Gemeenten verder met CIW-loket Haast bij uitvoering Den Osse Vlissingen brengt Zuid-Afrikanen kneepjes bij van opbouw wijken Omroep Tholen lonkt naar televisie Inwoners Oudelande grijpen collegebezoek met beide handen aan Waterschap pakt gevaarlijke kruising op Tholen snel aan Ministerie vindt zwemwater in orde zeeland woensdag 31 mei 2000 b 16 Kapelle en Reimerswaal Instuif voor 55-plussers Kijkdag fietsen Informatieavond over verlagen snelheid De Poel Rijverbod en boete voor drankrijder Ruilbeurs Thabo Maifihla (links) en Albert Olivier in het stadhuis van de gemeente Vlissingen. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een beschei den delegatie van de Zuid- Afrikaanse gemeente High- veld Ridge was vastbesloten om in Vlissingen duidelijk te maken dat er in hun land snel en veel nieuwe huizen moeten worden gebouwd. Met dat idee kwamen hoofd stadsontwik keling Albert Olivier en hoofd administratie Thabo Maifihla van Highveld Ridge voor drie weken naar Nederland. „Maar hier hebben we geleerd dat die wens genuanceerd moet wor den. We zullen eerst een her structureringsplan moeten maken om sociale stabiliteit in buurten te garanderen." Dat moet Olivier uitleggen. ,,Als je ziet in welke slechte staat veel hutten en woningen in de townships en stedelijke gebieden van Zuid-Afrika zijn, dan is de eerste gedachte dat die onderkomens snel ver vangen moeten worden door nieuwe, comfortabeler wonin gen. Nu denk ik dat een ideale situatie alleen kan ontstaan door eerst een wij kplan te m - ken, waarin een mix van arm, gemiddeld en rijk kan samen leven en waar ze van allerlei voorzieningen gebruik kun nen maken." Naast wonen, moet er in de buurt worden geleefd, gere- creëerd en gewerkt. Die bood schap zullen Olivier en Mai- filhla thuis overbrengen. Highveld Ridge is een gemeen te op circa honderd kilometer ten ^osten van Johannesburg, met naar schatting 300.000 in woners, die verdeeld zijn over zeven kernen. In de herfst van dit jaar wordt die gemeente door een herindeling aanzien lijk groter. De verwachting is dat die groei een zware belas ting voor de gemeentelijke or ganisatie betekent. ,,We zijn naar Nederland gekomen om onze stedenband met Vlissin gen te verstevigen, maar voor al om te leren", stelt Olivier. Armoede De contacten van Vlissingen met Zuid-Afrika dateren uit 1986. Vlissingen sloot zich toen aan bij de vereniging LO TA (Lagere Overheden Tegen Apartheid). Daarin trokken gemeenten met elkaar op om actie te voeren tegen het apart heidsregime van Zuid-Afrika. Na de officiële afschaffing van apartheid begin jaren negen tig, onderhield Vlissingen het contact en kwamen regelma tig stagiairs uit Highveld Ridge op bezoek. Op 8 maart dit jaar ondertekenden de Vlissingse wethouder L. C. Poppe-de Looff en burgemees ter Mdibanisi Tsheke van Highveld Ridge een overeen komst voor intensieve samen werking om de armoede te bestrijden. De twee Zuid- Afrikaanse ambtenaren volg den in Den Haag een interna tionaal trainingsprogramma, dat werd verzorgd door de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). ,,We lopen door onze geschie denis achter. In Nederland is een duidelijke onderlinge band tussen gemeenten, pro vincies en het Rijk. In Zuid- Afrika is veel minder samen hang tussen de verschillende overheden. Bij ons kunnen boeren op het platteland ge makkelijker hun gang gaan, zonder gecontroleerd te wor den. We zullen een totaalvisie moeten ontwikkelen." Vlissin gen, zo onderstrepen de twee delegatieleden, kan in de we deropbouw van Zuid-Afrika een rol spelen. „We hebben het Nederlandse systeem van volkshuisvesting kunnen be kijken. Dat is goed geregeld." door Mieke van der Jaqt KAPELLE - De gemeenten Ka pelle en Reimerswaal gaan door met het opzetten van een geza menlijk Centrum voor Inkomen en Werk (CIW). Alle betrokken partners, Arbeidsvoorziening, de gemeenten en andere uitke rende instanties, zijn tot de con clusie gekomen dat de weg die Kapelle en Reimerswaal zijn in geslagen past in het landelijk streven om alles wat met werk en inkomen te maken heeft, ach ter één groot loket onder te brengen met als motto: werk bo ven inkomen. Even leek het erop dat de steeds veranderende plannen van de rijksoverheid roet in het eten gooiden. In Reimerswaal wer ken de gemeente, arbeidsvoor ziening en het GAK al sinds 1996 samen, dichtbij de klanten in het gemeentehuis in Kruinin- gen. Kapelle haakte daarbij aan en GOES - Leerlingen van het CIOS in Goes houden op dins dag 6 juni een instuif voor men sen van 55 jaar en ouder. Op deze sportieve ochtend is er keus uit veel verschillende acti viteiten. De instuif vindt plaats in Sport- punt Zeeland in Goes en duurt van 10.00 tot 11.00 uur. KRUININGEN - De politie in Reimerswaal houdt vrijdag 9 juni een kijkmiddag voor ge vonden fietsen in het politiebu reau in Kruiningen. Van 13.30 tot 15.00 uur kunnen slachtof fers van fietsendiefstal komen kijken of hun rijwiel ertussen staat. opent in september een meld punt van het CIW in het ge meentehuis. Hoewel het project in Reimerswaal en Kapelle pri ma paste in de aanvankelijke plannen van het Rijk, is in Den Haag een ander idee ontwik keld. Meer centraal zouden zeer grote CIW's moeten ontstaan, waarbij ook private partners als uitzendbureaus en opleidings instituten een plaats zouden kunnen vinden. Die plannen bijten de insteek van de twee Bevelandse ge meenten niet, omdat in het Oos- terscheldebekken al stekken zijn gestoken om een groot CIW in Goes te maken, met daarom heen satelieten in Tholen, Rei merswaal en Kapelle en in Schouwen-Duiveland. Bij het ministerie van Sociale Za ken loopt een aanvraag om daar een voorbeeldproject van te ma ken. Digitale snelweg De bedoeling is dat burgers voor alles wat met werk en inkomen te maken heeft, op dezelfde plaats terecht kunnen, dichtbij huis. Als het niet via de digitale snelweg kan, moeten ze via het gemeentehuis, of zoals in Tho len in het arbeidsbureau, geïn formeerd, geholpen en begeleid kunnen worden. In Goes komt dan, naast het zo genaamde front-office voor de Goesenaren, het hele back-offi ce te staan waar alles, ook weer integraal, wordt afgehandeld. Borsele en Noord-Beveland zouden, met meldpunten in de gemeentehuizen, moeten aan haken bij Goes. Behalve klantgericht en klant vriendelijk werken is het be langrijkste streven om werk bo ven inkomen te stellen, ook in Den Haag. Wie in de toekomst bij een CIW om een uitkering komt, bijvoorbeeld WAO, zou in de ideale situatie met een baantje de deur uit moeten gaan. door Esme Soesman THOLEN - Zijn voorganger maakte zich sterk voor betere huisvesting en goede appara tuur. De huidige voorzitter van Omroep Tholen, A. Bahnerth, verlegt de aandacht meer rich ting radiomakers. Daarmee staat de organisatie zelf niet stil. Heel voorzichtig wordt gelonkt naar het medium televisie. Tekst-tv en televisie. Bahnerth, kersvers voorman van de lokale omroeporganisatie, en L. J. Mayer, bijna vanaf het be gin manusje-van-alles, spreken hun plannen met onbewogen gezichten uit. Okay, het is een lange-termijnwens. Zoiets rea liseer je niet morgen. Ander zijds: de kosten, mogelijk- en onmogelijkheden worden op dit moment al onderzocht. Zo gek is de toekomstdroom van de om roep wellicht niet. Wat ooit is ontstaan uit een handjevol ra diopiraten groeide in bijna vijf tien jaar tijd uit tot een vol waardig draaiende organisatie, met beleidsplan en een steeds bekender wordende naam. De omroep kreeg vorig jaar overi gens een nieuwe naam, verhuis de naar een keurig onderkomen aan de Voltstraat in Tholen-stad en krikte het budget van 20.000 naar 70.000 gulden op. Bahnerth was - als penning meester - achter de schermen bij deze ontwikkelingen betrokken en volgde voormalig voorzitter E. E. A.Kooymandan ookbijna geruisloos op. Maar wel met een duidelijk nieuwe invalshoek. „Want materieel is nu alles aan wezig om een goede omroep te kunnen zijn. Kooyman heeft er eigenlijk voor gezorgd dat het bestuur kan zijn wat het eigen lijk zou moeten zijn. Wij gaan ons daarom meer richten op het medewerkersbeleid", zegt Bahnerth. „We waren hiervoor vooral atleet. Nu worden we een voetbalteam." Afbakening Dat betekent vooral dat func ties afgebakend gaan worden en verantwoordelijkheden om schreven. De organisatie is in rap tempo gegroeid en daarmee stukken ingewikkelder gewor den. Tijd om de bezem daar eens door te halen, omwille van de duidelijkheid voor iedereen. Ook hoopt het bestuur nieuwe menskracht binnen te krijgen; het huidige aantal van dertig' medewerkers zag ze het liefst verdubbeld. Zodat er, bijvoor beeld in techniek of presentatie, steeds meer specialisten voor handen zijn. Houdt het nu nooit eens op met de plannen van die - eigenlijk betrekkelijk kleine - vrijwilli gersorganisatie? „Nee", schreeuwen de voorzitter en Mayer het direct in koor uit. Omroep Tholen heeft een heel eigen functie; namelijk het in stand houden van de eigen cul tuur. Alle plaatselijke evene menten, clubs en persoonlijkhe den en alles wat invloed heeft in de Thoolse samenleving - van religie tot minderheden - moet aan de (nu nog) luisteraar wor den gepresenteerd. Dat zal in de toekomst via 24 uursuitzendin gen gebeuren, dankzij appara tuur die het mogelijk maakt een soort instant (half live) radio programma te maken. Altijd uitzenden is een manier om de luisteraar niet te verliezen en daar wil Omroep Tholen naar toe. Wanneer?We hopen in sep tember. Dan bestaan we vijftien jaar. Dat zou een hele mooie zijn." GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden houdt dinsdag 6 juni een informatieavond over de in richting van het Poelgebiedtus- I sen Goes en Heinkenszand als zestig kilometerzone. Deze avond is vooral bedoeld om knelpunten in kaart te bren gen. Belanghebbenden kunnen verslag doen van verkeerspro blemen in het Poelgebied. Op dinsdag 27 juni volgt een tweede informatieavond. Het waterschap wil tijdens deze tweede bijeenkomst praten over maatregelen die het beste in dit gebiedje passen. Daarna gaat het schap een plan maken, dat naar verwachting in september wordt gepresenteerd. Beide bijeenkomsten worden gehouden in het hoofdkantoor van Waterschap Zeeuwse Ei landen aan de Piet Heinstraat 77 in Goes. Dinsdag 6 juni be gint de bijeenkomst om half acht 's avonds. door Mieke van der Jagt OUDELANDE - Een gewijzig de aanpak van het werkbezoek dat burgemeester en wethou ders van Borsele regelmatig aan de kernen brengen, heeft in Ou delande vruchten afgeworpen. In het dorpshuis van Oudelande ging het dinsdagavond nu eens niet uren achtereen over hon denpoep en hardrijders, maar veel meer over zaken waarbij bevolking en bestuurders we derzijds wat van elkaar konden leren. Natuurlijk poepen ook in Oude lande honden op plaatsen waar dat niet zou moeten en er is geen enkele aanwijzing dat het ver keer zich in de bochtige straten van het dorp niet misdraagt. Maar de enige klager over hon denpoep had zijn klacht al tele fonisch gemeld en opgelost. Bij de gemeente haalde hij een tegel op met een poepende hond in een goot, legde hem in de stoep en de bazen hebben het begre pen: er ligt geen poep meer op de stoep. De racementaliteit van de weg gebruikers is, net als in andere dorpen, niet zomaar om te bui gen. Grootscheepse herinrich- MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Kloetinge is dinsdag in Middelburg voor rijden onder invloed veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging en 1.350,- boete. De verdachte kon niet anders doen dan zich neerleggen bij de straf van de politierechter. Een blaastest lukte niet, maar uit de bloedproef bleek dat hij 1,46 promille scoorde. De politie had de man 27 januari dit jaar nogal hard door de bebouwde kom van Kloetinge zien rijden. Re den om de bestuurder aan te houden. Het was overigens de eerste keer dat de verdachte met justitie in aanraking kwam. Een 22-jarige inwoner van Eindhoven werd voor dronken rijden veroordeeld tot negen maanden rij-ontzegging en 1900 gulden boete. De automo bilist werd 6 februari dit jaar in Kapelle betrapt met te veel al cohol op. Hij zatdrie keer boven de limiet. ting van de straten zit er voorlo pig niet in, maar bestuurders en burgers spraken af zich over een oplossing te zullen buigen. Communicatie Van de Oud elandenaren leerde het gemeentebestuur dat de communicatie beter moet. De dorpelingen beklaagden zich erover dat ze telkens mooie bo men en planten voor hun neus zien verdwijnen. Pogingen tot verzet, lopen op niets uit omdat het rooien van bomen al een eeu wigheid geleden in de inspraak is geweest. Bij een groenstruc tuurplan, of zo. Klaarblijkelijk mist de bevolking de breedvoe rige advertenties, die oproepen tot inspraak en betrokkenheid, volledig. Burgemeester J. L. M. Mandos gaf toe dat hij dikwijls de advertenties over zijn eigen beleid niet snapt. De bewoners van Oudelande maken zich verder druk over de Westerschelde Containertermi- nal, die aan de Kaloot wordt ge bouwd en met name over de vraag of die niet veel meer ver keer door de Zak van Zuid-Be veland met zich mee zal bren gen. De bestuurders beloofden er alles aan te doen om de ge wenste ontwikkelingen in het Sloegebied niet ten koste te la ten gaan van de woonkwaliteit van de gemeente Borsele. B en W van Borsele hopen er zelfs hand vaten in te vinden om de woon kwaliteit te verbeteren. Woningbouw De leden van het dagelijks ge meentebestuur beantwoordden vragen die in het dorp leven. Over de peuterspeelzaal die met andere zalen moet fuseren, over de moeizame vervanging op de openbare school, over de groen voorziening, de politie die de wijkzorg weer gaat invoeren en over de woningbouw. Over dat laatste zijn de berichten niet echt hoopgevend. Als de provin cie het beleid niet verandert, kunnen er op Oudelande tot 2006 maar drie woningen wor den bijgebouwd. Een bestem mingsplan hoeft daarvoor niet te worden gemaakt, er zijn ge noeg open plekken. LEWEDORP - In café de Goede Verwachting in Lewedorp is vrijdag een avondruilbeurs. Verzamelaars van munten, postzegels en oude ansichten kunnen er terecht van 19.15 uur. foto Marijke Folkertsma Met de aanleg van het landgoedplan Den Osse zou dertig miljoen gulden zijn gemoeid. Gemeente schuift besluit landgoedplan voor zich uit door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Initiatiefnemer J. Beeke vraagt de gemeente vaart te zetten achter zijn landgoedplan Den Osse, dat hij in de Christoffelpolder bij Brou wershaven wil verwezenlijken. Uitvoering van het plan betekent dat der tig miljoen gulden wordt gepompt in ver- fraaiiing van het landschap. Beeke, die in Brouwershaven woont, diende het plan al in 1998 in bij het gemeentebestuur. Veel vorderingen zijn er daarna niet gemaakt. Beeke vraagt de commissie ruimtelijke ordening en economische zaken (roez) om de gemeenteraad ervan te doordringen dat haast geboden is. Wethouder C. W. Veerhoek zegt echter dat Beeke geduld zal moeten hebben. Het plan voorziet in de bouw van statige buitenplaatsen, omgeven met bos, luxe tuinen en waterpartijen. Die bosrijke om geving dient vanaf de openbare weg via wandelpaden vrij toegankelijk te zijn voor het publiek. „Landelijk blijken dit soort miljoenenprojecten met de huidige gekte op de woningmarkt als warme broodjes over de toonbank te gaan", zegt Beeke. Hij vreest echter dat er veel parti culier geld aan Schouwen-Duiveland voorbij gaat als het gemeentebestuur de besluitvorming voor zich uit blijft schui ven. In de Structuurvisie Schouwen-Duive land wordt letterlijk aangegeven dat er mogelijkheden zijn voor de aanleg van landgoederen, als ze direct aansluiten op recreatiegebieden. Het plan van Beeke grenst aan de recreatieparken van Den Osse, die sinds kort worden geëxploiteerd door de organisatie Landal Green Parks. De structuurvisie geldt alleen als uit gangspunt voor het toekomstig beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening. Om de aanleg van landgoederen mogelijk te maken, moeten er bestemmingsplan wijzigingen worden doorgevoerd. Beeke vraagt de commissie of de raad op korte termijn een voorbereidingsbesluit kan nemen, zodat landgoedplan Den Osse pla nologisch kan worden ingebed. Kale omgeving Hij wijs erop dat het landgoedplan afre kent met de kale omgeving van Den Osse. Een gevarieerder en groener landschap komt volgens hem ook ten goede komen aan talrijke recreanten. Beeke heeft het landgoedplan opgesteld in overleg met enkele andere grondeige naren in de Christoffelpolder, een land schapsarchitect, een makelaar, aanne mers en geïnteresseerde landgoedkopers. „Wanneer kunnen wij met het uitvoeren van onze hoogkwalitatieve plannen be ginnen?", wil hij van de raadscommissie weten. Beeke vraagt zich tevens af of de gemeen te Schouwen-Duiveland wel goed door drongen is van het feit dat er in Nederland veel particulier kapitaal beschikbaar is in de markt voor natuuraanleg en dat een dergelijk project niet alleen een fraaier landschap, maar ook permanente werk gelegenheid oplevert. Geduld Wethouder Veerhoek heeft een simpel antwoord. „Als Beeke op dit moment ant woord wil, wordt zijn verzoek afgewezen. Als hij het plan enige kans van slagen wil geven, zal hij geduld moeten betrachten. Het gemeentebestuur moet nog bepalen welke zaken uit de structuurvisie, zoals windmolens of landgoederen, ze naar vo ren wil schuiven bij de aanpassing van het Bestemmingsplan Buitengebied. Dat hangt ook af van de beschikbare ambtelij ke capaciteit. Ook de exacte locaties waar landgoederen kunnen komen, moet nog worden bepaald. Beeke is dus nog lang niet aan de beurt." door Esme Soesman POORTVLIET - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil korte metten maken met de onveilig heid van het kruispunt Hogeweg/Roolandseweg/ Rijkebuurtsweg, dat gelegen is tussen Poortvliet en Oud-Vosse- meer. Op dat punt gebeuren re latief weinig ongevallen, maar wel steeds met ernstige afloop. Onlangs nog, op 27 april, raak ten twee automobilisten zwaar gewond. Het was de tweede keer dit jaar dat er een ernstig onge luk gebeurde op dit kruispunt. Doorgaans valt de frequentie waarmee het fout gaat wel mee, schetst communicatiemede werker S. Minneboo van het schap. In de voorgaande twee jaren was steeds sprake van één ongeval met letsel per jaar. Groot probleem echter is dat on gevallen daar meestal gepaard gaan met ernstige gevolgen. Naar aanleiding van het laatste incident wil het schap hier zo snel mogelijk iets aan gaan doen. Weggebruikers verzui men vaak op de kruising voor rang aan rechts te geven. Dat komt vaker voor op plattelands wegen die elkaar kruisen, con stateert Minneboo. Het letsel is dan al snel groot, in verband met de snelheid die op deze wegen is toegestaan. Ander minpunt van het kruispunt tussen Poortvliet en Oud-Vossemeer is het be perkte uitzicht. De oorzaken heeft het schap dus in beeld, naar een oplossing moet nog worden gezocht. Omdat de Ho- geweg als doorgaande weg geldt tussen twee dorpen, wordt de maximale snelheid gehand haafd. Op het kruispunt moet de snelheid echter omlaag. Op welke manier is in onder zoek. De bedoeling is wel dat er deze zomer nog maatregelen worden genomen. Het water schap is medeondertekenaar vanhetverkeersveiligheidsplan Tholen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Europese Commissie heeft Nederland voor het Europese Hof gedaagd, omdat in 1999 acht procent van de binnenwateren niet voldeed aan de Europese Zwemwater richtlijn. Met het zwemwater aan de kust was het veel beter gesteld. Dat voldeed bijna over al aan de norm. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is ontstemd over de stap van de Europese Commis sie. Volgens het ministerie zegt de gang naar het Hof helemaal niets over de werkelijke kwali teit van het zwemwater. Meetgegeven De Europese Zwemwaterricht lijn zou waardeloos zijn omdat gewerkt wordt met een meetge geven dat niks zegt over het bac teriegehalte in het water. Zon der dit meetgegeven voldoen de Nederlandse binnenwateren wél aan de Europese norm, zegt Verkeer en Waterstaat; zwem mers hebben dus niets te vrezen. In Zeeland wordt door Rijkswa terstaat en de twee waterschap pen gemeten hoe de kwaliteit van het zwemwater is. Rijkswa terstaat meet op 47 kustlocaties, de waterschappen op tien. Zee land heeft geen binnenwateren waar veel wordt gezwommen, of het moet de Braakman in Zeeuws-Vlaanderen zijn. Ook daar was de zwemwaterkwali teit in 1999 goed, evenals op meetlocaties langs de kust en in de Deltawateren. Bij binnenwateren in Neder land is vorig jaar op vijftig stranden een slechte waterkwa- liteit gesignaleerd en is op drie I stranden een zwemverbod inge- steld. Aan de kust is alleen bij j Katwijk een overschrijding ge meten van het door Nederland omstreden meetgegeven totaal- coliformen ofwel colibacteriën. Zwemwater moet voldoende 1 helder zijn en mag niet te veel vervuild zijn met bacteriën uit I menselijke of dierlijke ontlas- ting. De kwaliteit van het zwemwater is sinds de jaren tachtig in Nederland sterk vooruitgegaan door de bouw van zuiveringsinstallaties voor afvalwater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 50