Geld voor restauratie blijft liggen Antilliaanse jongeren krijgen hulp op maat Middelburg wil stadsgewestelij k veiligheidshuis PZC Molenwieken draaien straks weer Boerin Vlake eist schadevergoeding bij Raad van State zeeland dinsdag 30 mei 2000 b 19 Sponsorgeld voor Derde Wereld Veere geeft bouwkavels uit Brandjes in Koestraat Middelburg Dronkaard rijdt in op cafégevel Geld voor gehandicapte sporters Ambtenaren oefenen ontruiming Eigenaren maken weinig gebruik van subsidie monumentale panden Parochies zetten samen feestdag op touw in en bij kerk Halsteren Tankwagen met mest kantelt bij Oostdijk Vliegerspektakel bij de Roompot Rommelmarkt MIDDELBURG - Leerlingen van twintig basisscholen op Zuid-Beveland en Walcheren hebben 17.000 gulden bij elkaar gefietst voor de afbouw van een weeshuis in India en de op vang van straatkinderen in Colombia. Vrijdagavond legden 258 kinderen in guur weer routes van twintig kilometer af. Startpunten vormden tien basisscholen op Walcheren en drie op Zuid-Beveland. Op de scholen was aandacht besteed aan de projecten waar het sponsorgeld naar toe gaat. De afdeling Zeeland van Wereldkinderen had de fietstocht op touw gezet DOMBURG - B en W van Veere willen binnenkort beginnen met het uitgeven van bouwkavels in het plan Sandenburgh in Veere (Zanddijk). In totaal is plek voor veertien woningen. De grond in het binnengebied van het nieuwe wijkje kost per vierkante meter 205 gulden, exclusief btw. Voor twee-onder- een-kapwoning geldt een prijs van 225 gulden. Vooreen meter grond aan de buitenrand, voor vrijstaande huizen, moet 240 gulden per vierkante meter worden neergelegd. Volgens de planning mochten er vorig jaar zeven woningen gebouwd worden in Veere en in 2001 nog eens zeven huizen. Het college heeft besloten die aantallen samen te voegen.De grondprijs in Sandenburgh is ietsje hoger dan in Meliskerke en Aagteker- ke, maar min of meer gelijk aan die in Domburg. Het college vindt dat verklaarbaar, want bouwgrond in het kust- of re creatiegebied is nu eenmaal 'waardevoller'. MIDDELBURG - Onbekenden hebben in de nacht van zon dag op maandag brandjes gesticht in de Koestraat te Middel burg. Tussen elf uur 's avonds en kwart voor twee 's nacht wer den bij twee woningen brandende kranten in de brievenbus gegooid. Het vuur doofde vanzelf. VLISSINGEN - De politie heeft zondagnacht om half twee een 33-jarige automobilist uit Vlissingen aangehouden, De man was kort daarvoor met zijn auto ingereden op een hore cazaak op de boulevard. De Vlissinger mocht de zaak niet in wegens sluitingstijd. Uit een ademanalyse bleek dat de man teveel had gedronken. De politie heeft zijn rijbewijs ingeno men. De Vlissinger kreeg bovendien een rijverbod van zes uur. MIDDELBURG - De Stichting Philadelphia uit Middelburg krijgt 2.462,50 gulden van de commissie Zwaluwen Jeugd Ac tie. Het geld moet gebruikt worden voor de aankoop van sport- en spelmateriaal voor de bewoners van de diverse hui zen van Philadelphia. Zwaluwen Jeugd Actie is een actie van Nederlandse voetbalverenigingen die hun jeugd laten voet ballen onder het motto 'gezonde maatjes voetballen voor hun gehandicapte kameraadjes'. De voetballertjes hopen zo geld bij elkaar te brengen voor sport- en spelmateriaal. AXEL - Het Axelse bedrijfsnoodplan is maandag door de ge meentelijke brandweer uitgetest in het gemeentehuis. De ruim veertig aanwezige ambtenaren waren binnen mum van tijd van hun werkplek af en verzamelden zich bij de biblio theek op het Szydlowskiplein. De ontruiming verliep nog sneller dan gepland, omdat het alarm afging. „En dat was ei genlijk niet de bedoeling, maar zo hebben we wel direct kun nen zien dat het personeel weet wat het moet doen als het alarm afgaat", meldt brandweerofficier C. Overdulve. I door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Ei- j genaren van monumentale woonhuizen en boerderijen zijn nauwelijks te porren voor res- tauratie van hun gebouwen. De gemeente Tholen krijgt het geld dat ze hiervoor van het Rijk ont vangt, in 2002 niet eens op. De gemeente Tholen is bezig met het opstellen van een res tauratie-uitvoeringsprogram- ma voor de jaren 2000 tot en met 2005. Jaarlijks krijgt de ge meente rijksgeld voor restaura tie van monumenten. Aan welk soort monumenten de centen HALSTEREN - De parochies van Oud-Vossemeer, Tholen, Lepelstraat en Halsteren vieren donderdag (Hemelvaarstdag) samen feest in en rond de Quiri- nuskerk in Halsteren. De vier parochies uit de regio Halsteren tonen deze dag alle facetten van de kerk onder het motto 'Hemelvaart 2000 - Sa men gaan we verder'. Bedoeling is ook parochianen met elkaar in contact te brengen. De opening om 8.30 uur is een moment van bezinning, waarna verschillende activiteiten plaatsvinden. Om 10.30 uur be gint een eucharistieviering. Daarna presenteren werkgroe pen en instellingen zich in stands en er is een expositie van oude schoolplaten en liturgi sche kleding. Ook kunstenaars uit de streek stellen werk ten toon. Er zijn verder een teken- en ge- dichthoek, kinderspelletjes en bingo. Er treden verschillende koren op. Bezoekers kunnen zich ook la ten informeren over bouwacti viteiten, zoals de renovatie van de kerk in Oud-Vossemeer, de Antioniuskapel in Lepelstraat en het nieuw te bouwen paro chiecentrum in Halsteren. De feestdag sluit om 13.15 urn- met het oplaten van ballonnen. Het pand Markt 3 in Sint-Maar tensdijk en de wagenschuur bij boerderij Welgelegen in Tholen zijn de enige monumenten op de lijst. Het eerste restauratiepro ject is voltooid; aan het tweede moet nog worden begonnen. Met het geld dat de gemeente in 2001 krijgt, kunnen de twee res tauraties bijna volledig worden bekostigd. Dat betekent dat het grootste gedeelte van het bud get van 2002 overblijft. Dat geldt niet voor de twee an dere categorieën. Volgens een eerder genomen raadsbesluit wordt de al uitgevoerde restau ratie van de toren van de Nederlands hervormde kerk in Tholen met het kerkrestauratie budget gefinancierd. Omdat het wel 21 jaar duurt voor de ge meente het voorgeschoten geld terug heeft, wordt het budget kerken de komende jaren uit sluitend voor dat doel gebruikt. Marktpompen Ook in de categorie overige mo numenten gaat het geld naar langlopende projecten, name lijk de marktpompen in Tholen en Sint-Maartensdijk. De ver wachting is dat er zo 'n tien j aar budgetten nodig zijn om het herstel van deze monumenten te kunnen financieren. Om geen geld verloren te laten gaan, willen burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen de aandacht vestigen op het restauratiegeld via publica ties in de gemeentelijke rubriek in het huis-aan-huisblad de Thoolse Bode. Bovendien over weegt het college om een aantal eigenaren van monumenten rechtstreeks te benaderen en op die manier hun interesse voor restauraties wat te prikkelen. Veel meer dan dat kan de ge meente overigens niet doen. Het is aan de particuliere eigenaren zelf om het initiatief te nemen tot een grote opknapbeurt van hun bezittingen. Voorafgaand aan de vergade ring van de commissie gemeen telijke ontwikkeling op maan dag 5 juni kunnen belang hebbenden hun zienswijzen ge ven op het Gemeentelijk Res tauratie-Uitvoeringsprogram ma 2000-2005. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. mogen worden besteed, is nauwkeurig vastgelegd. Er worden drie categorieën onder scheiden: woonhuizen/boerde rijen, kerken en overige monu menten. Het meeste geld stroomt naar de eerste categorie, omdat daar landelijk de meeste behoefte aan is. De gemeente Tholen kan binnen die categorie jaarlijks rekenen op een bedrag van zo'n 130.000 gulden. Naar kerken wordt zo'n 21.000 gulden door gesluisd. In de categorie overige gaat het om een bedrag van rond de 18.000 gulden. Geld van de ene pot naar de andere overhe velen, mag niet. Als het toege kende budget niet wordt ge bruikt, stroomt het geld terug naar het Rijk. Zoals het er nu uitziet, gaat dat op Tholen inderdaad gebeuren. De kap van molen Landzigt in Wissenkerke krijgt een opknapbeurt. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Wind kracht negen kon molen Land zigt aan de Boomdijk in Wissenkerke afgelopen week einde niet klein krijgen, maar een kraan maandagochtend wel. De kap is van de romp ge tild en wordt de komende maanden gerestaureerd. Eind september moet de klus geklaard zijn. Dan kan de mo len voor het eerst in jaren ook weer draaien. „Ik ben wel even gaan kijken zondagmiddag", lacht eige naar Walter Bree uit Bussum opgelucht. „Maar er is geluk kig niets gebeurd." Hij kocht de molen in 1992. Na een flinke opknapbeurt is het bouwwerk als recreatiewoning in ge bruik. De kap wordt bijna he lemaal vernieuwd. Zo krijgt de constructie nieuwe balken en balkkoppen, wordt het dak opnieuw bedekt en wordt het draaiwerk hersteld. Ook krijgt de grondzeiler uit 1869 nieuwe wieken. „Die zijn er met een storm in 19 91 afge haald en weggedaan", vertelt Bree. „Nu worden er nieuwe gemaakt en is het de bedoeling dat de molen weer af en toe gaat draaien." Koren malen kan overigens niet meer. Om de molen als vakantiehuis in te kunnen richten, is zo'n acht jaar terug het maalwerk ver wijderd. De Middelburgse molenmaker J. Hoefkens voert de restaura tie uit in samenwerking met bouwbedrijf De Kam uit Kam perland. door Esme Soesman OOSTDIJK - Door een technisch manke ment is een tankwagen met mest maandag rond kwart over twaalf 's middags gekan teld op de Nieuwlandse Binnendijk bij Oostdijk. De 37-jarige, uit de gemeente Reimers- waal afkomstige chauffeur is ter observa tie overgebracht naar het ziekenhuis. Hij leek niet gewond, maar klaagde over wat pijn in zijn schouder. Met zijn wagen met oplegger heeft de chauffeur een flinke schuiver gemaakt, in een bocht van een dijk. Het ongeluk ontstond doordat depa- raboolveer van de oplegger is afgebroken. De chauffeur vexioor hierdoor de macht over het stuur, waarna de wagen is gaan scharen. Van de lading, circa veertig ton mest, is een gedeelte het wegdek op gestroomd. De weg is afgesloten en schoongemaakt. De nog in de tank aanwezige mest is overge laden in een tweede wagen. Pas eind van de middag kon kraanbedrijf Jac. Goud uit Waarde beginnen met het omhoog takelen van de vrachtwagen. De truck en oplegger zijn beide totaal vernield. foto Willem Mieras doorTheo Calkoen DEN HAAG - „Wij zijn slacht offer van de mosselindustrie", aldus melkveehoudster Kole uit Vlake maandag bij de Raad van State in Den Haag. Tientallen procedures voerden zij en haar man al om de overlast aan de kaak te stellen, die hun buur man, mosselschelpenverwerker Van Oeveren, zou veroorzaken. Tot nu toe haalden de processen weinig uit. Tijdens de ruilverkaveling in 1989 kreeg de familie Kole een nieuwe stek aangeboden aan de Reeweg in Vlake. Daar waren ze blij mee tot het moment dat de gemeente liet weten dat mos selschelpenverwerker Van Oe veren hun kant op zou komen. Van Oeveren haalt mosselschel pen op bij de conservenindu- strie, slaat ze op en verkoopt ze voor nuttige toepassingen. Onder alle pi-ocedures, die het echtpaar voerde, was er ook een REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M. Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de.Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl tegen de door de provincie aan Van Oeveren vexieende afval stoffen vergunning. In 1996 is die door de Raad van State ver nietigd. Tot dat moment had Van Oeve ren er al ongeveer drie jaar over kunnen beschikken. Direct na de vernietiging nam de provin cie een nieuwe vergunning voor Van Oeveren in procedure. Het echtpaar Kole is ervan over tuigd dat de provincie hen een schadevergoeding moet beta len, omdat Van Oeveren drie jaar een af valstoffen vergim- ning kon gebruiken, die later niet deugdelijk bleek te zijn. De Raad van State hoopt binnen een week of zes uit te spreken of dat inderdaad het geval is. Weinig hoop Tijdens de behandeling van de zaak gaf de Raad van State het echtpaar weinig hoop dat ze in deze procedure iets zullen krij gen. Zij eisen vergoedingen voor juridische bijstand en voor ge derfde levensvreugde. „Van de ze hele affaire gaat een enorme psychische druk uit. Elke dag word je er weer mee geconfron teerd dat je dieren en hun voer totaal onder de vliegen zitten", sloot de melkveehoudster haar klacht af. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het project An tilliaanse en Arubaanse jonge ren verdient geen afwijzing. Ook al kan Els Koole van de stichting Surinamers, Antillia- nen, Arubanen en Molukkers (SAAM) geen al te rooskleurige resultaten tonen. „Iedere jonge re uit deze groep die we aan werk kunnen helpen en die we iets meer gevoel van eigenwaar de kunnen geven, is meegeno men. De doelgroep is namelijk moeilijk op het rechte pad te krijgen en te houden", zegt ze. SAAM en de gemeente Vlissin gen dragen samen het Antilli aanse Arubaanse jongerenpro ject, dat financieel ondersteund wordt door de gemeente en het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, In augustus 1998 werden daarvoor negen jongeren tussen 18 en 30 jaar uitgenodigd. De werving in Vlissingen was niet eenvoudig, omdat deelnemers géén werker varing mochten hebben, vroeg tijdig de school moeten hebben verlaten en aanpassingsproble men in Nedeiiand. hebben. „In Vlissingen is die groep beperkt. We zijn tot 25 voornamelijk uit Curasao afkomstige jongeren gekomen voor een scholings programma, dat hen naar werk moet leiden." Uiteindelijk bleven daar negen jongeren van over. Twee van hen zijn intussen aan het werk, vier hebben nazorg en met drie gaat het niet naar wens. „Deze groep is kwetsbaar. We moeten hard werken om ze positief te houden en als er een afvalt, trekt die ge makkelijk een ander mee. Een enkeling is met de politie en jus titie in aanmerking gekomen", zegt Jenny Kelholt van de ge meente Vlissingen. „Maar die zijn nu weer op het goede spoor. We bieden aan om ze maatschappelijke zorg te geven." Methode De ervaring van de eerste fase van het project wordt gebruikt om de methode aan te passen. „Iedereen weet dat juist rand groepjongeren gemakkelijk in de criminaliteit verdwijnen. Of ze nu uit Nederland, Marokko, Suriname of de Antillen komen. Ze bezwijken heel gemakkelijk voor 'snel geld maken'. Als ze even iets mogen bezorgen, een klusje mogen doen, dan is de verleiding groot daar op in te gaan. Met alle nare gevolgen. Een grote auto is belangrijker dan een goede scholing. Wij pro beren ze van de zware jongens af te houden en ze te begeleiden", legt Koole uit. In Vlissingen, is hun ervaring, heeft het weinig zin om dit pro ject in groepsverband verder te volbrengen. Voor de nieuwe in- stromers wordt momenteel een individueel traject uitgestip peld. „Een op maat gesneden pad, dat op iemands zwakke en sterke punten is afgestemd. De een sturen we direct door naar basiseducatie, een ander naar een werkgelegenheidsproject. Maandelijks hebben we overleg over de cliënt met een bijstands- medewerker van sociale zaken, de politie, thuiszorg en de re classering. Zo houden we meer grip op de jongeren. Ik hang als een soort intermediair tussen cliënt en instellingen", legt Koole uit. Ook de drempel om in aanmerking te komen voor het project wordt verlaagd, „Als een jongeman uit Aruba al werk heeft, valt hij niet meer automa tisch af. Wij zullen hem begelei ding geven als hij verder wil ko men." Koole en Kelholt zullen altijd ageren tegen de vaak gehoorde negatieve benadering: Dit soort projecten kosten allemaal veel geld en wat levert het op? „Dan kun je aan geen enkel project meer beginnen. We doen ten minste iets en successen hebben we ook." Een van de succesvooi'beelden is een jongen uit Curasao. Hij sprak geen Nederlands, maar wilde de taal graag leren. „Hij zei in zijn geboorteland een soort koksopleiding gevolgd te hebben, maar die hield niet veel in. Hij had naar de reguliere op leiding kunnen gaan, maar vaak gruwen deze jongeren al bij het woord school. Bij ons kreeg hij individuele aandacht en kwam hij stapje voor stapje verder. Nu heeft hij een vaste aanstelling bij hotel Arion gekregen." door Ab van derSluis MIDDELBURG - Middelburg wil desnoods alleen met Vlissin gen een veiligheidshuis aan de Stromenweg bouwen. Het colle ge van B en W nam daartoe maandagavond een motie over die door PvdA, SGP, Groen- Links en D66 was ingediend. In het veiligheidshuis is voorals nog alleen plek voor Walcherse hulpdiensten, zoals de stadsge westelijke brandweer, de am bulancedienst Walcheren en het districtbureau van politie. An dere diensten kunnen zich later aansluiten. Het veiligheidshuis - dat ge bouwd moet worden op de grens tussen Vlissingen en Middel burg - dreigde vorige week in de ijskast te belanden. Het regio naal college van burgemeestei's bepaalde dat de zorg voor een goed onderdak van de politie- wijkzorg urgenter is dan het op trekken van een verzamelge- WISSENKERKE - Op het strand van Roompot Beach Re sort bij Wissenkerke wordt za terdag 3 juni een vliegerspekta kel gehouden. Bezoekers kunnen de kunsten van vliegeraars bekijken, maar ook zelf meedoen onder deskun dige begeleiding. Sportoplei- ding CIOS in Goes organiseert de vliegerdag en heeft daarvoor alle inwoners van de dorpen in de buurt voor het evenement uitgenodigd. De vliegerdag, die duurt van 13.30 tot 15.30 uur, gaat alleen door bij mooi weer. GOES - Het korps Goes van het Leger des Heils houdt zaterdag 3 juni en dinsdag 6 juni een overdekte rommelmarkt in de meubelhal van het Leger in de Leliestraat in Goes. De hal is op zaterdag open van 10.00 tot 13.00 uur en op dins dag van 9.00 tot 15.00 uur. Het aanbod varieert van huishoude lijke artikelen en kleding tot groot meubilair. De opbrengst van de rommelmarkt is zoals al tijd bestemd voor het maat schappelijk werk van het Leger des Heils. bouw voor brandweer, politie en ambulancedienst. Pas als de agenten van de wijkzorg goed zijn gehuisvest, wordt gekeken of er nog geld over is om het vei ligheidshuis te kunnen bouwen. De stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelbui-g kan zo lang niet wachten. De Vlissingse bui'gemeester A. van Dok-van Weele zei vorige week tijdens de raadsvergadering dat de brandweer zo snel mogelijk nieuwe huisvesting móet heb ben. De twee kazernes in Vlis singen en Middelburg zijn drin gend aan vervanging toe. Ze zijn te krap en te hokkerig. Van Dok van Weele zinspeelde vorige week ook al op een 'eigen' vei ligheidshuis voor de Walcherse hulpdiensten. Grote zorgen PvdA, SGP, GroenLinks en D66 in Middelburg maken zich grote zorgen over de uitgestelde bouw van het veiligheidshuis, bleek maandagavond tijdens de raadsvergadering. Zij denken dat daardoor de politiezorg op Walcheren in het gevaar komt en dat de noodzakelijke huis vesting van brandweer en am bulancedienst nog meer vertra ging oploopt. „Die ontwikkelingen", aldus een motie, „zijn niet in het be lang van integrale veiligheid in het stadsgewest.De vertraging is ook niet goed voor de service en dienstverlening aan de inwo ners van Walcheren. Het college van B en W van Mid delburg heeft door de motie de opdraclit gekregen om samen met stadsgewestelijk partner, daarbij eventueel gesteund door de gemeente Veere, alles in het werk te stellen om toch een veiligheidshuis aan de Stx-o- menweg te bouwen. Volgens het PvdA-raadslid P Brakman zijn de overige hulp diensten, zoals een centrale meldkamer, de regionale politie en de regionale brandweer, van harte welkom om zich in een la ter stadium aan te sluiten bij het Walcherse veiligheidshuis. Bij het ontwerp moet daarmee al vast rekening worden gehou den, zodat die diensten niet nog eens voor vertraging kunnen zorgen. De mogelijkheid blijft ook bestaan dat de regiopolitie, de regionale brandweer en een centrale meldkamer zich één voor één aansluiten bij het Wal cherse veiligheidshuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35