Zeven locaties voor windturbines Statige panden met weelderige tuinen Indiener landgoedplan heeft haast Werken zonder elkaar de hersens in te slaan Met het zwemwater is volgens ministerie helemaal niks mis Cliëntenraad betrekt pand Cruqiusstraat Leden PvZ wijzen plan tolheffing voor toeristen af zeeland woensdag 31 mei 2000 w 16 Onderzoek toont mogelijkheden in Vlissingen en Middelburg aan Boete voor ingooien ruit Sponsorloop in Vlissingen voor basketbalplein door Rob Paardekam door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Europese Commissie heeft Nederland voor het Europese Hof gedaagd, omdat in 1999 acht procent van de binnenwateren niet voldeed aan de Europese Zwemwater richtlijn. Met het zwemwater aan de kust was het veel beter gesteld. Dat voldeed bijna over al aan de norm. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is ontstemd over de stap van de Europese Commis sie. Volgens het ministerie zegt de gang naar het Hof helemaal niets over de werkelijke kwali teit van het zwemwater. De Eu ropese Zwemwaterrichtlijn zou waardeloos zijn omdat gewerkt wordt met een meetgegeven dat niks zegt over het bacteriege halte in het water. Zonder dit meetgegeven voldoen de Neder landse binnenwateren wél aan de Europese norm, zegt Verkeer en Waterstaat; zwemmers heb ben dus niets te vrezen. In Zeeland wordt door Rijkswa terstaat en de twee waterschap pen gemeten hoe de kwaliteit van het zwemwater is. Rijkswa terstaat meet op 47 kustlocaties, de waterschappen op tien. Zee land heeft geen binnenwateren waar veel wordt gezwommen, of het moet de Braakman in Zeeuws-Vlaanderen zijn. Ook daar was de zwemwaterkwali teit in 1999 goed, evenals op meetlocaties langs de kust en in de Delta wateren. door Johannis Kosten VLISSINGEN - De Vlissingse cliëntenraad van Sociale Zaken zit sinds dinsdagmiddag in een gebouw aan de Cruqiusstraat. In het nieuw geopende kantoor kunnen minima uit de gemeente Vlissingen terecht met uiteenlo pende problemen van huursub sidie tot een te laag toegekende uitkering. ,,Ik ben beretrots dat we na veel omzwervingen eindelijk ons ei gen stekkie hebben", aldus voorzitter Kathy van Elburg. „Er is ruimte genoeg om mensen te ontvangen en te helpen. Er is een wachtkamer, een kantoor, en een ruimte waar we afgezon derd met iemand kunnen pra ten. Het heeft dan wel zeven maanden geduurd, maar met het resultaat zijn we zeker te vreden." De medewerkers van het kan toor kunnen minima in principe alleen adviseren. „Maar mensen kunnen ons ook machtigen mee te gaan en bij te staan wanneer ze met ambtelijke instanties moeten spreken." De vrijwilli gers van de cliëntenraad zijn daar speciaal op getraind. Van Elburg: „Het ambtelijk taalge bruik kan wel eens voor misver standen zorgen. Wij hebben daar speciaal les in gekregen van de gemeente. Ze hebben ons geleerd te vergaderen en inzicht te krijgen in ambtelijke stuk ken. We kunnen mensen nu be ter helpen. Je kan wel boos met je vuist op tafel slaan, maar dat heeft geen zin wanneer je de re den niet kunt formuleren." Netwerk Volgens Van Elburg is het kan toor voorlopig toereikend. „Maar we zijn op dit moment wel bezig om een landelijk net werk op te zetten om beter sa men te werken. Wanneer dat lukt, kun je samen ook meer za ken voor minima regelen. Tot nu toe is het ons als Vlissingse afde ling gelukt met de medewerking van de gemeente vakanties voor minima te organiseren en een collectieve ziektenkostenrege- ling erdoor te krijgen." Om de drempel voor minima zo laag mogelijk te houden is er voor een speciale opzet gekozen „Deze vraagbaak wordt be stuurd door minima. Daardoor begrijpen wij ook beter de pro blemen van de mensen. Aan de andere kant nemen mensen dan ook eerder iets van j e aan. Ze ac cepteren je sneller." HOOGERHEIDE - Tien Am sterdamse probleemjongeren proberen op vakantiepark Fa- milyland in Hoogerheide bin nen 48 uur een bungalow voor gehandicapten uit de grond te stampen. De bouw van het huisje is onderdeel van het pro ject De Uitdaging waar de jongens aan meedoen. Dins dagochtend begonnen ze met bouwen, vanavond moet de bungalow klaar zijn. De jongens worden tijdens het project begeleid door zeven mensen van de vliegbasis. Lui tenant J. Koenen is één van hen. Hij was dinsdag erg te spreken over het werk van de jongens. „Het valt niet tegen. Ze staan hier nu al de hele och tend met grote hamers, en ze hebben elkaar nog niet de her sens in geslagen." Volgens Koenen hebben de jongeren in het begin van het project De Uitdaging behoorlijk aan el kaar moeten wennen. Eén van de Amsterdamse jongens be vestigt dat. „Vooral met die allochtone jongens ging het eerst niet zo goed. We hadden toen best vaak ruzie. In de loop van de tijd is het wel verbeterd." Vastigheid Achttien jongeren begonnen twee maanden geleden aan De Uitdaging. Het project is een samenwerking tussen Defen sie en de gemeente Amster dam. Risicojongeren uit die stad, balancerend op het rand je van de criminaliteit, onder gaan op de Vliegbasis Woens- drecht elf weken lang een strenge training. Ze volgen daarbij enkele cursussen en krijgen een opleiding tot hef truckchauffeur. Uiteindelijk Tien probleemjongeren uit Amsterdam bouwen in Hoogerheide een vakantiewoning voor gehandicapten. foto Wi 11 em M ie ras moeten de jongens weer vas tigheid in de maatschappij vinden. Het project is inmiddels in de laatste fase beland. De bouw van de vakantiebungalow is het klapstuk. Van de achttien jongens die in april aan De Uit daging begonnen, bouwden er gisteren maar tien mee aan het vakantiehuisje. Voorlichter R. de Jong van de Vliegbasis Woensdrecht vertelt waarom: „Vijf jongens zijn inmiddels afgehaakt. Drie anderen kun nen vandaag niet meedoen om dat ze herexamen hebben voor hun heftruckrijbewijs." Kosten Lei project De uitdaging vindt voor de derde keer plaats. Eer der werden al Amsterdamse jongens ondergebracht bij de Landmacht en de Marine. „Dat is prima gegaan", zegt A. Bekius van de gemeente Am sterdam. „Er waren beide ma len slechts enkele uitvallers. De jongens die het wel volhiel den, zijn nu allemaal aan het werk." De bungalow die de jongens maken, is bestemd voor stich ting 't Opkikkertje uit Gilze- Rijen. Die houdt zich bezig met het organiseren voor vakanties voor langdurig zieken en ge handicapten. Vanavond zal blijken of de jon gens de bungalow binnen de gestelde tijd af krijgen. De be geleiders zijn in ieder geval po sitief. „Natuurlijk komt hij af", roept luitenant Koenen. „Dat redden we gemakkelijk." Luchtmachtvoorlichter R. de Jong is het met hem eens. „Ze doen ontzettend hun best. We zijn nog maar een ochtend be zig, en de meeste jongens staan al behoorlijk te zweten. Ze hebben morgen spierpijn in spieren waarvan ze niet eens wisten dat ze die hebben." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Enkele klein schalige windparken kunnen verrijzen binnen de gemeente lijke grenzen van Middelburg en Vlissingen. Dat blijkt uit een quick scan, een soort verken ning, die de Wind Energie Ont- wikkelings Maatschappij (WEOM bv) in Veenendaal uit voerde in opdracht van het stadsgewest Vlissingen/ Middelburg. De uitkomst van dit onderzoek moet de basis leg gen voor een beleidsvisie van het stadsgewest. De onderzoekers tekenden ze ven gebieden aan die in aanmer king komen voor een windtur bineopstelling. Op deze locaties zouden de molens niet detone- ren in het landschap en is een rendabele exploitatie van wind- energie mogelijk. De onderzoe kers vinden dat op de aangewe zen locaties 'een goede landschappelijke inpassing van windturbines mogelijk is'. WEOM bv heeft de volgende ge bieden aangewezen: De polder ten zuidwesten van Sint Lau rens bij de Pronkenburgseweg; aan het Kanaal door Walcheren ter hoogte van de Oude Veerse- weg; de Nieuwerkerke polder op de grens met de gemeente Borsele; Middelburgsche polder ten westen van de A58; Vlissin- gen-Oost; uitbreiding windtur- binepark Ritthem; Veerplein Vlissingen. Milieuvoordelen De gemeentelijke windmolen parken bieden ruimte aan meer dan drie maar minder dan tien windmolens. Vlissingen en Mid delburg willen meer mogelijk heden bieden aan de toepassing van duurzame energie. Het mi nisterie van VROM stimuleert eveneens de opwekking van energie door windturbines. Het landelijke beleid is gericht op de ontwikkeling van schone en duurzame vormen van ener gie. De belangrijkste milieu voordelen zijn dat een bespa ring wordt bereikt op het gebruik van fossiele brandstof fen, vermindering van cle uit stoot van schadelijke stoffen en broeikasgassen en geen uitstoot van schadelijke reststoffen. De regering wil dat in 2020 tien procent van de energie duur zaam wordt opgewekt. De on derzoekers constateren dat windenergie tot op heden wei nig aandacht heeft gekregen in Middelburg en Vlissingen. Op Vlissings (industrieel) grondgebied zijn vier windtur bineparken verwezenlijkt en is een solitaire molen geplaatst. Op Middelburgs grondgebied is geen enkele windturbine aan wezig. De beide colleges van burge meester en wethouders van het stadsgewest zullen met de in- fozmatie uit de quick scan over gaan tot een zogenoemd haal baarheidsonderzoek dat gericht is op financieel, milieutech nisch, landschappelijk, be stuurlijk en maatschappelijk gebied. Daarna zullen locaties overblijven die verder onder zoek verdienen. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Eige naar Johan Beeke van een han dels- en loonbedrijf in Brouwershaven ziet de toe komst voor de landbouw op Sehouwen-Duiveland niet rooskleurig in. De Europese landbouwpolitiek en het ver minderen van Brusselse subsi die hebben hem aan het den ken gezet. Resultaat van zijn gepeins is de ontwikkeling van Landgoedplan Den Osse. De boer dientin zijn optiekniet eindeloos voort te ploegen, maar de bakens tijdig te ver zetten. Temeer daar volgens Beeke ook de 'onwerkbare, verstikkende milieuwetgeving in Nederland' het werken in de landbouwsector steeds moei lijker maakt. Herinrichting en zinvolle economische renova tie van het Zeeuwse polderge bied acht hij zeer gewenst om verpaupering van het buiten gebied tegen te gaan. Inspelend op de Herinrichting Schouwen-Oost en op de Structuurvisie Sehouwen- Duiveland kwam Beeke tot de opzet van het landgoedplan. Hij voerde overleg met andere grondeigenaren in de Christof felpolder bij Brouwershaven en schakelde voor de nadere uitwerking van het plan archi tecten, aannemers, een make laar en landgoedkopers in. Fraaie, statige landhuizen om geven door bos en weelderige tuinen met wandelpaden en waterpartijen zullen het huidi ge schrale polderlandschap een heel wat beter aanzien ge ven, meent hij. „De aanleg, bouw en onderhoud van deze grote landgoederen rond Den Osse zal gebeuren op vrijwilli ge basis en met honderd pro cent particulier kapitaal, dus niet op kosten van de belas tingbetaler", benadrukt Beeke. Waterberging Naast het voor hem aantrekke lijke feit dat de agrarische grond in deze polder een gewild object voor particuliere inves teerders zou worden en derhal ve veel geld zou kunnen op brengen, heeft Beeke nog legio andere positieve argumenten in petto. Zo zou met de aanleg van watez-partijen rond de landgoederen een welkome ex tra waterberging ontstaan, waardoor problemen bij extre me regenval zoals in 1998 voor komen kunnen worden. „Nu worden alle geproduceerde laagwaardige landbouwpro- ducten buiten Sehouwen-Dui veland verwerkt, wat niet of nauwelijks bijdraagt aan de plaatselij ke werkgelegezzheid Aanleg en onderhoud van de buitenplaatsen geeft juist een belangrijke blijvende onder- steunizig aan die werkgelegen heid", aldus Beeke. Volgens hem is de nieuwe ex ploitant van de naastgelegen recreatieparken Den Osse (de organisatie Landal Green Parks) enthousiast voorstan der van de aanleg van landgoe deren. Een groep bewoners van de bungalows verzette zich kort geleden echter nog met succes tegen de aanleg van een groensingel rondom hun park in het kader van de herinrich ting Schouwen-Oost. Zij ver kozen juist de aanblik van het weidse polderlandschap. De provincie ondersteunde hun protest en schrapte de windsingel uit het raamplan voor de herinrichting. Geen wonder, meent Beeke. „Die windsingel was slechts een vijftien meter brede, wat kale en armetierige steden bouwkundige oplossing op kosten van de belastingbeta ler-." Statige landgoederen aan gelegd met particulier kapitaal zijn volgens hem een heel ander verhaal. S «sSf? Met de aanleg van het landgoedplan Den Osse zou dertig miljoen gulden zijn gemoeid. foto Marijke Folkertsma Snelle afweging gemeente niet in zicht door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Initiatiefnemer J. Beeke vraagt de gemeente vaart te zetten achter zijn landgoedplan Den Osse, dat hij in de Christoffelpolder bij Brouwershaven wil verwezenlijken. Uitvoering van het plan betekent dat dertig miljoen gulden wordt gepompt in verfraaiiing van het landschap. Beeke, die in Brouwershaven woont, diende het plan al in 1998 in bij het gemeente bestuur. Veel vorderingen zijn er daarna niet gemaakt. Beeke vraagt de commis sie ruimtelijke ordening en economi sche zaken (roez) om de gemeenteraad ervan te doordringen dat haast geboden is. Wethouder C. W. Veerhoek zegt ech ter dat Beeke geduld zal moeten heb ben. Het plan voorziet in de bouw van statige buitenplaatsen, omgeven met bos, luxe tuinen en waterpartijen. Die bosrijke omgeving dient vanaf de openbare weg via wandelpaden vrij toegankelijk te zijn voor het publiek. „Landelijk blij ken dit soort miljoenenprojecten met de huidige gekte op de woningmarkt als warme broodjes over de toonbank te gaan", zegt Beeke. Hij vreest echter dat er veel particulier geld aan Sehouwen- Duiveland voorbij gaat als het gemeen tebestuur de besluitvorming voor zich uit blijft schuiven. In de Structuurvisie Sehouwen-Duive land wordt letterlijk aangegeven dat er mogelijkheden zijn voor de aanleg van landgoederen, als ze direct aansluiten op recreatiegebieden. Het plan van Beeke grenst aan de recreatieparken van Den Osse, die sinds kort worden ge ëxploiteerd door de organisatie Landal Green Parks. De structuurvisie geldt alleen als uit gangspunt voor het toekomstig beleid op het gebied van de ruimtelijke orde- ning. Öm de aarzleg van landgoederen znogelijk te maken, moeten er bestem mingsplanwijzigingen worden doorge voerd. Beeke vraagt de commissie of de raad op korte termijn een voorberei- dingsbesluit kan nemen, zodat land goedplan Den Osse planologisch kan worden ingebed. Kale omgeving Hij wijs erop dat het landgoedplan afre kent met de kale omgeving van Den Os se. Een gevarieerder en groener land schap komt volgens hem ook ten goede komen aan talrijke recreanten. Beeke heeft het landgoedplan opgesteld in overleg met enkele andere grondeige- naren in de Christoffelpolder, een land schapsarchitect, een makelaar, aanne mers en geïnteresseerde landgoedko pers. „Wanneer kunnen wij met het uit voeren van onze hoogkwalitatieve plannen beginnen?", wil hij van de raadscommissie weten. Hij vraagt zich tevens af of de gemeente Sehouwen- Duiveland wel goed doordrongen is van het feit dat er in Nederland veel particu lier kapitaal beschikbaar is in de markt voor natuuraanleg en dat een dergelijk pi'oject niet alleen een fraaier land schap, maar ook permanente werkgele genheid oplevert. Wethouder Veerhoek heeft een simpel antwoord. „Als Beeke op dit moment antwoord wil, wordt zijn verzoek afge wezen. Als hij het plan enige kans van slagen wil geven, zal hij geduld moeten betrachten. Het gemeentebestuur moet nog bepalen welke zaken uit de struc- tuuz-visie, zoals windmolens of land goederen, ze naar voren wil schuiven bij de aanpassing van het Bestemmings plan Buitengebied. Dat hangt ook af van de beschikbare ambtelijke capaci teit. Ook de exacte locaties waar land goederen kunnen komen, moet nog worden bepaald. Beeke is dus nog lang niet aan de beurt." door Richard Hoving BRESKENS - De leden van de Partij voor Zeeland (PvZ) heb ben het idee van de Statenfrac tie om in de zomermaanden een tolvignet voor toeristen in te voeren afgewezen. De leden vre zen dat de provincie hiermee zich uit de markt prijst. De fractie vindt dat 'vakantie gangers moeten betalen voor het ongerief waarmee ze de pro vincie opzadelen'. Met de tolinkomsten kunnen de lasten van de Zeeuwen worden verlicht, zette fractievoorzitter M. A. Stoffels dinsdagavond uiteen op een ledenvergadering in Breskens. Volgens hem beho ren een vermindering van de provinciale opcenten op de mo torrijtuigenbelasting, lagere veertarieven en goedkoper openbaar vervoer tot de moge lijkheden. Het verlichten van de lasten voor de automobilisten is gezien de voortduz-ende stijging van de brandstofprijzen op zijn plaats, aldus Stoffels. Volgens de leden van de PvZ maakt het tolvignet Zeeland minder aantrekkelijk voor toe risten. Stoffels probeerde deze kritiek vergeefs te weerleggen. „De recreatiesector is voor kwa liteit. Zij willen hun klandizie niet naar elders zien gaan, het geen volkomen te begrijpen is. Maar, zo vragen wij ons af, moet kwaliteit ten koste gaan van el ke prijs? Ten koste van de eigen bevolking, die het al zo moeilijk heeft en waarschijnlijker nog moeilijker gaat krijgen?" Ommekeer Het idee van het vignet is voor lopig van de baan, erkende Stoffels na de vergadering. Ko mende dagen wil hij de discussie over de hoogte van de provinci ale opcenten op de motorrijtui genbelasting op de politieke MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft dinsdag een 34-jarige man uit Vlissingen bij verstek veroor deeld tot 250 gulden boete. De Vlissinger had 8 augustus vorig jaar een ruit van een plaatselijk café ingegooid. De schade aan de ruit was door verdachte ver goed. agenda zetten. „Zeeland is een van de duurste provincies, daar moet iets aan gebeuren." Stoffels was ruim een half jaar geleden nog fel gekant tegen het heffen van tol. Landelijk CDA- voorzitter M. van Rij kreeg de volle laag toen hij in oktober 1999 op een partijbijeenkomst in Vlissingen de mogelijkheid opperde om toeristen te laten betalen voor het gebruik van de Zeeuwse wegen. Hij deed het idee van Van Rij af als 'een misplaatste bijdrage aan een verdere economische afkalving van de provincie Zee land'. „Wij zullen er alles aan doen om dit waanzinnig slechte idee om zeep te helpen." Verschillend Geconfronteerd met zijn reactie van destijds zei de PvZ-voor- man gisteravond dat hij van 'standpunt is veranderd'. Hij voegde daar aan toe dat het tol vignet en de heffing die Van Rij voorstelde, twee verschillende j dingen zijn. „Van Rij wilde de toerist het hele jaar door laten betalen. Bij het vignet gaat het alleen maar om de zomermaan- den." VLISSINGEN - De drie basis scholen uit de Vlissingse wijk Paauwenburg houden woens dagochtend 7 juni een sponsor loop in het Nollebos. Zij willen hiermee geld bij elkaar krijgen om het basketbalplein in de wijk op te knappen. Het Gondwanaplein, tussen de Van Raaltestraat en de Ger- brandystraat, is behoorlijk in verval geraakt. Het project is ontstaan uit de jeugdparticipa- tie van de gemeente Vlissingen. De jeugdwerkgroep moet zelf 7500 gulden voor het opknap pen bijeen brengen. De gemeen- te betaalt de rest. Er is al geld in gezameld met een disco en het zaalvoetbaltoernooi van buurt- huis De Paraplu. Met de spon sorloop moeten de leerlingen - van de groepen 7 en 8 proberen duizend gulden op te halen. In een half uur moeten zij daarvoor zoveel mogelijk gesponsorde rondjes van vijfhonderd meter lopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 16