkeer plaats, zijn in dit geval duur en onhandig voor de gemeente. Ze kosten ongeveer duizend gul den per stuk en zijn gevoelig voor vandalisme. De gemeente onderzoekt momepteel de mo gelijkheid om een Parkeer Ma nagement Systeem aan te schaf fen, waarmee alle elektronische parkeerautomaten zijn aange sloten op een centraal systeem. „Hierin is absoluut geen plaats voor individuele parkeerme- ters", aldus P. J. de Winter van de gemeente. Ingeburgerd Volgens De Winter parkeren in validen in de meeste gevallen al zonder te betalen op invaliden parkeerplaatsen. „Kennelijk is het idee ingeburgerd dat invali den overal gratis mogen parke ren. Begrijpelijk, vindt H. Noord- hoek, voorzitter van de Schouwse afdeling van de Alge mene Nederlandse Gehandi capten Organisatie. „Overal in Zeeland gelden andere regels. Dat is verwarrend." Hij is posi tief over de plannen en wijst er op dat gehandicapten, ondanks de vele regelingen, veel kosten maken. „Ze moeten zich nu een maal vaker met de auto vervoe ren. Je stapt niet even op de fiets om naar de stad te gaan. Vroeger kon je meer van de belasting af trekken, maar die mogelijkhe den zijn verminderd. Gehandi capten moeten vaak rondkomen van een minimuminkomen. Dus inderdaad, elke gulden telt." GOES - In de nacht van maan dag op dinsdag is uit een winkel in Goes een kluis met geld en pa pieren ter waarde van enkele duizenden guldens gestolen. De dieven kwamen door braak bin- BURGH-HAAMSTEDE - Paardrij- en ponyvereni ging De Molenberg in Burgh-Haamstede houdt zaterdag 3 juni een open dag op het terrein aan de Hogeweg 50. De leden van de krap drie jaar geleden opgerichte club geven tussen 110 0 en 13.00 uur verschillende demonstraties dressuur. Van 14.30 tot 16.00 staat er een onderlinge spring- wedstrijd op het program ma. Mensen met en zonder eigen paard worden in de gelegenheid gesteld zelf te ervaren hoe het is om op één van de onderdelen mee te doen. In het laatste geval stelt de vereniging een rijdier beschikbaar. De wallen langs de Laone en de Oude Moolweg bij Renesse zijn in hun nagenoeg oorspronkelijke vorm nog goed zichtbaar. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde RENESSE - De historische wal letjes in de Kop van Schouwen zijn opnieuw in kaart gebracht. De situatieschets is tot stand ge bracht aan de hand van be staande gegevens en op basis van veldwerk door medewer kers van de afdeling gemeente werken. Met de nauwkeurigere registratie willen burgemeester en wethouders voorkomen dat de waardevolle landschapsele menten ten prooi vallen aan on doordachte graafwerkzaamhe den. De nieu we plattegrond is een di rect uitvloeisel van de zogehe ten wallenverordening, die de gemeenteraad van Schouwen- Duiveland eind 1998 vaststelde. Dat reglement waarborgt een bescherming van de historische zandruggetjes. De beschikbare registratie was vrij globaal. Om misverstanden uit te sluiten, is besloten een gedetailleerdere overzichtstekening te maken van het betreffende gebied tus sen Renesse en Westenschou- wen. De schaal van de standaard- kaart is niet alleen groter, legt beleidsmedewerker P. van San- te uit, ook is gekozen voor een digitale methodiek. Dat maakt het mogelijk deelgebieden des gewenst uit te vergroten. „Zo kunnen we er beter op toezien wat het gevolg zou kunnen zijn van bepaalde plannen, die op zones worden losgelaten waarin zich ook wallen bevinden." De wallen in de Kop van Schou wen dateren uit de zeventiende en achttiende eeuw. Ze danken hun ontstaan aan boeren die het opgestoven zand wegzetten, dat op hun landbouwpercelen pal achter de duinen neersloeg. Gaandeweg kregen de wallen een functie als erfafscheiding, wat verder werd versterkt door er doornstruiken op te planten. De wallen ten westen van de lijn (Advertentie) I lekker knus onder een paraplu i II lekker knus onder een agila eerst ha, ha, dan aha! OPEL© door Arjan Schuiling DEN HAAG - Binnen zes weken zal de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State in Den Haag bekend maken of mi nister Brinkhorst van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) terecht weigert om land goed Het Watergat in Renesse te rangschikken onder de niet- opengestelde landgoederen. Brinkhorst verschaft landgoe deren geld om de daar aanwezi ge natuurwaarden in stand te houden, maar eist soms dat landgoedeigenaren bezoekers toelaten op het terrein. De eigenaresse van Het Water gat, mevrouw M. Moolenburgh, heeft in '89 een verzoek inge diend om gebruik te kunnen maken van de gelden, zonder bezoekers toe te laten. De na tuurwaarden van Het Watergat zijn te kwetsbaar om wande laars toe te laten, is volgens de zoon van Moolenburgh, P. Lub bers, de mening van deskundi gen. Hij betreurt het dat het ministerie van LNV de zaak ja renlang heeft laten slepen en vervolgens een besluit neem., dat indruist tegen de advisering door lokale deskundigen De kwestie is ook al eens voor gelegd aan de rechtbank in Mid delburg, die het beroep van Moolenburgh ongegrond ver klaarde. De gemachtigde na mens Brinkhorst, mevrouw A. Hofstede-Bron, verzocht de uit spraak van de rechtbank in stand te laten. Volgens haar is de aanvraag uit '89 bewust buiten behandeling gelaten, omdat deze te weinig gegevens bevatte om een goed besluit te kunnen nemen. (Advertentie) Laone en Kraaijensteinsweg hebben een gezamenlijke lengte van vijftig kilometer. De hoogte varieert van krap twintig centi meter tot zo'n anderhalve meter. De breedte van de oude land schapssieraden lopen uiteen van één tot zes meter. Vooral de wallen langs de Laone en de Ou de Moolweg bij Renesse zijn in hun nagenoeg oorspronkelijke vorm nog goed zichtbaar. ZIERIKZEE - In het Zierikzee- se Sportcentrum Onderdak kan tot oktober worden meegedaan aan een speciale zwemactie. Doel is in totaal twee kilometer af te leggen. Deelnemers maken kans op geldprijzen en een reis naar Benidorm. De afstand moet in etappes wor den afgelegd. Per keer moet minimaal 250 meter worden ge zwommen Omwille van de vei ligheid geldt 500 meter als het maximum. Het resultaat wordt telkens afgestempeld op een kaart, die voor deze Millenni umactie wordt uitgegeven. De zwemmarathon wordt georga niseerd in samenwerking met 'Zwemfanpromotions'. een perfecte plek om een hangmat op te hangen een perfecte plek om een agila te parkeren OHAHJEj eerst ha, ha, dan aha! OPELS Met zijn 3,5 meter lengte en ziin hoge zitpositie is de Opel Agila ideaal in druk verkeer. Binnen is de Agila opvallend veelziidig en ruim. Klap ie de comfortabele achterstoelen neer, dan ontstaat een laadruimte van maar liefst 1250 liter. De Opel Agila vanaf 19.995,-. specificatiewlizigïngen voorbehouden. Klik voor meer informatie op www.opel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55