Regering beschermt koopkracht De mooie dag Kamer stemt in met aanschaf marineheli Vers Konmar Voordeel Fusie bijzonder en openbaar onderwijs in Deventer mag Paul van Vliet wijdt carrière aan Unicef Hoger loon nieuwe tijdelijke militairen binnenland 3 Huisarts maakt op doktersadvies zijn excuses Bos belooft compensatie Buurtactie leidt tot verkeersrel Hypotheekrentetarieven omlaag Benzine drie cent goedkoper Kerkdienst via kabel en web OM laat Martijn ongemoeid Rockacademie Tilburg in trek Aflaat te verdienen op contactdag Bernhard jr mag trouwen Topdiplomaat in de fout Varkensfilet Verse Hollandse spinazie Met Klantenkaart 50% korting Plaat wit- of VJ bruin brood jldouLt i woensdag 31 mei 2000 van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Hij uitte maan dag nog mede namens een aan tal collega's stevige kritiek op het gezondheidsonderzoek van het ministerie van Volksge zondheid onder de bewoners van het rampgebied in Ensche de. Gisteren echter meldde de Enschedese huisarts A. Davids zich onder 'dwang' van zijn collega's op de vliegbasis Twenthe, waar hij de vredes pijp rookte met projectleider R. Huijsman van het ministerie. „Het was allemaal een beetje uit zijn verband gerukt", ver klaarde Davids zijn actie. „Daarom heb ik uit eigen be hoefte en na aandringen van enkele collega's mevrouw Huijsman gebeld." Een uurtje later stond de Enschedese huisarts op de vliegbasis - waar vanaf vandaag het medische onderzoek plaats heeft - om zijn eigen 'mea culpa' uit te spreken. Davids nam met de actie ook de PvdA de wind uit de zeilen. Kamerlid Wagenaar van de sociaal-democraten noemde gisteren het verzet van de Enschedese huisartsen te gen het onderzoek 'opruiend en niet in het belang van de volks gezondheid'. De lucht lijkt nu geklaard tussen Davids en de onderzoekers, hoewel Davids gistermiddag op de vliegbasis aan Huijsman uitlegde dat hij na het onderzoek van het mi nisterie nog steeds een vervolg onderzoek wil. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet komt volgende week met maatregelen om te voorkomen dat mensen die huursubsidie krijgen of geld uit andere inkomensafhankelij ke regelingen erop achteruit gaan. Dat heeft staatssecretaris Bos van Financiën gisteren ge antwoord op vragen van PvdA- Kamerlid Van Zijl. De regering beloofde dat alle in komensgroepen er gemiddeld zo'n twee tot zes procent op vooruit gaan in het nieuwe be lastingstelsel dat volgend jaar van kracht wordt. Maar door veranderingen in aftrekposten 'kunnen mensen in dat stelsel uitkomen op een hoger belast- baar inkomen en dat heeft ge- volgen voor huursubsidie, tege- Jmoetkoming studiekosten, kosten voor thuiszorg en kin deropvang. Twee miljoen belas tingbetalers krijgen hiermee te NIJMEGEN - Een 43-jarige ;Nijmegenaar die zich met buurtgenoten sterk maakt voor het verlagen van de maximum snelheid in zijn straat, heeft gis teren een 47-jarige man mis handeld. De 43-jarige wierp zich gisteren iets te agressief op als verkeersregelaar. ANP maken en voor zo'n tweehon derdduizend van hen dreigt een achteruitgang in koopkracht. Het kabinet zoekt de oplossing in een'fictief toetsinkomen', dat 'ingewikkeld' is. Deregering wil de burger niet alleen behoeden voor vermindering van koop kracht die het gevolg is van al gemene belastingmaatregelen, maar ook voor individuele af- tx-ekposten als lijfrente en con sumptief krediet. WD-Kamerlid De Vries wilde van Bos hoi-en dat de maatrege len van het kabinet in ieder ge val niet leiden tot vergroting van de armoedeval, het ver schijnsel dat mensen er niet in koopki'acht op vooruitgaan als ze betaald werk accepteren of pi'omotie maken. Ook mogen de maatregelen wat de WD betreft niet ten koste gaan van de belas- tingveiiaging die aan andei'e in komens in het voor-uitzicht is gesteld. Bos zegde dat toe en gaf daarmee aan dat deregei-ing een nog onbekend bedrag uittrekt voor de maatregelen. D66-Kamerlid Giskes was kri tisch over het compenseren van minder belastingaftrek voor consumptief krediet, omdat daartoe al eer-der was besloten en dit los staat van de belasting herziening volgend jaar. Ven- drik (GroenLinks) vroeg zich af hoe het kabinet mensen per soonlijk tegemoet kan komen voor lagere aftrekposten zonder die aftrekposten opnieuw in te voeren. ANP Cabaretier Paul van Vliet in het Scheveningse Kurhaus. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland SCHEVENINGEN - Cabaretier Paul van Vliet treedt vanaf vol gend jaar alleen nog op ten bate van Unicef. Hij «naakt dan geen reguliere theatershows meer, maar alleen nog optredens op be stelling. De opbrengsten van komen ten goede aan Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Dat maakte de 64-jarige Van Vliet gisteren bekend. Met zijn spe lend ambassadeurschap ti'eedt hij in de voetsporen van Danny Kaye, die zijn carrière ook in dienst stelde van Unicef. Paul van Vliet is sinds 1992 ambassadeur van Unicef. Met het be sluit alleen nog ten bate van Unicef op te treden denkt hij 'een an dere motivatie' te hebben gevonden om zijn vak te kunnen blij ven uitoefenen. ,Ik kreeg langzamerhand het idee dat er iets bij moest"zei de ca- bax-etier gisteren. ANP UTRECHT - De Rabobank verlaagt vanaf vandaag de hypo theekrentetarieven. Hypotheken die vier tot dertien jaar vast staan, worden 0,2 procent goedkopex-. Voor een rentevaste pe riode van veeirien en vijftien jaar worden de tarieven met 0,3 procent verlaagd. Een hypotheek met een vijf-j aarrente komt daarmee op 6,1 procent, die met twee jaar vaste rente op 5,6 procent (onveranderd). De variabele x-ente blijft eveneens on gewijzigd op vijf procent. ANP DEN HAAG - Benzine gaat morgen drie cent in prijs omlaag. Een liter euro ongelood, de meest getankte autobrandstof, kost dan 2,69. De prijsverlaging vloeit vooral vooiT uit de koersdaling van de dollar ten opzichte van de gulden, zo maakte marktleider Shell gisteren bekend. De automobilist moet voor een liter super plus ongelood 2,84neei~tellen. Super met loodvexwanger komt op 2,90te- x-echt. Pux-a kost 2,78 per liter. De prijs van diesel gaat met slechts een cent omlaag naar ƒ1,806. ANP/RTR DEN HAAG - Het ministerie van Verkeer en Watei-staat on derzoekt of kerkdiensten via de kabel of Internet een geschikt en goedkoop alternatief kunnen zijn voor de kerktelefoon. Daarnaast verzoekt staatssecretai-is De Vries toezichthouder Opta de ingevoerde tarief stijging voor de kerktelefoon tot eind dit jaar terug te draaien. Per 1 mei zijn de tarieven voor kerkdiensten per telefoon tot ongenoegen van de Tweede Kamer verhoogd tot maximaal tachtig gulden per maand. Tachtigduizend gelovigen maken wekelijks gebruik van de voorziening. ANP AMSTERDAM - Justitie zal de pedofielenvereniging Martijn niet strafrechtelijk vervolgen voor het op haar internetpagina plaatsen van doorverwijzingen naar sites met kinderporno. Volgens het Openbaar Ministerxe in Amsterdam heeft het po litieonderzoek geen strafbare feiten opgeleverd. Het meldpunt Kinderporno deed in april aangifte tegen de vereniging. Volgens het meldpunt deed Martijn aan 'digitale kinderlokkerij'met de rubriek voorkinderen. Daarin woi'den kinderen gelokt met verwijzingen naar onder meer Lego en Nintendo. Via een andere link konden de kinderen op inter netpagina's komen waai-op ook kinderporno te zien was. De verwijzingen zijn inmiddels verwijderd. ANP TILBURG - De vorig jaar opgerichte Rockacademie in Til burg heeft een grote aantrekkingskracht op aankomende stu denten. Het aantal aanmeldingen voor de HBO-opleiding voor popmuzikanten ligt bijna twee keer zo hoog als vorig jaar. Zo'n 250 mensen hebben zich opgegeven voor het ko mende studiejaar. In 1999 waren dat er nog 140. ANP UTRECHT - Bezoekers aan de komende contactdag van het Contact Rooms-Katholieken (CRK) in Utrecht kunnen een aflaat ver-dienen. Dat heeft kardinaal Simonis, aartsbisschop van Utrecht, in het kader van het jubeljaar 2000 besloten. Een aflaat houdt kwijtschelding in van tij delij ke stx-affen die na de vergeving van zonden nog moeten worden uitgeboet. Simonis en bisschop Van Luyn van Rotterdam spreken op 24 juni in de Jaarbeurs. De Zeeuwse Koorschool uit Goes, het Sux-inaams Dameskoor en The Antonio Brass verlenen hun medewerking. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een Kamermeer derheid vindt dat een bijzonde re scholenfusie in Deventer moet doorgaan. De katholieke en protestants-christelijke scholengemeenschappen voor vooi*tgezet onderwijs willen daar samen verder met de open bare. De Kamer vindt het geen probleem dat het openbaar on- dex*wijs uit de stad verdwijnt. De fusie doet volgens PvdA- staatssecretaris Adelmund (On- dei*wijs) geen geweld aan de Grondwet, die vooi-schi'ijft dat er voldoende openbaar ondei'- wij s moet zijn. De PvdA, WD en GroenLinks volgen haar in die redenering, omdat andere open bare scholen niet verder dan een uur reizen van Deventer zijn vex*wijdei"d, Bovendien wordt de nieuwe school een beetje openbaar, zo redeneert Kamerlid Dijksma (PvdA). Het bestuur garandeert van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nieuwe militai ren met een tijdelijk contract krijgen vanaf morgen een hoger beginsalaris. Met de loonsver hoging, die kan oplopen tot 16,5 procent, wil Defensie aantrek kelijker worden als werkgever. Zowel oude als jonge nieuwko mers worden vanaf 1 juni inge deeld in een hogere loonschaal. De jongeren gaan er echter het j meest op vooruit. Zeventienja rige nieuwkomers krijgen in het gunstigste geval bijna 250 gul den netto per maand meer, acht- tienjarigen bijna tweehonderd gulden. Om te voorkomen dat de 'nieuwkomers bij aanvang meer gaan verdienen dan de nu al dienclende militairen met een tijdelijk contract, wordt het loon van deze laatste groep op hetzelfde niveau getrokken. Vooi-zitter Boom van de bond van bbt'ex-s (beroepsmilitairen met een tijdelijk contract) is blij. „Maar het is wel veel te laat en veel te weinig." Defensie heeft moeite om vol doende nieuw personeel te krij gen, Dit jaar moeten zes- tot ze venduizend nieuwe bbt'ers worden aangetrokken. ANP dat geen enkele afdeling leerlin gen of leraren mag weigeren. Dat mogen bijzondei-e scholen wel. Dijksma: „Als ze het zo uit voeren zoals nu op papier staat, dan heb ik er geen moeite mee. D66, CDA en SGP zijn tegen de fusie. Volgens Mostei'd (CDA) kunnen de scholen net zo goed alleen bestuurlijk samenwer ken. Een dergelijke constructie mag van de wet, terwijl de ty pisch Nederlandse scheiding tussen openbaar en bijzonder onderwijs een echte fusie niet toelaat. Deventer lost dit pro bleem op door de openbare school vlak voor de fusie om te dopen in een algemeen bijzon dere school. D66-Kamerlid Lambrechts vreest dat 'Deventer' zorgt voor een fusiegolf, waarbij steeds meer scholen onder één bestuur komen. Volgens haar hebben ouders dan steeds minder te kie zen. Zij waarschuwt voor de komst van steeds meer grote-in- stituten, die voor ouders nau welijks te controleren zijn. De Deventer scholen besloten te fuseren, omdat ze afzondeiiijk te weinig leerlingen hebben om vernieuwingen als het studie huis en het vmbo (voorberei dend middelbaar beroeps onderwijs) goed in te kunnen voeren. Bovendien hopen ze de allochtone leerlingen in het vm bo eerlijker over de scholen te verdelen. ANP (Advertentie) 1. Elmex tandpasta anti carlës, tube 75 ml van 4.25 2. Dove deodorant spray, cream of roll on, 2 stuks naar keuze n van yxm voor y.4ö 3. Axe geschenkverpakking Phoenix, Voodoo of Africa, - c nc persetvanj&94" voor lü.yo 4.2e halve prijs: Fa douche regular 2 stuks naar keuze ~7 i o van-S^tT voor lo 5. 2 halen, 1 betalen: Palmolive shampoo 2 flacons naar keuze a nc\ van -&9T voor 4.4y Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart t/m 11 juni as. Archiefopname van de NH-90. door Margit Kranenburg DEN HAAG - De Nederlandse marine kan vanaf 2007 de be schikking krijgen over de nieu we omstreden NH-90 helikop ter. Ondanks kritiek belet de Tweede Kamer het staatssecre taris Van Hoof (Defensie) niet volgende week het contract te tekenen om de heli's te kopen. Dit bleek gisteren na een over leg in de Kamer. De toestellen moeten de inmid dels sterk verouderde Lynx-he likopter vervangen. De twintig NH-90 helikopters kosten zo'n 1,7 miljard gulden. De heli's worden gezamenlijk ontwik keld door Nederland, Duits land, Frankrijk en Italië. De Tweede Kamer is allerminst gelukkig met de manier waarop de NH-90 tot stand komt. Het project sleept zich al heel lang voort. Maar PvdA en WD, die samen een meerderheid in de Kamer hebben, vinden dat Ne derland nu niet meer terug kan. „We zijn destijds willens en we tens in het project gestapt", zegt WD'er Balemans. „Er is geen alternatief", meent PvdA'er Timmermans. Van Hoof ontze nuwde gisteren berichten dat de helikopter te veel zou trillen en te zwaar zou uitpakken. Volgens hem voldoet de NH-90 aan de gestelde eisen. Voor D66-Kamerlid Van 't Riet is het vooral een probleem dat de Kamer niets kan veranderen aan het contract. „Het is slikken of stikken. Dat betekent dat wij niets kunnen veranderen aan het aantal." Volgens D66 kan de mai'ine best toe met minder dan twintig heli's. Het aantal fregat ten waarvoor de meeste NH 90's zijn bestemd wordt immers ook vermindei'd. Het CDA ziet de nieuwe Euro pese helikopter niet zitten en wil nog andere types kunnen be kijken. De oppositiepartij heeft aangekondigd vandaag een voorstel in te zullen dienen voor uitstel van de koop. GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Prins Bernhard jr behoudt zijn rechten op de troon als hij trouwt met Annette Se- krève. De Eerste en de Tweede Kamer verleenden gisteren in 'verenigde vergadering' offici eel toestemming voor de verbin tenis. Daardoor kan de prins erfopvolger blijven in de Oran je-dynastie. Bernhard jr, de tweede zoon van px-inses Mai'griet en Pieter van Vollenhoven, is de zesde in lijn van ti'oonop volging. In de Grondwet staat dat iemand uit de lijn van erfopvolging zijn i-echten verliest als hij of zij een huwelijk aangaat zonder wette lijke toestemming. Ruim twee jaar geleden gaven de staten- generaal ook hun goedkeuring aan het huwelijk van Bernhards broer Maui-its met Marilène van den Broek. Bernhard en Annette trouwen op 6 juli in Utreé'ht. Twee dagen later volgt de ker kelijke inzegening in de Dom kerk. Tijdens de Verenigde Vergade ring der Staten-Generaal toon den de meeste partijen in het parlement zich duidelijk wat gegeneerd over het feit dat zij toestemming moesten geven voor het huwelijk. Zij hielden het dan ook bij een gelukwens voor het aanstaand bruidspaar. Gi'oenLinks maakte van de ge legenheid gebruik haar voor keur voor een gekozen staats hoofd te benadi-ukken. Met D66 vindt de partij bovendien dat er te veel familieleden van de Oranjes onder de ministeriële verantwoordelijkheid vallen. Om principiële ï'edenen stem den daarom vier Senatoi-en van GroenLinks tegen. GPD DEN HAAG - De Nederland se tijdelijk zaakgelastigde in Israël, mevrouw Van Vliet, heeft voor ophef gezorgd met haar aanwezigheid bij de uit reiking van de Pritzker Ar chitectuurprijs aan de Ne derlandse architect Rem Koolhaas. Dat gebeurde maandag op de Tempelberg in Oost-Jeruzalem. De Palestijnen beschuldigen Nederland van het schenden van EU-beleid. De EU be schouwt Oost-Jei'uzalem als door Israël bezet gebied. Het ministerie van Buitenlandse Zaken is 'hoogst ongelukkig' met de zaak. Buitenlandse Zaken zoekt uit hoe het mo gelijk was dat de hoogste vertegenwoordiger van Ne derland bij de uitreiking aanwezig was, ook al gaat het om een culturele bijeen komst en ging de diplomate er misschien vanuit dat zij er als privé-persoon was. ANP (Advertentie) Per kilo van 25.90 voor Per kilo van 2.49 voor Maximaal 12 per artikel per klant 'n Heel Met Klantenkaart van 2^5 voor 1 ol /ld KonMar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3