Natuur ter lering en als ontspanning onderweg Met eikeltjes meer macht PZC jfv D LJ JÏBFJ Q BDIBCJ 27 3 41 a J j - B woensdag 31 mei 2000 Staatsbosbeheer en de Vereniging Natuurmonumenten houden de komende dagen verschillende excursies. Ook zijn het komende weekeinde de eerste open tuinen te bezichtigen. Meeuwen De meeuwenkolonie in de Meeuwenduinen van boswachterij Westenschouwen is het doel van een wandeling morgenavond - donderdag 1 juni - en dinsdag 6 juni. Beide beginnen om 19 uur, vanaf de uitkijktoren aan het eind van de A. v.d. Weijdewegin Westenschouwen. De dynamische Meeuwenduinen - diep uitgestoven duinpannen - is een belangrijk broedgebied voor duizenden zilvermeeuwen en kleine mantelmeeuwen. Slot Haamstede Zaterdag 3 juni voert een excursie naar het bos bij slot Haamstede en de Zeepeduinen. Het bos is alleen toegankelijk tijdens dergelijke excursies. De Zeepeduinen vormen een gevarieerd gebied met duinruggen en valleien, meertjes bos en kaal zand. Er graast een kudde zwarte Shetlandpony's om de variatie in stand te helpen houden Vertrek 13 uur bij het toegangshek van het slot Haamstede. Neeltje Jans Natuurmonumenten, Het Zeeuws Landschap en de Nederlandse Onderwatersportbond begeleiden zondag 4 juni wandelaars boven en onder de vloedlijn op Neeltje Jans, in het natuurgebied Oosterschelde De wandeling boven de vloedlijn gaat door de duinen, die nog volop in ontwikkeling zijn. De tocht onder de vloedlijn voert de deelnemers door het infoduin, waar allerlei aquaria zijn ingericht over het planten en dierenleven van de Oosterschelde onder water. De wandelingen beginnen bij het bord Startpunt voor natuurexcursies op Neeltje Jans, 1.4 uur. Tuinen Het aanstaande weekeinde zijn ook de eerste open tuinen op Walcheren te bezoeken. Drie daarvan liggen in Oostkapelle. De tuin van Hetty van Baaien, Duinweg 32, is opgedeeld in tuinkamers met een eigen sfeer. De tuin bevat veel geurende rozen. De cottage tuin van Thea van Maldegem, Noordweg 51, loopt uit op een meer natuurlijk deel met heem- stinze- en waardplanten. In de veedrinkput zitten veel salamanders. De tuin van Tiny Adriaanse, Wijkhuisweg 5, wordt omsloten door hagen met daarvoor borders op kleur. Deze drie Oostkapelse tuinen zijn vrijdag 2 juni toegankelijk van 15 tot 21 uur en zaterdag 3 juni van 10 tot 17 uur. Daarnaast is de natuurlijke tuin Het blauwe hof van de familie Bil, Breeweg 11 in Koudekerke te bezichtigen, vrijdag van 12-17 uur en zaterdag van 10-19 uur. junimaandactiviteiten zijn altijd weer goed voor zo'n tienduizend bezoekers. Een deel daarvan komt af op de tuinen. Over de hele maand verspreid zijn er rond vijftien voor het publiek toegankelijk." Brouwer vindt het aanprijzen van allerlei natuuractiviteiten juist daarom zo leuk omdat hij hiermee de kans krijgt om 'het andere Zeeland' te belichten. Bovendien beschouwt hij het als een uitdaging ervoor te zorgen dat de Zeeuwse recreatie-ondernemers gaan zien hoe belangrijk de omgeving is voor hun product. De toeristische onderdakverschaffers haken in op de evenementen door hun gasten gratis of tegen gereduceerde prijs natuurmaandactiviteiten aan te bieden. Deskundige gidsen van Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten staan gereed om de excursiegangers op hun tocht te begeleiden. Niks mis mee, vindt Brouwer als deelnemers aan een excursie niet aan de lippen hangen van de boswachter maar zomaar met de groep mee stappen. „Want ze zijn dan wel op een plek waar je misschien normaal niet kunt komen." Zo'n plek is bijvoorbeeld de meeuwenkolonie in de duinen van Westerschouwen. Wie tijdens die twee uur durende excursie (morgen donderdag is er al een) de oren goed openhoudt hoort er niet alleen het gekrijs van de kolonie, maar ook de interessante uitleg van de gids die vertelt over de leefwijze van de meeuwen en over de wijze waarop Staatsbosbeheer dit natuurgebied beheert. Vogels staan eveneens centraal tijdens een excursie die op 12 juni op het matineuze tijdstip van zes uur in de ochtend aanvangt vanaf de werkschuur van natuurmonumenten aan de Zwaaksedijk in Kwadendamme. Tijdens een rondleiding op de schapenboerderij 'Goede Hope' in Hoofdplaat kan het publiek op zaterdag 10 juni kennis maken met 23 verschillende schapenrassen. Midden in de Natuurmaand, in het weekeinde van 17 en 18 juni, houdt de biologische landbouw open dagen. Een mooie gelegenheid om te vernemen hoe biologische boeren hun onkruid en plagen bestrijden. Vanwege het succes van door Jacques Cats Interessante bloemen en dieren ontdekken bij een oude muur. foto's Bureau voorToerisme Zeeland Brouwer. „Als je daar als rasechte Papendrechter bij zit gaat de strekking van de verhalen waarschijnlijk verloren. Wanneer de projectleider zelf zou mogen kiezen uit de reeks activiteiten dan zou zijn voorkeur stellig uitgaan naar de excursie naar de Plompe Toren van Coudekerke, zoals er een op 18 juni is vastgesteld. „Eén van de mooiste plekjes van Zeeland", zegt Brouwer zeer beslist.Een kleinschalige attractie gecombineerd met het natuurgebied. Je krijgt er voorlichting over het gebied en de geschiedenis van de toren. Bovendien heb je vanaf de toren een schitterend uitzicht op de Oosterschelde en de Schouwse inlagen." Zij die voor hun ontspanning het Zeeuwse buitengebied opzoeken zijn ruwweg in twee groepen te verdelen. Je hebt de natuurvorsers, voor wie het vergaren van kennis over wat er groeit, bloeit en altijd weer boeit bovenaan staat. En dan is er de categorie van vrijetijdsvierders die de natuur als een prettig decor beschouwen tijdens een boot- of fietstocht of een wandeling. „Tussen deze twee uitersten hebben we geschipperd", zegt Peter Brouwer van het Bureau voor Toerisme Zeeland van de activiteiten waarmee de maand juni is doorspekt. Alle informatie daarover is gebundeld die bij alle Zeeuwse WV's verkrijgbaar is. Hoewel 'Zeeland Natuurmaand' voor het eerst is verbreed tot 'Zeeland Natuurlancl' en de evenementen wat meer over het Wandelen door de vrije natuur. programma. De 'Friesland' vaart dan van Zierikzee naar Neeltje Jans. Tijdens de vaartocht wordt verteld over het Nationaal Park Oosterschelde in oprichting. Het orkest Estampida zorgt voor sfeervolle muziek aan boord. Natuur en muziek laten zich ook mooi combineren tijdens een concert op het authentieke Australische instrument de didgeridoo. Dat gebeurt vanavond, woensdag en op 21 juni. Plaats van samenkomst is - te 20 uur - het Zeeuws biologisch museum in Oostkapelle. „Het liefst doen we het op het strand", meldt Ada Lilipaly van het museum. „Bij windstil weer is dat prachtig. Dan krijg je de zeegeluiden erbij." Bij minder goed weer wordt uitgeweken naar de binnenplaats van kasteel Westhove. Zijn de meeste activiteiten geschikt om zowel door eigen ingezetenen als door buitenstaanders genoten te worden, een echte Zeeuwse aangelegenheid wordt het als op 21 juni, voorafgaande aan een wandeling over de bloemdijken in de schaapskooi te Nisse, een Zeeuwse vertelavond wordt gehouden „Dat gebeurt in Zuid- Bevelands dialect", waarschuwt jaar zijn uitgesmeerd is er toch sprake van een concentratie van de activiteiten in juni. Het programma telt rond de veertig onderdelen waarvan een belangrijk deel een keer wordt herhaald. In die zin hebben de organisatoren wat gas terug genomen. In eerdere jaren werd het publiek overvoerd en waren door het bos de bomen niet meer te onderscheiden. De gedachte dat de organisatie van de Zeeland Natuurmaand zou kunnen bijdragen aan de verlenging van het toeristisch seizoen is verlaten. „Ik geloof niet dat de mensen voor een vaartocht naar Zeeland komen", meent de projectleider. „Maar voor de toerist die dan in Zeeland is hebben de programmapunten zeker een toegevoegde waarde. De voorgaande keren staat er op 21 juni andermaal een romantische midzomernachttocht op het. door Marcel Modde Je hebt ze in alle rangen en standen. Met pet, zonder veer en in sommige gevallen nog immer met het jachtgeweer achteloos over de schouder geknikt. Maar boswachters aller landen zijn zeker niet verenigd in macht. Hun importantie en daarmee ook de gedragingen variëren sterk per nationaliteit, gevormd door de cultuur in het betreffende land. Soms, zo ervaren Dirk Fluijt en zijn Nederlandse collega's, een verademing. Al geeft hij ogenblikkelijk aan het non- autoritaire model van eigen bodem als het meest ideale te beschouwen. De toerist stroomt weer binnen in Zeeland. Tijd om een extra oogje in het zeil te houden. Zwerfvuil, open vuur en overnachtingen in de vrije natuur zijn nu eenmaal niet toegestaan. Over het algemeen heeft Fluijt weinig moeite de gasten gecorrigeerd te krijgen, wanneer hun gedrag daar aanleiding toe geef. Vooral de Duitsers en Belgen laten zich gedwee leiden door het groene gezag. Dat heeft, ervaart Fluijt, alles te maken met het 'respect voor het geüniformeerde' dat bij de ooster- en zuiderbuur iets diepgewortelder zit dan bij de doorsnee Nederlander. Niet iets om rouwig over te zijn, maar het kan wel eens z'n voordeel hebben. „De Duitsers bijvoorbeeld: dat werkt oppermachtig. Als wij ze in het bos aanspreken op het feit dat ze hun hond hebben loslopen, doen ze hem gelijk aan de lijn. Het liefst geven ze je daarna nog een hand ook om te bedanken. Nee, dan de doorsnee Nederlander, die maakt in zo'n geval gelijk van z'n neus. Dan krijg je meer iets van: 'Sodemietertoch op! Waarmaakt je je druk om. Dat beesie doet niemand geen kwaad. Gelijken De Nederlandse boswachter en zijn medewerkers zijn uiterlijk eikaars gelijken. Slechts in taak en verantwoordelijkheden telt het onderlinge verschil. De boswachter beschikt als de primus interpares van de beheereenheid over een terreinopzichter die hem bij het buitenwerk helpt. Daarnaast kent de structuur van Staatsbosbeheer nog een objectbeheerder, die waakt over het leven en welzijn van een specifiek natuurgebied binnen de beheereenheid. Zeker zo belangrijk zijn de buitendienstmedewerkers, de mannen met de groene vingers en de schijnbaar onafscheidelijke spade. Ze dragen allemaal een nagenoeg identiek uniform en heten Jan, Kees of Piet. Meneer „Da's bij de Belgische collega's wel even een poepie anders. Daar is het Meneer de boswachter zus, Meneer de opzichter zo. Daar bestaat ook een onderscheid in hoofdboswachter en boswachter in tweede of derde rang. Het onderlinge verschil valt af te lezen aan het aantal eikeltjes op de epauletten. Hoe meer eikeltjes, des te meer macht. Zo staan ze ook opgesteld bij officiële gelegenheden, van hoog naar laag. Een echte pikorde. Sympathieke mensen hoor, die collega's, maar ik ben blij dat het hier niet zo is." De momenten dat de boswachter wordt aangezien voor een jager, zijn volgens Fluijt op één hand te tellen. In Nederland is de traditionele patrouille mét de zogeheten Staatsgeweren dan ook al heel wat jaartjes uitgebannen. Vroeger werden jagen en natuurbeheer als een vanzelfsprekendheid in één adem genoemd. Tegenwoordig liggen de accenten anders. We letten vooral op exoten; dieren die in een bepaald gebied van nature niet thuishoren. Reeën bijvoorbeeld. Of wat denk je van konijnen? Eigenlijk is daar niets oorspronkelijks aan. Maar in die hoek is de noodzaak tot jacht op het moment helemaal niet aanwezig. Er is hier bijna geen konijn meer over. Ziekte Als de myxomatose ze niet te pakken heeft gehad, dan sterven ze wel bij bosjes aan het VMS- syndroom; een nieuwe ziekte die ze in Australië hebben ontwikkeld om konijnenplagen te bestrijden. Op de één of andere manier is die methode ook naar Nederland 'overgewaaid'. Wie zal het zeggen hoe... Goede, vette konijnen kunnen zomaar omvallen. Soms met het gras nog in de bek. Let er maar eens op. Hoe vaak zie je nog een wild konijn in de berm zitten?" Dirk Fluijt (49) is als boswachter bij Staatsbosbeheer verantwoorde- lijkvoorSchouwen-Duiveland,Tholen en Sint-Philipsland. Zijn werk gebied omvat een oppervlakte van in totaal drieduizend hectare natuur. In deze rubriek doet hij wekelijks verslag van zijn werk en wedervaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27