PZCX Alleen op een wereld Haarlem twee dagen in teken van strips Film Travolta schittert in naargeestig epos Hurricane verzandt 31 mei tlm 6 juni VLISSIIMGEIM Cine city (Belbios 0900-9363) Battlefield Earth. Do. t/m di. 19 en 21.45 u.; Whole Nine Yards. Wo. t/m di. 19 en 21.45 u.; Deuce Bigalow. Wo. t/m di. 13.45,19 en 21.45 u.; House on Haunted Hill. Wo. 19.15 en 22 u., do. t/m di. 16.15,19.15 en 21.45 u., vr. niet om 16.15 u.; Gladiator. Wo., do., zo., ma. en di. 13.45 en 20 u., vr. en za. 13.45,18.45 en 22 u.; Story of Us. Wo. 19.15 en 21.45 u., do. t/m di. 16.15 en 19 u.; The Bachelor. Wo. 13.45 en 16.15, do. t/m di. 13.45 u.; Stigmata. Wo. t/m di. 16.15 u.; Pokémon. (Ned.). Wo. t/m di. 13.45 en 16.15 u.; Erin Brockovich. Wo. t/m di. 16.15,19 en 22 u.; Lek. Wo. 13.45,16.15 en 19 u., do. t/m di. 13.45 u.; Stuart Little (Ned.). Wo. t/m di. 13.45 en 16.15 u.; The Green Mile. Wo. t/m di. 21 u.; Kruimeltje. Wo. t/m di. 13.45 u.; The City of lost children. Vr. 16.15 u. MIDDELBURG Schuttershoftheater (0118613482) L'Humanité. Wo. 20.30 u., vr. 21.30 u., za. 19.15 u., zo. en di. 20.30 u.; Karnaval. Do. 20.30 u., vr. 19.30 u., za. 22.15 u., ma. 20 u. HULST De Koning (0114 312 030) The Hurricane. Zo. 16.15 u., ma. en di. 20 u.; The whole nine yards. Wo. 20 u., do. 14 en 20 u., vr. enza. 19.15 en 22 u., zo. 13.45,16.15 en 20 u., ma. en di. 20 u.; Deuce Bigalow. Wo. 20 u., do. 14 en 20 u., vr. en za. 19.15 en 22 u., zo. 13.45,16.15 en 20 u., ma. en di. 20 u.; The Gladiator. Wo. 20 u., do. 14 en 20 u., vr. en za. 19en22u.,zo. 13.45, 16.45 en 20 u., ma. en di. 20 u.; Erin Brockovich. Wo. 20 u., do. 14 en 20 u., vr. en za. 19.15 en 22 u., zo. 13.45,16.15 en 20 u., ma. en di. 20 u.; Lek. Wo. ervdo. 20 u., vr. en za. 22 u., zo. en ma. 20 u.; Pokémon (Ned.). Wo. en do. 14 u., za. 14en 19.15 u., zo. 13.45 en 16.15 u.; Scream 3. Wo. en do. 20 u., vr. en za. 19.15 en 22 u., zo. en di. 20 u.; Stuart Little (Ned.). Wo. en do. 14 u., vr. 19.15 u., za. 14 u., zo. 13.45 u. GOES 't Beest (0113 228 142) Boy's don't cry. Wo. 20.30 u. Zij gelooft in mij. Do., vr. en za. 20.30 u.; Peeping Tom. Di. 20.30 u. TERIMEUZEIU Porgy Bess (0115-613293) Geen voorstelling. OOSTBURG Led elt heater (0117-452735/453377) Geen voorstelling. BERGEN OP ZOOM Cinemactueel (0164 254 886) Deuce Bigalow. Wo. 14en20u.,do.enzo. 16.15,18.45en21.45u., vr.en ,za. 14,18.45 en 21.45 u., ma. en di. 20 u.; The Bachelor. Vr. t/m zo. 18.45 u.; The Gladiator. Wo. 20 u., do. 14,18.45 en 21 u., vr. en za. 18.45 en 21 u., •zo. 14,18.45 en 21 u., ma.'en di. 20 u.; Pokémon (Ned.). Wo. t/m za. 14 u., zo. 14 en 16.15 u.; Scream 3. Wo. 20 u., do. 16.15 u., vr. t/m zo. 21.30 u.; Stuart Little (Ned.). Wo. t/m zo. 14 u.; Sneak preview. Do. 20 u.; Crazy. Ma. 20.30 u.; Xiu, xiu, the sent down girl. Di. 20.30 u. Roxy (0164 233 434) Battlefield Earth. Wo. 20 u., do. 16 en 20 u., vr. 18.45 en 21.30 u., za. 16 en 21.30 u., zo. 16 u., ma. 20 u.; The whole nine yards. Wo. 20 u., do. 16 en 20 u., vr. en za. 18.45 en 21.30 u., zo. 16 en 20 u., ma. en di. 20 u.; Erin Brockovich. Za. 18.45 u., zo. en di. 20 u.; Pokémon (Ned.). Wo. t/m zo. 14 u.; Stuart Little (Ned.). Wo. t/m vr. 14 u., za. 14 en 16 u., zo. 14 u.; woensdag 31 mei 2000 Denzel Washington (rechts) in The Hurricane. Kevin Spacey heeft dus dit jaar de Oscar voor de beste ac teur gewonnen en dat was met name spijtig voor collega Denzel Washington die was genomineerd voor zijn hoofd rol in The Hurricane. Een troost is dat vijf weken geleden het Festival van Berlijn Denzel Washington wél als beste acteur wilde onderscheiden. Maar eigenlijk was dat toen ook al te veel eer voor een goede spelprestatie in een film waar verder weinig aan deugt. door Pieter van Lierop De 73-jarige Canadees Nor man Jewison is een achtens waardig regisseur die 38 jaar geleden debuteerde en films op zijn naam bracht als 'The Cin cinnati Kid', 'The Thomas Crown Affair', 'Rollerball', 'Fiddler On the Roof', 'Jesus Christ Superstar', 'A Soldier's Story'en 'Agnes of God'. Jewi- sons totale oeuvre was goed voor een slordige 50 Oscar-no minaties, maar na 'Moon struck' (in 1987) wilde het met zijn films niet meer zo goed lukken. Denzel Washington speelt Ru bin - 'Hurricane' - Carter, een bokser die op fantastische wij ze bezig was carrière te maken toen hij werd beschuldigd van een drievoudige moord en vei- oordeeld tot drie keer levens lang. In de gevangenis bleef Carter beweren dat hij on schuldig was en dat hij het slachtoffer was van boosaar dige opzet door een politie-in- specteur die hem al sinds zijn jeugdjai'en het leven zuur pro beerde te maken en die belas tend bewijsmateriaal had 'ge produceerd' en ontlastende bewijsmateriaal verdonkere- maand. De ontluisterde kam pioen schreef in de cel zijn ver sie van de toedracht op in een boek dat 'The Sixteenth Round' heette en dat Bob Dy lan inspireerde tot de fameus geworden protestsong 'Hurri cane'. Naast 'The Sixteenth Round' was er nog een tweede boek dat Norman Jewison tot zijn film inspireerde. In 'Lazarus And The Hurricane' wordt het verhaal verteld van een sociaal kansarme maar intelligente zwarte jongen die geadopteerd werd door drie samenwonende Canadese yuppen. De jongen, Lesra Martin, las 'The Sixteenth Round' en raakte zo aangegrepen dat hij zich met zijn drie pleegouders volledig ging inzetten voor heropening van de rechtzaak, resulterend in eindelijk - na 17 jaar-vrij spraak voor Rubin Cartel'. Norman Jewison heeft gepro beerd de feiten gerangschikt te krijgen aan de hand van een uiterst onhandig script. Eerst maken we kennis met Carter in de boksring en vervolgens bij zijn arrestatie en daarna in de cel. Vervolgens gaan we terug naar Carters moeilijke jeugd om over te schakelen naar ie mand anders' moeilijke jeugd: jongetje Lesra die bij de Cana dese terecht is gekomen. Daar na blijven we switchen tussen Carter en Lesra (waarbij in beide gevallen voor- en ach teruit wordt geschakeld in de tijd) tot beide lijnen elkaar eindelijk kruisen en het ver haal verder noirnaal woi'dt af gewikkeld, zij het dat we nog veelvuldig in flash backs te recht zullen komen. Deze veel te gecompliceei'de constructie veroorzaakte een uiterst logge en zich moeizaam ontwikkelende film die eigen lijk alleen overtuigt in de scè nes met Denzel Washington zuchtend in het gevang. Maar in dramatische zin levert dat weinig spannends op. Want dat Carter onschuldig is, we ten we van meet af aan. Dat het in die cel niet leuk is, willen we meteen al geloven. The Hurricane draait in De Koning Hulst. In het jaar 3000 is de mensheid, of wat daar nog van over is, teruggekeerd in het stenen tijdperk. In grotten in de ber gen verschuilt zich een primitief volk dat gekleed gaat in slordig aan elkaar gestikte dierenvellen, overduidelijk af komstig uit de rekwisietenverzameling van een amateur toneelgezelschap. De acteurs gedragen zich daar ook naar. door Leo Bankersen Vooral dat begin van Battle field Earth is van een abomi nabele knulligheid, wat een slechte start is voor een epos dat graag indrukwekkend wil overkomen. Hoofdrolspeler en medepro ducent John Travolta is de gangmaker achter deze door Roger Christian ('Nostrada mus', 'Underworld') geregis seerde verfilming van het gelijknamige boek van scien- cef iction-schrij ver en sciento- logy-goeroe L. Ron Hubbard. Een kruising tussen een ouder wets 'sword and sorcery'- avontuur en een duistere toe komstfantasie waarin de aar de al een millennium lang is bezet door wrede buitenaard- se overheersers met een uitge sproken hekel aan groene bos sen en blauwe lucht. Travolta zelf heeft gekozen voor de schurkenrol. Vi'ijwel onhei'kenbaar speelt hij het John Travolta (links) in Battle field Earth. hoofd van de buitenaardse veiligheidsdienst, een slecht gehumeurd en arrogant heer schap dat van plan is zijn supe- ï'ieuren een loer te draaien door de opbrengst van een goudmijn in eigen zak te steken. Ze zijn uitermate men selijk, deze uitbuiters uit de kosmos. Wat dat betreft lijkt Battlefield Earth op een grim mige vai'iant van 'Star Wars'. Battlefield Earth is een bom bastisch epos waarin het war- ï'ige clichévei-haal volkomen ondergeschikt is aan de agres sieve vormgeving en onstuit baar doordenderend spekta kel. De afdelingen camera, decor en effecten hebben hier overduidelijk de macht gegre pen, met als resultaat veel scheve beelden en een grauw en vijandig industrieland schap als decor. Temidden van zoveel naargeestigheid is het perverse cynisme van Travolta een verademing. Battlefield Earth, te zien in Cine City Vlissingen. de film. Hij is weliswaar een paar jaar geleden zijn vrouw en kind verloren, en bovendien diep geschokt door de moord, maar gaandeweg krijg je het gevoel dat Dumont meer op het oog heeft dan zo'n plat rea listische vei'klaring. Confronterend Zoals er ook telkens beelden opduiken die iets vreemds hebben, alsof ze boven het ver haal uitstijgen. De lang aange houden close-up van het oog van Pharaon, als die gevallen is op een vers geploegde akker. Confronterend naakt, het do de meisje zelfs recht in het bebloede kruis gefilmd. Zwoe gende vrijpartijen die een in tens gevoel van eenzaamheid oproepen. Maar ook een sex'een moment als Pharaon zijn bloe men verzorgt of neerknielt bij een zeug met biggetjes. L'humanité is een film die je gemakkelijk voor pathetisch zou kunnen verslijten, ook al omdat de betekenis zich niet zo gemakkelijk in een paar zinnen laat vangen. Maar de norse poëzie van Dumont mag dan iets ongrijpbaars hebben, zij heeft ook een grote overtui gingskracht. Deze zoektocht naar menselijkheid en vergif fenis in een onverschillig uni versum is tegelijkertijd een in drukwekkende poging om aan het keurslijf van het realisti sche di'ama te ontsnappen. L'Humanité: vandaag (wo.), vr. t/m zo. en di. in Schuttershof Middelburg. De religieuze bijklank van de titel van Bruno Dumonts eerste speelfilm 'La vie de Jésus' suggereerde al dat de ci neast diepere bedoelingen had met dat treurige verhaal over een epileptische dorpsjongen. Met L'humanité wor den die vermoedens zekerheid. door Leo Bankersen Een god komt er niet aan te pas, maar in dit merkwaardige di'ama is wel plaats voor een verlosser die de mensen de troost schenkt die ze elkaar niet kunnen geven. In Cannes werden Emmanuel Schotté en Sévei'ine Caneele, die nooit eerder voor de camera ston den, bekroond voor hun spel- prestaties. De film zelf kreeg de Grote Juryprijs. Dumont vond zijn acteurs en locaties weer in en rond het Noord-Franse plaatsje Bail- leul, waar hij ook zelf opgroei de. Een nuchtere, beetje hoeki ge schets van alledaags leven, zo lijkt het aanvankelijk. Stugge mensen van weinig woorden die worden opge schrikt door de lustmooi'd op een elfjarig meisje. Even neigt het naar een thriller, maar dat blijkt toch een misverstand. Het onderzoek door de plaat selijke politiechef en zijn enige assistent zet weinig zoden aan de dijk. Dumont is meer geïn teresseerd in hun machteloos heid dan in een eventuele op lossing van de zaak. Met koppige volhai'ding pro beert hij door te dringen in het gemoed van de sullige politie man Pharaon de Winter (Schutte), een trage volksjon gen die heimelijk verliefd is op zijn buurvrouw Domino (Ca neele). Pharaon wandelt, tot onze stijgende verbazing, als een aandoenlijke zombie door Emmanuel Schotté schreeuwt naar treinen in L'Humanité. Nico van den Boezem expo seert in de Middelburgse gale rie g h I De titel van'de installa tie die Van den Boezem toont is Geloof, Hoop en Liefde. De ex positie wordt vrijdag 2 juni om 17.00 uur geopend. Te zien vanaf t/m 23 juni vri, zat. en zon. 13-17 uur en op afspraak. Tijdens de Kunst- en Cultuur route Middelburg zondag wordt tussen 13 en 17 uur de nieuwe expositie in galerie T in Middel burg geopend. De expositie be staat uit werken van Monique Rutten en Giel Louws. De presentatie van het Kunst- bendeprojectVERplaatsingen is dinsdag 6 en woensdag 7 juni te zien op J. P. Coenstraat 5 in Goes. Eerstejaars Uiterlijke Ver zorging van het R0C brachten dit project tot stand. Woensdag 9 juni sluit gedeputeerde Cul tuur Gert de Kok de presentatie af om 9.00 uur. Te zien tussen 10 en 18 uur. Marian Aerssens houdt zater dag en zondag een zomerexpo- sitie in haar atelier aan de Van Hattumstraat in Ellewoutsdijk. De expositie bestaat uit nieuw werk, gemengde technieken op papier, gemengde technieken met acryl op linnen, olieverven en acrylschilderijen, tekenin gen van pastel en oliekrijt en ge dichten op paneel met collage en acryl. Te zien van 12 tot 18 uur. In het Zijdemuseum in Grijps- kerke is de tentoonstelling Oude zijden weefsels voor een nieuw millenium en Zijden weefsels uit Omante bezichtigen. De exposi tie loopt t/m 15 juli. Openingstij den: di. tzat 13.30 - 17.30 uur. Door mijn gedaen is de titel van een expositie in De Schotse Huizen in Veere. De reizende tentoonstelling heeft als thema de Zeeuwse merk- en stoplap. Het borduurwerk komt uit de ei gen collectie en uit particulier bezit. De expositie wordt maan dag geopend om 17.30 uur. Te zien t/m 2 juli ma. t/m zat 12-17 uur en zon. 13-17 uur. Het Streekmuseum Het Land van Axel heeft in het kader van Textiel 2000 de expositie Nijvere handen in huis. De tentoonstel ling bestaat uit kant, naai- en verstellappen en merklappen- .Te zien t/m 24 augustus. Ope ningstijden: 13.30-17.00 uur. De groepstentoonstelling Kat ten in de hoofdrol met 5 Kunste naars in de schijnwerper wordt donderdag geopend met een open dag (11 -17uur) in galerie Alexandra in Zierikzee. De ex posanten zijn Tineke Schinkel, Monica Staples, Gerda Bleeks- ma, Gerdy Oskam en Heike Ra- be. Tijdens de open dag demon streert Gerdy Oskam hoe zij haar werk in brons opzet. Te zien t/m 29 juli do., vri. en zat 11- 17 uur en do.-avond 18.30 - 21 uur en op afspraak. Fons de Brouwer exposeert in het Zweeds Rode Kruis zieken huis in Zierikzee. De Brouwer werkt met pastelkrijt, aquarel- en olieverf, al dan niet gecombi neerd in gemengde technieken. Hij heefteen eigen stijl om fauna vast te leggen. Te zien tot eind september. In atelier 't Kantoor aan de Vlis- singse Hobeinstraat is een ex positie te zien met sculpturen van Herman Put. Daarnaast zijn schilderijen van diverse kunste naars geëxposeerd. Te zien tot 1 juli, vri. en zat. 11-17 uur. In het Vergaderhuisje aan het Hobeinhofje in Vlissingen is een schilderijentenstoonstelling te zien met werken van Eric Vier hout, Te zien t/m 27 augustus, zon 4 juni t/m zon. 25 juni en zon. 6 augustus t/m zon. 27 augustus 13.30-16.30 uur. Rozenkwekerij De Zeeuwse Ro zentuin in Kats viert haar vijfjarig bestaan met een beel dententoonstelling. De deelne mende exposanten zijn Leen Quist (porseleinen unica), Guus Koenraads (sculpturen van hardsteen, brons en metaal), Geert Koevoets (neonsculptu- ren, sculpturen van staal en beton), Elisabeth Schlanstein (objecten roestvrijstaal en alu minium), Lou Smedts (objecten klei en bergkristal) en Ira van de Kop (objecten epoxyhars en schilderijen) De expositie wordt zaterdag geopend om 16.00 uur. Dameskoor Kommer en Kwel verleent medewerking. Te zien tot half september, di. t/m zat. 10-17 uur. De Haarlemse stripdagen in 19 Het Belgisch Verkeei'sbureau, vlak achter het station van Haaiiem, biedt een overzicht van de striptekeningen die zo'n dertig blinde muren van Brussel sieren en in Teylers Museum hangt schitterend werk van Piet Wijn, ooit be gonnen bij Mai-ten Toondei'. Wijn is de geestelijke vader van Douwe Dabbert, Frank de vliegende Hollander en Aram. Ook het bewegend beeldver haal komt aan bod en wel in de Flimschuur, Smeclesti'aat, waar op vrijdag en zaterdag de animatiefilm Pi'incess Mo- nonoke draait, een spannend verhaal dat in het oude Japan speelt, opgezet in de Japanse Anime-stijl. Totem, helden van het beeld- vex'haal heet de tentoonstel ling die beeldende kunste naars inrichtten in de Vishal. Ze kozen elk hun eigen strip held. Haarlemse Stripdagen 2000: za en zo in de binnen stad van Haarlem. Twee dagen lang, op 3 en 4 juni, is de Haarlemse binnen stad weer in de ban van het stripverhaal. Verdeeld over tal van plaatsen worden de Haarlemse Stripdagen 2000 ge houden. Het tweejaarlijkse stripfestijn, nu alweer voor de vijfde keer, gaat gepaard met een groot aantal gevarieerde evenementen. senteert het Frans Halsmuse um in De Vleeshal aan de Gro te Markt de tentoonstelling Kuifje in het Verre Oosten - nog t/m 12 juni - opgebouwd rond het Verhaal De Blauwe Lotus. Buiten op de Grote Markt ko men activiteiten die vooral op kinderen gericht zijn, waaron der een grote Pokémon teken wedstrijd. Klare Lijn Bij de SBK (Stichting Beel dende Kunst) is een expositie ingericht van de tekenaars van de zogeheten Klare Lijn, zoals Joost Veei'kamp, Joost Swarte, Peter van Dongen, DickBriel en anderen. Ook zijn er speci aal ontworpen postzegels te zien van Veerkamp, Swarte, maar ook van Alex van War merdam, Kees van Kooten en Glen Baxter. Swarte ontwierp een 'stripdagenzegel' en Veer kamp zorgde voor een speciale envelop. Er is ook een eerste dagstempel (op zaterdag) en een laatste dagstempel (op zondag)waarmee de zegels bij de SBK kunnen worden afge stempeld. In de Stadsbibliotheek Haar lem is een tentoonstelling over Wilhelm Busch, tekenaar/ schrijver van Max und Moritz, die tot medio augustus blijft. door Ko van Leeuwen Ten opzichte van de vorige vier afleveringen van de Haarlem se Stripdagen is er nu een in het oog lopende wijziging. De grote stripbeurs, die tot nu toe altijd op de Grote Mai'kt, mid denin de stad werd gehouden, verhuist naar het nieuwe cul turele centrum De Fietsznfa- briek, aan de Houtmarkt langs het Spaarne. Zowel binnen De Fietsznfabriek als daarbuiten op de Houtmarkt verschijnen kramen met stripboekverko pers en ook wordt hier de par ticuliere ruilmarkt gehouden. Tal van stripauteurs zijn aan wezig om over hun werk te vertellen of te signeren. Joost Swarte, mede-organisator van de Haarlemse Stripdagen, vindt die beurs altijd weer een van de grote toppers van het tweedaags festival. Swarte: ,,A1 die tekenaars en al die pu blicaties bij elkaar, dat is toch heerlijk? En lekker in die bak ken graaien. Er is voor ieder een wel wat, vanaf de traditio nele strips tot avant-garde en meer persoonlijke beeldver halen. Hier ligt het echte avon tuur voor de liefhebber die hier de gaten in z'n persoonlij ke collectie kan dichten." Maar er is natuurlijk veel meer. Al vanaf half april pre-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 53