Majorette Hetty deelt tikken uit BerinVs wachten op Wesley Ridderslag plaatst Zierikzee terug in Middeleeuwen Muziek Theater 39 zie verhaal elders op deze pagina zie informatie elders op deze pagina 31 mei tot 7 juni DONDERDAG Klomppop Klomppop zorgt voor muzikaal leven in Ovezande. Er zijn optredens van achtereenvolgens X-Proof, Ampakine, Reineke Wieman en Marien Dorleijn, Lichter Laaie, Stormtroepers, Band zon der Banaan, Motherfed, Jan Doe, Trippin, Racoon, Drippin' Honey en The Firebirds. (Zie voorzijde van dit katern.) Ovezande 12.15 uur Anywave De eerste dag van Anywave in Zierikzee, georganiseerd door Brogum. Achtereenvolgens percussiespektakel van Tak 'n Djola, Afrikaanse mu ziek van Ozileka en Fado en Braziliaanse muziek van Not James Dean. Brogum Zierikzee, 18.00 uur Anywave De tweede dag van Anywave in Zierikzee. Erzijn optredens van Orange Bud, Krezip, BuckleTrunk, Mamilla Para dise, Heideroosjes, Firma Hopeloos, Skik en d'Ordeal. (Zie voorzijde van dit katern.) Brogum Zierikzee, 15.00 uur Rowwen Hèze De Limburgse band Rowwen Hèze treedt op in Breskens. In het voorprogramma staat No Ambition. Deltahoek Breskens, 20.00 uur Koor concert Chor 5'91 uit Duisburg geeft een concert in Cadzand. Het koorolv Jürgen Kunszingtacapella in de dorpskerk. Heteerstedeel van het programma bestaat uit geestelijke muziek van Bach, Mozart, Mendelsshon en Strawinsky en enkele spirituals. De tweede helft staat in hetteken van natuuren liefde, met werk van onderanderen Mozart, Mendelssohn, Sibelius,Barber, Gershwin en The Beatles. Dorpskerk Cadzand, 20.00 uur Feen brothers De Feenbrothers en sister geven een concert in Middelburg. De muzikale familie uit Middelburg met Matthijs op drums, Mark aan piano, Paul (sax en klarinet), Clemens (bas) en Priscilla (zang) brengt wereldmuziek in een klassieke stijl. Kloveniersdoelen Middelburg, 20.30 uur T rio T rovato Het Trio Trovato verzorgt een kamerconcert in Veere. Het drietal betaande uit Judtih Jamin (cello), Thomas Herrmann (piano en Vera Laporeva (viool) speelt werken van Jospeh Haydn, Ludwig van Beethoven en Anton Dvorak. Stadhuis Veere, 20.00 uur ZATERDAG Anywave De derde dag van Anywave in Zierikzee. Erzijn optredens van Roll the Dice, Rebba the Loon, Mobunk, Wolfs- head, Cornflakes, Racoon, Celldust, Green Lizard, dr Reverb, Check it out, Lytrix, Mark Foggo's skaters en Bostrock. Brogum Zierikzee, 13.00 uur «Jazzband De So Whatt Jazzband treedt op in Zoutelande. Het gezelschap van 35 muzikanten brengt een gevarieerd repertoire, van funk, pop, latin, klassiek, rock en fusion, maar steeds met een jazze lement. Te horen zijn onder meerSymphony#40, Pink Panther, Samba pa ti', Proud Mary, Woodchopper's ball en Rough Mix. Muziektent Langstraat Zoutelande, 19.30 uur Koorconcert Chor 5'91 uit Duisburg geeft een concert in Middelburg. Het koor olv Jürgen Kuns zingt a capella geestelijke en wereldlijke mu ziek in de Koorkerk. Voor het programma: zie vrijdag. Koorkerk Middelburg, 20.00 uur Bach-concert VivianaSofronitzki(clavicimbel)enOlleTorsander(fluit)geven een Bachconcert in Noordgouwe Muziek van de componisten Carl Philipp Emanuel Bach en Johann Christoph Friedrich Bach staat centraal tijdens het tweede zomerconcert van de culturele commissie Brouwershaven. Hervormde kerk Noordgouwe, 20.00 uur ZONDAG Straatfestival Tijdens het Straatfestival van Ovezande is ookte genieten van muziek. Erzijn optredens van Amazing Stroopwafels, Not James Dean, Loco Loco Discoshow en N8twerk XL. Festivalterrein Ovezande Manhuistuin Muziekvereniging Scheldegalm uit Hansweert geeft een concert in Goes. Het gezelschap olv dirigente Cathy Kotown brengt een gevarieerd pro gramma in de Manhuistuin. Bij minder goed weer wordt uitgeweken naar de Grote Kerk of de rk Maria Magdalenakerk. Manhuistuin Goes, 12.00 uur WOENSDAG Berïnï's De Berini's komen met hun voorstelling Negerzoenen naar Middelburg. Harrie en Annie wachten in spanning op de thuiskomst van hun pleeg zoon en verbeiden de tijd met anekdotes, liedjes, verhalen en hilarische scènes. Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur Poppentheater Het poppentheater Muzikantater brengt de voorstelling 1,2.3, hoedje van wie? in Biezelinge. uit een hoedendoos komen verschillende hoedjes, zoals een omgeto verde dameshoes, de hoed waar Spriet en Sproet in wonen en een zwart hoedje, waarvan de eigenaar niet bekend is. Muzikater moet die zoeken. Muzikantater, Noordstraat Biezelinge, 15.30 uur. DONDERDAG Kindertheater Het kindertheater Cowboy Billy Boem geeft een voorstelling in hette ken van Anywave. Aansluitend wordt een dansworkshop voor kinderen gehouden. Brogum, Zierikzee, 15.00 uur en 16.15 uur VRIJDAG Komedie I Stichting Engel Theaterproducties brengt het toneelstuk Om- hoog die stok in Middelburg. De voorstelling wordt een tragische operette-komedie genoemd over een majorettevereniging en is geschreven door Hetty Heyting. De hoofdrollen worden vertolkt door Nelly Frijda, Peer Mascini, Liz Snoyink en Elsje de Wijn. Het Juliana Korps uit Middelburg verleent medewerking als concurrerende fanfare De Klaroen. Stadsschouwburg Middelburg, 20.00 uur ZATERDAG Ridderslag Openluchtspektakel in Zierikzee. Historisch kostuumstuk over de strijd tussen de Hollanders en de Vlamingen. Plein voor Nieuwe Kerk Zierikzee, 21.30 uur IV1 in if heater In het Minitheater zijn vier voorstellingen in herhaling te zien. Intermezzo speelt Monte Santé Maria van Jan Donkers, Stichting Hen- drikje brengt Moederfiguur van Alan Ayckbourn, Toneelgroep van den Overkant speelt Bertje van Janny Spijker en de Vereniging Middel- burgsTheater speelt Vuilnis van Rob Bognar. Minitheater Middelburg, 20.00 uur ZONDAG Straatfestival Ovezande staat de gehele dag in het teken van het Straatfestival Theater Vladimir speelt de komedie Apetrots. Leonardo Alalü (Argenti nië) speelt de komedie The Clonic man, Aristotales toont een komische jongleursact, Poppentheater Kameleon speelt Het Kippencircus;Tea- tro Panchucho (Mexico) speelt Just passing thru (acrobatiek). Rode Purk speelt Freddy's Vrolijke Penetratie Show (illusie en komedie) The Family brengt een komedie met circustechnieken, Limousientje brengt acrobatiek, Hans Grietje is een komisch sprookje en tenslotte is de ko medie Frank Loste zien. (Zie voorpagina van dit katern) Festivalterrein Ovezande woensdag 31 mei 2000 Eef je is gehesen in Iioge witte laarsjes en een paars majo rettekostuum met bijpassend kort rokje. In het haar een kekke pompon. Een tikkeltje krampachtig paradeert ze over het podium, tegelijkertijd probeert ze haar baton te laten dansen. Tevergeefs. Het stokje doet vooral wat zij niet wil of bedoelt. Zoals het neermaaien van een lid van de drumband met één onverhoedse tik. Nee, het is het pu bliek al snel duidelijk: Eef je is niet in de wieg gelegd voor een glansrol bij de majorette vereniging. Haar alter ego Hetty Heyting trouwens ook niet. Maar zij heeft gelukkig genoeg andere talenten om op te teren. door Monique Brandt De 46-jarige actrice, zangeres, regisseuse en schrijfster schit tert als onhandig gansje in Omhoog die stok!, een door haarzelf geschreven komedie over de teloorgang van een kleine majorette vereniging annex drumband. Terwijl de machtsgeile voorzitter (Peer Mascini) de touwtjes stevig in handen denkt te hebben en zijn neurotische echtgenote (Nelly Frijda) de panties nog maar eens strijkt, ontspinnen zich allerlei onverwachte in triges in het clubhuis van de vereniging. Elsje de Wijn, Jerome Reehuis, Liz Snoyink, Margo Dames, Joep Onderdelinden en Deb bie Korper zijn enkele van de in totaal zestien acteurs die Omhoog die stok! tot een hila rische en feestelijke toneel avond maken. Het Juliana Korps uit Middelburg verleent medewerking als concurre rende fanfare De Klaroen. „En als feestje is het ook be doeld", aldus Heyting. Ze schreef het stuk als opvolger van De Gidsen, een productie over een groep padvinders waarmee Heyting en een twin tigtal collega's onder wie Yvonne van den Hurk, Nelly Frijda en Margo Dames een paar jaar geleden veel succes oogstten. Heyting schreef en componeerde de liedjes ervoor. „Het moet een traditie wor den, zo'n stuk aan het einde van het seizoen. Het is heerlijk Bach Muziek van de componisten Carl Philipp Emanuel Bach en Johann Christoph Friedrich Bachstaatzaterdagavond3juni (20 uur) in de Hervormde kerk in Noordgouwe centraal tijdens het tweede zomerconcert van de culturele commissie Brou wershaven. Het concert wordt uitgevoerd door Viviana Sofro- nitzki (clavicimbel) en Olie Tors- ander (fluit). Viviana Sofronitzki studeerde aan het conservatorium van Moskou. Zij trad op als clavenis- te en organiste en gaf solocon certen in St.-Petersburg en Kiev en vele andere steden in Rus land. In 1990 verhuisde zij naar Canada en sinds 1997 studeert zij clavecimbel en fortepiano bij Jacques Ogg aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Olie Torsander groeide op in Stockholm. Hij studeerde er blokfluit en dwarsfluit aan het Koninklijk Universïteits Muziek College. In 1998 studeerde hij daar af en sindsdien vervolgt hij zijn studie eveneens aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag. om na een zwaar jaar eens een heel andere rol te spelen. Ie dereen heeft er ontzettend veel lol in." Crimineel Heyting schreef Omhoog die stok! op verzoek van regisseur Victor van Swaaijmet wie ze al veelvuldig heeft samenge werkt. „Aanvankelijk dacht ik: wat moet ik in hemelsnaam verzinnen? Maar dan opeens stuit ik op iets, ik lees wat en dan komen de karakters als vanzelf tot leven. Ik ben een echte constructiewerker: van te voren bepaal ik precies wat in welke scène gebeurt en wat voor personages er zijn, met al hun rare eigenschappen. De dialogen vul ik later pas in. Als ik het concept klaar heb maak ik een dag of acht negen mijn agenda leeg. Dan schrijf ik van 's morgens vroeg tot diep in de nacht. Ik daal echt af in zo'n stuk. Mijn streven is iets tot stand te brengen waardoor je van die mensen gaat houden, hoe markant of raar of crimi neel ook." 'Heyting is een genre apart', zo schreef een journalist eens in een recensie. Zijzelf be schouwt die opmerking als een compliment. Grenzen tussen genres zijn er om beslecht te worden, is haar motto. „Men sen die mijn theaterstukken bezoeken zeggen vaak: 'je kunt merken dat je scenarioschrij ver bent'. In Omhoog die Stok! schuiven scènes letterlijk weg en schuiven andere weer te voorschijn, Zo'n keurige scheiding tussen het eerste en tweede bedrijf, dan de pauze en vervolgens het derde be drijf, dat vind ik niets. Het is veel leuker om ondertussen weer van alles te laten gebeu ren. Die combinatie van disci plines, dat is mijn stiel." Omhoog die stok!: vrijdag om 20 uur in de Stads schouwburg Middelburg. De Berini's in Negerzoenen foto Lex Broere Het verleden blijft je altijd achtervolgen. Dat is het thema van de voorstelling Negerzoenen, waarmee de Berini's dit jaar door het land toeren. En daarnaast het idee, dat je weinig aansluiting bij de jeugd vindt als je zelf geen kinde ren hebt. „Je verstaat hun taal niet meer, herkent hun sig nalen niet", vertelt Marjolein Meijers, de vrouwelijke helft van het duo dat vandaag, woensdag, in de Stads schouwburg van Middelburg is te zien. door Hans Tabbers Marjolein Meijers en Hans Ke- meling vertolken al sinds 1984 hun alter ego's Annie en Harrie als De Berini's. Annie was aan vankelijk de impulsieve kenau achter de contrabas, Harrie haar sullige echtgenoot met de ukelele. Ze hebben hun muzi kale act, toen nog gebaseerd op de jaren vijftig en de rock 'n' roll, verder uitgewerkt en zijn inmiddels vier theaterproduc ties verder, die gaandeweg een andere gestalte hebben gekre gen. Het duo wordt nu ook bij gestaan door twee gastmuzi kanten, Walter Kuipers en Izak Bom. In Negerzoenen heeft het paar zich ontfermd over een knul uit de buurt, Wesley genaamd. Zijn vader is zo'n imponerende Antilliaan en zijn moeder zit in de problemenMaar ze hebben zelf nooit kindei'en gehad en deze jongen komt bovendien uit een geheel andere cultuur. Wanneer de knaap voor het eerst gaat stappen met vrien den en de avond verstrijkt, maken Annie en Harrie zich zorgen. Ze houden het niet meer uit in huis en gaan naar de kroeg onder hun woning in een Rotterdamse volksbuurt. Daar zijn alleen twee muzi kanten die af en toe een liedje spelen. Het paar wacht in spanning op de thuiskomst van Wesley. Ze verbeiden hun tijd met anekdotes, verhalen, liedjes en hilarische sketchjes. Het slot is een ontroerend mo ment. De bijdehante Annie verliest aan het eind haar har de buitenlaag in een confron tatie met haar overleden moe der. Haar trouwe vent ontpopt zich als een effectief psycho therapeut. „Het onderwerp is geen fictie, en spreekt mede daarom direct aan", zegt Marjolein Meijers. ,Het wordt bovendien van alle kanten belicht, is zowel vrolijk als diepgaand." Ervaring Marjolein heeft zelf geen kin deren en spreekt dus uit eigen ervaring hoe het is om het con tact met jongeren te verliezen. „Onze voorstellingen gaan al tijd over wat ons bezig houdt. Wij komen eerst bij elkaar en vertellen dan daarover. Ver volgens betrekken wij er de schrijver bij, die er een verhaal met kop en staart van maakt. Dat gaat voortdurend in over leg. Ook de veranderingen die later worden aangebracht, in de loop van de try-out voor stellingen." Auteur van Negerzoenen is Dick van den Heuvel, die voor al televisieseries op zijn naam heeft staan, zoals Combat, De legende van de bokkenrijders en Plantage Allee. Voor het Amsterdams theatergezel schap Toetssteen schreef hij Emily, of het geheim van Huis ten Bosch, De terugkomst van Potasch en Perlemoer, Greet Hofmans, een affaire en De zaak L.A. Ries. Verder schreef hij de televisiefilms Tasten in het duister en Dat is nooit mijn naam geweest. Negerzoenen was in november vorig jaar als try-out te zien in het Zuidlandtheater in Ter- neuzen, maar had toen nog niet zijn definitieve vorm en inhoud. Er is nog aan ge schaafd en geperfectioneerd, in samenspraak met de regis seur. Voorheen was dat stee vast Pieter van Empelen, me de-oprichter van Don Qui- shocking. Nu is de regie in handen van Pieter Bouwman. In december volgde de premiè re in Theater Zuidplein in Rot terdam. De voorstelling wordt nog het gehele jaar op de plan ken gebracht. Maar inmiddels denken de Berini's al weer aan het volgende project. De Berini's met Negerzoe nen, vandaag (woensdag) in de Stadsschouwburg van Middelburg, 20 uur. Nelly Frijda: „Het stuk is als feestje bedoeld." foto Gastèl van Koeleman In Zierikzee herleeft de komende drie weekenden de his torie van zeven eeuwen geleden met het groots muzikaal openluchtspektakel De Ridderslag van Zierikzee. De klei ne stad aan de Oosterschelde maakte in de zomer van 1304 zware tijden door in de strijd tegen de Vlamingen. Roem ruchte mannen als Witte van Haemstede, Willem van He negouwen en Floris de Vijfde speelden daar een belangrij ke rol in. door Ali Pankow Uiteindelijk wisten zij met hulp van de Hollanders en van cle Franse vloot onder aanvoe ring van Grimaldi de strijd te gen de Vlamingen te winnen. Zierikzee had stand gehou den, maar de offers tijdens het derde beleg van de stad waren groot geweest. Deze historische gebeurtenis inspireerde tekstschrijver en regisseur Cees Möhlmann en componist Mar van der Veer tot het maken van een tweede grootschalig muzikaal open luchtspel. De Ridderslag gaat, als opvolger van 'Het Oproer van Zierikzee', zaterdag 3 juni in première op het plein voor de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Daar is een ti-ibune voor der tienhonderd toeschouwers ge bouwd. Aan het schouwspel werken meer dan honderd to neelspelers, zangers en dan sers mee. Zij spelen in een imponerend decor met een me tershoge stadsmuur en monu mentale poort, vervaardigd uit hout, triplex en stevige stellin gen. Een groep van dertig vrouwen was maandenlang in de weer met het maken van de kostuums. Verder werden er straatstenen uit schuimplastic geknipt, er werden blazoens op schilden geschilderd en er werd eindeloos getimmerd. Natuurlijk komen er echte paarden aan te pas. Die horen immers bij dappere ridders. Dat geldt ook voor zwaarden en historisch steektuig, waar een officiële wapenvergun ning voor moest worden aan gevraagd. Heraldiek, romantiek, vastbe radenheid en vertwijfeling zijn belangrijke theatrale as pecten van De Ridderslag. Volgens Möhlmann is de strijd tegen de Vlamingen een inge wikkeld politiek verhaal. Voor hem als theatermaker was het een uitdaging een boeiend spektakel te maken zonder de ware historie grof geweld aan te doen. De tekstschrijver/re gisseur acht het van belang dat het verhaal zowel over edelen en ridders gaat als over de ge wone mensen die hier eeuwen geleden leefden en werkten. Hij wil graag wat besef over het verleden van de stad op het publiek overbrengen. Bij het schrijven van het script volgde hij zoveel mogelijk de ware geschiedenis. Hij lar deerde er eigen fantasielijnen doorheen op basis van histo risch onderzoek. Hoe lagen bijvoorbeeld de onderlinge verhoudingen tussen de bevol kingsgroepen? Hoeveel kans van slagen heeft bijvoorbeeld de opbloeiende liefde tussen de jonge volder Melis en Ma ria, de dochter van Willem de meestersmid? Hoe strijdbaar bleef de bevolking toen het derde beleg een steeds zwaar dere tol ging eisen? Tijdens de opvoering van De Ridderslag worden daarop de antwoorden gegeven. De Ridderslag in Zierikzee: première op za. 3 juni, 21.30 uur. De verdere voor stellingen: 9, 10, 16 en 17 juni. Kaarten bij VVV-kan- toor, Meelstraat 4 in Zierik- Bij De Ridderslag wordt gebruik gemaakt van historisch verantwoorde kostuums, een groots decor en echte paarden. foto Janne Wolterbeek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39