Aanval op beren in Pyreneeën Tweeling voltooit op zelfde tijdstip studie economie dwarsstraten varia 4 Franse actie tegen populatie GSM opladen in woestijn Verboden voor mannen Heer Bommel en Bombom de Geweldige Toonder Studio's puzzel het weer Zeeland: Warmer Sêl recept Salade met Hollandse Nieuwe woensdag 31 mei 2000 door Henk van den Boom Net nu ze zich wat thuis be ginnen te voelen in hun nieuwe omgeving op de grens tussen Spanje en Frankrijk, moeten ze weer weg. Tenminste, als het Franse parlement zijn zin krijgt. Met veel bombarie en ettelijke miljoenen van het Eu ropese 'Lifefonds' werden vijf jaar geleden drie bruine beren uit Slovenië naar de Pyreneeën gehaald. Groot voorstander van het pres tigieuze natuurproject 'De brui ne beer terug in de Pyreneeën' was de Franse regering. On danks heftig verzet toentertijd van met name Spaanse boeren, herders en jagers, kregen Pyros, Giva en Melba op de grens van Frankrijk met Spanje hun nieuw verworven vrijheden. Een zendertje in de pels zorgde ervoor dat de verrichtingen van de nieuwe bewoners op de voet konden worden gevolgd. De herinvoering van de beren ging vergezeld van een groots opge zet educatief natuurprogram ma. Ook zouden de beren voor werkgelegenheid zorgen. Hoewel Melba vrijwel meteen door een jager werd doodge schoten (zelfverdediging, zei de man voor de rechtbank), pasten zijn soortgenoten zich snel en goed aan aan hun nieuwe na tuurlijke omgeving. De beren hebben inmiddels vijf nakome lingen. Maar tot een echte inte gratiemet de plaatselijke bevol king is het nooit gekomen. Schapen In de loopxvan de vijf jaar heb ben de 'Slovenen' 98 schapen opgepeuzeld. Volgens deskun digen is dat niet veel. Het aantal dat jaarlijks wordt verslonden door loslopende verwilderde honden is namelijk vele malen groter. Bovendien worden er vraagtekens gezet bij het getal 98. Het is voor een herder zeer verleidelijk te melden dat zijn schaap door een beer is gedood, aangezien het dode dier royaal door het Lifefonds wordt ver goed. Het jongste en misschien wel definitieve offensief tegen 'bruintje beer' is afkomstig van een Franse gedeputeerde, fana tiek beoefenaar van de jacht- sport. Hij heeft de meerderheid van de politici op zijn hand om dat hij ze ervan wist te overtui gen dat de bevolking in de be renregio in doodsangst leeft sinds de komst van de bruine beer. Op grond daarvan besloot het parlement in Parijs eerder al dat de beren terug moeten naar Slovenië. Afgelopen maandag werd dat besluit echter opge schort omdat men de toekomst van de beren wil vastleggen in de nieuwe Franse jachtwet, waarover in juni wordt beslo ten. Demagogie De voorstanders van de beren maken zich boos over de dema gogie van de Franse jagers. Vol gens hen wordt de plaatselijke bevolking vals voorgelicht. Be ren zijn niet gevaarlijk voor mensen, stellen ze en ze verwij zen naar andere gebieden in Spanje, zoals de provincies Le on en Palencia waar de bruine beer al weer jarenlang op vreed zame wijze zijn plek heeft ge vonden in zijn nieuwe omge ving. Overigens zeggen diezelfde des kundigen dat de Franse politici wel gemakkelijk even kunnen beslissen dat de beer terug moet, maar dat de uitvoering van dat besluit vrijwel onmogelijk is. De beren zijn moeilijk te lokalise ren. En dan moeten ze ook nog gevangen worden op de vaak steile en dicht beboste hellin gen.. GPD door Judith van Klaveren Daphne en Simone Groenen dijk zijn altijd samen opge trokken. De twee-eiige tweeling werd 23 jaar geleden geboren in Den Haag. Ze gingen naar de zelfde basisschool, volgden de zelfde middelbare school, zaten samen op hockey en tennis en gingen met elkaar op kamers toen zij in Rotterdam kwamen studeren. Zij ronden vanmiddag allebei hun studie economie af. Nie mand had er vantevoren van op gekeken als dat met dezelfde eindcijfers zou gebeuren. Hoewel ze in praktisch alles ge- lijk-op gaan, en allerminst in el- kaars schaduw staan, is Daphne 'het haantje de voorste'. „Ik doe alles net iets rustiger", zegt Si mone. „Ik heb nog wel eens een schopje onder mijn kont nodig." Voorwerk Eigenlijk laat Simone haar zus het voorwerk doen, concluderen ze eensgezind. Dat ze bijvoor beeld vier maanden naar Ame rika zijn geweest, was een idee van Daphne. Zij was altijd eer der, met make-up, met vriend jes. Toevallig is dat wellicht niet; Daphne is zeven minuten eerder geboren dan Simone. Ze praten er veel over, zegt Daphne. „Mensen spiegelen je constant. Er zijn momenten dat je dat minder leuk vindt. Op een gegeven moment zaten we ook echt te dicht op elkaar. Nu we een eigen leven leiden, sinds we ieder met een vriend samenwo nen, vind ik het weer leuk om tweeling te zijn. Ik zou nooit zonder Simone willen opgroei en. Het heeft ons zelfverzeker der gemaakt. Tweeling-zijn is een luxe." „Ik zie Daphne meer als mijn beste vriendin," zegt Simone. Spraakwaterval De één (Daphne) weet beter wat ze wil dan de ander. Maar ze lij ken het voortdurend eens, kij ken geregeld even naar elkaar opdat wat ze zeggen strookt met hoe de ander het ervaart. Ze la ten elkaar uitpraten om vervol gens het woord over te nemen. De spraakwaterval van bijna anderhalf uur wordt slechts eenmaal onderbroken: als ze - tegelijk- hun mok thee optillen, enkele seconden voor zich uit staren en een slok nemen. Een Katapultvlucht SOMERSET Groot-Brittannië Voor wie is uitgekeken op bun- geejumpen en wildwatervaren, is er nu een nieuwe uitdaging: katapultvliegen. De 44-jarige Stella Young uit het Britse Somerset mocht uit proberen hoe het voelt om door een middeleeuwse katapult te worden gelanceerd en in een net terecht te komen. De vrouw brak daarbij haar bekken. Young, zelf een enthousiast lid van de Britse Club voor Gevaar lijke Sporten, had zich laten overhalen door haar 29-jarige vriend Richard Wicks. Hij had het werptoestel zelf in elkaar geknutseld en getest met behulp van een aantal poppen.Wicks wil het experiment herhalen met een groter net. Eeuwenlang BOGOTA Colombia De Colombiaanse seriemoorde naar Luis Alfredi Garavito is veroordeeld tot een totaal van 835 jaar gevangenisstraf. Garavito is veroordeeld voor de moord op 189 kinderen in het af gelopen decennium. Hij heeft 140 moorden bekend. De slacht offers waren allemaal jongetjes. Velen werden seksueel mis bruikt door de moordenaar. De Colombiaanse autoriteiten vonden bij de arrestatie van Ga ravito een lijst met de namen van al zijn slachtoffers. Moordvriendin SAN FERNANDO Spanje Twee Spaanse meisjes van zes tien en zeventien jaar hebben tegenover een onderzoeksrech ter verklaard dat ze een zestien jarige vriendin hebben doodge stoken omdat ze beroemd wilden worden. De politie van San Fernando de Cadiz in Zuid-Spanje trof het li chaam van de zestienjarige Cla ra Garcia met achttien steek wonden aan in een veld buiten de stadEen van de daders heeft bekend dat zij de steekwonden heeft toegebracht. In het huis van de twee meisjes vond de politie romans van Stephen King en Dean Koontz. Ook zijn krantenknipsels aan getroffen over een Spaanse jon gen die in april zijn ouders en zus vermoordde met een Samu- raizwaard. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting.Wat in Huambo, Camagiiey.Vishak- hapatnam, Hoog-Socren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. FARNBOROUGH Groot-Brittannië De Britse onderzoeker Trevor Baylis uit Farnborough wil door de Namibische woestijn wandelen om te bewijzen dat hij met een systeem in een hak van een schoen zijn GSM kan opladen en dan vanuit de zandvlakte in het zuiden van Afrika premier Blair kan bellen. Het systeem benut de druk en de spanning in de hak om mechani sche energie om te zetten in stroom. Baylis werk bij een onder zoekscentrum van het ministerie van Defensie, dat ook het led- scherm, de koolstofvezeltechniek en de infraroodsensors zegt te hebben uitgevonden. De stroom uit de hak kan ook dienen voor een zaklantaarn of het gebruiken van het GPS-systeeem voor plaatsbepaling op aarde. Aasgier in gevaar BOMBAY India De gier, in veel landen het sym bool van de dood, dreigt zelf uit te sterven in India, het land waar de vogel het meest voor kwam. De afgelopen tien jaar is het aantal 'witte-rug'-gieren in In dia, de gangbaarste soort, met 96 procent gedaald. De afname van het aantal vogels werd voor het eerst opgemerkt in een natuurpark bij de stad Bombay. Karkassen van dieren die in het park lagen, werden nog nauwelijks door de vogels belaagd, terwijl eerder elk karkas zo'n tachtig vogels aan trok. Onderzoekers denken dat de grote sterfte onder de dieren wordt veroorzaakt door een vi rus. Eerdere vermoedens, dat de die ren stierven aan de grote hoe veelheid bestrijdingsmiddelen die zij via hun voedsel binnen kregen, bleken onjuist na sectie op gestorven vogels. BANGKOK Thailand Een Thaise wacht in Bangkok voor de speciale bus die moet voorkomen dat vrouwen tijdens een rit worden aangerand of beroofd. De Thaise vrouwen drongen al jaren aan op het inzetten van een spe ciale bus omdat ze zich niet meer veilig voelen. Met name op de dagen dat vrouwen hun salaris kun nen ophalen en met een volle beurs naar huis gaan, komen veel berovingen voor. Om het gevoel van veiligheid te vergroten zit er een man achter het stuur. foto Sakchai Lalit/AP moment later barst de woorden stroom weer los. „Onze vader zag ons het liefst in dezelfde kleren lopen, maar moeder heeft altijd benadrukt dat we twee verschillende men sen zijn, ze gaf ook altijd ver- schillen.de cadeautjes", vertelt Simone. Met him twee jaar ou dere broer Bas kunnen de zus sen, ieder op hun manier, goed overweg. Ze voelen zich eigenlijk meer een één-eiige tweeling. „We zit ten met alles zo dicht bij elkaar." Hun wegen zijn zich pas enigs zins gaan scheiden toen er vaste partners in het spel kwamen. Daphne: „Toen namen we het besluit om uit elkaar te gaan, na vier jaar samen te hebben ge woond. We kwamen op een punt dat we zonder elkaar zou den kunnen." Voor zover je dahrvan kunt spreken. Simone: „We wonen twee straten verder, maar bellen zeker vier keer per dag." Eigenlijk was Daphne net iets eerder klaar, maar de zussen ko zen ervoor om tegelijk af te stu deren. Dat is een mooie bekro ning van hun studietijd, vinden ze. „We hebben twintig jaar sa men op school gezeten, vanaf de kleuterschool. Dat sluiten we nu af", zegt Simone. Daphne: „Het is leuk om samen de bul in ontvangst te nemen. Dat lijkt me een heel mooi moment." Eigen lijn Ze realiseren zich dat er veel gaat veranderen. Daphne heeft sinds vorige week een baan als junior personeelsadviseur bij KPN Telecom. „Je moet je eigen lijn hekken", zegt ze zakelijk. „Je kunt niet rekening met el kaar blijven houden. Zonder el kaar daarbij te kwetsen, na tuurlijk." Simone heeft niet zo'n haast met solliciteren en blijft tot het najaar bij het detacheringsbu reau waar ze nu nog beiden parttime werken. „Ik laat me niet opjagen", reageert ze dro merig. Hun afstudeerscriptie is overi gens wel verschillend. Daphne legde zich toe op 'employebili- ty', een nieuwe stroming in het 'human resource management'. Simone deed een onderzoek naar de arbeidsbeleving van wetenschappelijk personeel aan de universiteit. „We wilden de buitenwereld laten zien: dit kan ik ook zélf." GPD Na veel gekreun en getreuzel raakten ze eindelijk weer op de been. Ze zetten hun verfladderde hoeden op en begaven zich met wagge lende gang en glazige oogopslag op weg naar de stad, waar ze hun hol hadden. „D-dat was niet zo mooi, baas!" zei Hieper met gebroken stem. „Ik had het nog kunnen redden, als je maar niet op mijn hoofd gespron gen was. Ik had die bolle in flarden geschoten. Eerlijk waar. Waar om keek je niet een beetje uit?" Deze woorden mishaagden Super. „Hou op over die bolle, of ik bega een ongeluk!" schreeuwde hij rauw. „Dat is geen eerlijk vechten meer, met een bom onder mijn Cryptogram Horizontaal: 1. Doen Ot niet verborgen (6); 4. Ondersteboven kletsen (8); 6. Ta melijk onbezet (3); 7. In een ogenblik kan men Om kwijtraken (3); 9. Geleerde van het moment op de ze manier (7); 11. Een kind om in het oog te houden (5). Verticaal:1. Beweging in de ren (4); 2. Het dier van een technicus in de kroeg (5); 3. Vervelend achter de slee (4); 5. Momentje, het is me teen gelijk! (6); 6. Pak de ton! (3); 8. Haak die in Duitsland niet alleen voorkomt (4); 10. Dat water bevat uitsluitend klinkers (3). Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: KOKOSMAT en RETRAITE. Het sleutelwoord luidt: AFKOMELING. korzelig oleander katafalk oordelen scarabee meikever automaat teenager Door: Klaas Dros Aanstaande donderdag 1 juni, is het niet alleen Hemelvaartsdag, maar start ook "onze" zomer (de weerkundige zomer dus). Het weer lijkt zich aan te sluiten bij de meteorologische seizoenswisselïng. Het wordt op de meeste plaatsen rond 20 graden, tegen 18 graden normaal. Daarna is de verwennerij mogelijk alweer voorbij, want de koele oceaanlucht keert snel terug. En dat gaat waarschijnlijk gepaard met een paar (onweers)buien. Vandaag begint de dag met zonnige perioden. De temperatuur loopt snel op en het wordt 's middags 17 a 18 graden. Later op de dag neemt vanuit het zuid westen de bewolking weer toe op nadering van een warmtefront met daarachter meer warme lucht. De wind is matig (kracht 3), uit zuidelijke richting en later mogelijk zuidoost. Komende nacht kan het licht gaan regenen. Onder de bewolking blijven de temperatu ren boven de 10 graden. Morgen, Hemelvaartsdag is de regen al naar het noordoosten weggetrokken en klaart het op. 's Middags zijn er vooral in onze regio zonnige perioden. Later is er een kans op een bui. Het wordt dan rond 20 graden bij een matige, boven het Zeeuwse water vrij krachtige zuidwestenwind. Vrijdag kunnen er op meer plaatsen buien gaan vallen, als koele oceaanlucht de warmte probeert te verdrij ven. Daarbij is een kleine kans op onweer. Het wordt ondanks de dreigende afkoe ling op die dag nog wel 18 graden. In het weekeinde blijft het droog met geregeld zon, maar de middagtempe- ratuur komt niet meer boven de 18 graden. Vooruitzichten weer max. min. wind 20° 13° ZW 5 18° 13° ZW 5 16° 10° N 3 18° 10° NO 4 Zon woensdag onder21.50 donderdag op 5.33 Maan woensdag onder 19.00 donderdag op 5.09 Nautisch bericht Er waait vandaag een matige zuidelijke wind, kracht 3. Het zicht is de gehele dag goed. De temperatuur van het kustwater is 14 graden. Waterstanden kin. Kunst! Zo kan iedereen het. Maar we zullen zien wie het beste lacht; het laatste schot is nog niet gevallen." Heer Bommel was zich niet bewust van deze bedreiging. Hij stuurde de Oude Schicht tot voor Bommelstein en sprong er losjes uit. „Welkom thuis, heer Olivier", sprak Joost, die zijn meester huppe lend zag naderen. „Het ritje heeft u goed gedaan, zie ik. Maar het komt me voor, dat de automobiel wat warm gelopen is. Hij is over de toeren gejaagd, als u mij toestaat." „Geen denken aan", riep heer Bommel vrolijk. „Wij kennen onze ei gen krachten niet, dat is hel!" WOENSDAG Hoog water Laag water 31 MEI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 00.56 201 13.21 234 07.20 207 19.40 189 Terneuzen 01.17 230 13.43 263 07.46 217 20.06 198 Bath 02.16 267 14.40 304 08.45 244 21.09 226 Roompot Buiten 00.46 149 13.16 180 07.16 156 19.35 136 Zierikzee 02.15 140 14.55 166 08.25 161 20.55 139 Stellendam Buiten 01.12 138 13.33 175 07.05 106 19.35 087 Wemeldinge 02.25 162 15.00 191 08.30 175 21.00 155 Krammersl. West 02.09 155 14.38 181 08.30 167 21.01 145 Hansweert 01.45 241 14.12 274 08.10 234 20.36' 216 DONDERDAG Hoog water Laag water 1 JUNI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 01.39 227 14.05 251 08.08 218 20.28 201 Terneuzen 02.00 256 14.25 280 08.36 228 20.57 211 Bath 03.01 296 15.25 324 09.38 254 21.58 236 Roompot Buiten 01.29 169 13.52 192 07.55 161 20.09 144 Zierikzee 03.10 151 15.45 170 09.10 162 21.35 142 Stellendam Buiten 01.55 160 14.20 189 07.45 109 20.15 092 Wemeldinge 03.20 177 15.45 197 09.20 177 21.45 159 Krammersl. West 02.55 165 15.25 182 09.21 168 21.46 147 Hansweert 02.28 266 14.56 289 09.00 245 21.20 228 L lagedrukgebied lichte sneeuw O H Hogednjkgefted zonnig matige sneeuw A A onweer Koulron: licht bewolkt zwaresneeuw lichte regen Warmtelront matige regen vv hagel Samengesteld front zwaarbewolkt zware regen Isobaar Hans Belterman /andaag zijn de Hollandse Nieuwe weer overal in het land ver- V krijgbaar. De meeste mensen kopen ze bij de vishandelaar in de winkel of op de markt. Wil je ze meteen opeten, dan kun je uiter aard ook bij een haringstalletje terecht. De echte liefhebbers ko pen hun haringen het liefst bij een vertrouwd adres. Van haring die in de supermarkt wordt verkocht, willen ze liever niets weten. Maaltijdsalade voor 2-3 personen: 3 - 4 nieuwe haringen, gefi leerd; ca. 750 gram grote aardappelen, vastkokers, bij voorkeur alpha's; (zee)zout; 4 eetl. mayonaisewitte peper uit de molen; 1 1.2theel. fijne Franse mosterd (Grey Poupon); 3 - 4 bosuitjes met veel groen, in uiterst smalle ringetjes gesneden; 1/2 komkom mer; 1 /2 krop (gewone) sla; 11/2 eetl. kappertjes, uit potje, uitge lekt; 11/2 eetl. fijngehakte (platte of bladjpeterselie. Schil de aardappelen en snijd ze in blokjes (0.75 cm Spoel ze en kele malen in ruim koud water. Zet ze op met royaal kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de aardappelblokjes niet veel langer dan 5 minuten koken. Stort ze op een zeef. Laat ze uit lekken, opdrogen en tot lauwwarm afkoelen. Maak intussen de saus door mayonaise te vermengen met wat peper (eventueel ook wat zout) en mosterd. Doe de aardappelblokjes over in een kom. Strooi de bosuitjes er over en voeg de mosterdmayonaise toe. Schep alles enkele ma len zo luchtig mogelijk om. Plaats de kom (afgedekt met plasticfo lie) een uurtje op een koele plek (liever niet in de koelkast). Schep de salade van tijd tot tijd even om. Maak intussen de komkommer schoon. Verwijder het uiteinde. Schil hem en snijd hem overlangs door. Neem met een lepeltje het zaad uit beide helften weg. Snijd de komkommerhelften in de lengte in vijf of meer smalle repen. Snijd de repen in kleine blok jes. Leg ze op een zeef. Strooi wat zout er over en schep ze enkele malen om. Laat ze 20 - 30 minuten staan om uitte lekken. Maak de sla schoon. Spoel de bladeren enkele malen in ruim koud water. Scheur de bladeren in stukjes en maak ze zo droog mogelijk (sla centrifuge). Snijd de haringfilets schuin in smalle reepjes. Snijd de helft van de haringreepjes in kleine blokjes. Schep ze samen met de komkom merblokjes door de aardappelsalade. Presentatie: verdeel de sla als bedjes over de bordjes. Schep de haringsalade op de slabedjes. Verdeel de haringreepjes er over. Bestrooi de gerechten eerst met kappertjes en daarna met peter selie. Tip: geef er sneetjes licht geroosterd witbrood bij en zet een schaaltje met licht gezouten boter(balletjes) op tafel. Drink er een glas koel bier (pilsner) of mineraalwater bij Europa: Heet Spanje In het binnenland van Spanje worden de hoogste temperaturen van Europa gehaald. Nabij Madrid wijst de thermometer in de namiddag 35 graden aan. Verder schijnt de zon volop en blijft het overal droog. Frankrijk heeft met meer bewolking te maken en vooral ten noorden van de lijn Bordeaux-Lyon krijgt de zon nauwelijks ruimte en valt van tijd tot tijd regen. De temperatuur varieert van 15 graden aan de Kanaalkusten tot 25 aan de Rivièra. In de loop van morgen breidt een regengebied zich over de Britse eilanden uit. Het wordt 14tot 18gra- den. De zon schijnt in Duitsland geregeld en met 19 graden is het vriendelijk en aangenaam lenteweer. Regen- en onweersbuien trek ken het oosten van Europa binnen en die verdrijven de ergste warm te. Een paar dagen terug werd in Roemenië en Hongarije de 30 gra den bereikt, morgen is het met maximaal 26 graden minder warm. Het ziet er wel naar uit dat Roemenië en Bulgarije nog flink wat zon zullen hebben. Met uitzondering van het noorden geniet Italië ook van veel zon en zomerse temperaturen. Ook in Griekenland komen vakantiegangers goed aan hun trekken met nauwelijks wolken en maximumtemperaturen van omstreeks 29 graden. Het westen en midden van Turkije doen er eigenlijk niet voor onder. Scandinavië houdt koel en wiselvallig weer met grote kans op enkele buien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4